קיבלנו ילדה במתנה!!!

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
בוקר טוב
מקווה שערבה השינה וצלחה הקימה על כל נשות וילדי ישראל.
להלן הפנייתה של ד"ר ענת שץ (למי שהצטרף אלינו עכשיו - רופאת אף אוזן וגרון בכירה, מייסדת מרפאת נשימה ושינה לילדים, חוקרת דרכי נשימה בתינוקות וילדים בשערי צדק. מייסדת ויו"ר עמותת עתיד, לחקר ולמניעת מוות פתאומי בתינוקות, חברה בהנהלה העולמית של הארגון הבינלאומי לחקר ולמניעת מוות פתאומי בתינוקות (ISPID) ):

http://pediatrics.aappublications.org/content/138/5/e20162940
אלו העדכונים האחרונים מ-2016,
כפי שמוצגים ע"י AAP
והיא מבקשת לעיין במקורות של החלק המדבר על תנוחת השכבה.

היות והם לא זמינים ברשת, ומדובר בספרות רפואית, אני מקווה שהיא תשלח לנו בהמשך עוד חומר נגיש. DEM, בינתיים תרגומך לגוף המאמר בחלק הרלוונטי :)

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
והנה עוד תוספת קצרה ממנה:

הנתונים (על כמות מקרי המוות בישראל, ב"ז) הם נתונים רשמיים של הלמ"ס ומדברים על מוות פתאומי של תינוקות הכולל בתוכו מוות עריסה +מוות פתאומי אחר לא מוסבר.
נתוני ההשכבה על הגב בישראל מבוססים על סקרים שערכנו בקרב אימהות מטעם העמותה ועל סקר שערך משרד הבריאות .
אין ביכולתי לכתוב הרבה כרגע. כל המידע זמין בהפנייה שנתתי לך.
בקרוב אשלח מאמר על מחקרים פיזיולוגים וממצאים פתולוגים התומכים בממצאים האפידמיולוגים שמצאו ש90% נמצאו מתים כשהם שוכבים על הבטן מחד
ומאידך נצפתה ירידה דרמטית של 50-80 % בתמותה מאז שהחלו להשכיב תינוקות לישון על הגב בלבד לכל שינה. ונמנעו מהתנוחה על הבטן.
כמו כן שימי לב שיש הבדל בין סיבה לגורם סיכון.
הסיבה עדיין לא ידועה..
גורם סיכון, כמו תנוחת השינה על הבטן במקרה זה, פרושו שבנוכחותו הסיכון עולה מאוד להיארעות התופעה הטרגית.
מקווה שעזרתי,
יום טוב,
ד"ר ענת שץ

שרה'לה

משתמש מקצוען
איזה לילה, איזה נערווים...
שתהיו לי בריאים, כל רגע הלכתי לבדוק אם היא נושמת (על הגב! על הגב! היא בכלל לא יודעת להירדם על הבטן)

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י שרה'לה;2389139:
איזה לילה, איזה נערווים...
שתהיו לי בריאים, כל רגע הלכתי לבדוק אם היא נושמת (על הגב! על הגב! היא בכלל לא יודעת להירדם על הבטן)

כן, גם אני. והיא בת שנתיים.
יעבור לך מהר... אין הכוונה לעורר חרדות אלא לדעת שעשינו מקסימום בהקפדה על הנחיות.

dem

משתמש מקצוען
D I G I T A L
ועוד מחקר אחד, שדיברתי עליו באחת ההודעות הקודמות שלי ולא הבאתי ביסוס.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10429005

Why the prone position is a risk factor for sudden infant death syndrome.
Jeffery HE1, Megevand A, Page Hd.
Author information
Abstract
INTRODUCTION:
The laryngeal chemoreflex may explain why prone sleeping increases the risk of sudden infant death syndrome (SIDS). Swallowing and arousal are crucial to prevent laryngeal chemoreflex stimulation. Our aim was to examine these reflexes and breathing responses in healthy neonates after pharyngeal infusion of water in the supine versus the prone position, controlling for sleep state.
METHODS:
A total of 10 term infants were recruited after parental consent and ethics approval. Polygraphic recordings included sleep state (active and quiet sleep by electroencephalogram, eye movements, breathing, and behavior), cardiorespiratory measurements (nasal airflow, chest wall movements, heart rate, and oxygen saturation), swallowing, and esophageal activity (solid state pressure catheter). Initial sleeping position was assigned randomly. Measurements were made for 1 minute before and after 0.4 mL of water was instilled into the oropharynx. To detect a 30% decrease in swallowing, power analysis indicated that >/=10 babies were required. Analysis, blinded to position, was made using nonparametric statistics.
RESULTS:
Of the 164 infusions, the most commonly evoked airway protective responses to pharyngeal infusion were swallowing (95%) and arousal (54%). After infusion in active sleep, there was a significant reduction in swallowing and breathing when the prone position was compared with the supine position (prone: 21.3 [1.0] swallows/min and -9.6 [2.1] breaths/min; and supine: 32 (2.2) and -2. 9 (1.5), respectively). However, there was no difference in the occurrence of arousal after water infusion.
CONCLUSION:
These data suggest that airway protection is compromised in the prone sleeping position during active sleep, even in healthy infants exposed to minute pharyngeal fluid volumes of 0.4 mL. This is because swallowing rate is reduced significantly, and there is no compensatory increase in arousal. The reduction in airway protective reflexes when in the prone position and in active sleep may be the mechanism for the increased risk of SIDS in the prone position.

הנושא: למה השכבה על הבטן היא בכלל גורם סיכון למקרי מוות בעריסה.
רפלקסים (מסוימים) בגרון יכולים להסביר למה השכבה על הבטן מעלה את הסיכון למוות פיתאומי של תינוקות. בליעה ועירור (?) הם קריטים בשביל למנוע את הגירויים / רפלקסים הנ"ל בגרון. המטרה שלנו היא לבחון את הרפלקסים, הנשימה והתגובות של ילודים בריאים אחרי עירוי בלוע של מים בתנוחת שכיבה על הבטן מול שכיבה על הגב, בשמירה על מצב שינה.

השיטה: סך של 10 תינוקות גויסו לאחר אישור הסכמה ואתיקה הורית. הקלטות פוליגרפיות נערכו בהתחשב במצב שינה (שינה פעילה או שקטה על ידי אלקטרואנצפלוגרם, תנועות עיניים, נשימה, והתנהגות), מדידות קרדיו (זרימת אוויר באף, תנועות דופן בית החזה, קצב לב, ריווי חמצן), בליעה, ופעילות ושט... תנוחת שינה ההתחלתית נבחרה באופן אקראי. המדידות נעשו במשך דקה תמימה לפני ואחרי עירוי של 0.4 מ"ל מים שהחדירו לתוך הלוע התחתון. כדי לזהות ירידה של 30% בבליעה, ניתוח משמעותי דורש 10 תינוקות לפחות. הניתוח, בלי להתחשב למצב, נעשה באמצעות סטטיסטיקה א-פרמטרית.

תוצאות:
ב164 עירויים של pharyngeal(?), תגובות המגן הנפוצות ביותר בלוע היו בליעה (95%) ועירור (54%). לאחר עירוי תוך כדי שינה פעילה, חלה הפחתה משמעותית בבליעה ובנשימה כאשר שכיבה על הבטן הושוותה לשכיבה על הגב (בטן: 21.3 [1.0] בליעות לדקה ו -9.6 [2.1] נשימות לדקה; ו על הגב: 32 ( 2.2) ו -2. 9 (1.5), בהתאמה). עם זאת, לא היה הבדל בעירור לאחר עירוי מים.
סיכום:
נתונים אלה מראים כי ההגנה של דרכי הנשימה נפגעת במצב שינה על הבטן במהלך שינה פעילה, אפילו בתינוקות בריאים שנחשפו לדקה של עירוי נוזל בלוע של 0.4 מ"ל. הסיבה לכך היא כי שיעור הבליעה מצטמצם משמעותי, ואין עליה בעוררת. צמצום רפלקסים מגנים בדרכי הנשימה בשכיבה על הבטן בשינה פעילה עשוי להיות המנגנון שיוצר סיכון מוגבר של מוות בעריסה.

dem

משתמש מקצוען
D I G I T A L
וקצת גרפים. (טוב ברור שהגרף עם בובת השלג והסופגניה היה הרבה יותר חמוד :) )

צפה בקובץ המצורף 333021
הגרף מראה את הירידה במקרי מוות העריסה בעולם עם השנים.

צפה בקובץ המצורף 333022
מראה את אחוזי ההשכבה על הגב בין האוכלוסיות השונות עם השנים.

קבצים מצורפים

• F1.large.jpg
    KB 50.8 · צפיות: 13
  • F3.large.jpg
    KB 38.7 · צפיות: 0

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י dem;2389192:
וקצת גרפים. (טוב ברור שהגרף עם בובת השלג והסופגניה היה הרבה יותר חמוד :) )

צפה בקובץ המצורף 333021
הגרף מראה את הירידה במקרי מוות העריסה בעולם עם השנים.

צפה בקובץ המצורף 333022
מראה את אחוזי ההשכבה על הגב בין האוכלוסיות השונות עם השנים.

תודה!
על הירידה ידענו.
לגבי אחוזי ההשכבה, יהיה מעניין לראות איך הם נבדקו.
אם אחוזי ההשכבה על הגב אמינים - יש לנו כאן מתאם יפה.
ועדיין, איפה שאר גורמי הסיכון? הרי במקביל להשכבה על הגב (כלומר, במקביל לזה שהיה קר בחורף) - אנשים הפחיתו גם את גורמי הסיכון האחרים, כמו עישון ליד תינוקות ושינה במיטת ההורים (כלומר, חנוכה).

האם הפחתת גורמי הסיכון האחרים, לא נבדקה, כדי לשקלל את השפעה ההשכבה על הגב לבדה?

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י dem;2389165:
נתונים אלה מראים כי ההגנה של דרכי הנשימה נפגעת במצב שינה על הבטן במהלך שינה פעילה, אפילו בתינוקות בריאים שנחשפו לדקה של עירוי נוזל בלוע של 0.4 מ"ל. הסיבה לכך היא כי שיעור הבליעה מצטמצם משמעותי, ואין עליה בעוררת. צמצום רפלקסים מגנים בדרכי הנשימה בשכיבה על הבטן בשינה פעילה עשוי להיות המנגנון שיוצר סיכון מוגבר של מוות בעריסה.

קודם כל, בזמן עירוי מים לא היה שינוי בתגובת העירור בין התינוקות. למה?
(כי מנסיון שלי ושל עוד אמהות כאן, תינוקות שפולטים תוך כדי שינה, נחנקים דווקא כשהם על הגב. כלומר: אולי התגובה לפליטה דומה יותר לתגובת העירור לאחר עירוי מים?)

דבר שני, יש לנו כאן "ממצא שעשוי להיות מנגנון שיוצר סיכון מוגבר". מוכיח על כיוון חקירה אפשרי. עדיין לא ממצא מדעי או מחקרי לגבי שינה על הבטן, נכון?

ויש לציין שהאשכול עשה התקדמות יפה מאתמול ועד היום.

לבן

משתמש סופר מקצוען
אני רק רוצה להוסיף לקפלר שכשהיא תהפוך לנציגתנו בכנסת, אני הראשונה שביקשתי להיות העוזרת הפרלמנטרית שלה.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י מימי זו;2389132:
והנה עוד תוספת קצרה ממנה:

הנתונים (על כמות מקרי המוות בישראל, ב"ז) הם נתונים רשמיים של הלמ"ס ומדברים על מוות פתאומי של תינוקות הכולל בתוכו מוות עריסה +מוות פתאומי אחר לא מוסבר.
נתוני ההשכבה על הגב בישראל מבוססים על סקרים שערכנו בקרב אימהות מטעם העמותה ועל סקר שערך משרד הבריאות .
אין ביכולתי לכתוב הרבה כרגע. כל המידע זמין בהפנייה שנתתי לך.
בקרוב אשלח מאמר על מחקרים פיזיולוגים וממצאים פתולוגים התומכים בממצאים האפידמיולוגים שמצאו ש90% נמצאו מתים כשהם שוכבים על הבטן מחד
ומאידך נצפתה ירידה דרמטית של 50-80 % בתמותה מאז שהחלו להשכיב תינוקות לישון על הגב בלבד לכל שינה. ונמנעו מהתנוחה על הבטן.
כמו כן שימי לב שיש הבדל בין סיבה לגורם סיכון.
הסיבה עדיין לא ידועה..
גורם סיכון, כמו תנוחת השינה על הבטן במקרה זה, פרושו שבנוכחותו הסיכון עולה מאוד להיארעות התופעה הטרגית.
מקווה שעזרתי,
יום טוב,
ד"ר ענת שץ

כלומר, הד"ר החליטה לכלול את כל מקרי המוות הבלתי מוסבר, כמוות עריסה?
כי משרד הבריאות (זה שעל המלצותיו כולן מגינות כאן בחירוף נפש), לא חושב כך.
הוא אינו כולל מוות שאין עליו פרטים, כמוות עריסה.
הרי לא כל תינוק שנפל לאמא שלו מהידיים בג'וחא תחתית ונקבר באותו יום בכפר בחשאיות ובלי פרטים, אמור להיכלל בסטטיסטיקה שלנו.

לגבי ה-90% שנמצאו שוכבים על הבטן: הבאתי כאן ציטוט מהנתונים של משרד הבריאות והסקר שנעשה עד 2012, שם נכתב ש-42% נמצאו שוכבים על הגב. כלומר: 58% נמצאו שוכבים על הבטן. לא 90%.
(וזה מהדוחות של משרד הבריאות שאתן שלחתן אותי אליהם!!! מהסקרים והשאלונים שאתן הפניתן אותי אליהם!!!)

לגבי הירידה שנצפתה מאז שהתחילו להשכיב על הגב, באותה מידה היא נצפתה מאז שהפסיקו לעשן ליד תינוקות, להשכיבם במיטת ההורים, ולנטרל עוד כמה גורמי סיכון.

כלומר: ירידה בוודאי הייתה (למרות שהעמותה במחקריה טוענת שבישראל המספרים יציבים, זה אינו נכון. יש ירידה חדה). כמו שהיו מכירות של סופגניות בחורף. על זה אין חולק.
האם הירידה הייתה דווקא בגלל ההשכבה על הגב? השאלה עדיין פתוחה.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י מימי זו;2389124:
בוקר טוב
מקווה שערבה השינה וצלחה הקימה על כל נשות וילדי ישראל.
להלן הפנייתה של ד"ר ענת שץ (למי שהצטרף אלינו עכשיו - רופאת אף אוזן וגרון בכירה, מייסדת מרפאת נשימה ושינה לילדים, חוקרת דרכי נשימה בתינוקות וילדים בשערי צדק. מייסדת ויו"ר עמותת עתיד, לחקר ולמניעת מוות פתאומי בתינוקות, חברה בהנהלה העולמית של הארגון הבינלאומי לחקר ולמניעת מוות פתאומי בתינוקות (ISPID) ):

http://pediatrics.aappublications.org/content/138/5/e20162940
אלו העדכונים האחרונים מ-2016,
כפי שמוצגים ע"י AAP
והיא מבקשת לעיין במקורות של החלק המדבר על תנוחת השכבה.

היות והם לא זמינים ברשת, ומדובר בספרות רפואית, אני מקווה שהיא תשלח לנו בהמשך עוד חומר נגיש. DEM, בינתיים תרגומך לגוף המאמר בחלק הרלוונטי :)

איך אנחנו יכולים לעיין במקורות, אם הם לא זמינים? תביאי סריקה. או שזה משהו שאפשר להשיג בספריות עיון? נלך ונשיג.

לגבי חברותה של ד"ר שץ בארגון העולמי: זה מרשים מאד. אבל אפילו לפי נתוני הארגון העולמי, חלה ירידה חדה במספר מקרי הSIDS בישראל מ-1990 ועד 2009. למה הד"ר אומרת לתקשורת כל הזמן שבישראל אין ירידה?

דריבלית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
D I G I T A L
נכתב ע"י לבן;2389259:
אני רק רוצה להוסיף לקפלר שכשהיא תהפוך לנציגתנו בכנסת, אני הראשונה שביקשתי להיות העוזרת הפרלמנטרית שלה.

ואני יקבל את האחוזים :p על המחקרים

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י מימי זו;2388630:
אכן. היא המקור שלי ואני חושבת שיש לה קרדיט מספיק מכובד כדי להיות מקור יחיד. היא לא רק באה בשם עמותה אלא היא גם רופאה מקובלת וחוקרת.
לגבי סתירות מספריות- כמובן שרק היא הכתובת ליישב אותן.
אבל אני לא חושבת שתמצאי חידושים במחקרים שונים, ההנחיות הן בינלאומיות, הן תקפות ע"י AAP באותה מידה שהן תקפות ע"י משרד הבריאות. מה שחסר הוא קצת יישוב הסתירות.
אולי כאן יש חומר
https://www.ispid.org

זה כל כך מוצלח שאתן מפנות אותי בקלות ובשמחה למקורות שמפריכים את הנתונים שהבאתן לפני זה.
הנה צילום מסך מהאתר שהפנית אותי, של הארגון העולמי שד"ר שץ חברה בו:
רואים כאן בבירור ירידה במס' מקרי הSIDS בישראל.

קבצים מצורפים

• לכידה.PNG
    KB 56.8 · צפיות: 19

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
למרות זאת, עמותת עתיד בפרסומיה ובהודעותיה לעיתונות (שכל הכתבים הרפואיים ניזונים מהן), טוענת ששיעורי המוות נותרו יציבים:

קבצים מצורפים

• לכידה 2.PNG
    KB 18.2 · צפיות: 23

יום אביב

משתמש מקצוען
אעז להפריע לדיון הפורה פה ואכתוב את דעתי, דעת הדיוטות בעניין: מקובל להניח כי מוות בעריסה קורה בשל כשל לא ברור בגזע המח. כתוצאה מחוסר בשלות, גזע המח 'שוכח' לתת לגוף הוראה לנשום, ומצב זה שכיח יותר בשינה עמוקה.
ההמלצות של משרד הבריאות על מנת להפחית מוות עריסה הן כדי למנוע שינה עמוקה מדיי שעשויה לזמן את הכשל הזה, למיטב הבנתי. ואכן, תודה כל אמא שעיניה בראשה שתינוק על הגב ישן פחות טוב, ותינוק יונק- גם ישן פחות טוב מתינוק שניזון מתמ"ל. תינוק עם מוצץ - מי שמתבונן יכול לראות ממש איך גם בשינה עמוקה שרירי הפה של התינוק נעים קלות סביב המוצץ.

ככה אני הבנתי את זה.

חדוי פלבני

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
רותי, קמת עם כל המרץ....

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י dem;2389089:
ויליגר ועמיתיו (1998) ערכו ראיונות טלפוניים עם הורים ל1000 תינוקות בין 1992 ו1996 החיים ב48 מדינות. המטרה היתה לקבוע את תנוחות השינה הטיפוסיות של התינוקות ושינויים שנערכו בהם לאור ההמלצות של שכיבה על הגב. תוצאות הראו כי שכיחות ההשכבה על הבטן ירדה ב66%. באותו זמן, שיעור התמותה במוות בעריסה ירד בכ 38%. הם השתמשו בקבוצה מבוססת אוכלוסיה של 500 תינוקות שנבחרו ברנדומליות להראות ירידה של 98% בשכיבה על הבטן בין 1993-1995. במהלך התקופה הזו, שיעור התמותה במוות עריסה ירד מ3.5 פר 1000 לידות ל0.2 פר 1000 לידות, שזו ירידה של 94%.
לכן, השכבה על הגב הוכח ע"י ראיות מבוססות כמציל חיים של המוני ילדים.

שוב. אותן שאלות:
1. האם ההמלצות כללו רק השכבה על הגב? או גם מניעת עישון ושינה עם ההורים וכולי וכולי? (ככל הידוע לי, ההמלצות כללו גם הימנעות מכל גורמי הסיכון האחרים, כמו עישון, אלכוהול, חימום יתר, שמיכות עבות ועוד).

2. הרי הייתה ירידה חדה גם במקרי הSIDS בישראל, כפי שמופיע גם באתרים בינלאומיים וגם בנתוני משרד הבריאות. למרות שלפי הטענות, בישראל ההורים המשיכו להשכיב על הבטן.
אם בישראל המשיכו להשכיב על הבטן, איך זה שגם בישראל הייתה ירידה חדה כל כך במקרי המוות בעריסה?

21309

משתמש מקצוען
אם המחקרים לא אמינים - מה האינטרס של החוקרת ושל משרד הבריאות להורות על שינה על הגב?

(אני אחת שמאמינה שלכל מחקר יש אינטרס מסוים והגוף המממן אותו "עוזר" להטות אותו לצד הרצוי לו. אבל מה ייתן להם ההמלצה להשכיב על הגב? )

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י e12;2389294:
אעז להפריע לדיון הפורה פה ואכתוב את דעתי, דעת הדיוטות בעניין: מקובל להניח כי מוות בעריסה קורה בשל כשל לא ברור בגזע המח. כתוצאה מחוסר בשלות, גזע המח 'שוכח' לתת לגוף הוראה לנשום, ומצב זה שכיח יותר בשינה עמוקה.
ההמלצות של משרד הבריאות על מנת להפחית מוות עריסה הן כדי למנוע שינה עמוקה מדיי שעשויה לזמן את הכשל הזה, למיטב הבנתי. ואכן, תודה כל אמא שעיניה בראשה שתינוק על הגב ישן פחות טוב, ותינוק יונק- גם ישן פחות טוב מתינוק שניזון מתמ"ל. תינוק עם מוצץ - מי שמתבונן יכול לראות ממש איך גם בשינה עמוקה שרירי הפה של התינוק נעים קלות סביב המוצץ.

ככה אני הבנתי את זה.

גם אני חושבת שזה הכיוון.

ועדיין, האם מישהו ערך את החישוב של הסבל המוחשי שנגרם לעשרות אלפי הורים ותינוקות, מול האחוז הקלוש של הסיכון?
האמת, עזבו את הסבל. אנחנו מוכנים לסבול בשביל התינוקות. אבל יש גרוע מזה: עייפות הורית, שגם היא סיכון גדול מאד לתינוק. הורים עייפים עושים טעויות קשות. כבר דובר על זה באשכולות קודמים.

האם הציבור היה מקבל בשתיקה הנחיה של 'להעיר את התינוק כל חצי שעה'? (הרי אם כולם יעשו זאת, גם כן לא יהיה מוות עריסה, כי שום תינוק לא יישן).
האם היו מקבלים הנחיה של 'להשכיב את התינוק כשרגליו בקערת מים קרים, כדי שלא יישן היטב'?

ותינוקות עם כשל בגזע המוח, אגב, מתו גם כששכבו על הגב, בשיעורים גבוהים יחסית.
(במחקר שהתפלפלנו עליו אתמול, 5% מהמתים שכבו על הגב, ללא כל גורם נוסף ידוע. ופחות מ-7% שכבו על הבטן, ללא כל גורם נוסף ידוע. לכל היתר היו גורמי סיכון ידועים אחרים: מום מולד, פגות, עישון ועוד.
כלומר: ילדים שלא היה להם שום גורם ידוע אחר, מתו בשיעורים כמעט שווים, בין אם היו על הבטן או על הגב).

דבר נוסף: לא ראיתי הבדל בין תינוקות יונקות ותינוקות עם תמ"ל, לגבי עומק השינה.
אצלי דווקא זו שישנה הכי הרבה והכי חזק (ההיא שהייתה בתינוקיית שע"צ ג'...), היא גם זו שקיבלה הכי פחות תמ"ל מכל אחיותיה.
היו לי כאלו שאכלו רק תמ"ל, ושנתן הייתה קלילה כעלה נידף.

לפי מה שהבנתי מהמלצות משרד הבריאות, ההמלצה על ההנקה היא בגלל שיש בה גורמים מחסנים - ולא דווקא בגלל השינה.

כל הנ"ל נכתב לעיון ולחידוד בלבד ולא כהמלצה!!!

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י 21309;2389353:
אם המחקרים לא אמינים - מה האינטרס של החוקרת ושל משרד הבריאות להורות על שינה על הגב?

(אני אחת שמאמינה שלכל מחקר יש אינטרס מסוים והגוף המממן אותו "עוזר" להטות אותו לצד הרצוי לו. אבל מה ייתן להם ההמלצה להשכיב על הגב? )

אינני יודעת.

אבל הבאתי כאן נתונים מהאתר הבינלאומי שמימי הפנתה אותי אליו בשם העמותה, ובמקביל ציטוט של הידיעות לתקשורת של אותה עמותה.
הנתונים סותרים.
באתר הבינלאומי (כמו ברישומי משרד הבריאות), רשומה ירידה חדה במספר המקרים בישראל.
בידיעות לתקשורת של העמותה, הם טוענים שהמספר בישראל נותר יציב, ושהייתה ירידה בשאר מדינות המערב.

לזה יש לכן הסבר?

בנוסף, הם כוללים בספירה את כל מקרי המוות שאין עליהם ידיעות, למרות שמשרד הבריאות הישראלי אינו מחשיב מקרים כאלה כ'מוות בעריסה'.
האם יש סיבה לעשות את זה, חוץ מאשר לנפח את המספרים?
האם לא נדרש לתת לציבור גילוי, שלפי נתוני משרד הבריאות - המספרים פחותים בהרבה?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה