הריבית בישראל לאן?

מפתחת תוכנה

משתמש פעיל
יש למשהו מידע האם הריבית אמורה לעלות עוד? אם כן מתי וכמה?
והאם צפוי מיתון ולאחריו ירידה או שיש מצב לעליות נוספות.

אשמח לחוות דעת המומחים!

אנחנו לא יודעים מה לעשות האם כדאי לנו לקנות דירה...

112123

משתמש מקצוען

אשמח לחוות דעת המומחים!
לא מומחה
אבל נגיד בנק ישראל אמר שאחרי פרסום מדד המחירים אחמול/שלשום אין סיבה להיות אופטימיים
בקיצור נראה שיעלה עוד קצת
תחפשו "מציאות" דווקא בימים כאלו לא ברורים יש מוכרים/קבלנים שיסכימו להפטר מהדירה בכל מחיר
אם תהיה מציאה שווה זה ישתלם על אף עליית הריבית הזמנית

חיים שיש בהם

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
עריכה תורנית

מחירי הדירות יורדים / עו"ד נתן רוזנבלט​

השאלה הגדולה היא: "מה טומן העתיד בחובו?". כמובן שהנבואה ניתנה לנביאים, פלוס עוד כמה סוגי אנשים – כך שאין לי דרך לנבא, אך אפשר לנסות להעריך זאת, כשאנחנו בודקים מה גרם לעלייה הקודמת ולירידה עד כה / פרשנות
  • עו"ד נתן רוזנבלט
  • כ״א באדר ה׳תשפ״ג (מרץ 14, 2023)
  • פורסם: 06:57
  • עודכן: 06:57
  • 25 תגובות

בתחילת הקיץ האחרון (א' אייר תשפ"ב 5/2/23) פרסמתי מעל במה זו, טור הקורא לציבור שלא לרכוש דירות עקב ירידת מחירים צפויה. כתבתי אז בין היתר: "אני יודע שכל המומחים אומרים אחרת, ולדעתם מחירי הדירות אמורים לעלות, אך אני חושב שהם דווקא ירדו בתקופה הקרובה. אני גם לא חוזה עתידות ולא יכול לדעת מה יהיה, רק להעריך בזהירות, הבה ננתח יחדיו את הנתונים ונדמה לי שגם אתם תסכימו איתי, שלא כדאי כעת לרכוש דירה".
התגובות שקיבלתי היו הרבות ביותר אי פעם. מאן דהוא פרסם את הטור בפורום מסוים וזכה ל-4,403 תגובות. רובן של אנשים שחשבו שאני טועה. אבל היום כבר רואים את זה בשטח והמחירים יורדים – ובגדול.
הקבלנים אמנם אומרים שזה לא נכון (אחרת תהיה להם בעיה עם הבנקים), אך המודעות שלהם ממלאות את כל העיתונים וצועקות ההיפך. אם נותנים לך 20/80 ללא הצמדה או מחסן גדול מתנה, זה בעצם הנחה של מאה – מאתיים אלף ₪ בלי לומר זאת מפורשות. לפני שבועיים שמעתי את זה מפיו של קבלן חרדי מפורסם, גם הוא לא ממש הודה שהם בירידה תלולה, אך היה מספיק הגון להודות שהמתנות שהם מחלקים שווי ערך לאחוזים נכבדים מהדירה.

סימן נוסף לכך ניתן ללמוד מהתופעה החדשה, שכמותה לא הכרנו בשנים האחרונות. תופעה בה מכרזים רבים מאוד של רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) חוזרים למשרד השיכון באין דורש, בבחינת "והתמכרתם ואין קונה". גם במכרזים שכן ניגשים אליהם, המחירים הזוכים נמוכים בד"כ משמעותית מהערכת שמאי. ללא ספק זהו סימן מובהק לירידת מחירים וירידת הרווחיות של הקבלנים.
גם ביד שניה מתחילים להרגיש את ירידת המחירים, אם כי לא באותם מספרים. רוב מוכרי הדירות עדיין חושבים שהמחירים עולים, או מקסימום מוקפאים. אך לעומתם רוב הקונים כבר מזהים את הפוטנציאל ודורשים עדכון מחירים כלפי מטה. מיעוט של המוכרים מבינים את זה, ועושים "קוועטש" קטן לקראת הקונים, הם מעריכים (וגם אנחנו) כי אם לא יעשו זאת היום יצטרכו בקרוב לעשות קוועטש גדול וכואב שבעתיים.
בחצי הלילה של מוצש"ק פרשת כי תשא, נקראתי בבהילות לערוך זיכרון דברים למכירת דירה בבית שמש. אמנם כעו"ד אני פחות ממליץ בדרך כלל, על חתימת זיכרון דברים, אך לכל כלל יש יוצאים מהכלל.

הדירה המדוברת הייתה דירת 3 חדרים עם מרפסת גדולה ואופציה מיידית ענקית במיקום פריים לוקיישן (מעולה). המחיר הסופי שנסגר 1,765,000 ₪ כאשר לפני חודשיים כבר הריחו את שני המיליון לדירה שכזו. מי שמיהר לחתום על העסקה, היה דווקא המוכר שהבין שתיכף גם זה לא יהיה.
ועכשיו לשאלת השאלות: האם זה הסוף, או שאנו צפויים לירידה נוספת. או במילים אחרות: "מה טומן העתיד בחובו?".
כמובן שהנבואה ניתנה לנביאים, פלוס עוד כמה סוגי אנשים – כך שאין לי דרך לנבא, אך אפשר לנסות להעריך זאת, כשאנחנו בודקים מה גרם לעלייה הקודמת ולירידה עד כה. מי שגרם לירידת המחירים אינם דווקא הנציגים שלנו, כי אם שני גורמים מקבילים אשר פעלו על השוק במשך שנים לעליית המחירים. שניהם הופסקו השנה, וגרמו לירידה התלולה.

הגורם הראשון בצד של ההיצע זה השיווקים של משרד השיכון. לא משנה מה דעתנו על שר השיכון היוצא אלקין ברמה האישית (יש לנו מה לתעב אותו באופן אישי על מעשיו), אך במבט אובייקטיבי על תפקודו במשרד השיכון הוא עשה באופן מושלם את מה שהיה צריך (ומה שקודמו מאנ"ש לא עשה, ומחליפו עדיין בתקופת החסד). הוא שיווק בהצלחה כמויות אדירות של דירות, רובן במסגרת ההגרלות לזכאים, אלו גרמו למגזר הצעירים שהם הצרכן המרכזי, להבין כי יש למה להמתין ולא כדאי לרוץ לקנות.
הגורם השני הוא בצד של הביקוש: הריבית האפסית שהייתה נהוגה כאן במשך שנים, גרמה לכולנו להשקיע בנדל"ן ולחגוג, אך כעת הגיע הזמן לשלם על החגיגות. הריבית נסקה לגובה כזה שאין כמעט היתכנות להרוויח בנדל"ן היום (אל תתפתו למודעות שהיו מתאימות למצב הקודם, אתם תתחרטו על כך מאוד).
כאשר המשקיעים יורדים מהבמה בגלל הריבית, והזוגות הצעירים עולים על הגדר בגלל ההגרלות הצפויות, נותרות על המדפים עשרות אלפי דירות מיותמות, והתוצאה הבלתי נמנעת היא ירידת המחירים.

עכשיו נחזור לשאלה הראשונה: כמה ימשיכו לרדת? בדרך הטבע, התשובה תלויה בשני הפרמטרים הללו: ככל וההגרלות תמשכנה (אגב, בחודש הקרוב יש הגרלה עם עשרת אלפים דירות, זה יותר מכל אלעד ועמנואל גם יחד, ועם תנאים מעולים שיכניסו בע"ה מאורסים ועוד רבים, ואחרי ההגרלה הזאת יש עוד הגרלות, כך שרק פראיירים קונים עכשיו יד שניה), וככל והריבית לא תרד ואין שום סיבה להניח שהיא תרד בקרוב (היא כבר לא תעלה בהרבה כנראה, כי עלייה משמעותית מעבר לטירוף הנוכחי זה כבר קטסטרופה לענפים שלמים במשק, וגם שהריבית כבר די משיגה את יעדיה בעצירת האינפלציה) אנחנו צפויים לדעתי להמשך הירידה, אם כי לא התרסקות.
אחרי ולאור כל הנתונים הללו, אנסה לקחת סיכון מחושב ולהעריך את הצפוי לנו בהמשך: אם אתם קונים (ואין לכם תעודת זכאות – אחרת אין כל היגיון בקנייה אחרת) אין לכם מה למהר, אבל גם אין מה לצפות למחירים של לפני ארבע שנים.
אם אתם מוכרים ואין לכם משהו ייחודי בדירה כגון תמ"א, זכויות בנייה, וכד', כדאי לכם להזדרז קצת עם המכירה הואיל והמחירים צפויים לרדת עוד קצת, אך בזהירות: לא צריך לרוץ בירידה, למכור לאט לאט ובמתינות. המחירים לא הולכים להתרסק ממש.

גולש בנט

משתמש מקצוען

אשמח לחוות דעת המומחים!

הכלכלנים מעריכים שהריבית תעלה בין רבע לחצי אחוז.
לגבי מיתון, בינתיים עוד לא רואה סימנים אמיתיים של מיתון, אבל חברות הייטק כבר מפטרות עובדים וזה סימן לתחילת מיתון (כמה זמן יהיה וכמה יהיה חריף, נבואה ניתנה...)
לגבי קניית דירה,
אני חושב שיש לחלק בין דירה ראשונה לבין דירה להשקעה.
דירה ראשונה, צריך לקחת בחשבון את השכירות שתהיה באם לא יקנו דירה וכעת מחירי השכירות מזנקים, ולכן ייתכן שכדאי לקנות דירה ראשונה, גם אם יש צפי לירידות במחירי הדירות. אם כי, כדי לחשוב אולי עדיף לקנות דירה קטנה כעת ובהמשך לשפר דיור.
לגבי דירה להשקעה, גם בשל הריבית הגבוהה (כאשר מק"מים ואג"חים סולידים נותנים כבר 4-6%) וגם בשל הצפי לירידות, דעתי נחרצת שאין לקנות בתקופה זו דירה להשקעה.

ולשומע ינעם.

נערך לאחרונה ב:

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען

מחירי הדירות יורדים / עו"ד נתן רוזנבלט​

השאלה הגדולה היא: "מה טומן העתיד בחובו?". כמובן שהנבואה ניתנה לנביאים, פלוס עוד כמה סוגי אנשים – כך שאין לי דרך לנבא, אך אפשר לנסות להעריך זאת, כשאנחנו בודקים מה גרם לעלייה הקודמת ולירידה עד כה / פרשנות
  • עו"ד נתן רוזנבלט
  • כ״א באדר ה׳תשפ״ג (מרץ 14, 2023)
  • פורסם: 06:57
  • עודכן: 06:57
  • 25 תגובות

בתחילת הקיץ האחרון (א' אייר תשפ"ב 5/2/23) פרסמתי מעל במה זו, טור הקורא לציבור שלא לרכוש דירות עקב ירידת מחירים צפויה. כתבתי אז בין היתר: "אני יודע שכל המומחים אומרים אחרת, ולדעתם מחירי הדירות אמורים לעלות, אך אני חושב שהם דווקא ירדו בתקופה הקרובה. אני גם לא חוזה עתידות ולא יכול לדעת מה יהיה, רק להעריך בזהירות, הבה ננתח יחדיו את הנתונים ונדמה לי שגם אתם תסכימו איתי, שלא כדאי כעת לרכוש דירה".
התגובות שקיבלתי היו הרבות ביותר אי פעם. מאן דהוא פרסם את הטור בפורום מסוים וזכה ל-4,403 תגובות. רובן של אנשים שחשבו שאני טועה. אבל היום כבר רואים את זה בשטח והמחירים יורדים – ובגדול.
הקבלנים אמנם אומרים שזה לא נכון (אחרת תהיה להם בעיה עם הבנקים), אך המודעות שלהם ממלאות את כל העיתונים וצועקות ההיפך. אם נותנים לך 20/80 ללא הצמדה או מחסן גדול מתנה, זה בעצם הנחה של מאה – מאתיים אלף ₪ בלי לומר זאת מפורשות. לפני שבועיים שמעתי את זה מפיו של קבלן חרדי מפורסם, גם הוא לא ממש הודה שהם בירידה תלולה, אך היה מספיק הגון להודות שהמתנות שהם מחלקים שווי ערך לאחוזים נכבדים מהדירה.

סימן נוסף לכך ניתן ללמוד מהתופעה החדשה, שכמותה לא הכרנו בשנים האחרונות. תופעה בה מכרזים רבים מאוד של רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) חוזרים למשרד השיכון באין דורש, בבחינת "והתמכרתם ואין קונה". גם במכרזים שכן ניגשים אליהם, המחירים הזוכים נמוכים בד"כ משמעותית מהערכת שמאי. ללא ספק זהו סימן מובהק לירידת מחירים וירידת הרווחיות של הקבלנים.
גם ביד שניה מתחילים להרגיש את ירידת המחירים, אם כי לא באותם מספרים. רוב מוכרי הדירות עדיין חושבים שהמחירים עולים, או מקסימום מוקפאים. אך לעומתם רוב הקונים כבר מזהים את הפוטנציאל ודורשים עדכון מחירים כלפי מטה. מיעוט של המוכרים מבינים את זה, ועושים "קוועטש" קטן לקראת הקונים, הם מעריכים (וגם אנחנו) כי אם לא יעשו זאת היום יצטרכו בקרוב לעשות קוועטש גדול וכואב שבעתיים.
בחצי הלילה של מוצש"ק פרשת כי תשא, נקראתי בבהילות לערוך זיכרון דברים למכירת דירה בבית שמש. אמנם כעו"ד אני פחות ממליץ בדרך כלל, על חתימת זיכרון דברים, אך לכל כלל יש יוצאים מהכלל.

הדירה המדוברת הייתה דירת 3 חדרים עם מרפסת גדולה ואופציה מיידית ענקית במיקום פריים לוקיישן (מעולה). המחיר הסופי שנסגר 1,765,000 ₪ כאשר לפני חודשיים כבר הריחו את שני המיליון לדירה שכזו. מי שמיהר לחתום על העסקה, היה דווקא המוכר שהבין שתיכף גם זה לא יהיה.
ועכשיו לשאלת השאלות: האם זה הסוף, או שאנו צפויים לירידה נוספת. או במילים אחרות: "מה טומן העתיד בחובו?".
כמובן שהנבואה ניתנה לנביאים, פלוס עוד כמה סוגי אנשים – כך שאין לי דרך לנבא, אך אפשר לנסות להעריך זאת, כשאנחנו בודקים מה גרם לעלייה הקודמת ולירידה עד כה. מי שגרם לירידת המחירים אינם דווקא הנציגים שלנו, כי אם שני גורמים מקבילים אשר פעלו על השוק במשך שנים לעליית המחירים. שניהם הופסקו השנה, וגרמו לירידה התלולה.

הגורם הראשון בצד של ההיצע זה השיווקים של משרד השיכון. לא משנה מה דעתנו על שר השיכון היוצא אלקין ברמה האישית (יש לנו מה לתעב אותו באופן אישי על מעשיו), אך במבט אובייקטיבי על תפקודו במשרד השיכון הוא עשה באופן מושלם את מה שהיה צריך (ומה שקודמו מאנ"ש לא עשה, ומחליפו עדיין בתקופת החסד). הוא שיווק בהצלחה כמויות אדירות של דירות, רובן במסגרת ההגרלות לזכאים, אלו גרמו למגזר הצעירים שהם הצרכן המרכזי, להבין כי יש למה להמתין ולא כדאי לרוץ לקנות.
הגורם השני הוא בצד של הביקוש: הריבית האפסית שהייתה נהוגה כאן במשך שנים, גרמה לכולנו להשקיע בנדל"ן ולחגוג, אך כעת הגיע הזמן לשלם על החגיגות. הריבית נסקה לגובה כזה שאין כמעט היתכנות להרוויח בנדל"ן היום (אל תתפתו למודעות שהיו מתאימות למצב הקודם, אתם תתחרטו על כך מאוד).
כאשר המשקיעים יורדים מהבמה בגלל הריבית, והזוגות הצעירים עולים על הגדר בגלל ההגרלות הצפויות, נותרות על המדפים עשרות אלפי דירות מיותמות, והתוצאה הבלתי נמנעת היא ירידת המחירים.

עכשיו נחזור לשאלה הראשונה: כמה ימשיכו לרדת? בדרך הטבע, התשובה תלויה בשני הפרמטרים הללו: ככל וההגרלות תמשכנה (אגב, בחודש הקרוב יש הגרלה עם עשרת אלפים דירות, זה יותר מכל אלעד ועמנואל גם יחד, ועם תנאים מעולים שיכניסו בע"ה מאורסים ועוד רבים, ואחרי ההגרלה הזאת יש עוד הגרלות, כך שרק פראיירים קונים עכשיו יד שניה), וככל והריבית לא תרד ואין שום סיבה להניח שהיא תרד בקרוב (היא כבר לא תעלה בהרבה כנראה, כי עלייה משמעותית מעבר לטירוף הנוכחי זה כבר קטסטרופה לענפים שלמים במשק, וגם שהריבית כבר די משיגה את יעדיה בעצירת האינפלציה) אנחנו צפויים לדעתי להמשך הירידה, אם כי לא התרסקות.
אחרי ולאור כל הנתונים הללו, אנסה לקחת סיכון מחושב ולהעריך את הצפוי לנו בהמשך: אם אתם קונים (ואין לכם תעודת זכאות – אחרת אין כל היגיון בקנייה אחרת) אין לכם מה למהר, אבל גם אין מה לצפות למחירים של לפני ארבע שנים.
אם אתם מוכרים ואין לכם משהו ייחודי בדירה כגון תמ"א, זכויות בנייה, וכד', כדאי לכם להזדרז קצת עם המכירה הואיל והמחירים צפויים לרדת עוד קצת, אך בזהירות: לא צריך לרוץ בירידה, למכור לאט לאט ובמתינות. המחירים לא הולכים להתרסק ממש.
אני מסכים בכל מילה עם בעל הטור.... תכל'ס רואים את הירידה בשטח.

ר. המוסד

משתמש מקצוען
אני מסכים בכל מילה עם בעל הטור.... תכל'ס רואים את הירידה בשטח.
יש לך דוגמאות של עסקאות עם ירידות מחירים מהערים החרדיות?
כי משום מה זה נראה שהנדל"ן החרדי נמצא על פלנטה אחרת...

(במיוחד אני לא מבין את רמה ד' עם המאות האברכים שהשקיעו שם ב20-80, ועכשיו כבר מתקרב ובא תאריך הפירעון...)

נשמת כל חי תברך

משתמש פעיל
לפי מה שמדווחים נראה שעדיין במגמת עלייה.......
אשמח לחוות דעת המומחים!
לא מומחה.....
כדאי !!!!!
ומתוך נסיון אני אומר לך תקנה כמה שיותר מהר .. אחרת גם את האופ' הזו לא יהיה לך ....... כי המחירים רק עולים ועולים

ניק 109814

משתמש פעיל
נבואה ניתנה לקבלנים ולמשקיעים...

אשמח לחוות דעת המומחים!
לא ראיתי שום תחזית לירידה בריבית בתקופה הקרובה, דווקא יש הרבה תחזיות להמשך העלאות,
כמה נתונים שמאלצים\מאפשרים לנגיד להמשיך להעלות את הריבית:
  1. אינפלציה שממשיכה לזנק.
  2. שקל חלש.
  3. לבינתיים אין עלייה דרמטית בכמות המשפחות שלא עומדות בהחזרי המשכנתא.
  4. אבטלה נמוכה.

זה תלוי בנתונים אישים של כל אחד.
אבל למי שיש זכות להגרלות של דירה בהנחה, כנראה שלא כדאי לו לוותר על זה,
וגם כיום בהרבה מקומות אם תפקידו בבנק את ההון העצמי שצריך לדירה, או בהשקעות סולידיות של אג"ח ומק"מ, אתם יכולים לקבל את השכירות החודשית מהתשואה והזכאות לסיוע בשכר דירה.

לדוגמה ברמה ד' בבית שמש בבית שצריך הון עצמי של חצי מיליון ש"ח (וגם אז נשאר לכם משכנתא של קרוב ל8000 ש"ח לחודש) תקבלו באזור 2000 ש"ח חודשי (500000 * 0.05 / 12 = 2083.33) ותוסיפו לזה סיוע בשכר דירה של 1470 ש"ח הגעתם לאזור ה3500 ש"ח בחודש, לעומת זאת השכירות שם היא באזור ה3000 ש"ח,
יוצא שנשארתם עם 500 ש"ח כל חודש.

ועוד נתון לגבי רמה ד' יש לקבלנים המון דירות שעדיין לא נמכרו (מידיעה), ותוסיפו לזה את כל האלה שקנו ב20/80 שאין להם סיכוי לקבל משכנתא גם אם הם יקחו את היועצי משכנתאות הכי טובים שיש.

ולגבי חריש כבר עכשיו יש שם ירידות, וגם יש משקיעים שמכרו את הדירה להשקעה שלהם.

שפריצרית

משתמש מקצוען
אם כי, כדי לחשוב אולי עדיף לקנות דירה קטנה כעת ובהמשך לשפר דיור.
שמעתי המלצה כזו גם.
אם אתם זו"צ / משפחה צעירה, זה לא זמן לקנות דירת 4-5 חדרים לכל החיים.
יש היגיון לקנות דירה גם בתקופה הזו, ולהצמיד את ההון העצמי למחירי הנדל"ן בארץ (שגם אם אכן יורדים כרגע יש הסכמה די גורפת שבהמשך מגמת העליה תחזור לתקנה)
אבל אם תקנו דירה שגדולה עליכם כרגע, תשלמו ריביות מיותרות שכרגע יקרות מאד.

מפתחת תוכנה

משתמש פעיל
מי שממליץ עכשיו לקנות דירה על אף הרביות הגבוהות לוקח בחשבון שלא רואים באופק סימנים של מיתון
ומי יודע עוד כמה עליות צפויות ולאן הריבית תגיע?
זה הדבר היחיד שמרתיע אותי..כרגע יש מיתון במחירי הדירות ואני רואה גם ירידות למי שלחוץ למכור..
כך שעליה נוספת יקח זמן עד שאנשים יחזרו לקנות..

חיים שיש בהם

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
עריכה תורנית
זה הדבר היחיד שמרתיע אותי..כרגע יש מיתון במחירי הדירות ואני רואה גם ירידות למי שלחוץ למכור..
אני חושב
ואני מאמין ש @עו"ד נתן רוזנבלט גם יסכים איתי
שכל התועלת בהמתנה זה רק אם נאמין שמישהו עובד על פתרון
כי אם לא המיתון זה רק בועה
וכשאנשים יבינו שאין להם פתרון אמתי העליה תהיה הרבה הרבה יותר משמעותית
כי יווצר לחץ במכה ולא יתווסף לאט לאט

מלושקה

משתמש חדש
מה קורה עם הריבית?
הם עומדים לעצור את העליה כל חודש או שזה רק ימשיך וימשיך עד 10% אפילו...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה