טור דעה באר שבע

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען

לגור בדימונה

השבוע התכנסה (לראשונה) וועדת השרים לענייני דיור ותחבורה, או בשם המקוצר "קבינט הדיור", מדובר בגוף שעומד בראשו ראש הממשלה וחברים בו השרים הרלוונטיים: אוצר, שיכון תחבורה וכו'.
הקבינט החליט שורת החלטות שאינן מעשיות או אמורות לחולל תמורה מיוחדת, כמו למשל החלטה על הגברת שיווק הדירות ליעד של 90,000 דירות לשנה, היעד הזה חסר כל תוחלת לאור מגמת אי השתתפות הקבלנים במכרזים (רק השבוע חזרו מספר מכרזים ללא קונה ובשבוע הקרוב אמורים לחזור עוד כמה), אם המדינה לא תעשה משהו מעשי, אפשר לשווק ולשווק ללא תועלת וללא תוחלת, והתמכרתם ואין קונה.
אך החלטה אחרת של הקבינט היא זו שתפסה את הכותרות: להעניק 50,000 ₪ גם לרוכשי יד שניה בפריפריה (רוכשים מקבלן מקבלים כבר היום סכומים גדולים בהרבה). על מנת לוודא שהכסף מגיע רק לעניים שקונים את הדירות הזולות ביותר, הגביל הקבינט את המענקים רק לרוכשי דירות עד מחיר של 600,000 ₪.
עד כאן נשמע נפלא, סוף סוף מישהו עושה צדק עם העניים ביותר שרוכשים את הדירות העניות ביותר, אלא שלעניות דעתי ההחלטה לוקה בחמישה: גם אין תקנות ביצוע מעשיות כך שהביצוע יכול לארוך חודשים, גם הסכום שהוקצב לכך –מאה מיליון ₪ - הוא לעג לרש במונחים של ממשלה והוא יספיק רק לאלפיים משפחות כשיש לנו מעל מאה אלף משפחות חסרות דיור, גם הסכום של המענק נמוך מידי, גם צריך מנגנון להבטיח שהמענקים לא יביאו דווקא לעליית הביקוש ולעליית מחירים, וגם ובעיקר הסכום של הרכישה – עד 600,000 ₪ - הוא לא הוגן, צריך לקבוע רף קצת יותר הגיוני של נגיד מיליון ₪, אגב, מי שהגה את התכנית היה בשעתו השר ליצמן והוא קבע רף של 700,000 ₪ ומאז כידוע המחירים זינקו בעשרים אחוזים לפחות.
לא ציפינו לרגע מהתקשורת החילונית לפרגון כלפי השר הכי החרדי, אך חשבנו שהביקורת תהיה במיקום הענייני, מהסיבות שהבאנו או אחרות. ואולם הם בחרו לתקוף את השר כאילו הוא מטיב רק עם חרדים. כך למשל הכותרת הראשית בעיתון הכלכלי החשוב ביותר: "המהלך הראשון של קבינט הדיור: מענק רכישת דירה מותאם לחרדים", בגוף הכתבה נטען כי מירב הדירות במחיר של פחות מ600,000 ₪ נמצאות בערים עם ריכוז חרדי משמעותי. להשלמת הטיעון מובאת טבלה תחת הכותרת "היכן נמכרו השנה דירות במחירים הללו", עם ציור של אדם חרדי על רקע שחור ומפחיד (השיטה מוכרת, גם הגרפיקה, רק להאריך טיפה את האף וזה יהיה ממש העתק מושלם) – במטרה להדגיש את מסקנת הטבלה המצורפת.
אלא שעיון קל בטבלה מלמד אותנו כמה דברים מעניינים: ראשית, בירושלים – לפי הטבלה - נמכרו 213 דירות במחיר פחות מ600,000 ₪. תראו לי דירה אחת, לא 213, עם מחיר כזה בירושלים, דמי תיווך מובטחים, אני בדקתי במערכת של רשות המסים וכמובן לא נמכרה אפילו דירה אחת כזו, העיקר להסית.
אך מה שהכי מעניין בטבלה הזו, היא כי העיר שמכרה הכי הרבה דירות זולות כאלו, פי כמה מכל עיר אחרת, היא באר שבע, שם כידוע אין ריכוז חרדי, בוודאי לא שום קהילה חרדית שגולדקנופף אמור לדאוג לה, אבל את מי מעניינים העובדות אם אפשר לתקוף את החרדים.
ההסתה גררה כמובן את גדולי "ידידינו" להגיב בהתאם, הבוטה ביותר היה אלקין, שידע היטיב להתחנף לחרדים בבחירות לעיריית ירושלים ולקבל אלפי קולות מהם: "למענק ברכישת דירה שהותאם רק לרשויות חרדיות פתאום יש כסף. ‏חבל ששכחתם שיש עוד ציבורים במדינה" לא ידענו שבאר שבע וחיפה הן רשויות חרדיות, לתשומת לב ראשי המפלגות לקראת הבחירות המוניציפליות הקרובות.
אך מילא, "הם" תמיד יתקיפו אותנו על מה שנעשה או שלא נעשה, ההפתעה הגדולה דווקא מגיעה מבפנים, אנשים רבים בתוכנו, רבים מידי, סבורים כי המהלך של גולדקנופף נתפר אך ורק לצרכי חסידי גור הרוכשים דירות בערד ובדימונה, וזה כואב פעמיים.
פעם ראשונה כי מותר לאיש ציבור לבצע מהלכים שיסייעו לקהל בוחריו, כל זמן שזה במסגרת החוק וכללי מינהל תקין וחשוף לכל. רק בשבוע שעבר העבירו סמוטריץ וסטרוק החלטת ממשלה אשר משמעותה רבבות דירות חדשות ביו"ש כן ירבו (ויתנו לנו גם משהו מזה), זה טבעי ומבורך, בכל מקרה לא מתאים ליהודים חרדים להתבטא ולחשוב כמו"הם".
ופעם שנייה זה מעצבן כי זה פשוט לא נכון: מי שייהנו מהמענקים הללו (אם בכלל יתקיימו) יהיו כלל תושבי המדינה, וכל הציבור החרדי, וכן, גם כמה חסידי גור בדימונה וערד.
חיפוש קל במערכות לחיפוש דירות, מעלה את הערים הבאות שבכל אחת מהן יש הרבה הצעות לדירות במחיר זה (כולל דירות 2 חדרים – שמעתי באוזני ממרן בעל "איילת השחר" שיותר מכך זה בגדר מותרות), רשימה חלקית בלבד:
ערים חילוניות מובהקות: אילת, אשקלון, מגדל העמק, וכמובן באר שבע עם ים של הצעות.
ערים מעורבות לציבור הליטאי וע"מ: עפולה (בעיר בעיקר), ירוחם, נוף הגליל, בית שאן ועוד.
ערים מעורבות לציבור החסידי: חיפה, עפולה (לויזניץ), טבריה (למטה) ועוד.
וכן, יש שתי ערים עם רוב חילוני מובהק: ערד ודימונה, שיש בהם קהילה של גור. מי שמפריע לו שגם הם ייהנו מכך צריך לשאול את עצמו לקראת בין המצרים איכה הגיע למצב כזה, ולתקן את מידותיו.
מצוקת הדיור לא תיפתר בשנאת חינם פנים חרדית, הבה לא נרד לרמה של"הם".
כמה מילים על דימונה: העיר נפלאה ומתגוררים בה מאות משפחות חרדיות, רובן אגב לא חסידי גור אלא מעדות המזרח המתגוררים בקריה החרדית בדימונה, הסיבה שלא ידעתם על קיומה, היא משום שמייסדה הרב יעקב חמד הוא איש נחבא אל הכלים, ומנהל בשקט ובהצלחה כולל ענק ומוסדות חינוך לבנים ובנות עם אלפי ילדים, המפרנסים יפה מאוד את הקהילה החרדית של דימונה וגם זו של ירוחם השכנה.
יש בדימונה אפשרות להשיג דירות זולות, ואם מישהו רוצה לבוא לגור (לא להשקיע, זה ממש חב לאחרינא) הוא מוזמן. בינתיים רק חסידי גור הם החלוצים בראש המחנה שמוכנים לשבור את המחסום הרגשי ולהגיע לכאן, בדיוק כפי שהם היו הראשונים (והיחידים במגזר החסידי) שהגיעו לנגב, וכן לגליל, לאשדוד ולבית שמש ועוד.
מכרז שפורסם לאחרונה עם 1200 דירות, רובן בהגרלה, אמור היה לשנות את כל מערך הציבור החרדי בדימונה, ולספק מאות דירות במחירים זולים במיוחד, אך לצערנו המכרז חזר השבוע (כמו מכרזים נוספים), שום קבלן לא הסכים לרכוש את המגרש ולהתחייב למחירים הזולים מידי, דווקא הנושא הזה הוא שאמור להדיר שינה מעיני משרד השיכון, והם אכן שוקדים על תכניות מעניינות שנשמע עליהן בשבועות הקרובים.
ולסיום, חזרה למסע ההסתה ולבאר שבע, עם תובנה מקורית:
ייתכן שכדאי לשקול לאמץ את העיר באר שבע, עם דגש על שכונה ד', כעיר עתיד לצעירים חרדים.
הייתי בשבוע האחרון בבאר שבע במסגרת מכרזים על דירות במחירים שבין 400,000-600,000 ₪ (הצעות מעניינות, מאוד, – למי שיפנה במייל), ביקרתי בלמעלה מעשר דירות וחשבתי לעצמי: מה צריך לקרות כדי שהציבור החרדי יגיע לכאן, לגור ולא רק להשקיע.
המיקום אופטימלי: פחות משעה מבית שמש עם מערך רכבות קבוע ופעיל, קירבה לריכוזים חרדים קיימים, מאות דירות בשכונה ד' (בה ביקרתי) שייכות ממילא לחרדים, בתי כנסת ענקיים ריקים וממתינים לנו, האוכלוסיה ענייה מאוד ומורכבת בעיקר מבבושקות רוסיות זקנות שישמחו לפגוש שכנים צעירים, והכי חשוב: מחירים זולים במיוחד ומבחר גדול מאוד של דירות במחירים הללו.
אולי בעקבות המענקים כדאי לארגן את הציבור החרדי שיגיע למקום באופן מאורגן ונוכל ליהנות מדירות זולות במיוחד.
אם זה יקרה, ההסתה הפעם תהיה בעזרת השם צודקת: באר שבע תהיה אכן עיר עם ריכוז חרדי.

.

לא אני

משתמש מקצוען
הייתי בשבוע האחרון בבאר שבע במסגרת מכרזים על דירות במחירים שבין 400,000-600,000 ₪ (הצעות מעניינות, מאוד, – למי שיפנה במייל), ביקרתי בלמעלה מעשר דירות וחשבתי לעצמי: מה צריך לקרות כדי שהציבור החרדי יגיע לכאן, לגור ולא רק להשקיע.
דירות חדשות?

efic18

משתמש סופר מקצוען
אני כותבת מתוך הערכה לפעלך בכל נושא הדיור,
אך מציינת שיש בבאר שבע ציבור חרדי והוא אפילו די מרוכז באיזורים מסוימים,
עם מוסדות משגשגים ופורחים.
רק רח"ל הוא לא מהעדה הנכונה, אז הוא לא נחשב.
ורק כשיבואו הליטאים החלוצים זה יחשב כריכוז חרדי.
דירות חדשות?
ברור שלא
אחי גר שם, בדירה בת 8 שנים בערך, המחיר שלה היום בסביבות 1.5m

מוטי.

משתמש צעיר
אפשר פרטים ?

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
אני כותבת מתוך הערכה לפעלך בכל נושא הדיור,
אך מציינת שיש בבאר שבע ציבור חרדי והוא אפילו די מרוכז באיזורים מסוימים,
עם מוסדות משגשגים ופורחים.
רק רח"ל הוא לא מהעדה הנכונה, אז הוא לא נחשב.
ורק כשיבואו הליטאים החלוצים זה יחשב כריכוז חרדי.

ברור שלא
אחי גר שם, בדירה בת 8 שנים בערך, המחיר שלה היום בסות 1.5m
הערה חשובה ואני רוצה להסביר את המצב:

אין כמעט מקום בארץ שלא גרים שם בעלי תשובה רבים וכן חב"ד, לפי ההיגיון הזה אפשר לומר שגם באילת יש ברוך השם קהילה חרדית וזה יהיה נכון.

אבל כשכותבים חרדי מתכוונים לחרדים שנולדו בתוך המסגרת החרדית הרגילה, כולל חב"ד ועדות מזרח אם הם נולדו במסגרת חרדית רגילה ולא אם התקרבו אחר כך.

ההסבר: חבדניקים ובעלי תשובה הם כל כך טובים שהם יכולים לגור בכל מקום, זה לא הופך את מקום מגוריהם לחרדי.

לדוגמה יש לי ידיד הרב איינהורן יש לו קהילה גדולה ויפה בהוד השרון, הייתי שם ונדהמתי. אך איש לא ייחשב את זה כחרדי למרות שהם אשכנזים מאה דורות ולא ליובאוויטש.

אין כאן כל סרך של הבדלה אלא רק הגדרות לצורך הדיון.

אני מקווה שהובנתי נכון

efic18

משתמש סופר מקצוען
הערה חשובה ואני רוצה להסביר את המצב:

אין כמעט מקום בארץ שלא גרים שם בעלי תשובה רבים וכן חב"ד, לפי ההיגיון הזה אפשר לומר שגם באילת יש ברוך השם קהילה חרדית וזה יהיה נכון.

אבל כשכותבים חרדי מתכוונים לחרדים שנולדו בתוך המסגרת החרדית הרגילה, כולל חב"ד ועדות מזרח אם הם נולדו במסגרת חרדית רגילה ולא אם התקרבו אחר כך.

ההסבר: חבדניקים ובעלי תשובה הם כל כך טובים שהם יכולים לגור בכל מקום, זה לא הופך את מקום מגוריהם לחרדי.

לדוגמה יש לי ידיד הרב איינהורן יש לו קהילה גדולה ויפה בהוד השרון, הייתי שם ונדהמתי. אך איש לא ייחשב את זה כחרדי למרות שהם אשכנזים מאה דורות ולא ליובאוויטש.

אין כאן כל סרך של הבדלה אלא רק הגדרות לצורך הדיון.

אני מקווה שהובנתי נכון
תודה על ההבהרה, עדיין עומדת של דעתי וחושבת שבעיר ענקית כמו באר שבע על מנת שציבור מסויים יהיה משמעותי באחוזים, צריך כמויות של אלפי אם לא רבבות משפחות.
לא משהו שיצליח בעשורים הקרובים
חוץ מזה שיש שם "קריה" חרדית עם משפחות איכותיות, חלקם גם בעלי תשובה וחלקם משפחות אברכים שלומדים בכוללים של הרב פנחס אבוחצירא.
בגדול, החרדים בבאר שבע הם אכן כל אחד לעצמו ואין קהילה מאורגנת או ריכוז של ממש,
אבל היי, יש עשרות שמסתדרים ככה ולא צריכים קהילה שתכתיב להם איזה אינטרנט להכניס לבית והאם מותר לאישה לעשות רישיון.
שוב מתוך ידיעה שבמאקרו אתה ודאי מבין יותר ממני, אך במיקרו כדאי לבדוק את הפרטים הקטנים כי זה עלול לשדר התנשאות.

הרב הגו-N

משתמש פעיל
תודה על ההבהרה, עדיין עומדת של דעתי וחושבת שבעיר ענקית כמו באר שבע על מנת שציבור מסויים יהיה משמעותי באחוזים, צריך כמויות של אלפי אם לא רבבות משפחות.
לא משהו שיצליח בעשורים הקרובים
חוץ מזה שיש שם "קריה" חרדית עם משפחות איכותיות, חלקם גם בעלי תשובה וחלקם משפחות אברכים שלומדים בכוללים של הרב פנחס אבוחצירא.
בגדול, החרדים בבאר שבע הם אכן כל אחד לעצמו ואין קהילה מאורגנת או ריכוז של ממש,
אבל היי, יש עשרות שמסתדרים ככה ולא צריכים קהילה שתכתיב להם איזה אינטרנט להכניס לבית והאם מותר לאישה לעשות רישיון.
שוב מתוך ידיעה שבמאקרו אתה ודאי מבין יותר ממני, אך במיקרו כדאי לבדוק את הפרטים הקטנים כי זה עלול לשדר התנשאות.
אני הייתי מנסח "להתפרש כהתנשאות" (במחילה)
אגב, יצא לי להיות יומיים בדירה שלי בשכונה א'
וגם אני הופתעתי
בתוך שעה פגשתי 3 אברכים וכולם מחמשת הבניינים הסמוכים.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
אני הייתי מנסח "להתפרש כהתנשאות" (במחילה)
אגב, יצא לי להיות יומיים בדירה שלי בשכונה א'
וגם אני הופתעתי
בתוך שעה פגשתי 3 אברכים וכולם מחמשת הבניינים הסמוכים.
אופס, עליתי על מוקש ואין לי דרך איך לרדת ממנו, אני סומך על תבונתם של הקוראים שיבינו למה הכוונה ולא ידונו אותי לכף חובה.

אגב, זה נושא מרתק לדון פעם מה הגדרה של חרדי: יש לנו כאן יישוב סמוך למודיעין עילית, אברכים עם פאות ארוכות וכיפה סרוגה, יצא לי כמה פעמים להתפלל איתם, השמונה עשרה שלהם ביום חול זה יותר מנעילה אצלי, אח איזה תפילה והשתפכות הנפש, דקדוק על כל תג וחיים מלאים עם הקדוש ברוך הוא.

הם יותר צדיקים ממני זה בטוח, וגם מהרבה חברים שלי, אבל:

חרדים - הם לא!

פרוגפרוגנדה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
התכנית הזאת גרועה כי כמעט אין דירות פחות מ600 K
צריך להגביל את כל הכסף שהמדינה מחלקת על דירות לדירות פחות מ1.9 מיליון
נכון זה גבוה אבל זה עדיין נמוך יחסית למחירי הדירות המשתוללים

ניק 109814

משתמש פעיל
אלא שעיון קל בטבלה מלמד אותנו כמה דברים מעניינים: ראשית, בירושלים – לפי הטבלה - נמכרו 213 דירות במחיר פחות מ600,000 ₪. תראו לי דירה אחת, לא 213, עם מחיר כזה בירושלים, דמי תיווך מובטחים, אני בדקתי במערכת של רשות המסים וכמובן לא נמכרה אפילו דירה אחת כזו, העיקר להסית
באיזה מערכת בדקת ?
Screenshot from 2023-07-03 13-40-39.png

ברבור1

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
דירות 3 חדרים קיים,
אבל זה כנראה לא הממוצע.
כנל בעפולה:

כנל בנוף הגליל:

וכן בחיפה - לא בדקתי את כל הערים שנמנו כאן,
אבל הממוצע בערים הנל, (מלבד ערד, ובית שאן)
שהדירות יקרות יותר..
ומכאן המסקנה המתבקשת..

בעיקר הסכום של הרכישה – עד 600,000 ₪ - הוא לא הוגן, צריך לקבוע רף קצת יותר הגיוני של נגיד מיליון ₪, אגב, מי שהגה את התכנית היה בשעתו השר ליצמן והוא קבע רף של 700,000 ₪ ומאז כידוע המחירים זינקו בעשרים אחוזים לפחות.​
אגב העיתון יום למחרת תיקן את עצמו, ויצא בכתבה שלא מיועד לכלל הציבור החרדי, אלא לתת מגזר בתוך הציבור...
אבל כיון שכתבה היתה כ"כ אנטישמית , אין ענין לצטט אותה...
]

ניק 109814

משתמש פעיל
הקבינט החליט שורת החלטות שאינן מעשיות או אמורות לחולל תמורה מיוחדת, כמו למשל החלטה על הגברת שיווק הדירות ליעד של 90,000 דירות לשנה, היעד הזה חסר כל תוחלת לאור מגמת אי השתתפות הקבלנים במכרזים (רק השבוע חזרו מספר מכרזים ללא קונה ובשבוע הקרוב אמורים לחזור עוד כמה), אם המדינה לא תעשה משהו מעשי, אפשר לשווק ולשווק ללא תועלת וללא תוחלת, והתמכרתם ואין קונה.
מה הולך לקרוא עם המכרזים שחזרו, הקרקעות הולכות להיעלם מגלקסיית שביל החלב?
זה הולך לצאת במכרז חוזר בתקופה הקרובה, כשבשוק יש הרבה פחות קבלנים שבאים לספסר בקרקעות ויאלצו לגשת במחירים נמוכים יותר, ואמיר ירון לא יאפשר לקבלנים לשמור על הקרקע, רק יאלץ את הקבלנים לשווק את הדירות במיידי.

ניק 109814

משתמש פעיל
גם הסכום של המענק נמוך מידי, גם צריך מנגנון להבטיח שהמענקים לא יביאו דווקא לעליית הביקוש ולעליית מחירים, וגם ובעיקר הסכום של הרכישה – עד 600,000 ₪ - הוא לא הוגן, צריך לקבוע רף קצת יותר הגיוני של נגיד מיליון ₪, אגב, מי שהגה את התכנית היה בשעתו השר ליצמן והוא קבע רף של 700,000 ₪ ומאז כידוע המחירים זינקו בעשרים אחוזים לפחות.
אז מה אתה מציע?
שיעלו את המענק למיליון ₪ ואז גם הדירות הישנות והדפוקות בבאר שבע יעלו למיליון ₪.
יש עדיין הרבה דירות ביד שמאל בפחות מ700 ששייכים למשקיעים שיאלצו גם לרדת ל600.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  16  פעמים

לוח מודעות

למעלה