דיון השקעה אקטיבית ואופציות

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
עריכת מנהל: פוצל מאשכול קרנות כספיות בירידה? ומה כדאי לעשות?

ראשית כל אני מאמין שהשקעה פסיבית היא זאת שמתאימה לרוב הציבור.
מעבר לכך אני בהחלט מאמין שניתן להפיק רווח באמצעות השקעה אקטיבית - אבל זה דורש המון ידע, ניסיון והיצמדות לכללים (ולכן רוב הציבור נכשל בכך).

דוגמה לנושא אני יכול לתת דווקא מתחום האופציות שנחשב כמסוכן עבור מי שאינו מבין בו (ואני לגמרי מסכים עם זה - ללא הידע המתאים זוהי סכנה עצומה),
אך עם זאת עם הידע המתאים ניתן לייצר בו אסטרטגיות מסחר אפילו בסיכון הנמוך מזה שחשופים אליו בעת החזקת המדד בצורה ישירה.

אם נקח לצורך הדוגמה משקיע שרוצה לקנות 100 יחידות של קרן סל SPY,
אז באמצעות אופציות הוא יכול במקום זאת לבצע מכירת אופציית PUT וכך הוא ישיג את הדבר הבא:
1. במידה והמדד יורד מתחת לסטרייק שהוא מכר אז הוא למעשה ירכוש את 100 היחידות שהוא רצה בהנחה של אחוזים בודדים - זה ודאי היה עדיף על קניית 100 יחידות במחיר השוק.
2. במידה והמדד פקע מעל הסטרייק שהוא מכר אז הוא ירוויח את הפרמיה עבור אותה אופציה שהוא מכר,
במצב כזה הוא למעשה "לא רכש כלום" ולא רכש את 100 המניות שהוא רצה - אך הוא הרוויח אחוזים בודדים בלי שרכש כלום ויתכן שהם אפילו היו עדיפים על ביצוע אותה השקעה בקרן סל SPY עד אותה עת (אלא אם המדד זינק בצורה חדה ואז כמובן שלא בהכרח שהרווח היה גבוה יותר).
לאחר מכן הוא יכול שוב לבצע את אותה מכירת PUT עד שהוא יקנה את היחידות שהוא רצה בהנחה.

זאת היתה רק דוגמה לכך שניתן אפילו באמצעות אופציות להשקיע בסיכון נמוך יותר מהסיכון של השקעה פסיבית במדד S&P500.
אני לא אומר שזה בהכרח נכון או לא נכון ורווחי יותר או פחות, אלא מציג את זה שידע זה כוח וסוחר אקטיבי יכול לנצל תרחישים מסוימים לטובתו.
מסחר אקטיבי הוא לא בהכרח מסחר יומי של רכבת הרים על מניות ספציפיות אלא יש גם דרכים מתוחכמות יותר לבצע אותו.

בכל אופן בפורום כאן אני כמובן החלטתי להגיע בכובע של המשקיע הפסיבי בהתאם לרוח הפורום.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
1. במידה והמדד יורד מתחת לסטרייק שהוא מכר אז הוא למעשה ירכוש את 100 היחידות שהוא רצה בהנחה של אחוזים בודדים - זה ודאי היה עדיף על קניית 100 יחידות במחיר השוק.
לקנות מוצר ששווה כעת 80 ב100 זה נקרא הפסד.

3. ואם הSPY יעלה מאוד הוא לא יהיה בעסקה.

אני לא אומר שזה בהכרח נכון או לא נכון ורווחי יותר או פחות, אלא מציג את זה שידע זה כוח וסוחר אקטיבי יכול לנצל תרחישים מסוימים לטובתו.
אופציות זה עניין נפרד, הוא שאל על השקעה אקטיבית במניות.
בכל אופן בפורום כאן אני כמובן החלטתי להגיע בכובע של המשקיע הפסיבי בהתאם לרוח הפורום.
הפורום פתוח לכל הצעה
תוכל לפתוח אשכול על אופציות.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
אם מותר לי להתערב בויכוח של הגדולים, להבנתי הצדק עם @דניאל נבון .

מפני שהחלופה היא לקנות את זה במחיר השוק לפני שהוא ירד.
יוצא שהוא לא קונה את זה כעת, אלא בעבר, רק ביותר זול.
לגבי 3. הצדק עם @השקעות R הון. אלא ש @דניאל נבון מתעלם מאופציה זו.

נערך לאחרונה ב:

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום

3. ואם הSPY יעלה מאוד הוא לא יהיה בעסקה.
הלכת על תרחיש של 20% ירידה במדד S&P500 (קרן סל SPY שנתתי כדוגמה),
זה תרחיש אפשרי אין ספק, אבל הוא קצת קיצוני. (ובמקרה כזה אם הוא רכש לפי שער 100 באופן מידי באמצעות פקודת "מרקט" בכובע של משקיע פסיבי אז הוא בין כה וכה היה חשוף לאותו הפסד במלואו ורכש בשער 100 מה שכעת שוה 80).

אגב גם במקרה שתיארת מכיוון שמי שמכר אופציית PUT קיבל פרמיה של 2-4% (כמובן גובה הפרמיה תלויה ברמת התנודתיות, כמה זמן נותר עד לפקיעה, איזה סטרייק האופציה ועוד המון משתנים שאין איך לאמוד מראש) אז שער הקניה יהיה 96-98 נניח במקום שער 100.

3. נכון זה החיסרון העיקרי של האסטרטגיה,
אבל אם נניח מדובר על פקיעה של חודש קדימה אז הוא מקסימום ירוויח פרמיה של "רק" 2-4% ויפספס עליה של נניח 6% במדד אם היה חודש מצוין.
במקרה שהמדד ישאר במקום הוא ירוויח את ה2-4% במלואם (במקום 0%) ובמקרה של ירידות גם יהנה מאותם 2-4% "הנחה" (במקום 0% - לא ליהנות מהנחה).

בכל אופן אני לגמרי מסכים שאין כאן "נכון או לא נכון" ואין איזה "שיטת קסם".
צריך תמיד לקחת את כל הסיטואציות בחשבון, לנהל סיכונים בהתאם למה שרואים לנכון וכמובן לפני הכל להכיר את כל היתרונות והחסרונות של כל אסטרטגיה שנוקטים.

הפורום פתוח לכל הצעה

תודה רבה אני אשמח לפתוח אשכול כזה.

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
אם מותר לי להתערב בויכוח של הגדולים, להבנתי הצדק עם @דניאל נבון .

מפני שהחלופה היא לקנות את זה במחיר השוק לפני שהוא ירד.
יוצא שהוא לא קונה את זה כעת, אלא בעבר, רק ביותר זול.
לגבי 3. הצדק עם @השקעות R הון. אלא ש @דניאל נבון מתעלם מאופציה זו.
עכשיו רק ראיתי את תגובתך לאחר שהגבתי בעצמי, אני תמיד שמח לשמוע את דעתך וגם הפעם כמובן (:

לגבי 3 אני כמובן מסכים איתך ועם @השקעות R הון ב100% "שמפסידים רווח פוטנציאלי" כאשר המדד עולה בחדות (מעל ערך הפרמיה שמקבלים) כפי שפירטתי בתגובה האחרונה שלי.

בעולם ההשקעות להכל יש יתרונות וחסרונות וזה בהחלט החיסרון העיקרי על פני "רכישה מיידית לפי שער 100".

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
לא מבינה בזה, רק רואה שהמינוס המשיך והתרחב להרבה קרנות.
יש לי השקעה שם לטווח קצר (צריכה למשוך עוד כשבועיים שלוש)
מחולקת בין מיטב למגדל.
מה מומלץ לעשות?
למשוך? או להיפך, לחכות שבעז"ה יעלה?
תודה רבה!
דרך אגב היום היו עליות נאות במק"מ וכתוצאה מכך גם בקרנות הכספיות (כנראה בעיקר שחלפו 3 ימים ומועד הפדיון התקרב),
אז אני מקווה שלבסוף הדאגה נפתרה על הצד הטוב ביותר.

משושי

משתמש פעיל
תודה רבה אני אשמח לפתוח אשכול כזה.
@דניאל נבון אני אשמח מאוד אם תוכל לפתוח אשכול בנושא, ואשמח עוד יותר אם הוא יתחיל עם מדריך קצר על מה זה אופציות, הסיכונים הסיכויים, וכמובןן איך קונים מוכרים וכו'

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עכשיו רק ראיתי את תגובתך לאחר שהגבתי בעצמי, אני תמיד שמח לשמוע את דעתך וגם הפעם כמובן (:

לגבי 3 אני כמובן מסכים איתך ועם @השקעות R הון ב100% "שמפסידים רווח פוטנציאלי" כאשר המדד עולה בחדות (מעל ערך הפרמיה שמקבלים) כפי שפירטתי בתגובה האחרונה שלי.

בעולם ההשקעות להכל יש יתרונות וחסרונות וזה בהחלט החיסרון העיקרי על פני "רכישה מיידית לפי שער 100".
האמת אני לא מבין כ"כ מדוע לעשות את כל הקטע הזה עם אופציות שהצעת.
יש לי עכשיו 100 ש"ח בשביל לקנות יחידה אחת.
אם קניתי עכשיו והמחיר עלה ב20 ש"ח הרווחתי 20, ובתרחיש שלך הרווחתי רק 2-4 בערך.
אם המחיר ירד ב20 הפסדתי 20, ובתרחיש שלך הפסדתי רק 16-18, אך מימשתי את הקניה ומכאן ולהבא אני מחזיק לטווח ארוך, ואני מקבל את אותה תשואה של מי שהשקיע 100, רק במחיר 98-96 בערך
בעליה של בין 0 ל 2-4, הרווחתי טיפה יותר ובירידה של עד -2-4 הפסדתי פחות או אפי' הרווחתי.
ההימור הזה הוא מיותר ולא פחות מסוכן מהשקעה במדד לטווח קצר.
ולטווח ארוך הרווח של זה זניח, גם בהתחשב בעלויות המיסוי הרווח של זה לא קיים.

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
האמת אני לא מבין כ"כ מדוע לעשות את כל הקטע הזה עם אופציות שהצעת.
אם קניתי עכשיו והמחיר עלה ב20 ש"ח הרווחתי 20, ובתרחיש שלך הרווחתי רק 2-4 בערך.
אם המחיר ירד ב20 הפסדתי 20, ובתרחיש שלך הפסדתי רק 16-18, אך מימשתי את הקניה ומכאן ולהבא אני מחזיק לטווח ארוך, ואני מקבל את אותה תשואה של מי שהשקיע 100, רק במחיר 98-96 בערך
בעליה של בין 0 ל 2-4, הרווחתי טיפה יותר ובירידה של עד -2-4 הפסדתי פחות או אפי' הרווחתי.
כשאתה מציג אפשרויות שהמדד יעלה או ירד 20% בחודש אחד בלבד אז זה באמת לא רלוונטי.
אבל לקחת ממש את תרחישי הקיצון - מתי לאחרונה מדד S&P500 עלה או ירד 20% בחודש אחד?
אם עליה או ירדה של 20% היתה התרחיש הסביר אז הפרמיה שהיתה מתקבלת בעבור מכירת האופציה היתה בגובה של 10% ואף יותר (היתה כזאת פרמיה בשיא הקורונה אחרי שהמדד ירד ב30% דרך אגב והתנודתיות היתה מטורפת).

אז אם נחזור למספרים שציינת אבל עם פרמיה של 10% התרחישים כבר יהיו ככה:
1. המחיר עלה ב20 - אתה הרווחת 20, אני הרווחתי 10.
2. המחיר ירד ב 20 - אתה הפסדת 20, אני הפסדתי 10.
3. המחיר ירד עד 10 - אתה הפסדת את כל הירידה, אני הייתי ברווח כלשהו.
4. המחיר עלה עד 10 - אתה הרווחת כמה שעלה, אני הרווחתי 10.
5. חשוב מאוד לזכור - אני יכול לצאת בכל שלב במהלך החודש מהפוזיציה.
זאת אומרת שמדי יום אני רואה את התוצאה הנכונה לאותו רגע ולא בהכרח מחויב לחכות עד סוף החודש.
לעתים יתכן שמכרתי את האופציה כאשר היו 30 ימים לפקיעה והתנודתיות היתה גבוהה ואז לאחר שבוע התנודתיות ירדה ונותרו 23 ימים לפקיעה ולכן אולי כבר באותה עת אוכל להחליט לקחת את כל הרווח. (שלא יהיה בגובה הפרמיה המלאה, אלא אולי 50% + - ממנה)

אין הכרח שהתרחיש שלי ישתלם יותר או פחות - אבל בהכרח שהתרחיש שלי בעל סיכון נמוך משמעותית מהתרחיש שלך (אך גם פוטנציאל הרווח שלי הוא מוגבל - בניגוד לשלך).
זה יכול להתאים לי במקרים מסוימים ולכן אני לעתים משלב אסטרטגיות מסוג זה.

ואם נרצה לחזור למספרים שציינתי מראש אז שלקחתי כדוגמה את 2-4% בחרתי בהם מכיוון שבדוגמה שלי המדד ברוב המוחלט של המקרים כנראה ינוע עד 6% לכל כיוון.
אם רוצים להיות מדויקים ולתת ממש דוגמאות ב "Live" אז יש כזה מונח סטטיסטי שנפוץ מאוד באופציות ומובנה במערכות המסחר השונות שנקרא "סטיית תקן - Standart Deviation",
באמצעותו ניתן לדעת מה הסבירות לכל תנודה.

בכללי ראוי לציין שאנחנו למעשה דנים כאן במספרים ממש תיאורטיים - בפועל הפרמיות תלויות בכמה גורמים שמשתנים כל רגע:
1. זמן עד לפקיעה (אם הפקיעה עוד 20 ימים או עוד 45 ימים זה עולם אחר).
2. תנודתיות (כאשר התנודתיות בשמיים הפרמיה גבוהה בהתאם, כאשר התנודתיות אפסית אז היא נמוכה מאוד).
3. סטרייק - לא בהכרח שאני אקח את הסטרייק הנוכחי, רעיונית אני יכול למכור סטרייק שגבוה או נמוך מהשער הנוכחי בהתאם למה שארצה (וכך יתקבלו פרמיות שונות לחלוטין כמובן).

זה נחמד ולרוב גם נכון להשוות הכל "להשקעה פסיבית על מדדים",
אבל בסופו של דבר צריך לזכור שלא הכל בר השוואה לשם.
כמו שמי שמשקיע באג"ח אז מדד הייחוס שלו הוא לא S&P500.

יתכן שאדם ינקוט את האסטרטגיה שתיארת כתחליף לאפיק הסולידי יותר בתיק שלו לטווח של 1-5 שנים ולא בהכרח כתחליף להשקעה פסיבית.
מאידך יתכן שהוא גם ינקוט אותה בתור אסטרטגיה שמפיקה עבורו תזרים מזומנים גבוה יחסית (במידה והוא מוכר את הPUT וקורה מצב שהוא מחזיק את ה100 יחידות "בהנחה" אז הוא יכול להחליט מכאן ואילך לעבור לאסטרטגיית "קאברד קול" שתסייע לו בהיבט של תזרים המזומנים).

זוהי גם הסיבה שמראש אמרתי שאני עושה הכל מהכל ולא מגדיר את עצמי רק "משקיע פסיבי" או רק "סוחר אופציות" וכן הלאה.
לכל אפשרות בשוק ההון יש יתרונות וחסרונות ואני שואף להתאים את התיק שלי בהתאם לניהול הסיכונים שאני רואה לנכון באותה עת.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
זה נחמד ולרוב גם נכון להשוות הכל "להשקעה פסיבית על מדדים",
אבל בסופו של דבר צריך לזכור שלא הכל בר השוואה לשם.
מה לעשות ההשוואה היא שלך.
אם נקח לצורך הדוגמה משקיע שרוצה לקנות 100 יחידות של קרן סל SPY,
לגבי ההשוואה לאג"ח, האופציה שהצעת היא מסוכנת פי כמה מהאג"ח,
ומה תעשה אם תופתע עם ירידה של 20%? והיו דברים מעולם.
אתה בעצם מגדר את עצמך מדשדוש, ומפסיד מתנודות יתרות של השוק.
בהיסטוריה עיקר הנפילות היו די פתאומיות
ואין לה פוטנציאל רווח תואם.
וגם
גם בהתחשב בעלויות המיסוי הרווח של זה לא קיים.

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
מה לעשות ההשוואה היא שלך.

לגבי ההשוואה לאג"ח, האופציה שהצעת היא מסוכנת פי כמה מהאג"ח,
ומה תעשה אם תופתע עם ירידה של 20%? והיו דברים מעולם.
אתה בעצם מגדר את עצמך מדשדוש, ומפסיד מתנודות יתרות של השוק.
בהיסטוריה עיקר הנפילות היו די פתאומיות
ואין לה פוטנציאל רווח תואם.
וגם
אפשר לסכם את השיח ב "כל מקרה לגופו".
בניגוד להשקעה פסיבית על מדדים מרכזיים שיש דרך מובילה ללכת בה ואין הרבה איפה לטעות (ולכן היא גם מתאימה לרוב האוכלוסיה),
בעת ביצוע עסקה כלשהי בצורה אקטיבית יש המון משתנים שצריך לקחת בחשבון.
אני כרגע יודע לקחת אותם רק על עצמי מכיוון שרק על עצמי יש לי את כל הנתונים.

מבחינתי אין תרחיש שבו אני אופתע בירידה של 20%,
מכיוון שברור לי שזהו תרחיש אפשרי שבהחלט יכול לקרות ומראש אני לוקח אותו כחלק מניהול הסיכונים.
אוי ואבוי למי שלא יקח תרחיש כזה בחשבון ובאמת יופתע ממנו.
כמו שאני יכול להרוויח 2-4% ברצף למשך 12 חודשים כאשר המדד מדשדש במקום אני בהחלט יכול להפסיד בחודש אחד 20%, אין על כך עוררין (וכן גם יש מצב שקודם אפסיד את ה20% עוד לפני שאספיק להרוויח אפילו חודש אחד).
* אבל שוב - יתכן שמראש המטרה בפוזיציה היתה לקנות 100 יחידות כך שאם נחזור להשוות להשקעה פסיבית אז גם שם יחול אותו הפסד.

ובאופן כללי אם נסכם זאת אז עשינו כאן חקירה מקיפה לאסטרטגיה אולי הכי בסיסית שהיא "מכירת PUT".
יש עוד מגוון דרכים ושלא חלילה מישהו יחשוב שזה הדבר היחיד שאני עושה וש100% מהכסף שלי מושקע באסטרטגיה הזאת על SPY כי ממש לא כך המצב, יש לה גם לא מעט חסרונות כפי שראינו כאן בדיון.

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
כדי להיות ברור, אופצייה אחת זה 100 יחידות/מניות.
5. חשוב מאוד לזכור - אני יכול לצאת בכל שלב במהלך החודש מהפוזיציה.
גם הקונה יכול לממש רגע קודם.
אופציות אמריקאיות ניתנות למימוש גם לפני תאריך הפקיעה.
בדרך כלל זה לא משתלם ללקוח כי הוא מפסיד את ערך הזמן.
אז אם נחזור למספרים שציינת אבל עם פרמיה של 10% התרחישים כבר יהיו ככה:
1. המחיר עלה ב20 - אתה הרווחת 20, אני הרווחתי 10.
2. המחיר ירד ב 20 - אתה הפסדת 20, אני הפסדתי 10.
3. המחיר ירד עד 10 - אתה הפסדת את כל הירידה, אני הייתי ברווח כלשהו.
4. המחיר עלה עד 10 - אתה הרווחת כמה שעלה, אני הרווחתי 10.
לא חישבת את מחיר הפרמיה.
אין הכרח שהתרחיש שלי ישתלם יותר או פחות - אבל בהכרח שהתרחיש שלי בעל סיכון נמוך משמעותית מהתרחיש שלך (אך גם פוטנציאל הרווח שלי הוא מוגבל - בניגוד לשלך).
זה יכול להתאים לי במקרים מסוימים ולכן אני לעתים משלב אסטרטגיות מסוג זה.
למעשה אתה מציע למכור אופציות לקבל פרמיה.
כמה אחוזי הצלחה אתה דורש כדי שתסכים להיכנס לעסקה?
ואם נרצה לחזור למספרים שציינתי מראש אז שלקחתי כדוגמה את 2-4% בחרתי בהם מכיוון שבדוגמה שלי המדד ברוב המוחלט של המקרים כנראה ינוע עד 6% לכל כיוון.
אם רוצים להיות מדויקים ולתת ממש דוגמאות ב "Live" אז יש כזה מונח סטטיסטי שנפוץ מאוד באופציות ומובנה במערכות המסחר השונות שנקרא "סטיית תקן - Standart Deviation",
באמצעותו ניתן לדעת מה הסבירות לכל תנודה.
נכון.
אבל תחשוב שאתה בשוק לאורך זמן ותרחישי קיצון קורים
ואז יוצא שהרווחת במשך שנים בכפיות אבל הפסדת בדליים. - משפט ששמעתי מאבנר סטפק.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום

משושי

משתמש פעיל
@השקעות R הון @ה. שלמה @דניאל נבון
הנושא מעניין מרתק ויכול להיות שימושי מאוד
רוב רובם של הקוראים (כולל אני) לא מספיק מבינים את המושגים עליהם מדובר, אולי כמו שכבר הוצע יכתוב משהו מאמר על הנושא כך שגם הקורא הקטן יוכל להבין במה מדובר, ועליו יפתחו אשכול דיונים באופציות
בתודה מראש לכל מי שירים את הכפפה

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
רוב רובם של הקוראים (כולל אני) לא מספיק מבינים את המושגים עליהם מדובר, אולי כמו שכבר הוצע יכתוב משהו מאמר על הנושא כך שגם הקורא הקטן יוכל להבין במה מדובר, ועליו יפתחו אשכול דיונים באופציות
זה נושא ארוך ולא מתאים למאמר אחד.
תוכלו למצוא סרטונים ביוטיוב
היום גם בעברית יש סרטונים מעולים.
ומי שיותר מתאים לו מאמרים ימצא גם מאמרים.

יש דבר בסיסי שכדאי להבין כבר בהתחלה
אופציות הן ביטוח
כותב האופציה הוא מוכר ביטוח
ולכן העסקה צריכה להיות לטובת המוכר כי אחרת למה לו להיכנס לעסקה.
וככל שמוכר יכתוב יותר אופציות בתוחלת הוא אמור להרוויח.
ככל שהקונה יקנה יותר ביטוחים הוא יפסיד בתוחלת.

מצד שני בכל ביטוח חברות הביטוח מתחייבות בגבול
באופציות המוכר נחשב כחשוף להפסד בלתי מוגבל.
אך זה כמובן רק נחשב כך
כי אין אפשרות שבעוד חודש מדד S&P500 יעמוד על 20,000 נקודות.

אגב בתוכנת המסחר החדשה של אקסלנס
אפשר לסחור באופציות מעו"ף והכל בעברית.

משושי

משתמש פעיל
הסבר למתחילים מה זה אופציות.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
יפה שאתה מתייג אותי יחד איתם, אבל הידע שלי בעניין לא עשיר יותר מהידע שלך.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה