התייעצות רעיון לקבוצה שהדירו אותה באמצעות שפה

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
באותה מטבע, חיידר ליטאי ששפתו הרשמית היא יידיש.
שמעתי פעם שהליטאים עברו לעברית בעקבות תלונות של ספרדים לחזון איש שאינם יכולים ללמוד תורה כי הם לא מבינים את השפה.
אז כנראה יש ת"תים ליטאים שמעדיפים להשאיר את זה כמו שהיה קודם.
אגב, ספרדים שמאוד רצו - למדו אידיש והסתדרו (יש לדעתי הרבה כאלו בירושלים למשל. וידוע מה שהרב שך אמר לבחור חצי אשכנזי חצי טולדנו: מילא מהצד האשכנזי אני מבין איך אתה לא יודע אידיש, אבער מצד טולדנו איך אתה לא יודע אידיש?.)

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לא יודע כמה זה היה נפוץ
אבל יש מה שמספר הרב עובדיה על ימיו כדיין בפ"ת
שהדיינים היו מדברים 'מעל הראש שלו' באידיש כשלא רצו שיבין
מי שמכיר דוברי אידיש מבטן ומלידה, יודע שהם עוברים לאידיש גם בלי להרגיש בכלל שהם עברו שפה...

בנימין41

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
שופטים י"ב ו'
וַיִּקְבֹּץ יִפְתָּח אֶת כָּל אַנְשֵׁי גִלְעָד וַיִּלָּחֶם אֶת אֶפְרָיִם, וַיַּכּוּ אַנְשֵׁי גִלְעָד אֶת אֶפְרַיִם כִּי אָמְרוּ: "פְּלִיטֵי אֶפְרַיִם אַתֶּם, גִּלְעָד בְּתוֹךְ אֶפְרַיִם בְּתוֹךְ מְנַשֶּׁה". וַיִּלְכֹּד גִּלְעָד אֶת מַעְבְּרוֹת הַיַּרְדֵּן לְאֶפְרָיִם, וְהָיָה כִּי יֹאמְרוּ פְּלִיטֵי אֶפְרַיִם: "אֶעֱבֹרָה", וַיֹּאמְרוּ לוֹ אַנְשֵׁי גִלְעָד: "הַאֶפְרָתִי אַתָּה?", וַיֹּאמֶר: "לֹא". וַיֹּאמְרוּ לוֹ: "אֱמָר נָא: שִׁבֹּלֶת", וַיֹּאמֶר: "סִבֹּלֶת", וְלֹא יָכִין לְדַבֵּר כֵּן, וַיֹּאחֲזוּ אוֹתוֹ וַיִּשְׁחָטוּהוּ אֶל מַעְבְּרוֹת הַיַּרְדֵּן, וַיִּפֹּל בָּעֵת הַהִיא מֵאֶפְרַיִם אַרְבָּעִים וּשְׁנַיִם אָלֶף

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
לא יודע כמה זה היה נפוץ
אבל יש מה שמספר הרב עובדיה על ימיו כדיין בפ"ת
שהדיינים היו מדברים 'מעל הראש שלו' באידיש כשלא רצו שיבין
גיסתי סיפרה לי משהו דומה, כסייעת ליטאית במעון חסידי.
אבל מה שחמוד, שהיא מבינה אידיש :p
אז בסוף בסוף היא גילתה להן את זה.

SHIMON3

משתמש רשום
כשאני נמצא בשטיבלך, והגבאי מוכר את העליות באידיש לך תבין מה זה פינף אכט צען איינס-צוויי-דריי זכה לו
כשאני ברמה א בבית שמש ושפה הנשמעת ברחוב בין אנשים היא אנגלית , כשמגישים לי את התפריט במסעדה ואני לא יודע עם היא כתובה בהונגרית או שאני לא עדכני עד שבקושי נעים לשאול את המלצרית מה זה - ........ ואז מתברר לך שזה בסך הכל בשר רגיל על שיפוד.

כשאשה מבקשת מהבעל להגיד דבר תורה בשולחן שבת והוא מתחיל לצטט גמרות ומחלוקות בין התנאים ולפמעים עוד מצטט אותם בארמית

נערך לאחרונה ב:

אסתילה ...

משתמש פעיל
בעיקרון חושבת שזה נכון לכל מיעוט באשר הוא
ארמנים
צוענים
עוד איזה שהוא מיעוט בסין שעובר חינוך מחדש

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
בגל הראשון של הקורונה, התפרסמה תמונה מבית כנסת במאה שערים בו כתוב עברית "בית הכנסת סגור" ובאידיש- הכניסה מאחורה עם זמני התפילה
נועד עבור שוטרים, לא עבור ספרדים.

מעניין לעניין באותו עניין:
התפרסם תיעוד של חסיד טברייני, שהשוטרים ביקשו ממנו להכריז ברמקול ביידיש שכולם יתפנו לבתיהם, והוא הכריז ביידיש 'עשו טובה, עלו הביתה לכמה דקות שהם יוכלו לזוז מכאן'.

ובבית כנסת באשדוד ראיתי מודעה על דלת סגורה 'והאנשים אשר פתח הבית הכו בסנוורים וילאו למצוא הפתח'.
הכניסה היתה מסביב.

משה גל

משתמש מקצוען
זה בדיוק אותו דבר. לדבר מעל הראש של מישהו שעובד איתך כדי שהוא לא יבין.
חשבתי שבקשת האשכול היתה על 'הדרה של קבוצות'
גם בבית המרקחת כל הערבים/ות מדברים/ות בערבית כשבא להם או כשלא רוצים שנבין
וזו לא הדרה

ת"ח

משתמש פעיל
כליטאי, כשאני נמצא בשטיבלך ומוכרים באידיש אני בכוונה לא מנסה להבין ולקנות גם כשהמחיר נמוך מאוד. שיפסידו. אם הם לא מעוניינים בי כעולה אני גם לא אעשה שום מאמץ לשאול איפה זה אוחז ולקנות!
לפני מספר שנים באסון הגדול של משפחת ברנשטיין בביתר היתה עצרת התעוררות גדולה לכל אנשי העיר כולל הכרזה על ביטול מלאכה וכו'. כמובן. זה אסון לכלל תושבי העיר. אך אז החל אחד הספדנים החצופים לדבר באידיש. באותו רגע עזבתי את הארוע. הבנתי שרוצים לחזק רק את החסידים ואילו הליטאים והספרדים כנראה אינם צריכים חיזוק. זו הדרה במלוא מובן המילה, ואם היתה לי חנות גם הייתי פותח אותה בכוונה למרות האיסור מלאכה. אם אני לא אמרו להקשיב לדברי החיזוק מותר לי להמשיך במלאכתי, לא כך?

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
לא להגזים, קצת כבוד לגדולי תורה ולמשפחות הנפטרים.
כשר' מיכל פיינשטיין נפטר לפני כמעט עשרים שנה התאספו המוני בית ישראל לחלוק לו כבוד אחרון.
אבל אם אני זוכר טוב כל ההספדים היו רק באידיש. (כנראה בתור עיקרון של בריסק או משהו כזה)
וכך עמדו רבבות יהודים במשך שעות (לא זוכר כמה זמן זה היה) כשרובם לא מבינים מה אומרים.

אני זוכר שפעם בא אלינו לישיבה ר' חיים ברים זצ"ל ומסר שיחה שלמה באידיש כאשר לפחות 80 אחוז מהבחורים לא הבינו כלום.. (אולי הבינו את שפת הלב כמו הסיפור עם הח"ח).

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
כליטאי, כשאני נמצא בשטיבלך ומוכרים באידיש אני בכוונה לא מנסה להבין ולקנות גם כשהמחיר נמוך מאוד. שיפסידו. אם הם לא מעוניינים בי כעולה אני גם לא אעשה שום מאמץ לשאול איפה זה אוחז ולקנות!
לפני מספר שנים באסון הגדול של משפחת ברנשטיין בביתר היתה עצרת התעוררות גדולה לכל אנשי העיר כולל הכרזה על ביטול מלאכה וכו'. כמובן. זה אסון לכלל תושבי העיר. אך אז החל אחד הספדנים החצופים לדבר באידיש. באותו רגע עזבתי את הארוע. הבנתי שרוצים לחזק רק את החסידים ואילו הליטאים והספרדים כנראה אינם צריכים חיזוק. זו הדרה במלוא מובן המילה, ואם היתה לי חנות גם הייתי פותח אותה בכוונה למרות האיסור מלאכה. אם אני לא אמרו להקשיב לדברי החיזוק מותר לי להמשיך במלאכתי, לא כך?
מבין אותך.
בהחלט.

חויתי זאת פעם [בסיטואציה שונה].

@ת"ח חושב אחרת!

Foo Bar

משתמש מקצוען
בעיקרון חושבת שזה נכון לכל מיעוט באשר הוא
ארמנים
צוענים
עוד איזה שהוא מיעוט בסין שעובר חינוך מחדש
נכון, הנה כתבה שמצאתי איפשהו:

אחרי הסרת שפתם מבתי הספר, המונגולים בסין חוששים ממחיקת תרבותם
תקנות חדשות קובעות כי שיעורי הליבה במחוז מונגוליה הפנימית יילמדו במנדרינית, כחלק מהמדיניות של הנשיא שי. ההחלטה הובילה להפגנות חריגות וחלק מההורים הוציאו את ילדיהם מבתי הספר

תושבים במחוז מונגוליה הפנימית שבצפון סין ערכו הפגנה נדירה במחאה על שינויים שהוכנסו למערכת הלימודים ומונעים את השימוש בשפה המונגולית בשיעורי ליבה. לפי ארגון זכויות אדם שבסיסו בניו יורק, המחאה החריגה הובילה להטלת עוצר במקומות מסוימים.

לפני התקנות במחוז, החל משנת הלימודים החדשה שנפתחה אתמול, שיעורי היסטוריה, פוליטיקה ולשון יילמדו בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים במנדרינית ולא במונגולית. על פי סרטונים שפרסם ארגון מרכז המידע לזכויות האדם במונגוליה הדרומית, הפועל מניו יורק, הורים ולתמידים זועמים התאספו מחוץ לבתי הספר כדי למחות נגד המהלך. לפי הארגון, מדובר באלפי מפגינים. ברויטרס הדגישו כי הם לא יכולים לאמת את המספרים.

אנגבטו טוגוצ'וג, מנהל מקומי, אמר לרויטרס כי התושבים מאמינים שהתכנית היא חלק ממאמץ של בייג'ינג למחוק את התרבות המונגולית באזור, וכי חלק מההורים הוציאו את ילדיהם מבתי הספר במחאה על השינויים.

האחדת החינוך ברחבי סין היא חלק משמעותי במדיניות של סין תחת הנשיא שי ג'ינפינג, והיא מתמקדת בעיקר בנאמנות למדינה ולמפלגה הקומוניסטית. התכנית להחלפת שפות מקומיות כבר יושמה במחוזות שינג'יאנג וטיבט ב-2017. שני האזורים ידעו עימותים בין הרשויות למיעוטים האתניים החיים בהם.

יכין

משתמש פעיל
לבן יהודה אכן היתה השפעה חברתית רחבה.
ההשפעה היתה בעיקר באמצעות אלימות, ואם תרצי אוכל להפנות אותך למקורות.
הוא סה"כ הוציא מילון ועיתון, ואכן חידש הרבה מילים.
אבל לקרוא לו מחדש השפה העברית זו טעות בעייני.
50 שנה לפניו כבר היו בווילנה ובקובנה גימנסיות עבריות. וסופרים שכבר עברו לכתוב מיידיש לעברית.

אבן קיסר

משתמש פעיל
אך אז החל אחד הספדנים החצופים לדבר באידיש.

יש הרבה יהודים טובים שהעברית שלהם עילגת ביותר,
על אף שהם מתגוררים במדינת ישראל.
הם לא ירגישו בנוח לדבר בציבור בשפה שאינם שולטים בה, וזו זכותם.
היה יפה אם היו מתחשבים ומתאמצים לדבר בעברית , או למצער - מתנצלים שאינם בקיאים בשפה המדוברת, כפי שיש דרשנים הנוהגים במקרים כגון דא,
אך לא הייתי מכנה אותם 'חצופים', כי זה בדרך כלל לא נובע מרצון להדיר מישהו או משהו כזה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה