דרוש מידע דיאטות....

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
מי שיאכל שלש פעמים ביום סעודות גדולות של דגנים מלאים עם קטניות לא ישמין כלל!!!
לעומת זאת מי שיאכל אפילו חצי מהסעודות שומן ישמין כמו עשר חזירים.
מאיפה הביטחון הזה????
אתה תזונאי????
אתה נטורופת????
אתה אדם עם נטיה להשמנה וניסית לאכול שלוש פעמים ביום ס ע ו ד ו ת ג ד ו ל ו ת של ד ג נ י ם מ ל א י ם עם קטניות ולא השמנת??????
אני ניסיתי.
ארוחות רגילות הספיקו.
זה היה קרוב יותר לתיאור שלך על אוכלי השומן.

ואל תכתוב עכשיו- השאלה מה אוכלים עוד וכו', כי את זה אפשר לומר גם על מה שאתה כתבת.
האמירה הזו פשוט לא עומדת במבחן המציאות.
לא לאנשים עם נטיה להשמנה. לא לאנשים עם בעיות משקל.

וזה הזמן להזכיר שוב- תזונה בריאה יכולה להקל על בעיות משקל, היא לא תפתור את הבעיה.

נערך לאחרונה ב:

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
הנימה הזו באה מתוך אותו מקום בו הייתי אז: מואשם, ולא מוכן להישיר מבט אל עצמי ולפתוח את האמת המרה והכואבת
אוקי. אז אולי לא כדאי להשתמש במילה זוללים. פרעס, וכו'.
אפשר לומר שהשמנים סובלים בין השאר משיבוש במנגנוני הרעב והשובע.

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
אוקי. אז אולי לא כדאי להשתמש במילה זוללים. פרעס, וכו'.
אפשר לומר שהשמנים סובלים בין השאר משיבוש במנגנוני הרעב והשובע.
הסמנטיקה הבוטה היתה חשובה לי. גם אני, אז, ניסיתי לעדן את המצב, אבל הטלטלה הגיעה כשהבנתי שהמילים היפות מספקות לגיטימציה למצב אנומלי

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
לגיטימציה למצב אנומלי
אז אתה לא באמת מאמין שמדובר בבעיה.
האם הנכה צריך לקרוא לעצמו זחלן או עצלן כדי להזדקק לכיסא גלגלים או קביים?
ההיפך הוא הנכון. כשאדם מבין שזוהי מחלה שהוא לא אשם בה, הוא פנוי לטפל בה.

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אז אתה לא באמת מאמין שמדובר בבעיה.
האם הנכה צריך לקרוא לעצמו זחלן או עצלן כדי להזדקק לכיסא גלגלים או קביים?
ההיפך הוא הנכון. כשאדם מבין שזוהי מחלה שהוא לא אשם בה, הוא פנוי לטפל בה.

אי אפשר להגיד שכל השמנים לא אשמים בבעיה שלהם.
והראיה, שהרבה שמנים ששומרים על הפה ועושים דיאטה כן מצליחים לרדת ואפילו להחזיק מעמד הרבה זמן וכשזה קורה פתאום הם כן "אשמים" במשקל הנמוך שלהם...

אני לא הייתי משווה את כל השמנים לנכים. יש המון שמנים, (50% לפחות) שפשוט לא אכפת להם ואין להם כח להתמודד.

וכשבאים ואומרים להם, זה נכות אתם לא אשמים, הם בטח לא ילכו לטפל בעצמם... צריך הרבה רצון ומוטיבציה.... ואם אני לא אחראי וזה לא באשמתי, למה לי מוטיבציה? ניתוח וגמרנו....

(אגב, לפי הסטטיסטיקה שלי, רוב ה"מנותחים" הם גברים. יש להם פחות כח סבל ופחות חשוב להם איך הם נראים, עד שהם מגיעים לרמה שמסכנת את הבריאות ואז רק ניתוח יציל את המצב).

שקדיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
D I G I T A L

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אחרי שמשנים את התזונה לאט, גם הטעם משתנה.
כמה לאט? אני שנה וחצי במשקל שעבדתי להגיע אליו. לא השתנה הטעם. עבודה סיזיפית שממש לא נהיית קלה ופשוטה יותר (וגם אם לתקופות חושבים שכן, מגיע חנוכה ומזכיר לנו בדיוק מי אנחנו ומה אנחנו)
ואחת כתבה פה 5 שנים וזה ממש מיאש.
אז על סמך מה את אומרת שהטעם משתנה? אולי לא אצל כולם?

נערך לאחרונה ב:

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
והראיה, שהרבה שמנים ששומרים על הפה ועושים דיאטה כן מצליחים לרדת ואפילו להחזיק מעמד הרבה זמן וכשזה קורה פתאום הם כן "אשמים" במשקל הנמוך שלהם...
את מדברת על ה3 אחוז של אנשים שעושים דיאטה וכן מצליחים לשמור על ההשגים כראיה?
אולי הראיה שלשמנים אין ממש שליטה על הבעיה שלהם היא ש97 אחוזים מאלו שעשו דיאטה ועמלו קשה והגיעו להשגים לא הצליחו לשמור זאת לאורך זמן???

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
את מדברת על ה3 אחוז של אנשים שעושים דיאטה וכן מצליחים לשמור על ההשגים כראיה?
אולי הראיה שלשמנים אין ממש שליטה על הבעיה שלהם היא ש97 אחוזים מאלו שעשו דיאטה ועמלו קשה והגיעו להשגים לא הצליחו לשמור זאת לאורך זמן???

הם לא הצליחו לשמור, לא כי לא היתה להם שליטה, הם פשוט באיזשהו שלב, הפסיקו לרצות אותה....
זה ברור שאנשים עם נטיה צריכים לעבוד יותר קשה, זה עדין לא הופך את זה למשהו שלא תלוי בהם. (שוב לא כולם, אבל הרבה כן).

אני לא חושבת שנכון להשוות שמן לחרש.
חרש אין לו שום דרך להחזיר לעצמו את השמיעה.
רוב השמנים - כן יכולים לחזור למשקל תקין.

את רוב השמנים אפשר להשוות לאנשים מעשנים. קשה מאד להפסיק לעשן, גם קשה מאד להפסיק לאכול. עדין זה אפשרי. עובדה, שהרבה הצליחו לרזות והרבה הצליחו להפסיק לעשן.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
הם לא הצליחו לשמור, לא כי לא היתה להם שליטה, הם פשוט באיזשהו שלב, הפסיקו לרצות אותה....
זה ברור שאנשים עם נטיה צריכים לעבוד יותר קשה, זה עדין לא הופך את זה למשהו שלא תלוי בהם. (שוב לא כולם, אבל הרבה כן).
הבנתי. הם לא רצו מספיק...
הרבה יותר פשוט להניח שהמעטים שכן הצליחו רצו יותר מדי (אם בשל התעסקות אובססיבית עם מראה, אם בשל בעיות בריאותיות וכו') והשקיעו בזה כוחות על שאי אפשר לצפות כמותם מכל האנושות.

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
הבנתי. הם לא רצו מספיק...
הוצאת את דברי מהקשרם.

הרבה יותר פשוט להניח שהמעטים שכן הצליחו רצו יותר מדי (אם בשל התעסקות אובססיבית עם מראה, אם בשל בעיות בריאותיות וכו') והשקיעו בזה כוחות על שאי אפשר לצפות כמותם מכל האנושות.

להחליט שמי שרזה זה בגלל שרצה יותר מידי? או שהתעסק אובססיבית עם המראה שלו?
לא יודעת למה כל כך פשוט לך להניח ככה.

לקחת אנשים שעשו צעד שלא קל להם התנזרו ממתוקים ומדברים שהם אוהבים, ולהגיד שהם עשו את זה כי הם התעסקו אובססיבית עם המראה שלהם, זה קצת מעליב לא?

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
הוצאת את דברי מהקשרם.

להחליט שמי שרזה זה בגלל שרצה יותר מידי? או שהתעסק אובססיבית עם המראה שלו?
לא יודעת למה כל כך פשוט לך להניח ככה.

לקחת אנשים שעשו צעד שלא קל להם התנזרו ממתוקים ומדברים שהם אוהבים, ולהגיד שהם עשו את זה כי הם התעסקו אובססיבית עם המראה שלהם, זה קצת מעליב לא?
אני אומרת שבכל תחום מקובל להגיד אם זה אפשרי או לא אפשרי לפי הרב.
נכון שסביר שלא לתת לבנות להלחם מלחמה פיזית למרות שיש בודדות שמסוגלות?
נכון שלא סביר ללמד ילדים בני שנתיים לקרא אפילו שיש יחידי סגולה שהצליחו?

למרות שאנחנו רגילים לחשוב שסביר/ לא סביר לצפות מבני אנוש דברים מסוימים לפי הרב, את כותבת ששמנים יכולים לרזות ולשמור על זה לאורך זמן ומסתמכת על אחוזים ממש בודדים (בחלק מחקרים קראתי 3 אחוזים אבל יש גם מחקרים שמדברים רק על אחוז אחד) של כאלו שכן הצליחו.
אני חושבת שהמעטים שהצליחו הם השונים אם בגלל מטרה שלהם שאינה שווה לשאר האוכלוסיה ואולי בגלל תכונות שונות. אבל זה באמת לא משנה ואני ממש לא מתכונת להסיט את הדיון. מה שמשנה זה שהם לא יכולים להצביע על כך שזה אפשרי לכולם.

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אני אומרת שבכל תחום מקובל להגיד אם זה אפשרי או לא אפשרי לפי הרב.
נכון שסביר שלא לתת לבנות להלחם מלחמה פיזית למרות שיש בודדות שמסוגלות?
נכון שלא סביר ללמד ילדים בני שנתיים לקרא אפילו שיש יחידי סגולה שהצליחו?

למרות שאנחנו רגילים לחשוב שסביר/ לא סביר לצפות מבני אנוש דברים מסוימים לפי הרבה, את כותבת ששמנים יכולים לרזות ולשמור על זה לאורך זמן ומסתמכת על אחוזים ממש בודדים (בחלק מחקרים קראתי 3 אחוזים אבל יש גם מחקרים שמדברים רק על אחוז אחד) של כאלו שכן הצליחו.
אני חושבת שהמעטים שהצליחו הם השונים אם בגלל מטרה שלהם שאינה שווה לשאר האוכלוסיה ואולי בגלל תכונות שונות. אבל זה באמת לא משנה. מה שמשנה זה שהם לא יכולים להצביע על כך שזה אפשרי לכולם.

לא יודעת איפה קראת שכתבתי שאם זה אפשרי לאחד זה אפשרי לכולם.
אני גם לא כתבתי שמי שלא מצליח לרדת זה בגלל שהוא לא רוצה מספיק.

מה כן כתבתי?
שאני מתנגדת להשוואה בין נכה לשמן.
ולמה?
כי נכה, אין לו אפשרות להילחם בנכות שלו. ולא משנה כמה מאמץ הוא ישקיע בזה.
אם אין לו את חוש השמיעה, אז אין. הוא לא ישמע.
ואם הוא עיוור, אז הוא לא יראה ואין לו איך לשנות את זה.

אבל שמן, יש כאלה שזה נובע מבעיה בריאותית, אז זו נכות לכל דבר.
אבל רובם, כן יכולים להילחם בזה, עובדה, שכמעט כל שמן, יוכל לספר לך כמה פעמים הוא עשה דיאטה בחיים שלו, והצליח בה לתקופה מסויימת. עצם זה שהוא ירד, זה אומר שהוא כן יכול להילחם ב"נכות" הזאת נכון? וזה אומר שזה כן בשליטה שלו.

מה שחרש ועיוור (לצערינו) לא יוכלו להגיד על עצמם. וזה ממש לא בשליטה שלהם.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אבל רובם, כן יכולים להילחם בזה, עובדה, שכמעט כל שמן, יוכל לספר לך כמה פעמים הוא עשה דיאטה בחיים שלו, והצליח בה לתקופה מסויימת. עצם זה שהוא ירד, זה אומר שהוא כן יכול להילחם ב"נכות" הזאת נכון? וזה אומר שזה כן בשליטה שלו, נכון?
אז את כן מסתמכת על הרב?
אבל רובם נכשלו בלשמור על המשקל לאורך זמן!!
וזה לא קורה סתם. זה קורה כי הגוף שואף לחזור למשקל הקדם שלו. ויש מלא סיבות אמיתיות ופיזיולוגיות (וגם רצון לאוכל הוא בעיה אמיתית שלא לכולם יש שליטה עליה. אבל נניח לזה כי בעיות פסיכולוגיות בכלל אנחנו אוהבים לבטל) לאי יכולת לשמור על משקל נמוך ולא טבעי לאורך זמן.
ויש נכים שיכולים ללכת אבל בוחרים בכסא גלגלים מה תגידי להם לא רציתם מספיק? עובדה שאחרים כן יכולים ללכת!
או שפשוט תאמיני לו שהמאמץ עבורו ספציפית לא אפשרי, לא אנושי או לא משתלם. (מי זוכר את נטע של ליבי קליין?)
מה שקל לך להאמין בנכים, לכולנו יותר קל לבטל כשמדובר עם שמנים. אז נכון ההשואה לא מלאה אבל היא לחלוטין נחוצה.

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
ויש נכים שיכולים ללכת אבל בוחרים בכסא גלגלים מה תגידי להם לא רציתם מספיק? עובדה שאחרים כן יכולים ללכת!
לא, אני לא יגיד להם לא רציתם מספיק.
אבל אני גם לא יגיד להם, אל תנסו זה נכות שאין לכם איך להילחם בה.

וזה ההבדל!!!

אתה לא חייב לבחור להילחם, אבל לפחות תדע שאם אתה רוצה אתה יכול!!! וגם יכול להצליח!!!
זה לגמרי בחירה שלך.

זה מה שאני מנסה כל הזמן לומר.
מקווה שהפעם הצלחתי.

בעצם...

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
לדעתי אין שום תחום בעולם בו אפשר להגיד לבנאדם אתה יכול כפי שאחרים הצליחו.
בעבר אמרו זאת על הפרעות קש״ר.
אין דרך למדוד את היכולת או חוסר היכולת של הזולת ספק רב אם את היכולת העצמית.
מה שכן אסור בשום תחום להפסיק לנסות, ואם נכשלת עד היום? אז מה? אז את/ה כבר לא רוצה?
אל תפסיקו לרצות ואל תפסיקו לנסות
ההבדל בין אדם חי לאדם כבוי הוא הרצון...

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
לא, אני לא יגיד להם לא רציתם מספיק.

וזה ההבדל!!!

אתה לא חייב לבחור להילחם, אבל לפחות תדע שאם אתה רוצה אתה יכול!!! וגם יכול להצליח!!!
זה לגמרי בחירה שלך.

זה מה שאני מנסה כל הזמן לומר.
מקווה שהפעם הצלחתי.
קדם כל הצלחת.... זה באמת מוסבר יותר ברור והגישה מובנת ומקובלת.
אבל עדיין, אם זה לא את שאת צריכה לעודד את עצמך. אז למה ועל סמך מה להגיד למישהו שהוא יכול ואולי גם להצליח? אולי הוא לא יכול ואולי גם לא יצליח.... (ואז מה תגידי לו?)
הנכון ביותר זה לא לשפוט ולא לתת עצות. כי מי שלא מתמודד לא באמת יודע לתת אותן. (וגם מי שמתמודד לא יכול באמת ליעץ לאחר, כי מה שנכון לי לא תמיד מתאים לאחרים)

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
נגעת בנקודה מאד משמעותית.
גם עליה מדברת רחל יהלום בספר.
(אגב שנה שעברה נמכר באור החיים ב20 ש"ח.)
על התרומה שתורמים אלו שהצליחו בדיאטה כי היא התאימה לרגישויות ולבעיות הספציפיות שלהם להשמצת השמנים.
במקום לומר:
"מצאתי מה מתאים לי, ועוזר לי לשמור על איזון, כך שאני כבר לא רעבה ללא שליטה",
אומרת המרזה התורנית:
"איך ירדתי? הפסקתי לזלול!
סתמתי ת'פה! זה איך!"
"הפסקתי להגזים"

וזה לא נכון.
כלומר, ברור שזה מה שקרה. אבל זה קרה כי מצאת את התפריט הנכון לך וסוף סוף המנגנונים שלך נרגעו!
התפריט שלך לא מכיל מזון אלרגני עבורך ולכן הוא לא מקים אזעקה כל פעם!

אני לא מדברת על כל אדם שהשמין קצת כי עשה מה שמתחשק לו ואכל מה שבא לו. אני מדברת על אנשים עם בעיות משקל. שמנים. שמנים.
מי שסובל או סבל מהשמנה מבין בדיוק על מה אני מדברת.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
ההיפך!!!
זה נכות!
אתם לא אשמים בה! אבל יש לכם איך להתמודד איתה.
לא להילחם.
לנשלים עם זה שזו מחלה שצריך לטפל בה.
כמו כל מחלה כרונית.
מצריכה תפריט מיוחד ואורח חיים מסויים.
אבל כח כדי לעשות את זה יש כשאתה לא אשם.
לא כשמפנים אליך אצבע מאשימה "תפסיק לזלול!!"

צריך להבין שהאכילה ללא שליטה, הצורך במתוק ועוד, הם סימפטומים.
ויש עוד רבים.
(כמו למשל רגישות גבוהה לחום ולקור ועוד.)

הבעיה היא פנימית, ואין פה מקום לאשמה. רק להבנה ולטיפול כמו בכל מחלה אחרת.

אבל רובם, כן יכולים להילחם בזה, עובדה, שכמעט כל שמן, יוכל לספר לך כמה פעמים הוא עשה דיאטה בחיים שלו, והצליח בה לתקופה מסויימת. עצם זה שהוא ירד, זה אומר שהוא כן יכול להילחם ב"נכות" הזאת נכון? וזה אומר שזה כן בשליטה שלו.
לא.
זה אומר שהמערכת שלנו שורדת חסרים לאורך תקופה מסויימת בלבד.
ולכן אחרי התקופה הזו הגוף משלים לעצמו חסרים.
עצם זה שהוא ירד לא אומר כלום.

כלומר זה כן אומר, כמה הבעיה הזו לא תלויה בו, ולמרות כל המאמצים שלו, הוא לא הצליח, כי עדיין לא מצא את התפריט הספציפי שמתאים לו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה