דיון מחירי הדירות לאן?

אאאא....

משתמש פעיל
?? במה הוא מתערב בנוסף לריבית שמשפיע?
לא כל כך מכיר את הנושא, יש לי עוד הרבה מה ללמוד.
אם יש כאן מישהו שמכיר את הנושא, אז בבקשה.

אבל ממה שהבנתי זה שהיזמים לא הצליחו לקבל אשראי מהבנקים, וזה קשור להוראה של בנק ישראל.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
לא כל כך מכיר את הנושא, יש לי עוד הרבה מה ללמוד.
אם יש כאן מישהו שמכיר את הנושא, אז בבקשה.

אבל ממה שהבנתי זה שהיזמים לא הצליחו לקבל אשראי מהבנקים, וזה קשור להוראה של בנק ישראל.
כנראה שקשור לזה שהריבית גבוהה יותר
וממילא הביטחונות והדרישות של הבנקים גבוהים יותר

זה בדיוק הרעיון ריבית גבוהה זה אומר כסף יקר יותר
ואם הכסף יותר יקר אז הדרישות גבוהות

אבל שוב.....
הריבית הזאת היא לא ספיצפית על הדיור אלא על כלל המשק
וברגע שמחירי הלחם והחלב(רק כמשל) ירדו
אז הריבית תרד

ואז שוב חוזר חלילה...

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
הענין הוא שאת אותם דברים אמרת גם לפני כמעט שלוש שנים. וקרה בדיוק הפוך. מי שקנה אז דירה להשקעה ברוב המקרים הרויח מאוד יפה מעליית ערך הדירה.
אז זהו שאני לא רואה שום דבר שכתבתי שקרה ההיפך מזה.
אמנם אני כתבתי שיתכן מאד שיהיו ירידות בשנים הקרובות, אבל -
  1. השנים הקרובות מאז עד לא נגמרו.
  2. יתכן מאד זה לא אומר שזה מה שבוודאות יקרה.

ברור שלמפרע טעתה ובגדול!!
מי שקנה מאז הרוויח הרבה הרבה הרבה יותר
ולכן ניתן לקבוע ברורות שטעתה!!

אז זהו שאני חושבת שלא טעיתי בכלל!!

ואני כותבת שוב, לדעתי אז [והיום בכפל כפליים] השקעה בדירה היה מדובר בהשקעה עם סיכון די רציני, וגם אם תרחיש ההפסד לא התממש [בינתיים] זה לא אומר שלמפרע זה לא היה מסוכן.

וזה בדיוק כמו שמתי שהביטקוין היה שווה 30,000$ ואני אמרתי שזה מאד מסוכן, ואח"כ הוא רק עלה ועלה והגיע עד ל- 69,000$ וכולם טענו לי שאני טועה והראיה שזה רק עולה, אבל איפה זה אוחז היום??? נכון ב 19,000$ ואין לי מושג לאן זה הולך.

עכשיו זה לא שאני אומרת שהשקעה בדירה בתחילת 2020 היא בדיוק כמו השקעה בביטקוין ואותה רמת סיכון, אבל מה שאני כן רוצה להסביר שגם אם בסוף למרות הסיכונים היו עליות ויצאו עם רווח יפה, אז זה לא מבטל למפרע את הסיכונים שהיו בהשקעה.
יותר מיזה בחודש האחרון רואים בישראל האטה באינפלצייה
אין שום האטה.
כשבודקים את אינפלציית הבסיס רואים המשך עלייה, ולכן בנק ישראל מתכנן המשך העלאות ריבית.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
?? במה הוא מתערב בנוסף לריבית שמשפיע?
בנק ישראל בין השאר הוא גם הרגולטור על הבנקים.
ויכול לקבוע הרבה מאד דברים.
לדוגמה כמה אחוזי משכנתא יהיה אפשר לקחת?
איזה תמהילי משכנתא יהיה אפשר לקחת?
ועוד ועוד.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
לגבי רמה ד' בבית שמש זו"צ שיש לו הון עצמי של 800K, ומעוניין לרכוש שם דירה.
האם כדאי לו לרכוש שם דירה או להמתין, ולבנתיים להשקיע את הכסף באג"ח טריא וכו' ?
כשמדובר על דירה למגורים, השיקולים הם לא רק כלכליים, ואני לא רוצה להיכנס לזה כרגע.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
בסדר ממתינים.
זה מאוד קריטי להמון זו"צ לקבל החלטה האם לרכוש עכשיו דירה.
אני ממליצה בחום לכל זו"צ שיש לו דילמה כזאת ושוקל האם לעשות עסקה של 2 מיליון או שלא, שפשוט יפנו לייעוץ מקצועי של יועץ בלתי תלוי, שידע לעזור לו בהתאם לנתונים האישיים שלו.

ואני לא מדברת שיפנו ליועץ משכנתאות שהאינטרס שלו ברור...

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
ואני כותבת שוב, לדעתי אז [והיום בכפל כפליים] השקעה בדירה היה מדובר בהשקעה עם סיכון די רציני, וגם אם תרחיש ההפסד לא התממש [בינתיים] זה לא אומר שלמפרע זה לא היה מסוכן.

וזה בדיוק כמו שמתי שהביטקוין היה שווה 30,000$ ואני אמרתי שזה מאד מסוכן, ואח"כ הוא רק עלה ועלה והגיע עד ל- 69,000$ וכולם טענו לי שאני טועה והראיה שזה רק עולה, אבל איפה זה אוחז היום??? נכון ב 19,000$ ואין לי מושג לאן זה הולך.

עכשיו זה לא שאני אומרת שהשקעה בדירה בתחילת 2020 היא בדיוק כמו השקעה בביטקוין ואותה רמת סיכון, אבל מה שאני כן רוצה להסביר שגם אם בסוף למרות הסיכונים היו עליות ויצאו עם רווח יפה, אז זה לא מבטל למפרע את הסיכונים שהיו בהשקעה.

יש לי שאלה אליך, מעניין לשמוע את דעתך:

כל המשקיעים בשוק ההון מסתמכים על ממוצע רווח של עשרות שנים אחורה, מה שמוכיח על השקעה טובה
אז למה בשוק הנדלן לא נבדוק את הרווחים ועליית המחירים בממוצע של עשרות שנים?

הרי רוב משקיעים לא קונים דירה לשנה שנתיים אלא לטווח ארוך,
האם כהשקעה לטווח ארוך זאת לא השקעה טובה שאין בה סיכון כמעט?
(מבלי להיכנס לשאלה מה עדיף שוק ההון או נדלן?)

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
יש לי שאלה אליך, מעניין לשמוע את דעתך:

כל המשקיעים בשוק ההון מסתמכים על ממוצע רווח של עשרות שנים אחורה, מה שמוכיח על השקעה טובה
אז למה בשוק הנדלן לא נבדוק את הרווחים ועליית המחירים בממוצע של עשרות שנים?

הרי רוב משקיעים לא קונים דירה לשנה שנתיים אלא לטווח ארוך,
האם כהשקעה לטווח ארוך זאת לא השקעה טובה שאין בה סיכון כמעט?
(מבלי להיכנס לשאלה מה עדיף שוק ההון או נדלן?)
א. כשמדובר לטווח ארוך כמו במניות של מינימום 15 שנים הסיכון אכן מאד נמוך.
ב. כרגע בשנים הקרובות שיש ריביות גבוהות, אם יש רווח מהדירה להשקעה [בדירה ממוצעת] אז הרווח הוא מאד נמוך, והסיכון גבוה ביחס לתשואה, אלא א"כ תחשבו עליית ערך שאני לא חושבת שבשנים הקרובות אפשר לבנות על עליית ערך.
ג. יש לפעמים מצבים שהכל זועק בועה, אז אז אין עניין להתעלם מזה, בשונה ממניות שכשיש מחשבה מקובלת על בועה אז הם מיד יורדות, ולכן אם באותו רגע זה לא ירד, אז זה אומר שהרוב סוברים שזה לא בועה, מה שנקרא שמחיר המניות הוא תמיד צופה את העתיד.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אז זהו שאני לא רואה שום דבר שכתבתי שקרה ההיפך מזה.

אז זהו שאני חושבת שלא טעיתי בכלל!!

אין שום האטה.
כשבודקים את אינפלציית הבסיס רואים המשך עלייה, ולכן בנק ישראל מתכנן המשך העלאות ריבית.
טוב....
לא טעית....

רק נסביר את מה שאמרתי

הטעות היא בהערכה שלך שאמרת שאת רואה ירידה במשך השנים
גם אם את תטעני שהשנים לא עברו
בכל אופן ברור לכולם שמי ששם כסף בדירה הרוויח! נקודה!
ומי שלא קנה דירה הפסיד רווח אדיר!!!

אלא מה את בעצם אומרת?
שנכון לאותו זמן זה היה ההחלטה הנכונה, וזה שזה התברר כטעות, זה לא טעות.
כי באותו זמן זה לא היה טעות.
לפי מה שאת אומרת כמעט כל טעות אפשר להסביר למה זה לא טעות

תאכלס במבחן התוצאה הערכה שלך הייתה לא נכונה (משום מה את כל פעם מביאה דברים ספוקלטיביים כמו לוטו ווינר וביטקויין ,שעל זה כולם מסכימים שההחלטה הראשונה תוגדר כנכונה גם לאחר שהתבררה כלא נכונה
מאחר שמראש זה ספוקליטיבי ,אבל בדירה זה משהו אחר לגמרי
ובאותה מידה שלך היה את הכלכלנים שלך
היו כלכלנים רבים אחרים וטובים (לא פחות) שסברו אחרת וגם היום סוברים אחרת(אם כי מסכימים שיהיה מיתון בטווח הקצר)
ולכן הדוגמאות מהביטקויין לא רלוונטיות

נערך לאחרונה ב:

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אין שום האטה.
הייתה ירידה זה התפרסם בכל מקום
ברור שביחס לבסיס זה לא ירד
אבל עדיין יש ירידה מסויימת קטנה אומנם אבל ירידה

ובנק ישראל יכול לעלות את הריבית גם אם האיפנלצייה תעלה
אם בארצות הברית יעלו את הריבית
ולכן זה שהוא יעלה לא אומר בהכרח על האינפלצייה

אאאא....

משתמש פעיל
יש שם גרף שמראה שיש יותר דירות ממשפחות בישראל.
מישהוא יודע להסביר את זה, האם זה משחק של נתונים או שזה באמת נכון?
@shimשימי מה מצחיק?
האם זה נכון הגרף שהמשקיעים גורמים למחסור מלאכותי של דירות?

Screenshot from 2022-09-20 18-20-23.png
Screenshot from 2022-09-20 18-20-30.png

בנימין 5850

משתמש פעיל
אני באמת לא מצליח להבין את אותם אלה שטוענים שמחירי הדירות ירדו
מילא לטעון שהמחירים יעצרו עוד ניתן לשמוע (וגם זה בינתיים מתברר כטעות כי גם היום שהמצב של הריביות על הפנים וכאחד שמגיע מהתחום רואים ירידה במספר העסקאות בנדלן עדיין המחירים לא מפסיקים לעלות ולעלות)
אבל לטעון שירדו המחירים זה כבר טענה לדעתי הזויה, עברנו את כל המשברים כבר 50 שנה ומעולם לא ירדו המחירים!! מעולם!!!
אני אישית לפני 6 שנים כולם שכנעו אותי שלא כדאי לי לשלם על דירה ישנה בבית שמש באזור המתחרד 850 אלף ושזה לא יעלה בחיים ותנחשו מה קרה היום אני מוכר אותה ב 1,450,000 בקלי קלות!! תוך יומיים ולמזלי קניתי על הנייר ברמה ד’ לפני שנתיים באותו מחיר שאני מוכר היום ב"ה
ולכן אני מציע לכל מי שיכול לקנות שיקנה ואני לא מתכוון לאותם ליצנים שמשלמים 40 אלף ליועץ משכנתא כדי שיהפוך להם את החיים לוורודים על הניר ולזיף להם תלושים דמיוניים ובסוף עוד שנה שנתיים שהמשפחה תגדל הם יהיו במינוס שהולך ותופח
תכלס כולם מודים שנכס מקרקעין זאת ההשקעה הבטוחה ביותר אולי לא הכי מניבה אבל בוודאי שהכי בטוחה..

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
טוב....
לא טעית....

רק נסביר את מה שאמרתי

הטעות היא בהערכה שלך שאמרת שאת רואה ירידה במשך השנים
גם אם את תטעני שהשנים לא עברו
בכל אופן ברור לכולם שמי ששם כסף בדירה הרוויח! נקודה!
ומי שלא קנה דירה הפסיד רווח אדיר!!!

אלא מה את בעצם אומרת?
שנכון לאותו זמן זה היה ההחלטה הנכונה, וזה שזה התברר כטעות, זה לא טעות.
כי באותו זמן זה לא היה טעות.
לפי מה שאת אומרת כמעט כל טעות אפשר להסביר למה זה לא טעות

תאכלס במבחן התוצאה הערכה שלך הייתה לא נכונה (משום מה את כל פעם מביאה דברים ספוקלטיביים כמו לוטו ווינר וביטקויין ,שעל זה כולם מסכימים שההחלטה הראשונה תוגדר כנכונה גם לאחר שהתבררה כלא נכונה
מאחר שמראש זה ספוקליטיבי ,אבל בדירה זה משהו אחר לגמרי
ובאותה מידה שלך היה את הכלכלנים שלך
היו כלכלנים רבים אחרים וטובים (לא פחות) שסברו אחרת וגם היום סוברים אחרת(אם כי מסכימים שיהיה מיתון בטווח הקצר)
ולכן הדוגמאות מהביטקויין לא רלוונטיות
אני חושבת שכתבתי את דבריי בצורה מאד ברורה.
אני לא הולכת לדון פה בפילוסופיה.
תאכלס במבחן התוצאה הערכה שלך הייתה לא נכונה
תכלס במבחן התוצאה הערכה שלי היתה שמדובר בהשקעה עם סיכון, ולא השתנה דבר בנקודה הזאת!!
כדי להגיד שהיה לי טעות, צריך להראות לי שלא היה אז סיכון, ולא להראות לי שהסיכון לא התממש.
אבל לטעון שירדו המחירים זה כבר טענה לדעתי הזויה, עברנו את כל המשברים כבר 50 שנה ומעולם לא ירדו המחירים!! מעולם!!!
אז תקראו את הנתונים שהובאו פה בתחילת האשכול, ותראו שאתם טועים.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אני חושבת שכתבתי את דבריי בצורה מאד ברורה.
אני לא הולכת לדון פה בפילוסופיה.

תכלס במבחן התוצאה הערכה שלי היתה שמדובר בהשקעה עם סיכון, ולא השתנה דבר בנקודה הזאת!!
כדי להגיד שהיה לי טעות, צריך להראות לי שלא היה אז סיכון, ולא להראות לי שהסיכון לא התממש.
כתבת את דברייך בצורה ברורה כדי להסביר דבר לא ברור בכלל.
וזה לא פילוסופיה זה מציאות פשוטה

תכלס במבחן הערכה הראשוני שנתת את התחזית היו צדדים לכאן ולכאן
והצורה הנחרצת בה דיברת נתנה הערכה שיש רק צד אחד והצד השני הוא רחוק עד לא קיים

ועל זה בדיוק כולם באים בטענות אלייך(למרות שבסופו של דבר אין מה לבוא בטענות כי אף אחד לא חייב לקבל שום דבר)
שהצגת מציאות שהיו בה בהחלט צדדים לצד שני (והיו כלכלנים באותו זמן שחשבו ואמרו שזה מה שיהיה
ודיברת כאילו יש רק צד אחד!!(כן רשמת שיתכן שלא ,אבל כל בר דעת מבין בדיוק למה הייתה הכוונה... ולכן
נוכל לומר ברורות שדיברת כאילו יש רק צד אחד!!)

וגם היום את ממשיכה עם הדוגמאות של הלוטו והביטקויין וכל מיני דברים שאם הימור לכל דבר
ואת זה את משווה לדיור ששם באמת היו צדדים חזקים שמחירי הדיור רק יעלו

ולשיטתך שמה שקרה הוא פלא ונס וחידוש גדול כמו הביטקויין והלוטו והטוטו
תצטרכי להסביר למה התיאורייה שלך לא עבדה במציאות

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
בנק ישראל בין השאר הוא גם הרגולטור על הבנקים.
ויכול לקבוע הרבה מאד דברים.
לדוגמה כמה אחוזי משכנתא יהיה אפשר לקחת?
איזה תמהילי משכנתא יהיה אפשר לקחת?
ועוד ועוד.
יכול לקבוע וקובע זה שני דברים שונים
המשתמש @אאאא....
אמר שהוא עושה את הדברים הללו

ובפועל הבנק לא עושה שום דבר מיוחד לתחום הדיור
הבנק העלה את הריבית על כלל המשק
אחוזי המימון לא ירדו
והכל אותו דבר

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כז

א לְדָוִד יְהוָה אוֹרִי וְיִשְׁעִי מִמִּי אִירָא יְהוָה מָעוֹז חַיַּי מִמִּי אֶפְחָד:ב בִּקְרֹב עָלַי מְרֵעִים לֶאֱכֹל אֶת בְּשָׂרִי צָרַי וְאֹיְבַי לִי הֵמָּה כָשְׁלוּ וְנָפָלוּ:ג אִם תַּחֲנֶה עָלַי מַחֲנֶה לֹא יִירָא לִבִּי אִם תָּקוּם עָלַי מִלְחָמָה בְּזֹאת אֲנִי בוֹטֵחַ:ד אַחַת שָׁאַלְתִּי מֵאֵת יְהוָה אוֹתָהּ אֲבַקֵּשׁ שִׁבְתִּי בְּבֵית יְהוָה כָּל יְמֵי חַיַּי לַחֲזוֹת בְּנֹעַם יְהוָה וּלְבַקֵּר בְּהֵיכָלוֹ:ה כִּי יִצְפְּנֵנִי בְּסֻכֹּה בְּיוֹם רָעָה יַסְתִּרֵנִי בְּסֵתֶר אָהֳלוֹ בְּצוּר יְרוֹמְמֵנִי:ו וְעַתָּה יָרוּם רֹאשִׁי עַל אֹיְבַי סְבִיבוֹתַי וְאֶזְבְּחָה בְאָהֳלוֹ זִבְחֵי תְרוּעָה אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה לַיהוָה:ז שְׁמַע יְהוָה קוֹלִי אֶקְרָא וְחָנֵּנִי וַעֲנֵנִי:ח לְךָ אָמַר לִבִּי בַּקְּשׁוּ פָנָי אֶת פָּנֶיךָ יְהוָה אֲבַקֵּשׁ:ט אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי אַל תַּט בְּאַף עַבְדֶּךָ עֶזְרָתִי הָיִיתָ אַל תִּטְּשֵׁנִי וְאַל תַּעַזְבֵנִי אֱלֹהֵי יִשְׁעִי:י כִּי אָבִי וְאִמִּי עֲזָבוּנִי וַיהוָה יַאַסְפֵנִי:יא הוֹרֵנִי יְהוָה דַּרְכֶּךָ וּנְחֵנִי בְּאֹרַח מִישׁוֹר לְמַעַן שׁוֹרְרָי:יב אַל תִּתְּנֵנִי בְּנֶפֶשׁ צָרָי כִּי קָמוּ בִי עֵדֵי שֶׁקֶר וִיפֵחַ חָמָס:יג לוּלֵא הֶאֱמַנְתִּי לִרְאוֹת בְּטוּב יְהוָה בְּאֶרֶץ חַיִּים:יד קַוֵּה אֶל יְהוָה חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל יְהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

מנדלה במטבח • אתגר 53

לוח מודעות

למעלה