דרוש מידע מה הבעיה לגור רחוק?

מצב
הנושא נעול.

מקבילית

משתמש רשום
אני מכיר אברכים יר"ש שיושבים ולומדים ברצינות ואם היו גרים בקרית ספר היו עוד אחד מיני רבים... אולי אולי בגיל 40 היו מוצאים איזה משרה של מישיב ביש"ק לחצי סדר ג' של יום שישי (צריך גם קשרים) אבל בפריפריה מהר מאוד התקדמו
לא מעוניינת ככ להתווכח על זה.
אבל אילו מוסדות יש בפריפריה? ואלו בבני ברק?
אין מה לעשות, יותר קל להגיע למשרה רצינית כשאתה לומד וחי במקום מרכזי, שהוא גם מרכז הציבור. אנשים מכירים אותך, אחד מהכולל שפותח ישיבה מביא איתו כמה חברותות מהכולל להיות רמים , חבר של הרושיבה הנ״ל פותח כולל, יש לו קשרים איתו והוא מביא לו אברכים לכולל וכן הלאה.. ככה הדברים האלו עובדים. בפריפריה, נו..
תלוי למה אתה קורא התקדמות, דבר עם פונוביזער או חברונער שאפתן על משרה בישיבות של הפריפריה הוא יצחק לך בפנים.
תכלס תסתכל על כל נושא משרה רציני בציבור. איפה הם גר, בטבריה?לא. אפילו לא בקריית ספר.

Chanae

משתמש מקצוען
מעניין אם הפריפריה כ"כ מוצלחת הרבה יותר מהמרכז, למה היא הרבה יותר זולה.
לדעתי צריך לצאת מנקודת הנחה שהשוק מתמחר את המעלות והחסרונות בכל מקום, ואז לדון האם המחיר הזול בפריפריה מצדיק את זה או לא.

סתם אהבתי את ההכללות על המרכז שכולם רודפים אחרי הזנב של עצמם וכו' כאילו אין ערים או שכונות חרדיות שלוות, כמו ביתר בית שמש שכונות בירושלים. כמובן גם על הפריפריה לא צריך להכליל, אבל מטבע הדברים את המרכז כולם מכירים לעומת הפריפריה שתושביה יכולים לעבוד עלינו שהכל שם ורוד עד שנקנה שם דירה וניתקע איתה.
ברור שיש גם חסרונות
ובאמת לא לכל אחד זה מתאים.
בגלל זה בהתחלה עוברים לגור בשכירות ורק אם אוהבים ומתחברים קונים

Chanae

משתמש מקצוען
אין מה לעשות, יותר קל להגיע למשרה רצינית כשאתה לומד וחי במקום מרכזי, שהוא גם מרכז הציבור. אנשים מכירים אותך, אחד מהכולל שפותח ישיבה מביא איתו כמה חברותות מהכולל להיות רמים , חבר של הרושיבה הנ״ל פותח כולל, יש לו קשרים איתו והוא מביא לו אברכים לכולל וכן הלאה.. ככה הדברים האלו עובדים. בפריפריה, נו..
תלוי למה אתה קורא התקדמות, דבר עם פונוביזער או חברונער שאפתן על משרה בישיבות של הפריפריה הוא יצחק לך בפנים.
תכלס תסתכל על כל נושא משרה רציני בציבור. איפה הם גר, בטבריה?לא. אפילו לא בקריית ספר.
תכלס תסתכלי על כל נושא משרה רציני בציבור מה שם המשפחה שלו,
ולאיפה הוא מקושר.
זהו.. זה התנאי היחיד שצריך בשביל להיות ר"מ או ראש כולל במרכז.
דוקא במקומות הקטנים יש לפונוביזער או חברונער שאפתנים ששיכים לפשוטי העם יותר איפה לגדול

מולטי תקשורת

יעוץ
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
לדעתי יש גם טעות מהותית בהבנה מה זה פריפריה אחד שכל המשפחה שלו גרים בבני ברק ביתר או בית שמש בשבילו זה פריפריה כמעט כמו צפון או דרום
אני מכיר אנשים שחיים במודיעין עילית 20 שנה ועדין חולמים בראש שלהם לחזור לירושלים או בני ברק כי שם זה המרכז מבחינתם בסוף הכל בראש של הבן אדם

בסוף מה שאנשים צריכים זה את החברה שלהם ולא להיתלש לגמרי מהמשפחה
אני רק יתן דוגמא קטנה יש חסידויות שהלכו לכל מיני פריפריות ועדין האנשים רוצים לחזור למרכז

ולדעתי בחסידות תולדות אברהם יצחק גילו את הנוסחא ופשוט העבירו בבת אחת כמעט את כל השכבה הצעירה בחסידות לנוף הגליל מה שיצר מצב שבעלי דירות צעירים בבית שמש מעדיפים להשכיר את הדירות שלהם בבית שמש ולעבור להר יונה כי שם זה המרכז מבחינתם אני מכיר לא אחד ולא שתים כאלו..

ולדעתי זה הסוד ברגע שיתנו לאנשים את החברה והסביבה שהם רגילים אליהם בפריפריה 90% מהקשיים נעלמים

חרישאי

משתמש מקצוען
אבל משום מה באופקים יש סופר פארם ובמודיעין עילית אין, באופקים יש בנק הפועלים ובמודיעין עילית אין, באופקים יש אוטובוסים מכל השכונות ישירות לבאר שבע, ובמודיעין עילית אתה צריך לרוץ למסוף כדי לעלות לאוטובוס למודיעין.

לא יודע באלו שכונות גדלת, אבל בילדותי מודיעין עילית הייתה שקטה ופנויה לא פחות מחריש כיום.
זה נכון חלקית, יפה ונקיה כמו חריש היא לא הייתה אף פעם, ואני מדבר על מה שקורה שם היום.

אין פאנץ'

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
לדעתי יש גם טעות מהותית בהבנה מה זה פריפריה אחד שכל המשפחה שלו גרים בבני ברק ביתר או בית שמש בשבילו זה פריפריה כמעט כמו צפון או דרום
אני מכיר אנשים שחיים במודיעין עילית 20 שנה ועדין חולמים בראש שלהם לחזור לירושלים או בני ברק כי שם זה המרכז מבחינתם בסוף הכל בראש של הבן אדם

בסוף מה שאנשים צריכים זה את החברה שלהם ולא להיתלש לגמרי מהמשפחה
אני רק יתן דוגמא קטנה יש חסידויות שהלכו לכל מיני פריפריות ועדין האנשים רוצים לחזור למרכז

ולדעתי בחסידות תולדות אברהם יצחק גילו את הנוסחא ופשוט העבירו בבת אחת כמעט את כל השכבה הצעירה בחסידות לנוף הגליל מה שיצר מצב שבעלי דירות צעירים בבית שמש מעדיפים להשכיר את הדירות שלהם בבית שמש ולעבור להר יונה כי שם זה המרכז מבחינתם אני מכיר לא אחד ולא שתים כאלו..

ולדעתי זה הסוד ברגע שיתנו לאנשים את החברה והסביבה שהם רגילים אליהם בפריפריה 90% מהקשיים נעלמים
אכן , כל מילה ,
רק אוסיף , שגם במבט כללי , ללא קשר להשתייכות הקהילתית , הפריפריה של היום , זה אפילו לא קרוב לפריפריה של פעם ,
הפריפריה היום היא "ממורכזת" ומפותחת , במאות אחוזים לעומת הפריפריה של לפני עשור , ערים כמו צפת , טבריה , וכו' וכו' , שעד לפני עשור היו דבר שממה מבחינה חרדית בעיקר , הם היום ריכוזי ענק חרדיים לכל דבר ועניין ,
לכן זה קצת מגוחך כל האלו שמדברים על ה"תמימות הפריפרייאלית" או קשיים בקהילה , מוסדות , וכד' , בגדול כל הדברים האלה שייכים לעבר הרחוק .
הבעיות הכמעט יחידות הם פרנסה (תלוי למי ואיפה) והמרחק .

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מעניין אם הפריפריה כ"כ מוצלחת הרבה יותר מהמרכז, למה היא הרבה יותר זולה.
כי פחות אנשים רוצים לגור בה.
לדעתי צריך לצאת מנקודת הנחה שהשוק מתמחר את המעלות והחסרונות בכל מקום, ואז לדון האם המחיר הזול בפריפריה מצדיק את זה או לא.
השוק לא מתמחר את המעלות והחסרונות, אלא את ההיצע והביקוש.
סתם אהבתי את ההכללות על המרכז שכולם רודפים אחרי הזנב של עצמם וכו' כאילו אין ערים או שכונות חרדיות שלוות, כמו ביתר בית שמש שכונות בירושלים. כמובן גם על הפריפריה לא צריך להכליל, אבל מטבע הדברים את המרכז כולם מכירים לעומת הפריפריה שתושביה יכולים לעבוד עלינו שהכל שם ורוד עד שנקנה שם דירה וניתקע איתה.
תמיד אפשר למכור אותה.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
זה נכון חלקית, יפה ונקיה כמו חריש היא לא הייתה אף פעם, ואני מדבר על מה שקורה שם היום.
זהו, שלכל מקום יש את 'ימי הילדות' ואת 'גיל העמידה'.
מנין לך איך תיראה חריש בעוד 20 שנה?

מולטי תקשורת

יעוץ
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
הבעיות הכמעט יחידות הם פרנסה (תלוי למי ואיפה) והמרחק .
פרנסה תלוי מאוד איזה לציבור החסידי זה כמעט ולא משמעותי משרות הוראה גננות וכו בד"כ הרבה יותר קל לקבל מבמרכז ואפשר לקבל גם תנאים הרבה יותר טובים כי יש הרבה משרות ופחות עובדים אותו דבר גם לבעל סופרים ומלמדים יש המון ביקוש וגם בשאר המשרות לא רואה שבפועל משתכרים פחות

וגם עם משתכרים קצת פחות בסוף אפשר לעמוד בהחזרי משכנתא משא"כ במרכז שההחזרים אוכלים כמה כסף שרק משתכרים..

הייטק ודומיו תלוי באיזה פריפריות יש מקומות שזה פחות חזק אבל עדין יש מקומות שיש הרבה ביקוש.

ר' יהונתן

משתמש פעיל
חברים תכניסו לראש שלכם גם אם אתם רוצים א''א לקנות דירה נורמאלית במרכז

noam1

משתמש מקצוען
אם חברונער זה הדוג' אז באמת אין מה לדון... מגיע לו דירה ואישה בהייטק כי הוא נזר הבריאה

אברך ממוצע מתחיל בכולל ואחרי עשר שנים מתחיל המרוץ לפראק... מתחילים להרגיש שרוצים להתקדם בחיים ובקרית ספר \ב"ב שיש עוד מאות כאלו לוקחים רק את השפיצים והמקושרים וגם אז המשכורת לא מציאה

אבל בפריפריה מי שרוצה יכול תוך כמה שנים להתקדם ויש אופציות שלא קיימות בק"ס כמו רב קהילה.. מסירת שיעורים בבית האבל.. חופות... לימוד ילדי בר מצווה..

בקיצור צריך להבין שזה לא וויכוח ויש צדדים טובים ופחות טובים בכל אחד מהמקומות וכל אחד יבחר מה טוב לו ומה חשוב לו ועל מה הוא מוכן לוותר

MichalGR

משתמש רשום
הפתרון הכי הגיוני בשביל הניתוק מהמשפחה שכותבים עליו פה בלי סוף הוא להתארגן כמה אחים ולהחליט שעוברים ביחד לאותו מקום,
ככה גם חלק מהשמחות ייערכו באותה פריפריה, גם הילדים יכירו בני דודים, גם להורים תהיה חברה ומשפחה,
והרי בכל משפחה יש כמה לפחות שלא בדיוק הסתדרו עם דירה במרכז ועם התרחבות המשפחה היו שמחים לעוד כמה ס"מ...

בתור אחת שגדלה בפריפריה והתחתנה עם בני ברקי, חשבתי שאני הולכת לחיות את שארית חיי בבני ברק, גם כי בעלי היה מעורב מאד עם חבריו בישיבה וגם רוב משפחתו גרה פה, והנה אנחנו לא הרבה שנים אחרי החתונה הולכים לחזור לפריפריה שבה גרתי בנעוריי- ולא בבקשתי אלא ברצונו!
ודווקא מבחינת דירה יכולנו אולי לקנות בבני ברק, יש לנו דירה חדשה באזור חדש שעל מכירתה אנחנו יכולים לצאת ברווח רציני מאד שיאפשר לנו כנראה למצוא דירה בבני ברק, אבל עם הילדים שבאים מבינים שקל יותר לגדל אותם בפחות אינטנסיביות, ביותר משפחתיות, ברחובות עם פחות בורות ביוב שעולים על גדותיהם אחת ליומיים, אז נכון שמבחינתי זה אפילו להקריב על נוחות של קרבה לעבודה, של זמינות של קופות חולים, בנקים, שמחות משפחתיות מסויימות, קניות- אבל עדיין היתרונות לטובת הילדים גברו על החסרונות.
ולגבי התמימות הפריפריאלית- בתור אחת שלא גדלה במרכז אני בהחלט מודעת להבדלים אבל לאו דווקא חושבת שהם בעייתים, זה בסדר שיש המון סגנונות, זה בסדר שכל אחד חושב אחרת, אולי יש פחות מושגים וצמצום מסוים, אבל מי שיש לו רמה אישית משל עצמו יכול לפתח את עצמו בכל מקום, גם אם זה בצורה שונה שהאלה מהמרכז לא תמיד יבינו..

אין פאנץ'

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
חברים תכניסו לראש שלכם גם אם אתם רוצים א''א לקנות דירה נורמאלית במרכז
אנחנו מה20% ...

עדי(נה) ל.

משתמש צעיר
ובסופו של דבר יש את הנושא של ילדי הפיריפריה... במחילה ומבלי לפגוע, ראיתי את זה בחוש בישיבה, יש איזשהו תמימות טובה! אבל תמימות של ילדי הפירפריה! שאין לילדי המרכז.
זה לא תמימות,
זה פחות כניסה לניואנסים,
לאנשי המרכז שעסוקים הרבה בניואנסים הללו זה מרגיש תמימות,
אבל זה בסה"כ 'ראש גדול' יותר, לדוגמא ילד בן 6 בפריפריה יכול לנעול סנדלים בלי גרביים, הוא ממשפחה חרדית איכותית לכל דבר,
ואף אחד לא יראה בזה בעיה,
במרכז זה כמעט איסור חמור,כי שמים דגש על ניואנסים, באופן מוגזם,
בפריפריה רגוע יותר...ואח"כ הולכים לישיבות וגדלים בני תורה לכל דבר ועניין.

TYPE:{programmer}

משתמש סופר מקצוען
ילדות בעיר חרדית זה סיוט שחור
אלו שעברו לפני 30 שנה לביתר, אלעד, בית שמש וכו' גם חשבו ככה...
היתה להם אופציה באותו מחיר או דירה קטנה בירושלים / ב"ב ליד ההורים
או דירה גדולה בביתר וכד'.
וכיום הערים מפותחות מאוד,
ונקיות ומסודרות.
יש לי משפחה בביתר אני מגיע לשם לעיתים קרובות
פארקים, דשא, מרחבים, רווח בין בניין לבניין.(יש בקומה למטה יחידות. לא מפריע לעין.)
מרפסות ענקיות שבב"ב א"א אפילו לחלום עליהן.
במו"ע לא הייתי מעולם, אז אני לא יכול להשוות למה שהולך שם.
אבל לקרוא לערים הללו מזבלה זה קצת רחוק.

אין פאנץ'

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
@TYPE:{programmer} , עיצה אישית . אם אתה רוצה לצאת מהאשכול עם תוצאות ברורות , אל תתחיל לדון בטרמינולוגיה של כל הודעה , אלא תעשה שקלול של כל המידע הכללי שמצטבר ,
אם אתה רוצה סתם לדון , אז זה משהו אחר ...

אלי7:)

משתמש מקצוען
יש לי משפחה בביתר אני מגיע לשם לעיתים קרובות
פארקים, דשא, מרחבים, רווח בין בניין לבניין.(יש בקומה למטה יחידות. לא מפריע לעין.)
מרפסות ענקיות שבב"ב א"א אפילו לחלום עליהן.
במו"ע לא הייתי מעולם, אז אני לא יכול להשוות למה שהולך שם.
אבל לקרוא לערים הללו מזבלה זה קצת רחוק.
חשבתי לא להתערב באשכול הזה , כי אני גרה בפריפריה ואוהבת אותה מאד ולא יכולה להבין שיקולים של אנשים שמעדיפים את המרכז (חוץ ממי שיכול לגור בצורה נורמאלית בירושלים כי אין כמו עיר הקודש כמובן)
אבל באמת אי אפשר להשוות בין ביתר למודיעין עילית
הייתי בביתר מלא ואני אוהבת את העיר הזאת מאד
ובקריית ספר הייתי פעמים ספורות אבל בהתרשמות ראשונית מאזור אחד בעיר מזבלה הגדירה אותה די טוב:(
@חיים רר ערכתי אל תהיו בשוק

TYPE:{programmer}

משתמש סופר מקצוען
נסיעות יכולות לקחת לי חופשי שעה וחצי כל צד
היום ברכב לוקח לי הרבה הרבה הרבה פחות...
כנראה מדובר על
+המתנה ארוכה לאוטובוס
+בשעה הכי עמוסה
+עליה לאוטובוס בתחנה ראשונה וירידה בתחנה אחרונה.
(נא לא להסיט את נושא האשכול לפקקים בב"ב. יש מספיק אשכולות ע"כ)

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  20  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה