דרוש מידע דירה בפרוייקט החדש במחיר מציאה ממש, רלוונטי למי שאין לו כרגע איך לממן

tadmit

המרכז לשידורים חיים, חתונות, כנסים, לוויות
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
דירה, לא בכל מחיר! (מאמר שקיבלתי, לא ידוע לי היכן פורסם)

אחיין שלי, עובד בארגון מפורסם שמסייע לאברכים שנקלעים למצוקה כספית עקב התנהלות כלכלית לא נכונה. הוא מתאר באוזני מציאות אפוקליפטית (אסון בסדר גודל עולמי) של אין ספור אברכים השרויים במצוקה קשה מול שוקת שבורה.
הצד השווה שבכולם שהם לקחו על עצמם הרבה יותר מכפי יכולתם בתשלומי משכנתא וכעת אינם יכולים לעמוד בכך הרגע המצמרר ביותר היה כאשר תאר כיצד אברך צעיר התבטא באוזני המטפל מטעם הארגון: "ההורים שלנו רצו לקנות לנו דירה שיהיה לנו שקט ואוכל ללמוד בשלוה, בפועל הם קנו לנו קבר המייצר לנו כאב ראש נוראי שבגללו אני לא יכול ללמוד כלל", זה הזכיר לי את תפילת הכהן גדול ביום הכיפורים על אנשי השרון "שלא יהיו בתיהם קבריהם", במקור הכוונה היא לרעידות אדמה, אך מה שקורה היום הוא גם סוג של רעידה שבה הדירה הנכספת מקברת את בעליה ונוטלת ממנו את איכות החיים
איך הגענו לכך?
כמובן, השילוב הקטלני של ריבית רצחנית ומחירים דוהרים. ניקח לדוגמה דירה בבית שמש (המחירים במ"ע/אלעד/ביתר די חופפים), היא עולה 1.8 מיליון ש"ח ועל מנת לרכוש אותה שילמו ההורים את המינימום המתבקש שזה 450,000 ש"ח, כל היתר משכנתא בזכות המאכער המצויין שהצליח לשכנע את הבנק כי האברך הוא גם נהג משאית וגם ראש ישיבה בו זמנית והאברכית היא גאונית הייטק וכך הם מרוויחים יחדיו סכום של 28,000 ש"ח נטו (שזה מה הבנקים דורשים = פי ארבעה מהתשלום החודשי הצפוי, תיכף נבין מדוע) עכשיו כולם מאושרים, ההורים שמחים שהזוג מתגורר במרחק סביר מהם – חצי שעה מאלעד במקום 45 דקות מחריש למשל, והאברך שמתגורר בתוך אתר בנייה ברמה ג' 3 וודאי מרוצה. גם הבנק מרוצה, מעתה ועד שנת תתי"ג (יש דבר כזה, יהי רצון שנזכה)
האברך המיליונר עומד לפרנס את עניי הבנק. לאורך ימים ושנים טובות אך זה כמו הקורונה הארורה למי שזוכר: בתקופה הראשונה העולם נפלא, הנדבק מסתובב ומספר לכולם שאין קורונה והכל דמיונות ואגב כך גורם גם להם לחלות במחלה, ורק אחרי תקופה מתחילות הצרות. גם המשכנתא הטובה ביותר, יש לה חיסרון אחד: יום אחד צריך להחזיר אותה, בעצם לא יום אחד אלא כל החיים משועבדים אליה, כמאמר הכתוב "הנה טפחות נתת ימי". עשרים שנה בנדל"ן אני עדיין מחפש את המאכער שגם יעזור לי להחזיר את המשכנתא, לא רק לקחת אותה.
עכשיו חשבון פשוט:
עד לפני שנה, אותו זוג היה רוכש את אותה דירה ב 1.3 מ' ש"ח, משלם הון עצמי 320,000 ש"ח ומחזיר כל חודש 4800 ש"ח שזה הרבה, אבל נסבל, בפרט עם הידיעה שכמעט כל. הכסף חוזר לכיס השני ויורד מהחוב על הדירה. היום, אותו זוג ישלם 450,000 ש"ח הון עצמי וכל חודש 8500 ש"ח, עוד ארבעת אלפים ש"ח לחודש זה ההבדל בין לחיות או לא להיות, בין אברך יושב אוהל לאברך יושב חושך:
זו רק ההתחלה
שלושה פרמטרים נוספים מחמירים את העניין בהרבה. ראשית, מחיר למשתכן: אנשים רכשו דירה כמה שיותר גדולה אם משום שזה מה נשאר ואז זה חכם, ואם זה על מנת למקסם את הרווח שאז זה לא חכם, בין כך ובין כך אנשים מנצלים את ההקלה שלפיה אפשר להגיע להון עצמי נמוך במיוחד במחיר למשתכן,
וכך יצא :
א. שאברכים צעירים שנה-ראשונה'ניקים, רוכשים דירת 150 מטר איפשהו, עם הון עצמי של מאתיים אלף ש"ח והשאר במשכנתא, שעכשיו כבר עומדת על למעלה מעשרת אלפים ש"ח, כן אני מכיר כאלו וכנראה גם אתם.
ב. שנית, עם עליית ההון העצמי הנדרש (בדירות רגילות בנק ישראל אינו מאפשר לקחת יותר מ 75% מקסימום) נוצר קושי להשגת הסכום וכך הראש היהודי ממציא לנו פטנטים, והמאכערים המוצלחים משיגים הלוואות שונות, כמו סינרגייה, הלוואה ברגע, טריא, וכל שום וחניכא דאית ליה שהצד השווה שבהן שהריבית גבוהה במיוחד ודרכם לתפוח, במקרה כזה אותו אברך של ה 8,500 ש"ח מוסיף גם עוד איזה 1500 ש"ח סה"כ עשרת אלפים ש"ח כל חודש, 500 ש"ח ליום לא כולל חגים, תראו לי אברך שמצליח לשלם סכום כזה לחודש רק על סעיף דיור ולהישאר בחיים רגועים.
ג. והשלישי והכי חשוב: הכסף הולך לפח! מתוך אותם עשרת אלפים, כשבעת אלפים הולכים רק לריביות, החוב יורד ב 3,000 ש"ח בלבד כל חודש, כל היתר = ישר לפח (!) ואז מה עושה האברך המסור שהדיו של חתימתו על הכתובה "ואנא איזון ואפרנס" טרם יבש, או שהוא לוקח עוד הלוואות ואז הוא מסתבך עוד יותר או שהוא לוקח עוד עבודות, קשות ומבזות שמוציאות את האדם מהעולם ומהתורה "כך או כך "בתיהם קבריהם!
אז מה עושים?
פשוט, לא קונים! כרגע המציאות היא שקניית דירה עם משכנתא היא ככל הנראה ההשקעה הגרועה ביותר שניתן להעלות על הדעת למען עתיד הזו"צ היקר. המחירים יורדים מטה מטה והריבית מזנקת מעלה מעלה נחזור למשל לאותו אברך ומשפחתו מבית שמש, ונניח שהם לא רכשו את הדירה אלא שכרו אותה. דירת 3 חדרים ברמה ג' 2 בבית שמש מושכרת היום מקסימום ב 3,000- ש"ח, מתוכם 1,000 ניתן לקבל כסיוע בשכר דירה, (מי שהצליח לשכנע את הבנק שהוא ראש כולל בגיל 21 יצליח בקלות לשכנע את משרד השיכון שהוא אברך כולל שמרוויח עם בני ביתו 4,900 ₪) ואז משלמים 2000 ש"ח בלבד, לא במקום החלק של הקרן של המשכנתא, אלא במקום החלק שהולך לפח, כך נבזבז רק 2,000 במקום 7,000 , לא צריך להיות גאון הייטק על מנת להבין מה יותר קל
ומה יהיה בסוף? תמיד ישלמו שכירות?
א. לא נורא, עשרות אלפי חרדים בארה"ב גרים בשכירות, גם אנחנו יכולים.
ב. והעיקר: בינתיים אפשר להמשיך ולהשתתף בהגרלות השפויות, להגיד פרק תהילים, ולזכות בדירה. הדברים מכוונים בעיקר לאנחה הרווחת בציבור כי כבר אין כח להמתין ואם כן "נקפוץ למים" ונרכוש דירה, כאשר הטיעון המרכזי הוא "מה עם השכירות שהולכת לאבדון בינתיים", רבותיי! הדבר היחיד שהולך לאבדון זה הריביות המטורפות שאתם הולכים לזרוק כל חודש לפח, והקפיצה למים לא תמיד חכמה, בנערותי הכרתי בחור שקפץ ראש לנחל היהודייה ולא שם לאבן חדה שיש במים, זכרונו לברכה,
קצת סבלנות, אפשר לחפש משהו זול במיוחד למי שחסר סבלנות, ואפשר גם להמשיך לשכור ולהשתתף בהגרלות, בינתיים המחירים רק יורדים, ובסוף רובם ככולם זוכים בעזרת השם

נתל'ע

משתמש סופר מקצוען
(מאמר שקיבלתי, לא ידוע לי היכן פורסם)
את הטור הנפלא כתב @עו"ד נתן רוזנבלט

• תודה
Reactions: mg3

יצחק77

משתמש מקצוען
כואב כואב אבל הקטסטרופה עוד לפנינו מה יהיה כשאותם מאות או אולי אלפים ישבר ויוציאו את הדירות לשוק או גרוע מזה הבנק יאלץ להוציא לשוק המחיר ישבר ב30% ואז גם את הדירה לא תהיה וגם חוב ישאר ה' ירחם מספיק ש10% מהשוק ישבר כדי לגרום למפולת מחירים

ר. המוסד

משתמש מקצוען
כואב כואב אבל הקטסטרופה עוד לפנינו מה יהיה כשאותם מאות או אולי אלפים ישבר ויוציאו את הדירות לשוק או גרוע מזה הבנק יאלץ להוציא לשוק המחיר ישבר ב30% ואז גם את הדירה לא תהיה וגם חוב ישאר ה' ירחם מספיק ש10% מהשוק ישבר כדי לגרום למפולת מחירים
המצב בהחלט נראה לפני מפולת מחירים

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
המצב בהחלט נראה לפני מפולת מחירים
כנסו למחירי הדירות לאן, שם נראה שאנחנו לפני המראה שאין לה סוף

וסתם נזכרתי בזה:
מלמד שהראה הקב"ה ליעקב אבינו שרו של בבל עולה ע' עווקים... ושל אדום עולה ולא יודע כמה, באותה שעה נתיירא יעקב אבינו, אמר אפשר שאין לזה ירידה, אמר לו הקב"ה ואתה אל תירא עבדי יעקב, אפילו הוא עולה ויושב אצלי משם אני מורידו...

גערער

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
‏‏לכידה.PNG

תכלת מרדכי

משתמש פעיל
עריכה תורנית
שכירות בב"ש (מידיעה) ברמה ד' לדירת 3 חדרים מתחילה ב3400 לחודש, לדירות הכי פשוטות. אם רוצים גם ארונות מטבח עליונים (מותרות!!!! אין לי מושג איך מסדרים בלי זה...) וקירבה הגיונית לתח"צ משלמים לכה"פ 3600.

זו המציאות העכשווית, ובניגוד למחירי הדירות, מחירי השכירות עולים, ובהרבה!

אין דירות ב3000. בעיקר - כי כמעט שאין דירות 2 חדרים בשוק, פשוט לא בנו שם כאלו...

מולטי תקשורת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
שכירות בב"ש (מידיעה) ברמה ד' לדירת 3 חדרים מתחילה ב3400 לחודש, לדירות הכי פשוטות. אם רוצים גם ארונות מטבח עליונים (מותרות!!!! אין לי מושג איך מסדרים בלי זה...) וקירבה הגיונית לתח"צ משלמים לכה"פ 3600.

זו המציאות העכשווית, ובניגוד למחירי הדירות, מחירי השכירות עולים, ובהרבה!

אין דירות ב3000. בעיקר - כי כמעט שאין דירות 2 חדרים בשוק, פשוט לא בנו שם כאלו...
עדין גם לדבריך
3600-1170 סיוע שכר דירה =2430

אם תקנה דירה כזאת היום ב1.850.000 תשלם משכנתא של בין 9-10 אלף ש"ח לחודש אז החשבון הוא חשבון נכון.

תכלת מרדכי

משתמש פעיל
עריכה תורנית
עדין גם דבריך
3600-1170 סיוע שכר דירה =2430

אם תקנה דירה כזאת היום ב1.850.000 תשלם משכנתא של בין 9-10 אלף ש"ח לחודש אז החשבון הוא חשבון נכון.
נכון, רק רציתי לדייק מהניסיון העדכני שלי, וגם להפנות את תשומת הלב לכך שמחירי השכירות (לכה"פ בב"ש) בעליה, בעוד מחירי הדירות בירידה (כמובן אם [טועים ו]לא כוללים את הריביות על המשכנתא כחלק ממחיר הדירה)

מולטי תקשורת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
נכון, רק רציתי לדייק מהניסיון העדכני שלי, וגם להפנות את תשומת הלב לכך שמחירי השכירות (לכה"פ בב"ש) בעליה, בעוד מחירי הדירות בירידה (כמובן אם [טועים ו]לא כוללים את הריביות על המשכנתא כחלק ממחיר הדירה)
בכל הארץ יש עכשיו עליה במחירי השכיירות וזה נובע מעובדה פשוטה שמשכירי הדירות משלמים משכנתאות על הדירות ואת כל העליות ריבית שהם סופגים הם מפנים לשוכרי הדירות
ובצדק

אבל עדין בשוק של היום לא שוה לקחת משכנתאות מטורפות למי שלא יכול לעמוד בזה.
ובפרט שיש סיכוי שמחירי הדירות ירדו..

לארג'

משתמש מקצוען
בכל הארץ יש עכשיו עליה במחירי השכיירות וזה נובע מעובדה פשוטה שמשכירי הדירות משלמים משכנתאות על הדירות ואת כל העליות ריבית שהם סופגים הם מפנים לשוכרי הדירות
דווקא אני רואה ירידות בשכירות בירושלים בהרבה דירות
השיא היה בינואר ,עכשיו יורד..

רחל305

משתמש פעיל
אתם באמת מאמינם שהמחירים ירדו?
לפני חצי שנה שאלתי אם עדיך להחזיק חצי משכנתא ולהשאר רק אם חצי. - המשכנתא יקרה אז אולי שווה
או לקנות בכסף הזה דירה- אולי לא שווה כי המחירים ירדו

כולם ענו שאם יש אפשרות לעמוד בזה אז עדיף לקנות בכסף הקיים ולא להחזיר את המשכנתא הקיימת.

הגולם מפראג

משתמש פעיל
דירה, לא בכל מחיר! (מאמר שקיבלתי, לא ידוע לי היכן פורסם)
לצערי לא ממש התחברתי לכתבה הזאות של עו״ד רוזנבלט
בגלל כמה סיבות, אבל הסיבה הפשוטה היא
שבמהלך ה20 שנה האחרונות כל אברך שקצת חנק את עצמו ועשה את מה שהוא אומר לא לעשות
(שזה אומר לקחת דירה יותר גדולה על חשבון משכנתא ל30 שנה)
הרוויח סכומים מטורפים של כסף.
מה שקרה שהעלו את הריבית ובאמת במצב כזה צריך לשקול האם לקנות או לא בהתחשב בריביות
זה משהו שקרה רק בחצי שנה האחרונה, ובכלל לא נותן מדד על כל הסיפור של דירה כהשקעה.
הרבה יותר אנשים שאני מכיר, מתחרטים שלא השקיעו וקנו דירה יותר גדולה, נאשר להיפך..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  16  פעמים

לוח מודעות

למעלה