להצטמצם בחתונות- לא פיתרון קסם!

מצב
הנושא נעול.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
בדיוק באופן שבו אני ארוויח מזה שהשכרת שמלות תרויח אלף ש"ח על שמלה שאני לא צריכה. זה מביא לגידול המחזור במשק ולעליה במקומות תעסוקה אבל בתחומים אחרים כמו סטארט אפים שונים. אנרגיה ירוקה ומה שתירצי להשקיע בו.
הגדלת ביקוש בכל תחום שהוא משפרת את מצב המשק הכללי ובעקיםין עשויה לגרום לשיפור מצבו של הפרט (זה לא תמיד נכון כי אנשים עניים לא מצליחים ליהנות מהכסף אם המדינה לא עושה "חלוקה מחדש" ע"י קצבאות שונות וכדומה). אבל זה ודאי מועיל יותר מאשר לבזבז על מוצרות מטופשים שמועילים רק לבעלי העסקים בתחומי החגיגות.
ובאופן אישי זה גם לא גורם לחובות על דברים שלא צריך ובעת הצורך ניתן ליהנות מהכסף (כל זאת בתנאי שמצליחים להשיג הכנסה פנויה ולא מוציאים על שטויות).
זה נכון בעיקרון.
אבל לא ממש מדויק.
ככל שההוצאות שלנו יהיו במרחב הקרוב אלינו, כך יש יותר סיבה שההכנסות שלנו יגדלו, וכן להפך.
אם לדוגמה בעיר שלי כולם היו הולכים לקנות רק בקצה השני של הארץ, ולא קונים בחנויות בעיר שלי, אז לבעלי החנויות שבעירי ולעובדיהם אין כסף לשלם לי שכר לימוד וכו'.
ואם כל בני עירי היו מוציאים את הוצאותיהם רק בעירי, זה היה גורם לאנשים להרוויח יותר, ולתת להם אפשרות להוציא יותר על דברים אחרים.
אבל אם למדת כלכלה אז את בטח יודעת את זה.

• תודה
Reactions: ks

ט.פריד

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
זה נכון בעיקרון.
אבל לא ממש מדויק.
ככל שההוצאות שלנו יהיו במרחב הקרוב אלינו, כך יש יותר סיבה שההכנסות שלנו יגדלו, וכן להפך.
אם לדוגמה בעיר שלי כולם היו הולכים לקנות רק בקצה השני של הארץ, ולא קונים בחנויות בעיר שלי, אז לבעלי החנויות שבעירי ולעובדיהם אין כסף לשלם לי שכר לימוד וכו'.
ואם כל בני עירי היו מוציאים את הוצאותיהם רק בעירי, זה היה גורם לאנשים להרוויח יותר, ולתת להם אפשרות להוציא יותר על דברים אחרים.
אה. כי השכרת השמלות היא תמיד מהשכונה שלנו וגם הצלם/ המוזיקאי ואני לא מתמצאת בשאר האופנות המתחדשות. אבל כן פוגשת את המחתנים למיניהם בסיורים ברחבי ארה"ק בניסיון למצוא את השמלה/ הנדוניה והשאר.
כך שהכל חוזר לנקודת ההתחלה.
בואו נחסוך במה שלא צריך נוציא על מה שכן צריך ונשמור על שפיות באופן כללי. לתועלתנו הגשמית והרוחנית ואת הדאגה לשלום בעלי העסקים בתחום נצמצם לבעלי העסקים בתחום (לא נראה לי שיצטרכו לקבץ נדבות בשבילם. גם אם חלק מהציבור יתפקח ויפסיק להישתטות עדיין יהיו מספיק פראירים שירצו להפגין את רוב עושרם ותיפארתם. ומוטב שהחלק האיכותי יבוז לזאת כמו שב"ה היום זה כבוד יותר להיות אברכית מאשר אשתו של נדלניסט - לא כולם אבל בהחלט ברוב הציבור שלנו)ולא נפיל את זה על כלל הציבור.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אה. כי השכרת השמלות היא תמיד מהשכונה שלנו וגם הצלם/ המוזיקאי ואני לא מתמצאת בשאר האופנות המתחדשות. אבל כן פוגשת את המחתנים למיניהם בסיורים ברחבי ארה"ק בניסיון למצוא את השמלה/ הנדוניה והשאר.
שוב, גם זה הרבה יותר קרוב אלינו ממייקרוסופט, אפל, ווינדוס, טבע, וכו'.
בואו נחסוך במה שלא צריך נוציא על מה שכן צריך ונשמור על שפיות באופן כללי. לתועלתנו הגשמית והרוחנית ואת הדאגה לשלום בעלי העסקים בתחום נצמצם לבעלי העסקים בתחום (לא נראה לי שיצטרכו לקבץ נדבות בשבילם. גם אם חלק מהציבור יתפקח ויפסיק להישתטות עדיין יהיו מספיק פראירים שירצו להפגין את רוב עושרם ותיפארתם. ומוטב שהחלק האיכותי יבוז לזאת כמו שב"ה היום זה כבוד יותר להיות אברכית מאשר אשתו של נדלניסט - לא כולם אבל בהחלט ברוב הציבור שלנו)ולא נפיל את זה על כלל הציבור.
עם זה אני מסכימה, שכדאי שאנשים יהיו קצת יותר חכמים.
אבל לא באופן גורף לעשות תקנות בכל תחום ותחום מתחומי החיים.

יענקף

משתמש פעיל
יש שלקחו צלם זול והתחרטו על זה כי התמונות לא יצאו איכותיות
ותמונות זה נכס
אבל ווידאו מי צריך?
כבר כמה פעמים רואים את זה???????
באופן אישי, ראיתי יותר את הווידאו מאשר את התמונות. וגם לילדים יותר קל לפתוח את המחשב שיראו לבד את הוידאו, מאשר לשמור עליהם שלא יהרסו את האלבומים הכבדים והבומבסטיים.

ווארעמקייט

משתמש פעיל
באופן אישי, ראיתי יותר את הווידאו מאשר את התמונות. וגם לילדים יותר קל לפתוח את המחשב שיראו לבד את הוידאו, מאשר לשמור עליהם שלא יהרסו את האלבומים הכבדים והבומבסטיים.
עכשיו בעידן הקורונה
שמעתי מכמה שלקחו גם וידיאו (שעקרונית לא היו לוקחים)
כדי שישאר לחתן ולכלה מזכרת
מחתונת הקורונה

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
אין לי שום בעיה שאנשים ירוויחו והרבה,
כל עוד מדובר שלציבור שמשלם להם יש כסף לשלם להם, ולא מכסף שלוקחים מאחרים, ו/או מהלוואות.
ולכן צריך גם לעשות נורמה שבה יהיו צלמים זולים יותר, תקליטן במקום תזמורת, וכו' על זה הדרך.

לא סותר בשום צורה שכל אחד צריך לחנך את עצמו ובכל גיל להיות צנוע ולהתנהל נכון עם הכסף שה' נתן לו.
בנקודה הזו לא מסכימה.
בעל מקצוע הוא בעל מקצוע.
לדוגמא-
ואם למשפחה שמחתנת נשבר התנור, והם כרגע בחובות החתונה
הזמינו טכנאי שיתקן את התנור - הוא אמור לתת להם הנחה בגלל שהכסף שהם משלמים לו כרגע מקורו בהלוואות?
הרי זה ברור לכולנו שלא.
אותו דבר חנויות שמוכרות ביגוד, הנעלה, קוסמטיקה, נדוניה וכו'
כל אחד יש לו את התמחיר שלו, והכל בנוי על הרבה מאד חישובים מדויקים.
אם הם ידרשו להוריד מחיר בגלל שלמשפחה שמחתנת קשה כרגע - הם יכולים לסגור את החנות. ואז באמת למשפחה המחתנת לא יהיה איפ לקנות את מה שהם רוצים.

גם בעלי מקצוע אותו דבר. לקחתם דוגמא צלם ב2,000 ש''ח ופה הטעות. קחו לדוגמא צלם ב8000 ש''ח. פה כולנו מבינים שיש כבר ''מותג''. אז מי שרוצה מותג יתכבד וישלם. ומי שלא יכול לשלם יחפש בעל מקצוע זול יותר.
אבל אי אפשר להכתיב לבעלי המקצוע כמה לקחת. אפשר לנסות לבקש מכמה בעלי מקצוע הנחה נקודתית עבור השמחות של קהילת x למשל. אבל שאר הקיום של בעלי המקצוע האלו עומד על הלקוחות שמשלמים להם יותר.

נערך לאחרונה ב:

ווארעמקייט

משתמש פעיל
בנקודה הזו לא מסכימה.
בעל מקצוע הוא בעל מקצוע.
לדוגמא-
הזמינו טכנאי שיתקן את התנור - הוא אמור לתת להם הנחה בגלל שהכסף שהם משלמים לו כרגע מקורו בהלוואות?
הרי זה ברור לכולנו שלא.
אם הם ידרשו להוריד מחיר בגלל שלמשפחה שמחתנת קשה כרגע - הם יכולים לסגור את החנות. ואז באמת למשפחה המחתנת לא יהיה איפ לקנות את מה שהם רוצים.

גם בעלי מקצוע אותו דבר. לקחתם דוגמא צלם ב2,000 ש''ח ופה הטעות. קחו לדוגמא צלם ב8000 ש''ח. פה כולנו מבינים שיש כבר ''מותג''. אז מי שרוצה מותג יתכבד וישלם. ומי שלא יכול לשלם יחפש בעל מקצוע זול יותר.
אבל אי אפשר להכתיב לבעלי המקצוע כמה לקחת. אפשר לנסות לבקש מכמה בעלי מקצוע הנחה נקודתית עבור השמחות של קהילת x למשל. אבל שאר הקיום של בעלי המקצוע האלו עומד על הלקוחות שמשלמים להם יותר.
מסכים עם כל מילה

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
בנקודה הזו לא מסכימה.
בעל מקצוע הוא בעל מקצוע.
לדוגמא-
הרי זה ברור לכולנו שלא.

שוב, אין לי שום בעיה שיהיו צלמים יקרים וזמרים יקרים.
אני מדברת ע"כ שאפשר לעשות נורמה נוספת, שבה מתחתנים במינימום, שוכרים צלמים שכיום עובדים בצילומי בר מצווה, שדורשים הרבה פחות, תקליטנים במקום זמר ואורגניסט, וכן על זה הדרך.
לא מדברת ע"כ שלמי שקוראים כלה יצרכו לעשות לה הנחה במחירי הגרביים.
אלא על דברים שבאמת מיותרים לאנשים שאין להם כסף, וכרגע מוציאים זאת רק בגלל הנורמה הקיימת שהיא גבוהה בהרבה מיכולותיהם הכלכליות.
וברור שיהיה גם חתונות כמו היום וגם חתונות של גבירים.
כל מה שאני מדברת, זה לדאוג שתהיה עוד אופציה, ואנשים לא ירגישו כ"כ רע לנהוג לפיה.
מקווה שהובנתי.

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
שוב, אין לי שום בעיה שיהיו צלמים יקרים וזמרים יקרים.
אני מדברת ע"כ שאפשר לעשות נורמה נוספת, שבה מתחתנים במינימום, שוכרים צלמים שכיום עובדים בצילומי בר מצווה, שדורשים הרבה פחות, תקליטנים במקום זמר ואורגניסט, וכן על זה הדרך.
לא מדברת ע"כ שלמי שקוראים כלה יצרכו לעשות לה הנחה במחירי הגרביים.
אלא על דברים שבאמת מיותרים לאנשים שאין להם כסף, וכרגע מוציאים זאת רק בגלל הנורמה הקיימת שהיא גבוהה בהרבה מיכולותיהם הכלכליות.
וברור שיהיה גם חתונות כמו היום וגם חתונות של גבירים.
כל מה שאני מדברת, זה לדאוג שתהיה עוד אופציה, ואנשים לא ירגישו כ"כ רע לנהוג לפיה.
מקווה שהובנתי.
מסכימה.
הנקודה היא שכמו שמאפרת שואלת אם זה לכלה- אז המחיר משולש משל אחיותיה (כי וודאיייייי היא משתמשת בחומרים טובים יותר, ועמידים וכו'.. ותכל'ס לכולן מחזיק אותו דבר. רק היא צריכה הצדקה למחיר)
כך ברגע שנגיד לצלם בר מצווה שזה לחתונה, המחיר יעלה.
מי שמעוניין לחסוך בבעלי מקצוע זולים, יתכן מאד שזה יתבטא בעיקר בלקחת בעלי מקצוע מתחילים.
וזו תהיה הנורמה הנוספת - בעלי מקצוע מתחילים. (או זולים מסיבות שונות)

חחח

משתמש סופר מקצוען
@yudit10 אין צורך להפגש בעוד עשור בשביל לראות מה התוצאות של התקנות. אפשר לראות אותם בגור כבר היום.
דברים שהיו נשמעים לנו הזויים נכנסו לנורמה ופתאום אני קוראת פה כל מיני נורמות אחרות ואומרת לעצמי איך יכול להיות שכ"כ ברור אצלנו היום שנוהגים כך ולא אחרת.
עניין הבר מצוות לדוג', יש לי אח שהתברמץ לפני התקנות ושני אחים אחרי. אצל הראשון איזה חירפון זה היה לעמוד בסטייל המקובל. היום נגמר. אין דברים כאלה. אסור להזמין צלם-חתיכת חיסכון! גם לא תזמורת. לא מזמינים ילדים-עוד משהו שמוריד את הרמה. לא את כל הבניין וכו'. זה הוריד את הרמה של הבר מצוות למינימום מינימאלי! (ויש חריגים, ברור. אבל מי שרוצה לעשות פשוט מרגיש מאד בנוח-כי כך זה הרוב.)
דוג' נוספת-אופרוף-אין להזמין את הצד השני כלל. אלא רק את המחותן והילדים שנמצאים בבית. סעודות השבת מתקיימות בבית בד"כ ולא באולם. כנ"ל כיבוד בשטיבל לכ' האופרוף בשבת-יש תקנות ברורות מה מותר להביא וחסל סדר היתפערויות של בירות/ליקרים/פיצוחים/טשולנט וכו'. (ושוב, תמיד יש חריגים. אבל הרוב עושים פשוט!)
אירושין-כמעט ולא עושים אצלנו היום. אלא מחברים עם החתונה. הדבר היחיד זה ווארט קטן שברוב הפעמים נעשה בבית.
תכשיטים-אין כמעט שעוני זהב. וממש לא משווים את השעון מותג למחיר של השעון זהב. (הרוב קונים גגגג ב1000. הממוצע הוא600-700.)
שבת שבע ברכות-בלי ילדים. וזה תאמיני לי יותר עניין של נוחות למחותנים שלא יצטרכו להשיג דירות לכולם וגם בסעודות כל המלא ילדים שמתרוצצים מתחת לרגליים יוצרים מאומה לא קטנה.
שבע ברכות במהלך השבוע-רובם בד"כ נחגגים בבית ולא באולם. (אחד שתיים באולם בשביל להזמין את אלו שפספו את החתונה)
בריתות, ג"כ ירדו ברמה לגמרי. ומי שרוצה לעשות בבית למניין אף אחד לא ירים עליו גבה.

ושלא תחשבי, כשהתפרסמו התקנות היה עליהום רציני, ש"הם לא הגיוניות" ו"צריכים לעשות עם שכל" ו"איך יכול להיות שמחותנת לא תשתתף באופרוף של הבת" שלה ו"בני דודים לא יגיעו לשבת שבע ברכות". אבל בסופו של דבר, אמנם לא הכל נכנס אבל מספיק שחלק נכנס. וזה נכנס חזק מאד ב"ה. זה גורם לחסכון על דברים מיותרים שחשבנו שלא הגיוני בלעדיהם ושלא יצליחו. אבל הנה מבחן התוצאה מוכיח-תקנות בקהילות זה אפשרי ויכול להביא לשינוי מבורך.

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
זה נכון בעיקרון.
אבל לא ממש מדויק.
מקודם נקטתי בנושא הביגוד
שאולי באמת פחות התאים לענין מבחינה כלכלית
(הגם שאני עדיין חושבת שצמצום חתונות זה כן סוג של מכה לתעשיה החרדית: פחות מוזמנים=פחות בגדים= פחות השכרות= פחות תופרות=פחות חנויות בדים, וכאן נגענו רק במעגל אחד! ואני לא חושבת שאסור לצמצם בגלל המכה הזו, אבל כן מותר להיות מודעים לזה)

בואי ניקח 'פרה קדושה' אחרת, ושמה 'טיסות לחו"ל'
כאן ברור לכולם שהכסף הולך לגויים גמורים ואולי אף שונאי ישראל.

מקודם לא לקחתי את הדוגמא הזו,
כי אני מתארת לעצמי שכולם יקפצו ויאמרו שלטוס לחו"ל, את זה הם באמת רוצים!
לא משנה שעד שהם לא שמעו מהחברים שלהם שהאופציה הזו קיימת,
הם פחות רצו את זה
ולא משנה שרובם עדיין לא טיילו בארץ בתקופת האביב, שזו תקופה מדהימה בצפון...

אז כל אותם אנשים ש'רוצים' עכשיו מאוד לטוס לחו"ל
כשהם יגיעו לחתן, הם ירצו את הצלם של ה5000 (כי הם יסתכלו בצלם של ה2000, ויראו שהתמונות שלו גרועות משל המצלמה הביתית שלהם)
והם ירצו תזמורת, (כי התקליטן לא יודע לכוון בדיוק איך לרקוד בצורה טוב יותר ולפי הלך הרוח בציבור)
והם ירצו פרחים, והם ירצו----

אני מקווה שהנקודה ברורה.

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
כשהם יגיעו לחתן, הם ירצו את הצלם של ה5000 (כי הם יסתכלו בצלם של ה2000, ויראו שהתמונות שלו גרועות משל המצלמה הביתית שלהם)
והם ירצו תזמורת, (כי התקליטן לא יודע לכוון בדיוק איך לרקוד בצורה טוב יותר ולפי הלך הרוח בציבור)
כבר העירו לעיל שהצלמים כבר אוחזים היום ב 10,000
וגם התזמורות עולות כל הזמן בצורה רצינית.
מסתבר שעוד עשרים שנה צלם יהיה 20,000 ותזמורת 16,000 אם לא יעצרו את זה עכשיו

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L

אני מקווה שהנקודה ברורה.
חבל מאד.
שאשנשיפ ילמדו לתת אמון במתחילים, ויופתעו לפעמים..
פרסמתי פעם עבודה כלשהי בפרוג, ביקשתי מתחילות כי רציתי שיצא בעלות נמוכה ממה שוותיקים לוקחים עבור זה.
קיבלתי דוגמאות יפהפיות!! והייתי מרוצה מאד מאד מהתוצאות.

אם צלם אחד של 2000 מנפיק תמונות גרועות, רעהו שלוקח 2000 מוכשר מאד ומנפיק תמונות מהממות.
אז תחפשו עוד ובסוף תגיעו למוכשר הבא.

הנורמלי

משתמש פעיל
אם צלם אחד של 2000 מנפיק תמונות גרועות, רעהו שלוקח 2000 מוכשר מאד ומנפיק תמונות מהממות.
זה לא עבודה שמקבלים ומחליטים אם ז מספיק טוב - זה לקחת נסיון על ערב שלעולם לא יחזור
ושוב נטפלים לנקודה אחת מתוך המכלול של ההוצאות......

UU

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
בואי ניקח 'פרה קדושה' אחרת, ושמה 'טיסות לחו"ל'
פרה קדושה????????????
מלא אנשים שאני מכירים, שמחתנים לפי הסטנדרט הקיים, כי זה הנורמה
לא יטוסו לחו"ל!!!! בטח לא לנופש משפחתי.
הם בהחלט רוצים לחסוך פה כסף
ואני מכירה ממש מלא כאלו, הרבה הרבה יותר מאשר אילו שזה חובה קדושה אצלם לטוס
ונכון - מי שחייב לטוס - גם חייב לקחת את הצלם הכי יקר, בעייתו!!

הנורמלי

משתמש פעיל
@yudit10 אין צורך להפגש בעוד עשור בשביל לראות מה התוצאות של התקנות. אפשר לראות אותם בגור כבר היום.
דברים שהיו נשמעים לנו הזויים נכנסו לנורמה ופתאום אני קוראת פה כל מיני נורמות אחרות ואומרת לעצמי איך יכול להיות שכ"כ ברור אצלנו היום שנוהגים כך ולא אחרת.
אבל הנה מבחן התוצאה מוכיח-תקנות בקהילות זה אפשרי ויכול להביא לשינוי מבורך.
הבדלי המנטליות בין הציבור החסידי ללטיאי בקבלות הוראות 'הנחתות' מגבוהה שונה בתכלית, כמו"כ המרקם החברתי והנורמות בציבור החסידי ודאי בגור הוא הרבה יותר הומוגני, ובציבור הלטיאי הציבור הרבה יותר בלי השוואה הוא טרוגני,
מאוד קשה למי שגדל בתוך הווי של משמעת קהילתית חדה לפתוס צורת חיים של מי שלא נמצא שם, בגור גם אומרים לך בדיוק איפה לגור וכו'

אלבומים גיגיטליים

משתמש מקצוען
חבל מאד.
שאשנשיפ ילמדו לתת אמון במתחילים, ויופתעו לפעמים..
פרסמתי פעם עבודה כלשהי בפרוג, ביקשתי מתחילות כי רציתי שיצא בעלות נמוכה ממה שוותיקים לוקחים עבור זה.
קיבלתי דוגמאות יפהפיות!! והייתי מרוצה מאד מאד מהתוצאות.

נכון מאוד יש צלמים זולים שיש להם את הכישרון ויש יקרים שאין להם את זה
ולא נדבר על מותגים שלוקחים הון אבל בפועל שולחים מישהו שרק אתמול למד לצלם

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרה קדושה????????????
מלא אנשים שאני מכירים, שמחתנים לפי הסטנדרט הקיים, כי זה הנורמה
לא יטוסו לחו"ל!!!! בטח לא לנופש משפחתי.
הם בהחלט רוצים לחסוך פה כסף
ואני מכירה ממש מלא כאלו, הרבה הרבה יותר מאשר אילו שזה חובה קדושה אצלם לטוס
ונכון - מי שחייב לטוס - גם חייב לקחת את הצלם הכי יקר, בעייתו!!
בקצב שמטפחים היום את ה'צורך החיוני' לטוס לחו"ל ולהתאוורר,
אני לא אתפלא אם בעוד עשר שנים קופות בצדקה יזעקו שהם צריכים לממן את ה'נורמה' ההזויה הזו,
כי 'כולם', גם העניים, יצטרכו לטוס לחו"ל.

וההודעות של @חחח על התקנות בגור
ושל שאר הניקים שמספרים שצלמים היום לוקחים 10K
מביאות אותי למחשבה פשוטה שאנחנו יותר ויותר הולכים לשים פלסטר על גידול...

בעז"ה בל"נ ארחיב על זה באשכול נפרד.

שקדנות

משתמש פעיל
עניין הבר מצוות לדוג', יש לי אח שהתברמץ לפני התקנות ושני אחים אחרי. אצל הראשון איזה חירפון זה היה לעמוד בסטייל המקובל. היום נגמר. אין דברים כאלה. אסור להזמין צלם-חתיכת חיסכון! גם לא תזמורת. לא מזמינים ילדים-עוד משהו שמוריד את הרמה. לא את כל הבניין וכו'. זה הוריד את הרמה של הבר מצוות למינימום מינימאלי! (ויש חריגים, ברור. אבל מי שרוצה לעשות פשוט מרגיש מאד בנוח-כי כך זה הרוב.)
דוג' נוספת-אופרוף-אין להזמין את הצד השני כלל. אלא רק את המחותן והילדים שנמצאים בבית. סעודות השבת מתקיימות בבית בד"כ ולא באולם. כנ"ל כיבוד בשטיבל לכ' האופרוף בשבת-יש תקנות ברורות מה מותר להביא וחסל סדר היתפערויות של בירות/ליקרים/פיצוחים/טשולנט וכו'. (ושוב, תמיד יש חריגים. אבל הרוב עושים פשוט!)
אירושין-כמעט ולא עושים אצלנו היום. אלא מחברים עם החתונה. הדבר היחיד זה ווארט קטן שברוב הפעמים נעשה בבית.
תכשיטים-אין כמעט שעוני זהב. וממש לא משווים את השעון מותג למחיר של השעון זהב. (הרוב קונים גגגג ב1000. הממוצע הוא600-700.)
שבת שבע ברכות-בלי ילדים. וזה תאמיני לי יותר עניין של נוחות למחותנים שלא יצטרכו להשיג דירות לכולם וגם בסעודות כל המלא ילדים שמתרוצצים מתחת לרגליים יוצרים מאומה לא קטנה.
שבע ברכות במהלך השבוע-רובם בד"כ נחגגים בבית ולא באולם. (אחד שתיים באולם בשביל להזמין את אלו שפספו את החתונה)
בריתות, ג"כ ירדו ברמה לגמרי. ומי שרוצה לעשות בבית למניין אף אחד לא ירים עליו גבה.

ושלא תחשבי, כשהתפרסמו התקנות היה עליהום רציני, ש"הם לא הגיוניות" ו"צריכים לעשות עם שכל" ו"איך יכול להיות שמחותנת לא תשתתף באופרוף של הבת" שלה ו"בני דודים לא יגיעו לשבת שבע ברכות". אבל בסופו של דבר, אמנם לא הכל נכנס אבל מספיק שחלק נכנס. וזה נכנס חזק מאד ב"ה. זה גורם לחסכון על דברים מיותרים שחשבנו שלא הגיוני בלעדיהם ושלא יצליחו. אבל הנה מבחן התוצאה מוכיח-תקנות בקהילות זה אפשרי ויכול להביא לשינוי מבורך.
האמת שזה נורא מעניין אני חשבתי שהתקנות יותר קיצוניות.
בציבור הליטאי 'האברכי' זה פחות או יותר הסטנדרט בלי כל ה'תקונעס'.
מי עושה אופרופ היום. בריתות בבית מצוי, וגם אם לא זה באולם קטן. שעון זהב לא קיים, סעודות שבע ברכות במשך השבוע בבתים. אירוסין זה גם לא דרמה גדולה. אולי ההבדל היחיד הוא שמזמינים קצת יותר בני משפחה. לא נראה לי שההבדל גדול כל כך.
אז אם זה כל הקיצוץ הרצוי, זה כבר קיים אצל הרבה. אז זה לא בעיה גם לאחרים להצטרף.

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ו'

מא וִיבֹאֻנִי חֲסָדֶךָ יי תְּשׁוּעָתְךָ כְּאִמְרָתֶךָ:מב וְאֶעֱנֶה חֹרְפִי דָבָר כִּי בָטַחְתִּי בִּדְבָרֶךָ:מג וְאַל תַּצֵּל מִפִּי דְבַר אֱמֶת עַד מְאֹד כִּי לְמִשְׁפָּטֶךָ יִחָלְתִּי:מד וְאֶשְׁמְרָה תוֹרָתְךָ תָמִיד לְעוֹלָם וָעֶד:מה וְאֶתְהַלְּכָה בָרְחָבָה כִּי פִקֻּדֶיךָ דָרָשְׁתִּי:מו וַאֲדַבְּרָה בְעֵדֹתֶיךָ נֶגֶד מְלָכִים וְלֹא אֵבוֹשׁ:מז וְאֶשְׁתַּעֲשַׁע בְּמִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי:מח וְאֶשָּׂא כַפַּי אֶל מִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי וְאָשִׂיחָה בְחֻקֶּיךָ:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה