כמה מקובל שההורים נותנים בשביל דירה לזוג הצעיר?

מצב
הנושא נעול.

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
יש לי קרובי משפחה מדרגה ראשונה ששייכים למגזר הליטאי.
ההורים חיתנו כך וכך בנות וכולן יושבות על דירה משלהן.
ההורים לאחרונה מכרו את דירתם וחיים בדירה שכורה.
הבת הצעירה כבר עברה את גיל 25 בכמה שנים ועדיין לא מצאה את זיווגה הסיבה: יש להם רק 500 אלף ש"ח לתת בעוד הדרישה לבחורים ברמתה היא 700 אלף ש"ח.
איך איך איך הילדים ישנים בלילה רגוע במיטתם כשהוריהם לעת זקנה מתגלגלים בחובות בדירה שכורה???
אני בתמימותי חשבתי שהמשנה "כך היא דרכה של תורה" ידועה גם לבחורים "שווים" שיודעים דבר או שניים בלימוד.
גם אני מכירה סיפור כזה מקרוב.
ורוצה להוסיף: להורים היתה שיירת בנות ארוכה, הם מכרו את דירתם הירושלמית ועברו לעיר שהיא חצי-פריפריה בשכירות.
כלומר, הם נתנו לא רק את דירתם אלא גם את משרתם, עבודתם, ידידיהם, מעמדם, סביבתם.
ואני לא כותבת "הקריבו", או "איבדו". משאירה לכם לדון בטרמינולוגיה הנכונה לעובדות הנ"ל.

נערך לאחרונה ב:

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
יגיד כבודו מניין סכומים כאלו?
לכל אחד ההסבר שלו.
אני יכולה לעלות רעיונות אבל אין לי פתרון ציבורי.
אני פשוט מציעה לכל אחד שהחששות האלו מדגדגים להם בבטן לשאול את השאלות את ההורים שלו. שלה. או אנשים אחרים בסביבה
ולקבל תשובות.
בד"כ התשובה היא ניסים (מבאס, אה? סורי. אבל זה התשובה). לפעמים במקביל התנהלות חכמה במשך עשרות שנים, לפעמים זה קצת יותר מורכב וקשה. פעמים נדירות זה באמת עצוב.

אני לא יכולה לתת תשובות למשהו שלא התנסיתי בו.
אבל כן יודעת שכשהייתי בת 20 לא ידעתי איך אתמודד כלכלית בגיל 22. ורק לפני שנתיים תהיתי איך עומדים בתשלומים לישיבות. ואם מישהו היה מספר לי כמה אלפים אשכיב בכל חודש על אוכל הייתי נופלת מהכסא. במהלך השנים דברים מתישבים ומסתדרים.
אז כן, אני מאמינה בהשתדלות. ולא, אני לא חושבת שהמצב של נישואי הילדים בחברה הליטאית הוא מושלם, רחוק מזה.
אבל במקביל אני מאמינה בניסים. לגמרי. אני לא חושבת שיש מישהו שחי בחברה הזו ופותח עיניים ולא רואה את זה. אני רואה יותר הרבה הרבה יותר הורים שמודים לה' ועמדו במשימה בכבוד מכאלו שקבלו התקף לב (עליהם אני קוראת בעתון, ובכל מקרה התופעה הזו ממש עצובה והלואי שיהיה לה פתרון)

מולטיגרפיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אבות מתחייבים כי כנראה הבנות שלהם נשארות רווקות עם שערות לבנות. כי בחורה שלא נותנים לה סכומי עתק היא לא נחשבת מספיק טובה. הא ראייה לכך.
אם תהיה הצעה לבחור של בחורה שמשפחתה מביאה 100000k או הצעה של בחורה שמשפחתה מביאה 500000kבטוחני שהוא יגש להצעה של הסכום הגבוהה יותר. גם אם יסימו את הלל על הבחורה הזולה יותר.
יש קרובת משפחה בת 27 שעדיין רווקה כי להורים אין להם כסף לתת לדירה. וההצעות ירדות על ימן ושמאל בגלל העניין הזה.
לא.
היא לא רווקה בגלל שלהורים שלה אין לתת דירה
אדרבא, שתגיד תודה לה' שהוא מצמצם לה את כמות ההצעות.

*זיווה

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
אבות מתחייבים כי כנראה הבנות שלהם נשארות רווקות עם שערות לבנות. כי בחורה שלא נותנים לה סכומי עתק היא לא נחשבת מספיק טובה. הא ראייה לכך.
אם תהיה הצעה לבחור של בחורה שמשפחתה מביאה 100000k או הצעה של בחורה שמשפחתה מביאה 500000kבטוחני שהוא יגש להצעה של הסכום הגבוהה יותר. גם אם יסימו את הלל על הבחורה הזולה יותר.
יש קרובת משפחה בת 27 שעדיין רווקה כי להורים אין להם כסף לתת לדירה. וההצעות ירדות על ימן ושמאל בגלל העניין הזה.
ואני מכירה מישהי שהתחתנה בגיל הזה עם דירה מוכנה ומחכה!

מולטיגרפיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
בלה בלה בלה בלה בלה
לוידעת למה אני כותבת פה, ממילא שום דבר לא יעזור, והכל יישאר כמו שהיה.
צריך לזה אומץ ואפ'חד לא רוצה לצאת מאזור הנוחות שלו.
כי כל אבא אומר: אני לא יהמר על הילדים שלי. לא רוצה שהבנות שלי תסבולנה. לב של אבא....

אבל אם באמת דווקא האבות יגידו לא לסחיטה הזו, זה יפסק.
כי הכל ענין של היצע וביקוש. ברגע שאבות מציעים מעצמם סכומי עתק וכל המרבה במחיר - זכה לו,
למה שהבחור ינסה להוריד אותו? (כאילו מה חשבתם? שהוא יאמר - דייי... אל תיתן כזה הרבה... הרי אין לך... אני אסתפק בדירת חדר וחצי בעפולה....)
אבל אם ישמע יותר ויותר בציבור שלנו הקולות האמיצים שלא מוכנים להתחייב על מה שאין להם, אם עוד ועוד אברכים יגידו: מצטער, אין לי לתת לך יותר, נוכל לשבור את השוק.

@Ruty Kepler
אולי תכתבי על זה ספר? ;)
את יודעת לגעת בנושאים רגישים בציבור ויש לך כח!!!
אולי תצליחי לעשות שינוי.............
זה צריך להגיע או לפחות להתחיל מהראשי ישיבות.
כמה שזכור לי פעם ניסו לצאת במיזם כזה אך ראשי הישיבות קפצו..

מולטיגרפיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
שם האשכול הוא 'כמה נותנים לדירה', נראה לי שצריכים להחליף אותו בכמה מתחייבים לדירה, כי מאיפה אנשים משלמים סכומים כאלו?! ההורים מתחייבים רק כדי לסגור שידוכים...
או 'כמה שווה הילד'..
עצוב

מולטיגרפיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
סליחה שצורם לי ההתבטאות... ראשי ישיבות, בכל זאת...
נו ומה לעשות שכך היה?
אין לי ענין להמציא, כן?
רק מביאה את הנקודה למה מיזם כזה או אחר לא יקום.

מולטיגרפיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
בנווה יעקב וקרית יובל מדובר בדירות ישנות ולפעמים ישנות מאוד וצריך לבדוק כל מקרה וכל אדם לגופו. אבל בהחלט יש שם דירות זולות יותר מב"ש וכו'. וגם בגילה.
מקור

מולטיגרפיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אולי הם 'התנגדו' למשל?
וזה זכותם, אחרי הכל אנחנו רוצים שהם ינהיגו אותנו ולא הפוך.
טוב זה לא הנושא...
לא דיברתי על גדולי הדור,
דיברתי על ראשי ישיבות, כן?
אם כל הכבוד, אבל ראשי ישיבות שדורשים מהבחורים לדרוש סכומים הזויים כאלה מציבור אברכי
לא רוצה שינהיגו אותי.
ולא רוצה את הבן שלי שם.
וד"ל

לייב - מיתוג פרסום ויח"צ

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
נו ומה לעשות שכך היה?
אין לי ענין להמציא, כן?
רק מביאה את הנקודה למה מיזם כזה או אחר לא יקום.
דוקא ממש לא נכון.
יצאו בעבר מס' מכתבים מגדולי ראשי הישיבות נגד ההתחייבויות הגדולות!.
אך כוחות השוק חזקים מזה. (וגם, נכון שיש כמה ראשי ישיבות בודדים ממש שמדרבנים את תלמידיהם לדרוש..)

מולטיגרפיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
דוקא ממש לא נכון.
יצאו בעבר מס' מכתבים מגדולי ראשי הישיבות נגד ההתחייבויות הגדולות!.
אך כוחות השוק חזקים מזה. (וגם, נכון שיש כמה ראשי ישיבות בודדים ממש שמדרבנים את תלמידיהם לדרוש..)
אז על הסוגריים כוונתי, ולצערי הם ממש לא בודדים..
וגם אם כן, אז יש להם מספיק כח ביד..

רחובות

משתמש צעיר
אפשר לשבת ולבכות כשקוראים אשכול כזה.
לשבת ולהוריד דמעות.
לשבת ולכבות ללא סוף.

איך יתכן שבחורים שוחטים את ה[מיועד להיות] שווער שלהם???
אין להם טיפת רחמנות???

טוליפ לבן

משתמש מקצוען
כמה מעניין,
רק תסתכלו ימינה -שמאלה במגזרים אחרים -
מי כורע ברך לפני מי? ומתחנן להסכמתה, ומבטיח לה הרים וגבעות?
בעצם, למה להציץ החוצה, אפילו הכתובה היא שיקוף מדויק להצעת נישואין לוהטת:
הוי לי לאינתו כדת משה וישראל! ואנא במימרא ובסיעתא דשמיא אפלח ואוקיר ואיזון ואפרנס ואכלכל ואסובר ואכסה יתיכי, כהלכות גוברין יהודאין דפלחין ומוקירין וזנין ומפרנסין ומכלכלין ומסוברין ומכסין ית נשיהון בקושטא. ויהיבנא ליכי מוהר [בתולייכי/?] כסף זוזי [מאתן/מאה] דחזי ליכי. ועליי מזונייכי וכסותייכי וספוקייכי ומינדע יתיכי כאורח כל ארעא.

איפה זה השתבש לנו?

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
גם אם נחסוך 5000 ש"ח כל חודש
מהיום שעמדנו מתחת החופה ועד היום
נוכל לחתן רק שתי בנות

ומה עם השאר???

בלת"ק
לא יודעת למה נפלתי על ההודעה שלך. :)

אני כותבת מנסיון.
על כל שורה ניתן להרחיב הרבה מאוד. אבל רק כמה מילים.
התפקיד שלנו הוא להשתדל. ההצלחה היא לא בידינו.
ולכן, אנו חוסכים מה שמתאפשר, ומי שנתן את הסכום הזה יתן את החסר וימציא את השביל והמקור.

חשוב מאוד להיות מחושבים ולחסוך מה שאפשר. להתרגל לרמת חיים סבירה.
כאן אני נמנעת מלתת דוגמאות. אבל בגדול, יש הרבה שצועקים כבר על חתונות ילדיהם וחיים ברמה גבוהה הן במישור הכללי של דיור, נופש וכו' ובן במישור היומיומי.
שיח בנושא הוא לא נעים ולא קל כי "עובדים כל כך קשה אז לפחות שנרגיש את זה ב.. וב..."

פעם ביקשה לי חברה אמידה לשרטט כיצד מחתנים אבל בלי שתגידי "סייעתא דשמיא וניסים" אז שתקתי. כי באמת לא היו לי סיפורי רשימות והשקעות, אלא סיפורי השתדלות אפשרית וסייעתא דשמיא.

תתפללו. תשתדלו במה שאתם יכולים ותתחזקו באמונה וביטחון באב הרחמים שהוא המנהל אותנו ואת זיווגי ילדינו.

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
איפה זה השתבש לנו?
כאן:

ואנא במימרא ובסיעתא דשמיא אפלח ואוקיר ואיזון ואפרנס ואכלכל ואסובר ואכסה יתיכי, כהלכות גוברין יהודאין דפלחין ומוקירין וזנין ומפרנסין ומכלכלין ומסוברין ומכסין ית נשיהון בקושטא. ויהיבנא ליכי מוהר [בתולייכי/?] כסף זוזי [מאתן/מאה] דחזי ליכי. ועליי מזונייכי וכסותייכי וספוקייכי ומינדע יתיכי כאורח כל ארעא.

ואידך זיל גמור.

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קג

א לְדָוִד בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי וְכָל קְרָבַי אֶת שֵׁם קָדְשׁוֹ:ב בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי וְאַל תִּשְׁכְּחִי כָּל גְּמוּלָיו:ג הַסֹּלֵחַ לְכָל עֲוֹנֵכִי הָרֹפֵא לְכָל תַּחֲלֻאָיְכִי:ד הַגּוֹאֵל מִשַּׁחַת חַיָּיְכִי הַמְעַטְּרֵכִי חֶסֶד וְרַחֲמִים:ה הַמַּשְׂבִּיַע בַּטּוֹב עֶדְיֵךְ תִּתְחַדֵּשׁ כַּנֶּשֶׁר נְעוּרָיְכִי:ו עֹשֵׂה צְדָקוֹת יי וּמִשְׁפָּטִים לְכָל עֲשׁוּקִים:ז יוֹדִיעַ דְּרָכָיו לְמֹשֶׁה לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל עֲלִילוֹתָיו:ח רַחוּם וְחַנּוּן יי אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב חָסֶד:ט לֹא לָנֶצַח יָרִיב וְלֹא לְעוֹלָם יִטּוֹר:י לֹא כַחֲטָאֵינוּ עָשָׂה לָנוּ וְלֹא כַעֲוֹנֹתֵינוּ גָּמַל עָלֵינוּ:יא כִּי כִגְבֹהַּ שָׁמַיִם עַל הָאָרֶץ גָּבַר חַסְדּוֹ עַל יְרֵאָיו:יב כִּרְחֹק מִזְרָח מִמַּעֲרָב הִרְחִיק מִמֶּנּוּ אֶת פְּשָׁעֵינוּ:יג כְּרַחֵם אָב עַל בָּנִים רִחַם יי עַל יְרֵאָיו:יד כִּי הוּא יָדַע יִצְרֵנוּ זָכוּר כִּי עָפָר אֲנָחְנוּ:טו אֱנוֹשׁ כֶּחָצִיר יָמָיו כְּצִיץ הַשָּׂדֶה כֵּן יָצִיץ:טז כִּי רוּחַ עָבְרָה בּוֹ וְאֵינֶנּוּ וְלֹא יַכִּירֶנּוּ עוֹד מְקוֹמוֹ:יז וְחֶסֶד יי מֵעוֹלָם וְעַד עוֹלָם עַל יְרֵאָיו וְצִדְקָתוֹ לִבְנֵי בָנִים:יח לְשֹׁמְרֵי בְרִיתוֹ וּלְזֹכְרֵי פִקֻּדָיו לַעֲשׂוֹתָם:יט יי בַּשָּׁמַיִם הֵכִין כִּסְאוֹ וּמַלְכוּתוֹ בַּכֹּל מָשָׁלָה:כ בָּרְכוּ יי מַלְאָכָיו גִּבֹּרֵי כֹחַ עֹשֵׂי דְבָרוֹ לִשְׁמֹעַ בְּקוֹל דְּבָרוֹ:כא בָּרְכוּ יי כָּל צְבָאָיו מְשָׁרְתָיו עֹשֵׂי רְצוֹנוֹ:כב בָּרְכוּ יי כָּל מַעֲשָׂיו בְּכָל מְקֹמוֹת מֶמְשַׁלְתּוֹ בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

יוקרה בשולחן החג • פרס לזוכה • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה