מידע שימושי בעניין השידוכים

• פותח הנושא mat
  • פורסם בתאריך

חני S

משתמש מקצוען
כמו שכתבו כבר, בחור שמציעים לו שידוכים שנותנים כסף, למה שיפנה לאלה שלא נותנים, ולמה שלא יקח מההורים סכום אגדי כזה - כשברור שאם לא הוא זה ילך לבת הבאה בתור, וכל החתנים האחרים קיבלו ורק הוא יוותר וישתעבד כל החיים?

לכן כמעט ואין סיכוי שהשינוי יגיע מיחידים - כי כאלה כבר יש וגם היו תמיד, שינוי יגיע רק ע"י התארגנות מסודרת.
מה שאני כתבתי לעיל שהתארגנות כזו בדרך הטבע (בפרט ביוקר של ה-5 שנים האחרונות) לא עולה בקנה אחד עם אפשרות לתת לבעל ללמוד (אפילו לא ב5-10 שנים הראשונות, בטח לא כל החיים), ואת זה יודעים ראשי הישיבות ולכן אין סיכוי שיתנו יד למשהו שאמור לגדוע את הדרך חיים שהם מנתבים לתלמידיהם.
כבר כתבו כאן פעם רעיון מוצלח
והוא לגשת אל השידוך ובסוף (בתנאים) לבקש שכירות לשנה או הורדת המחיר משמעותית
אין ספק שההורים יברכו על כך והזכות הזו תעמוד לזוג.
לעשות מיזה רעש -עוד סיפור של ולדר ועוד קמפיין ממציאות כזו יכולים להביא לצמצום התופעה ומוטיבציה לאחרים הלאה.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
כבר כתבו כאן פעם רעיון מוצלח
והוא לגשת אל השידוך ובסוף (בתנאים) לבקש שכירות לשנה או הורדת המחיר משמעותית
אין ספק שההורים יברכו על כך והזכות הזו תעמוד לזוג.
לעשות מיזה רעש -עוד סיפור של ולדר ועוד קמפיין ממציאות כזו יכולים להביא לצמצום התופעה ומוטיבציה לאחרים הלאה.
למה שלא יקח מההורים סכום אגדי כזה - כשברור שאם לא הוא זה ילך לבת הבאה בתור, וכל החתנים האחרים קיבלו ורק הוא יוותר וישתעבד כל החיים?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מעניין אותי לגבי כל אותם ליטאים אשכנזיים שהם אבות לנערות בשידוכים, שדורשים מהבחורים הצעירים שיושבים ולומדים בהתמדה, שלמרות שכל החברים שלהם מקבלים 400-500 אלף, הם 'יורידו את האף' ויקחו רק 200K - מה הם יאמרו אם יציעו להם בחור 'בעל תשובה', או 'חצי חצי', או 'ממשפחה הרוסה' - האם הם גם יאמרו 'בטח, בטח, אנחנו בכלל לא מסתכלים על 'מה יאמרו'', או שירצו לטרוף אותך?!

אפשר למצוא בחורים מוצלחים מאד שלא דורשים הרבה. אבל אם אתה רוצה למצוא לביתך את הטופ שבטופ, למה שהחתן הפוטנציאלי לא ירצה לעצמו את הטופ שבטופ?!

אני אכן מכיר תלמיד חכם עצום, שבגיל 60 הוא מופיע כל יום לכולל בשעה 9:00 ועושה שטייגען שאברכים בני 21 יכולים רק לקנא בו, והוא מוצא חתנים טובים מאד, ולא 'סופר' את זה שהם מעדה אחרת.

בקיצור - למה אתם דורשים רק מהבחורים להתפשר?

ישראלה ישראלי

משתמש סופר מקצוען
מבחינת ההכבדה על הזוג הצעיר:
איך שאני מכירה את המצב כיום
זוג שמקבלים מיליון - הם קונים דירה בב"ב \ י-ם מה שמשאיר להם משכנתא של 500-600 K
זוג שמקבלים 400 - קונים דירה בפריפריה - מה שמשאיר להם משכנתא הרבה יותר נמוכה...
מעריכה שזה לא כולם אבל אני עדיין לא שמעתי על זוג עם מיליון שהלכו לגור בפריפריה

סימן שאלה

משתמש פעיל
למה שלא יקח מההורים סכום אגדי כזה

למה שהחתן הפוטנציאלי לא ירצה לעצמו את הטופ שבטופ?!

ומה אם הדרישה של החתן ל"טוב שבטופ" הייתה מביאה בוודאות את אביו לידי התקף לב?

הוא לא בטוח ימות. מין התקף כזה שהוא רק "קרוב לפיקוח נפש", "לפעמים זה פיקוח נפש ממש". הרוב שורדים איכשהו.

מה אומרים?

כן.

זה למה –
ש"החתן הפוטנציאלי לא ירצה לעצמו את הטופ שבטופ"

זה למה –
"שלא יקח מההורים סכום אגדי כזה"

וזה גם למה -
שהבת לא תסכים לכך בשום אופן

loving music

משתמש מקצוען
בהקשר לפריפריה - שזה פתרון יחסית מתקבל על הדעת - אני גרה בפריפריה, בת להורים שעזבו מרצונם דירה בת 5 חדרים בבני ברק ובאו לגור בפריפריה, ומידיעה אומרת ש 95% מהזוצי"ם שבאים לפריפריה מחוסר אמצעים מרוצים עד הגג ולא מוכנים לשמוע על שיבה למרבז. (יש כ - 5% שמתקשים להסתגל אבל זה מיעוט קטן מאד)
בכל אופן - יצא לי לשמוע דיון של תלמידות ו' סמינר בבני ברק, מי תסכים לקבל דירה בעפולה, (כן, זה היה הניסוח), ונדהמתי לשמוע שיש בנות שבשבילן דירה בקרית הרצוג זו פשרה משמעותית
את זה צריך לשנות
ולא באתי חלילה להביע ביקורת על יושבי עיר מסוימת או משהו

loving music

משתמש מקצוען
אני אכן מכיר תלמיד חכם עצום, שבגיל 60 הוא מופיע כל יום לכולל בשעה 9:00 ועושה שטייגען שאברכים בני 21 יכולים רק לקנא בו, והוא מוצא חתנים טובים מאד, ולא 'סופר' את זה שהם מעדה אחרת.

בקיצור - למה אתם דורשים רק מהבחורים להתפשר?
ספציפית, פשרה על עדה זה משהו שקצת קשה לבקש מאנשים, מהרבה סיבות, ואחת המשמעותיות שבהן היא שבכל מקום שיש יהודי אחד יש שני בתי כנסת, כדי שיהיה לו את בית הכנסת שאליו הוא לא הולך..
וברצינות - הבדלי המנהגים ופסקי ההלכה הם משהו שמתבקש שאנשים ירצו לשמו
בחורה חסידית אמרה לי פעם שאם היא תתחתן עם ליטאי ותוציא שבת לפני רבינו תם היא תרגיש אוכלת ביום כיפור...
אנחנו מחנכים לאמונה בצדקת דרכנו הרוחנית, אי אפשר לבוא לבחורה בת יציבה בדעתה ובהשקפותיה, ש - 20 שנה חונכה בדרך מסוימת ולבקש ממנה לשנות את אורחות חייה. וכן, זה שינוי, לא יעזור כלום.
(ובמקרה הזה - לא הבחור אלא הבחורה תצטרך להתפשר, הולכים אחרי הבעל...)

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
בהקשר לפריפריה - שזה פתרון יחסית מתקבל על הדעת - אני גרה בפריפריה, בת להורים שעזבו מרצונם דירה בת 5 חדרים בבני ברק ובאו לגור בפריפריה, ומידיעה אומרת ש 95% מהזוצי"ם שבאים לפריפריה מחוסר אמצעים מרוצים עד הגג ולא מוכנים לשמוע על שיבה למרבז. (יש כ - 5% שמתקשים להסתגל אבל זה מיעוט קטן מאד)
בכל אופן - יצא לי לשמוע דיון של תלמידות ו' סמינר בבני ברק, מי תסכים לקבל דירה בעפולה, (כן, זה היה הניסוח), ונדהמתי לשמוע שיש בנות שבשבילן דירה בקרית הרצוג זו פשרה משמעותית
את זה צריך לשנות
ולא באתי חלילה להביע ביקורת על יושבי עיר מסוימת או משהו
ובדיוק לכן לדעתי השינוי צריך להתחיל מהסמינרים.
צריך לגרום לבנות להתבייש בלומר דבר כזה,
לגרום להן להתגאות ב"אנחנו הלכנו לפריפריה, כי שם עם הון ראשוני של 150,000 אנחנו יכולים לקנות דירה".
אח"כ זה יעבור לבחורים האומללים ש"למה שהם יסכימו".

רחלה 123

משתמש מקצוען
לא הבנתי.

להורים (רק להורי הבנות!) צומח בחצר עץ של דולרים שהם יכולים לקטוף ממנו חצי מליון ש"ח עבור כל בת שלהם?

אם כך, ברור שזה קריטי מאוד שהם יתנו אותם לבת שלהם, על מנת שהחתן יוכל לשבת וללמוד.

אבל המציאות היא (ב98% מהמקרים) שפשוט אין להם.

ואם אתה אתה מעוניין לתת פחות - זה בסדר גמור אני בעד אפילו אבל אל תצפה שהוא ישב בכולל תוך שנתים שלוש והוא חייב לעזור גם בפרנסה,

כתבתי כבר את דעתי בתוך הציטוט
אני בעד בהחלט בעד שהורים לא יתנו לביתם כ"כ הרבה כסף
אבל הבעיה היא שאף אחד לא מוכן להכיר במציאות , אל תתן באמת בשמחה אבל אל תפתח ציפיות על חתן שיושב ולומד כל חייו[

לייבובוש

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
ב''ה יש המון בני תורה שהם עושים שתייגן כמו שצריך,וההורים לא מבקשים סכומים מטורפים בכלל,אלא שמה? הם מעדות שונות.עם קצת יוצאים מהדימיונות של החברה....

תלמידי חכמים שהם מהורים ספרדי עם אשנזיה או להיפך יש המון.ובימינו כבר אין הבדליים תרבותיים כ''כ.הרי הארי'זל
היה מאבה אשכנזי ואמה מיצרית.החידה היה אבא ספרדי ואימה מצאצאי תלמידי הגר'א.ואז ההבדלים באמת היו יותר ניכרים.

מי שרוצה להתעקש,הוא יחכה עד השבחור/ה יהיה 27 ואז יפלו להם את הסימון

זילפה יוכבד

משתמש חדש
אני מבינה שהדיון כאן כבר ארוך אך רציתי להוסיף ענין שנראה לי שלא הזכירו - בעצם מי שמקבל דירה לא מובטח לו פרנסתו לעולמי עד... ק"ו אם יש לו דירה בב"ב... אולי חכם יותר לבדוק אם הבחורה המיועדת יש לה אפשרות לפרנס?(אם אפשר לשרטט את העתיד?) רוב הפעמים דירה ובטח דירה גדולה כרוכה בהמווון הוצאות ! נראה לי שהגישה של לבדוק שידוך לפי הדירה זה פשוט קטנוניות והגיע הזמן לגדול את זה...
בינינו, רוב המגיבים כאן נשואים, כמה ממכם יכולים להעיד על כמויות האושר ושלום בית שהוסיף לכם הדירה בחייכם...
בינינו מה שהכי חשוב בשידוך (שלא רוצים שיתפרק ושיהיה פשוט טוב בסיסי לבני הזוג בחיים)-זה כמה בנאלי ומוכר אך מה לעשות שזה החיים -זה מידות שפויות אצל שניהם ולפעמים ,לא תמיד -אם רוצים ממש להיות מפונקים-זה לבדוק את הרקע ממנו מגיע הבחור/ה שזה משפיע על היציבות שלהם ,לפעמים .
אז אולי הורים שהגיעו לגיל כ"כ נכבד וכבר מחתנים ילדים יכולים כבר להתבגר ולבדוק מה באמת ייעשה טוב לילדיהם ומקסימום אם דואגים לעתיד הפיננסי שלהם ,שילמדו את שניהם כלכלה נכונה ונבונה ומשכלת, וזה יכול להיות השתדלות קשורה לענין.
בינתיים מה שההורים המשכילים והבוגרים משדרים ומנחילים לילדים הרכים והחפים מפשע- זה שחיים בעולם הדמיון ומוציאים סכומים לא ריאליים ולא קשורים למציאות מכל צד שהוא-ובשביל מה????
בשביל רושם נטו!! גאוה בזויה!!! אהבת תורה מדומה!!!
(והקרן קיימת... מי שבאשערט לו יכול ע"י התנהלות כלכלית נכונה לקנות בעצמו דירה ברוגע ובהגיון בלי להרוס חיים של אף אחד! ומי שח"ו לא באשערט לו יכול לקבל דירה בב"ב 5 חדרים וזה יתנדף לו בלי בעצם,עם להשאיר עקבות..)
ורבים המקרים שיעידו!!!!!!!!!!
בקיצור זה ארוך כי אני מגיבה כעת על כל האשכול הנ"ל
שיהיה קיץ בריא עם המון שמחות מלב שמחחחח!

טיגריס

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי DIP
מתפלא שלא הזכירו פה יש ארגון ותיק לשידוכים של הגר''ח שמרלר שליט''א
"הגפן"
לשלוח שמות ללא עלות מצד הארגון. 029666666

נייר אפיה

משתמש פעיל
על השאלה מי משלם, בחסידים יש בכלל קוים אחרים בכל הנושא של דירה לזוג
אבל בהחלט מצויה תופעה שהורי הבחור ''קונים בחורה'', מה שאצל הליטאים נדיר עד בלתי קים
אמנם אצל החסידים פחות מקובל לשלם על בחור אבל לשלם על בחורה?
גם אצל החסידים זה נדיר עד בלתי קיים!
מה שכן יכול לקרות זה ששואלים את האדמו"ר כמה לתת, והוא יכול להגיד להורי הבחורה לתת יותר מהורי הבחור, אבל זה בגלל היכולת הכלכלית ובכלל לא קשור לזוג.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
ובדיוק לכן לדעתי השינוי צריך להתחיל מהסמינרים.
צריך לגרום לבנות להתבייש בלומר דבר כזה,
לגרום להן להתגאות ב"אנחנו הלכנו לפריפריה, כי שם עם הון ראשוני של 150,000 אנחנו יכולים לקנות דירה".
אח"כ זה יעבור לבחורים האומללים ש"למה שהם יסכימו".
בדיוק
אם כל הבנות אבל כל הורי הבנות יאמרו שאנו לא נותנים יותר מסכום X (סכום נמוך) הבחור יכול לדרוש עד מתי שהוא ירצה
אבל ברגע שהוא יקלוט שאין לו הצעות שמסכימות לדרישות שלו - לו תהיה לו ברירה אלא להוריד את הרף
כל עוד יש כאלה שנותנים סכומים גבוהים גם אם ההורים שלהם נקרעים, למה שבחור יקח בת שנותנת פחות אם הוא יכול לקבל יותר ?
אבל ברגע שזה קו של ל הבנות וכל הסמינרים שלא נותנים סכומים גבוהים אז מי שדורש הרבה יצטרך לרדת מדרישותיו או להשאר רווק עד גיל 30

יהלומים

פתרונות תעסוקה יצירתיים
מנוי פרימיום
אמנם אצל החסידים פחות מקובל לשלם על בחור אבל לשלם על בחורה?
גם אצל החסידים זה נדיר עד בלתי קיים!
מה שכן יכול לקרות זה ששואלים את האדמו"ר כמה לתת, והוא יכול להגיד להורי הבחורה לתת יותר מהורי הבחור, אבל זה בגלל היכולת הכלכלית ובכלל לא קשור לזוג.
או שהבחור מבוגר מאוד ולא לומד כבר.....

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
מעניין אותי לגבי כל אותם ליטאים אשכנזיים שהם אבות לנערות בשידוכים, שדורשים מהבחורים הצעירים שיושבים ולומדים בהתמדה, שלמרות שכל החברים שלהם מקבלים 400-500 אלף, הם 'יורידו את האף' ויקחו רק 200K -
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

מה השטויות האלו

לבחורים מגיע משהו? הם צריכים "להוריד את האף" בשביל להואיל ברוב טובם לקבל בלי להניד עפעף 200K שמישהו עבד עליהם ברוב עמל ויזע?

אגב סתם שאלה, אולי האבא של הבחור צריך לשלם את המאות K שזורקים כאן כאילו הם ניירות צבעוניים? למה דווקא האבא של הבחורה?

בכל אופן אם בחור מקבל חוץ מבחורה יראת שמים צנועה ומחונכת, עוד 200 (או 150) K במתנה, שיגיד תודה רבה לחמיו כל החיים.

נכון שבמצב הנוכחי והמטורף של "שוק ענבי הגפן" זה שהוא יכול לסחוט עוד יותר, זה נכון. וזה שלא ברור איך הוא הולך להשתנות, גם נכון. אבל זה שכולם אכלו מתבואת השגעון, לא יגדיר מישהו שמקבל סכומים כ"כ גבוהים כאילו הוא "הוריד את האף".

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
לדעתי החסידית, לתת -100 או 150 לילד זה מודל מעולה שמעלה את ההיתכנות לקנית דירה מאפס ל90.
קודם כל - גם הסכום הזה הוא בדרך כלל בהלוואה , ברגע שאפשר ילדים מעבירים את המעשרות להורים ומשלמים גמ"חים .

כשיש סכום ראשוני אפשר להשקיע אותו בדירה, בינתיים לחסוך עוד כספים ולהרוויח עליית ערך עד החתונה של הילדים.
לעומת זאת, יקחו לעיתים 30 שנה עד שזו"צ יוכל לגייס לעצמו 300K , והם הפסידו את העליית ערך בכל השנים האלו.
כך שאפשר להגיע לשלב של נישואי ילדים עם רכישת דירה בקושי, ועם משכנתא גדולה, בלי חסכונות אפילו לתשלום החתונה שגם היא כ100K.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

מה השטויות האלו

לבחורים מגיע משהו? הם צריכים "להוריד את האף" בשביל להואיל ברוב טובם לקבל בלי להניד עפעף 200K שמישהו עבד עליהם ברוב עמל ויזע?

אגב סתם שאלה, אולי האבא של הבחור צריך לשלם את המאות K שזורקים כאן כאילו הם ניירות צבעוניים? למה דווקא האבא של הבחורה?

בכל אופן אם בחור מקבל חוץ מבחורה יראת שמים צנועה ומחונכת, עוד 200 (או 150) K במתנה, שיגיד תודה רבה לחמיו כל החיים.

נכון שבמצב הנוכחי והמטורף של "שוק ענבי הגפן" זה שהוא יכול לסחוט עוד יותר, זה נכון. וזה שלא ברור איך הוא הולך להשתנות, גם נכון. אבל זה שכולם אכלו מתבואת השגעון, לא יגדיר מישהו שמקבל סכומים כ"כ גבוהים כאילו הוא "הוריד את האף".
לא מגיע להם שום דבר. נכון.
גם לאנשים שיש להם דירות למכור 'לא מגיע שום דבר'.
אבל אם מישהו רוצה את הדירה שלהם - שישלם.
תרצה או לא, יש מושג של 'שוק השידוכים', ובשוק הזה לכל בחור מוצמד תו מחיר.
נכון, אפשר לבכות על זה עד מחר, אפשר גם להתעצבן על כך שאי אפשר לקנות דירה בירושלים במחיר של מיליון שקל. אבל אם אין לך כסף - אל תקנה דירה בירושלים.
העובדות הם שהורים של בחורים טובים, מוכנים לגשת רק לשידוכים שמציעים 40OK ומעלה.
אם אתה רוצה בחור טוב - תשלם. לא רוצה לשלם - תיקח בחור פחות טוב.
משום מה, אף אחד לא בא לאדם שמוכר דירה בקרית ספר ואומר לו 'התחייבתי לחתן שלי דירה בקרית ספר וזה מאד קשה לי, בבקשה תמכור לי אותה במחיר של חצי מליון'.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה