דיון ביום בהיר הניח מאן דהו את כובע הלקטור על קרחתכם

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
נניח ונבחרתם ללקטר יצירת ספרות.
נניח והיצירה הזאת היא ספר שיצא לאור במהדורה אחת.
והסופר שלו, זונדל או זלדה, רוצה כעת להוציא ממנו מהדורה נוספת בחברת הוצאה לאור אחרת.

ונניח, כמובן באופן היפותטי לגמרי, שאתם עובדים עבור אותה חברת הוצאה לאור,
והמעסיק שלכם, בערל שמויגר, כותב לכם מייל או מתקשר אליכם בטלפון באישון בוקר ואומר לכם:
חצקל / חצקילה,
קח את הספר הזה ותגיד לי אם שווה להוציא אותו לאור.

אבל,
וכאן מגיע האבל שגורם לכם לסובב אצבע על הרקה כאילו שזה יעזור במשהו,
אין לי זמן בשבילך לשבת ולקרוא אותו.
תגיד לי אם להוציא אותו לאור בלי לקרוא אותו.

איך הייתם עושים את זה?
מה הייתם בודקים?
עם מי הייתם מדברים?
מה הייתם עושים כדי לענות תשובה לבערל שמויגר תוך שעתיים?

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
אני אחדד את השאלה:
בדרך כלל כשנרצה ללקטר ספר: נקרא אותו, ואז נשפוט לפי ניסיוננו ודעתנו האם הספר טוב, האם הוא יימכר, האם שווה בכלל להשקיע בו.
אבל מה עושים כשאין לנו אופציה / רשות / זמן לקרוא אותו?
יש דרך חילופית?

בתור חצקלית, חשבתי פשוט לשאול את הסופר לדעתו כמה עותקים הספר יימכור, או את ההוצאה לאור שהוציאה את המהדורה הראשונה.
הבעיה היא שברוב המקרים התשובה שאקבל לא תהיה כנה, ולכן האופציה הזאת נפסלת.

תנו רעיונות משלכם איך עוד אפשר להחליט האם ספר שווה להוצאה לאור, מבלי לקרוא אותו.

מוריופ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
סליחה על הבורות, מה ההגדרה המדויקת של 'מלקטר'?

סבתא חביבה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אני מקישה לשאלה דומה שאיתה קל לי יותר להזדהות:
כשיש לי מלאי של ספרים חדשים בחנות הספרים המקומית, ואפשרות לרכוש כרגע רק ספר אחד, איך אבחר?
אם להתעלם משם הספר ועיצוב הכריכה, אקרא את ההתחלה או את הפרולוג, אם ישנו, וכמה עמודי אמצע אקראיים. אבדוק מה סגנון הכתיבה, סוג עלילה, תיאורים ודיאלוגים.
בקיצור, אנסה להתרשם מקריאת עמודים אקראיים, הפרט שילמד אותי על הכלל.
כמלקטר, אבדוק אם הסוגה יש לה ביקוש בשוק, ואקרא תקציר עלילה.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L

רוצה כעת להוציא ממנו מהדורה נוספת בחברת הוצאה לאור אחרת.
למה לא בהוצאה המקורית? אולי זה יכול לרמוז על איכות הספר או הפוטנציאל להצלחתו, וממילא להקל על ההחלטה?

יש דרך חילופית?
אומרים לבוס ברוב נימוס שבתור עורכת מקצועית את לא יכולה להחליט דבר כזה שיש לו השלכות כספיות ותדמיתיות בתוך שעתיים. אם אפשר לפרגן לך קצת יותר זמן, ההחלטה תהיה הרבה יותר יעילה ומקצועית.

נערך לאחרונה ב:

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אני לרוב קוראת את ההתחלה והסוף של הספר, ואולי כמה עמודים באמצע. ואני די מבינה מה הולך באמצע. ככה אפשר לקרוא תוך קצת זמן ספר ולהחליט אם הוא יפה או לא.
אחד מהמדדים החשובים של יופי הספר זה לא עלילה כי אם הכתיבה, אם נהנים מהכתיבה עצמה ולא רק מן העלילה זה אומר שזה ספר שכיף לקרוא אותו (איזה גאונות)

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
סליחה על הבורות, מה ההגדרה המדויקת של 'מלקטר'?
מלקטר – אדם מקצועי הקורא את הספר ונותן הערכה האם שווה להוציאו לאור. מלקטרים מועסקים בדרך כלל במו"לים כדי לבדוק האם שווה להו"ל להשקיע בספר.

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
תודה לכל העונים, תמשיכו.
גם כי זה מעניין, וגם כי עדיין נשאר לי פופקורן.

אחד מהמדדים החשובים של יופי הספר זה לא עלילה כי אם הכתיבה, אם נהנים מהכתיבה עצמה ולא רק מן העלילה זה אומר שזה ספר שכיף לקרוא אותו (איזה גאונות)
בטוחה שקורא סטנדרטי יזדהה איתך?
חוששת שייתכן שאת כך רק כי את מגיעה מעולם הכתיבה, ואילו הקורא המצוי בכלל לא מתייחס לאיך הספר כתוב אלא על מה הוא מדבר.

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אין לי מושג באמת מה עם הקורא המצוי. אז תקחי את מה שאמרתתי בעירבון מוגבל (מה שכבר עשית)

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
אני אחדד את השאלה:
בדרך כלל כשנרצה ללקטר ספר: נקרא אותו, ואז נשפוט לפי ניסיוננו ודעתנו האם הספר טוב, האם הוא יימכר, האם שווה בכלל להשקיע בו.
יש דרך חילופית?

בתור חצקלית, חשבתי פשוט לשאול את הסופר לדעתו כמה עותקים הספר יימכור, או את ההוצאה לאור שהוציאה את המהדורה הראשונה.
הבעיה היא שברוב המקרים התשובה שאקבל לא תהיה כנה, ולכן האופציה הזאת נפסלת.

תנו רעיונות משלכם איך עוד אפשר להחליט האם ספר שווה להוצאה לאור, מבלי לקרוא אותו.
כמו שאמרת, את יכולה לשאול את ההו"ל שהוציאה את המהדורה הראשונה בכמה עותקים הספר הודפס, כמה נמכרו, ובאיזה טווח זמן.
הו"ל שמכבדת את עצמה, לא תסתכן בשקר במקרה כזה, ולדעתי, התשובה כן תהיה כנה.
זה אומנם לא משהו מדוייק יותר מידי, אבל כן נותן לך אפשרות לראיה רחבה יותר.

אפשר גם לחפש מישהו שכן קרא את הספר, ולשמוע חוות דעת, אבל כאן זה קצת יותר מסובך, למצוא גם מישהו שקרא, וגם מישהו שאת סומכת על חוש הטעם שלו בנוגע לספרות...

ניק 70107

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
תתחילי לקרוא את הסוף, ואז תחזרי להתחלה.
כשאת קוראת את הסוף תבדקי האם הוא מעניין בכלל? האם בפרקים האחרונים יש קצב גבוה ומתח מורגש? האם את מרגישה שחסרים לך פרטים משמעותיים בשביל להבין מה קורה? אם כן הספר כבר קיבל כמה נקודות.
זכור לי שבתור נערה קראתי ספר מהאמצע ונהניתי ממנו מאוד, ואז כשחזרתי להתחלה היא לא הוסיפה לי כלום. מבחינתי החצי הראשון היה ממש מיותר.
בשבת האחרונה, התלבטתי אם לקרוא ספר מסויים, ופתחתי קרוב לסוף. הכתיבה היתה מרוחה וחסרת התקדמות ממשית כאילו זה פרק ראשון.
זה פרמטר אישי שלי

הספרן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
תודה לכל העונים, תמשיכו.
גם כי זה מעניין, וגם כי עדיין נשאר לי פופקורן.
מכיוון ונשאר לכם עוד הרבה פופקורן (למה לא לכבד? לא יפה..) אכתוב מה עבר לי בראש למקרא השאלה, על אף שאין בדבריי הצעה של ממש... (מתנצל מראש)

בכל זאת מדובר בבנאדם שהשקיע את תמצית דמו כספו וזמנו בהו"ל (כלי מי שהוציא ספר יאשר את דבריי)
כך שהייתי מוצא את הזמן לקרוא את הספר,
א. הכל תלוי בסדרי עדיפויות
ב. שאלת הדיוט. האם לא בשביל זה משלמים למלקטר?

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
קריאה קצרה של פרק א'. כי סופר באמת טוב, יודע להשקיע בפרק הראשון.
אם אין לו את זה, חיסרון כוחות הקסם יבואו לידי ביטוי כבר בפתיחה.
אחר כך פרק אמצע בשביל לראות כיצד הוא בונה מונולוגים, מאפיין דמויות וטווה עלילה.

חוצמיזה, להתקשר לחנויות הספרים המובחרות ולשאול בכנות האם זהו ספר מומלץ/נמכר/נחטף/מתיישן על המדף?

בהצלחה.

פניני ריין

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
למען האמת, מה שאני עושה בחנויות ספרים- וסביר להניח שיש עוד כמוני- זה לפתוח את הספר במקום אקראי, לדפדף קצת, לקרוא משפט פה ומשפט שם.
והיה אם המשפטים ההם מעניינים, אם הם מסקרנים אותי וגורמים לי לחשוב גם אחרי שיצאתי מהחנות 'יו, מה יכול להיות ההמשך...', אז הספר יקנה בסוף. מציאות.

בקיצור, ממליצה לנסות לקרוא קצת ולראות אם את נכנסת בקלות לעולם שהסופר בנה, או שאת מרגישה כמו באמצע קריאת דוח רבעוני סקור של מובילאי.
בסוף, גם הקוראים קונים לפי התחושה שהספר מעורר בהם.
בטוחה שקורא סטנדרטי יזדהה איתך?
חוששת שייתכן שאת כך רק כי את מגיעה מעולם הכתיבה, ואילו הקורא המצוי בכלל לא מתייחס לאיך הספר כתוב אלא על מה הוא מדבר.
ברמה מסוימת, את רוב הקוראים (של ספרי המבוגרים כמובן) רמת הכתיבה מעניינת.
תכל'ס היא זאת שעושה את הספר.
השאלה החשובה היא מהי כתיבה טובה באמת. (לדעתי-כתיבה מעניינת, אבל כבר כתבתי את זה בחמש משפטים שונים אז יש סיכוי טוב שפעלתי בניגוד להמלצות ושעממתי כאן את כולם; ))

נערך לאחרונה ב:

בובה בובה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
מלקטר – אדם מקצועי הקורא את הספר ונותן הערכה האם שווה להוציאו לאור. מלקטרים מועסקים בדרך כלל במו"לים כדי לבדוק האם שווה להו"ל להשקיע בספר.
לא קוראים לזה לקטור?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

תודה
נקרא  0  פעמים

לוח מודעות

למעלה