שיתוף - לביקורת אילסר

תהילה בצלאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
גמרתי עם ההפוגה. הפרק פתוח, אבל כבר אפשר להיות רגועים :)

פרק 5:

"אתה – האיש ההוא", אני לוחש, הלום. "שהניח אותי על הספסל!", כעס חודר אליי, עצום, כזה שלא ידעתי שאפשרי. "והלכת! נטשת אותי!", אני רועד, מתייפח. מסלק את ידו מראשי בזעם, מתרומם ומכה באגרופים קפוצים בחזהו, פעם ועוד פעם. האורות מרצדים, כמו אזעקה עולה ויורדת, משתלבת עם זעקותיי, מתיזים ניצוצות, משמיעים קולות פצפוץ. "הייתי רק ילד! ולא ידעתי כלום! כלום!!"

"אני יודע", הוא לוחש, תופס בידיי בכוח, מצמיד אותי אל הקיר. "אבל לא הייתה לי שום ברירה".

"אתה נטשת אותי", אני מנענע בראשי, מוריד אוקטבות, האורות גם הם נרגעים. "אתה לא חזרת אחרי הרבה זמן. ואני חיכיתי. כי לי ידעתי כלום. אפילו לא מה אני ולמה כל הדברים המוזרים האלה קורים רק לי".

"לא הייתה לי ברירה", הוא מתכופף מעט, מסתכל שוב אל תוך עיניי ואז מושך אותי אליו, סוגר עלי בידיו. "לא הייתה לי ברירה", קולו נשבר, הוא מניח את ראשו על שלי. "חשבתי עליך כל הזמן, אבל לא יכולתי לבוא. לא הייתה לי ברירה".

אני רועד, ורועד, ורועד. ולא מצליח לומר שום דבר. רק לבכות. יחד עם האיש הזה, שמחבק אותי, שאני אפילו לא יודע את שמו, גם לא מי הוא ואיך הוא קשור אלי. ולמה לא הייתה לו ברירה.

"אדוני, צריך ללכת. האיפול לא יימשך עוד זמן רב", מעיר מישהו מאחור.

ידיו של האיש לוחצות אותי עוד אל חזהו ומרפות כעבור רגע קצר. "אני צריך שתתפוס בי חזק עכשיו", הוא נושף אל תוך אוזני. "ואל תרפה, בשום אופן".

"למה?", אני מקשיח את פניי, קולי עדין לא יציב. "מה יקרה עכשיו?".

"אין זמן להסברים, פשוט תעשה מה שאמרתי, בסדר?".

"בסדר", אולי זו טעות לבטוח בו, אולי לא. אין לי דרך לדעת. רק תחושות הלב שלי אומרות לי לציית.

ידיי תופסות בחולצתו כשעיניו נעצמות, הוא נושם אוויר עמוק, עפעפיו רועדים קלות. הבזק אור לבן מציף את הכול, בולע את מה שסביבי, גם את האיש בו אני מחזיק. רק את בד החולצה האחוז בין אצבעותיי אני חש, עבה ומחוספס מעט. שניות בודדות עוברות כך, מרגישות כמו דקות, האור הלבן מתעמעם, הולך ונחלש, מגלה את האיש העומד לידי, גם חולצתו מקבלת שוב את צבעה הכהה.

"ברוך הבא לבועה", הוא אומר בקול, מחווה בידו אל עבר חדר עגול, צבוע כולו לבן, גם הרצפה.

"בועה?", אני חוזר אחריו בבלבול, מבחין בשאר האנשים שהיו איתנו בחדר המדרגות מופיעים בחדר בהבזקי אור.

הוא מחייך, משחרר את חולצתו מידיי. "מקום מוגן, מספיק שתדע את זה כרגע".

"אמרת לי את זה כבר, באותו לילה. אני רוצה תשובות עכשיו!".

"אל דאגה, תקבל אותן. רק שכרגע יש מישהי שמחכה לראות אותך ממש בקוצר רוח".

"מי?", אף פעם לא חיכו לראות אותי. וודאי שלא בקוצר רוח.

"בא ותראה", הוא מתחיל ללכת בצעדים מהירים, יוצא אל מסדרון שקירותיו צבועים לבן חזק מדי ורצפתו אפורה מעט אך נוצצת מניקיון, פונה בהתפצלויות שונות ונעצר מול דלת לבנה שכמעט נבלעת בתוך הקיר.

שתי דפיקות והוא פותח, מגלה בפניי חדר סלון ביתי – ספה ארוכה לצד הקיר, תמונת הכותל תלויה מעליה, שולחן קטן עליו מונח עציץ פלסטיק פצפון, ארון מלא ספרים לאורך הקיר הנגדי לספה, ונערה זורחת שמסתערת עלי עוד לפני שאני מבין שהיא לא רהיט.

"מתיו!", היא מוחצת אותי, אני כמעט מאבד נשימה.

"תירגעי רייצ', תהיי עדינה איתו", הגבוה צוחק ומשתעל לסירוגין.

היא מניחה לי מעט, אני חומק מזרועותיה ובוחן אותה מרחוק, מקצה קודקודה הערמוני ועד לנעלי הבית המפונפנות שלה. "אני לא מתיו", אני מוחה, לוקח עוד צעד אחור כשהיא קרבה לעברי. "אני מתן".

"אתה מתיו", מרצין הגבוה. "זה השם האמיתי שלך. ואם כבר עושים היכרות – אז זו רייצ'ל, אני ג'ייקוב".

"אני לא מתיו", מוזר לי לשמוע פתאום שהשם שלי אחר. "אתה אמרת שהשם שלי מתן!".

"זה לא כל כך משנה", רייצ'ל מתערבת, כמה שהקול שלה דק, ככה הוא גם עוצמתי. "אם תרצה נקרא לך מתן, העיקר שאפשר לקרוא לך עכשיו!".

עפעף ימין שלי קופץ בלי שליטה. רייצ'ל הזו מפחידה אותי. "טוב", אני אומר, פוגש בפניו המשועשעות של ג'ייקוב. "אני מעדיף מתן".

"אז מתן", היא מוחאת כף. האור כבה, חשיכה נופלת עלינו. היא נאנחת, מוחאת כף שוב והאור נדלק.

"אז אני רואה שאתם מסתדרים", מסכם ג'ייקוב את התקרית האחרונה, שוב מתחמק מלתת לי תשובות. ידו נחה על ידית הדלת, כוונתו ברורה.

"אני רוצה תשובות!", אני זועף. "ואתה לא יכול להשאיר אותי פה איתה!".

"למה?!", זו רייצ'ל, קולה פגוע עד עמקי נשמתה השברירית. ג'ייקוב רק נושך את שפתיו.

"ככה!", אני חותם בסנטר מורם.

"היא תענה לך על כל מה שצריך, יותר טוב ממני", ג'ייקוב מחליף איתה מבטים. "גם תספר לך על – על -".

"עלינו", חותכת רייצ'ל, עיניה חודרות את שלי. "על אמא, אבא ושאר המשפחה, כל מה שתרצה לדעת".

סנטרי נשמט, אני מסתכל על ג'ייקוב שמסב את פניו ממני. "אתה – אתה -", אני מגמגם כמו שהוא עשה קודם.

"אח שלך", חותכת רייצ'ל שוב. ג'ייקוב בוחר לברוח, טורק אחריו את הדלת.

משאיר אותי עם האחות הכי מפחידה בעולם.

תהילה בצלאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מצטערת, היה חזק ממני. אגב, אשמח גם לביקורת...

"אז מה רצית לדעת?", היא מרימה גבות ומחייכת כששפתותיה צמודות זו לזו. אני תוהה אם כדאי לי לרוץ אחרי ג'ייקוב ולהתחנן שיחזיר אותי אל משפחת זיו.

"כלום", אני אומר, צופה בחיוכה הולך ונעלם. "אני מעדיף לקבל תשובות מג'ייקוב", אני פותח את הדלת, בוהה במעט הכוכבים המנקדים את השמים. "איפה המסדרון?", אני מקמט מצח. "היה פה מסדרון!".

"זו דלת מעבר", רייצ'ל נושפת בעורפי. "רצית להגיע לבניין המועצה?".

"אני רוצה שתתרחקי ממני", אני לא מפנה לה מבט, יוצא החוצה. מחפש את הירח, מוצא אותו. רוכן לאדמה, ממשש את העפר. "איך?", אני מזדעק. "איך זה אפשרי?!".

"אז אתה כן רוצה תשובות!", היא צוהלת, יוצאת מבעד לדלת.

"אני – אני -", כתפיי נשמטות. "בסדר, אני רוצה תשובות", אני רוטן.

"מעולה. בוא!".

אני עוקב אחריה עד לספה. היא מתיישבת באמצע, לא מותירה לי ברירה מלבד לשבת בצד הקיצוני הרחוק ממנה ביותר.

"נו?".

"מה נו? אני רוצה תשובות!".

"יפה. אני צריכה בשביל זה לשמוע שאלות, כן?".

אני ממצמץ. מתלבט בין כמה שאלות ובוחר את ההכי מטופשת ובאותה מידה הכי משמעותית. "בן כמה אני?".

"בן כמה אתה?", היא מופתעת. "בן כמה אתה חושב שאתה?".

הַתְקַלָה. הרווחה נתנו לי שש עשרה, נחום תמיד טען שבטעות העניקו לי שנתיים יותר ואני הרגשתי צורך לפצות על הטענות שלו והכרחתי את עצמי לחשוב שהגיל שנתנו לי קטן עליי לפחות במספר אחד.

"שש עשרה", אני בוחר לנקוט בגיל של הרווחה.

"חמש עשרה", רייצ'ל מתקנת.

"את טועה", אני מכחיש.

"אני לא", היא עקשנית.

"את כן!", אני מתחיל להתעצבן.

"אני לא! אני יודעת בדיוק מתי יום ההולדת שלי!".

נסתמו כל טענותיי.

"מה השאלה הבאה?", היא מסתדרת על הספה, מלאת גאווה.

"את משקרת. אנחנו לא תאומים! אנחנו בכלל לא דומים!".

"זו שאלה?".

"זו עובדה!".

"אנחנו לא תאומים".

פוווווווווי, אנחת הקלה.

"אנחנו שלישיה".

"שלישיה", אני חוזר אחריה. מישהו צריך לנער אותי. דחוף.

"כן. שלישיה", היא ממצמצת. "יש לך עוד שאלה?".

אני קצת המום מכדי לשאול. שאלתי שאלה אחת מטופשת וקיבלתי תשובת סנוקרת לפרצוף.

"מי השלישי?", אני מתעשת לאט.

"אתה. אני הראשונה".

"אז מי השני?", בפשטות זה אומר שהיא גדולה ממני. שזה סתם מעצבן בדיוק כמוה.

"השנייה", היא אוהבת לדייק, אבל בפועל לא מחזירה לי תשובות.

"מי?", אני טוב בלהיות נודניק.

"ג'ודי", הקול שלה צונח. "אבל היא איננה. זה רק אני ואתה עכשיו".

הסנוקרת מתחזקת. הפעם אני לא יודע אם זה בגלל הפנים הכבויות של רייצ'ל או הידיעה שהייתה לי אחות נוספת שאני לא מכיר ולא אכיר לעולם.

"אני מצטער", אני אומר בשקט, נועץ עיניים בעציץ שנותר על עומדו, למרות התשובה.

"זה בסדר", היא מחזירה לי חיוך עצוב. "עבר כבר הרבה זמן. יש לך עוד שאלות?".

"יש, אבל אולי בפעם אחרת", גם ככה אין לי חשק לשאול שאלות עכשיו, וודאי שלא לקבל עליהן תשובות.

"יש לי!", רייצ'ל מקפצת. "אני אביא את האלבום!".

היא רצה מחוץ לסלון, מפילה בדרכה אי אילו חפצים וחוזרת עם קלסר אחד מקושקש, מטיחה אותו בשולחן הסלון. "תמונות של המשפחה", העיניים שלה נוצצות. היא מתיישבת צמוד אלי, כך שאין לי עוד לאן להתרחק ומדפדפת בלהיטות.

התמונות נעות מול עיניי, מראות פרצופים שונים, גדולים וקטנים. משפחה אחת המונה שמונה נפשות.

"איפה הם?", אני שואל בלחש. "איפה כולם?".

רייצ'ל קופאת, מפסיקה לדפדף, להורות על פרצופים ולשאול אם אני מזהה על סמך הקודמים.

"איפה הם?", אני נועץ עיניים באחת מן התמונות המהווה הרכב מלא. שני הורים, ההורים שלי. ג'ייקוב, שרה, ארון, רייצ'ל, ג'ודי ואני.

"שרה נשואה. היא גרה שני רחובות מפה", הקול של רייצ'ל צרוד ועצור. לא ממשיך עוד.

"והשאר?", השאלה שלי מיותרת. התשובה עליה ברורה כל כך. "אבל למה? מה קרה?".

"הרבה", רייצ'ל סוגרת את האלבום. "על זה תבקש מג'ייקוב לספר לך. או משרה. יש משהו אחר שתרצה לדעת?".

"לא", אני ממלמל. הספיק לי. תודה.

נערך לאחרונה ב:

תהילה בצלאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הייתי בטוחה שהוא בן עשר אחד עשרה...
לפי כל ההתנהלות שלו הוא לא נשמע בן 16, בטח לא תאום של רייצל::)
יש הסבר. בגלל ההערה חשבתי להקדים ולתת אותה עכשיו, אבל יוצא לי פלסטיקי מדי, אז נחכה לזמן המתאים.
הכתיבה שלך מדהימה ממש, ממכרת, והעלילות יצירתיות ומקוריות ברמה של 'אין מילים'.

לא ביקורת של ממש, אבל היה לי מוזר שהוא לא התעניין בסיבה שגרמה לו להיות מופרד מכל השאר.
תודה :) הוא יגיע לזה. פשוט קיבל הלם...

אולי מעניין אותך גם...