טור דעה עכו רק לבין הזמנים או פתרון דיור? השבוע ההכרעה!

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
היום (שני) הוא יום גורלי מאוד לדיור החרדי בארץ הקודש, היום יוכרע גורלו של פרוייקט ענק, אשר אם יצליח בע"ה ישנה לחלוטין את פני מפת הארץ בכלל ומפת הדיור החרדי בפרט, ואם חלילה ייכשל ירדו לטמיון שנים של עמל וים של תכניות.

העיר עכו מוכרת לכולנו, בעיקר בימי בין הזמנים שהתחילו כעת. אלפי חרדים יתיירו את העיר בשבועות הקרובים וייהנו משלל האטרקציות שלה, כולל החוף הנפרד הטוב ביותר בארץ. לי דווקא יש טראומה שאני סוחב איתי שנים רבות, מאותו חג שנסעתי עם ילדיי, בהגיעי לנמל האטרקציות נשאלתי על ידי נהג סירה ערבי אם אני רוצה טורנדו, היה נשמע לי משהו יפה אז עליתי.

לאחר דקה של שיוט קליל ונעים, החלה הסירה להתהפך במהירות ימינה ושמאלה, וגם הלב שלי, רעש המנוע האדיר לא הצליח להשתיק את הצרחות שלי, אך נראה כי הנהג די נהנה מהקטע והגביר את הנענועים, וזה כאשר אנו בלב ים וללא אפודי הצלה או אמצעי הגנה כלשהם. רק אחרי שהוא קלט שהתקשרתי למשטרה ושעוד רגע הם באים לעצור אותו הוא נרגע והחזיר אותנו לחוף במהירות.

הוא כמובן התנצל וביקש סליחה וכו', וכאן מגיע הקטע החשוב ביותר, שבגללו כל הסיפור הזה השתרבב למדור למרות היותו עוסק בנדל"ן: "אני לא מבין מה קורה איתך" כך הערבי "כל יום באים לכאן מלא חרדים ומבקשים ממני לעשות הכי מסוכן, והם בכלל לא רוצים להלביש את האפודים, חשבתי שאתה כמו כולם, באמת סליחה". אני לא מאמין לו שכל יום אומרים לו כך, אבל דבריו משקפים את המציאות העצובה: הציבור שלנו לוקח סיכונים גדולים כשזה מגיע לבטיחות בטיולים, ואנחנו משלמים על זה מידי בין הזמנים בכמה משפחות שלעולם לא יחזרו למה שהיו. חישבו על כך בטיול הבא.

אנחנו מדברים על מכרז בעיר עכו, ליתר דיוק: שערי עכו, מכרז ענק על קרוב לאלפיים דירות בבת אחת, במסגרת השכונה המתוכננת במקום בסך 9000 דירות. מדובר בשכונה המנותקת לחלוטין מהעיר, כאשר כביש 4 הענק מפריד ביניהם, כך שבעצם עסקינן בסוג של עיר בגודל של אלעד, כך שאם הפרוייקט המדובר יהיה חרדי, כולה תהיה חרדית, ואם השכונה-עיר תהיה חרדית, אז כל הצפון יהיה שנה.

כבר היום יש לנו ריכוז חרדי ענק באשכול של חיפה ובנותיה, בעיקר רכסים, הריכוז הבא הוא בגליל העליון: צפת וטבריה וכו', היום קיים נתק של שעה שאתה נוסע מחיפה לצפת ואין כלום חרדי, שערי עכו נמצא בדיוק באמצע והופך את כל הצפון לסוג של רצף טריטוריאלי של יישובים חרדים לכל אורכו.

המקום הזה ממש מתאים לציבור החרדי, גם מבחינת המיקום וגם הנגישות: תחנת הרכבת הסמוכה מגיעה ישירות לכל הריכוזים החרדים הגדולים: ירושלים, ב"ב, ב"ש ומודיעין עילית, היות השכונה נפרדת מהאוכלוסיה הכללית של העיר עכו ועם זאת נשענת על שירותיה המוניציפאליים, סוג של הר יונה ונוף הגליל, עם עירייה שמאוד אוהדת אותנו, מאותן סיבות של נוף הגליל, בקיצור: מושלם.

מי שגילה את הפנינה הזו לראשונה היה האדריכל החרדי בנצי ראקוב וכבר לפני שנים רבות ישב, יחד עמי, עם צמרת משרד השיכון לגבי האפשרות להפוך את המקום לחרדי, גם השר אלקין מאוד רצה את זה, לא מאהבת החרדים כידוע אלא מהסיבה השנייה, הידועה לא פחות, של החשש מהערבים, נפילת הממשלה הקודמת גדעה את ההכרזה הרשמית על המקום כפרוייקט חרדי, אך מה שהרווחנו בינתיים זה שכל התכניות הותאמו באופן כזה שיתאימו גם לציבור החרדי אם ירצה.

המכרז הנוכחי הינו השני בשכונה, לפני כשנתיים משרד השיכון פרסם מכרזים לבניית השכונה על אלפיים הדירות הראשונות. זכו אז שלושה קבלנים, ובהגרלות שנערכו, עליתי לביתו של הגאון רבי דוד כהן שליט"א, ולאחר שחקר את המיקום המיוחד (לוודא שמודבר בארץ ישראל) ולאחר בירורים ושאלות נוספות, חתם על מכתב היסטורי שקורא לציבור להירשם למקום הזה. המכתב הינו היסטורי פעמיים, גם משום שלפניו ואחריו לא הצלחנו לקבל מכתב מפורש מאחד מגדולי ישראל המורה

כבר היום יש לנו ריכוז חרדי ענק באשכול של חיפה ובנותיה, בעיקר רכסים, הריכוז הבא הוא בגליל העליון: צפת וטבריה וכו', היום קיים נתק של שעה שאתה נוסע מחיפה לצפת ואין כלום חרדי, שערי עכו נמצא בדיוק באמצע והופך את כל הצפון לסוג של רצף
כרמיאל ?

DDESIGN

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
היום (שני) הוא יום גורלי מאוד לדיור החרדי בארץ הקודש, היום יוכרע גורלו של פרוייקט ענק, אשר אם יצליח בע"ה ישנה לחלוטין את פני מפת הארץ בכלל ומפת הדיור החרדי בפרט, ואם חלילה ייכשל ירדו לטמיון שנים של עמל וים של תכניות.

העיר עכו מוכרת לכולנו, בעיקר בימי בין הזמנים שהתחילו כעת. אלפי חרדים יתיירו את העיר בשבועות הקרובים וייהנו משלל האטרקציות שלה, כולל החוף הנפרד הטוב ביותר בארץ. לי דווקא יש טראומה שאני סוחב איתי שנים רבות, מאותו חג שנסעתי עם ילדיי, בהגיעי לנמל האטרקציות נשאלתי על ידי נהג סירה ערבי אם אני רוצה טורנדו, היה נשמע לי משהו יפה אז עליתי.

לאחר דקה של שיוט קליל ונעים, החלה הסירה להתהפך במהירות ימינה ושמאלה, וגם הלב שלי, רעש המנוע האדיר לא הצליח להשתיק את הצרחות שלי, אך נראה כי הנהג די נהנה מהקטע והגביר את הנענועים, וזה כאשר אנו בלב ים וללא אפודי הצלה או אמצעי הגנה כלשהם. רק אחרי שהוא קלט שהתקשרתי למשטרה ושעוד רגע הם באים לעצור אותו הוא נרגע והחזיר אותנו לחוף במהירות.

הוא כמובן התנצל וביקש סליחה וכו', וכאן מגיע הקטע החשוב ביותר, שבגללו כל הסיפור הזה השתרבב למדור למרות היותו עוסק בנדל"ן: "אני לא מבין מה קורה איתך" כך הערבי "כל יום באים לכאן מלא חרדים ומבקשים ממני לעשות הכי מסוכן, והם בכלל לא רוצים להלביש את האפודים, חשבתי שאתה כמו כולם, באמת סליחה". אני לא מאמין לו שכל יום אומרים לו כך, אבל דבריו משקפים את המציאות העצובה: הציבור שלנו לוקח סיכונים גדולים כשזה מגיע לבטיחות בטיולים, ואנחנו משלמים על זה מידי בין הזמנים בכמה משפחות שלעולם לא יחזרו למה שהיו. חישבו על כך בטיול הבא.

אנחנו מדברים על מכרז בעיר עכו, ליתר דיוק: שערי עכו, מכרז ענק על קרוב לאלפיים דירות בבת אחת, במסגרת השכונה המתוכננת במקום בסך 9000 דירות. מדובר בשכונה המנותקת לחלוטין מהעיר, כאשר כביש 4 הענק מפריד ביניהם, כך שבעצם עסקינן בסוג של עיר בגודל של אלעד, כך שאם הפרוייקט המדובר יהיה חרדי, כולה תהיה חרדית, ואם השכונה-עיר תהיה חרדית, אז כל הצפון יהיה שנה.

כבר היום יש לנו ריכוז חרדי ענק באשכול של חיפה ובנותיה, בעיקר רכסים, הריכוז הבא הוא בגליל העליון: צפת וטבריה וכו', היום קיים נתק של שעה שאתה נוסע מחיפה לצפת ואין כלום חרדי, שערי עכו נמצא בדיוק באמצע והופך את כל הצפון לסוג של רצף טריטוריאלי של יישובים חרדים לכל אורכו.

המקום הזה ממש מתאים לציבור החרדי, גם מבחינת המיקום וגם הנגישות: תחנת הרכבת הסמוכה מגיעה ישירות לכל הריכוזים החרדים הגדולים: ירושלים, ב"ב, ב"ש ומודיעין עילית, היות השכונה נפרדת מהאוכלוסיה הכללית של העיר עכו ועם זאת נשענת על שירותיה המוניציפאליים, סוג של הר יונה ונוף הגליל, עם עירייה שמאוד אוהדת אותנו, מאותן סיבות של נוף הגליל, בקיצור: מושלם.

מי שגילה את הפנינה הזו לראשונה היה האדריכל החרדי בנצי ראקוב וכבר לפני שנים רבות ישב, יחד עמי, עם צמרת משרד השיכון לגבי האפשרות להפוך את המקום לחרדי, גם השר אלקין מאוד רצה את זה, לא מאהבת החרדים כידוע אלא מהסיבה השנייה, הידועה לא פחות, של החשש מהערבים, נפילת הממשלה הקודמת גדעה את ההכרזה הרשמית על המקום כפרוייקט חרדי, אך מה שהרווחנו בינתיים זה שכל התכניות הותאמו באופן כזה שיתאימו גם לציבור החרדי אם ירצה.

המכרז הנוכחי הינו השני בשכונה, לפני כשנתיים משרד השיכון פרסם מכרזים לבניית השכונה על אלפיים הדירות הראשונות. זכו אז שלושה קבלנים, ובהגרלות שנערכו, עליתי לביתו של הגאון רבי דוד כהן שליט"א, ולאחר שחקר את המיקום המיוחד (לוודא שמודבר בארץ ישראל) ולאחר בירורים ושאלות נוספות, חתם על מכתב היסטורי שקורא לציבור להירשם למקום הזה. המכתב הינו היסטורי פעמיים, גם משום שלפניו ואחריו לא הצלחנו לקבל מכתב מפורש מאחד מגדולי ישראל המורה
הכתבה המעניינת נקטעה באיבה ... מקווה מאוד שלא טבעה בטורנדו ...

abc321

משתמש פעיל
במדויק להיכן להירשם, ובעיקר משום שהמכתב הזה אכן חולל היסטוריה: כאלפיים חרדים נרשמו, מאות רבות זכו (העדפת בני המקום פועלת גם כאן לרעתנו, בשבועות הקרובים תשובת המדינה לבג"ץ בעתירה שהגשתי נגד עניין זה).

הדברים הללו יפעלו בע"ה ככדור שלג: הקבלן שמבין כי יש לו מאות חרדים בפרויקט, מבין כי עדיף לו לשווק את זה ישירות לציבור הזה במקום להיקלע לבעיות בנוסח שכונת בצוותא בחריש, ואכן אנו במו"מ מתקדם עם אחד הקבלנים לשיווק, אם קבלן אחד ישווק לחרדים, יעשו זאת כנראה שני האחרים גם, ומכאן הדרך לעיר חרדית לא קצרה אבל פתוחה.

הפעם משרד השיכון, בראותו כי קבלנים נרתעים ממכרזי הגרלות, נקט כאן בצעד תקדימי וקבע כי הקרקע תשווק במחיר אפסי וללא הגרלות, וכן כי הכל ישווק כגוש אחד ענקי. לא שזה מבטיח מאה אחוזי הצלחה – בבאר שבע חזר מכרז דומה רק לפני חודש ללא הצעות – אבל זה מגדיל לדעת רשות מקרקעי ישראל את הסיכוי לבניית העיר/שכונה הזו.

כעת מובנת החשיבות של השאלה מי יזכה במכרז הזה, אם תהיה זו חברה שתשווק לציבור החרדי, המחירים יכולים להיות מאוד זולים, והשכונה הזו תהיה בוודאי חרדית לחלוטין.
אך אם הזוכה תהיה חברה אשר תסרב למכור את הדירות לציבור החרדי, הסיפור יהיה שונה ביותר, אנחנו בעזרת השם לא נתייאש ונחתור לכך שתוקם כאן קריה חרדית עם קהילה גדולה וחזקה, אך כמובן שאין זה דומה לעיר חרדית שיכולה וצריכה לקום במקום.

בית שמשניק

משתמש סופר מקצוען
לפני כמה ימים יצאה הודעה שהמכרז נדחה ל7/8/23, כלמור לעוד שבוע. בתקווה שזו דחיה אחרונה.
מקור:

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
@עו"ד נתן רוזנבלט מה עם המכרז הזה:

ביאור 2023-07-31 152812.jpg

ר' יהונתן

משתמש פעיל
הרב רוזנבלט היקר!
זה ברור שחלק גדול מפיתרון מצוקת הדיור תבוא מתוספת יח''ד בפריפריה וזה חשוב מאוד אבל מדוע לא מגיע למגזר החרדי שיבנו להם דירות במרכז הן בפינוי בינוי(בעיקר בבני ברק) והן בשכונות חדשות באיזור המרכז ולמה נדמה שכל היום עסוקים במשרד השיכון בכסיף ובתילה ובעכו(ומענק לרוכשי דירות עד 600אלש''ח...) אין דברים יותר קרובים ומרכזיים לציבור שלנו?
אז נכון יש קצת בקרית גת אבל מדוע לא מגיע לנו מאסות כמו שלציבור הכללי בונים גם בפריפריה וגם במרכז וכל אחד בוחר איפה לגור שגם לנו יבנו גם בפריפריה וגם במרכז וכל אחד בהתאם לתקציב שלו יחליט איפה לגור?

תודה רבה

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
אבל מדוע לא מגיע למגזר החרדי שיבנו להם דירות במרכז הן בפינוי בינוי(בעיקר בבני ברק)

פינוי בינוי בציבור החרדי מאד מסובך ולא קשור לשר השיכון בכלל!

יותר קשור לרבנים שאסרו מעליות שבת וכך הגבילו את היזמים ל-8 קומות מה שמפיל הרבה מתחמים מכדאיות כלכלית
(נראה לי שב"ב מוגבל ל-6 קומות אולי זה כבר השתנה),
בציבור הכללי לוקחים בנין של 4 קומות ובונים במקומו 30-40 קומות

דבר נוסף, יש מח' בין הרבנים לגבי תביעת דייר סרבן,
ולדעות שאוסרות לתבוע דייר סרבן אין אפשרות לעשות פינוי בינוי ללא הסכמת 100%.

יש גם רבנים שחוששים לצביון השכונה ומתנגדים לפינוי בינוי.

בקיצור אם רוצים לעשות פינוי בינוי בציבור החרדי צריך למצוא פתרונות יחד עם הרבנים ולא במשרד השיכון...

ברחובות מצאו פתרונות:

ד. פריד

משתמש מקצוען
שומר חומות לא לימד משהו?
ר' נתן רוזנבלט כותב שכביש 4 מפריד בין העיר הקיימת לשכונה המתוכננת. וממילא זה לא שונה מאחיסמך, למעט המיקום וממילא המחיר...
נ. ב. אצלי אישית עכו זה כבר לא מקום גם לבין הזמנים, מעדיף לא לפרנס את הפראי אדם שם.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
אגב, מישהו כתב לי אתמול שבדיוק ביום שכתבתי על השאלה עם עכו ארץ ישראל, היה בדף היומי בדיוק את הסוגיא הזו, ויהי לפלא.

SBC

משתמש רשום
יש"כ על הדאגה לכלל ישראל אם יש לך מידע על סמך מה הרב אמר שזה א"י תכתוב לנו פה

יעקב 11

משתמש פעיל
פינוי בינוי בציבור החרדי מאד מסובך ולא קשור לשר השיכון בכלל!

יותר קשור לרבנים שאסרו מעליות שבת וכך הגבילו את היזמים ל-8 קומות מה שמפיל הרבה מתחמים מכדאיות כלכלית
(נראה לי שב"ב מוגבל ל-6 קומות אולי זה כבר השתנה),
בציבור הכללי לוקחים בנין של 4 קומות ובונים במקומו 30-40 קומות

דבר נוסף, יש מח' בין הרבנים לגבי תביעת דייר סרבן,
ולדעות שאוסרות לתבוע דייר סרבן אין אפשרות לעשות פינוי בינוי ללא הסכמת 100%.

יש גם רבנים שחוששים לצביון השכונה ומתנגדים לפינוי בינוי.

בקיצור אם רוצים לעשות פינוי בינוי בציבור החרדי צריך למצוא פתרונות יחד עם הרבנים ולא במשרד השיכון...

ברחובות מצאו פתרונות:
איך באמת יש כדאיות כלכלית לתוכנית?
מופיע בכתבה שיהיו בניינים של 8 קומות

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
איך באמת יש כדאיות כלכלית לתוכנית?
מופיע בכתבה שיהיו בניינים של 8 קומות

כנראה שיש מסביב לבנין שטח גדול וגם המחירים שם לא זולים
(אני לא מכיר אבל מסתבר שבין 25 ל-30 אלף)
כך שבהחלט יש היתכנות

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  19  פעמים

לוח מודעות

למעלה