איפה כדאי לקנות דירה בתקופה הזאת

מצב
הנושא נעול.

ללא מטרה

משתמש רשום
טור שפרסמתי היום בעיתון מסויים ובאתר חדשות חרדי. רוב הדברים מבוססים על חילופי דברים מחכמי פורום זה, תודה לכולם.

3 חידות ותשובה אחת

אפתח ב3 נתונים שלא ידעתם על מודיעין עילית, עיר מגוריי, וזה די נכון גם לבית שמש/אלעד/ביתר וכו':
1) עפ"י נתונים רשמיים, היישוב עם ההכנסות הגבוהות ביותר לשכירים הוא כפר אורנים, הצמוד למודיעין עילית, היישוב עם ההכנסה הנמוכה ביותר לנפש הוא מודיעין עילית (פחות מכל הערבים) הצמוד לכפר אורנים, למרות זאת, מחיר קוטג' בכפר אורנים (אין דירות רגילות בכפר אורנים) הוא נמוך מאשר קוטג' זהה בעיר החרדית הצמודה!
2) למרות שהמחיר לקניית דירה בעיר בשמיים וכבר מתחיל להתקרב ל2 מיליון לדירת 3 חדרים, הרי שמחירי השכירות נמוכים ביותר, עד 1800 ד"ח לדירה קטנה (מה שקוראים בטעות יחידה, בעפולה וירוחם החרדים גרים בדירות 55 מטר וקוראים לזה 3 חדרים) ויש היצע רב של דירות כאלו, ריקות וממתינות לשוכרים.
3) מספר הדירות בעיר השייכות למשקיעיים הוא עצום ביחס לערים אחרות, עשרות אחוזים מהדירות בעיר שייכות לאנשים שיש להם עוד דירה, וזאת למרות העניות כביכול של מודיעין עילית (מקום אחרון בארץ בבעלי רכב למשל, בבניין שלי 30 דיירים [כולל הנורבגים על הגג ומהצד] וסה"כ 2 רכבים, החנייה הענקית והריקה משמשת למכירה השבועית).

כיצד מסתדרים כל הנתונים הללו ביחד? איך ייתכן שבעיר הענייה ביותר יש הכי הרבה משקיעי נדל"ן יחסית, ואיך תסבירו את העובדה כי מחירי הנדל"ן של העיר הענייה ביותר יקרים יותר מהיישוב הצמוד בעל האוכלוסיה העשירה ביותר, אם יש כזו מצוקת דיור שהמחירים עולים לשמיים איך ייתכן שהשכירות כמתקרבת לאדמה וכל כך הרבה דירות עומדות ריקות?

3 שאלות, 3 תופעות מוזרות, ותשובה אחת, פשוטה ביותר,

במילה אחת: משכנתאות.

הציבור שלנו הפסיק לרכוש דירות מכספי חסכונות או ירושות או אפילו הלוואות מגמ"חים, אלא עברנו לרכישות מבוססות משכנתאות, וזאת בניגוד למה שהיה מקובל בעבר. אנחנו היום יודעים לקמבן את הבנקים ולהוציא מהם את המקסימום, הן בריביות טובות, ובעיקר בהקטנת ההון העצמי עד המינימום החוקי, ואז נותנים עוד קווץ' קטן ומקבלים הלוואה משלימה מהבנק על עוד חלק מההון העצמי, כך אנחנו צריכים להביא לעיסקה את אותם 400,000 ש"ח שנהגנו להביא לפני המון המון שנים (חמש ליתר דיוק) כשהדירה עלתה 800,000 ש"ח, ההון שלנו נותר אותו הון, רק המשכנתא היא זו שהכפילה ושילשה את עצמה.

ולכן המחירים עולים ועולים, כי אנחנו לא "מרגישים" את התשלום, אלא מקסימום עוד קצת לחץ על הבנק והכסף בדרך. ולכן הדירות נמכרות במחירים כאלו למרות שהן לא באמת שוות את זה, ולמרות שאפשר לשכור כאן דירת 60 מטר באלפיים ומשהו, (מתוכן ניתן לקבל בסיוע בשכר דירה) אנחנו נעדיף לקחת את המשכנתא "שהרי עדיף שהכסף לא ילך לפח אלא למשכנתא", וכך לוקחים על עצמינו עוד ועוד החזרים חודשיים, ואם בעבר הרחוק (חמש שנים כאמור) התשלום החודשי היה אלפיים ש"ח היום זה שבעת אלפים ש"ח.

וכאן הסכנה! משום שבכפר האורנים התושבים מרוויחים בדרך כלל כמה עשרות אלפי ש"ח, הריבית עולה או יורדת הם לא ירגישו את זה, אבל אצלינו זה הולך למסלול התרסקות. גם היום המצב קשה - גם עובדי הייטק הבודדים ביותר שמרוויחים 15,000 נטו לא יכולים לפרגן לעצמם שמחצית מהסכום ילך למשכנתא, וזו רק ההתחלה.

כי משהו קורה בשוק, ריבית הפריים שכבר לא עלתה שנים, עלתה בחדות ל0.35% באפריל האחרון וגם המדד עלה בכמעט אחוז שלם, זה נורא פעמיים, גם בגלל שצריך מעכשיו להחזיר עוד כמה מאות שקלים וזה קשה, וגם ובעיקר כי זה מראה לדעתי על מגמה. היום (23/5/22) צפוי בנק ישראל לדווח על שערי הריבית, אם ובהנחה שתהיה עוד עלייה קטנה, זו כבר מגמה, שאומרת כי בתוך תקופה קצרה המשכנתא הזאת תתייקר למימדים שהקונים כבר יתקשו לנשום.

אם נוסיף לכך את הצפי שלנו לירידת מחירי הדירות (מה שקרה לשכירות יקרה לדעתי גם לרכישות) והצפי לעליית מחירי הצריכה, המשכורות דווקא לא צפויות לעלות בקרוב, מדברים אפילו על דיאטה מסויימת והערכה כי ההיי טק יחזור למימדים טבעיים, המסקנה היה כי כעת זה הזמן להירגע ולא לרכוש דירה, זה נעשה קשה עד בלתי אפשרי.

יועצי המשכנתאות הם אנשים מוברכים העושים מלאכתם נאמנה, המקצוענים שביניהם יכולים להפוך אדום לירוק וקיר אטום לכספומט, אך טרם פגשתי יועץ אחד, אחד, שגם יעזור לי אחר כך להחזיר מידי חודש את המשכנתא. לכן כדאי עכשיו לנוח ולחשב מסלול מחדש.

ההמלצה הזו היא למשקיעים ולקונים "רגילים", אם יש לכם אפשרות להוציא תעודת זכאות, אז בכלל אין לכם מה לחפש היום בשוק. רק שוטה יוותר על ההגרלות המצויינות העומדות לצאת בעוד חודש וחצי, יש שם מלאי גדול של דירות באלעד ובית שמש, צריך לשבת ולהמתין: או שתזכו בעז"ה בדירה מצויינת או שבעז"ה המחירים של הדירות יירדו - המוקדם מביניהם.
אשמח למקורות לשלושת הסעיפים א. שמודיעין עילית ההכנסה הנמוכה לנפש [עוד איך שהוא אמין] ב. שמחיר הוילות במו"ע יותר יקר מכפר אורנים [שיטוט קטן ביד 2 מניב מספרים אחרים] ג. למצוא לי יחידה נורמלית 55 מ"ר שעולה פחות מ 2500 לחודש [מקבילה לדירות בעפולה] לא מתחת לאדמה עם מסכת חמצן.

קדימון

משתמש פעיל
הנדסת תוכנה
שמתי לב למשהו מעניין שכל אלה שאומרים שמחירי הדירות ימשיכו לעלות.
זה אותם אנשים ששכנעו בזמנו
  1. לרכוש בדורות עילית
  2. לרכוש קרקעות ברומניה
  3. להכנס לפרמידה / שיווק רשתי (משקה אנרגיה שמי ששותה מזה מספיק לו לישון 4 שעות בלילה או מטהר מים ב16000 ש"ח שמי משתמש עם זה לא רואה רופא וכו')

כמו הרוח

משתמש מקצוען
טור שפרסמתי היום בעיתון מסויים ובאתר חדשות חרדי. רוב הדברים מבוססים על חילופי דברים מחכמי פורום זה, תודה לכולם.

3 חידות ותשובה אחת

אפתח ב3 נתונים שלא ידעתם על מודיעין עילית, עיר מגוריי, וזה די נכון גם לבית שמש/אלעד/ביתר וכו':
1) עפ"י נתונים רשמיים, היישוב עם ההכנסות הגבוהות ביותר לשכירים הוא כפר אורנים, הצמוד למודיעין עילית, היישוב עם ההכנסה הנמוכה ביותר לנפש הוא מודיעין עילית (פחות מכל הערבים) הצמוד לכפר אורנים, למרות זאת, מחיר קוטג' בכפר אורנים (אין דירות רגילות בכפר אורנים) הוא נמוך מאשר קוטג' זהה בעיר החרדית הצמודה!
2) למרות שהמחיר לקניית דירה בעיר בשמיים וכבר מתחיל להתקרב ל2 מיליון לדירת 3 חדרים, הרי שמחירי השכירות נמוכים ביותר, עד 1800 ד"ח לדירה קטנה (מה שקוראים בטעות יחידה, בעפולה וירוחם החרדים גרים בדירות 55 מטר וקוראים לזה 3 חדרים) ויש היצע רב של דירות כאלו, ריקות וממתינות לשוכרים.
3) מספר הדירות בעיר השייכות למשקיעיים הוא עצום ביחס לערים אחרות, עשרות אחוזים מהדירות בעיר שייכות לאנשים שיש להם עוד דירה, וזאת למרות העניות כביכול של מודיעין עילית (מקום אחרון בארץ בבעלי רכב למשל, בבניין שלי 30 דיירים [כולל הנורבגים על הגג ומהצד] וסה"כ 2 רכבים, החנייה הענקית והריקה משמשת למכירה השבועית).

כיצד מסתדרים כל הנתונים הללו ביחד? איך ייתכן שבעיר הענייה ביותר יש הכי הרבה משקיעי נדל"ן יחסית, ואיך תסבירו את העובדה כי מחירי הנדל"ן של העיר הענייה ביותר יקרים יותר מהיישוב הצמוד בעל האוכלוסיה העשירה ביותר, אם יש כזו מצוקת דיור שהמחירים עולים לשמיים איך ייתכן שהשכירות כמתקרבת לאדמה וכל כך הרבה דירות עומדות ריקות?

3 שאלות, 3 תופעות מוזרות, ותשובה אחת, פשוטה ביותר,

במילה אחת: משכנתאות.

הציבור שלנו הפסיק לרכוש דירות מכספי חסכונות או ירושות או אפילו הלוואות מגמ"חים, אלא עברנו לרכישות מבוססות משכנתאות, וזאת בניגוד למה שהיה מקובל בעבר. אנחנו היום יודעים לקמבן את הבנקים ולהוציא מהם את המקסימום, הן בריביות טובות, ובעיקר בהקטנת ההון העצמי עד המינימום החוקי, ואז נותנים עוד קווץ' קטן ומקבלים הלוואה משלימה מהבנק על עוד חלק מההון העצמי, כך אנחנו צריכים להביא לעיסקה את אותם 400,000 ש"ח שנהגנו להביא לפני המון המון שנים (חמש ליתר דיוק) כשהדירה עלתה 800,000 ש"ח, ההון שלנו נותר אותו הון, רק המשכנתא היא זו שהכפילה ושילשה את עצמה.

ולכן המחירים עולים ועולים, כי אנחנו לא "מרגישים" את התשלום, אלא מקסימום עוד קצת לחץ על הבנק והכסף בדרך. ולכן הדירות נמכרות במחירים כאלו למרות שהן לא באמת שוות את זה, ולמרות שאפשר לשכור כאן דירת 60 מטר באלפיים ומשהו, (מתוכן ניתן לקבל בסיוע בשכר דירה) אנחנו נעדיף לקחת את המשכנתא "שהרי עדיף שהכסף לא ילך לפח אלא למשכנתא", וכך לוקחים על עצמינו עוד ועוד החזרים חודשיים, ואם בעבר הרחוק (חמש שנים כאמור) התשלום החודשי היה אלפיים ש"ח היום זה שבעת אלפים ש"ח.

וכאן הסכנה! משום שבכפר האורנים התושבים מרוויחים בדרך כלל כמה עשרות אלפי ש"ח, הריבית עולה או יורדת הם לא ירגישו את זה, אבל אצלינו זה הולך למסלול התרסקות. גם היום המצב קשה - גם עובדי הייטק הבודדים ביותר שמרוויחים 15,000 נטו לא יכולים לפרגן לעצמם שמחצית מהסכום ילך למשכנתא, וזו רק ההתחלה.

כי משהו קורה בשוק, ריבית הפריים שכבר לא עלתה שנים, עלתה בחדות ל0.35% באפריל האחרון וגם המדד עלה בכמעט אחוז שלם, זה נורא פעמיים, גם בגלל שצריך מעכשיו להחזיר עוד כמה מאות שקלים וזה קשה, וגם ובעיקר כי זה מראה לדעתי על מגמה. היום (23/5/22) צפוי בנק ישראל לדווח על שערי הריבית, אם ובהנחה שתהיה עוד עלייה קטנה, זו כבר מגמה, שאומרת כי בתוך תקופה קצרה המשכנתא הזאת תתייקר למימדים שהקונים כבר יתקשו לנשום.

אם נוסיף לכך את הצפי שלנו לירידת מחירי הדירות (מה שקרה לשכירות יקרה לדעתי גם לרכישות) והצפי לעליית מחירי הצריכה, המשכורות דווקא לא צפויות לעלות בקרוב, מדברים אפילו על דיאטה מסויימת והערכה כי ההיי טק יחזור למימדים טבעיים, המסקנה היה כי כעת זה הזמן להירגע ולא לרכוש דירה, זה נעשה קשה עד בלתי אפשרי.

יועצי המשכנתאות הם אנשים מוברכים העושים מלאכתם נאמנה, המקצוענים שביניהם יכולים להפוך אדום לירוק וקיר אטום לכספומט, אך טרם פגשתי יועץ אחד, אחד, שגם יעזור לי אחר כך להחזיר מידי חודש את המשכנתא. לכן כדאי עכשיו לנוח ולחשב מסלול מחדש.

ההמלצה הזו היא למשקיעים ולקונים "רגילים", אם יש לכם אפשרות להוציא תעודת זכאות, אז בכלל אין לכם מה לחפש היום בשוק. רק שוטה יוותר על ההגרלות המצויינות העומדות לצאת בעוד חודש וחצי, יש שם מלאי גדול של דירות באלעד ובית שמש, צריך לשבת ולהמתין: או שתזכו בעז"ה בדירה מצויינת או שבעז"ה המחירים של הדירות יירדו - המוקדם מביניהם.
כל מילה פנינה
וצריך להוסיף הוספה קטנה
הציבור אומר: מה נזרוק כסף על שכירות 2000-3000 ש"ח
שימו לב על המשכנתא של מיליון ש"ח תשלמו יותר (רק ריבית כמובן)

מני דגני

משתמש מקצוען
@עו"ד נתן רוזנבלט גם אם אתה צודק שברגע שהריבית תעלה עוד אנשים יקנו פחות דירות וזה יוריד את המחיר, זה אולי יהיה נכון רק על אנשים פרטיים שירצו למכור דירה ויהיו לחוצים בזמן למכור,
אבל על דירות בבניה מקבלן שזה רוב הדירות בבית שמש שנמכרות היום, יותר קשה לראות שהמחירים ירדו א. כי הקבלנים קנו את הקרקעות ביקר וגם בשבילם מחיר תשומות הבנייה רק עולות ב. יש להם יותר יכולת לחכות ולא למכור עד שאנשים ישברו ויקנו ביקר,
וגם אנשים פרטיים ברגע שהמחירים ירדו אנשים יחכו ופחות ימכרו דירות והלקוחות מצידם צריכים לגור איפה שהוא כך שאני לא יודע מי ישבר ראשון.

פנטזיה 3D

משתמש סופר מקצוען
הדמיות בתלת מימד
אשמח למקורות לשלושת הסעיפים א. שמודיעין עילית ההכנסה הנמוכה לנפש [עוד איך שהוא אמין] ב. שמחיר הוילות במו"ע יותר יקר מכפר אורנים [שיטוט קטן ביד 2 מניב מספרים אחרים] ג. למצוא לי יחידה נורמלית 55 מ"ר שעולה פחות מ 2500 לחודש [מקבילה לדירות בעפולה] לא מתחת לאדמה עם מסכת חמצן.
לדעתי, כל אלו הנכנסים לדיון לגבי האמינות של נתונים כאלו ואחרים, מפספסים את הנקודה המרכזית והיא:
שאנשים מייחסים חשיבות בעיקר לקושי של גיוס ההון עצמי, וברגע שצלחו את זה, (בדרכים קונבנציונליות או שלא...), נוטים לשכוח שמחכה להם החזר חודשי של אלפי שקלים למשך 30 שנה!

אני מכיר הרבה חברים שרכשו דירות בבית שמש וכדו' בשנה האחרונה, ולקחו משכנתא עם החזר חודשי של 5000-6000 ש"ח בחודש, ליבי יוצא עליהם, אני לא יודע כמה הם מרויחים אבל אני יודע שהם שכירים, והם לא עובדים בהייטק... והם בעלי משפחה עם כמה ילדים בלעה"ר, ועוד ידם נטויה... אין לי מושג מה הם חושבים, אבל עושה רושם שהסיבה המרכזית למה הם עושים את זה כי מקסימום, הם לא יעמדו בהחזרים, ימכרו וירויחו כמה מאות אלפי שקלים.

שרינה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
וכאן הסכנה! משום שבכפר האורנים התושבים מרוויחים בדרך כלל כמה עשרות אלפי ש"ח, הריבית עולה או יורדת הם לא ירגישו את זה, אבל אצלינו זה הולך למסלול התרסקות.
לכאורה,גם אצלינו ישנו כמעט אותו רווח,מהשכירויות של הדירות הללו,לא כן?

ללא מטרה

משתמש רשום
לדעתי, כל אלו הנכנסים לדיון לגבי האמינות של נתונים כאלו ואחרים, מפספסים את הנקודה המרכזית והיא:
שאנשים מייחסים חשיבות בעיקר לקושי של גיוס ההון עצמי, וברגע שצלחו את זה, (בדרכים קונבנציונליות או שלא...), נוטים לשכוח שמחכה להם החזר חודשי של אלפי שקלים למשך 30 שנה!

אני מכיר הרבה חברים שרכשו דירות בבית שמש וכדו' בשנה האחרונה, ולקחו משכנתא עם החזר חודשי של 5000-6000 ש"ח בחודש, ליבי יוצא עליהם, אני לא יודע כמה הם מרויחים אבל אני יודע שהם שכירים, והם לא עובדים בהייטק... והם בעלי משפחה עם כמה ילדים בלעה"ר, ועוד ידם נטויה... אין לי מושג מה הם חושבים, אבל עושה רושם שהסיבה המרכזית למה הם עושים את זה כי מקסימום, הם לא יעמדו בהחזרים, ימכרו וירויחו כמה מאות אלפי שקלים.
אי אפשר לבסס תאוריה על נתונים ואח"כ הם לא רלוונטיים, יש כאן מצג שווא שמחירי הדיור לא הגיוניים הנה בכפר אורנים אותו מחיר נתון לא נכון ב. משקיעים בדירה ואין תשואה עומד ריק שכירות נמוכה בגדול לא נכון הדירות מפוצלות ומושכרות ומכסות את המשכנתא. ובעיקר שהרבה מהמשקעים הם לא האנשים שמרוויחים מעט וכו' מה שהופך את התאוריה ללא רצינית

קדימון

משתמש פעיל
הנדסת תוכנה
אחרי שכתבתי ברחבי הפורום אתמול בכמה מקומות, שריבית הפריים הולכת לעלות בשיעור של 0.25%, שזה אכן היה הצפי של כולם - ולעמוד בשיעור של 2.1%..
התברר שבנק ישראל כנראה חושב שתחזיות האינפלציה קשות יותר - והוא העלה את ריבית בנק ישראל לשיעור של:
0.75% - שזה אומר יותר מכפול!!!
מה שאומר שריבית הפריים כיום עומדת בשיעור של - 2.25% !!
תוכל לפרט בכמה עלה ההחזר החודשי לזוג שרכש דירת 3 חדרים ב1.7 מיליון בבית שמש או מודיעין עילית ולקח משכנתא של כ1.2 מיליון מזה שני שליש פריים ?

הון ובית

נדל"ן. משכנתאות. כלכלת המשפחה
מנהל
מנוי פרימיום
תוכל לפרט בכמה עלה ההחזר החודשי לזוג שרכש דירת 3 חדרים ב1.7 מיליון בבית שמש או מודיעין עילית ולקח משכנתא של כ1.2 מיליון מזה שני שליש פריים ?
קח בחשבון עלייה בסדר גודל של 3.5%-4% בהחזר החודשי.
יש כיוון של 20-30 ₪ חודשי לכל 100,000 - מה שאומר שאצלך זה יהיה סביב 200 ₪, אולי קצת פחות לחודש.
הרבה כסף!!

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
1) תעשה גוגל "הכנסה לנפש מודיעין עילית כפר האורנים" ותחזור להתנצל.

2) כמובן מדובר בהשוואה אקוויוולנטית, שהרי באורנים אין דירות ואפילו קוטג'ים אין הרבה, ובמודיעין עילית אין וילה אחת בכל העיר. אבל הזכרת את יד 2 הלכתי לבדוק הרגע, מציעים למשל וילה בנוייה 450 מטר ב4,900,000 ש"ח הלוואי תשיג לי כזה דבר במודיעין עילית, דמי תיווך מובטחים (זה כמעט מאה אלף, שווה לך להתאמץ.

3) הנה למשל דירה טריה מהבוקר עם מספר טלפון 0504123029 (יש לי עוד הרבה, אתה פטור מדמי תיווך) ברחוב נתיבות המשפט 54 3 חדרים עם מרפסת סוכה לא באדמה, 2500 ש"ח שזה כמו עפולה רק בלי השכן הרוסי מלמעלה והערבי מלמטה.

עוד שאלות? שמחתי לעזור.

נ.ב. להבא, אני לא צריך להביא לכל דבר מקורות וראיות, ואתה לא צריך לפקפק באמינות הזולת. אתה יכול להביע את דעתך ("אני חושב ש...) זה יותר מכובד ומכבד.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
@עו"ד נתן רוזנבלט גם אם אתה צודק שברגע שהריבית תעלה עוד אנשים יקנו פחות דירות וזה יוריד את המחיר, זה אולי יהיה נכון רק על אנשים פרטיים שירצו למכור דירה ויהיו לחוצים בזמן למכור,
אבל על דירות בבניה מקבלן שזה רוב הדירות בבית שמש שנמכרות היום, יותר קשה לראות שהמחירים ירדו א. כי הקבלנים קנו את הקרקעות ביקר וגם בשבילם מחיר תשומות הבנייה רק עולות ב. יש להם יותר יכולת לחכות ולא למכור עד שאנשים ישברו ויקנו ביקר,
וגם אנשים פרטיים ברגע שהמחירים ירדו אנשים יחכו ופחות ימכרו דירות והלקוחות מצידם צריכים לגור איפה שהוא כך שאני לא יודע מי ישבר ראשון.
שכחתי משוואה אחת:
למשולש הזה של קבלן/לקוח יש עוד צלע וזה הבנק. הבנקים היום שותקים כי רוב הקרקעות שם זה מחצית מחיר למשתכן אז זה סוג של ערבות מדינה כאילו. אבל ברגע שקבלנים ייתקעו עם דירות על המדף הבנקים יתחילו לבדוק את האובליגו והקבלנים יצטרכו לשנמך את הלמבורגיני בחזרה לג'יפ רגיל.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
כרגע תוספת של 650 לחודש
הו, הבעיה שהרב סורוצקין מהכולל או אפילו הרב סורוצקין מהחינוך העצמאי טרם הודיעו כי הם מגדילים בהתאמה את המילגה או המשכורת בסכום זהה.

תעדכנו אותי כשזה יקרה, אני כאן ממתין.

חסיד אחד

משתמש פעיל
בלת"ק
מי שהולך לזכות במחיר למשתכן
שווה לו לקחת משכנתא עם הריבית שעולה כל הזמן ?

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
בנק ישראל הודיע על העלאת הריבית במשק ב-0.4% ל-0.75%
מי שקרא את הטור שלי כאן בבוקר לא הופתע, כתבתי במפורש שזה מה הולך להיות (האמת לא ידעתי, הנביאות שניתנה לפרשנים, אלא ניתוח פשוט של הנתונים מראה את הכיוון)

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה