חרבות ברזל הנספח השבועי • 12

מי צריך לשלוט ברצועה ביום שאחרי?

• הרשות הפלסטינית, עם שליטה בטחונית ישראלית- מודל יו"ש

• שליטה מקומית בשיתוף האמירויות

• כח רב לאומי כמו בדרום לבנון

• שליטה ישראלית מלאה

• שלטון אזרחי מקומי, ושליטה ביטחונית ישראלית

• אחר

תוצאות הסקר יוצגו רק לאחר הצבעתכם.
מצב
הנושא נעול.

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
לוחם בגדוד 890 שחזר מעזה, התעורר מסיוט בכפר הנופש באשקלון וירה עם נשקו בחדר בו שהה יחד עם עוד לוחמים, מס' חיילים נפצעו.

על פי הערכות, הוא התעורר מסיוט וירה לעבר הקיר בחדר • כמה מחבריו נפצעו מרסיסי הירי, האירוע הועבר לחקירת מצ"ח.
יש לזה מקור?
מעניין.
:(

מישהו12

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
המשפחה לא מקבלת את קביעת המוות.
אם היא לא הייתה מקבלת, הוא לא היה מוגדר כחלל צה"ל, זה החוק. (כלומר, למרות שהקביעה של הרבנות הצבאית ודאית - ולמשל לעניין עגונה אם הוא היה נשוי, אשתו הייתה מותרת, ההגדרה כחלל צה"ל היא רק אם המשפחה מסכימה).
ניתן להבין שהיא לא הייתה ממש מובנת מאיליה וחד משמעית....
שוב, זה קביעה של הרבנות הצבאית, כלומר על פי גדרי ההלכה.
אין לנו ודאי יותר ממה שההלכה מגדירה כודאי.
אם כי, סביר להניח שאם הוא אכן היה חי, במהלך השנים שחלפו חמאס היה מוציא בשמו אות חיים, בכדי לעורר בו עניין ציבורי גדול יותר,
למעשה אני לא אתפלא אם אפילו החמאס לא יודע איפה הגופה, אחרת כבר כנראה הייתה עסקה.

החכם מכולם החלופי

משתמש מקצוען

אלוף (מיל') יצחק בריק: דובר צה"ל והפרשנים מציגים מצג שווא​

בריק טוען כי ממידע שהוא מקבל מאנשי צבא ברצועה, עולה תמונה שונה בתכלית ממה שמציג דובר צה"ל לציבור: מִספרי הרוגי חמאס מאש כוחותינו על הקרקע נמוכים בהרבה וכן שיהיה קשה מאוד למנוע מחמאס להשתקם​

אני מקווה שזה לא נכון, והוא אומר את זה רק כי לא מתאים לו שלמרות שעשו נגד דעתו (שהייתה שצריך לכתוש מהאויר ואם ניכנס זה יהיה מאות ואלפי חיילים הרוגים) עדיין וכמובן שיחסית לפי התחזיות ולפי קצב הלחימה המתקדם יש מספר אבידות קטן יחסית ולכן הוא מנסה להקטין את ההצלחה של כוחות הקרקע

דיני

משתמש מקצוען

אלוף (מיל') גרשון הכהן: לחמאס וחיזבאללה אין נקודות תורפה​

מפקד הגיס הצפוני לשעבר אלוף (מיל') גרשון הכהן על התקדמות הלחימה: "זה מחייב התגייסות מיוחדת על מנת לצאת ממנה נכון"​

מאיר גלבוע | חרבות ברזל27.12.2023 | 17:19

על רקע המלחמה מול חמאס, זהו יומה ה־82, עולה השאלה כיצד מתקדמת הלכה למעשה הפעולה הקרקעי בשטח רצועת עזה, ומהו האופן בו תשפיע על הלחץ המופעל על חמאס ועל היום שאחרי. אלוף (מיל') גרשון הכהן, לשעבר מפקד הגיס הצפוני, הביע את רשמיו בנושא בשיחה עם אראל סג"ל ברדיו 103.

"הדבר שצה"ל עושה באופן הכי פשוט, וזה כנראה רעיון המערכה הזאת, הוא לחסל גדוד אחרי גדוד אחרי גדוד. למה זה כל כך חשוב? כל רעיון המערכה, נגיד המערכה הרוסית, הסובייטית, כמו פוחצ'בסקי אומר, 'לך לאיזושהי נקודת הכרעה, תמצא אותה, תכה בה, תפיל את כל המערכת'. חיזבאללה וחמאס בנו מערכת שאין לה נקודת תורפה כזו. כל תא יכול להילחם בעצמו ולהחזיק מעמד בעצמו. זה יותר מסתם גרילה, זו מערכת שבצורה הכי פשוטה לא נותנת לאף אחד להגיע לרגע שאומרים 'הנה מתחיל היום שאחרי'. עזבת נגיד את שאטי, ופתאום חוזרים לשם 250-200 מחבלים כי אתה מזיז את הכוחות ממקום למקום, אז זה חוזר לעצמו וזה מחייב טיפול מאוד מאוד יסודי", טען.

עוד אמר: "ניקח אפילו את הסיפור של היכולת להמשיך עם הרקטות לעורף מדינת ישראל, זה יהיה קיים לנו גם בחיזבאללה אם נילחם בו, כי הוא פרוס היום לא רק בלבנון. אתה תכבוש את כל לבנון ועדיין יירו על תל אביב, ומה נעשה אז? התפיסה האיראנית-האסלאמית רדיקלית אומרת שמצב המלחמה הוא המצב התשתיתי הקבוע והרצוי והנשאף למען הרעיון הגדול של השלטת האסלאם, לכן מה שזה אומר שאנחנו נמצאים במקום שהוא שונה לחלוטין מברלין במאי 1945 עם דגל סובייטי על הרייכסטאג והאמריקנים ובריטים במקומות אחרים, וכולם יודעים שכאן זה נגמר. כאן, זה לא ממש באפשרות הזו".

לדבריו, "יש פה היגיון מלחמה מאוד מאתגר, וחייבים להבין שזה מחייב תפיסת ביטחון והתגייסות מיוחדת למלחמה הזאת על מנת לצאת ממנה נכון. צריך ללמוד גם את המלחמה באוקראינה. אם לא היה לקייב עומק טריטוריאלי, היא הייתה קורסת בשתי יממות הראשונות ובטח לא היה ניתן למערכת הצבאית האוקראינית להתארגן למלחמה שהודפת את הרוסית. עומק טריטוריאלי זה ציווי. חשבו פה באורח הזוי כבר לפני 40-30 שנים שבאמצעים טכנולוגיים אפשר לוותר על עומק טריטוריאלי. האמריקנים הבינו כבר לפני כמה שנים שעידן העליונות הטכנולוגית מגיע לסיום, מסיבה נורא פשוטה - היום לכולם יש יכולות טכנולוגיות במחיר שווה לכל קבוצה שמתארגנת ולכן אין למדינת ישראל יכולת להגן על עצמה מהקו הירוק בצורת החוף. ממש אין. זה א"ב של ניתוח צבאי מקצועי".

עריכה: אמיתי דואק

מישהו12

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
חשיפת עובדה - אילנה דיין מפרסמת: שב"כ הוזהר כבר בקיץ מפני מתקפה של חמאס בתחילת אוקטובר. האזהרה הקונקרטית הגיעה מפיו של מקור, שסיפר: "חמאס מתכנן מתקפה מיד אחרי יום הכיפורים". המפעיל של אותו מקור העביר את המידע הלאה, אך הוא לא סומן כמידע משמעותי
רק לי זה מזכיר את אשרף מרואן?

משתמש משודרג

משתמש מקצוען
מייל שקבלתי היום ממישהי שאני מכירה, וכך היא כותבת:

חברות יקרות,
אתן לא מבינות מה עובר עלינו כמעט כל יום,
הבית שלי ממוקם בדיוק ממול הר הרצל ובית העלמין הצבאי.
כמעט כל יום יש כאן מולנו הלוויה או שתיים ולפעמים יותר,
אני יושבת בסלון מול המחשב והלב נקרע ובוכה,
שומעים כאן את האל מלא רחמים, את הקדיש, ואת הבכיות תוך כדי ההספדים, את הצעקות הכואבות,

אמנם אני לא מצליחה לשמוע את המילים ממש, (חוץ מהקדיש שהרבה פעמים אפשר לשמוע מילה במילה כי המילים מוכרות)
אבל שומעים את הכאב הכאב..... ואת הבכיות....

גם עכשיו בעת כתיבת השורות יש הלוויה,
ומדובר על אנשים בתחילת החיים, אנשים שנקרעו מההורים, מהילדים, מהאשה, מהחברים , מהשכנים, מארץ החיים..

צריך לקרוע רחמי שמים, שה' יאמר לצרותנו די!!!!!!!!!!!

הרי אין לנו על מי להישען אלא רק עליו, רק הוא יוכל להושיע אותנו,

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
אם כי, סביר להניח שאם הוא אכן היה חי, במהלך השנים שחלפו חמאס היה מוציא בשמו אות חיים, בכדי לעורר בו עניין ציבורי גדול יותר,
סרטון או לפחות מכתב.
כמו שאמר @מישהו12 , קביעת מוות אצל יהודים נעשית על פי ההלכה,
ובגלל שיש לה משמעות עצומה (ולא רק לגבי נשואים, אלא באופן כללי) קביעה כזו נעשית רק כשזה ברור מעל כל ספק.
גם במערכה הנוכחית פורסם כמה פעמים על התייעצויות עם גדו״י לפני קביעות כאלו.

יהודי חם

משתמש מקצוען
כמו שאמר @מישהו12 , קביעת מוות אצל יהודים נעשית על פי ההלכה,
ובגלל שיש לה משמעות עצומה (ולא רק לגבי נשואים, אלא באופן כללי) קביעה כזו נעשית רק כשזה ברור מעל כל ספק.
גם במערכה הנוכחית פורסם כמה פעמים על התייעצויות עם גדו״י לפני קביעות כאלו.
יש הבדל בשיקולים ההלכתיים בין מקרה של אדם נשוי שמצד אחד רוצים להתיר עגונה אך מצד שני צריכים לשם כך ודאות גדולה
לבין אדם שאינו נשוי שאין בזה נפק"מ הלכתיות חמורות

מישהו12

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
גורמים בכירים בישראל לדנה וייס ב׳ערוץ 12׳ - ״ההצעה המצרית לעסקת שחרור החטופים שמונחת על השולחן לא באה בחשבון. ישראל לא מוכנה לשמוע על זה. כן מנסים להתקדם על ההצעה הקאטרית״.
חשבתי שהחמאס הוא זה שמציע.
מה זה הצעה מצרית והצעה קטארית?

עץ הדעת טוב ורע

משתמש סופר מקצוען
בעקבות כמה בקשות ובכדי לאפשר לכולם צפייה בפורום בלי לגרום לרגשות שליליות מיותרות, יש להקפיד בכל פעם שמעלים תמונה של מחבל לשים אותו בספוילר בלבד.
מי שייעשה כן גם לתמונות של פוליטיקאים ואישי ציבור, תבוא עליו ברכה.

בלי עין הרע: תיעוד ראשון של מוחמד דף אחרי כ-30 שנה​

תמונה ראשונה של הארכי-טרוריסט מוחמד דף מתפרסמת הערב ב'חדשות 12' כמעט 30 שנים אחרי התמונה הקודמת שהיתה בידי מערכת הביטחון הישראלית​

1703710093014.png
ברקע המרדף שמנהלת מהערכת הביטחון אחרי צמרת חמאס בעזה, מתפרסמת הערב (רביעי) תמונה עדכנית של מוחמד דף, בכיר חמאס שהצליח להישאר בחיים אחרי מספר ניסיונות התנקשות של ישראל.

רק בימים האחרונים נחשף כי כוחות צה"ל שפועלים ברצועה גילו תיעוד וידאו באחד מן המנהרות ממנו עולה כי בניגוד למה שחשבו במערכת הביטחון, דף מתפקד מצוין, חסר עין ומעט צולע - זכר לניסיונות ההתנקשות בהם נפצע קשה.

ef46e1c07e82982b4234.jpg

תפקודו הגבוה יחסית אפשר לו בין היתר גם ליטול חלק בתכנון טבח 7 באוקטובר ולהוביל אותו. מדובר בתהליך מורכב שחייב אכזריות ויצירתיות, תכונות שמאפיינות את דף יותר מאשר את מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר.

ניר דבורי שחשף את התיעוד הסביר כי מוחמד דף בלי עין ונראה שונה מאוד מהתמונות שהכרנו לפני 30 שנה. הוא ציין כי ישראל עושה מאמצים גדולים מאוד להגיע אליו.

נערך לאחרונה ב:

.B.B

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי

מישהו12

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
מג"ד לוחם בעזה סא"ל במיל' מעוז שוורץ כותב

התגלה לצערי סרטן. תתפללו.
_________

תנשמו עמוק.

ב 7 באוקטובר, לאחר שנים של התעלמות כמעט מוחלטת מהסימפטומים בגופו של החולה, התפוצצה לו "המחלה" - הסרטן.
אלפי גרורות נמצאו בבדיקות.
לפניו עבודה קשה של טיפול ארוך טווח.

אז הגיעו הרופאים והיכו אתם המחלה על אלפי גרורותיה בכימותרפיה חזקה וקטלנית.
לאחר חודשיים וחצי של טיפולים קשים שגם החולה קצת נחלש והתעייף הציעו לחולה כל מיני אנשים "מבחוץ" להרפות קצת.

"השתגעת!" אמרו לו חבריו של החולה. "כל אחד יודע שאם תפרוש בשיא תחזור המחלה בכפלי כפליים ממה שפרצה לך בהתחלה בגופך! תמשיך בטיפול ביתר שאת ולא זאת בלבד אלא עוד יותר עליך להגביר את הכימותרפיה כדי לוודא שהיא תגיע עד אחרון הגרורות. אל תתייאש!! יקח כמה שיקח ומוטב עכשיו מעוד שנים של טיפולים בלתי פוסקים".

"אבל..." הפציר החולה בחבריו ומיד הם השתיקו אותו!
"תירוצים אין אחרי המוות! זה להיות או לחדול!
עכשיו תחליט.
זה שלך ורק שלך! אף אחד לא יהיה איתך כשהיא תכריע אותך" הפציר בו חבריו הטובים.

את ההמשך של הספור איני יודע כי החולה באמצע הטיפולים והשמועות אומרות שהוא מתלבט מה לעשות.
מה שבטוח שתרוצים יש הרבה לכאן ולכאן אך הסרטן על גרורותיו עדיין שם.
בועט, נושם, קצת נחלש אבל הוא שם. בענק.

איך אני יודע? הייתי שם.

משתמש משודרג

משתמש מקצוען
׳גל״צ׳: צה״ל החזיר לבית חולים ברפיח 80 גופות שאותן אספו הכוחות במקומות שונים ברצועת עזה.
הפרטים:

ישראל החזירה את גופותיהם של 80 פלסטינים לעזה​

80 גופות שהיו בישראל לצורך בדיקות חזרו לעזה ונקברו בקבר אחים. גורמים ישראלים ופלסטינים לא מסרו מידע על זהותם או כיצד או מתי התרחשו מקרי המוות. לא ברור מי בעזה קבר את הגופות​

ישראל החזירה את גופותיהם של 80 פלסטינים לעזה, כך אמר אתמול דובר משרד הבריאות של חמאס. הגופות נקברו מאוחר יותר בקבר אחים ליד רפיח, בגבולה הדרומי של עזה, כך על פי הדובר.
גורם ישראלי אמר ל'ניו יורק טיימס' כי חיילי צה"ל העוסקים בחיפוש אחר חטופים המוחזקים על ידי חמאס וארגוני טרור אחרים לקחו בתחילה את הגופות לישראל לבדיקות פורנזיות. לאחר שקבעו שאף אחד מהם אינו של חטוף, "ישראל תיאמה עם גורמים פלסטינים את החזרת הגופות לעזה" אמר הגורם.
מספר הגופות היה גדול בצורה יוצאת דופן, אך גורמים ישראלים ופלסטינים לא מסרו מידע על זהותם או כיצד או מתי התרחשו מקרי המוות. לא ברור מי בעזה קבר את הגופות.
גורמי בריאות בעזה קיבלו מידע מהלשכה לעניינים אזרחיים של הרשות הפלסטינית, כך אמר ד"ר אשרף אל-קידרה, דובר משרד הבריאות של חמאס בעזה. הגופות הועברו ביום שלישי אחר הצהריים במעבר הגבול כרם שלום, אמר ד"ר אל-קידרה.
בחדרי חרדים

משתמש משודרג

משתמש מקצוען

שלוש פעמים פגשה את השכול: בעלה, בנה ונכדה נפלו במלחמות ישראל​

שרה וספי, שאיבדה את בעלה יואב, בנה ארנון ונכדה ארנון במלחמות ישראל: "הם בבית איתנו בתמונות ובזיכרונות". קראה: "לא לעצור, להמשיך"​

שרה וספי נאלצה לפגוש את השכול באופן אישי שלוש פעמים במהלך חייה; בעלה יואב וספי הי"ד נפל במלחמת יום הכיפורים, בנה ארנון וספי הי"ד נפל במבצע שלום הגליל, ונכדה, סרן (במיל') ארנון בנבסטי וספי הי"ד, קצין בחטיבת גבעתי שנקרא על שם דודו, נפל בקרב ברצועת עזה.
בשיחתה עם ינון מגל ויוסי יהושוע ב-103FM, תיארה את הכאב הבלתי נתפס. "יואב היה מג"ד בגדוד 39. עוד בערב יום כיפור, כשהוא ראה שמגייסים את הסדירים, מיד חזר הביתה מבית הכנסת ועלה לרמה", סיפרה תחילה על נפילת בעלה. "ארנון בני היה בסיירת צנחנים, ונלחם כדי ללכת לקרבי. חתמתי לו. אמרתי שיש אלוקים בשמיים, פעם שנייה זה לא יקרה".
"הבן והבת שנשארו לי חזרו בתשובה, וארנון הנכד גדל בבית חרדי", הוסיפה בעצב. "בתי זרמה איתו לכל מקום, רק שיהיה לו טוב. כשפרצה המלחמה, ארנון צלצל בבוקר שבת שמחת תורה ואמר שהוא חוזר לרצועת עזה. שאלתי אותו אם הוא קיבל צו 8, הוא אמר 'מי צריך צו 8? אני יודע לאן אני נוסע ולמה אני נוסע, אל תדאגי, יהיה בסדר'".
בהמשך, הודתה וספי: "אני עצובה מאוד, כואבת מאוד, ודואגת לגבי העתיד. אין לי מדינה אחרת, אנחנו צריכים לשמור עליה. גם הבן של האח התאום שלי נפל בלבנון. גם בן דודי ניר נפל בפעילות מבצעית. עומרי, הבן של בעלי השני, נפל בגבול לבנון בתאונה. לא צריך לתת במה לחלוץ וברק, שיישארו מאחור. לא צריך להגיד שרה"מ יתפטר, תדברו רק על החיובי. לא לחזור לאותם ימים ארורים לפני המלחמה".
בחדרי חרדים

משתמש משודרג

משתמש מקצוען

לוחם שכח ארנק בעזה לפני עשר שנים - השבוע הוא הוחזר לבעליו​

בארגון הטרור חמאס הציגו את הארנק בו היו כרטיס סטודנט, כרטיס קופת חולים ועוד | המוצא: "הארנק נשאר עם כל התכולה שלו, כולל כרטיס הרב קו. בשביל חמאס זה היה משהו תודעתי"​

לפני כמעט עשר שנים, במהלך מבצע צוק איתן, ידיד אקרמן נפצע מרסיסי פצמ"ר. במהלך הטיפול שבפצעיו הארנק האישי שלו בו היו כרטיס קופת חולים, רב קו ועוד - נפל ונעלם. בארגון הטרור החמאס לגלגו על החיילים לאחר שהם מצאו את הארנק ופרסמו סרטון עם תכולת הארנק. אז הוא סיפר ל-ynet כי "הדבר הראשון שעשיתי זה לצחוק. הייתי מאוכזב מהחברים שלי שלא לקחו את הדברים שלי, כי היו איתי חבר'ה בנגמ"ש, אבל את כל התעודות כבר חידשתי, ככה שזה לא ממש מזיז לי. לגבי הכסף, עדיף שזה היה מגיע למי שבאמת צריך".
לפני מספר ימים הוא מקבל טלפון מסגן מפקד גדוד רותם של חטיבת גבעתי. "מצאנו את הציוד שלך, נאמר בשיחה". על האירוע סיפר אקרמן ל-Ynet "הייתי קצת בשוק, עברו כמעט עשר שנים מאז. זה משהו סימבולי מאוד עמוק, גם סגירת מעגל. כמו שמצאו ארנק כזה קטן, אני מאמין שאם ייתנו לצה"ל את הכוח הוא יחזיר את כולם הביתה. כמו שהחזירו את הדיסקית, אפשר להחזיר את החטופים".
רס"ן עידן, סמג"ד ב' של גדוד רותם, סיפר על מציאת הארנק "הגענו ללב חאן יונס והתחלנו בפשיטות לאיתור חטופים. העכברושים של חאמס מתחבאים מאיתנו ומגיבים בין היתר באמצעות ירי ממבנים. אחרי שטיהרנו את המבנה החשוד פלוגת תומר נכנסה לאתר את החומרים. בבדיקה היסודית של המבנה היה לא מעט חומרי מודיעין, אבל התברר שיש גם ארנק ישראלי עם דיסקית של חייל צה"ל. הארנק נשאר עם כל התכולה שלו, כולל כרטיס הרב קו. בשביל חמאס זה היה משהו תודעתי.
מבחינתנו, החזרת הדיסקית היא מסר תודעתי – ומעידה על האופן שבו פועלים כוחות צה"ל להשבת החטופים, במובן שהופכים כל אבן כדי לאתר את חפי הפשע שנחטפו על ידי ארגון הטרור", הוסיף רס"ן עידן. "החטופים נמצאים אצל אנשים שמבינים שפה של כוח. כל התמרון הזה הוא כדי להביא את האנשים בחיים, ואנחנו עושים כל מה שאפשר".

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...