חיים במסכה

palm

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
כתיבה יפה וחלקה
שמחברת ומרתקת את הקורא להשתלשלויות

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
אפשר שאלה?
מי קהל היעד?
ילדים (8-12) נוער (12-16) או מבוגרים? (16 ומעלה)
אל תענה "קוראי פרוג" כי זו לא תשובה...

הבנתי את השאלה.
אם הייתי לוקח את הסיפור הזה ברצינות לעשותו כספר למכירה בשוק, הייתי משקיע בו בהתאם לגיל היעד הרצוי מבחינתי.
אך מכיון שלמעשה אין לי ענין להשקיע בזה, אלא סתם חובבנות ושיפשוף קל, אכן אסתפק בקוראי פרוג הנהדרים.

רותי רפפורט

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אבל אין דבר כזה.
אתה חייב לכוון לקהל יעד.
אחרת אתה לא כותב נכון.
אתה לא יכול לכתוב בסגנון מחניים, ובאמצע לכתוב משפט שרק מבוגרים יבינו. חייב להיות רצף נכון של משלב לשוני תואם גיל, נקודות היגיון שייקלטו על ידי אותו גיל, הבנה מופשטת תואמת גיל וכל כיוצא בזה.
כמו שמורה תכין שיעור מתמטיקה, "לא משנה אם זה לכיתה ג' או לי"ב, אני סתם אוהבת מתמטיקה, כותבת שיעור להנאתי". אז ספרות זו לא מתמטיקה, אך יש גבולות סבירים שצריך להיצמד אליהם.
ואם נלך על הסיפור הזה, לשם דוגמה, יש בו סתירות מבחינה זו.

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
אבל אין דבר כזה.
אתה חייב לכוון לקהל יעד.
אחרת אתה לא כותב נכון.
אתה לא יכול לכתוב בסגנון מחניים, ובאמצע לכתוב משפט שרק מבוגרים יבינו. חייב להיות רצף נכון של משלב לשוני תואם גיל, נקודות היגיון שייקלטו על ידי אותו גיל, הבנה מופשטת תואמת גיל וכל כיוצא בזה.
כמו שמורה תכין שיעור מתמטיקה, "לא משנה אם זה לכיתה ג' או לי"ב, אני סתם אוהבת מתמטיקה, כותבת שיעור להנאתי". אז ספרות זו לא מתמטיקה, אך יש גבולות סבירים שצריך להיצמד אליהם.
ואם נלך על הסיפור הזה, לשם דוגמה, יש בו סתירות מבחינה זו.

הבנתי. צודקת בעיקרון.
"מחניים", לא עד כדי כך. גדול קצת, לפחות.
על הרוב בסיפור זה, לאיזה גיל הוא מתאים לטעמך.
את הסתירות אפשר להחליק אחר כך, אין בעיה.

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
פרק ה

לאחר בירור ראשוני, עשה שוקי את דרכו אל בית ידידו זוכניץ, כשתחת ידו מסר מרגיע למדי.

"שמע שוקי" אמר זוכניץ בפנים מתוחות ובעצבנות יתר, "כאחד המכיר את פנחס היטב – הוא היה המשמש שלי האישי ואיש קשר הקרוב אלי ביותר, אם אכן גילה את סודי וזה ברור לי שהוא גילה, הוא לא ישקוט לרגע. ודאי לי שכבר הגיש פנייה אליכם, אל תשכח שבעבר היה אחד מבכירי הארגון כך שהוא לא תמים בנושא אלא נחש עלי דרך. לכן אני דורש ממך שתבדוק זאת שוב אצל הבכירים אצלכם, אולי מסתירים ממך זאת, בתקווה שאתה עצמך לא מסתיר זאת ממני. חוץ מזה, שים עליו עין צמודה 24 שעות ביממה, אסור שהוא יחמוק מתחת ידינו. ולבינתיים, תתחיל לחשוב כבר על תוכנית מבצעית לחיסולו הסופי מעל פני האדמה. אוקי!?" סיים זוכניץ בקול מורם ומצווה.

"מה.. אתה לא מאמין לי?! אתה חושב שאני מסתיר ממך משהו?!" ענה שוקי בפה פעור, פגוע עד עמקי נשמתו. "אם אכן התקבלה פנייה אצלינו, הייתי בין הראשונים ואולי אפילו הראשון שיודע ממנה, אין כמעט בכירים מעלי. וכי אתה חושב שאני איזה עובד זוטר שם שאינו יודע בין ימינו לשמאלו?! זה פוגע בי שאתה מדבר אלי כך, תכבד. אתה לא נותן בי אימון. איפה הכרת הטוב שלך כלפיי במשך כל השנים שעזרתי לך מעל ומעבר, אף במחיר סיכונים לא קטנים" חתם שוקי את דבריו בזעם. ובתנועת אכזבה מרה, כבר קם מכסאו לחזור אל ביתו.

פרנויה קשה תקפה את זוכניץ. "תקשיב שוקי" אמר כמעט בצעקה כשאישוני עיניו מתרוצצים ללא מנוחה, "לא מעניין אותי מה המעמד שלך שם בארגון, הערב אני רוצה תשובה ברורה וחלוטה, אם קבלתם שם פנייה כזו או לא! מצידי, תשגע את כל הבכירים שם, גם אם תסתכן בכך, לא מעניין אותי! אתה כנראה לא מבין את המצב, כל מה שמעניין אותך כרגע, זה אתה עצמך והמעמד שלך. אתה שומע טוב מה שאני אומר!? ודבר אחרון, דע לך, כל המשכורת החודשית שלך ממני, לא בטוח כלל שתקבל אותה מעכשיו והלאה! קדימה, לך מיד, ותעשה כל מה שבקשתי ממך כמה שיותר מהר!!" סיים בחמת עצבים, ושב אל חדרו האישי בטריקת דלת עזה.

שוקי הפגוע נותר קפוא על עומדו, הלם קשה תקף אותו. רק זה היה חסר לו עכשיו להסתכסך עם זוכניץ, המשכורת החודשית שלו ממנו, חיונית לו כאויר לנשימה, הן לאחרונה רכש רכב חדש ומתקדם ביותר, שעלותו ועלות אחזקתו החודשית גבוהה למדי. מאידך, לא מצאה חן בעיניו התנהגותו הבוטה של זוכניץ, המתייחס אליו בחוסר אמון משווע וכעבד נרצע, תוך כדי פגיעה קשה בכבודו ומעמדו.

בלית ברירה, נאלץ שוקי לקיים מיד את בקשתו של זוכניץ. אך גמלה החלטה בליבו, לנקום בו בזוכניץ, וללמד אותו לקח אחת ולתמיד. הוא לא יעבור על כך לסדר היום.

------

"שלום פנחס ידידי" קבל אלכס את פני ידידו בפנים מאירות, "תקשיב, העסק לא כל כך פשוט כפי שזה נראה. יש לזוכניץ מעריצים רבים, בטח ידוע לך. לא כולם יקנו את זה שהוא נוצרי המתחזה לרב, עד עכשיו הוא נהג בתיחכום רב בלי צל של ספק על מהותו האמיתית. אני חושב, שצריך למצוא עליו איזו עלילה חיצונית, שאולי דרכה נוכל להפליל אותו גם בהתחזותו הרבנית".

"ומה עם אותו מר שוקי שאמרת, דיברת אתו?" שאל פנחס בהתעניינות. "לא. לא דיברתי אתו, אני קצת חושש לערב אותו בעניין. הוא אמנם ביצועיסט טוב ואסטרטג מעולה, אבל פליטות פה הפזיזות שלו, שיבשו לנו כבר בעבר הרבה פעילויות שהיו יכולות להיות מוצלחות, בעיקר בכל הקשור למסיון. ודוקא עכשיו, שבכל פינה ופינה אתה יכול למצוא איזה מעריץ נלהב של זוכניץ, מספיק שישמע איזו פליטת פה לא במקום וידווח לרבו, וזוכניץ זה יתחמק מתחת ידינו בקלי קלות" הסביר אלכס, בעודו מקמט את מצחו במאמץ לזכור מן העבר איזו פעילות מוצלחת המתאימה לעכשיו כנגד זוכניץ.

לפתע הבזיק רעיון מוצלח במוחו. "תראה פנחס" אמר כשזיק ניצת בעיניו, "לך כעת לבית המדרש, שב על תלמודך, תלמד ותתפלל טוב להצלחת המבצע. עלה לי כרגע איזה שהוא רעיון נפלא, אברר עוד פרטים לגביו. אתה תשחק כאילו לא אירע דבר, תנסה להתגבר על רגשותיך העמוקים, ולהיפך, תדובב ותעודד את זוכניץ כדי שלא יעלה איזה חשד בליבו עליך, ככה גם נוכל למשוך זמן בינתיים. זמן, זה הדבר הכי חשוב שאנו זקוקים לו כעת להצלחת המשימה. בסדר?" אמר אלכס במלוא האנרגיה, המאפיינת אותו לפני כל מבצע נועז מורכב ומשוכלל.

בלב מלא הודאה לבורא, שב פנחס לתלמודו. ותפילה חרישית רחש כל העת בשפתיו, להצלחתו של ידידו אלכס היקר. ואכן, לא ידע פנחס, כמה רחמי שמים מרובים זקוק הוא ואלכס ידידו, להנצל מציפורני זוכניץ האכזר.
...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קטו

א לֹא לָנוּ יי לֹא לָנוּ כִּי לְשִׁמְךָ תֵּן כָּבוֹד עַל חַסְדְּךָ עַל אֲמִתֶּךָ:ב לָמָּה יֹאמְרוּ הַגּוֹיִם אַיֵּה נָא אֱלֹהֵיהֶם:ג וֵאלֹהֵינוּ בַשָּׁמָיִם כֹּל אֲשֶׁר חָפֵץ עָשָׂה:ד עֲצַבֵּיהֶם כֶּסֶף וְזָהָב מַעֲשֵׂה יְדֵי אָדָם:ה פֶּה לָהֶם וְלֹא יְדַבֵּרוּ עֵינַיִם לָהֶם וְלֹא יִרְאוּ:ו אָזְנַיִם לָהֶם וְלֹא יִשְׁמָעוּ אַף לָהֶם וְלֹא יְרִיחוּן:ז יְדֵיהֶם וְלֹא יְמִישׁוּן רַגְלֵיהֶם וְלֹא יְהַלֵּכוּ לֹא יֶהְגּוּ בִּגְרוֹנָם:ח כְּמוֹהֶם יִהְיוּ עֹשֵׂיהֶם כֹּל אֲשֶׁר בֹּטֵחַ בָּהֶם:ט יִשְׂרָאֵל בְּטַח בַּיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:י בֵּית אַהֲרֹן בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יא יִרְאֵי יי בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יב יי זְכָרָנוּ יְבָרֵךְ יְבָרֵךְ אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל יְבָרֵךְ אֶת בֵּית אַהֲרֹן:יג יְבָרֵךְ יִרְאֵי יי הַקְּטַנִּים עִם הַגְּדֹלִים:יד יֹסֵף יי עֲלֵיכֶם עֲלֵיכֶם וְעַל בְּנֵיכֶם:טו בְּרוּכִים אַתֶּם לַיי עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:טז הַשָּׁמַיִם שָׁמַיִם לַיי וְהָאָרֶץ נָתַן לִבְנֵי אָדָם:יז לֹא הַמֵּתִים יְהַלְלוּ יָהּ וְלֹא כָּל יֹרְדֵי דוּמָה:יח וַאֲנַחְנוּ נְבָרֵךְ יָהּ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה