דיון נספח לאתגר דו שבועי - לשחרר את יצורי הדמיון

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בס"ד

(שחז"ל מן הסתם המציאו כדי ללמד מסרים כלשהם. או שאולי באמת הן היו קיימות? אי אפשר לדעת).
(עם זאת אני מוחה על ההקשר של יצורי התנ"ך וחז"ל לז'אנר פנטזיה גם עם אלפי הבדלות)
היצורים המוזכרים בגמרא היו קיימים, לא מדובר על דמיונות. חלק לפני זמן המבול, כשמינים התערבבו אחד בשני וכו'.
הם הפכו להיות מיתולוגיות בגלל שהמסורת על קיומם עברה גם בעמים אחרים. אבל כמו הרבה דברים, בעמים האחרים זה עבר באופן בלתי מדוייק והפך להיות סיפורי אגדות, להבדיל מהמסורת בתורה שבעל פה.

בסוגריים- אני חושבת שקטע שמכוון לדעת חז"ל לאו דווקא קשור לשאלה האם יש שם יצורים שמוזכרים בגמרא או לא, אלא האם אחרי הקריאה התווסף משהו אצל הקורא... כלומר, שזה לא 'סתם' קטע שכתבנו, וקראו והיה כיף ונחמד. בתורה שבעל פה אין 'סתם' אגדה.
וזו דרישה הרבה יותר קשה...

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
היצורים המוזכרים בגמרא היו קיימים, לא מדובר על דמיונות. חלק לפני זמן המבול, כשמינים התערבבו אחד בשני וכו'.
הם הפכו להיות מיתולוגיות בגלל שהמסורת על קיומם עברה גם בעמים אחרים. אבל כמו הרבה דברים, בעמים האחרים זה עבר באופן בלתי מדוייק והפך להיות סיפורי אגדות, להבדיל מהמסורת בתורה שבעל פה.
יפה.
מנין?

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
לא יודעת על הסלמנדרה במקורות אבל זה מהבוקר בהמבשר:

ס.PNG

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
היצורים המוזכרים בגמרא היו קיימים, לא מדובר על דמיונות.
כי בגמרא מסופר שהם היו קיימים...
חלק מהם- כמו התחש או התולעת ששלמה המלך השתמש בה לניסור אבנים היו אחרי המבול, אבל העובדה שהיו יצורים לפני המבול שלא קיימים היום מפורשת במדרשים- שהמינים התערבבו זה בזה והטריחו את בוראם ליצור וכו'.

מעבר לעובדה שהמיתולוגיות נוצרו מידע קדום ומשובש של עמים, אני חושבת שהרבה יוצרים (עתיקים וחדשים) השאילו דברים הישר מהמסורת היהודית. ובהקשר הזה- ג'י קיי רולינג עם הסלמנדרה שמוזכרת אצלה, שיצאה היישר מהתנור של המדרש היהודי :rolleyes:

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מניחה שלא מדובר בסלמנדרה המיתולוגית... (אם זכור לי נכון - היא נוצרת מאש, או חיה בתוך אש. כבר לא יודעת אם זו רק מיתולוגיה או גם תיאור של חז"ל...)
דעתי כדעתך. אבל מעניין למה לחיה הזו קוראים באותו שם.

עטרה ד

משתמש מקצוען
הסיפור הזה נכתב על שיר. מי שמכיר יזהה מייד, שיר עתיק יומין
במקור תוכי יוסי הוא... אך אני שיניתי את המשמעות. מי שיבין- יבין.

לא מסבירה את הסיפור.

משהו קטן- לוקחת פסק זמן קצר מהפורום המקסים עקב אילוצי זמן והחיים. בינתיים אני ביציע. בהצלחה, עטרה דביר.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
מי שמכיר יזהה מייד, שיר עתיק יומין
מסקרן ביותר... במיוחד שהתוכי נראה בסיפור חיה מציאותית למדי... (ואין ספק שהסיפור מרגש ונוגע ממש!!)

משהו קטן- לוקחת פסק זמן קצר מהפורום המקסים עקב אילוצי זמן והחיים. בינתיים אני ביציע. בהצלחה, עטרה דביר.
בהצלחה רבה לך! חבל לנו... (אבל אם תזכי באתגר תיאלצי לשוב לפה לצורך העלאת האתגר הבא והשיפוט בו ;) )

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
מתחשק לי להסביר קצת על הרקע של הסיפור שלי...
קודם-כול - התלבטתי מאוד באיזה סיפור מאלה שנמצאים אצלי בדמיון לבחור... חשבתי בהתחלה לכתוב פאנפיק עצמי על ספר נוער שכבר הוצאתי לאור ;) אבל בסוף ויתרתי... ולא יכולתי לכתוב עוד פרק בסיפור הפנטסיה היהודי שאני מנסה לכתוב - כי אין בו יצורים דמיוניים (רק סוג של כוחות על).
בכל-אופן, את הסיפור הזה התחלתי לכתוב לפני שנים רבות. למעשה זוללי-הקליפות "חיים" כבר הרבה שנים... אבל רק עכשיו הצלחתי לסיים אותו (ובעצם למחוק את כל הפתיחה שכתבתי אז, ולכתוב אותה מחדש). יש לי חיבור מיוחד לאוכלי קליפות העצים הללו... וליער ירושלים... מקווה שזה מורגש בסיפור :)

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
יש לי חיבור מיוחד לאוכלי קליפות העצים הללו... וליער ירושלים... מקווה שזה מורגש בסיפור :)
מורגש בו הרבה עדינות, הרבה לב, @7שבע7 , הוא מקסים. ואת יודעת להכניס מסרים דקים בתוך הסיפור עצמו (קווי היובש שבפנים, למשל), שזה אחד מהיכולות של סופר גדול...
מעניין מהו ספר הפנטסיה היהודי שאת בעז"ה תוציאי לאור... סיקרנת אותי:)

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
מורגש בו הרבה עדינות, הרבה לב, @7שבע7 , הוא מקסים. ואת יודעת להכניס מסרים דקים בתוך הסיפור עצמו (קווי היובש שבפנים, למשל), שזה אחד מהיכולות של סופר גדול...
מעניין מהו ספר הפנטסיה היהודי שאת בעז"ה תוציאי לאור... סיקרנת אותי:)
תודה על התגובה מחממת הלב!
(באשר לספר הפנטסיה שאני עובדת עליו - כבר במשך כמה שנים טובות - כרגע הוא בעיקר טלאים של קטעים. מקווה מתישהו להצליח לעבוד עליו כמו שצריך. פרסמתי פה באחד האתגרים קטע מתוכו בתור סיפור קצר...)

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@סיפור8 - באמת סיפור מיוחד. אפשר בקלות להתייחס אליו כאלגוריה, אבל אפשר גם לראות אותו בפני עצמו (ולראות אותו ממשיך ומתאר את ממלכתם המסתורית של המכונפים ואת התמודדויותם בעולם הזה...).
תיארת בצורה דקה ומדויקת את הדמות הראשית.

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בס"ד

ממשיך ומתאר את ממלכתם המסתורית של המכונפים ואת התמודדויותם בעולם הזה...

אם הייתי ממשיכה אותו הייתי הולכת בכיוון שההם לא יוותרו כל כך בקלות על מכרה הזהב שלהם...
וכמובן גורם שלישי עם אינטרסים עמוקים ואפלים יותר, אולי המחליף של המלך שלא מעוניין שהיורש יהיה שם,
ואולי הוא יעמיד פני ידיד...

מדהים איך שבסיפורים ניצוץ מדליק ניצוץ:)

אפילו

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
@מוצג אני מוקסמת...
עוד מעט ארוץ להתפעל מהלילה המפעים, עם כוכבים. ושטיח שחור.
(זה באמת יפה למי שמסתפק)

זה... זה... כ"כ מציאותי, שמדגדג לי שזה יושב על משהו הגיוני (זה נכון?).
אבל מה? ואיך הגיע הרעיון היפהפה הזה?
לא זכור לי הרבה שגיאות אבל על המשפט הזה:
אין לא סיבה להמשיך לחיות עוד.
עברתי פעמיים.
אולי עוד מעט אעבור על כל הסיפור פעמיים, זה שווה.
זעה, בניגוד למזג האויר הקריר, זרזפה מפניו.
זה לא יותר נכון לכתוב "זעה, זרזפה מפניו, בניגוד למזג הקריר."? (רוצה להחכים)

מוצג

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
וואי @אפילו, תודה! איזה כיף לקבל כזה משוב :)
@מוצג
עוד מעט ארוץ להתפעל מהלילה המפעים, עם כוכבים. ושטיח שחור.
אני בעקבותייך...

זה... זה... כ"כ מציאותי, שמדגדג לי שזה יושב על משהו הגיוני (זה נכון?).
אממ לא שידוע לי...
ואיך הגיע הרעיון היפהפה הזה?
האמת, זה פשוט הגיע. ס"ד.
אחרי שעלה לי איזשהו גרעין של רעיון לראש, התיישבתי על המקלדת, וזה מה שיצא.
לא זכור לי הרבה שגיאות אבל על המשפט הזה:
אופס.. לא יעזור כמה פעמים שאעבור...
עברתי פעמיים.
אולי עוד מעט אעבור על כל הסיפור פעמיים, זה שווה.
וואו! תודה!:eek:

זה לא יותר נכון לכתוב "זעה, זרזפה מפניו, בניגוד למזג הקריר."? (רוצה להחכים)
יותר מסתדר לי המשפט שאני כתבתי. אבל אולי אני טועה.

אגב, במשפט שלך, אין צורך בפסיק אחרי ה'זעה'.

נערך לאחרונה ב:

מוצג

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
אגב, במשפט שלך, אין צורך בפסיק אחרי ה'זעה'.
נראה לי שטעיתי...ובמשמעות שאת התכוונת, כן צריך פסיק...
אבל מעניין אותי אם זה משפט נכון יותר מהמשפט שאני כתבתי.
אשמח לשמוע מהמבינים\ות בתחום, איזה משפט תקין יותר:
זה: "זעה, זרזפה מפניו, בניגוד למזג הקריר."?
או: "זעה, בניגוד למזג הקריר, זרזפה מפניו"?
תודה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמו

א הַלְלוּיָהּ הַלְלִי נַפְשִׁי אֶת יְהוָה:ב אֲהַלְלָה יְהוָה בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:ג אַל תִּבְטְחוּ בִנְדִיבִים בְּבֶן אָדָם שֶׁאֵין לוֹ תְשׁוּעָה:ד תֵּצֵא רוּחוֹ יָשֻׁב לְאַדְמָתוֹ בַּיּוֹם הַהוּא אָבְדוּ עֶשְׁתֹּנֹתָיו:ה אַשְׁרֵי שֶׁאֵל יַעֲקֹב בְּעֶזְרוֹ שִׂבְרוֹ עַל יְהוָה אֱלֹהָיו:ו עֹשֶׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם הַשֹּׁמֵר אֱמֶת לְעוֹלָם:ז עֹשֶׂה מִשְׁפָּט לָעֲשׁוּקִים נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים יְהוָה מַתִּיר אֲסוּרִים:ח יְהוָה פֹּקֵחַ עִוְרִים יְהוָה זֹקֵף כְּפוּפִים יְהוָה אֹהֵב צַדִּיקִים:ט יְהוָה שֹׁמֵר אֶת גֵּרִים יָתוֹם וְאַלְמָנָה יְעוֹדֵד וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים יְעַוֵּת:י יִמְלֹךְ יְהוָה לְעוֹלָם אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן לְדֹר וָדֹר הַלְלוּיָהּ:
נקרא  18  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה