דיון שירת פייתון - יחסי הסופרים עם הקוד

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
במחילה, אנשים נוטים לחשוב לעיתים שאמנות פירושה לשבור כללים. לצאת מהקופסה.
אלו שלמדו אמנות, יכולים להעיד שלפני ששוברים כללים יש צורך לדעת מה הם.
כדי לצאת מהקופסה, צריך להיות קודם בתוכה.

גם בעיצוב זה ככה: קחו יצירת אמנות מרהיבה, לוגו יפהפה ושיווקי, פנו ליוצר שיצר אותה. הוא לא יגיד לכם "יצרתי אותו כי זה יפה", הוא יגיד "הזהב התחבר לשיקיות שרציתי לשדר, ביחד עם הכחול העמום שיצר לי קרירות מכובדת".
קהילת הגרפיקאים בסמוך תסכים איתי, מן הסתם.

במאמר מוסגר, היה לי פעם מרצה לתכנות שיסגור את כל האשכול הזה בום וגמרנו.
הוא היה היצור הכי קר וממוחשב שהכרתי. לוגי, עצור, צונן, לפעמים חשדתי בו שהוא זה שהמציא את הסטריאוטיפ של 'מתכנת קר'. מתכנת בנשמה.
אותו אדם לא לימד אותי לקדד,
הוא לימד אותי על אמנות.
"צרו קוד יפה", היה נוהג לשנן שוב ושוב, "קוד יפה, אנשים! מה זה הגועל נפש הזה!" היה מניד בראשו בייאוש מול קוד לא אסתטי לחלוטין, "תעצרו, תחשבו, תציירו... שרטטו לכם בעין. תחשבו איך אתם רוצים שזה ייראה. תבנו את זה יפה. אמנותי".
הוא זה שלימד אותי לכתוב user stories. סיפור פרוזאי לחלוטין. כתיבה מנוסחת, טובה, גבוהה. לא, הפאנץ' הזה לא מספיק חזק. וכאן הבאת את הזווית מנקודה אחרת לגמרי, הרסת את כל הסיפור.

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
במחילה, אנשים נוטים לחשוב לעיתים שאמנות פירושה לשבור כללים. לצאת מהקופסה.
אלו שלמדו אמנות, יכולים להעיד שלפני ששוברים כללים יש צורך לדעת מה הם.
כדי לצאת מהקופסה, צריך להיות קודם בתוכה.
לחלוטין.
הדוגמא שעלתה לי קודם, ופתחתי את המחשב כדי לרשום אותה היא בישול ואפיה.
זהו אחד התחומים היצירתיים מאוד.
אבל לפני שנכנסים למטבח ונותנים לידיים לעוף עם הדמיון, יש לדעת את המסגרת הבסיסית, את הכללים הקשוחים שיתנו את הבסיס הטוב לתוצאות איכותיות ולא לעב"מים שיצאו מהתנור.
ביטוי מופתי!
user stories, תרתי משמע.
(למי שלא מתמצא, זה הביטוי המתאר את המשימה מצד המשתמש. מושג מטכנולוית עבודה נפוצה בהייטק.)

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
סוגיה חשובה. חשבתי עליה כמה פעמים.
כמה פתרונות אפשריים:
א. בציבור שמתנזר ככל האפשר מעולם האינטרנט, בחורה או אשה שאין לה 'צרכי עבודה' לא תיראה טוב אם יש לה 'סתם' חיבור לרשת. כל מי שלא עובדת מול המחשב, כמורה או גננת, מוכרת או עובדת בשירות לקוחות, אינה חייבת את האינטרנט, ועשויה להסתפק במיילים. גם אם היא צריכה את הרשת, סיכוי גדול שתחסום את ה'אתרים הממכרים'. המתכנתות תמיד יכולות לטעון שהן צריכות את 'פרוג' ל'צרכי עבודה'. יש 'פורום תכנות', לא?!
ב. יש סף מסוים של אינטליגנציה שנצרך לצורך כתיבה בפורום זה. אומרים שבשביל תכנות צריך כשרון. אולי יש קשר...
ג. המתכנתות שעוסקות רוב יומן בכתיבת קוד שהיא בעצם עבודה ריאלית, עשויות לפרוק את הפן ההומני ואת הרצון לחנך, בכתיבת סיפורים ומאמרים . מורות וגננות, מחנכות דיין בעבודה, ועשויות להסתפק בזה.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
כמה פתרונות אפשריים:
א. בציבור שמתנזר ככל האפשר מעולם האינטרנט, בחורה או אשה שאין לה 'צרכי עבודה' לא תיראה טוב אם יש לה 'סתם' חיבור לרשת. כל מי שלא עובדת מול המחשב, כמורה או גננת, מוכרת או עובדת בשירות לקוחות, אינה חייבת את האינטרנט, ועשויה להסתפק במיילים. גם אם היא צריכה את הרשת, סיכוי גדול שתחסום את ה'אתרים הממכרים'. המתכנתות תמיד יכולות לטעון שהן צריכות את 'פרוג' ל'צרכי עבודה'. יש 'פורום תכנות', לא?!
ב. יש סף מסוים של אינטליגנציה שנצרך לצורך כתיבה בפורום זה. אומרים שבשביל תכנות צריך כשרון. אולי יש קשר...
ג. המתכנתות שעוסקות רוב יומן בכתיבת קוד שהיא בעצם עבודה ריאלית, עשויות לפרוק את הפן ההומני ואת הרצון לחנך, בכתיבת סיפורים ומאמרים . מורות וגננות, מחנכות דיין בעבודה, ועשויות להסתפק בזה.
במחילה, אבל זה היה לא כל כך ברור, במיחוד סעיף אלף, אם תוכל להסביר את עצמך.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
במחילה, אבל זה היה לא כל כך ברור, במיחוד סעיף אלף, אם תוכל להסביר את עצמך.
הסיכוי של מתכנתת להיות מחוברת ל'פרוג' הוא גדול הרבה יותר מכל עבודה אחרת.
אשה שאינה עובדת במחשבים, אין לה צורך באינטרנט, ולכן אין סיבה שתכתוב באתר.
וזו הסיבה שיש כאן יותר מתכנתות מאשר מורות, למרות שעקרונית מורה מתאימה יותר לכתוב כאן מאשר מתכנתת.
אני מכיר אחת שכתבה סיפורים יפים, אבל לא מחוברת לכאן, כי אין לה צורך באינטרנט.
יש מישהו שמכיר אחת שהתחברה לאינטרנט ול'פרוג' רק בגלל שהיתה צריכה לכתוב בפורום כתיבה?

Angular

משתמש סופר מקצוען
כמה פתרונות אפשריים:
לא הבנתי,
נשמע כמו הסברים דחוקים לאחוז המתכנתות בפורום חכמת נשים.
איך זה קשור לפורום כתיבה?
ואגב, יש כאן גם מתכנתים. למה להפלות אותם.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לא הבנתי,
נשמע כמו הסברים דחוקים לכמות המתכנתות בפורום חכמת נשים.
איך זה קשור לפורום כתיבה?
ואגב, יש כאן גם מתכנתים. למה להפלות אותם.
אם היו עולים כאן נתונים שמראים על אחוז מתכנתות גבוה יותר בפורום כתיבה מאשר בחכמת נשים - הייתי רואה צורך להסביר אותם. כרגע אני לא מתרשם שיש כאלו. אישית, המתכנתות שאני מכיר נמצאות בחכמת נשים ולא בפורום כתיבה.
גם את הכמות המועטת של הגברים זה עשוי להסביר. יש עשרות אברכים שאני מכיר שיכלו לתרום מאד לפורום הזה, אבל אין להם שום סיבה להתחבר לאינטרנט 'לצרכי עבודה'. גם אני לא הייתי כאן עד לפני שנה. מי שמצליח למצוא סיבה להתחבר לפרוג, ויש לו את הכשרונות הדרושים - מצטרף לכאן. ולמתכנתים יש את כל הסיבות להתחבר.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
וזו הסיבה שיש כאן יותר מתכנתות מאשר מורות, למרות שעקרונית מורה מתאימה יותר לכתוב כאן מאשר מתכנתת.
אני מכיר אחת שכתבה סיפורים יפים, אבל לא מחוברת לכאן, כי אין לה צורך באינטרנט.
יש מישהו שמכיר אחת שהתחברה לאינטרנט ול'פרוג' רק בגלל שהיתה צריכה לכתוב בפורום כתיבה?
להתחבר לאינטרנט בשביל פרוג, זה יומרני למדי.
ולחשוב שהיום רק מתכנתים ומתכנתות מחוברות לאינטרנט זה תמים למדי.

וכמו שיש נשים וגברים שכותבים יפה לא מחוברים לפה כי אין להם אינטרנט, יש עוד המון מתכנתות שאני מכירה, שמחוברים לצרכי עבודה בלבד ולא יתחברו לפורום שלא לצרכי עבודה, וזה מאזן את הטיעון שרק מתכנתים מחוברים לאינטרנט.

Angular

משתמש סופר מקצוען
אישית, המתכנתות שאני מכיר נמצאות בחכמת נשים ולא בפורום כתיבה.
לא מכירה אבל נשמע לי הגיוני.
לכן עדיין אין כאן תשובה לשאלה, מה עושים המתכנתים בפורום כתיבה.
(ואם התשובה היא - מה שהם עושים בכל פורום, באותו פיזור פחות או יותר - גם אני חושבת כך. רק שיש כאן שחושבים שזו סתירה, ועל כך עלה הדיון).

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
וכמו שיש נשים וגברים שכותבים יפה לא מחוברים לפה כי אין להם אינטרנט, יש עו דהמון שאני מכירה, שמחוברים לצרכי עבודה בלבד ולא יתחברו לפורום שלא לצרכי עבודה, וזה מאזן את המקום הזה.
ברגע שהמתכנתים מתחברים לפורום לצורכי עבודה, הם גולשים גם שלא לצרכי עבודה...

בכל אופן, כשאני עובר על רשימת 140 המאושרים לכתיבה בפורום, אינני מתרשם שאחוז גבוה מהם עוסק בתכנות.
מה שכן, אפשר להתרשם שהמתכנתות אכן כותבות כאן יותר. ואת זה יש לזקוף לשעות המרובות של החיבור לרשת, וגם לצורך הגובר ברענון הראש על ידי כתיבה בפרוג...

3333ציפי

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
מורות וגננות, מחנכות דיין בעבודה, ועשויות להסתפק בזה.
דווקא אני רואה במקצועות אלו נטיה לכתיבה
אחוז ניכר מהסופרים\ות מתעסק בחינוך- על שלל סוגיו.
וזה נותן תיאבון וחומר לכתיבה

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
פורום תכנות הוקם בשנה האחרונה. רוב המשתתפות בו חברות ותיקות בפרוג ואלו החדשות הן הצעירות שסיימו בשנה האחרונה.
זה לא לינקדאין. אני לא חושבת שיש מישהי שהיה לה צורך כל כך גדול בפורום שבשבילו היא הצטרפה לפרוג.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
המתכנתות תמיד יכולות לטעון שהן צריכות את 'פרוג' ל'צרכי עבודה'. יש 'פורום תכנות', לא?!
אגב, חייבת להוסיף לגבי המשפט הזה.
אף אחד, ברוך השם, לא יושב - לא לי, ומקווה שלא לשאר המתכנתות שפה - על הווריד, שאני צריכה לטעון לו שפרוג, זה צרכי עבודה בשבילי.
לא יודעת איפה השאר חיים פה, אני לא בדיקטטורה.
שצריך לשקר לכל מי שזה לא יהיה, ש"צריך את פרוג לצרכי עבודה".

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
כי כן שמתי לב שאלה שיותר ריאליים, לפעמים זה מורגש באמנות שהם יוצרים.
מרתק.
אם יואילו המתכנתים (יש כאן איזה מתכנת אחד לפחות, לא?) שכאן להעיד על עצמם מה ההעדפה האמנותית שלהם, אמנות נקיה או מבולגנת (לא כותב מודרנית, כי יש מספיק יצירות מודרניות שיש בהן הגיון ומבנה).
אגב, חייבת להוסיף לגבי המשפט הזה.
אף אחד, ברוך השם, לא יושב - לא לי, ומקווה שלא לשאר המתכנתות שפה - על הווריד, שאני צריכה לטעון לו שפרוג, זה צרכי עבודה בשבילי.
לא יודעת איפה השאר חיים פה, אני לא בדיקטטורה.
שצריך לשקר לכל מי שזה לא יהיה, ש"צריך את פרוג לצרכי עבודה".
צריך לשקר לעצמך.
העבודה הכי קשה בחיים זה להיות כנה עם עצמך בסוגיות שאתה לא שלם איתן.

תמר בר אילן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
ונשאל גם לכיוון ההפוך.
האם תכנות הוא בהכרח מקצוע ראלי?
לא!, זה רק נשמע.
אמנם לא בחרתי במקצוע הזה אבל כשלמדתי אותו לבגרות הוא בהחלט עניין מאדדדדדד.
אפשר לומר שהוא היה "המקצוע האהוב עליי" [אחרי ספרות-לשון-הבנה וכו'..]

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה