מידע שימושי בעניין השידוכים

• פותח הנושא mat
  • פורסם בתאריך

mat

------- Magicode -------
אני רוצה לספר לציבור פה בפרוג על היוזמה של ראש ישיבת סלבודקה הגאון הרב משה הלל הירש שליט"א.
הוא פנה לארגון לב אחד שיעשו משהו לפתור את המצוקה של בחורים ובחורות שנתקעים ולא מתחתנים.
הארגון מנסה לפתור את הבעיה בכמה מישורים.
- קו יעוץ לשאלות בענייני שידוכים.
- אירגון מאגר שמות להקל על שדכנים.

בעניין של מאגר השמות זכיתי לעזור לארגון בענייני אבטחת מידע.
וכן עזרתי להם לבצע ממשק לשדכנים דרכו הם יכולים לנהל שידוכים.
אני חושב שצריך לספר את זה לציבור שקם לו ארגון שרוצה לפתור את הבעיה ואם יש מישהו שזה נוגע לליבו מוזמן לפנות אליהם ולעזור.

אם כבר מדברים על הנושא אני רוצה לעלות את דעתי מה הקושי הגדול ביותר היום בנושא שידוכים.
אני לא בטוח שדעתי נכונה אבל אני אנסה להציע אותה.
אני חושב שחסר לבחור או לבחורה תשובה יהודית על השאלה "למה להתחתן?" "מה המטרה שאמורים להשיג על ידי החתונה?"
למשל המטרה של בחור מחתונה זה לקחת ולקחת כמה שיותר טוב. או לקחת את הכי טוב.
הצפיות הם שהבחורה תהיה כמה שיותר מושלמת תשלם כמה שיותר כסף, וכדומה. כי ככה נמדד מעמדו והצלחתו. ככל שהוא לקח יותר הוא מוצלח יותר.
ולפי התורה המטרה היא הפוכה לגמרי, המטרה היא לתת. כלומר אדם שמתחתן הוא לוקח על עצמו עול של נתינה והוא מתחייב על כך. והמטרה בנתינה הזאת זה להפוך את עצמו מלוקח לנותן וככל שאדם הופך לנותן הוא נהנה הנאה אמיתית יותר בחיים ומתקרב להקב"ה.
אני חושב שהתפיסות האלו קיימות ברמה מאוד חלשה בציבור ומכאן מגיע הקושי להתחתן, כי מחפשים הכי הכי.
כמובן שקשה לחוש את האמת שהמטרה בחתונה זה לתת. אבל איזה פיספוס יש לחיים שאדם מתחתן ולא ממש את המטרה שלשמה הוא מתחתן. וזה בלי לדבר על כאבי האכזבה הבטוחה מהצפיות הלא נכונות.
אני חושב שאם זה נכון צריך להכשיר מרצים לנושא הזה ולתת לבחורים הדרכה לפני שידוכים ולהכליל את הנושא הזה של "מה המטרה בלהתחתן?" כי ככה יש סיכוי שיהיה יותר קל לקרוע את קריעת ים סוף הזאת.

נערך לאחרונה ב:

מאיר גולד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
לאחרונה הייתי מעורב בכמה שידוכים שלא הגיעו לגמר בגלל הענין הכספי. הדרישות הגבוהות של הורי הבחורים. בלי קשר כלל למציאות רק משום שכך רגילים לבקש ואם לא יבקשו זה ישמע שהבחור לא טוב.
למשל, תשובות הורי בחורים:
1. בננו גבוה כ-1.80, הבחורה 1.60 אם הם יתנו 650,000 ש"ח יהיה על מה לדבר, אנחנו הרי מוותרים?! [עוד לא ראיתי נעליים עם עקבים בעלות של 250,000 ש"ח].
2. יש לנו הצעות עם דירות בירו' וב"ב למה שנתפשר על פחות.
3. בחורים פחות טובים מבננו מקבלים 600 לא מגיע לבנן שלנו המיוחד לפחות 650?! [אנחנו ניתן 100 זה מה שאנחנו יכולים]...
ועוד שק של תשובות. זה ממש דוחה מלהציע הצעות...

mat

------- Magicode -------
הרבה פעמים זה לא הבחורים אלא ההורים הם אלה שדורשים

מסכים זה היה רק משל להבנת העניין.

כדי לעזור לארגון פתחתי לו ערוץ ביוטיוב.
ואני רוצה לקדם אותו לכן אני שם פה את הסרטון שלהם.

העלתי את זה מהיוטיב של העורכת של הסרטון.

זה סרטון יחסית עתיק. יש להם עוד תכנים אבל בגלל שסלדעת נפל אז הארגון נפל יחד איתו.
ואין להם מספיק תקציבים לערוך את זה כמו שהיה להם פעם.
לכן אני מנסה לעזור להם.

מאיר גולד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
כל עוד שלא יהיו תקנות ברורות לעניין הכספי לא יעזור שום פרוייקט. יש הרבה שידוכים והצעות אבל לרובם ככולם אין אפשרות לעמוד בדרישות הכספיות. מאיפה יהיה לאברך 650,000 ש"ח כל שנה.
הרי בהל' מופיע שכשהפקיעו את מחירי הדגים גזרו לא לקנות דגים לשבת.

זושא כץ

משתמש מקצוען
אני רוצה לספר לציבור פה בפרוג על היוזמה של ראש ישיבת סלבודקה הגאון הרב משה הלל הירש שליט"א.
הוא פנה לארגון לב אחד שיעשו משהו לפתור את המצוקה של בחורים ובחורות שנתקעים ולא מתחתנים.
הארגון מנסה לפתור את הבעיה בכמה מישורים.
- קו יעוץ לשאלות בענייני שידוכים.
- אירגון מאגר שמות להקל על שדכנים.

בעניין של מאגר השמות זכיתי לעזור לארגון בענייני אבטחת מידע.
וכן עזרתי להם לבצע ממשק לשדכנים דרכו הם יכולים לנהל שידוכים.
אני חושב שצריך לספר את זה לציבור שקם לו ארגון שרוצה לפתור את הבעיה ואם יש מישהו שזה נוגע לליבו מוזמן לפנות אליהם ולעזור.

אם כבר מדברים על הנושא אני רוצה לעלות את דעתי מה הקושי הגדול ביותר היום בנושא שידוכים.
אני לא בטוח שדעתי נכונה אבל אני אנסה להציע אותה.
אני חושב שחסר לבחור או לבחורה תשובה יהודית על השאלה "למה להתחתן?" "מה המטרה שאמורים להשיג על ידי החתונה?"
הצפיות הם שהבחורה תהיה כמה שיותר מושלמת תשלם כמה שיותר כסף, וכדומה. כי ככה נמדד מעמדו והצלחתו. ככל שהוא לקח יותר הוא מוצלח יותר.
ולפי התורה המטרה היא הפוכה לגמרי, המטרה היא לתת. כלומר אדם שמתחתן הוא לוקח על עצמו עול של נתינה והוא מתחייב על כך. והמטרה בנתינה הזאת זה להפוך את עצמו מלוקח לנותן וככל שאדם הופך לנותן הוא נהנה הנאה אמיתית יותר בחיים ומתקרב להקב"ה.
אני חושב שהתפיסות האלו קיימות ברמה מאוד חלשה בציבור ומכאן מגיע הקושי להתחתן, כי מחפשים הכי הכי.
כמובן שקשה לחוש את האמת שהמטרה בחתונה זה לתת. אבל איזה פיספוס יש לחיים שאדם מתחתן ולא ממש את המטרה שלשמה הוא מתחתן. וזה בלי לדבר על כאבי האכזבה הבטוחה מהצפיות הלא נכונות.
אני חושב שאם זה נכון צריך להכשיר מרצים לנושא הזה ולתת לבחורים הדרכה לפני שידוכים ולהכליל את הנושא הזה של "מה המטרה בלהתחתן?" כי ככה יש סיכוי שיהיה יותר קל לקרוע את קריעת ים סוף הזאת.
אתה מאד מאד צודק.
אבל,
גם לאחר שנגדיר היטב את התשובה לשאלה "מה המטרה בלהתחתן?", נצטרך גם להתייחס להיבטים צדדיים יותר כגון:
מי המשפחה של הכלה?, מי הייחוס?, כמה כסף הזוג מקבל מהצדדים?, איזה עיתון יש להם בבית? וכו' וכו'. שגם עליהם יקום ויפול שידוך.
ומכיון שכך, יווצרו 2 דברים שיקשו על הכיוון אליו אתה חותר:
1. כל אחד וראשו, מחשבותיו ורגשותיו, יתן משקל אחר לכל דבר, ולכן גם אם הבחור יהיה לו ברור למה הוא הולך להתחתן, אבל להעדיף לגור במקום חרדי זה משהו מאד עקרוני שהוא מוריד על זה, ואצל הבחורה היידישקייט יהיה לא לקרוא את עיתון "כל העולם כולו" ;) זה משהו מאד עקרוני אצלה שהיא מורידה על זה.
2. בקנית חליפה, אתה יודע מה אתה רוצה: אורך מתאים, גזרה מעוצבת, צבע מסוים ואופנתי, מחיר הגון. בשל כך אתה יכול להחליט לסגור על משהו, לפעמים גם להתפשר על רצון אחר בהבנה מה הרווח מצד שני.
בשידוכים אתה רוצה "הכל", גם אשה טובה (מה צריך באמת לחיי היומיום?), גם חכמה, חריצות, יידישקייט, נעימות, כסף, מראה חיצוני, כבוד, ייחוס, עבודה מכניסה ועוד.. ועוד... (במיוחד על מידות שכשמם כן הם, נמצאים במידה אצל כל אדם)
לדברים הללו אין כללים מוגדרים. (משכורת של 7 אל"ש זה הרבה או מעט?), ובשל כך גם כאשר אני יסכם לעצמי כי המדוברת היא בעלת 7 מעלות מתוך 10 , אולי כדאי לי לחכות ולבדוק עוד משהו? אולי יש מישהי יותר טובה?.

לטעמי, נושא השידוכים סובל מאותה תסמונת בה סובל כל העולם שלנו, מרדידות המחשבה והשטחיות ואהבת הנאות העולם הזה. זה מגיע גם לבחירת ישיבות לבחורים, בחירת סמינרים, וכל דבר שאדם חושב מה יהיה לי כיף וטוב ונעים ולא מה המטרה ברצינות.

לא באתי כאן כדי לערער על בחורי ישראל ובנות ישראל, ברובם הגדול הולכים לפגישות ומתחתנים בהצלחה.
אבל לא נראה לי שהפיתרון יהיה בחינוך דווקא של נושא השידוכים, אלא בהרמת המבט הכללי לכיוון רציני יותר.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
יש מעט מאד אנשים בעולם, שמוכנים להתחתן רק בשביל שיהיה עליהם עוד עול, והתחייבות לנתינה בלתי פוסקת.
אם זו היתה הסיבה היחידה של הבחורים והבחורות, הם פשוט לא היו מתחתנים...

מיקימדיה

משתמש רשום
מסכים זה היה רק משל להבנת העניין.

כדי לעזור לארגון פתחתי לו ערוץ ביוטיוב.
ואני רוצה לקדם אותו לכן אני שם פה את הסרטון שלהם.

העלתי את זה מהיוטיב של העורכת של הסרטון.

זה סרטון יחסית עתיק. יש להם עוד תכנים אבל בגלל שסלדעת נפל אז הארגון נפל יחד איתו.
ואין להם מספיק תקציבים לערוך את זה כמו שהיה להם פעם.
לכן אני מנסה לעזור להם.
מוכנים לעזור להם לערוך תקציר מתמצת

מאיר גולד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
המאגרים נמצאים - כל הישיבות והסמינרים.
עיקר הטיפול צריך להתמקד בנושא הכספי המעיק.
תבררו אצל כל השדכנים שזה בעיקר הדבר שמעכב היום מלהציע הצעות.
כמו"כ אם לדבר עם בחור ובחורה על ענינים ערכיים. הדבר הראשון שצריך להבהיר לבחור ולהוריו שנכון שבעבר היה מקובל שהורי בת נותנים יותר כדי שיוכל חתנם להגות בתורה, זה היה כשהמפרנס היה הבעל וכשקיבל ע"ע עול תורה, היה חמיו לוקח העול הכספי עליו כישכר וזבולון, ולא כל אחד זכה לכך.
כיום האשה המפרנסת ולוקחת ע"ע עול שלא כטבעה, ואין סיבה שגם הוריה יפרנסו את הבעל. שלא לדבר על הבדל האיכות בין הבחורים דאז להיום, וד"ל.
אם רוצים באמת לעזור לענין צריך לתקן שכל אחד יחתן רק את עצמו. זה הפתרון הכי הגיוני.
ובזה צריך להשקיע את המוח למצוא פתרון ואמצעיים לזה, שלא יהיה ע"ח הלימוד שאחר החתונה.

mat

------- Magicode -------
יש מעט מאד אנשים בעולם, שמוכנים להתחתן רק בשביל שיהיה עליהם עוד עול, והתחייבות לנתינה בלתי פוסקת.
אם זו היתה הסיבה היחידה של הבחורים והבחורות, הם פשוט לא היו מתחתנים...

נכון. אני חושב שאין בזה שחור לבן יש גם אפור. ולדעתי מספיק קצת שינוי בזה כדי שיהיה יותר טוב.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
צריך לתת את הדעת על זה שבציבור הליטאי יש עודף בחורות ובציבור החסידי יש עודף בחורים...
וחלק מהדרישות נובעות כתוצאה מכך
איך זה יכול להיות ??
במילים אחרות את אומרת שיהיו בנות שלעולם לא יתחתנו כי אין להם בחור ! (או הפוך אצל החסידים)

חוי חרצית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
איך זה יכול להיות ??
במילים אחרות את אומרת שיהיו בנות שלעולם לא יתחתנו כי אין להם בחור ! (או הפוך אצל החסידים)
אני לא אומרת שהם לא יתחתנו, וכבר היו שידוכים מרחיקי עדות ומגזרים
אבל זה בהחלט יוצר בעיות ...
אגב בציבור החסידי יש גם תופעה ש'משלמים'' על בנות, בעוד אצל הליטאים זה הפוך לחלוטין

loving music

משתמש מקצוען
איך זה יכול להיות ??
באמת מפתיע
אבל זאת תופעה קיימת וידועה
לו רק יתחתנו ליטאיות עם חסידים הכל יסתדר...

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
אני לא אומרת שהם לא יתחתנו, וכבר היו שידוכים מרחיקי עדות ומגזרים
אבל זה בהחלט יוצר בעיות ...
יש מאמר חז"ל שאומר "40 יום קודם יצירת הוולד, בת קול יוצאת ואומרת בת פלוני לפלוני" שזה אומר שלכל אחד יבוא השידוך שלו, במילים אחרות - יורדים לעולם מספר שווה של בנים ובנות ואין מצב כזה של עודף
אגב בציבור החסידי יש גם תופעה ש'משלמים'' על בנות,
מי משלם ? ההורים של הבנים או ההורים של הבנות ?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  36  פעמים

לוח מודעות

למעלה