מידע שימושי מנהגים מעניינים באוכל של פסח

Reizily

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
אבי לא אוכל מאכלי חלב....
לא אוכל עגבניות אא"כ קילפו אותם (כנראה בגלל הריסוס לא יודע)
לא קונים דברי מאכל באמצע פסח... בואו אלינו החצר נראת כמו שוק .. ולול לגידול ביצים!
על מאכלי חלב שמעתי.
אנחנו אוכלים רק גבינה וחלב.
גם עגבניות אנחנו רק מקלפים - ושמעתי על מלא שלא אוכלים בכלל.
ועל לא לקנות באמצע החג אנחנו לא מקפידים ועדיין הבית נראה כמו סופר...

אין על עם-ישראל

משתמש מקצוען
על מאכלי חלב שמעתי.
אנחנו אוכלים רק גבינה וחלב.
גם עגבניות אנחנו רק מקלפים - ושמעתי על מלא שלא אוכלים בכלל.
ועל לא לקנות באמצע החג אנחנו לא מקפידים ועדיין הבית נראה כמו סופר...
כמובן שזה אחרי שאנחנו לא אוכלים כלום מבחוץ חוץ מחומרי גלם.....אפי' לא תפוצ'יפס!

אוהב ספר

משתמש פעיל
כמעט כל דבר יש כאלו שלא אוכלים.
יש שלא אוכלים מצות מכונה, אך יש שלא אוכלים מצות יד, ויש האוכלים מצות רק בכזית הראשון (ואולי אף בסעודות שבת ויום טוב).
יש שלא אוכלים עופות (כי אצל סבא של סבא שלהם בחו"ל מצאו פעם חיטה בקורקבן), יש שלא אוכלים דגים (כי היו משמרים אותם באלכוהול) ויש שלא אוכלים בשר (איני יודע למה).
יש שלא אוכלים גזר (כי אצל אחד האדמורי"ם הוברר פעם שהשקו את הגזר בבירה).
ויש שלא אוכלים קקאו (כיון שפעם קנו קקאו עם הכשר, ובסוף פורסם שהתערב בזה קטניות).
וכן על אין ספור מוצרים.

ויש כאלו [ואני מביניהם] שאוכלים כל מה שיש לו הכשר טוב (חוץ ממצות שרוצים חבורה), ובפשטות אין שום ענין שלא לאכול דברים בגלל שלפני מאתיים שנה היה בהם חשש, וזה לכל היותר נוסטלגיה, ואין לזה שם מנהג.

ויש הרבה מאד הנוהגים מנהג ביניים, שמשתדלים לקנות רק מוצרי יסוד אשר התקלות בם פחות מצויות, ואף בזה יש רמות שונות (האם לקנות שמן או ליצור אותו משומן וכדו').

Reizily

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
כמעט כל דבר יש כאלו שלא אוכלים.
יש שלא אוכלים מצות מכונה, אך יש שלא אוכלים מצות יד, ויש האוכלים מצות רק בכזית הראשון (ואולי אף בסעודות שבת ויום טוב).
יש שלא אוכלים עופות (כי אצל סבא של סבא שלהם בחו"ל מצאו פעם חיטה בקורקבן), יש שלא אוכלים דגים (כי היו משמרים אותם באלכוהול) ויש שלא אוכלים בשר (איני יודע למה).
יש שלא אוכלים גזר (כי אצל אחד האדמורי"ם הוברר פעם שהשקו את הגזר בבירה).
ויש שלא אוכלים קקאו (כיון שפעם קנו קקאו עם הכשר, ובסוף פורסם שהתערב בזה קטניות).
וכן על אין ספור מוצרים.

ויש כאלו [ואני מביניהם] שאוכלים כל מה שיש לו הכשר טוב (חוץ ממצות שרוצים חבורה), ובפשטות אין שום ענין שלא לאכול דברים בגלל שלפני מאתיים שנה היה בהם חשש, וזה לכל היותר נוסטלגיה, ואין לזה שם מנהג.

ויש הרבה מאד הנוהגים מנהג ביניים, שמשתדלים לקנות רק מוצרי יסוד אשר התקלות בם פחות מצויות, ואף בזה יש רמות שונות (האם לקנות שמן או ליצור אותו משומן וכדו').
יש באמת הרבה דברים שלא אוכלים כי פעם אחת היתה בעיה או שלפני מאתיים שנה לא היה כזה דבר.
אבל אצלנו העניין הוא, שבפסח משמרים את המסורת.
אז אפילו שלסבא שלי אולי לא היה אכפת שאני אהנה משוקולד שאצלם עוד לא היה כזה דבר, עדיין מקפידים על כך מאד.

וזה ברור שיש מכל דבר את אלו שעושים ואת אלו שלא, זה עדיין מעניין לשמוע את זה, לפחות אותי.

סתם פוילישער

משתמש מקצוען
בפסח זה משום חמץ, אבל אכן, יש הרבה שעל פי הוראת רבנים נוהגים כך תמיד.
על פי משרד הבריאות זה אסור ויש רבנים שהסכימו עמם. ראו כאן בהרחבה:

stshin

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
מכירה כאלו ששותים רק את המים שהכינו לפני הפסח
כאילו-
ממלאים דוד ענק לפני החג במים ורק איתם משתמשים
כמובן שגם את הכלים הירקות וכו שוטפים רק עם המים האלו (נס שלא מתקלחים איתם)
רק לדמיין את זה....
אותי מעניין מה עושים אם נגמר באמצע החג??

ופרצת

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
בחב"ד - לא אוכלים שום וצנון.
יש כאלו (לא כולם ולא רובם) שהירקות היחידים שהן אוכלים הן: תפוא, סלק, בצל, גזר ובטטה (מקוה שאינני טועה).
יין - עדיפות לתוצרת ביתית - ללא תוספות.
יש כאלו שלא משתמשים בסוכר.
יש המבשלים את כל האוכל לפני החג, כדי שאם קיים חשש קל לחמץ - אז לפני החג הוא בטל ב-60.

הכל מהשם

משתמש פעיל
מכירה כאלו ששותים רק את המים שהכינו לפני הפסח
כאילו-
ממלאים דוד ענק לפני החג במים ורק איתם משתמשים
כמובן שגם את הכלים הירקות וכו שוטפים רק עם המים האלו (נס שלא מתקלחים איתם)
רק לדמיין את זה....
אותי מעניין מה עושים אם נגמר באמצע החג??
קונים מלא שישות מים לפי החג וממלאים ברגע שנגמר

גברת חוקרת

משתמש פעיל
אנחנו ליטאים, ככה שכשגדלתי לא היו יותר מדי מנהגים בפסח, חוץ משרויה שירשו מהסבא שפעם לפני השואה היה חסיד.
אבל כשהתחתנתי גיליתי שבמשפחה של בעלי (ממוצא ייקי) לא משתמשים בשום בפסח (גם לא בטרי):sne:.
בינתיים עוד לא יצא לי לבשל יותר מדי בפסח, אבל אין לי מושג איך מסתדרים בלי שום בפסח.
אצל ההורים שלי הדבר הראשון שעושים במטבח של פסח זה לטחון כמה ראשי שום עם שמן, ודוחפים שום לכל דבר בערך...

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  25  פעמים

לוח מודעות

למעלה