מידע שימושי בעניין השידוכים

• פותח הנושא mat
  • פורסם בתאריך

אליז

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
ועל השאלה מי משלם, בחסידים יש בכלל קוים אחרים בכל הנושא של דירה לזוג
אבל בהחלט מצויה תופעה שהורי הבחור ''קונים בחורה'', מה שאצל הליטאים נדיר עד בלתי קים
חוץ מחסידות אחת ידועה שקיים שם מחסור בבחורות, אין מציאות כזאת בשום חסידות 'לקנות בחורה'!

חוי חרצית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
חוץ מחסידות אחת ידועה שקיים שם מחסור בבחורות, אין מציאות כזאת בשום חסידות 'לקנות בחורה'!

החסר קים אצל כל החסידיות
ויש תופעה כזו של ''לקנות בחורות'' בכמה חסידיות ואני אומרת זאת מידיעה ומהיכרות
באף חסידות זה לא נפוץ, אבל קים.
ובכל מקרה בחורות, גם פשוטות, או מבתים עם בעיות מבוקשות הרבה יותר מבחורים בסקאלה דומה

אליז

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
החסר קים אצל כל החסידיות
ובכל מקרה בחורות, גם פשוטות, או מבתים עם בעיות מבוקשות הרבה יותר מבחורים בסקאלה דומה
היות ואני לכאורה מתמצא יותר ממך בנושא, אין דבר כזה בכלל בשום חסידות שהיא - חוץ מהחסידות הנזכרת לעיל.

כמו בכל דבר יכול להיות שיש חלקיקי אחוזים של תופעה כזו, אך גם זה למיטב ידיעתי לא קיים.

D

Deleted 66182

אורח
כמה תובנות:
א. פעם אנשים חיו לפי מה שיש להם בלבד. היום הרוב לא כך. וכשמתרגלים לזה החל מרגע הקמת הבית נגררים גם לקניית דירות בתמורה לאיבוד שלוות הנפש. זה נמצא בצריכת מותגים, שיפוצים לא הכרחיים, רמת חיים מנותקת מהעו"ש ועוד...
אתה לא גביר? אל תעשה את עצמך כזה.
ב. חינוך לומר תודה על מה שנותנים לי והבנת מקומי- מי אני שאדרוש מתחיל מגיל אפס.
ישנן הרבה משפחות שמחנכות בגישה בריאה זו ולא נגררות למו"מ של דולרים/חתנים/כלות.
מפריע לכם? אל תגררו. הקב"ה השדכן הגדול כבר ימצא לכם מישהו כלבבכם.
אווירת ה"מגיע לי" צריכה עבודה חינוכית מגיל צעיר.
ג. אישית אעדיף לחפש חתן/כלה עם כבוד להורים, ענווה והסתפקות.
ד. גם בעלי עקרונות כנ"ל מתקשים לא להסחף בהתחייבויות הכספיות. אין ברירה לפעמים אבל שזה לא יהיה הנושא החשוב של השידוך שלא יהיה מקום לדיון או דיבור בכלל. זה עניין של ההורים.
ה. רוב המתלוננים על דירותיהם בסביבתי, קבלו אותה במתנה...
ו. מכירה הורה שערב החתונה ניגש לבנו ואמר לו: זוכר את הסקטים שרצית ולא הסכמנו? זוכר את האטרקציה ההיא שויתרת עליה? ואת חולצת המותג הנחשקת? הנה, קח מעטפה עם כמה אלפים-זה מה שחסכתי בשבילך...נו, היה שווה?
(כמובן לחסוך בדרכי נועם ובלי לחץ!)

חוי חרצית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
היות ואני לכאורה מתמצא יותר ממך בנושא, אין דבר כזה בכלל בשום חסידות שהיא - חוץ מהחסידות הנזכרת לעיל.

כמו בכל דבר יכול להיות שיש חלקיקי אחוזים של תופעה כזו, אך גם זה למיטב ידיעתי לא קיים.

אין לי מושג מי מתמצא יותר ממי
כאחת שמכירה מקרוב כמה תופעות כאלו, זה אכן קיים
אמנם בכמות מזערית, אבל ישנה כזו תופעה
ודאי שלא מתקרב למצב אצל הליטאים
כי מלכתחילה החסידים בכלל בגישה אחרת בכל הנושא של הסכום הניתן לדירה

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
ו. מכירה הורה שערב החתונה ניגש לבנו ואמר לו: זוכר את הסקטים שרצית ולא הסכמנו? זוכר את האטרקציה ההיא שויתרת עליה? ואת חולצת המותג הנחשקת? הנה, קח מעטפה עם כמה אלפים-זה מה שחסכתי בשבילך...נו, היה שווה?
(כמובן לחסוך בדרכי נועם ובלי לחץ!)
לא הבנתי. אם בגיל 9 זה היה טוב לחינוכו של הילד לא לתת לו סקטים, למה צריך לשלם לו על זה לפני החתונה.
אם זה לא היה טוב וזה פגע בחינוך שלו או בתחושה הטובה שלו (למשל - לכל החברים היה והוא הרגיש נחות), מה יעזור רטרואקטיבית המעטפה לפני החופה?

נערך לאחרונה ב:

כהן לוי

משתמש פעיל
לא מגיע להם שום דבר. נכון.
גם לאנשים שיש להם דירות למכור 'לא מגיע שום דבר'.
אבל אם מישהו רוצה את הדירה שלהם - שישלם.
תרצה או לא, יש מושג של 'שוק השידוכים', ובשוק הזה לכל בחור מוצמד תו מחיר.
נכון, אפשר לבכות על זה עד מחר, אפשר גם להתעצבן על כך שאי אפשר לקנות דירה בירושלים במחיר של מיליון שקל. אבל אם אין לך כסף - אל תקנה דירה בירושלים.
העובדות הם שהורים של בחורים טובים, מוכנים לגשת רק לשידוכים שמציעים 40OK ומעלה.
אם אתה רוצה בחור טוב - תשלם. לא רוצה לשלם - תיקח בחור פחות טוב.
משום מה, אף אחד לא בא לאדם שמוכר דירה בקרית ספר ואומר לו 'התחייבתי לחתן שלי דירה בקרית ספר וזה מאד קשה לי, בבקשה תמכור לי אותה במחיר של חצי מליון'.
מה רע אצל החסידים??
האם אין אצלם בחורים טובים??
ששווים לפחות חצי מיליון??
למה הם יכולים להתחלק חצי חצי עם צד החתן, ולא להפיל הכל על הורי הכלה??
עד מתי הורים יקרסו תחת משאם בשביל לקחת בחור סטנדרט פלוס, אך ורק בגלל שהוא לומד בישיבה X.
אתמהה???

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
וגם באותה חסידות - לא קונים את הבחורות בכסף, אלא הן מקבלות לעתים הצעות טובות יותר משהיו מקבלות לולא המחסור.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מה רע אצל החסידים??
האם אין אצלם בחורים טובים??
ששווים לפחות חצי מיליון??
למה הם יכולים להתחלק חצי חצי עם צד החתן, ולא להפיל הכל על הורי הכלה??
עד מתי הורים יקרסו תחת משאם בשביל לקחת בחור סטנדרט פלוס, אך ורק בגלל שהוא לומד בישיבה X.
אתמהה???
אין שום דבר רע אצל החסידים, חלילה. יש אצלם בחורים - זהב.
מה ההבדל?
שאצל החסידים ההורים לא מוכנים לשלם סכומים הזויים כאלו בשביל בחורים.
הם גם לא רואים סיבה לשלם אותם. הרי בכל מקרה בעוד כמה שנים הבחור יצא לעבוד, ויפרנס את משפחתו. הוא רוצה ללמוד? שיעשה את זה על חשבונו בבקשה.
אבל אצל הליטאים - כל הורה רוצה לביתו את ה-שטייגעניסט של חברון, וברגע שבעלי האמצעים - או אלו שחושבים שהם כאלו - מוכנים לשלם סכומים אדירים בשביל חתן, אוטומטית כל השוק מסתדר לפי זה.
ההבדל טמון בהורים, ולא בבחורים. ברגע שכל הורה ליטאי יאמר 'אין לי סכומים כאלו לשלם על ביתי, אני מוכן לקחת בחור עובד' - כל השוק יצנח.
כל ניסיון פתטי 'לנצח את השוק' על ידי הורדה מלאכותית של מחירי הבחורים - לא יצלח.

צצצ

משתמש מקצוען
כמה דברים:
א. היום בנות ממש מתביישות לקחת כספי מההורים שיודעים שאין להם.
ב. המצב היום יותר טוב מהבחינה של יציאה לפריפריה הרבה זוגות יוצאים לשם.
ג. אולי צריך לשנות גישה ליצור פרויקטים דירות לשנתיים במחיר מאד מוזל לזו"צים שלא מקבלים מההורים סכומים מעל 150,000-200,000 (שזה גם הרבה)
ושרוצים לשנות משהו שהמשגיחים, המורות בסמינר, הרבנים ישנו קודם אצלם ויורידו מחירים וכך יוכלו לדבר עם הציבור כדי שבאמת יהיה ירידת מחירים כי המשפחות המיוחסות מעלות את הרף פה מבחינת כספים (לא מכלילה)
התפשרות על בחורים מישיבות פחות מיוחסות שיוריד את הרף לישיבות הנחשבות.
בישיבות הגדולות יארכו שיחות על המצב הזה (זה מגיע יותר מהבנים והוריהם, בנות לא מעוניינות לשגע את ההורים)
הטבות משמעותיות לזוגות שלא קיבלו הרבה כסף במקומות מסוימים.
תנסו לעלות עוד רעיונות מחוץ למצב הקיים ולנסות להשפיע לפחות בשביל הילדים שלנו.

סימן שאלה

משתמש פעיל
הם גם לא רואים סיבה לשלם אותם. הרי בכל מקרה בעוד כמה שנים הבחור יצא לעבוד, ויפרנס את משפחתו
לא חסר גם אצל הליטאים. כמה מהגברים כאן בפרוג שייכים למגזר הליטאי?

אבל אצל הליטאים - כל הורה רוצה לביתו את ה-שטייגעניסט של חברון
השטייגניסט של חברון עולה הרבה יותר מחצי מליון.

שכל הורה ליטאי יאמר 'אין לי סכומים כאלו לשלם על ביתי, אני מוכן לקחת בחור עובד'

בחור שכבר עכשיו עובד? זה מה שקורה אצל החסידים?

נערך לאחרונה ב:

סימן שאלה

משתמש פעיל
יש לי שאלה מעניינת אם מישהו יכול לענות לי בכנות
אם היה המצב שהדירות בפריפריה היו עולות מליון וחצי, והדירות במרכז חצי מליון
גם אז היו הבחורים מביאים כל מיני נימוקים מדוע צריך לקנות דוקא במרכז? או אולי אז היו צצים לפתע נימוקים הפוכים, שבמקומות השקטים אפשר להתעלות יותר וכו'?...

או שאלה דומה:
אם לא היה בכלל צורך בנתינה לדירה. נניח שהמדינה היתה מחלקת דירה לכל זוג. גם אז היו דורשים סכומים כאלו?

או במילים אחרות:
האם הדרישות האסטרונומיות האלו משקפות צורך כל שהוא, או שזה פשוט ענין של מסחר לכל המרבה במחיר, כפי שטוען @yonatanr ?

נערך לאחרונה ב:

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
ברגע שיהיה מציאות שבחורים טובים מסכימים לקבל 'כסף קטן', כפועל יוצא כבר לא יהיו כאלה הצעות גבוהות.
ברגע שיהיה מציאות שבחורים טובים לא מקבלים הצעות עם 'כסף גדול', כפועל יוצא לא יהיה כאלה דרישות גבוהות.

נייר אפיה

משתמש פעיל
באמת נשגב מבינתי החסידית כל העניין שאנשים מוציאים כסף שאין להם. בכל מקרה אולי כדאי להעמיד דברים על דיוקם אצל החסידים האדמו"ר לא אומר למי מהצדדים לשלם יותר וכו' כמו שמישהו כתב כאן אלא הוא אומר איזה שידוך לעשות וכל אחד נותן כמה שיכול ורוצה . לדוגמא אבא שלי עזר לילדים הראשונים חלק מההון עצמי עד שהפסיק כי בלעה"ר... אך אני (העשירית) לא הפסדתי כי מה שמגיע מגיע והכל באשערט ואבא של בעלי הוא זה שעזר לנו בהון עצמי לדירה והוא לא הסתכל אחורה מה הצד השני נותן... זה נראה לי מאד הגיוני שכל אחד עוזר ונותן כמה שיכול בלי לצפות סליחה אך ברשעות מאחרים להוציא כסף שאין להם!
אם להעמיד דברים על דיוקם, אז כך: לכל אדמו"ר יש דרך שונה בהנהגת חסידיו וזה כמובן מתבטא גם בשידוכים, יכול להיות שהאדמו"ר שלכם לא אומר כמה לתת אבל אצלנו הוא כן אומר. אולי לא לכולם אבל להרבה.

רפ

משתמש סופר מקצוען
ברגע שיהיה מציאות שבחורים טובים לא מקבלים הצעות עם 'כסף גדול', כפועל יוצא לא יהיה כאלה דרישות גבוהות.
אי אפשר לשנות את המציאות.
וכל זמן שיהיו גבירים שיקנו חתנים בכסף גדול,
יהיו גם פחות גבירים שיעשו את אותו דבר עם קצת מאמץ,
ויהיו אנשים סטנדרטיים שיעשו את אותו דבר עם הרבה מאמץ,
ויהיו אנשים שלא גומרים את החודש שיקרעו בשביל אותה המטרה.

השינוי בנושא הזה לא יגיע משינוי ציבורי, אלא משינוי של אחד ועוד אחד ועוד אחד.
אלא שהראשונים שיעשו את השינוי הזה יתכן שיפסידו, אי אפשר להכחיש.
(דרך אגב, לדעתי כבר היום רואים שינוי ממה שהיה לפני מספר שנים).

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
אי אפשר לשנות את המציאות.
וכל זמן שיהיו גבירים שיקנו חתנים בכסף גדול,
יהיו גם פחות גבירים שיעשו את אותו דבר עם קצת מאמץ,
ויהיו אנשים סטנדרטיים שיעשו את אותו דבר עם הרבה מאמץ,
ויהיו אנשים שלא גומרים את החודש שיקרעו בשביל אותה המטרה.
גם אצל החסידים יש גבירים שמסדרים את החתן שלהם לגמרי, וזה לא זולג למי שאין לו, כך שיש מציאות אחרת.
וזה מה שצריך לשנות.

כשאנשים שהם לא גבירים לא יתנו, לא תהיה דרישה מצד הבחורים.

נערך לאחרונה ב:

נייר אפיה

משתמש פעיל
החסר קים אצל כל החסידיות
קונים בחורות אם אצל הבחור יש בעיה. נקודה.
אצל החסידים הגישה היא שבחור ובחורה שוים בערכם ואין צורך לשלם על אחד מהם, אך אם לבחור יש חסרון כלשהו, אוטומטי הבחורה נהיית שווה יותר ולהורי הבחור שווה להוסיף כסף ואז הם נהיים שוים...
דברים כאלו יכולים לקרות כי שתי הצדדים מתייעצים עם האדמו"ר שבדרך כלל לא חושב על 'מה יגידו'...

רפ

משתמש סופר מקצוען
גם אצל החסידים יש גבירים שמסדרים את החתן שלהם לגמרי, וזה לא זולג למי שאין לו, כך שיש מציאות אחרת.
וזה מה שצריך לשנות.
אני מאמינה שזו מציאות הגיונית.
אבל לקחת ציבור שרגיל במציאות מסוימת ולשנות אותו - זה מה שלא הגיוני.
כפי שהסברתי:
אלא שהראשונים שיעשו את השינוי הזה יתכן שיפסידו, אי אפשר להכחיש.
(דרך אגב, לדעתי כבר היום רואים שינוי ממה שהיה לפני מספר שנים).
ככל שיהיו יותר אנשים שבאו מים עד נפשם והם החליטו בצורה עצמאית לתת פחות, זה יהפוך להיות יותר ויותר מקובל.
אבל לגרום בבת אחת לכל הציבור לתת פחות זה פשוט לא אפשרי.

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
ככל שיהיו יותר אנשים שבאו מים עד נפשם והם החליטו בצורה עצמאית לתת פחות, זה יהפוך להיות יותר ויותר מקובל.
אבל לגרום בבת אחת לכל הציבור לתת פחות זה פשוט לא אפשרי.
לצערי אני מסכים אתך.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
אכן. ולשם כך צריך להשקיע בהסברה עוד ועוד בלא להתייאש, להעמיד לאנשים מראה מול הפנים שיבינו מה הם עושים,
ולאט לאט תהיה עוד משפחה ועוד משפחה שתגיד:
"די. אנו לא רוצים לקחת את הפרנסה של מחותנינו, משפחה של בני תורה, ולהכניס אותם למצוקה איומה ולסכנת התמוטטות.
באמת אין שום צורך הגיוני לקנות דוקא במרכז, ואפשר בהחלט לגור בפריפריה ולהשאיר את כולם בחיים ובבריאות."
ולאט לאט בע"ה תהיה השפעה רוחבית על כלל הציבור

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  27  פעמים

לוח מודעות

למעלה