דרוש מידע עולם שטוח

מצב
הנושא נעול.

רייזי 36

משתמש מקצוען
יש סרט ביוטיוב של ניסוי שהם עשו
עמדו משני קצות הכינרת במרחק של 9 ק"מ והורידו מצד אחד מצלמה לגובה המים ומהצד השני מראה ששיקפה את קרני השמש
לפי החישוב שלהם גובה הכיפה שיוצר עיגול כדור הארץ צריך להיות 7 מטר וממילא לא יוכלו לראות
בחישוב שעשיתי יצא גובה של 1.25 מטר
אבל זה גם מספיק להסתיר
ובמציאות רואים
מישהו יודע מה ההסבר המדעי להפריך את ההוכחה?

מרחבית

משתמש מקצוען
ללא קשר לנושא האשכול, לא קשה לגרום להמונים להאמין באמונה כמעט בלתי ניתנת לערעור בדברים הכי הזויים ובפרשנויות שאין להם בסיס מציאותי או הגיוני.
וזה מפחיד.
במשך החודשים האחרונים הבנתי את הנקודה הזו בצורה מאוד חזקה ומוחשית.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
זה שכדור הארץ עגול זה מציאות, לא בגלל לווינים ולא בגלל תמונות - קונספירציות של הוליווד אתה יכול לומר על הנחיתה על הירח אולי.
מי שטוען כך הוא תמים וחסר השכלה בסיסית בפיזיקה, מליארדי חישובים בכל מקצוע מתבססים לא רק על זה שהוא עגול אלא על על גודלו המדוייק ומהירות הסיבוב שלו.
ואגב להזכירכם שגלילאו גלילי (שמיוחס לו הגילוי שכדור הארץ עגול) הוצא להורג ע"י הכנסיה בגלל שכפר באמונת הנוצרים שהעולם שטוח, מה שמעלה שאלה גם על זהות אלה שמנסים להחזיר את הדעה הזו.

שארפער

משתמש מקצוען
כוונתי, אחד הדברים.
לא הדבר.
וכוונתי למה שכתב הרמב"ם שכחמתם של ישראל בתהלוכת גרמי השמים וצורתם, נמסרה לישראל בעקבות חובת קידוש החודש, ונגנבה מאוחר יותר ע"י היוונים.

וחכמתם זו, אכן הייתה אחד המבדילים.
לא הבולט שבהם אמנם, אך בהחלט אחד המאפיינים של יהודי.

יהודי = מגיל חמש, יודע לקרוא.
גוי = באותם זמנים, אנאלפבית!

והגויים צחקו ולעגו לישראל על עגלוליות הכדור, אך בסוף, גילו שהצדק איתם.

שארפער

משתמש מקצוען
בגמרא ובראשונים נראה להדיא כמה פעמים שהעולם לכאו' שטוח...
עיין בגיטין דף ח. ועוד מקומות...

על זה נסבה הודעתי זו.

אז איך ניתן לחשוב אחרת??
כי לא מבינים פשט בגמרא מסויימת?!
וכל גדולי ישראל כולם, לא למדו אותה???
אתמהה!

סופרמן

משתמש פעיל
יש להם הוכחות מכאן ועד להודעה חדשה, רק כל ההוכחות שלהם ניתן לתרץ בקל.
אם מאמינים ל''הוכחות'' אז גם לא הייתה נחיתה על הירח, השב''כ רצח את רבין,המוסד הפיל את התאומים והקורונה זה השתלטות של קיצוניים על העולם...

שארפער

משתמש מקצוען
"עוד צריך שתדע, שדברים רבים מעיקרי הסודות ירמזום חז"ל בענינים מן הטבע או התכונות, וישתמשו מן הלמודים שהיו מלמדים בדורות ההם אנשי החכמה הטבעית והתכונה. ואמנם אין העיקר להם הענין ההוא הטבעיי או התכוניי, אלא הסוד שרצו לרמוז בזה, ועל כן לא יוסיף ולא יגרע על אמיתת הענין הנרמז, היות הלבוש המשליי ההוא אשר הלבישוהו אמיתי או לא, כי הכונה היתה להביש הסוד ההוא במה שהיה מפורסם בדורות ההם בין החכמים; ואותו הענין עצמו היה יכול להתלבש בלבוש אחר כפי המפורסם בדורות אחרים; וכך היה מלביש אותו בעל אותו המאמר עצמו, אלו היה אומר אותו בדורות ההם.

ועל כל אלה צריך שתדע, שחז"ל לשיטתם הולכים, שהדברים הגשמיים מתנהגים ומתפעלים מכחות רוחניים למיניהם, דהיינו המלאכים, השדים והמזיקים, וכל דברי העולם השפל מתנועעים בהשפעת העליונים, וכן דברי הגשמיים עושים רושם ברוחניים ומי שלא יכיר הדרך הזה, אי אפשר לו מעולם לעמוד על דעתם כלל ועיקר."

רמח"ל, מאמר על ההגדות)
ידוע.
ישר כח על הציטוט.
ויש בזה הרבה חולקים.
בראשם הרשב"א בחידושי ההגדות בהקדמה.

וכתבתי זאת, על אף שאין בציטוט זה קושיה לדברי, אלא הסבר לסוגיות הקשות שנראה מהם כאילו העולם לא עגול.

הרשב"א כתב בין הדברים, שזאת יש לשים על לב כל יהודי.
דברי חז"ל בהגדותיהם, לעיתים ירמזון על רעיונות, ולא תמיד כפשוטם ממש.
אך בהלכות, חייב להיות המציאות כדבריהם.

והרי סוגיית קו התאריך, הלכתית היא.
ואם הרז"ה וריה"ל כתבו בה שהעולם עגול, אין דרך לברוח מכך, ובפשטות יש לומר, כי כך פוסקת ההלכה היהודית.
(אם כי, אינני פוסק חלילה, אך כך הדבר לכאורה.)

שארפער

משתמש מקצוען
לא שמעתי על זה...
מקור?
אחפשנו בל"נ.
עסקתי בדברים אלו לפני כחצי עשור, ולא כתבתי סיכומים, אם אמצא, אעלה.
מפתיע?
אני יודע.
זכותך לקחת בערבון מוגבל, כל עוד אין מקורות.

אולי אשקיע בזה יום אחד....

שארפער

משתמש מקצוען
ידוע.
ישר כח על הציטוט.
ויש בזה הרבה חולקים.
בראשם הרשב"א בחידושי ההגדות בהקדמה.

וכתבתי זאת, על אף שאין בציטוט זה קושיה לדברי, אלא הסבר לסוגיות הקשות שנראה מהם כאילו העולם לא עגול.

הרשב"א כתב בין הדברים, שזאת יש לשים על לב כל יהודי.
דברי חז"ל בהגדותיהם, לעיתים ירמזון על רעיונות, ולא תמיד כפשוטם ממש.
אך בהלכות, חייב להיות המציאות כדבריהם.

והרי סוגיית קו התאריך, הלכתית היא.
ואם הרז"ה וריה"ל כתבו בה שהעולם עגול, אין דרך לברוח מכך, ובפשטות יש לומר, כי כך פוסקת ההלכה היהודית.
(אם כי, אינני פוסק חלילה, אך כך הדבר לכאורה.)
ארחיב קצת את הדברים.
הרשב"א כתב ספר שלם ששמו חידושי הגדות, על מנת לתת הסבר להגדות חז"ל.
ולעיתים, הוא מסביר דברים מסוימים שאמרו חז"ל, שהם אינם כפשטם, אלא על דרך השילוח. (השילוח = דרך משל או דוגמה.)
היה אחד מחכמי אותו הדור, שחלק עם הרשב"א בהלכה מסויימת, ודחה הוכחה מסויימת של הרשב"א מהש"ס בטענה שגם אותה הגמרא, נאמרה על דרך השילוח.....
הרשב"א יצא נגד סוג טיעונים אלו בשצף קצף, וקבע, כי מה שנכון ומקובל להגיד בדברי הגדה, בדברי הלכה לא בא בחשבון.
ושתי טענות בפיו.
אחת, כי אם בהלכה כל דבר שיאמר, תוכל לומר שהוא משל, אפשר לשלוח רח"ל את ספר ההלכה למתקן הגניזה הקרוב.... עקרת אם כל ההלכות שאמרו חז"ל.
והשנית, והיא העיקר, שכשאתה רוצה לומר לי רעיון של חכמה, שאם אבין, והיה זה שכרי, ואם לא אבין, אז אטעה בצורת העולם, או בגודל הגדים בים, זה ממש לא נורא. אבל כשאתה כותב לי הלכה, אתה חייב לכתוב לי הכי ברור, בדיוק מה אתה רוצה שאני אעשה!!!!
אתה לא יכול לסמוך על זה שתכתוב משל, ואני אבין את הנמשל לבד....
ואם אטעה, אכשל כל יום??
וחז"ל יעברון חלילה על מקרא מלא, לפני עור לא תתן מכשול???

לכן, יסד הרשב"א כי כל הלכה שנכתבו בה נתונים מסויימים, אמת גמורה הם, ולא משל.
והאומר כי משל המה הלעיג על דברי חכמים.

(יש להאריך בזאת רבות, ידוע לי כי יש הרבה שאלות שניתן להקשות על דברי הרשב"א הללו, אך בקצירת האומר ביארתי הדברים, יכולתי רק לצטט, אך העדפתי להסביר, לתועלת הציבור. יש הרבה לענות בענין זה, ואין זה סוף פסוק.)
אכבד כל דעה שתישמע.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
בטיסה הכי פשוטה רואים את העגלגלות של הכדור
לא צריך להגיע לגובה של לווין
למיטב ידיעתי רק בטיסת קונקורד (2000 קמ"ש) היה אפשר לראות את העגלגלות של הכדור, ואם כוונתכם לאופק שהוא עגול - את זה אפשר לראות גם מגובה של כסא.

שארפער

משתמש מקצוען

אחפשנו בל"נ.
עסקתי בדברים אלו לפני כחצי עשור, ולא כתבתי סיכומים, אם אמצא, אעלה.
מפתיע?
אני יודע.
זכותך לקחת בערבון מוגבל, כל עוד אין מקורות.

אולי אשקיע בזה יום אחד....

לגבי היחס של היהודים, הבאתי כבר מקורות.
ותוכל לראות גם בוויקיפדיה את זה. (על אף שאני לא אוהב לקחת מהם כלום, אך אם תרצה, תוכל לעיין שם.)

לגבי היחס של הנוצרים, ידוע שהם טענו שהוא שטוח.

ומה עשו הנוצרים ליהודים בכל דבר שהתווכחו עליו, גם הוא ידוע לכולם.....

אך את המקור לדברי, אינני זוכר כעת

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...