הציבור הליטאי עובר טלטלה

מצב
הנושא נעול.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אפשר לחשוב שכל חתן פותח משרד השקעות נדל"ן ועובד שם 24/7
לא זה מה שכתבתי, והניסיון להקצין את דברי פוגע באיכות ובענייניות הדיון.

התזה שלי היא אחת: ברמת ההגיון הבסיסי, כל אדם בישראל חפץ להתגורר בדירה משלו. מי שאמור לממן את זה, הוא האדם עצמו. רוצים הוריו לממן לו 100-200 אש"ח כדי לעזור לו לרכוש את הדירה שלו? כל הכבוד להם! המצב הנתון כיום שבחור דורש 500K ומעלה כדי שיואיל בטובו להתחתן עם בחורה, הוא הזוי ולא מוצדק משום כיוון. וחבל שהוא לא חושב על כך שיום יבוא והמצב הזה יתהפך על הראש שלו, כשהוא יצטרך לשלם 500K כפול מספר הבנות שיהיו לו.

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
1. אם עד כדי כך לא אכפת לו מחיי השווער שלו, לא כ"כ מופרך שלא יהיה לו אכפת יותר מידי מאבא שלו.
2. לא התכוונתי לפתרון הזה דווקא, רק נתתי דוגמא להסביר למה גם לתת 250K לכל אחד מהילדים - כולל הבנים - זה מופרך באותה מידה.
3. מדברים הרבה על 'בית של תורה'. על 'תורה מתוך הדחק'. ובסוף, ככל שהבחורה איכותית יותר, סביר להניח שהיא תתחתן עם בן תורה שראוי יותר להיות מוגדר כבן תורא, שמידותיו מושחתות עד כדי כך שלא אכפת לו שיש בן אדם שעתיד לחיות חיי צער, לחץ ודחק, כדי לממן את היוקרה שלו.
מסכימה חלקית עם 2 הנקודות הראשונות. האחרונה- לא בהכרח נכונה תמיד.
כמו שכתבתי קודם, אם בחור שהוא באמת למדן בסדר גודל, מתמיד ומיוחד, ידרוש את הסכומים האלו, לא אכפת לי. כי אני מצפה שמי שיתן לו זה מי שיש לו לשלם את זה.
הבעיה היום היא שבחור כלשהוא, לא משנה מי הוא ומה הוא, מתחיל ב-300K.
אם הירקן דורש 20 ש"ח לקרמבולה, הוא אולי צודק.
אבל כשהוא דורש 20 ש"ח לעגבניה, הוא גזלן, ומי שמשלם לו- פראייר.

יוגורט

משתמש מקצוען
1. אם עד כדי כך לא אכפת לו מחיי השווער שלו, לא כ"כ מופרך שלא יהיה לו אכפת יותר מידי מאבא שלו.
השווער היה מוכן לשלם את זה.
* זו קצת בעיה שלו.
* מאד הגיוני שהואגם דרש כפר או חצי כפר מהשווער שלו
יש הרבה בחורים מצוינים פחות ממותגים

די

משתמש סופר מקצוען
התזה שלי היא אחת: ברמת ההגיון הבסיסי, כל אדם בישראל חפץ להתגורר בדירה משלו. מי שאמור לממן את זה, הוא האדם עצמו. רוצים הוריו לממן לו 100-200 אש"ח כדי לעזור לו לרכוש את הדירה שלו? כל הכבוד להם! המצב הנתון כיום שבחור דורש 500K ומעלה כדי שיואיל בטובו להתחתן עם בחורה, הוא הזוי ולא מוצדק משום כיוון. וחבל שהוא לא חושב על כך שיום יבוא והמצב הזה יתהפך על הראש שלו, כשהוא יצטרך לשלם 500K כפול מספר הבנות שיהיו לו.
זה המצב היום שכל אחד מממן לעצמו את הדירה עם משכנתא שלוקח על עצמו, הבעיה היא הון עצמי ורק להון עצמי צריך 500 אל"ש.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
בגלל שלא דאגנו למחירי דיור שפויים ונתנו למדינה לספסר בקרקעות, ממילא 100 אל"ש נחשב לכלום בקניית דירה.
אני מבין שמי שיכל לדאוג למחיר דיור שפויים ולמנוע מהמדינה לספסר בקרקעות, זה אבא רנדומלי של בת סמינר איכותית כלשהי. וממילא מגיע לו קנס בסך 500K כפול מספר בנותיו, בכדי לסייע לחתנו לקנות דירה שמחירה עלה באשמתו.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
זה מדהים אותי כל פעם מחדש. שמגזר שמחונך על חיים בפשטות ואידאל של חסכנות איכשהו כשזה מגיע לשידוכים מזלזלים בעמל של הורים.
המשפט הזה לא מסתדר כל כך עם רמת החיים שהמגזר הזה נוקט ורמת האירועים ורמת הבת מצוות שנוהגים בציבור ואפילו שבע ברכות פשוט הוא כבר לא כזה פשוט הוא לא מתאים, וחייבים להעלות אותו ולהפיק ארוע כמה דרגות מעל סתם שבע ברכות פשוט...

די

משתמש סופר מקצוען
אני מבין שמי שיכל לדאוג למחיר דיור שפויים ולמנוע מהמדינה לספסר בקרקעות, זה אבא רנדומלי של בת סמינר איכותית כלשהי. וממילא מגיע לו קנס בסך 500K כפול מספר בנותיו, בכדי לסייע לחתנו לקנות דירה שמחירה עלה באשמתו.
לא יודע למה לא יוצאים לרחובות כדי שהמדינה תשחרר את לפיתת החנק שלה מהקרקעות בישראל.
במקומות מסוימים מאד.
מקום חרדי מחיר ממוצע לדירה 1.5 ז"א הון עצמי של 500 אל"ש.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
לא יודע למה לא יוצאים לרחובות כדי שהמדינה תשחרר את לפיתת החנק שלה מהקרקעות בישראל.
בע"ה זו ההתארגנות הראשונה, אחרי שההתארגנות לשבירת מחירי השוק ההזויים שבחורי הישיבות דורשים - תישא פירות.

די

משתמש סופר מקצוען
המשפט הזה לא מסתדר כל כך עם רמת החיים שהמגזר הזה נוקט ורמת האירועים ורמת הבת מצוות שנוהגים בציבור ואפילו שבע ברכות פשוט הוא כבר לא כזה פשוט הוא לא מתאים, וחייבים להעלות אותו ולהפיק ארוע כמה דרגות מעל סתם שבע ברכות פשוט...
לא יודע על מה אתם מדברים. ארמונות חן נקרא רמה מדי גבוהה?

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
הגיוני מאוד.
כאבא לבנות אין לי לחץ לא מהציבור ולא מהחתן העלום. הלחץ האמיתי שלי הוא מהציפייה של הבנות שלי ממני להעניק להן את הטוב ביותר לחיים. כמו שהן מצפות ממני לדאוג להן לביגוד כמו של החברות כך גם בשידוכים.
אם מהכיוון הזה ירד הלחץ זה ישחרר המון ויאפשר להורים לעשות מה שהם מבינים ומאמינים בצורה חופשית.
הטוב ביותר לחיים זה ללמד אותן שיש מגבלות של מציאות, ומה שכול---ם עושים, זה תבואת השיגעון.

ברור שהרושם חשוב, חוץ מזה שהוא מוכיח בדרך כלל על איכות מסוימת, הוא גם מחייב.

צריך להבין שאצל הספרדים אין לחץ חברתי מטורף כמו אצל הליטאים.
כל מערכת החיים החרדית -ליטאית מפוקחת על ידי החברה. " כולם" " מקובל", "מתאים", "שייך", "ראוי", - כל זה מנגנוני פיקוח. הבחור והבחורה הליטאיים חיים בתוך סד דרישות מלחיץ מאד, מוגדר מאד, ומסוים מאד. וככל שהרמה עולה, גם הדרישות והציפיות עולות, ומי שעומד בדרישות בהצלחה- הוא בדרך כלל איכותי, וזה גם מחייב אותו להישאר כך. ואם לא -החברה תשפוט אותו קשות.... לכן, המציאות הזו של דרישת כסף לא מעלה ולא מורידה בעניין ענווה ומוסריות ( לא מדברת על היבטים אחרים...)

קודם כל, הסד האכזרי הזה, בעצמו לא מוסרי.
שנית, לא הבנתי איך המציאות הסובבת לא מעלה ולא מורידה בעניין ענווה ומוסריות. ההיפך הוא הנכון.

די

משתמש סופר מקצוען
אחרי שההתארגנות לשבירת מחירי השוק ההזויים שבחורי הישיבות דורשים - תישא פירות.
אתה בעצם אומר לאדם שמתחתן היום רק בגלל שנולדת 10 שנים אחרי שאני נולדתי, נגזר עליך לגור במעמקי הפריפריה הרחוקה ואני אגור לי בנחת בעיר החרדית הגדולה והנוחה...

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
לא יודע על מה אתם מדברים. ארמונות חן נקרא רמה מדי גבוהה?
א. זה לא תלוי רק ברמת האולם כמו שתלוי ברמת האוכל שמשקיעים בו והכמות וכן המלתחה החדשה והיקרה מאד לכל בני המשפחה

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אתה בעצם אומר לאדם שמתחתן היום רק בגלל שנולדת 10 שנים אחרי שאני נולדתי, נגזר עליך לגור במעמקי הפריפריה הרחוקה ואני אגור לי בנחת בעיר החרדית הגדולה והנוחה...
אני מתגורר בפריפריה. ושמח מאוד בחלקי.

אני בעצם אומר דבר אחד: הרעיון לשלם 500K לכל בת, הוא הזוי. פתרונות? אין לי. תבדקו מה קורה בציבור החסידי ותנסו לחקות את המודל. אני לא מכיר קהילה חסידית אחת שהממוצע עובר את ה-100K, ואני לא רואה את הזו"צים החסידיים מתגוררים ברחובות, ואני כן רואה את הכוללים החסידיים גדושים עד להתפקע באברכים צעירים וצעירים פחות.

יוגורט

משתמש מקצוען
אני בעצם אומר דבר אחד: הרעיון לשלם 500K לכל בת, הוא הזוי. פתרונות? אין לי. תבדקו מה קורה בציבור החסידי ותנסו לחקות את המודל. אני לא מכיר קהילה חסידית אחת שהממוצע עובר את ה-100K, ואני לא רואה את הזו"צים החסידיים מתגוררים ברחובות, ואני כן רואה את הכוללים החסידיים גדושים עד להתפקע באברכים צעירים וצעירים פחות.
אני יודעת על משפחות חסידיות שהזוגות מקבלים דירה. אלא מה ההבדל.
א. החלוקה שווה בין 2 הצדדים
ב. יש את הסכומים ל2 הצדדים

תמר ואגוז

משתמש צעיר
לדעתי כל עוד יש אליטה בציבור הליטאי ששולטת במוקדי כוח, וחיה ברמה גבוהה, כמו למשל הבעל שמסודר עם תפקידים בכל שעות היממה, ולהם יש דירות להשכרה, ויכולות גבוהות מאד.
אף שרוב הציבור התמים חי ממשכורת אברך שהיא לפחות חצי או שליש מהמשכורות ההזוייות של בעלי התפקידים, עדיין הוא נדרש לא לתת חצי ממה שמשלם העשיר.

ולצערנו מצב זה לא ישתנה, כי תמיד יהיו בעלי יכולות.
רק מה שמשתנה הוא גובה המשכנתא שזוג לוקח על עצמו, שהיום 700 אל"ש נקרא נורמלי, ופעם היה עד 300 אל"ש, ואולי עד 20 שנה יקחו מיליון וחצי שקל משכנתא:whistle:

די

משתמש סופר מקצוען
אני מתגורר בפריפריה. ושמח מאוד בחלקי.
למיטב זכרוני כתבת כאן שאתה גר בביתר עילית שלא בדיוק נחשבת פריפריה...
לדעתי באמת יש לציבור הליטאי מה ללמוד מהחסידי בארגון קהילות חדשות כמו בנוף הגליל ועוד אבל זה צריך להיות הכיוון ולא לעשות קמפיין נגד הבחורים המסכנים.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אני יודעת על משפחות חסידיות שהזוגות מקבלים דירה. אלא מה ההבדל.
א. החלוקה שווה בין 2 הצדדים
ב. יש את הסכומים ל2 הצדדים
אני יודע גם על משפחות ליטאיות שהאבא מחזיק בבעלותו 5 מפעלים ו-2 כלי רכב ששווי כל אחד מהם עובר את ה-300K. מה הקשר?

אנחנו מדברים על הנורמות המקובלות בכל הציבור. לא על מקרים חריגים של אנשים עשירים.

ואגב, לפני מספר שנים כינסו עסקני חסידות בעלזא, את כלל האנשים האוחזים בשלב נישואי הילדים לערב ארוך ומרתק במהלכו הוצגו שורה ארוכה של הוצאות הקשורות בתקופת החתונה, ונתנו לכלל הציבור להצביע על כל תקנה. התקנות שרוב הציבור הצביע בעדן, נקבעו כחוק בל יעבור לכלל הקהילה.
לאחר מכן, קרא האדמו"ר לכמה מנגידי הקהילה לחדרו, ואסר עליהם לחרוג מהתקנות. למשל, אחת התקנות הגבילה את מחיר החנוכיה שנהוג [לפחות בציבור החסידי] לרכוש כמתנה לחתן. האדמו"ר הורה לאותם נגידים שלא יחרגו מהתקנות, והציע להם שבמידה ומאוד ירצו לקנות לחתן חנוכיה יקרה יותר, הם מוזמנים לעשות זאת שנתיים אחרי החתונה.

רק מה שמשתנה הוא גובה המשכנתא שזוג לוקח על עצמו, שהיום 700 אל"ש נקרא נורמלי, ופעם היה עד 300 אל"ש, ואולי עד 20 שנה יקחו מיליון וחצי שקל משכנתא
ומה שעוד עתיד להשתנות הוא הסכומים שהורי בחורה יידרשו להתחייב כדי לזכות בבחור ברמה של בתם. אולי גם מיליון וחצי שקל לכל אחד מהחתנים? הגיוני בסה"כ.

במבונה

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
לדעתי כל עוד יש אליטה בציבור הליטאי ששולטת במוקדי כוח, וחיה ברמה גבוהה, כמו למשל הבעל שמסודר עם תפקידים בכל שעות היממה, ולהם יש דירות להשכרה, ויכולות גבוהות מאד.
בעלי התפקידים להבדיל מבעלי מוסדות לא מכניסים משכורת גדולה בכלל.
ודווקא החשובים יותר הם רמים וכו' ולא בעלי מוסדות.
יש כאלו שלשם התפקיד לא מביאים כמעט כלום.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
למיטב זכרוני כתבת כאן שאתה גר בביתר עילית שלא בדיוק נחשבת פריפריה...

לדעתי באמת יש לציבור הליטאי מה ללמוד מהחסידי בארגון קהילות חדשות כמו בנוף הגליל ועוד אבל זה צריך להיות הכיוון ולא לעשות קמפיין נגד הבחורים המסכנים.
אני אכן גר בביתר עילית. היא לא פריפריה? תשאלו את בחירי עולם הישיבות שמרשים לעצמם לדרוש 800K כדי שיוכלו לרכוש דירה בב"ב.

ולגבי הקמפיין. הבחורים הליטאיים לא מסכנים. הקמפיין הזה בסה"כ מצפה מהם לא לדרוש סכומים גבוהים יותר מהבחורים החסידיים האיכותיים.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כז

א לְדָוִד יְהוָה אוֹרִי וְיִשְׁעִי מִמִּי אִירָא יְהוָה מָעוֹז חַיַּי מִמִּי אֶפְחָד:ב בִּקְרֹב עָלַי מְרֵעִים לֶאֱכֹל אֶת בְּשָׂרִי צָרַי וְאֹיְבַי לִי הֵמָּה כָשְׁלוּ וְנָפָלוּ:ג אִם תַּחֲנֶה עָלַי מַחֲנֶה לֹא יִירָא לִבִּי אִם תָּקוּם עָלַי מִלְחָמָה בְּזֹאת אֲנִי בוֹטֵחַ:ד אַחַת שָׁאַלְתִּי מֵאֵת יְהוָה אוֹתָהּ אֲבַקֵּשׁ שִׁבְתִּי בְּבֵית יְהוָה כָּל יְמֵי חַיַּי לַחֲזוֹת בְּנֹעַם יְהוָה וּלְבַקֵּר בְּהֵיכָלוֹ:ה כִּי יִצְפְּנֵנִי בְּסֻכֹּה בְּיוֹם רָעָה יַסְתִּרֵנִי בְּסֵתֶר אָהֳלוֹ בְּצוּר יְרוֹמְמֵנִי:ו וְעַתָּה יָרוּם רֹאשִׁי עַל אֹיְבַי סְבִיבוֹתַי וְאֶזְבְּחָה בְאָהֳלוֹ זִבְחֵי תְרוּעָה אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה לַיהוָה:ז שְׁמַע יְהוָה קוֹלִי אֶקְרָא וְחָנֵּנִי וַעֲנֵנִי:ח לְךָ אָמַר לִבִּי בַּקְּשׁוּ פָנָי אֶת פָּנֶיךָ יְהוָה אֲבַקֵּשׁ:ט אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי אַל תַּט בְּאַף עַבְדֶּךָ עֶזְרָתִי הָיִיתָ אַל תִּטְּשֵׁנִי וְאַל תַּעַזְבֵנִי אֱלֹהֵי יִשְׁעִי:י כִּי אָבִי וְאִמִּי עֲזָבוּנִי וַיהוָה יַאַסְפֵנִי:יא הוֹרֵנִי יְהוָה דַּרְכֶּךָ וּנְחֵנִי בְּאֹרַח מִישׁוֹר לְמַעַן שׁוֹרְרָי:יב אַל תִּתְּנֵנִי בְּנֶפֶשׁ צָרָי כִּי קָמוּ בִי עֵדֵי שֶׁקֶר וִיפֵחַ חָמָס:יג לוּלֵא הֶאֱמַנְתִּי לִרְאוֹת בְּטוּב יְהוָה בְּאֶרֶץ חַיִּים:יד קַוֵּה אֶל יְהוָה חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל יְהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

מנדלה במטבח • אתגר 53

לוח מודעות

למעלה