דיון מחירי הדירות לאן?

גולש בנט

משתמש מקצוען

פנרס

משתמש מקצוען
נכון שמדד מחירי הדירות הוצא ממדד המחירים לצרכן
אבל עדיין צריך שיהיה לבנק ישראל אחריות של ניהול ופיקוח מוניטרי גם על מדד מחירי הדירות.
זה בידים שלו

א. במשך שנים, עלו מחירי הדיור עלו בעשרות אחוזים.
ישבו החכמים ודנו: האם הדבר מהווה אינפלציה, או שמא שווה הדבר לעליית מדד הבורסה, שאינה אלא צמיחת שוק?
שקלו וטרו והגיעו למסקנה: דירה היא מוצר השקעה ולא מוצר צריכה. צריכת מגורים היא שכירות . משכך, עליית מחירי הדיור אינה אינפלציה אלא עליית שווי.
לפיכך, חגגו המשקיעים עם רבית אפסית במשך שנים, עלו מחירי הדיור ועלו, הדבר לא גרם לבנק ישראל לחשוב על העלאת רבית, גם לא על דירות להשקעה.

אבל מה לעשות. אנחנו אנשים פשוטים שמכירים את המציאות הפשוטה והארצית. מגורים בשכירות לאורך שנים, בארצנו, אינה אפשרות מעשית כל כך (בלשון המעטה).
בשורה התחתונה, לפחות אצלנו, אנשים צריכים בהחלט דירה משלהם. משכך, עליית מחירי הדירות משקפת קושי אדיר. לא משנה כלל אם תקראו לזה אינפלציה או לא.

ב. אומרים הכלכלנים: הכלי הישיר והחזק ביותר להתמודד עם אינפלציה, עם עליות מחירים, היא עליית רבית. גם אם לא כל כך רואים את זה עדיין, אבל חכו חכו, בסוף זה ישפיע.
אבל, יש שוק אחד שעליו משפיעה עליית הרבית במיידי, והוא שוק הדיור. הסיבה כמובן פשוטה. דירות לא קונים עם קאש מאני. קונים אותן עם הרבית של הבנק...
למרבה הגיחוך, דוקא בעניין הזה, בנק ישראל מתנער מאחריות וזורק את האחריות על הממשל... מה רוצים ממני, אומר בנק ישראל, אני אמור להתמודד עם אינפלציה, לא עם בעיות אחרות..

יש תופעה לפעמים דוקא אצל אנשים שכלתנים במיוחד,
שמרוב עיסוק בהגדרות מופשטות קצת מאבדים קשר עם המציאות הפשוטה.
לדעתי הענייה, ההתנהלות הזו היא דוגמא טובה לכך.

נערך לאחרונה ב:

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
א. במשך שנים, עלו מחירי הדיור עלו בעשרות אחוזים.
ישבו החכמים ודנו: האם הדבר מהווה אינפלציה, או שמא שווה הדבר לעליית מדד הבורסה, שאינה אלא צמיחת שוק?
שקלו וטרו והגיעו למסקנה: דירה היא מוצר השקעה ולא מוצר צריכה. צריכת מגורים היא שכירות . משכך, עליית מחירי הדיור אינה אינפלציה אלא עליית שווי.
לפיכך, חגגו המשקיעים עם רבית אפסית במשך שנים, עלו מחירי הדיור ועלו, הדבר לא גרם לבנק ישראל לחשוב על העלאת רבית, גם לא על דירות להשקעה.

אבל מה לעשות. אנחנו אנשים פשוטים שמכירים את המציאות הפשוטה והארצית. מגורים בשכירות לאורך שנים, בארצנו, אינה אפשרות מעשית כל כך (בלשון המעטה).
בשורה התחתונה, לפחות אצלנו, אנשים צריכים בהחלט דירה משלהם. משכך, עליית מחירי הדירות משקפת קושי אדיר. לא משנה כלל אם תקראו לזה אינפלציה או לא.

ב. אומרים הכלכלנים: הכלי הישיר והחזק ביותר להתמודד עם אינפלציה, עם עליות מחירים, היא עליית רבית. גם אם לא כל כך רואים את זה עדיין, אבל חכו חכו, בסוף זה ישפיע.
אבל, יש שוק אחד שעליו משפיעה עליית הרבית במיידי, והוא שוק הדיור. הסיבה כמובן פשוטה. דירות לא קונים עם קאש מאני. קונים אותן עם הרבית של הבנק...
למרבה הגיחוך, דוקא בעניין הזה, בנק ישראל מתנער מאחריות וזורק את האחריות על הממשל... מה רוצים ממני, אומר בנק ישראל, אני אמור להתמודד עם אינפלציה, לא עם בעיות אחרות..

יש תופעה לפעמים דוקא אצל אנשים שכלתנים במיוחד,
שמרוב עיסוק בהגדרות מופשטות קצת מאבדים קשר עם המציאות הפשוטה.
לדעתי הענייה, ההתנהלות הזו היא דוגמא טובה לכך.
אולי במקום לחשוב שהמערכת פועלת לטובתך
ורק חסר להם הבנה של המציאות הפשוטה

אולי נזכור שזה אותם בנקים עם פרשיית המניות הידועה בעבר(עד שזה התפוצץ בבום בקול רעש גדול)
וממילא גם במקרה הזה
טוב להם לנפח את הדיור
כדי לתת יותר משכנתאות וממילא לקבל יותר ריבית

לפעמים אני פשוט לא מבין איך אנשים סומכים על המערכת שתפעל לטובתך
כשכל המערכת פשוט מתנהלת באופן מוחלט כנגדם

מציע לשמוע את השמאי חיים אטקין(הגם שאני לא מסכים עם חלק ממסקונתיו
אבל אי אפשר שלא להסכים עם הרבה מהדברים שלו)

גולש בנט

משתמש מקצוען

אולי נזכור שזה אותם בנקים עם פרשיית המניות הידועה בעבר(עד שזה התפוצץ בבום בקול רעש גדול)
וממילא גם במקרה הזה
טוב להם לנפח את הדיור

אם אתה מסכים עם חלק מהדברים של השמאי אטקין אז כנראה שהמשיח כבר פה :)

כבקרת רועה

משתמש פעיל
עריכה תורנית
לא רוצה להרוס לאנשי ירוחם את הנסיונות להוביל לשם אנשים

אבל כמה עובדות

הקהילה בירוחם קיימת כבר קרוב לארבעים שנה והנסיונות לסחוב לשם אנשים קיימים מאז

מבחינה מספרית המצב שם די דורך במקום כלומר על כל אחד שמגיע אחד הולך [פלוס מינוס]

הניסיונות להקים שם ישיבה אינם חדשים וכמדומני שזו הפעם השלישית או הרביעית שישנו ניסיון כזה [וחוסר ההצלחה אומר דרשני]

בנוגע למרחקים זה מושבה קטנה והישוב הסמוך [באר שבע] הוא במרחק 40 דקות נסיעה ברכב

ההמלצה שלי שמי שבכל זאת רוצה לגור שם הוא יכול לשכור [השכירות שם היא קצת יותר מאלף שקל ויש סבסוד מהקהילה]

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אם אתה מסכים עם חלק מהדברים של השמאי אטקין אז כנראה שהמשיח כבר פה :)
אני מסכים איתו שיש פה בועה
אני לא מסכים איתו
שהיא תתפוצץ

וגם אם היא תתפוצץ אף אחד לא יודע מתי ולא יודע באיזה עוצמה וכו

חיים אטקין מדבר כבר הרבה שנים על התפוצצות הבועה הזאת ומי שהקשיב לו כמו להרבה אחרים
הפסיד הרבה מאוד

האנשים האלה (החל מרמ"י והבנקים ולשכות עו"ד והחכי"ם כולם זה גוש ריכוזי ענקי
שיעדיף לשמר את המחיר והמשאבים והכח אצלם)

גולש בנט

משתמש מקצוען

אבל כמה עובדות

הניסיונות להקים שם ישיבה אינם חדשים וכמדומני שזו הפעם השלישית או הרביעית שישנו ניסיון כזה [וחוסר ההצלחה אומר דרשני]

ההמלצה שלי שמי שבכל זאת רוצה לגור שם הוא יכול לשכור [השכירות שם היא קצת יותר מאלף שקל ויש סבסוד מהקהילה]
מעניין מה שכתבת, אבל שים לב שעד לפני מספר שנים הציבור החרדי לא התקרב למקומות כמו עפולה והיום כן. אז גם ירוחם תרוחם.

כבקרת רועה

משתמש פעיל
עריכה תורנית
מעניין מה שכתבת, אבל שים לב שעד לפני מספר שנים הציבור החרדי לא התקרב למקומות כמו עפולה והיום כן. אז גם ירוחם תרוחם.
בכל אופן יש הבדל עצום בנגישות [עוד כמה שעות נסיעה]

אבל אדרבה אשמח אם יצליח הפעם

רק כתבתי שלא יקנו שם דירה כי ככל הנראה זה לא יצליח

ישכרו בנתיים ואם יצליח תמיד אפשר לקנות [לא נראה לי שהמחיר יעלה]

עוד ירושלמי

משתמש פעיל

אבל כמה עובדות

בפעמים הקודמות שניסו לחדש את הקהילה לא היה כאלו פערים במחירי הדיור בין ירוחם למקומות אחרים בפריפריה

האפשרות לקנות דירת 3 חד' יד 2 ב- 360 - 400 אלף ש"ח לא קיימת בשום מקום שיש קהילה ליטאית בארץ

היכולת לבנות ללא הגבלה עם קרקע במחיר 0 כשהמועצה המקומית לא מתנגדת להבאת חרדים זה גם נדיר,

הגר"ד כהן כתב במכתבו "בהקמת ישיבה בירוחם יש גם משמעות גדולה שהוא מקום שיש שיש בו הרבה שטחים שאפשר להעמיד שם קהילה גדולה של אברכים, ולמצא פתרון למצוקת הדיור של עולם התורה, שכן אפשר לרכוש דירות במחיר זול ולהעמיד קהילה לתפארה, ואין דרך להעמיד קהילה של אברכים אלא על ידי "יהודה שלח לפניו" להעמיד בית תלמוד לעמלי תורה, ישיבה שתהיה למגדל אור כל העיר ולהקהילה המצטרפת לישיבה".

כבקרת רועה

משתמש פעיל
עריכה תורנית
בפעמים הקודמות שניסו לחדש את הקהילה לא היה כאלו פערים במחירי הדיור בין ירוחם למקומות אחרים בפריפריה

האפשרות לקנות דירת 3 חד' יד 2 ב- 360 - 400 אלף ש"ח לא קיימת בשום מקום שיש קהילה ליטאית בארץ

היכולת לבנות ללא הגבלה עם קרקע במחיר 0 כשהמועצה המקומית לא מתנגדת להבאת חרדים זה גם נדיר,

הגר"ד כהן כתב במכתבו "בהקמת ישיבה בירוחם יש גם משמעות גדולה שהוא מקום שיש שיש בו הרבה שטחים שאפשר להעמיד שם קהילה גדולה של אברכים, ולמצא פתרון למצוקת הדיור של עולם התורה, שכן אפשר לרכוש דירות במחיר זול ולהעמיד קהילה לתפארה, ואין דרך להעמיד קהילה של אברכים אלא על ידי "יהודה שלח לפניו" להעמיד בית תלמוד לעמלי תורה, ישיבה שתהיה למגדל אור כל העיר ולהקהילה המצטרפת לישיבה".
גם 360 - 400 אלף ש"ח חבל לזרוק לפח

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

וממילא גם במקרה הזה
טוב להם לנפח את הדיור

בלי להיכנס לעצם הנושא שהוא לא קשור לאשכול, הוא דיבר על בנק ישראל והלמ"ס וכו'.
ואתה מדבר על בנקים מסחריים.
ולכן התגובה בזאת לא ממש רלוונטית.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
בלי להיכנס לעצם הנושא שהוא לא קשור לאשכול, הוא דיבר על בנק ישראל והלמ"ס וכו'.
ואתה מדבר על בנקים מסחריים.
ולכן התגובה בזאת לא ממש רלוונטית.
אמרת את החילוק הזה בעבר
שיש לחלק בין הבנק המרכזי
לבין הבנקים האחרים

בעבר הראתי לך מספר דברים לא ישרים בלשון המעטה

פנרס

משתמש מקצוען
שמעתי שהולכים לפתוח בית תוכנה חרדי בדימונה הסמוכה
מישהו יודע שיגיד

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אמרת את החילוק הזה בעבר
שיש לחלק בין הבנק המרכזי
לבין הבנקים האחרים

בעבר הראתי לך מספר דברים לא ישרים בלשון המעטה
אז שוב גם אם היו דברים לא ישרים של אנשים מסוימים, וגם אם עכשיו נעשים דברים לא ישרים, [וזה לטענתך בלבד, ואני לא שותפה לדעה הזאת] עדיין אין שום קשר בין בנק מסחרי שאמור לפעול לטובת הרווחים שלו והכל בסדר, לבין בנק ישראל שבתגובה הזאת לא התייחסת אליו כלל.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אז שוב גם אם היו דברים לא ישרים של אנשים מסוימים, וגם אם עכשיו נעשים דברים לא ישרים, [וזה לטענתך בלבד, ואני לא שותפה לדעה הזאת] עדיין אין שום קשר בין בנק מסחרי שאמור לפעול לטובת הרווחים שלו והכל בסדר, לבין בנק ישראל שבתגובה הזאת לא התייחסת אליו כלל.
אפשר להסתכל איפה הנגדים בסוף הולכים לעבוד וד"ל ואכמ"ל

ונעצור פה את זה כי לא חושב שנגיע להסכמה
מה שכן אני דיברתי עם יועצי משכנתאות שנמצאים בלב לב לב העניין כאלה שמכירים את כל הנייעס וכל מה שקורה מבפנים
והם לא רק אמרו לי את זה ,אלא גם אמרו שאלו דברים פשוטים שאין בהם שום חידוש

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כה

א לְדָוִד אֵלֶיךָ יְהוָה נַפְשִׁי אֶשָּׂא:ב אֱלֹהַי בְּךָ בָטַחְתִּי אַל אֵבוֹשָׁה אַל יַעַלְצוּ אֹיְבַי לִי:ג גַּם כָּל קוֶֹיךָ לֹא יֵבֹשׁוּ יֵבֹשׁוּ הַבּוֹגְדִים רֵיקָם:ד דְּרָכֶיךָ יְהוָה הוֹדִיעֵנִי אֹרְחוֹתֶיךָ לַמְּדֵנִי:ה הַדְרִיכֵנִי בַאֲמִתֶּךָ וְלַמְּדֵנִי כִּי אַתָּה אֱלֹהֵי יִשְׁעִי אוֹתְךָ קִוִּיתִי כָּל הַיּוֹם:ו זְכֹר רַחֲמֶיךָ יְהוָה וַחֲסָדֶיךָ כִּי מֵעוֹלָם הֵמָּה:ז חַטֹּאות נְעוּרַי וּפְשָׁעַי אַל תִּזְכֹּר כְּחַסְדְּךָ זְכָר לִי אַתָּה לְמַעַן טוּבְךָ יְהוָה:ח טוֹב וְיָשָׁר יְהוָה עַל כֵּן יוֹרֶה חַטָּאִים בַּדָּרֶךְ:ט יַדְרֵךְ עֲנָוִים בַּמִּשְׁפָּט וִילַמֵּד עֲנָוִים דַּרְכּוֹ:י כָּל אָרְחוֹת יְהוָה חֶסֶד וֶאֱמֶת לְנֹצְרֵי בְרִיתוֹ וְעֵדֹתָיו:יא לְמַעַן שִׁמְךָ יְהוָה וְסָלַחְתָּ לַעֲוֹנִי כִּי רַב הוּא:יב מִי זֶה הָאִישׁ יְרֵא יְהוָה יוֹרֶנּוּ בְּדֶרֶךְ יִבְחָר:יג נַפְשׁוֹ בְּטוֹב תָּלִין וְזַרְעוֹ יִירַשׁ אָרֶץ:יד סוֹד יְהוָה לִירֵאָיו וּבְרִיתוֹ לְהוֹדִיעָם:טו עֵינַי תָּמִיד אֶל יְהוָה כִּי הוּא יוֹצִיא מֵרֶשֶׁת רַגְלָי:טז פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כִּי יָחִיד וְעָנִי אָנִי:יז צָרוֹת לְבָבִי הִרְחִיבוּ מִמְּצוּקוֹתַי הוֹצִיאֵנִי:יח רְאֵה עָנְיִי וַעֲמָלִי וְשָׂא לְכָל חַטֹּאותָי:יט רְאֵה אוֹיְבַי כִּי רָבּוּ וְשִׂנְאַת חָמָס שְׂנֵאוּנִי:כ שָׁמְרָה נַפְשִׁי וְהַצִּילֵנִי אַל אֵבוֹשׁ כִּי חָסִיתִי בָךְ:כא תֹּם וָיֹשֶׁר יִצְּרוּנִי כִּי קִוִּיתִיךָ:כב פְּדֵה אֱלֹהִים אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל צָרוֹתָיו:
נקרא  7  פעמים

אתגר AI

פלינדרום • אתגר 52

לוח מודעות

למעלה