דרוש מידע ילדה בת 14 שממש קשה לה לחכות 6 שעות בין בשר לחלב- מה עושים?

ופרצת

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
אינני מקצועית בתחום, אבל מרגיש לי שנכון להציף את הנושא ביחד עם הבת; לקבל את העובדה שהיא מאמינה/בטוחה שעברו 6 שעות מאז אכלה בשרי, ולשקף בפניה את מה שמשתקף בעיני ההורים. לדון לגבי דרכים להערכת זמן ההמתנה, כולל מבט על השעון מרגע סיום הארוחה הבשרית. אולי אפשר לכוון שעון מעורר שיבשר על העת המותרת לאכילת חלבי.
חשוב לשדר אמון בילדה שבודאי היא רוצה לעשות את הישר בעיני ה', וההורים - מטכסים עצה כיצד לעזור לה בזה.

לגבי הדעות שהובאו לעיל, האומרות לשחרר ולהעלים עין מהמצב - להערכתי, הנהגה זו יכולה לחזק אצל הבת את הנהגתה הפסולה, על-דרך 'שתיקה - כהודאה'. ראיתי פעם מהרבי מליובאוויטש (בערך), שעל ההורים לשקף לילדים שהדרך בה הם הולכים איננה נכונה, אבל לא ללחוץ ולא להכביד. אחרי הכל - האחריות על הילד.
בהצלחה בחינוך, ונחת יהודי!

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
יש לי תגובה קצת מעצבנת
אבל- תנסו לצאת מהריבוע
מה אכפת לך שהיא אוכלת לפני שעובר 6 שעות?
את פוחדת שהיא מדרדרת רוחנית?
את מפחדת שזה עלול להתפתח לדברים אחרים?
את מפחדת על העולם הבא שלה?
למה זה קשור אליך?
היא בת מצוה ואחראית למעשיה
היא יודעת מה מותר ומה אסור
אז מכאן ואילך- זה עסק שלה ורק שלה.
לא להסתכל. לא להגיב. לא להתעסק עם זה בכלל.
אם יצוצו עוד דברים אחרים מטרידים- זה ענין אחר
אבל בשלב הזה- רק לשחרר ולזכור שזה ענין שלה עם ה'

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
אינני מקצועית בתחום, אבל מרגיש לי שנכון להציף את הנושא ביחד עם הבת; לקבל את העובדה שהיא מאמינה/בטוחה שעברו 6 שעות מאז אכלה בשרי, ולשקף בפניה את מה שמשתקף בעיני ההורים. לדון לגבי דרכים להערכת זמן ההמתנה, כולל מבט על השעון מרגע סיום הארוחה הבשרית. אולי אפשר לכוון שעון מעורר שיבשר על העת המותרת לאכילת חלבי.
חשוב לשדר אמון בילדה שבודאי היא רוצה לעשות את הישר בעיני ה', וההורים - מטכסים עצה כיצד לעזור לה בזה.

לגבי הדעות שהובאו לעיל, האומרות לשחרר ולהעלים עין מהמצב - להערכתי, הנהגה זו יכולה לחזק אצל הבת את הנהגתה הפסולה, על-דרך 'שתיקה - כהודאה'. ראיתי פעם מהרבי מליובאוויטש (בערך), שעל ההורים לשקף לילדים שהדרך בה הם הולכים איננה נכונה, אבל לא ללחוץ ולא להכביד. אחרי הכל - האחריות על הילד.
בהצלחה בחינוך, ונחת יהודי!
האמירה בלשחרר הכוונה היא לא לשים פוקוס כל הזמן בכדי 'לתפוס אותה על חם'. מותר להעלים עין ולתת לילד תחושה אנחנו לא יודעים הכל . ובנוסף אם הוא נפל ויודע שזה לא בסדר ורוצה לשנות אז דווקא טוב לו שההורה מבחינתו לא יודע. עושה לו טוב שההורה לא שותף לכל נפילה ותקומה.

musicismylove

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
יש לי תגובה קצת מעצבנת
אבל- תנסו לצאת מהריבוע
מה אכפת לך שהיא אוכלת לפני שעובר 6 שעות?
את פוחדת שהיא מדרדרת רוחנית?
את מפחדת שזה עלול להתפתח לדברים אחרים?
את מפחדת על העולם הבא שלה?
למה זה קשור אליך?
היא בת מצוה ואחראית למעשיה
היא יודעת מה מותר ומה אסור
אז מכאן ואילך- זה עסק שלה ורק שלה.
לא להסתכל. לא להגיב. לא להתעסק עם זה בכלל.
אם יצוצו עוד דברים אחרים מטרידים- זה ענין אחר
אבל בשלב הזה- רק לשחרר ולזכור שזה ענין שלה עם ה'
אני כל כך לאאאאאא מסכימה עם הנאמר.
היא בת 14 אבל היא ילדה.
נכון שהיא קיבלה עול מצוות אבל יש המון משמעות למקום של ההורים בתוך זה.
איך אמא יכולה להתעלם?
בקלי קלות נוצרים חיים כפולים, במיוחד בגיל הזה, ובחיים כפולים אני מתכוונת למשמעות פשוטה.
וכשיש חיים כפולים, בצד האסור - הכל מותר.
אני מדברת והייתי שם!
לא חושבת שיעזור לקחת ממנה את האחריות, להיפך, לשים עליה המון כובד משקל,
לא של עול, אלא של יכולת, בחירה ותוצאות.
גם לצעוק ולכעוס ו'לתפוס על חם' לא פתרון, כי אז במקום חיים כפולים עלולים להיות חיים מסוג אחד בלבד, מנותק ורחוק, לא מאלוקים אלא מעצמה.
אני כותבת את זה ממש בדם ליבי. מכירה את זה מידי מקרוב.

מגדת עתידות

משתמש פעיל
אני כל כך לאאאאאא מסכימה עם הנאמר.
היא בת 14 אבל היא ילדה.
נכון שהיא קיבלה עול מצוות אבל יש המון משמעות למקום של ההורים בתוך זה.
איך אמא יכולה להתעלם?
בקלי קלות נוצרים חיים כפולים, במיוחד בגיל הזה, ובחיים כפולים אני מתכוונת למשמעות פשוטה.
וכשיש חיים כפולים, בצד האסור - הכל מותר.
אני מדברת והייתי שם!
לא חושבת שיעזור לקחת ממנה את האחריות, להיפך, לשים עליה המון כובד משקל,
לא של עול, אלא של יכולת, בחירה ותוצאות.
גם לצעוק ולכעוס ו'לתפוס על חם' לא פתרון, כי אז במקום חיים כפולים עלולים להיות חיים מסוג אחד בלבד, מנותק ורחוק, לא מאלוקים אלא מעצמה.
אני כותבת את זה ממש בדם ליבי. מכירה את זה מידי מקרוב.
זה מקום אישי ולא נייטרלי
ובמקום כזה קשה להיות אוביקטיבי.
לא יודעת מה האמת אבל שימי לב

musicismylove

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
זה מקום אישי ולא נייטרלי
ובמקום כזה קשה להיות אוביקטיבי.
לא יודעת מה האמת אבל שימי לב
לא נכון.
הייתי שם והיום אני דווקא מתעסקת בלתת עזרה במקומות האלה.
מהצד הטיפולי.
הסוביקטיביות שלי לא הופכת את הסיפור שלה לסיפור שלי,
כן מעלה נקודה למחשבה שאני מכירה מהשטח.
מזדהה מאוד עם הסיבוך, כי אכן הייתי שם.

תיקתוק

משתמש סופר מקצוען

לפעמים אני רואה אותה מבליחה בשקט שוקולד לפני שעברו 6 שעות
או שותה פתאם שוקו, כשאני 'מזכירה' לה שאכלה בשרי לפני פחות מ6 שעות היא מכחישה בתוקף ואומרת שהיא מחשבת תמיד ואכלה לפני יותר מ6 שעות
מה עושים עם זה?
זו תופעה הגיונית?
היא כבר חייבת במצוות, השאלה האם נכון ואיך נכון להתערב?
לא תשובה לשאלה אבל אולי יעזור ביום יום.
אני מגישה ארוחה בשרית בערב ובמהלך היום אוכלים חלבי/פרווה.

חוחית

משתמש סופר מקצוען
למה לא לדאוג לה לתחליפי פרוה? שווים וטובים?
(קראתי פעם שהח"ח השקיע המון טרחה, מאמץ וכסף כדי לספק לחילים אוכל כשר, ואז הגיע אליו אדם שעסק בכך, ואמר שהחילים הולכים אח"כ לאכול במטבח הטרף. אז למה כל הטירחה?
אמר לו הח"ח :צריך לדאוג שהאוכל אצלנו יהיה טעים וטוב וכו'....)

כדאי לדבר איתה שיחה פתוחה, חמה ובמקום קליל.
ששמת לב ש... ואולי את טועה בכלל, כי הרי את לא עומדת לה עם סטופר מתי היא סיימה וכו... (אלא אם כן-זה משאת באמת עושה. צריך להיות מאד כנים ואמיתיים בכזה שיח)
לפני זה הייתי הולכת לרב לשאול על רוב שישית.

ואז הייתי מבקשת ממנה לחשוב על דברים שטעימים לה ולדאוג לקנות לה שתשמור אצלה-שיהיה לה זמין בקלות.

אל תכנסי איתה לעימות על רקע זה!
תשאלי אדם שמבין בחינוך.

ועוד משהו- תתפללי עליה, שלא יהיה לה את הניסיון הזה, ושד' יתן לה כח להתמודד בקלות.

לורנס

משתמש מקצוען
לא יודעת למה אבל אני מפחדת להפסיק כדי שלא יהפך להרגל
לא זוכרת איזה רב כתב (אולי ר' אביגדור מילר?) שחינוך זה לומר פעם אחת!!! מה ואיך צריך לעשות,
אח"כ זה כבר לא משנה מה תגידו, איך וכמה... ילד שרוצה להסתיר מההורים מצליח.
תכלס, שיטה מאד קשה, להגיד רק פעם אחת...

ואגב, גם לי קשה לחכות 6 שעות. כמובן שאני עושה זאת, אבל יש ימים שממש ממש קשה לי ואני מצטערת שהתבשרתי, ועושה מליוני חשבונות לפני שאני מתבשרת.

ותן חלקנו!!!

משתמש פעיל
לשחרר! לשחרר! לשחרר!
תורידו ממנה עין מה היא עושה
היא הגיעה לגיל(כבר שנתיים!) שהמצוות זה ענין שלה עם אלוקיה ולא של ההורים.
זה טבעי שאתם רוצים לראות אותה הולכת בדרך שאתם רוצים אבל בכדי שהיא תהיה שם היא חייבת להרגיש שזה בחירה שלה ולא כפיה.
לא השתלטות וניהול.
עושה רושם שהזליגות הקטנות שלה האלה הן חיפוש שטחים ששם היא פורצת גבולות ועושה מה שנח לה, וזה שהיא מתכחשת זה רק מוכיח. היא מודעת שזה לא בסדר אבל לא יכולה לעמוד בפיתוי גם של השוקולד או מה שלא יהיה, וגם לעצם הענין דבר שיכולה כביכול 'לנצח' בו ולעשות מה שהיא רוצה.

ברגע שהיא מקבלת פידבק שלילי היא בעצם מנוצחת והשלב הבא זה רק להתחכם יותר ואיך להצליח לגרום לכם לא לדעת על זה. ובתקוה שלא יגיע לדברים חמורים יותר כמו שאמרה @טחינה גולמית

תעלימו עין ממה שהיא עושה ויותר מזה תנו לה לבחור את ההחלטות שלה לבד. כי בסופו של דבר החינוך הטוב שלה זה לא רק בשבילכם אלא בשביל האמת, בשביל עצמה ובשביל הקב"ה ואם היא לא תקבל את החוויה שיש דברים שזה ענינה גם אם לא רואים אז היא בבעיה.
אם התקשורת תישאר ברמה כזו של מי החזק יותר אז רק ישאר מאבקי כוחות ולא חינוך ובדור שלנו הילדים מנצחים בעיקר:cautious:
כל מילה!!!!

Malki.A

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
דחית סיפוק זה תהליך קשה לילדה בגיל זה, ויתכן שיהיה לה קל יותר להתגבר כאשר תדע שאם הצליחה תקבל משהו שווה יותר. ולכן לדעתי רצוי לעשות טבלה במטבח וכל מי שמסיים לאכול את הבשרי צריך לכתוב בו את השעה של הסיום ולכתוב באיזו שעה מותר לו לאכול. ומי שמצליח להמתין את ה6 שעות או כל אחד לפי הזמן המתאים לגיל שלו מקבל ממתק חלבי שוקולד או גלידה או כל דבר אחר.
זה מרגיל את הילד בצורה איטית ועקבית לדחות את הסיפוק שלו ולהרוויח, לאט לאט זה יהפוך להרגל

מגדת עתידות

משתמש פעיל
היא לא בת 5!!!!!!
דחית סיפוק זה תהליך קשה לילדה בגיל זה, ויתכן שיהיה לה קל יותר להתגבר כאשר תדע שאם הצליחה תקבל משהו שווה יותר. ולכן לדעתי רצוי לעשות טבלה במטבח וכל מי שמסיים לאכול את הבשרי צריך לכתוב בו את השעה של הסיום ולכתוב באיזו שעה מותר לו לאכול. ומי שמצליח להמתין את ה6 שעות או כל אחד לפי הזמן המתאים לגיל שלו מקבל ממתק חלבי שוקולד או גלידה או כל דבר אחר.
זה מרגיל את הילד בצורה איטית ועקבית לדחות את הסיפוק שלו ולהרוויח, לאט לאט זה יהפוך להרגל

Malki.A

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
היא לא בת 5!!!!!!
זה בכלל לא קשור לגיל, מי שלא הורגל בגיל 5 לדחיית סיפוקים עושים לו את זה גם בגיל 14 או בכל גיל אחר, זה ענין של עבודה עצמית קשה מאוד ובגיל זה עדין צריך את העזרה מבחוץ
וחוץ מזה ברגע שזה הופך לכלל בבית, לכל בני הבית, הילדה לא מרגישה שעושים בשבילה משהו מיוחד ומשתפת פעולה עם כולם

musicismylove

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
זה בכלל לא קשור לגיל, מי שלא הורגל בגיל 5 לדחיית סיפוקים עושים לו את זה גם בגיל 14 או בכל גיל אחר, זה ענין של עבודה עצמית קשה מאוד ובגיל זה עדין צריך את העזרה מבחוץ
בטח שצריך עבודה על דחיית סיפוקים,
השאלה איך
אני חושבת שמבצע מעלה קונוטציה אוטומטית לגיל שדובר
למרות שמאוד מאוד תלוי בנפשות הפועלות

אין שם פנוי- אילת

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
@ניאגרה
הדבר החשוב ביותר: להתפלל!
וכן היא ילדה גדולה ובוגרת! את יכולה לדבר איתה ולשאול אותה,
לדוג': למה קשה לה לחכות, האם היא רוצה לשנות את הארוחות...

ולאחר שתדברי איתה ותביני אז "נדבר"..

נערך לאחרונה ב:

נופת צופים

משתמש פעיל
היי
קראתי את התגובות היפות של כולכן. אך לדעתי אנחנו החרדים מתוך דאגה כנה ואמתית לילדים והשקעה בלי סוף !! רואים כמעט בכל פעולה לא ראויה של הילד כבעיה דתית ואז מיד נלחצים (וזה רק סיבה לגאווה לכל אמא אכפתית כזאת)
אבל בהחלט יתכן שיש כאן בעיה פיזיולוגית ולא מעבר. מצרפת כאן שתי מאמרים מתזונאיות ידועות ומפורסמות ששם תראו שיש הרבה צריכת מתוק ושוקלד שמגיע מבעיה אמיתית. [רק בקשה שלא כל אחת תתחיל להשמין ותגיד שיש לה בעיה פיזיולוגית....]

קבצים מצורפים

• מאמר מאת אילת רוזנפלד.pdf
    KB 110.6 · צפיות: 52
  • מאמר מאת יעל דרור.pdf
    KB 91.5 · צפיות: 29

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק לא

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי:ג הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי:ד כִּי סַלְעִי וּמְצוּדָתִי אָתָּה וּלְמַעַן שִׁמְךָ תַּנְחֵנִי וּתְנַהֲלֵנִי:ה תּוֹצִיאֵנִי מֵרֶשֶׁת זוּ טָמְנוּ לִי כִּי אַתָּה מָעוּזִּי:ו בְּיָדְךָ אַפְקִיד רוּחִי פָּדִיתָה אוֹתִי יְהוָה אֵל אֱמֶת:ז שָׂנֵאתִי הַשֹּׁמְרִים הַבְלֵי שָׁוְא וַאֲנִי אֶל יְהוָה בָּטָחְתִּי:ח אָגִילָה וְאֶשְׂמְחָה בְּחַסְדֶּךָ אֲשֶׁר רָאִיתָ אֶת עָנְיִי יָדַעְתָּ בְּצָרוֹת נַפְשִׁי:ט וְלֹא הִסְגַּרְתַּנִי בְּיַד אוֹיֵב הֶעֱמַדְתָּ בַמֶּרְחָב רַגְלָי:י חָנֵּנִי יְהוָה כִּי צַר לִי עָשְׁשָׁה בְכַעַס עֵינִי נַפְשִׁי וּבִטְנִי:יא כִּי כָלוּ בְיָגוֹן חַיַּי וּשְׁנוֹתַי בַּאֲנָחָה כָּשַׁל בַּעֲוֹנִי כֹחִי וַעֲצָמַי עָשֵׁשׁוּ:יב מִכָּל צֹרְרַי הָיִיתִי חֶרְפָּה וְלִשֲׁכֵנַי מְאֹד וּפַחַד לִמְיֻדָּעָי רֹאַי בַּחוּץ נָדְדוּ מִמֶּנִּי:יג נִשְׁכַּחְתִּי כְּמֵת מִלֵּב הָיִיתִי כִּכְלִי אֹבֵד:יד כִּי שָׁמַעְתִּי דִּבַּת רַבִּים מָגוֹר מִסָּבִיב בְּהִוָּסְדָם יַחַד עָלַי לָקַחַת נַפְשִׁי זָמָמוּ:טו וַאֲנִי עָלֶיךָ בָטַחְתִּי יְהוָה אָמַרְתִּי אֱלֹהַי אָתָּה:טז בְּיָדְךָ עִתֹּתָי הַצִּילֵנִי מִיַּד אוֹיְבַי וּמֵרֹדְפָי:יז הָאִירָה פָנֶיךָ עַל עַבְדֶּךָ הוֹשִׁיעֵנִי בְחַסְדֶּךָ:יח יְהוָה אַל אֵבוֹשָׁה כִּי קְרָאתִיךָ יֵבֹשׁוּ רְשָׁעִים יִדְּמוּ לִשְׁאוֹל:יט תֵּאָלַמְנָה שִׂפְתֵי שָׁקֶר הַדֹּבְרוֹת עַל צַדִּיק עָתָק בְּגַאֲוָה וָבוּז:כ מָה רַב טוּבְךָ אֲשֶׁר צָפַנְתָּ לִּירֵאֶיךָ פָּעַלְתָּ לַחֹסִים בָּךְ נֶגֶד בְּנֵי אָדָם:כא תַּסְתִּירֵם בְּסֵתֶר פָּנֶיךָ מֵרֻכְסֵי אִישׁ תִּצְפְּנֵם בְּסֻכָּה מֵרִיב לְשֹׁנוֹת:כב בָּרוּךְ יְהוָה כִּי הִפְלִיא חַסְדּוֹ לִי בְּעִיר מָצוֹר:כג וַאֲנִי אָמַרְתִּי בְחָפְזִי נִגְרַזְתִּי מִנֶּגֶד עֵינֶיךָ אָכֵן שָׁמַעְתָּ קוֹל תַּחֲנוּנַי בְּשַׁוְּעִי אֵלֶיךָ:כד אֶהֱבוּ אֶת יְהוָה כָּל חֲסִידָיו אֱמוּנִים נֹצֵר יְהוָה וּמְשַׁלֵּם עַל יֶתֶר עֹשֵׂה גַאֲוָה:כה חִזְקוּ וְיַאֲמֵץ לְבַבְכֶם כָּל הַמְיַחֲלִים לַיהוָה:
נקרא  7  פעמים

אתגר AI

הבעות פנים • אתגר 57

לוח מודעות

למעלה