דרוש מידע ילדה בת 14 שממש קשה לה לחכות 6 שעות בין בשר לחלב- מה עושים?

צבי וינר

משתמש רשום
בתור מורה נתקלתי בתלמידה בת 14 שלא התפללה שחרית
ישבה בכיתה ולא התפללה.
מעולם לא הערתי לה.
בסוף שנה תלמידות שאלו אותי ברגע פתוח למה אני לא מיעירה לבנות שלא מתפללות.
להן אמרתי: זה בין אדם למקום- לא קשור אלי ואני לא מתערבת בזה.
לכם אני אומרת - לפי דעתי זה נעשה בכוונה כדי להכעיס/ למשוך תשומת לב/ משהו כזה.
ולכן על זה לא הבאתי צומי אלא במקומות אחרים.
במקביל דיברתי השנה המון על מעלת התפילה וכוח התפילה.
אני חושבת שא"א להכריח ילדה להתפלל.
מקסימום אפשר להכריח לפתוח סידור ואין לי אחריות על מה השפתיים שלה ימלמלו בינתיים (שהמורה תמות....)
לא להתייחס ישירות אלא בעקיפין בלבד.
לדבר בבית- לא איתה- על קושי בקיום מצוות מסוימות- לשתף - לדבר על השכר על איפוק וכו'.
זאת דעתי הבלתי מלומדת.

מלכי סלמון

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
@ניאגרה לא חושבת ששאר הדברים שתארת מראים על קושי בדחיית סיפוקים... זה הכי טבעי שבעולם שילדה בגיל העשרה תדבר בטלפון עד להודעה חדשה ושלא תעזוב ת'ספר עד שלא תסיים אותו...
לעניות דעתי שיחה ישירה איתה לא תביא תוצאות יפות
היא צריכה להבין את זה לבד...

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
שימו לב! לא כל דבר שלא מוצא חן בעינינו בהתנהגות של ילדינו הופך למשהו רוחני
לשם השוואה-
שכנה אחת סיפרה לי שהבן שלה בן 3 מרים כל בדל סיגריה מהרצפה ועושה את עצמו מעשן
כמובן שזה ממש מגעיל הרעיון שהבן שלך מכניס לפה משהו שמישהו אחר מצץ
אבל מה החריד את האמא לראות את הבן שלה מרים בדלי סגריות? הגועל? הבריאות?
לא! הפחד שלה מה זה אומר עליו
היא נאבקה איתו כל פעם מחדש והיתה חייבת לוודא לעצמה שהבן שלה לא עושה את זה ולא יעשה את זה בעתיד

כמובן שזה לא עבירה. אלא זה סממן מפחיד.
אני רואה בדיון הזה קצת דמיון
הפחד שהאמא רואה את הבת שלה עושה משהו שאסור
גורם לה לפחד ולחשש שהיא יורדת רוחנית, שלא אכפת לה מקיום מצוות שהיא ח"ו לא מקפידה על ההלכה
וכנראה, שלא בזה מדובר, אלא בקושי שלה ובחוסר היכולת שלה להשליט את השכל על הדחף הרגעי (אגב זה לא כזה אסור, יש הרבה קהילות שמקפידות על קלה כבחמורה שמחכים רק 3 שעות)
זה לא אומר עליה כלום, וככל שהיחס לענין הזה יהיה מנורי כך יקל מעליה ומעל האמא התחושה שהיא לא בסדר, ושהיא לא צדיקה מספיק ולא רצויה.
כנראה שה יעבור די מהר, היא תבין שנכון וכדאי להכפיף את רצונה ומאוויה לרצון ה', והכל יחזור למקומו בשלום.
הנזקים של ההתעסקות עם הנושא עלולים ליצור נזק הרבה יותר גדול מתועלת.

ולכל המתרעמים של חובת ההורים לחנך- חינוך זה אימון. זה ללמד דרך חיים.
חינוך זה לא לבחור במקומם. והיא צריכה לבחור בעצמה.

ואגב- מעניין כמה מהמשתתפים בדיון הזה ומאלו שיודעים מה חובת החינוך להורים עברו את גיל 30

דפה

משתמש מקצוען
ילדה מלאת אנרגיות אבל לא מאובחנת (וגם מעולם לא שלחו אותנו לבדוק..)
למה זה נראה לך קשור?
בהחלט. וזו שאלה ראשונה שאני שואלת הורים של מטופלים.
בקש"ר קיים בענק דחיית סיפוקים ובעיקר בעיקר אם יש גם אימפולסיביות- ADHD.
בגדול זו הבעיה העיקרית של קש"ר.
ממליצה לבדוק!

אלף אורות

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
ברור שזה עניין שלה עם ה' אבל למה שההורים לא יעזרו, אם יש אפשרות כזו?!
השאלה אם יש כזו אפשרות.
אם כן, אז לעזור וזה מה שמנסה @ניאגרה לעשות. אבל אם לא, אני מסכימה מאוד עם הגישה שאומרת שצריך להעביר את מלוא האחריות אליה.
כשהילדים שלי הגיעו לגיל מצוות ועשו או לא עשו מה שצריך, אמרתי להם שזה העניין שלהם והמקום שלהם מול האלוקים. הם כבר חונכו למצוות מגיל צעיר, יודעים מה לעשות ומה לא לעשות והם יצטרכו לתת על הכל דין וחשבון, לא אני. ברגע שהפנימו את זה, אז הכל הולך כשורה (או שלא, אבל זה כבר לא עניין שלי, אני לא בודקת להם מתי ומה הם אוכלים וגם לא אם הם כן או לא מתפללים וכו'). כמובן אם מדובר בבעיה פיזית או משהו אחר שצריך בו עזרה, או אפילו עזרה רגשית, זה משהו אחר, כאן צריך לטפל בבעיה, אם אין כזו בעיה, אז לשחרר.

אלף אורות

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
שלא יובן לא נכון אני לא בעד ללחוץ ולהלחיץ, לתפוס על חם, וכדו' אבל מכאן ועד התגובות המתנערות מכל שמץ של אחריות הורים מינימאלית, היכן ה"ושננתם לבניך" ? (אפילו בין שני אנשים זרים יש דין של ערבות שצריך למנוע מאדם לעבור עברה)
אם הנער לא יודע את ההלכה, צריך לשנן לו. ברגע שהוא יודע - אז זו אחריות שלו. אם הוא שכח לדעתך, אז אפשר להזכיר לו, לוודא שהוא אכן מכיר את ההלכה, לא יותר מזה.
ולגבי אנשים זרים, גם שם את יכולה להעיר פעם אחת, לא לשבת להם על הראש.

אלף אורות

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
אם הבת שלכם בגיל 14 הייתה אוהבת לרוץ לכביש סואן גם הייתם עוזבים אותה ואומרים שזה עניין שלה?
בת שרצה לכביש סואן זקוקה לאשפוז פסיכיאטרי כפוי!
זה לא המצב כאן.

אלף אורות

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
בלת"ק

אולי לשכנע אותה להיות טבעונית? זה פותר גם את הבעיה של החלב וגם את של הבשר.
ויוצר בעיה רצינית לאמא. את יודעת מה זה לבשל טבעוני? את מבינה במה זה כרוך? מה פתאום לשכנע אותה כזה דבר?

castamir

מהמשתמשים המובילים!
אדרבה, אפשר יחד עם כל המשפחה.

יש לכם מושג כמה קל זה שכל המטבח פרווה? לא סט לחלבי ולא סרוויס לבשרי, הכל פרווה אחד גדול. לא עוד סכין שנגעה ברוטב, לא עוד מצקת שילד החליף, לא עוד מחבת שהבעל הטריף בזמן בית ההחלמה… תענוג.

עד שלא תנסו לא תדעו. מומלץ בחום.

אש קודש!

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אדרבה, אפשר יחד עם כל המשפחה.

יש לכם מושג כמה קל זה שכל המטבח פרווה? לא סט לחלבי ולא סרוויס לבשרי, הכל פרווה אחד גדול. לא עוד סכין שנגעה ברוטב, לא עוד מצקת שילד החליף, לא עוד מחבת שהבעל הטריף בזמן בית ההחלמה… תענוג.

עד שלא תנסו לא תדעו. מומלץ בחום.
מה עם שבתות וימים טובים???
הזיה!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק לג

א רַנְּנוּ צַדִּיקִים בַּיהוָה לַיְשָׁרִים נָאוָה תְהִלָּה:ב הוֹדוּ לַיהוָה בְּכִנּוֹר בְּנֵבֶל עָשׂוֹר זַמְּרוּ לוֹ:ג שִׁירוּ לוֹ שִׁיר חָדָשׁ הֵיטִיבוּ נַגֵּן בִּתְרוּעָה:ד כִּי יָשָׁר דְּבַר יְהוָה וְכָל מַעֲשֵׂהוּ בֶּאֱמוּנָה:ה אֹהֵב צְדָקָה וּמִשְׁפָּט חֶסֶד יְהוָה מָלְאָה הָאָרֶץ:ו בִּדְבַר יְהוָה שָׁמַיִם נַעֲשׂוּ וּבְרוּחַ פִּיו כָּל צְבָאָם:ז כֹּנֵס כַּנֵּד מֵי הַיָּם נֹתֵן בְּאֹצָרוֹת תְּהוֹמוֹת:ח יִירְאוּ מֵיְהוָה כָּל הָאָרֶץ מִמֶּנּוּ יָגוּרוּ כָּל יֹשְׁבֵי תֵבֵל:ט כִּי הוּא אָמַר וַיֶּהִי הוּא צִוָּה וַיַּעֲמֹד:י יְהוָה הֵפִיר עֲצַת גּוֹיִם הֵנִיא מַחְשְׁבוֹת עַמִּים:יא עֲצַת יְהוָה לְעוֹלָם תַּעֲמֹד מַחְשְׁבוֹת לִבּוֹ לְדֹר וָדֹר:יב אַשְׁרֵי הַגּוֹי אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהָיו הָעָם בָּחַר לְנַחֲלָה לוֹ:יג מִשָּׁמַיִם הִבִּיט יְהוָה רָאָה אֶת כָּל בְּנֵי הָאָדָם:יד מִמְּכוֹן שִׁבְתּוֹ הִשְׁגִּיחַ אֶל כָּל יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ:טו הַיֹּצֵר יַחַד לִבָּם הַמֵּבִין אֶל כָּל מַעֲשֵׂיהֶם:טז אֵין הַמֶּלֶךְ נוֹשָׁע בְּרָב חָיִל גִּבּוֹר לֹא יִנָּצֵל בְּרָב כֹּחַ:יז שֶׁקֶר הַסּוּס לִתְשׁוּעָה וּבְרֹב חֵילוֹ לֹא יְמַלֵּט:יח הִנֵּה עֵין יְהוָה אֶל יְרֵאָיו לַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יט לְהַצִּיל מִמָּוֶת נַפְשָׁם וּלְחַיּוֹתָם בָּרָעָב:כ נַפְשֵׁנוּ חִכְּתָה לַיהוָה עֶזְרֵנוּ וּמָגִנֵּנוּ הוּא:כא כִּי בוֹ יִשְׂמַח לִבֵּנוּ כִּי בְשֵׁם קָדְשׁוֹ בָטָחְנוּ:כב יְהִי חַסְדְּךָ יְהוָה עָלֵינוּ כַּאֲשֶׁר יִחַלְנוּ לָךְ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

אומנות הנייר • אתגר 58

לוח מודעות

למעלה