מידע שימושי בעניין השידוכים

• פותח הנושא mat
  • פורסם בתאריך

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
מצד שני, לגבי תחושת ה"בגידה", היום את יכולה למצוא בלי סוף בנות שההורים שלהן "בגדו בהן". הן מגלות אחרי הסמינר שנשארו חובות מהלימודים, שיש להן חוב לביטוח לאומי, ומצפות כמובן מההורים לשלם, הן מצפות מההורים להזמין אותן שבת, לשלוח אוכל, לתמוך כלכלית. וכשחלק מהצפיות לא מתגשמות, יש תחושת "בגידה".
אני מכירה הרבה מקרים שהורים לא יכלו לתת, והילדים היו בוגרים מספיק כדי לתת להורים תחושה טובה, להרגיע ולקחת אחריות. זה שזוג שמגיע למצבי קצה בגלל תחושת "בגידה" מצד ההורים, לא אומר הרבה דברים טובים על אישיותו והחינוך שלו.

במקרים הנ"ל הבעיה שההורים לא מיידעים כלום,
אתה לא יכול לשלוח בת ללימודים בלי לומר לה מראש שזה על חשבונה.
אם מגיע מכתב מביטוח לאומי על חובת תשלום, אתה צריך להביא לה את זה וליידע אותה שצריך לשלם או לעבוד.
אתה לא יכול לבקש ממנה לחתום על הלוואות בשביל הוצאות החתונה שלה, כשאתה החלטת באיזה רמה לעשות ואת מי להזמין.

מותר להורים יגידו לבת בוגרת שהיא אחראית על הוצאותיה כולל הוצאות ביגוד, ואולי אפילו ידרשו ממנה להשתתף בהוצאות המחיה של הבית, אבל הכל צריך להיות ברור מראש (ואל תהיו בהלם כשהיא תברח לגור בדירת רווקות).

מרחבית

משתמש מקצוען
הלו, זו לא בגידה שהורה לא נתן לך חמש מאות אלף שקל, גם לא בגידה שההורים קרסו כלכלית.
לגמרי לא. הם לא חייבים כלום אם לא התחייבו.
אבל זו כן בגידה כשמבטיחים ומתחייבים ומתכוונים מראש לא לקיים.
ויש כאן חתן והורים של חתן, ששקרו אותם ביודעין מראש.
זה לא מוסיף שום דבר טוב לבניין הרגיש שרק מתחיל להיבנות.
התחייבות שקרית מראש איננה בגדרי ההשתדלות.
ועד כמה שידוע לי, מדובר במיעוט שנוהג כך, והנזק גדול מאוד.

נערך לאחרונה ב:

ישראלה ישראלי

משתמש סופר מקצוען
זו תופעה די שכיחה, למרות שאת לא תשמעי עליה הרבה (זה לא משהו שנעים להגיד בקול: ההורים שלי לא עמדו בהתחייבויות שלהם).

מצד שני, לגבי תחושת ה"בגידה", היום את יכולה למצוא בלי סוף בנות שההורים שלהן "בגדו בהן". הן מגלות אחרי הסמינר שנשארו חובות מהלימודים, שיש להן חוב לביטוח לאומי, ומצפות כמובן מההורים לשלם, הן מצפות מההורים להזמין אותן שבת, לשלוח אוכל, לתמוך כלכלית. וכשחלק מהצפיות לא מתגשמות, יש תחושת "בגידה".
אני מכירה הרבה מקרים שהורים לא יכלו לתת, והילדים היו בוגרים מספיק כדי לתת להורים תחושה טובה, להרגיע ולקחת אחריות. זה שזוג שמגיע למצבי קצה בגלל תחושת "בגידה" מצד ההורים, לא אומר הרבה דברים טובים על אישיותו והחינוך שלו.

הלו, זו לא בגידה שהורה לא נתן לך חמש מאות אלף שקל, גם לא בגידה שההורים קרסו כלכלית. ברגע שהצעירים ילמדו לקחת קצת יותר עול כל השיח הזה על האמון של ההורים והדברים שהם "חייבים" לתת יתמוסס. במקום זה אולי נזכה לראות עוד זוגות שלוקחים את עול המשכנתא של ההורים עליהם, ולא לוקחים משכנתא נוספת בשביל לחיות באזורי ביקוש שיא.

אמון הוא דבר בסיסי, אבל בואי, רוב ההורים שמבטיחים סכומי ענק יודעים שאין להם אותם, וגם הבת לרוב יכולה להבין זאת. הבכיות כאן באשכול בסגנון "אבא שלי המסכן נתן לי חצי מליון וכמעט מת" מביישות ופשוט מגוחכות. לבת האומללה שגרה בדירה בבני ברק יש אחריות לא פחות מהחתן העליז.
לא יודעת מה עדיף
לחיות בתחושה שההורים בגדו
או לחיות בתחושה שההורים של הבעל הקמצנים דרשו 800 ונתנו 100
יודעת על סיפורים כאלו מקרוב
שיקחו בחשבון את זה כל ההורים שדורשים בשביל הבן
יחסים עם הכלה לא תמיד יהיה

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
שהם יעשו כל מאמץ כדי לעמוד בהתחייבות שלהם.
בד"כ זה מבוסס על תוכניות שיש להן בסיס ריאלי (כמו ירושה, הלוואות, פדיון של קרנות, ואפילו מכירה של הדירה של ההורים שהולכת ונהיית נפוצה יותר ויותר. האם זה הוגן או לא זו שאלה אחרת).
אם אנשים יחכו שתהיה להם אפשרות ריאלית להביא עוד ילד לעולם, או לקנות דירה, או להתחייב על הילד שלהם, הרבה פעמים הם לא יגיעו לזה לעולם.
מבחינתי אפשרות ריאלית זה כמו שכתבה @אהבת עולם. חשבון 500,000 ש"ח חיסכון ע"ש אותו ילד. (למי יש?)
כל שאר האפשרויות שציינת, ריאליות לגבי הבת שבשידוכים בלבד (ויפסיקו להיות ריאליות אחרי כמה שנים כשאחותה הבאה בתור תהייה בשידוכים)

רפ

משתמש סופר מקצוען
אם מגיע מכתב מביטוח לאומי על חובת תשלום, אתה צריך להביא לה את זה וליידע אותה שצריך לשלם או לעבוד.
אתה לא יכול לבקש ממנה לחתום על הלוואות בשביל הוצאות החתונה שלה, כשאתה החלטת באיזה רמה לעשות ואת מי להזמין.

מותר להורים יגידו לבת בוגרת שהיא אחראית על הוצאותיה כולל הוצאות ביגוד, ואולי אפילו ידרשו ממנה להשתתף בהוצאות המחיה של הבית, אבל הכל צריך להיות ברור מראש (ואל תהיו בהלם כשהיא תברח לגור בדירת רווקות).
בדיוק.
בלי להתייחס לתחושת הבגידה המוטעית שעם זה אני מסכימה עם @לבן בכל מילה, חינוך הוא מכלול.
ואם הורים לא מחנכים את הבת שלהם לצאת לעבוד מגיל 16 או אפילו לפני בשביל לחסוך כסף לחתונה ודירה (ואפילו מחנכים הפוך), אז בוודאי שמתבקש שיתנו לבת שלהם בסיס כלכלי להתחיל איתו את החיים.
אם הם לא יכולים זה לא אומר שהם לא בסדר. אבל אם הם מתחייבים כהמשך ישיר לצורת החינוך הכלכלית שהנערה קיבלה לאורך כל החיים, זה לא הופך את הבחורה למפונקת שלא נושאת בעול.
(ההורים שאני מכירה עושים את זה בשמחה ומתוך תחושת שליחות. והילדים שאני מכירה מודים על כל שקל ומשתדלים להחזיר בכל הזדמנות).

רפ

משתמש סופר מקצוען
מבחינתי אפשרות ריאלית זה כמו שכתבה @אהבת עולם. חשבון 500,000 ש"ח חיסכון ע"ש אותו ילד. (למי יש?)
כל שאר האפשרויות שציינת, ריאליות לגבי הבת שבשידוכים בלבד (ויפסיקו להיות ריאליות אחרי כמה שנים כשאחותה הבאה בתור תהייה בשידוכים)
מבחינת אחרים יש עוד אפשרויות ריאליות והם מצליחים לחתן איתם את כל הילדים.
לא אמרתי שזה כולם.
אבל גם לא חושבת שזה מיעוט שולי.

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
המצוקה והבושה של הכלה/אישה הצעירה, שהוריה לא עמדו בהתחייבות...
בכל מקרה,
בשנה/שנתיים הראשונות תעשו מאמץ לא להעמיד את הבחורה, במצוקה הזאת.
ולא ניכנס לעוד בעיות שנגרמות לזוג הצעיר, בגלל אי-עמידה בהתחייבות.
מה מרגיש הבעל הצעיר ?
האם הוא עצוב מתוסכל ?
מה מרגישים הוריו ?
והאם זה ישפיע על האישה המסכנה ?
האם מישהו לא יצליח להתאפק, ומידי פעם יסנן מילה או שניים לכיוון שלה...
===========
כמה עולה לתת לזוג כסף בשנה הראשונה ?
כמה כסף הם כבר צריכים ?
כדאי 'לרפד' להם את תחילת הדרך.
זה לא הרבה כסף.

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
מבחינת אחרים יש עוד אפשרויות ריאליות והם מצליחים לחתן איתם את כל הילדים.
לא אמרתי שזה כולם.
אבל גם לא חושבת שזה מיעוט שולי.
נו באמת, מה ריאלי כאן? שמירושה של הסבתא שמתחלקת בין 10 דודים כל דוד יצליח לחתן 5 בנות?
את יכולה להגיד שמאד רוצים, או שקופצים לים ורואים ניסים. אני מסכימה אתך.
ריאלי זה לא.

סימן שאלה

משתמש פעיל
ליצור 'קרטל' ולהעלות את המחירים
אגב קרטל, יש לי שאלה: למה החוק מתייחס להתאגדות של תנובה וטרה להעלות מחיר כדבר שלילי? "אנחנו מחלבות איכותיות. מי שיש לו בעיה עם המחיר, שיקנה יטבתה"!
(זה לא שיווק, אפשר להחליף את השמות)

רפ

משתמש סופר מקצוען
נו באמת, מה ריאלי כאן? שמירושה של הסבתא שמתחלקת בין 10 דודים כל דוד יצליח לחתן 5 בנות?
את יכולה להגיד מאד רוצים, או שקופצים לים ורואים ניסים. אני מסכימה אתך.
ריאלי זה לא.
אולי יש משפחות שהירושה של הסבתא מתחלקת רק בין שני בנים?
אולי יש להם אפשרות לקבל הלוואות בפריסות נוחות כמו הגמ"ח המרכזי?
אולי יש עוד אפשרויות שאני אפילו לא מעלה על דעתי?

גלינג

משתמש סופר מקצוען
נכון. התכוונתי שבוכלל גדול יש יותר מ 10 אברכים שטסו לחו"ל לטיול. כבר עורכת
לא יודע מה זה כולל גדול והטעות מידי קיצונית..
בכולל פונביז'/בית הלל/עטרת שלמה/גרטלר וכדו'
כולם גדולים גדולים מאד במגזר הליטאי אין 10 אברכים שטסו לחול והם לא יוצאים עם נשותיהם לקניון..

לא מצליח להבין את המניע להציג את העיוותים הנ"ל שוב ושוב.
אולי השקט המצפון??
פשוט אין לי כל הסבר אחר

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אפשר לומר שהמציאות לא ברת שינוי מלמעלה, שלהורים אין ברירה אלא ליישר קו עם המציאות, שיש לבחורים יתרון מספרי, שקשה לגור בפריפריה.
הכל נכון לכאורה.
רק להגיד שזה הגיוני כלכלית ואפשרי באופן גורף וזו ההשקפה הצרופה זה קצת מגוחך.
מעשית- המבנה הנוכחי בדמות דירה או חלקי דירה לכל ילד הולך וקורס בשל נסיבות ימינו החברתיות והכלכליות ויש לו מחירים והשלכות במעגלים רחבים מאד ולא רק בכיס.
והשקפתית - זה לא מאיים על עיקרי היהדות ולא סותר את התורה הקדושה.
בידול בין דיון פנים חרדי חברתי לבין דיון השקפתי.

לבן

משתמש סופר מקצוען
מה את רוצה שהיא תעשה?
שתקח אחריות. תדבר עם בעלה, שיקחו את המשכנתא על עצמם או יעברו לאזור זול יותר. לשבת ולבכות "אבא שלי מת בגללי, אבל אני לא אשמה כי זה מה שבעלי רצה" זו
הרבה הורים פשוט קורסים וסוחבים חובות ענק מכל הילדים ביחד, הם לא מתכוונים לא לשלם, או להפיל את זה על הבת הספציפית הזאת. היא פשוט מגלה שיש חובות שקשורים אליה, זה קורה המון. וזו האחריות שלה : להחליט אם לקחת על עצמה, או לבוא להורים ולהגיד "היי, לא סיימתם לשלם את הלימודים שלי".
התחייבות שקרית מראש איננה בגדרי ההשתדלות.
ועד כמה שידוע לי, מדובר במיעוט שנוהג כך, והנזק גדול.
יש הרבה מאד שמתחייבים מעבר ליכולתם, רוצים לתת, אבל לא מצליחים, או שמצליחים חלקית תוך השפלה נוראית (מגביות, גלגולים ועוד). רוב האנשים לא שקרנים במזיד.

סימן שאלה

משתמש פעיל
אולי יש משפחות שהירושה של הסבתא מתחלקת רק בין שני בנים?
כמה כאלו יש? (בדור שמחתן היום)

אולי יש להם אפשרות לקבל הלוואות בפריסות נוחות כמו הגמ"ח המרכזי?
כמה אפשר להחזיר בחודש? מאיפה

אולי יש עוד אפשרויות שאני אפילו לא מעלה על דעתי?
?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קו

א הַלְלוּיָהּ הוֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב מִי יְמַלֵּל גְּבוּרוֹת יי יַשְׁמִיעַ כָּל תְּהִלָּתוֹ:ג אַשְׁרֵי שֹׁמְרֵי מִשְׁפָּט עֹשֵׂה צְדָקָה בְכָל עֵת:ד זָכְרֵנִי יי בִּרְצוֹן עַמֶּךָ פָּקְדֵנִי בִּישׁוּעָתֶךָ:ה לִרְאוֹת בְּטוֹבַת בְּחִירֶיךָ לִשְׂמֹחַ בְּשִׂמְחַת גּוֹיֶךָ לְהִתְהַלֵּל עִם נַחֲלָתֶךָ:ו חָטָאנוּ עִם אֲבוֹתֵינוּ הֶעֱוִינוּ הִרְשָׁעְנוּ:ז אֲבוֹתֵינוּ בְמִצְרַיִם לֹא הִשְׂכִּילוּ נִפְלְאוֹתֶיךָ לֹא זָכְרוּ אֶת רֹב חֲסָדֶיךָ וַיַּמְרוּ עַל יָם בְּיַם סוּף:ח וַיּוֹשִׁיעֵם לְמַעַן שְׁמוֹ לְהוֹדִיעַ אֶת גְּבוּרָתוֹ:ט וַיִּגְעַר בְּיַם סוּף וַיֶּחֱרָב וַיּוֹלִיכֵם בַּתְּהֹמוֹת כַּמִּדְבָּר:י וַיּוֹשִׁיעֵם מִיַּד שׂוֹנֵא וַיִּגְאָלֵם מִיַּד אוֹיֵב:יא וַיְכַסּוּ מַיִם צָרֵיהֶם אֶחָד מֵהֶם לֹא נוֹתָר:יב וַיַּאֲמִינוּ בִדְבָרָיו יָשִׁירוּ תְּהִלָּתוֹ:יג מִהֲרוּ שָׁכְחוּ מַעֲשָׂיו לֹא חִכּוּ לַעֲצָתוֹ:יד וַיִּתְאַוּוּ תַאֲוָה בַּמִּדְבָּר וַיְנַסּוּ אֵל בִּישִׁימוֹן:טו וַיִּתֵּן לָהֶם שֶׁאֱלָתָם וַיְשַׁלַּח רָזוֹן בְּנַפְשָׁם:טז וַיְקַנְאוּ לְמֹשֶׁה בַּמַּחֲנֶה לְאַהֲרֹן קְדוֹשׁ יי:יז תִּפְתַּח אֶרֶץ וַתִּבְלַע דָּתָן וַתְּכַס עַל עֲדַת אֲבִירָם:יח וַתִּבְעַר אֵשׁ בַּעֲדָתָם לֶהָבָה תְּלַהֵט רְשָׁעִים:יט יַעֲשׂוּ עֵגֶל בְּחֹרֵב וַיִּשְׁתַּחֲווּ לְמַסֵּכָה:כ וַיָּמִירוּ אֶת כְּבוֹדָם בְּתַבְנִית שׁוֹר אֹכֵל עֵשֶׂב:כא שָׁכְחוּ אֵל מוֹשִׁיעָם עֹשֶׂה גְדֹלוֹת בְּמִצְרָיִם:כב נִפְלָאוֹת בְּאֶרֶץ חָם נוֹרָאוֹת עַל יַם סוּף:כג וַיֹּאמֶר לְהַשְׁמִידָם לוּלֵי מֹשֶׁה בְחִירוֹ עָמַד בַּפֶּרֶץ לְפָנָיו לְהָשִׁיב חֲמָתוֹ מֵהַשְׁחִית:כד וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה לֹא הֶאֱמִינוּ לִדְבָרוֹ:כה וַיֵּרָגְנוּ בְאָהֳלֵיהֶם לֹא שָׁמְעוּ בְּקוֹל יי:כו וַיִּשָּׂא יָדוֹ לָהֶם לְהַפִּיל אוֹתָם בַּמִּדְבָּר:כז וּלְהַפִּיל זַרְעָם בַּגּוֹיִם וּלְזָרוֹתָם בָּאֲרָצוֹת:כח וַיִּצָּמְדוּ לְבַעַל פְּעוֹר וַיֹּאכְלוּ זִבְחֵי מֵתִים:כט וַיַּכְעִיסוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם וַתִּפְרָץ בָּם מַגֵּפָה:ל וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה:לא וַתֵּחָשֶׁב לוֹ לִצְדָקָה לְדֹר וָדֹר עַד עוֹלָם:לב וַיַּקְצִיפוּ עַל מֵי מְרִיבָה וַיֵּרַע לְמֹשֶׁה בַּעֲבוּרָם:לג כִּי הִמְרוּ אֶת רוּחוֹ וַיְבַטֵּא בִּשְׂפָתָיו:לד לֹא הִשְׁמִידוּ אֶת הָעַמִּים אֲשֶׁר אָמַר יי לָהֶם:לה וַיִּתְעָרְבוּ בַגּוֹיִם וַיִּלְמְדוּ מַעֲשֵׂיהֶם:לו וַיַּעַבְדוּ אֶת עֲצַבֵּיהֶם וַיִּהְיוּ לָהֶם לְמוֹקֵשׁ:לז וַיִּזְבְּחוּ אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנוֹתֵיהֶם לַשֵּׁדִים:לח וַיִּשְׁפְּכוּ דָם נָקִי דַּם בְּנֵיהֶם וּבְנוֹתֵיהֶם אֲשֶׁר זִבְּחוּ לַעֲצַבֵּי כְנָעַן וַתֶּחֱנַף הָאָרֶץ בַּדָּמִים:לט וַיִּטְמְאוּ בְמַעֲשֵׂיהֶם וַיִּזְנוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם:מ וַיִּחַר אַף יי בְּעַמּוֹ וַיְתָעֵב אֶת נַחֲלָתוֹ:מא וַיִּתְּנֵם בְּיַד גּוֹיִם וַיִּמְשְׁלוּ בָהֶם שֹׂנְאֵיהֶם:מב וַיִּלְחָצוּם אוֹיְבֵיהֶם וַיִּכָּנְעוּ תַּחַת יָדָם:מג פְּעָמִים רַבּוֹת יַצִּילֵם וְהֵמָּה יַמְרוּ בַעֲצָתָם וַיָּמֹכּוּ בַּעֲוֹנָם:מד וַיַּרְא בַּצַּר לָהֶם בְּשָׁמְעוֹ אֶת רִנָּתָם:מה וַיִּזְכֹּר לָהֶם בְּרִיתוֹ וַיִּנָּחֵם כְּרֹב (חסדו) חֲסָדָיו:מו וַיִּתֵּן אוֹתָם לְרַחֲמִים לִפְנֵי כָּל שׁוֹבֵיהֶם:מז הוֹשִׁיעֵנוּ יי אֱלֹהֵינוּ וְקַבְּצֵנוּ מִן הַגּוֹיִם לְהֹדוֹת לְשֵׁם קָדְשֶׁךָ לְהִשְׁתַּבֵּחַ בִּתְהִלָּתֶךָ:מח בָּרוּךְ יי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם וְאָמַר כָּל הָעָם אָמֵן הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה