קיבלנו ילדה במתנה!!!

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י מימי זו;2388630:
אכן. היא המקור שלי ואני חושבת שיש לה קרדיט מספיק מכובד כדי להיות מקור יחיד. היא לא רק באה בשם עמותה אלא היא גם רופאה מקובלת וחוקרת.
לגבי סתירות מספריות- כמובן שרק היא הכתובת ליישב אותן.
אבל אני לא חושבת שתמצאי חידושים במחקרים שונים, ההנחיות הן בינלאומיות, הן תקפות ע"י AAP באותה מידה שהן תקפות ע"י משרד הבריאות. מה שחסר הוא קצת יישוב הסתירות.
אולי כאן יש חומר
https://www.ispid.org

הקישור שהבאת הוא המקור לפרסומים של עתיד. לקחת אותו מהאתר של שץ, נכון? ;) עולם קטן. לגמרי.

קודם כל, גם שם רואים שבישראל הייתה ירידה במקרים. בניגוד לפרסומים.
דבר שני, מה שכתוב שם על קמפיינים שבעקבותיהם הייתה ירידה במוות עריסה במדינות מסויימות - זה לא לגבי השכבה על הגב, אלא קמפיינים כלליים למודעות של ההורים למוות עריסה. כולל עישון, אלכוהול, שינה עם ההורים, ועוד כמה מרעין בישין.

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י רותי קפלר;2388640:
הקישור שהבאת הוא המקור לפרסומים של עתיד. לקחת אותו מהאתר של שץ, נכון? ;) עולם קטן. לגמרי.

קודם כל, גם שם רואים שבישראל הייתה ירידה במקרים. בניגוד לפרסומים.
דבר שני, מה שכתוב שם על קמפיינים שבעקבותיהם הייתה ירידה במוות עריסה במדינות מסויימות - זה לא לגבי השכבה על הגב, אלא קמפיינים כלליים למודעות של ההורים למוות עריסה. כולל עישון, אלכוהול, שינה עם ההורים, ועוד כמה מרעין בישין.
באסה, אבל לא לקחתי אותו משם. אלא סתם מפורטל נחמד שהסתובבתי בו :)
גם אני חשבתי כמו התרגום של DEM
אבל אין לי מספיק הבנה באיך אמורה להיראות מתודולוגיה של מחקר כזה.
אז יאללה, תנו לישון
על הגב

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י dem;2388622:
אני לא מבינה למה את מתעקשת על גורם סיכון אחד בלבד.
בכל מחקר שתעשי, גם של מליון תינוקות אם בא לך... תמיד תוכלי להגיד שהיו עוד סיבות חוץ מהשכיבה על הבטן. אוקיי אדרבה, אז יש גם עוד המלצות.. לא להשכיב במיטת ההורים וכו׳ - למה זה מוריד מהעוצמה של הקשר בין מוות לשכיבה על הבטן?

כי עדיין לא קיבלתי שום מחקר שמראה על קשר כזה. מה לעשות.

אני מדברת על גורם סיכון אחד בלבד, כי זה גורם הסיכון שאנחנו דנים עליו פה באשכול עד שכואבות לנו האצבעות מלהקליד: שכיבה על הבטן.
אם שכיבה על הבטן מגדילה את הסיכון למוות עריסה רק כשהיא צמודה לגורם נוסף - כמו עישון - אז אמהות חרדיות אינן צריכות לחשוש כלל.
אם שכיבה על הבטן מגדילה סיכון רק כשהיא צמודה לגורם כמו פגות או שינה במיטת ההורים, אז שוב - אמהות חרדיות שאין לתינוקותיהן את המאפיינים הנ"ל, אינן אמורות לחשוש להשכיב על הבטן.

לכן אני מנסה (לא מתעקשת! מנסה) לנטרל את כל הגורמים האחרים, ולהגיע לנתונים על תינוקות ששכבו על הבטן בלבד.

נכתב ע"י dem;2388622:
1. ההבדל הוא שאפשר לישון על הבטן עם הפנים לצד.
2. בהקשר הזה - כן.
3. אין דבר כזה אחוזים מהאוכלוסיה שמשכיבים על הבטן. כל אחד יכול להשכיב גם גם (וזה מה שרובם עושים), השאלה מה היה בזמן המוות.

1. אוקיי, תודה!
2. כנ"ל
3. השאלה הראשונה היא מה היה בזמן המוות. את התשובה עליה קיבלנו: 42% היו על הגב ו-58% על הבטן.
השאלה הבאה מיד אחריה, היא כמה תינוקות בארץ, בממוצע ובכל רגע נתון, שוכבים על הגב וכמה על הבטן. בלי תשובה לשאלה הזו, אין שום משמעות לנתון הקודם, של ה-42% על הגב ו-58% על הבטן. אם אי אפשר להגיע לתשובה משוערת כלשהי, אז אי אפשר לקבוע על פי הנתונים שבידינו ששכיבה על הבטן מעלה את הסיכון.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י dem;2388638:
נעלמו לארוחת ערב :eek: ...

אוקיי, אז התרגום החובבני שלי לקטע הנ״ל הוא במשמעות בדיוק הפוכה מכפי שפירשת.
הם כותבים, שבגלל שהדאגה העיקרית שלהם היתה גודל המדגם הקטן, כפועל יוצא מהנדירות היוצאת דופן של ניתוחים אחרי מוות עריסה בלתי צפוי, לכן התגובה שלהם לזה היתה לחקור את כל המקרים יותר לעומק ובשיטות שונות, כדי להשוות נתונים ותוצאות שונות ולאחד אותם כשזה אפשרי.

בלי קשר, אהבתי את התיאור העסיסי על המעבדה :D

למה זה הפוך? זה מה שאמרתי.
לא התייחסתי להעמקה ולהשוואות, אלא לכך שהם מודים שהמדגם קטן יחסית לנדרש.
כלומר: הם לא מנסים לטעון שהמדגם שלהם מספק, אלא מסבירים שיודעים שהוא קטן - ומה עשו כדי לפתור את זה.

(התיאור על המעבדה הוא תרגום מהמאמר. אבל לכי תדעי, אולי גם שם יש לי שגיאות).
(נראה לי בסוף עוד נהיה חברות).

דריבלית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
D I G I T A L
נכתב ע"י רותי קפלר;2388657:
למה זה הפוך? זה מה שאמרתי.
לא התייחסתי להעמקה ולהשוואות, אלא לכך שהם מודים שהמדגם קטן יחסית לנדרש.
כלומר: הם לא מנסים לטעון שהמדגם שלהם מספק, אלא מסבירים שיודעים שהוא קטן - ומה עשו כדי לפתור את זה.

(התיאור על המעבדה הוא תרגום מהמאמר. אבל לכי תדעי, אולי גם שם יש לי שגיאות).
(נראה לי בסוף עוד נהיה חברות).
רותי רואים שהילדים שלך על הבטן
הם נותנים לך לישון אהה

שלי מאז כבר קמה כמה פעמים :)
ובטח שעוקבים אחריך

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י סתם;2388676:
רותי רואים שהילדים שלך על הבטן
הם נותנים לך לישון אהה

שלי מאז כבר קמה כמה פעמים :)
ובטח שעוקבים אחריך

חחח...
היו לי תינוקות שעברתי איתן לילות לבנבנים, למרות שישנו על הבטן.
היחידה שהייתה שותקת בלילות, זו התינוקת שהייתה במחלקה רגועה ושקטה במיוחד בתינוקיה. (ג' בשערי צדק).
זה סימן שתינוקות שמבלים את ימיהם הראשונים בתינוקיה מלאת צרחות, הופכים לעצבניים.
אוף, התבלבלתי באשכול. כאן זה החיסונים, השכיבה על הבטן, או הביות? :D

עכשיו יובהר משהו חשוב מאד לכל מי שעקבה עד כאן.
אין לי דעה בנושא השכבה על גב או בטן.
ייתכן שהשכבה על בטן היא גורם סיכון מוכח למוות עריסה, גם אם אין גורמים נוספים כמו עישון, אלכוהול, שינה במיטת ההורה ומחלות רקע.
לא יודעת.

מה שביקשתי זה רק את הנתונים שהובילו לקביעה הזו.

במקצוע שלי רגילים לא להסתמך על שום דבר ואף אחד. לחרוש טורים שלמים של מספרים, כדי להוציא מהם את הנתון שמעניין אותי, או כדי להבין איך הגיעו לתוצאה הזו.
לכן זה עניין אותי גם כאן.
אין במהלך הדיון הזה שום המלצה לשום צורת השכבה, אלא אך ורק דיון אינטלקטואלי פורה ונפלא. שילוב של סטטיסטיקה, הבעה בכתב, מתמטיקה, קצת אנגלית, הבנת הנקרא, ציור - בקיצור, כל המקצועות האהובים.

ch3

משתמש פעיל
נכתב ע"י אונקי;2385852:
למה אף אחת לא כותבת על המכשיר של ביבי סנס - מוניטור נשימתי לתינוק?
ככה אפשר להשכיב על הבטן ולישון רגועים.
זה לא ככה? עדין לא התנסיתי במכשיר הזה אבל ככה הבנתי מאחרות שמשתמשות בזה
והן רגועות.

יש לי מוניטור בבית, אין לי מושג אם זה המכשיר המדובר. אבל במקרה שהרופאים ממליצים לשים מוניטור זה לרוב לא עוזר ומצפצף לפעמים לחינם. החוש ההורי בדר"כ מפותח יותר... [איזה נס שמתגלם בטבע]

ולא רוצה להמליץ המלצות ע"ג הפורום.

שירי12

משתמש סופר מקצוען
רותי, בתור אחת שנצמדת מאוד לכללים ומשכיבה את כולם על הגב באדיקות -
הצלחת לערער לי את הקביעה הזו, באמצעות נתונים מספריים וחישובים הגיוניים.
וזה יפה :)

(למרות שגם את התינוק הבא אשכיב על הגב;))

yochi000

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
זה היה מרתק, אהה...
מכיון שאני בסטטיסטיקה גרועה, למרות שאני משתמשת בו המון במקצוע שלי. ומכירה מחקרים מקרוב. (פרסום) אני לא מנסה להכנס לזה.
אבל, אני, את הילד הבא שלי אשכיב רק על הגב, בביות מלא, עם כל החיסונים הרלוונטיים.:rolleyes:

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
באחת ההודעות כאן היה כתוב שלהשכיב על הבטן אינו בעיה.
אבל במקרה שכן יש בעיה מסוימת לתינוק השכיבה על הבטן היא זרז למוות. ואם אפשר היה למנוע זאת, זה לא היה כדאי????

לאה ולדמן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עזבו מחקרים כן או לא, למרות שזה מרתק חבל"ז ותודה רותי!!
אני מתסכלת על נתוני המוות, מדברים על כמה עשרות מקרים, לכל הדעות זה פחות מ-90 מקרים בשנה ואפילו הרבה פחות
מכלל אוכלוסיות התינוקות זה אחוז מזערי!!
מתוך אחוז התינוקות שנפטרו, לא כולם שכבו על הבטן
ז"א שהסיכוי שיקרה משהו משכיבה על הבטן הוא קטנטן פיצפון! הרבה יותר קטן מאשר הסיכון בלנסוע ברכב עם תינוק (אפילו חגור - מה שהרבה לא עושים באוטובוס למשל) - ולעבור חלילה תאונת דרכים.
אז למה כאן נכנסים לכזאת מן הסטריה?
זה שווה לילות לבנים? זה שווה את כל הטררם הזה?

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
נכתב ע"י wald;2388896:
אז למה כאן נכנסים לכזאת מן הסטריה?
זה שווה לילות לבנים? זה שווה את כל הטררם הזה?

שווה להרוויח מליוני לילות לבנים ולישון בהם מצוין. ופעם אחת יקרה למישהו משינה על הבטן?

גילה שם טוב

משתמש רשום
נכתב ע"י תקוה;2388931:
שווה להרוויח מליוני לילות לבנים ולישון בהם מצוין. ופעם אחת יקרה למישהו משינה על הבטן?

אהה, ושווה גם שווה לא להשתמש במיקרוגל (קרינה) ולא בפלאפון וכדו'
כי על זה יש באמת מחקרים שזה מסרטן....
שווה שווה לרוץ כל פעם לטלפון ציבורי, שווה כל ארוחת צהריים להוציא מחבת 2 סירים ולהפעיל תתנור, שמה יקרה משו וזה מוכח הרבה יותר שזה מזה .

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
נכתב ע"י גילה שם טוב;2389010:
אהה, ושווה גם שווה לא להשתמש במיקרוגל (קרינה) ולא בפלאפון וכדו'
כי על זה יש באמת מחקרים שזה מסרטן....
שווה שווה לרוץ כל פעם לטלפון ציבורי, שווה כל ארוחת צהריים להוציא מחבת 2 סירים ולהפעיל תתנור, שמה יקרה משו וזה מוכח הרבה יותר שזה מזה .

את צודקת, אצלי המקרוגל לא עובד בתפוקה מלאה רק למקרה חירום. וגם הפלאפן. אם אפשר להסתדר בלעדיו אני משתדלת מאוד. חיי וחיי ילדי יקרים לי. ובנוסף- ונשמרתם זאת לא המלצה של שר הבריאות. וזאת לא המלצה בלבד. זאת מצוה!

dem

משתמש מקצוען
D I G I T A L
טוב, אז ממשיכה למלאות את תפקידי נאמנה כמתרגמת המחקרים.
רק שמה אותם פה. (בנתיים :))

Prior to the 1990s, nearly all infants in the United States were placed for sleep in the prone or “tummy” position (Willinger et al., 1998). In 1992, the American Academy of Pediatrics (AAP) published a position statement recommending that all infants be placed in nonprone positioning for sleep with the intended purpose of decreasing the incidence of Sudden Infant Death Syndrome (SIDS). In 1996, the AAP position was amended to promote supine sleep as the preferred position. Although lateral-sleeping position confers a lower risk when compared to prone positioning, it still has a higher risk when compared to supine sleeping position (AAP, 1996). Over the past 10 years, the AAP, U.S. Public Health Service, SIDS Alliance, and the Association of SIDS and Infant Mortality Programs have provided much education to the general public, including the well-known “Back to Sleep” campaign (AAP, 1996).

לפני ה1990, כמעט כל התינוקות בארה"ב הושכבו על הבטן. בשנת 1992 האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים (AAP) הוציאה המלצה רשמית שכל התינוקות יושכבו בתנוחה שהיא לא-בטנית, במטרה להוריד את השכיחות של מקרי מוות בעריסה. ב1996, עמדת ה AAP תוקנה להעדפת שינה על הגב בלבד. למרות ששכיבה על הגב מהווה סיכון פחות בהשוואה לשכיבה על הבטן, היא עדיין מהווה סיכון גבוה בהשוואה להשכבה על הגב. במהלך ה10 שנים האחרונות\ ה AAP, שירותי הרפואה הציבוריים בארה"ב, והאיגודים השונים למניעת מוות בעריסה סיפקו הרבה מידע (חינוך) לציבור הרחב בנושא, למשל הקמפיין הידוע "לשכב על הגב" (1996).

--- פה יש חקירת מספר מקרים פרטיים שנערכו בתינוקות...

Willinger and colleagues (1998) conducted telephone interviews with 1,000 parents of infants born between 1992 and 1996 and living in 48 states. The objective was to determine the typical sleep positions of the infants and changes that occurred after the recommendation of supine sleeping. Results showed that the prevalence of infants placed in the prone position for sleep declined by 66%. During the same window of time, the rate of SIDS declined approximately 38%. Skadberg, Morild, and Markestad (1998) used a population-based case reference study with the reference group consisting of 500 randomly selected infants to show a 98% decrease in prone sleeping in a 3-year period from 1993 to 1995. During this timeframe, the SIDS rate decreased from 3.5 per 1,000 live births to 0.2 per 1,000 live births, which equals an overall decrease of 94%. Thus, supine positioning for sleep is clearly evidence-based and has saved the lives of many children.​

ויליגר ועמיתיו (1998) ערכו ראיונות טלפוניים עם הורים ל1000 תינוקות בין 1992 ו1996 החיים ב48 מדינות. המטרה היתה לקבוע את תנוחות השינה הטיפוסיות של התינוקות ושינויים שנערכו בהם לאור ההמלצות של שכיבה על הגב. תוצאות הראו כי שכיחות ההשכבה על הבטן ירדה ב66%. באותו זמן, שיעור התמותה במוות בעריסה ירד בכ 38%. הם השתמשו בקבוצה מבוססת אוכלוסיה של 500 תינוקות שנבחרו ברנדומליות להראות ירידה של 98% בשכיבה על הבטן בין 1993-1995. במהלך התקופה הזו, שיעור התמותה במוות עריסה ירד מ3.5 פר 1000 לידות ל0.2 פר 1000 לידות, שזו ירידה של 94%.
לכן, השכבה על הגב הוכח ע"י ראיות מבוססות כמציל חיים של המוני ילדים.

חדוי פלבני

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
וואוו!!

לא חלמתי לאן זה יגיע....
"רק" רציתי לשתף, להודות ולשאול.

רותי,
אני עוקבת אחרייך (אפילו שאני ממש לא אוהבת ניתוחים שכאלה...)
ונהנית לראות אותך חיה! כאילו כולנו סביבך במציאות ("אופס. תראו תראו..." :))

תודה לכולן על העיצות המועילות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה