מידע שימושי יחידות דיור האם זה שווה לנו?

• פותח הנושא haso
  • פורסם בתאריך

MACHAK

משתמש מקצוען
אבל למרות זאת כשאני חושבת שוב
אז יש המון משפחות בציבור שלנו שההכנסה הזו עוזרת שהבעל יוכל להמשיך ללמוד
או שיחיו קצת פחות בצימצום
ולזוגות צעירים שיוכלו לגור ליד ההורים
אז בסוף המשוואה אם לחסום כל בניה כמו בערים אחרות
או לגור פה קצת כמו עזה

לגרום לאנשים לסבל ולנזק כספי גדול ולאיכות חיים ירודה ולהצדיק את זה בלימוד תורה של מישהו זו דמגוגיה.

אם אדם קונה דירה בכסף רב בבנין נורמלי ויפה ובאים אחרים והופכים אותה לעזה. (נזקי ראיה ושמיעה לכלוך בלגן נזקים בצנרת וכו') ועושים כסף על חשבון איכות חייו וגזל של כספו וזאת כדי ללמוד תורה בנחת, זה נשמע לך הגיוני?
איך את מצדיקה תועלת של אדם אחד על חשבונם של אחרים?
הבניות האלה בעיני נראות כפשע ועושק של אחרים במסווה של עזרה לציבור במצוקת הדיור.
בעוד הבונה חי ברווח בדירתו שהחלונות שלה התקרבו קצת יותר מידי לחלון שכן והיחידה שלו מסתירה את הנוף שהיה שם ועוד המשכנתא שלו משולמת כל חודש. והשכן שהשקיע בדירתו (ואולי גם הוא לומד תורה עם זה עוזר לך לרחם...) צריך לסבול הכל בשקט מחשש שיואשם בצרות עין זו יצירת מצוקת דיור חדשה. מצוקה שבן אדם קונה דירה בבנין נורמלי ומגלה את עצמו תוך כמה שנים בסלאמס.

חחח

משתמש סופר מקצוען
אמא של בעלי (בית שמש) אומרת שכל פעם שהיא עולה למעלה בבנין היא רואה שנוספה לו עוד קומה.
עכשיו עזבו מים וביוב (כל היום יש להם בעיות), מעלית (כל היום למעלה), ניקיון, גינות ומסדות לימוד.
תתיחסו רגע רק לנשוא הבטיחות.
היות וכל התוספות האלה הן בלתי חוקיות ברור לי שרובן לא עוברות תכנון אדריכלי ואישור של מהנדס בטיחות. אתם באמת חושבים שבנין שנועד ל4 קומות יכול לסחוב 7 קומות בלי חיזוק היסודות?
סיפור הזוי בבית שמש. כל פעם שאני שם (פעם בשבועיים שלושה) אני רואה שעוד בנין הוסיף קומה נוספת ועד בניין עוד שתי קומות. אנשים מוסיפים שם לבנין 3 קומות כמו כלום! סיפור הזוי!
לדעתי עליזה בלוך דווקא מעולה לבית שמש. יש מצב שאם הייתי תושבת בית שמש היה לי ממש קשה לא לבחור בה בבחירות הקרובות.
פתאום סוללים כבישים, גינות משתפצות, אין תוספות חדשות (נראה לי אולי אני טועה?!) לוידעת, העיר מתחילה טיפה לחזור לשפיות.
לחשוב על זה שיכנס שם שוב ראש עיר חרדי והכל יסוג חזרה לאחור. ואנשים עוד ישמחו בזה.
ממש חבל שכל הרמות החדשות יהפכו להיות במצב של הקריה ואם לא יהיה ראש עיר שישמור עליהן הן די מהר יפלו לאותו מצב.

נערך לאחרונה ב:

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אין לי תשובות לטוענים לנזק שנגרם לחזות עירם ולעומס בחדר העגלות וכו'.

אני רק רוצה להציג שני צדדים שקיימים בענין מרובה צדדים זה.

1. הרווחיות. רוב הכותבים נגד הרווחיות של יחידות הדיור טועים. אני מכיר עשרות בעלי יחידות דיור, רובם חשבו שבחלוף כ-15 שנים הם יסיימו עם התשלומים ויתחילו להרוויח. רובם טעו. אך 'בקטן' מאוד... בחלוף כ-17-18 שנים 95% יסיימו עם התשלומים ויתחילו להרוויח.
ישנו גם אחוז נוסף מבוני יחידות הדיור, שעשו זאת כדי שתשלומי המשכנתא שהם עצמם שילמו על רכישת דירתם, יכוסו מהשכרת יחידות הדיור, או לכה"פ חלק מתשלומי המשכנתא. ואכן במרבית הריכוזים החרדיים הגדולים, זה מוכיח את עצמו. כמובן שלא מדובר כלפי אלו שרוכשים דירות ב-3-4 שנים האחרונות, שמחירי הדירות במרבית הריכוזים החרדיים עלו משמעותית [אני קניתי דירה בפחות מ-900 אש"ח לפני כ-10 שנים. כיום היא שווה יותר מכפול!].

2. הזוגות הצעירים. דומני שבכל הזמנים, הזוגות הצעירים ששבו מהחתונה לדירה בעיר בה לא גרים הורי אחד הצדדים, היו נדירים. מדובר באחוזים בודדים ממש.
זוג צעיר בציבור החרדי, מתחתן בגיל צעיר ממש, ובדרך כלל אין לו את הכלים להתחיל את החיים בכוחות עצמו. הם חייבים תקופה כלשהי [בין חצי שנה ל'אמיצים' יותר לבין שנתיים-שלוש] לגור ליד ההורים, להיסמך על שולחנם בארוחת צהריים בתקופות מסוימות, להיעזר בהם בתחומים נוספים וכו'.
משכך, אין מנוס מבניית מאות ואלפי יחידות דיור בריכוזים החרדיים אשר רובם ככולם מוגבלים ממש באופציות הבניה החדשה. בביתר עילית אין ממש תכניות בניה לדירות נוספות. 20 דירות בפרויקט זה, 30 בפרויקט ההוא ו-40 בפרויקט השלישי. לא הרבה מעבר לזה. וזה המצב גם באלעד ובמודיעין עילית. ושלא נדבר על ב"ב וירושלים.
יחידות הדיור מהוות פתרון משמעותי לזוגות צעירים אלו.

יאללה, תִּקפו אותי..

RRRRR

משתמש מקצוען
לגרום לאנשים לסבל ולנזק כספי גדול ולאיכות חיים ירודה ולהצדיק את זה בלימוד תורה של מישהו זו דמגוגיה.

אם אדם קונה דירה בכסף רב בבנין נורמלי ויפה ובאים אחרים והופכים אותה לעזה. (נזקי ראיה ושמיעה לכלוך בלגן נזקים בצנרת וכו') ועושים כסף על חשבון איכות חייו וגזל של כספו וזאת כדי ללמוד תורה בנחת, זה נשמע לך הגיוני?
איך את מצדיקה תועלת של אדם אחד על חשבונם של אחרים?
הבניות האלה בעיני נראות כפשע ועושק של אחרים במסווה של עזרה לציבור במצוקת הדיור.
בעוד הבונה חי ברווח בדירתו שהחלונות שלה התקרבו קצת יותר מידי לחלון שכן והיחידה שלו מסתירה את הנוף שהיה שם ועוד המשכנתא שלו משולמת כל חודש. והשכן שהשקיע בדירתו (ואולי גם הוא לומד תורה עם זה עוזר לך לרחם...) צריך לסבול הכל בשקט מחשש שיואשם בצרות עין זו יצירת מצוקת דיור חדשה. מצוקה שבן אדם קונה דירה בבנין נורמלי ומגלה את עצמו תוך כמה שנים בסלאמס.
לא גרמתי לאף אחד ליסבול
ובנו מול האף שלי בנין חוקי עם היזיק ראיה מטורף
לא בשביל ללמוד תורה בנחת
אבל רמת ההכנסה הממוצעת פה במודיעין עילית היא עמוק מתחת לקו העוני
ואם ע"י בנית גג או סגירת חצר יהיה לעוד משפחה קצת יותר רחבות הדעת
לפעמים זה אפילו לא ליחידה אלא אפשרות למשפחה עם עשרה ילדים כן ירבו לגור בדירת 5 חדרים במקום שלושה
אז שווה לי להקריב את הקושי הזה
וזה אכן שיקול בשבילינו אם לגור פה בעיר או בעיר שלא בונים בה בלי חשבון
מי שמפריע לו יכול לגור איפה שהוא רוצה
אם היתה הצבעה יתכן והרוב היו מעדיפים את היכולת לבנות לעומת החלופה השניה
ולא לא בנית ולא הרחבתי אפילו משבצת אחת

-LIGA

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
פתאום סוללים כבישים, גינות משתפצות, הן תוספות חדשות (נראה לי אולי אני טועה?!) לוידעת, העיר מתחילה טיפה לחזור לשפיות.
לגמרי!

MACHAK

משתמש מקצוען
משכך, אין מנוס מבניית מאות ואלפי יחידות דיור בריכוזים החרדיים אשר רובם ככולם מוגבלים ממש באופציות הבניה החדשה. בביתר עילית אין ממש תכניות בניה לדירות נוספות. 20 דירות בפרויקט זה, 30 בפרויקט ההוא ו-40 בפרויקט השלישי. לא הרבה מעבר לזה. וזה המצב גם באלעד ובמודיעין עילית. ושלא נדבר על ב"ב וירושלים.
יחידות הדיור מהוות פתרון משמעותי לזוגות צעירים אלו.

אם המצוקה כזו גדולה יש לי עוד פיתרון: שכל משפחה תכניס לביתה זו"צ צעיר שאין לו איפה לגור בתשלום כמובן. תקצה לו חדר וכך גם האב יוכל להמשיך ללמוד בלא כל מאמץ.

סליחה על הציניות אבל זו הצעה דומה מאד למציאות ההזויה שבה עקב מצוקת דיור אנשים בונים יחידות חדשות בתוך חלון מטבח של משפחה אחרת או בצמוד (קיר לקיר) למרפסת קיימת והנוף של היחידה זה הסלון וחדר הילדים של השכן.

לפחות לא להצדיק את הטרוף שקורה כפתרון למצוקת הדיור. כמו שכתבתי למעלה זה יצירת מצוקת דיור חדשה.

אם לא בונים בביתר במודיעין ובאלעד אולי בונים בערים אחרות כמו" קרית גת עימנואל, טבריה, חיפה, עפולה, צפת וכו'

ירמי וולדמן

מתווך דירות ונכסים
מנהל
מנוי פרימיום
אמא של בעלי (בית שמש) אומרת שכל פעם שהיא עולה למעלה בבנין היא רואה שנוספה לו עוד קומה.
עכשיו עזבו מים וביוב (כל היום יש להם בעיות), מעלית (כל היום למעלה), ניקיון, גינות ומסדות לימוד.
תתיחסו רגע רק לנשוא הבטיחות.
היות וכל התוספות האלה הן בלתי חוקיות ברור לי שרובן לא עוברות תכנון אדריכלי ואישור של מהנדס בטיחות. אתם באמת חושבים שבנין שנועד ל4 קומות יכול לסחוב 7 קומות בלי חיזוק היסודות?
סיפור הזוי בבית שמש. כל פעם שאני שם (פעם בשבועיים שלושה) אני רואה שעוד בנין הוסיף קומה נוספת ועד בניין עוד שתי קומות. אנשים מוסיפים שם לבנין 3 קומות כמו כלום! סיפור הזוי!
לדעתי עליזה בלוך דווקא מעולה לבית שמש. יש מצב שאם הייתי תושבת בית שמש היה לי ממש קשה לא לבחור בה בבחירות הקרובות.
פתאום סוללים כבישים, גינות משתפצות, הן תוספות חדשות (נראה לי אולי אני טועה?!) לוידעת, העיר מתחילה טיפה לחזור לשפיות.
לחשוב על זה שיכנס שם שוב ראש עיר חרדי והכל יסוג חזרה לאחור. ואנשים עוד ישמחו בזה.
ממש חבל שכל הרמות החדשות יהפכו להיות במצב של הקריה ואם לא יהיה ראש עיר שישמור עליהן הן די מהר יפלו לאותו מצב.
דווקא בכהונתה חוגגים בקריה כמו שצריך
לא רואה שהיא עוצרת משהו

MACHAK

משתמש מקצוען
לא גרמתי לאף אחד ליסבול
ובנו מול האף שלי בנין חוקי עם היזיק ראיה מטורף
לא בשביל ללמוד תורה בנחת
אבל רמת ההכנסה הממוצעת פה במודיעין עילית היא עמוק מתחת לקו העוני
ואם ע"י בנית גג או סגירת חצר יהיה לעוד משפחה קצת יותר רחבות הדעת
לפעמים זה אפילו לא ליחידה אלא אפשרות למשפחה עם עשרה ילדים כן ירבו לגור בדירת 5 חדרים במקום שלושה
אז שווה לי להקריב את הקושי הזה
וזה אכן שיקול בשבילינו אם לגור פה בעיר או בעיר שלא בונים בה בלי חשבון
מי שמפריע לו יכול לגור איפה שהוא רוצה
אם היתה הצבעה יתכן והרוב היו מעדיפים את היכולת לבנות לעומת החלופה השניה
ולא לא בנית ולא הרחבתי אפילו משבצת אחת

אתלא גרמת כי את לא בנית. ויש כאלה שבונים בלי לגרום נזק. דיברתי על אלה שכן.
אני כותבת פה נזקים שנגרמו לאנשים מיחידות דיור שנבנו:
בנין שפונה כי הוא בסכנת קריסה עקב 4 יחידות דיור שנבנו מתחת לקרקע בין יסודות הבנין. (ויש כאלה לא מעט שלא פונו אבל הסכנה היא אותה סכנה )
בנין שזרם המים בברזים בשעות הערב ובערב שבת מצטמצם וכן אין מים חמים עקב הכפלת הדירות בבנין.
נזקים של שמיעת דיבורים (לא צעקות או מוזיקה) מבית לבית בגלל קירבה של חלונות לא חוקית או הגיונית
סדקים בקירות בגלל עומס בניה
ויש עוד למכביר חוץ מרעש ובלגן וריבוי דיירים.
אני ממש לא חושבת שאם היתה הצבעה אנשים היו מעדיפים בניה ואני גם לא בטוחה שבשביל שמשפחה עם 10 ילדים תגור ברוח משפחה אחרת עם 5 ילדים צריכה לסבול קושי.

חחח

משתמש סופר מקצוען
אני מוצאת את עצמי מלייקת פה להודעות שסותרות אחת את השניה.
מצד אחד זה לא אמיתי שכל איזור חרדי הופך לעזה עם תשתיות שקורסות וסכנות בטיחות.
מצד שני מבינה את האלה שחייבים את זה כהכנסה דחופה או בשביל החיים עצמם או בשביל לחתן ילדים או אפילו בשביל לרכוש את הדירה.
מה גם שגם אני כזוצית גרתי ביחידת דיור במשך כשנתיים וחצי. זו הייתה יחידה חדשה ומהממת. ודווקא גם לי וגם לבעלי יש זכרונות מהממים ממנה מהיחידונת המתוקה שאליה חזרנו ישר מהחתונה וגרנו שם אפילו עם תינוקת אבל עם תינוקת זה כבר היה צפוף וחיפשנו וב"ה מצאנו דירה ממש להשכרה.
והשנתיים וחצי האלה היו לנו קריטיות כדי להתבסס כלכלית ולהבין מה היכולות שלנו ואיפה אנחנו בעצם רוצים לגור.

ולכן לדעתי, שתי הצדדים צודקים...

MACHAK

משתמש מקצוען
מצד שני מבינה את האלה שחייבים את זה כהכנסה דחופה או בשביל החיים עצמם או בשביל לחתן ילדים או אפילו בשביל לרכוש את הדירה.

זה לא יכול להיות שבגלל שמישהו צריך הכנסה נוספת מישהו אחר משלם מחיר באיכות חייו או בשווי ערך הנכס שלו.

חחח

משתמש סופר מקצוען
דווקא בכהונתה חוגגים בקריה כמו שצריך
לא רואה שהיא עוצרת משהו
הבנתי שדווקא מפחדים לבנות דברים חדשים בלי רשיונות.
וגם שהיא התחילה לדרוש ארנונה מכל מי שבנה לא חוקי. כרגע לא הורסת אבל כן לפחות שישלמו ארנונה על כל התוספות האלה.

ירמי וולדמן

מתווך דירות ונכסים
מנהל
מנוי פרימיום
אני מציע כזה דבר לבנות ביניינים לאלה שלא רוצים לבנות בנפרד
ולאלה שרוצים לבנות בנפרד שיחגגו ביחד וזהו
ככה יהיה טוב לכולם

MACHAK

משתמש מקצוען
לשאול את הרב האם זה באמת נקרא לפגוע בהם.

אני לא דיברתי על יחידות שנבנו בצורה סולידית, הגיונית ומסודרת ומתחשבת בשכנים.
דיברתי על חריגות בניה, בניה מסוכנת, הזיקים ברורים לשכנים כמו הזיק ראיה או פגיעה בתשתיות, ריבוי דירות(שכן אחד שבונה 4 יחידות או 3 ) וכדומה...

999

משתמש מקצוען
יש בניינים חדשים שהקבלן בנה יחידות דיור צמודות עוד בתחילת בניית הבנין לפי בקשת הקונה. והיתה אפשרות לקבלן למכור את הדירה למשפחה גדולה ברוכת ילדים, או למשפחה יותר קטנה עם יחידה צמודה.
האם בטוח שאיכות החיים ירדה בגלל שלבסוף הדירה נמכרה למשפחה קטנה עם יחידה צמודה???
לא בטוח בכלל...
זוג צעיר שגר ביחידה בדרך כלל שקט ושומר על נקיון ולא מפריע בכלל.
צריך להתסכל נכון על הדברים.

גם ביחידות שנוספו בבנינים ישנים, המון המון יחידות דיור נבנו בהסכמה מלאה של השכנים עם תאום מלא ללא נזקים כלל, וגם ניתנה תמורה הגונה על כך לדיירים, והיחידות נבנו בצורה מאוד בטיחותית ואישור מהנדס וכל האישורים הנדרשים.

כך שנושא יחידות הדיור מאוד משתנה בין מקום למקום ואין להביא ראיה ממקום אחד לאחר.

נערך לאחרונה ב:

חגית קרמר

בניית אתרים ברמה בינלאומית
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
יש אנשים שקונים או שוכרים דירה,
וחושבים שכל הבניין שייך אליהם.
כן, גם הרכוש המשותף.

אז לא פלא שהם מעזים לבנות ולהרוס על חשבון השכנים ששותקים מאי נעימות.
הלכות נזקי שכנים זה נושא רציני המחייב תמיד שאלת רב.
הבעיה שיש כאלה שמכירים את ההלכה רק מתי שנח להם.

חגית קרמר

בניית אתרים ברמה בינלאומית
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
זוכרת שפעם מישהי ספרה על הנזק העצום ששכנים גרמו לה בבניה. נזק שנשאר.
לא יודעת איך בנ"א יכול ללכת לישון בשקט בלילה, כשהבניה שלו דורסת יום יום את השכנים שלו.

ציפי121

משתמש פעיל
. הזוגות הצעירים. דומני שבכל הזמנים, הזוגות הצעירים ששבו מהחתונה לדירה בעיר בה לא גרים הורי אחד הצדדים, היו נדירים. מדובר באחוזים בודדים ממש.
זוג צעיר בציבור החרדי, מתחתן בגיל צעיר ממש, ובדרך כלל אין לו את הכלים להתחיל את החיים בכוחות עצמו. הם חייבים תקופה כלשהי [בין חצי שנה ל'אמיצים' יותר לבין שנתיים-שלוש] לגור ליד ההורים, להיסמך על שולחנם בארוחת צהריים בתקופות מסוימות, להיעזר בהם בתחומים נוספים וכו'.

קשה לי עם המשפט הזה. ותרשה לי לחלוק עליך! אני זו"צ.
מי שחושב שזוג צעיר אינו בשל "לגדול לבד"! לחיות רחוק ולהתנסות בבישול אורז וחביתה לא שרופים,... שלא יחתן את ילדיו! הזוי- לשלוח אותנו להינשא, ועדין לנסות להחזיק אותנו "בסינרה של אמא."

המושג ה"לעוס" הזה- לתת לנו עוד קצת כלים כיצד להתחיל את החיים, הושרש בידי המבוגרים.
אנחנו לא כ"כ צעירים מהעולם בחוץ.
אני מגיעה ממשפחה חוזרת בתשובה מ2 הצדים.
מההיכרות שלי שם, הרבה מאוד מהבחורות והבחורים עוברים לגור בדירות משותפות להם. לבד! כן, בגיל שאנחנו נישאים.
בדרך כלל רחוק מאוד מהוריהם.
הם משלמים שכירות, ארנונה, קונים הרבה ג'אנק פוד ומתנסים בבישולים...

ושם, דווקא מאוד מעודדים אותם לצאת מסינרה של אמא, ולהתנסות בחיים האמיתיים.

ב"ה, בגיל 19-20 יש לנו את היכולות הקוגניטיביים והנפשיים לעבור מייד לאחר החתונה לדירה משלנו. רחוקה מההורים. ולחיות את החיים האמיתיים. (ואולי קצת לטעות, ולקום, ולהשתקם, ולהיות יותר חכמים.)
היום, בעידן הטכנולוגיה, אפשר להיות בקשר יומיומי עם ההורים. יש שיחות ללא הגבלה.
ואוטובוסים בתדירויות ובמהירות טובה!

הורים יקירם, תנו לנו חכה. (ולא דג) האמינו בנו שנצליח להתגבר על הגעגוע הראשוני. ורק נתבגר מכך!
ואם לא, תמיד יש אופציה לחזור. לעבור שוב על יד ההורים.
כי איך אומרים: עם דירה לא מתחתנים...

אבל לפחות ננסה, נתנסה בלחיות רחוק.
ומניסיון שלי. (קטן אומנם.) רוב הזוגות שפרשו כנפיים לאזור מתפתח חרדי, לא רוצים לחזור. נהנים מכול רגע.
ואמת, גם- מתגעגעים מאוד!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה