טור דעה באר שבע

אפרים יעקובזון

משתמש סופר מקצוען
אך מה שהכי מעניין בטבלה הזו, היא כי העיר שמכרה הכי הרבה דירות זולות כאלו, פי כמה מכל עיר אחרת, היא באר שבע, שם כידוע אין ריכוז חרדי, בוודאי לא שום קהילה חרדית שגולדקנופף אמור לדאוג לה, אבל את מי מעניינים העובדות אם אפשר לתקוף את החרדים.
אולי אין קהילה חרדית בבאר שבע אבל יש שם עשרות אם לא מאות ואלפי דירות שהציבור החרדי קונה שם להשקעה.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
תגיד אתה מה הבעייה כאן?

שים לב לחלקים הנמכרים, כולם זה חלקים קטנים (כולל כאלו פחות מעשירית מהדירה - הכוונה כנראה לדירת ירושה) יש רק דירה אחת בתלפיות ואני מוכן לחתום שזה או טעות הקלדה או משהו אחר (ייתכן למשל דירה הרוסה במיוחד או מישהו שרימו אותו או שהוא מרמה אחרים). אין מחירים כאלו בתלפיות, למרות שזו דירת חדר וחצי!

לא אני

משתמש מקצוען
תגיד אתה מה הבעייה כאן?

שים לב לחלקים הנמכרים, כולם זה חלקים קטנים (כולל כאלו פחות מעשירית מהדירה - הכוונה כנראה לדירת ירושה) יש רק דירה אחת בתלפיות ואני מוכן לחתום שזה או טעות הקלדה או משהו אחר (ייתכן למשל דירה הרוסה במיוחד או מישהו שרימו אותו או שהוא מרמה אחרים). אין מחירים כאלו בתלפיות, למרות שזו דירת חדר וחצי!
אני אשמח לכתובת מייל שלך לבירור אודות המכרזים בבית שמש.

בית שמשניק

משתמש סופר מקצוען
כתבה שפורסמה לאחרונה באחד האתרים על הפוטנציאל הנדלנ"י של שכונה ד בבאר שבע

המהפך של שכונה ד': "הופכת ללב הפועם של באר שבע"​

בין בנייני הרכבת הישנים ושיכוני השטיח קשה להבחין בפוטנציאל הנדל"ני בשכונה, אלא שהיא עומדת בפני מתיחת פנים כוללת. סצינת חיי לילה, מסעדות ובתי קפה, מגדלים חדשים עם מאות דירות, הקירבה לכניסה לעיר, לאוניברסיטת בן גוריון ולבית החולים סורוקה, הופכים אותה למבטיחות בארץ: "יש לחץ על המשקיעים לשפץ את הדירות או ללכת להתחדשות עירונית"

כרמל ליבמן|Business| פורסם 02/04/23 17:04

היא הוקמה כשיכון לעולים חדשים בשנות ה-50 ובמשך עשרות שנים סבלה מתדמית של שכונה מוחלשת הסובלת מפשיעה, אלא שבשנים האחרונות שכונה ד' בבאר שבע הופכת לאחת השכונות המבוקשות בקרב משקיעי הנדל"ן בבאר שבע. "עם התרחבות קהילת הסטודנטים באזור, שכונה ד' הפכה בשנים האחרונות לחלק מהלב הפועם של באר שבע", מתאר תומר בוחבוט, זכיין אנגלו-סכסון בבאר שבע.

"בשכונה הוותיקה נפתחים כעת כל הזמן מסעדות, ברים ובתי קפה חדשים", הוא מסביר. "הפארקים הציבוריים בתהליכי שדרוג וכמובן שורה של פרויקטי התחדשות עירונית שנמצאים בשלבים שונים, כולם הופכים את השכונה למקום נחשק יותר. מרבית המתעניינים בשכונה כיום הם משקיעים הנהנים מהתשואה גבוהה יחסית בשכירות ובשנים האחרונות אנו מתחילים לראות הורים של סטודנטים שמשתכנעים להשקיע ולרכוש דירה בשכונה במקום לשלם עבור ילדיהם שכירות במשך שנות הלימודים".

יתכן שההאטה בשוק הנדל"ן דווקא עשויה להיטיב עם השכונה. "על אף ההאטה אני עדיין לא מזהה ירידת מחירים בשכונה", אומר בוחבוט. "המצב דווקא מגביר את הלחץ על המשקיעים לשפץ את הדירות או ללכת למהלכים של התחדשות עירונית, על מנת להפוך את הנכס לאטרקטיבי יותר". בכל זאת בוחבוט מודה כי משפחות צעירות עדיין לא מחפשות דירה בשכונה, אבל מאמין שכפי שמתרחש בשכונה ב' הסמוכה, עם ההתחדשות של השכונה המשפחות הצעירות יגיעו גם לשכונה ד' בעתיד.

לפני כחצי שנה אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז דרום תוכנית פינוי בינוי עבור שכונה ד', שהינה מהתוכניות הגדולות אי פעם מחוץ למרכז הארץ. הפרויקט החדש יוקם במרכז אורן שסמוך לכניסה לעיר, ישתרע על פני 32 דונם ויכלול 18 מבני מגורים בין 10 עד 30 קומות. 641 יחידות דיור חדשות יחליפו 42 יחידות דיור בלבד המצויות בשטח כיום. התוכנית כוללת גם את הריסת בית הקולנוע המיתולוגי "קולנוע אורן", שזכה לפופולריות רבה בשנות ה-70 וה-80 אך כיום עומד נטוש. פרויקט הפינוי בינוי כולל עירוב שימושים כך שבקומת הקרקע שלו יוקם מרכז מסחר ותעסוקה חדש.

על פי הנתונים של חברת פרופדו, שמשתמשת באלגוריתמים חכמים וכלי בינה מלאכותית לחיזוי תמורות בשוק הנדל"ן, צפויה עליה של יותר מ-40% במחירי הדירות בשכונה בעשור הקרוב. החברה מעריכה כי אף שהשכונה צמחה משמעותית בשנים האחרונות, באזורים רבים בשכונה עדיין צפויה עליית מחירים משמעותית. עלייה זו צפויה להתרחש בטווח הארוך, שכן לפי שעה נוכח האטת שוק הנדל"ן בישראל בכלל גם רמות המחירים בשכונה נבלמו.

"פעם פחדתי להסתובב כאן לבד, היום מרוב ביקוש יש מצוקת חניה"​

מימי ילדותה בבאר שבע זוכרת מורן טביב זדה, שף פטיסרי ושוקוליטיירית, את מרכז הנגב הוותיק שהינו מבנה ברוטליסטי מרשים בקצה שכונה ד', כמקום בו הזמן קפא. לפני פחות מ-3 שנים אוכלס בצמוד למרכז הנגב פרויקט "הבלוק" וקומת הקרקע שלו הפכה למרכז מסחרי שוקק, בו פתחה טביב זדה את ונדיטוריית הבוטיק הצרפתית טרה ז'ולי. "המקום הזה מעלה בי זכרונות מילדות נשכחת", היא מתארת, "היכן שעומדת היום טרה ז'ולי, היה בעבר חניון פתוח לבאי המרכז הרפואי סורוקה".

"בתחילת שנות ה-2000 החל השינוי", נזכרת טביב זדה. "אוכלוסיית הסטודנטים בשכונה גדלה והתבססה בשכונה ד' קהילת סטודנטים. בקצה של מרכז הנגב נפתח באותם ימים הבר הראשון באזור וזה הפך להיות מקום שכל הסטודנטים עוברים בו. הקמת הבלוק הייתה המשך טבעי של השינויים והוסיפה למקום תחושה חדשנית של מעין חופשה בחוץ לארץ. לא חיפשתי מקום בשכונה ד' דווקא, אבל כשהגעתי לכאן ועלו בי זכרונות הילדות מהשכונה לצד התרשמות מההתחדשות המדהימה, הרגשתי שהמקום בחר אותי".

לא רק המבנים בשכונה ד' מתחדשים, אלא גם הרכב האוכלוסיה והאווירה בה. "ישנה עדיין אוכלוסיה וותיקה גדולה וכמובן קהילת סטודנטים, אבל יותר ויותר משפחות צעירות באר-שבעיות קונות כאן דירות", מספרת טביב זדה, "אותן משפחות מחדשות את הדירות, מתוך הבנה שמיקומה המרכזי של השכונה והשינוי שהיא עוברת יהפכו אותו למקום אטרקטיבי להכות שורש. פעם היה מפחיד להסתובב לבד בתור אישה בלילה בשכונה ד', היום כבר הרבה פחות. בייחוד באזור המרכזי שטרה ז'ולי נמצאת בו לצד האוניברסיטה וסורוקה הביקוש היום כה גדול שיש מצוקת חנייה. אני מקווה שהשכונה תמשיך להתחדש כמקום שנעים לגור בו".

דירת שני חדרים בפחות מ-700 אלף שקל​

התעניינות המשקיעים בשכונה ד' נובעת מהתחזית להתחדשות עירונית לצד מחירי הדיור בה, שעדיין נמוכים אפילו ביחס לממוצע בבאר שבע. מחיר דירת 2 חדרים במצב שמור שנבנתה ברחוב אברהם אבינו בשכונה בין שנות ה-70 לשנות ה-90 עומד כיום על כ-630 אלף שקלים בלבד. עבור דירת 3 חדרים בקומת קרקע ברחוב סנהדרין למשל יצטרכו הרוכשים לשלם כ-894 אלף שקלים ומחירן של דירות 4 חדרים באזור כבר נע בין 1.1-1.2 מיליון ש"ח.

פלג דודוביץ, מנכ"ל פרופדו, מעריך כי ההאטה בשוק הנדל"ן פוגעת באופן חד יותר בבאר שבע כעיר פריפריאלית מאשר במרכז ובכלל זה גם בשכונה ד'. "בתור שכונה יחסית חלשה מבחינה סוציו-אקונומית בבאר שבע, היא נוטה להיות מושפעת במיוחד מממשבר הנדל"ן וסביר שנראה בתקופה הקרובה ירידת מחירים ברחבי השכונה", מעריך דודוביץ באשר לטווח הקצר. "יחד עם זאת, שוק הנדל"ן הישראלי יתייצב בסופו של דבר ויחזור לרמות עליית מחיר ממוצעות שהורגלנו אליהן והדבר יחלחל וביתר שאת גם לפריפריה. במצב כזה צפויה שכונה ד' לחזור לתנופת השקעות ופיתוח שיזניקו אותה מעלה. לכן, להערכתנו אמנם השכונה חווה התמתנות והאטה בשלב הנוכחי, אך סביר שנצפה בזינוקים מעניינים ברחבי השכונה בטווח הבינוני-ארוך".

זעירא דחברייא

משתמש פעיל
רוצה לציין כך
באר שבע אזור שכונה ד' נחשב מקום פשע
בעבר זה היה הרבה יותר גרוע
היום זה יותר טוב
והטעם שהיום יותר טוב כיון שבנו שם בנינים לסטודנטים דירות קטנות בשכירות
ועוד כל מיני עניני בילוי ולכן היום מבחינת פשע ואנשים הזויים המצב השתפר
אבל מאידך גיסא
עד השנים האחרונות הציבור היה מסורתי [ליכוד/שס]
אבל לאחר שהגיעו הסטודנטים בהמוניהם שהם חילונים מהודרים [אנרכיסטיים בלע''ז]
יכול להיות שיהיה קשה יותר.
אבל לפי כמות האנשים שאני שומע שיש להם דירות בבאר שבע היא עיר חרדית עכשיו ''בבכח''.

י"כ

משתמש מקצוען
כשקניתי דירה, אמר לי מתווך [זה היה לפני כשנתיים] שאם יקרה הנס וכל חרדי שיש לו דירה בבאר שבע ילך לגור שם בפועל, יש לנו עיר חרדית במיידי, המדובר לפי השערתו באזור ה 8000 דירות בבאר שבע ששייכות לחרדים (רובם צעירים) שגרים ביחידות / דירות להשכרה במרכז.
הבעיה היא שאף אחד לא רוצה להיות הראשון שהולך לגור שם..​

איכא מאן דאמר

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
@עו"ד נתן רוזנבלט כל הכבוד על הרמת הכפפה, ואם אכן בזכות זה יתרומם אפילו במעט קרנה של עיר הקודש באר שבע, העיר שבה חיו אבותינו הקדושים, אז הזכות גדולה מאוד.

אכן צדקו אלו שכתבו כאן קודם, בבאר שבע יש קהילות חרדיות קטנות, לא רק של בעלי תשובה, ועדיין זה כאין וכאפס מול גודל העיר, ויש מקום לרומם את העניין.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
אני מסופק אם יבואו שם חרדים לגור
יש שם הברה קניונים ובמיוחד הגרנד קניון שזה שיא הפריצות וכל חרדי יחשוש איפה הילד שלו מסתובב

הרב הגו-N

משתמש פעיל
כשקניתי דירה, אמר לי מתווך [זה היה לפני כשנתיים] שאם יקרה הנס וכל חרדי שיש לו דירה בבאר שבע ילך לגור שם בפועל, יש לנו עיר חרדית במיידי, המדובר לפי השערתו באזור ה 8000 דירות בבאר שבע ששייכות לחרדים (רובם צעירים) שגרים ביחידות / דירות להשכרה במרכז.
הבעיה היא שאף אחד לא רוצה להיות הראשון שהולך לגור שם..​
תפתח יד 2 להשכרה ותראה כמה מספרים כשרים

ברכה וישועה

משתמש פעיל
1. באו ניהיה אמתיים אין ספק שלציבור החרדי זה לא שווה כי כמעט אין קונים בסכום הזה לדירה ראשונה
2. אין ספק שגולדקנוף לא עשה את זה עבור הציבור החלוני
3.ברגע שהיו מגדילים את סכום הדירות ל700 או ל800 מימילא האנשים שקונים ב600 היה להם פחות אופציה לזכות כי עוד אנשים נכנסים להגרלה ויש אנשים שקונים במקומות שיש שם דירות מתחת 600 ולהם עדיף שזה יהיה עד 600
4 לכן יש כאו שכן הרויחו מהתקנון.....
5. אבל לדעתי זה גם יוביל שאנשים ייתנו כסף מתחת לשולחן

בית שמשניק

משתמש סופר מקצוען
אני מסופק אם יבואו שם חרדים לגור
יש שם הברה קניונים ובמיוחד הגרנד קניון שזה שיא הפריצות וכל חרדי יחשוש איפה הילד שלו מסתובב
גם בירושלים יש קניונים חילוניים, ולא ראינו שזה מפריע לביקוש החרדי למגורים בעיר.

ynigun

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
גם צריך מנגנון להבטיח שהמענקים לא יביאו דווקא לעליית הביקוש ולעליית מחירים
אם יש מענק של 50K על כל דירה מתחת ל600K למה שהמחיר של דירה שעולה 500K לא יעלה אוטומטית ל550K?
ואז בסך הכל המדינה תרמה למוכרי דירות זולות 50K בלי עליה בביקושים ובלי שהקונים הרוויחו שקל.

TYPE:{programmer}

משתמש סופר מקצוען
ואם המענק היה 50K לדירה עד 750?
אוטומטית כל הדירות שנעות היום סביב ה-680-700 יעלו ל750...

זמר

משתמש פעיל
למה שהמחיר של דירה שעולה 500K לא יעלה אוטומטית ל550K?
בגלל ש80% מהשרשור הזה מלא בתגובות כמה זה לא רלוונטי
וה20% הנוספים שכו מסכימים כמה מתוכם יגיעו?
וזה בדיוק המטרה לתת לגיטמציה למגורים שם

אגב גם בגור יש מצוקת דיור והאסטרטגיה שלהם היא ללכת למקומות הכי זולים
ותפקידו של איש ציבור היא לשווק פתרונות שהוא מאמין בהם
ברור שצריך לצרף את כל הציבור [לפחות מי שביעד של התכנית]
לכן לא כל כך ברור הביקורת על גולדקנופף

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אופס, עליתי על מוקש ואין לי דרך איך לרדת ממנו, אני סומך על תבונתם של הקוראים שיבינו למה הכוונה ולא ידונו אותי לכף חובה.

אגב, זה נושא מרתק לדון פעם מה הגדרה של חרדי: יש לנו כאן יישוב סמוך למודיעין עילית, אברכים עם פאות ארוכות וכיפה סרוגה, יצא לי כמה פעמים להתפלל איתם, השמונה עשרה שלהם ביום חול זה יותר מנעילה אצלי, אח איזה תפילה והשתפכות הנפש, דקדוק על כל תג וחיים מלאים עם הקדוש ברוך הוא.

הם יותר צדיקים ממני זה בטוח, וגם מהרבה חברים שלי, אבל:

חרדים - הם לא!
מה שהיא מנסה להסביר לכם
זה שיש שם קהילה ספרדית די ותיקה מזה כמה וכמה עשורים. בוגרי ישיבות וכוללים
ולכולי עלמא הם חרדים.
אבל כמו שבעפולה מדברים כאילו באו לישב את השממה אז ככה זה גם בבאר שבע.
לא היתה שממה. פשוט לא היתה קהילה ליטאית.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה