דרוש מידע "פדהאל". זהירות מספוילרים! אם לא קראתם ועדיין מתכננים לקרוא - אל תיכנסו!

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
מצב
הנושא נעול.

קשתות

משתמש פעיל
מקאן שלח יונה לאתיל? לא כתוב.
אם כן, איך זה שלא היתה כוננות, ואיך זה שהמלך יצא לרחובות כשמתנקש מחפש אותו.
ובכלל, לאיזה צורך אולה עצר את יוזבד ו2 האחיות?
וכן, חסר לי הוכחות שיוסף השתגע ולא רק שמועות שהגיעו לאתיל.
מה יחסו של יוסף (לא אדוניה) לפולס?
משהו שם לא ברור.
הספר מצוין.
מדי הרבה מיסטיקה, רציחות, גבורתם של האנשים הפשוטים ולא הצבא הסדיר.
כמו כן אין כמעט סצנות תיאוריות כמו בספרים הקודמים (בסטיאן מחזיר את אותות הכבוד למלך, תרצה והבנות בארמון של יוסף) כי אם הרבה פעולה ואקשן.

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הוא לא רצה לרוץ לאבא שלו כדי שלא יראה שנפצע וישאל איך זה קרה (הרי בסטיאן לא ידע על העסקים שלו בתור רב של נער שוליים)
בסטיאן ידע על העסקים שלו!
ואחרי שהוא הזעיק את האמהות לא הייתה לו שום סיבה להסתתר מאביו
במיוחד כל אתיל-כזאראן ראו אותו

עדיה שיר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
רק תרגיעו אותי בבקשה שאיסתרק נשאר חי. אין לי כוח לגלות שהוא מת בקיצור ימים ושנים, זה למעלה מכוחי אחרי הסיפור של אחיו הצעיר.
החשש הורס קצת את קריאת הספר ואני מעדיפה לקרוא אותו רגוע יותר.
למי יש מידע?

מימיי

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
רק תרגיעו אותי בבקשה שאיסתרק נשאר חי. אין לי כוח לגלות שהוא מת בקיצור ימים ושנים, זה למעלה מכוחי אחרי הסיפור של אחיו הצעיר.
החשש הורס קצת את קריאת הספר ואני מעדיפה לקרוא אותו רגוע יותר.
למי יש מידע?
לרובינו יש מידע:)
לא חושבת שפייר שנכתוב את הסוף כלפי אלו שלא קראו את הספר (למרות שמי שרוצה לדעת מה הסוף- הוא די ברור מהתגובות כאן)

המסודרת

משתמש מקצוען
אהה ויש לי עוד משהו- הקטע של קריאת המחשבות של טורנאל מעצבן.
כאילו כל הקטע של החבורה המוזרה שבה יש מתנקש ובן של בוגדים זה שהמלך לא יסמוך עליהם עד הסוף והוא ילמד לאט לאט לבטוח בהם. ובמקום לבחון אותם הוא פשוט משתמש בקריאת מחשבות שזה קל ומעצבן בו זמנית.

ואם כבר מזכירים את דיזר, זה לא נראה לכם מוזר שבחור עם ידע בסיסי ביהדות מוותר על חיי אחיותיו בשביל מלך כוזרי? מדובר אחרי הכל באדם שעבר מלא בחיים והתחספס, הייתי מפה לתהליך יותר עמוק איתו.
כבר בעבר כשהיה צריך להרוג יהודי אחר הוא ויתר
מבחינתו אין הבדל אם נשלח להרוג את איסתרק או יהודי פשוט אחר. גם אם הוא לכאורה הורג את אחיותיו , יהודי לא הורג יהודי.

עדיה שיר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אז אולי רק תגידי אם זה אמור להיות משהו עגום.
או שאיך אומרים...אפשר לקרוא בנחת...יהיה מה שיהיה

עדיה שיר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
לרובינו יש מידע:)
לא חושבת שפייר שנכתוב את הסוף כלפי אלו שלא קראו את הספר (למרות שמי שרוצה לדעת מה הסוף- הוא די ברור מהתגובות כאן)

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית

סוף קיטשי
ממש אהבתי את הסוף.
קצת קשה להבין את הקטע
צריך ממש לדמיין איך נראו פני השטח כדי להבין מה הלך שם

הסוף:

אסתרק מלך על כוזר המאוחדת עוד שנים רבות.

טאבו

משתמש סופר מקצוען
כבר בעבר כשהיה צריך להרוג יהודי אחר הוא ויתר
מבחינתו אין הבדל אם נשלח להרוג את איסתרק או יהודי פשוט אחר. גם אם הוא לכאורה הורג את אחיותיו , יהודי לא הורג יהודי.
נכון שהוא כבר עמד בזה פעם אחת, אבל הפעם זה הרבה יותר משמעותי כי מדובר בהתנקשות במלך המדינה השכנה, לא באיזה יהודי שכמה כבר הוא יכול להזיק לסולטאן.
אבל לא יודעת

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נכון שהוא כבר עמד בזה פעם אחת, אבל הפעם זה הרבה יותר משמעותי כי מדובר בהתנקשות במלך המדינה השכנה, לא באיזה יהודי שכמה כבר הוא יכול להזיק לסולטאן.
אבל לא יודעת
אמא שלו חינכה אותו
ונראה שהיא חינכה דיי טוב....

לאורך כל הספר היה ברור שהוא הרבה יותר ממה שהסולטן שם עליו

תגידו, רק אני התעצבנתי על הקטע עם טורנאל?
עד עכשיו למרות שהסדרה הייתה דמיונית היא השתדלה להיות בקווי המציאות ופתאום מגיע מדע בדיוני של אדם עם כוח על לקרוא מחשבות אני יודעת שאני מגזימה קצת..
ומילא זה היה תורם לעלילה, נניח שהוא היה עומד עם פדהאל על הגג ועל ידי קריאת המחשבות היה משכנע אותו לעשות את מה שהוא רוצה, בטח מיה יכלה לכתוב משהוי יותר יצירתי ממני. אבל תכלס כל התפקיד שלו הסתכם בזה שבזכותו המלך בטח בדיזר ופדהאל
אני בטוחה שהיה אפשר להתמודד גם בלעדיו.
אותי זה גם עיצבן. יש שם עוד כמה קטעים בידיוניים- החלום שחלם פדאל שבו הוא התעורר עם כויה על היד. הציפור הנ"ל.

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ואת טורנאל ממש אהבתי!!! הוא לא מיותר בכלל!!
הוא חמוד
אהבתי את הקטע שהוא מתגלש לו על מעקה המדרגות. אהבתי את הרגישות שלו, אהבתי את הנימוסים שאמא שלו לימדה אותו
הוא הכי מוצלח.. ממליצה למיה להשתמש בדמות שלו שוב...
(אבל הוא שכנע אותי שלא כדאי לרצות לקרא מחשבות....)

ונראה לי שההוא לא בגד ולכן טורנאל לא עלה עליו.
הוא פשוט הראה להם את הדרך ואח"כ עשה את תפקידו ודיווח למלך. זה לא מחשבה שעברה בראשו בזמן שדיברו איתו

ומה הסיפור של החרש אילם? היה נראה שהיו לסופרת תכניות נוספות לגביו... היה עליו יותר מדיי מידע... יש מצב שהוא דיווח למלך על החדירה? וכך גם ידע לקחת את יוזבד למרפסת אחרת ממה שתוכנן? עוד חור בעלילה לטעמי

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הציפור הנ"ל
לא ראיתי משהו בדיוני בציפור
הרבה פעמים בעלי חיים מנכסים להם בעלים חדשים...
והפרשנות של פדהאל שייכת לפדהאל בלבד

זה לא שהציפור דיברה איתו

ולגבי ההגדה כנ"ל.
הייתה אגדה והוא חלם עליה.
(דיי מוכר לחלום חלום על משהו כואב ולקום ולגלות כאב באותו אזור... החלום בא אחרי הכאב לא יצר את הכאב... )

מימיי

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
צריך ממש לדמיין איך נראו פני השטח כדי להבין מה הלך שם
מסכימה.
לדעתי חובה לדמיין את הקטע הזה, הדמיון ממש ממחיש (בפרט שמיה פירטה לפרטי פרטים את מה קורה שם).
אהההבתי ממש את הסיום.

המסודרת

משתמש מקצוען
נכון גם אני קצת התבאסתי אני חשבתי שבגלל שזה הספר האחרון הוא יהיה ממש מוצלח ולדעתי זה לא היה הכי מוצלח
( אבל עדיין ממש אהבתי את הספר).
סיימתי לקרוא עכשיו בעיון מדוקדק שכלל קריאת כל פרק בתשומת לב תוך ניתוח (כמעט)כל מהלך , השוואה עם הספרים הקודמים ומרווחי נשימה לעיבוד העלילה
ומה שעשיתי בסיום היה ללכת למדף ולהתחיל בפעם העשירית(לפחות !!!)את איסתרק (וכן אני נשמעת ממוכרת אבל זה לכל מילה שכתובה טוב-וממלכה במבחן כזאת!!)

ולדעתי בגלל שהיא הייתה צריכה לסגור מידי הרבה קצוות בסיום הסידרה הספר נראה הכי פחות טוב בסידרה ,
וזה גורם לכך שגם אי אפשר להתעכב על דקויות שאין חשובות למרקם של הספר
כי אם בספרים הקודמים כל משפט פשוט פתח חזית כלשהי . קשה למדי לעשות זאת בספר האחרון
כן הייתי מוסיפה מעט תיאורים מהארמון באתיל לצורך אוורור ומפגש עם הדמויות האהובות...
ודווקא ממש אהבתי ת הדילוג בסוף שחסך התעכבות על פרטים קטנים שקשה עד בלתי אפשרי לרדת לעומקם אלא נתן לנו-הקוראים אפשרות להנות מן הניצחון.

המסודרת

משתמש מקצוען
אבל לא יודעת
דיזר לא פחד מלהרוג את מלך כוזר הוא פחד מלהרוג יהודי!
וזה היתה ההתחבטות האם אפשר בשביל להציל את אחיותיו להרוג אדם שנברא בצלם?

טאבו

משתמש סופר מקצוען
דיזר לא פחד מלהרוג את מלך כוזר הוא פחד מלהרוג יהודי!
וזה היתה ההתחבטות האם אפשר בשביל להציל את אחיותיו להרוג אדם שנברא בצלם?
אני חושבת שאת צודקת, זה טעות שלי שלא הבנתי טוב
בקטעים של דיזר אפילו הוא חושש מעצמו שיהרוג את המלך
רק חשבתי שהייתי רוצה לקרוא יותר על התהליך שלו, אבל מסתבר שהספר מספיק ארוך גם בלעדיו

וחייבת להוסיף עוד משהו, יצאתי די ביקורתית על פדהאל, ואולי הדגשתי כמה דברים שעלו לי לעין אבל הספר באופן כללי (וגם פרטני) יפה מאוד! ואני הולכת לקרוא אותו עוד שמונה פעמים לפחות!
העלילה מושקעת ויפה, הדמויות בנויות היטב, והקטע עם המיסטיות מביא שינוי מרענן וחמוד לספר לסגנון שלו.
פדהאל הוא דמות שעומדת מעולה ליד הדמות של מהללאל, וגם שניהם יושבים על אותו אזור ככה שהתחברתי לדמות מאוד.
אהבתי גם שהמלך הפך מבלונדיני תכול עיניים למוכר מטאטאים עם שיניים בולטות שיוצא למסע יחד עם 'עלובי החיים' זה כזה חמוד.
קיצר, פדהאל הוא ספר מעולה,
מי שלא קרא שיקרא ומי שכן שיקרא שוב ושוב ושוב;)

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה