זרקור מקומי הייתם פעם בחריש?

די

משתמש סופר מקצוען
עמנואל זה מקום נפלא
אני חלילה לא נגד המקום היפיפה הזה
כמובן שלעמנואל יש את המעלה שאין כרגע לחריש שזה ישוב חרדי למהדרין.

אבל...עמנואל היא לא עיר
בייחד עם הפרויקטים החדשים היא בס"ה 2000 דירות
וזה עיר בלב יו"ש ככה שקצב ההתרחבות בעתיד מאד מושפע מהעובדה הזאת.

למי שמתאים לגור ביישוב, אז הידד יש לו פתרון נפלא,
אבל לרוב הציבור שרוצה לגור בעיר חריש זה הפתרון.
מה עם רכסים?

די

משתמש סופר מקצוען
נו, אז אני רואה שאתה ממש מסכים עכשיו עם זה שחייבים לעזוב את הערים החרדיות, ורק הנידון איפה מחוץ לערים החרדיות. ובשבילך, קראתי את העלון הזה של חריש ולא ראיתי שום מילה שחייבים לגור בחריש או בשום עיר מעורבת. כתוב שחייבים לעזוב את הערים החרדיות וזה מה שהקב"ה רוצה מאתנו וגם אתה חותם על המשפט הזה. אז למען ההגינות לא להוציא דברים מהקשרם ומומלץ לדייק במילים.
לא יודע איפה אתה רואה את זה במה שכתבתי.
כתבתי בדיוק להיפך.
לא חייבים לעזוב את הערים החרדיות
יש ערים חרדיות זולות!
(רכסים ועמנואל הם ערים חרדיות!)
ובאמת נשגב מבינתי מדוע כשמישהו מציג את המעלות של המקום שלו, כמו אלה שבחריש שממש לא ניתן להתעלם מהמעלות המטורפות של המקום שלהם, אתה מרגיש שתוקפים אותך ומרגיש לך שהם אומרים שאתה חייב לגור שם? איפה ראית שהם אמרו שאין מקומות חרדיים אחרים זולים? – אני לא יודע מי אתה ומה חייך ביום יום ואני לא רוצה לשפוט אותך – אני רק יכול לומר שכך מדברים הרבה אנשים מתוסכלים וממורמרים שמתגוררים בעיר חרדית בתת תנאים או בעלויות מטורפות שנקרעים בין הקושי לוותר על "עיר חרדית" לבין ההשלכות הקשות של זה...
מצוין, שכל אחד יגיד את המעלות של המקום שלו. אבל זה נראה שגם בעל העלון מסכים שיש איזושהי בעיה לגור בעיר מעורבת, ואז הוא מצדיק את עצמו שחייבים לעשות את זה ואין ברירה אחרת וזה מה שהקב"ה רוצה וכו' וכו' (וזה לא פעם ראשונה שכותבים את זה, בכל עלון של חריש שאני זוכר היה כתוב את זה) וזה מה שאני בא לומר שיש גם ערים חרדיות או שכונות חרדיות זולות. ולא חייבים לגור בעיר מעורבת (חוץ מהעניין של הנבואה מה כביכול הקב"ה רוצה שזה קצת צרם)
ולא היה משהו שהלכו לגור בבניינים מעורבים עם חילונים? – נראה לי שנסחפת קצת עם הביטחון. מניין לך? היית שם? – גם אני לא הייתי שם, אבל אני מבין בהיגיון שבכל מקום שלא נבנה מראש פרויקט חרדי, החרדים לא צנחו מהשמיים בבת אחת, זה עוד משפחה ועוד משפחה עד שהמקום התחרד. היום באשדוד חלק מהרובעים עדיין מעורבים, וגם בבית שמש יש אזורים מעורבים. וגם בירושלים. ובעוד הרבה מקומות. כל אלו ייתכן שעוד עשר – עשרים שנה יהיו חרדיים כמו שקרה בפרדס כץ ובעוד הרבה מקומות. אז לכפור בעובדה שהיו מאז ומעולם משפחות שגרו לצד משפחות חילוניות נראה לי קצת מגוחך או פשוט חוסר ידיעה משווע של מי שכל חייו גדל בבני ברק או קריית ספר.
נכון גם לגור כיום בעיר הוותיקה בבית שמש זה אותו דבר.

איש אכפתי

משתמש רשום
לא חייבים לעזוב את הערים החרדיות
יש ערים חרדיות זולות!
(רכסים ועמנואל הם ערים חרדיות!)
וזה מה שאני בא לומר שיש גם ערים חרדיות או שכונות חרדיות זולות. ולא חייבים לגור בעיר מעורבת
אנחנו שוב ושוב הולכים סחור סחור, אבל אתה מתחמק משאלה אחת פשוטה מאוד: נראה לך שבמקומות חרדיים כולל עמנואל, רכסים ואיזה מקומות שאתה רוצה, יש מספיק דירות בשביל הציבור החרדי? אפילו לא רבע! אז לאיפה אתה רוצה שכולם ילכו? זה מה שמתכוונים שאומרים לך שאין ברירה, כי צריך עוד ועוד מקומות ואין באמת אופציה אמתית ומלאה לציבור החרדי במקומות חרדיים, כי זה ממש לא מספיק לנו. ואם לא בונים לנו מספיק, אנו נבנה לבד. איפה? נקים קהילות בכל מיני מקומות (כמובן לא מופקעים לחלוטין כמו בדיזנגוף...) נתפתח ונזכה בעוד מקומות שיהפכו לחרדיים, כל אחד באופן פרטני יעשה את השיקול שלו, אבל אני חושב שעם ראייה אסטרטגית כמו שלך להמשיך לקבע את הציבור החרדי רק למקומות חרדיים. יבואו עוד כמה שנים ונמצא את עצמנו בפני שוקת שבורה. מה שקורה כיום בק"ס ובב"ב יהיה קטן על מה שיהיה אז, וזה יהיה גם ברכסים, בעמנואל ואיפה שאתה רוצה. מבטיח לך שאם לפני עשרים שנה הציבור החרדי היה מבין שצריך להקים קהילות לא רק בבני ברק וק"ס, המצב היום היה שונה לגמרי.

מקצועיות

משתמש פעיל
אנחנו שוב ושוב הולכים סחור סחור, אבל אתה מתחמק משאלה אחת פשוטה מאוד: נראה לך שבמקומות חרדיים כולל עמנואל, רכסים ואיזה מקומות שאתה רוצה, יש מספיק דירות בשביל הציבור החרדי? אפילו לא רבע! אז לאיפה אתה רוצה שכולם ילכו? זה מה שמתכוונים שאומרים לך שאין ברירה, כי צריך עוד ועוד מקומות ואין באמת אופציה אמתית ומלאה לציבור החרדי במקומות חרדיים, כי זה ממש לא מספיק לנו. ואם לא בונים לנו מספיק, אנו נבנה לבד. איפה? נקים קהילות בכל מיני מקומות (כמובן לא מופקעים לחלוטין כמו בדיזנגוף...) נתפתח ונזכה בעוד מקומות שיהפכו לחרדיים, כל אחד באופן פרטני יעשה את השיקול שלו, אבל אני חושב שעם ראייה אסטרטגית כמו שלך להמשיך לקבע את הציבור החרדי רק למקומות חרדיים. יבואו עוד כמה שנים ונמצא את עצמנו בפני שוקת שבורה. מה שקורה כיום בק"ס ובב"ב יהיה קטן על מה שיהיה אז, וזה יהיה גם ברכסים, בעמנואל ואיפה שאתה רוצה. מבטיח לך שאם לפני עשרים שנה הציבור החרדי היה מבין שצריך להקים קהילות לא רק בבני ברק וק"ס, המצב היום היה שונה לגמרי.
נראה לי שמיצינו את העניין.
זה באמת הבעיה של החסידים
שהם עכשיו בשוקת שבורה...
מישהו שם החליט שהעיר היחידה שמותר לגור זה רק בית שמש
והמחירים שם הגיעו לשיאים שאף אחד לא העלה בדעתו.

לדוגמא 3-חדרים 5500 ש"ח 4-חדרים 7000 ש"ח
ואצלם הנשים הרי עובדות בסביבות שכר מינימום...

די

משתמש סופר מקצוען
יש כמה וכמה ערים ושכונות חרדיות צפת, רכסים, עמנואל, הר יונה, נוף כנרת פוריה, מעלה עמוס, נחליאל אולי עוד.

מה יעשו כשהכל יגמר? ומה יעשו כשחריש תיגמר? בינתיים בונים עוד דירות בבית שמש בהנחה, קריית גת מערב בהנחה, אפשר לקנות דירה בהנחה בעיר לא חרדית ולהשכיר 7 שנים ואח"כ לקנות בעיר חרדית, ובינתיים לשכור. יש יחידות יפות ונורמאליות בביתר במחירים סבירים. בטווח הארוך יש את תילה כסיף ועוד.

לא צריך לחשב חשבונות שמים. אם אפשר היום לקנות דירה ברכסים לדוג', לא צריך לחשוב מה המשפחות שיתחתנו אחרי שהדירות ברכסים יגמרו מה הם יעשו.

מי שרוצה שילך לגור בעיר מעורבת, רק לא להגיד שאין אפשרות אחרת.

איש אכפתי

משתמש רשום
צפת, רכסים, עמנואל, הר יונה, נוף כנרת פוריה, מעלה עמוס, נחליאל אולי עוד
מה זה כל הרשימה הזאת? חוץ מרכסים שנבנים שם כמה מאות או אלפים של דירות, ובהר יונה זה בתכנונים וה' יודע מתי זה יהיה, אין שום מקום ממה שציינת שיש שם אפילו כמה מאות בודדים של דירות.... קריית גת אף אחד לא יודע מתי זה יהיה מוכן וברור שזה כמה שנים טובות, ומה יהיה המחיר שם, זה עוד בעיה... תילה וכסיף אני מקווה שלא התכוונת ברצינות...

איש אכפתי

משתמש רשום
אפשר לקנות דירה בהנחה בעיר לא חרדית ולהשכיר 7 שנים ואח"כ לקנות בעיר חרדית,
התחלנו עם ההצעות האלו, ואני חשבתי שאנשים כבר נגמלו מכל הרעיונות הללו שהפסיקו להוכיח את עצמם בשנים האחרונות...

איש אכפתי

משתמש רשום
לא צריך לחשב חשבונות שמים.
לא צריך לחשב חשבונות שמים, אבל צריך להיות ריאלי ולהתנהג על סמך דרך הטבע ולא על סמך ניסים... לא יודע מה אתה מצפה שתרד עיר חרדית מהשמיים, או שאתה כל כך מאמין שכבר יבוא משיח...

איש אכפתי

משתמש רשום
מה יעשו כשהכל יגמר? ומה יעשו כשחריש תיגמר?
מה הקשר? לכן זה אומר שצריך לוותר עליה? לכן זה אומר שלא צריך להשקיע מאמצים בשביל שיהיה שם פתרון לעוד אלפי משפחות חרדיות? ואין הכי נמי, צריך לפתח עוד מקומות כמו חריש. זה פשוט לא מספיק. אתה רק מחזק את דברי.

שולמן נדל"ן - חריש

יעוץ. מכירה. השכרה.
מנוי פרימיום
לפניכם מפות מסודרת היכן חריש והיכן שאר הריכוזיים החרדים
מתוך המגזין שיצא לפני כשנה ''חריש שלא הכרתם'' 1

חריש_שלא_הכרתם_-_מהדורה_ראשונה-9[1]_page-0001.jpg

חריש_שלא_הכרתם_-_מהדורה_ראשונה-8[1]_page-0001.jpg

די

משתמש סופר מקצוען
מה זה כל הרשימה הזאת? חוץ מרכסים שנבנים שם כמה מאות או אלפים של דירות, ובהר יונה זה בתכנונים וה' יודע מתי זה יהיה, אין שום מקום ממה שציינת שיש שם אפילו כמה מאות בודדים של דירות.... קריית גת אף אחד לא יודע מתי זה יהיה מוכן וברור שזה כמה שנים טובות, ומה יהיה המחיר שם, זה עוד בעיה... תילה וכסיף אני מקווה שלא התכוונת ברצינות...
הר יונה בנוי כבר מי שרוצה יכול ללכת היום ולגור שם.
בנוף כנרת פוריה להבנתי נפתח עכשיו לשיווק עוד מאות דירות.
קריית גת יש כבר קבלנים יהיה מוכן עוד כמה שנים בודדות.
תילה וכסיף זה בשיא הרצינות אך לא לטווח הקצר. עכשיו מדברים על מטרופולין חרדי חדש רצף של ערים חרדיות בין בית שמש לכסיף מרחק של עד 20 דק' מעיר לעיר ס"ה כ150,000 דירות.
אבל צריך להיות ריאלי ולהתנהג על סמך דרך הטבע
אני חושב שזה מאוד ריאלי ללכת לקנות דירה באחד מהערים החרדיות שהזכרתי (רכסים עמנואל פוריה וכו')

מקצועיות

משתמש פעיל
קריית גת יש כבר קבלנים יהיה מוכן עוד כמה שנים בודדות.
תילה וכסיף זה בשיא הרצינות אך לא לטווח הקצר. עכשיו מדברים על מטרופולין חרדי חדש רצף של ערים חרדיות בין בית שמש לכסיף מרחק של עד 20 דק' מעיר לעיר ס"ה כ150,000 דירות.

אני חושב שזה מאוד ריאלי ללכת לקנות דירה באחד מהערים החרדיות שהזכרתי (רכסים עמנואל פוריה וכו')
אף אחד ממה שהזכרת זה לא כזה מציאה ביחס של מיקום ומחיר כמו חריש.
וגם אף אחד מהערים המעורבות שהזכרת אין לו סיכוי התחרדות באם הציבור התעורר כ"כ גבוהים כמו חריש.
ותילה, ופלוגות, 150,000 דירות, והדומה לזה, הלוואי שזה יקרה...
רק שלא יקום איזשהו אלקין חדש ויבטל הכל מכל כל במחי החלטה...

Elisheva 7

משתמש רשום
יש כאן כאלה שיש להם מטרה משום מה להוריד את הציבור מחריש. תמוה מאוד מה כוונתם.?! זה נראה קצת אינטרס אישי לא ברור. כאילו נגעו להם באיזו נקודה בלב והקפיצו אותם....מעניין מאוד! אולי כי אין להם אפשרות וכואב להם.
מי שבאמת מתעניין וצריך דירה היום, עכשיו!, בא לבדוק את חריש ואחרי שיקולים ובעצת רב מגיע לגור.
יש אחד בשם ה.מ. "משתמש חדש", זה אומר משהו, שהגיב באופן שלילי מאוד. צריך לקחת בחשבון שיש בעלי אינטרסים דתיים וחילונים שרוצים שלא יבואו חרדים לחריש, כך שאי אפשר לדעת מי מגיב כאן ולקחת את זה בחשבון!!!
אני שוחחתי עם נשים שגרות כבר שנתיים בחריש, נשים שעברו מקרית ספר, רכסים, ירושלים וכד', נשים צדיקות ושמורות, נשות אברכים והן מרוצות מאוד! הן פשוט מורות וגננות ולא מחוברות לפרוג ולכן לא מחוות דעה.
מי שאמת רוצה לבוא ולבדוק לא צריך לקחת מידע מפרוג כי זה אפילו מטעה, כי אין חוות דעת כוללת של הרבה אנשים שגרים ומרוצים אלא לבוא ולבדוק אוכלוסייה , מוסדות וכו.. והוא יהיה בהלם!
יש שם שלוות נפש מאוד גדולה, והחילונים לא כ"כ מורגשים כמו שזה מאיים (ראיתי במו עיניי) בשבת ויום שישי הסתובבתי וחשבתי שהגעתי לעיר רפאים ורוב היום משפחה בבית ולא יוצאים כך שכך אחד צריך לעשות את שאלת רבו ולא צריך לשכנע אף אחד. יש קהילות גדולות שהתקיימו שנים בפתח תקווה, חדרה, נתניה, רחובות וכד' , שכונות מתחרדות בירושלים נווה יעקב , קרית יובל ובזכות אותם אנשים שהיו בגדר "נחשונים" וקפצו למים, בזכותם יש היום שכונות חרדיות נוספות בירושלים! וכך בזכות אותם אנשים שבאו לחריש לפני שנתיים שלוש, יש שם היום מוסדות מסודרים בתוך מבנים מסודרים, מה שהיה נראה לפני שנתיים חסר סיכוי אז מגיע להם כל הכבוד כי הם עשו לכולם את העבודה והחכם עיניו בראש וישאל את עצת רבו.
מי שלא מסוגל לגור בעיר מעורבת זה גם בסדר אבל אין צורך לעשות אמבוש לציבור שזה לא בסדר.!!!
אולי יותר לא בסדר שחיים משפחה של 6 נפשות בדירת 3 חדרים וישנים יחד בנים ובנות באותו חדר העיקר להישאר בקרית ספר. ואני מכירה משפחה שגרה כבר חודשיים אצל ההורים בקרית ספר כי לא מצאו דירה , יש מחסור עצום של דירות בקרית ספר ובית שמש, כך שיש הרבה צדדים למטבע וכל אחד ישאל את עצת רבו.
כל הדיבורים על "תילה" ודירות בערים חדשות ממש מיותר, מדובר על משהו עתידי שאולי יהיה רלוונטי למי שהיום בן 12 וזה לא רלוונטי לזוג צעיר שמתחתן או למשפחה שגרה ב 3 חדרים וצפוף לה. חריש נותנת מענה למי שצריך דירה היום!! ורוצה להישאר קרוב למרכז בשביל מקומות עבודה מה שאין כן בהר יונה , רכסים וכד',
ולא לדבר שרכסים יותר יקרה ללא הצדקה, המחירים כרגע בחריש הם בגדר כל הקודם זוכה כי זה לא השאר ככה (רכבת עתידית, חיבור לכביש 6, חריש דרום חרדים שבאים ומייקרים) , היו כאלה שלפני 5 שנים צחקו על בית שמש כשהיה זול והיום אי אפשר לקנות שם דירה מחמת המחירים. זה העיר האחרונה שקרובה למרכז עם אופציה למשכנתא הגיונית. ויש שם סייעתא דשמיא עצומה בהצלחת הקהילות.
מי שרוצה מידע על קהילה ליטאית בחריש יכול לפנות אלי באישי לתועלת הציבור. אני ערכתי ברור יסודי ומקיף ובאתי לעיר הרבה פעמים.

איש אכפתי

משתמש רשום
אתה קופץ מנושא לנושא. כבר סיכמנו שאנחנו לא מדברים באופן פרטני.
תגיד לי, אתה עונה לי תשובה או חוזר על השאלה שלי?
עושה לי רושם שאתה תמים מידי או צעיר מידי ולא לוקח כל תכנון בפרופורציה. מבחינתך תכנון זה כבר עובדה. אתה חי כאן בארץ?

Elisheva 7

משתמש רשום
משהו לא ברור עובר על העיר הזו.
159 דירות להשכרה רק בלוח יד 2! (במחירי רצפה).
למה למען ה' לא רוצים לגור שם?
מה כ"כ גרוע?
דירות חדשות, מרחבים, מחירים זולים, מרחק לא גדול מהמרכז.
יש למישהו הסבר מניח את הדעת?
גם בבית שמש לפני 5-8 שנים היו כמויות של דירות למכירה והשכרה בזיל הזול......כאשר נבנה ההמשך של שכונה ג'
ולקחת בחשבון שהרבה דירות ביד 2 לא רלוונטיות, כך אמר לי אחד המתווכים.
העניין בחריש שזו ו עיר חדשה ואנשים לא גרים שם 30 שנה ויש כאלה שניסו ולא מתאים להם רוצים למכור גם בגלל שהרבה מהחילונים מפחדים מהתחרדות של העיר וגם בגלל ש 45% לפחות זה דירות של משקיעים.
זה לא אומר שהעיר לא מפותחת או לא רלוונטית.

DDESIGN

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
יש אחד בשם ה.מ. "משתמש חדש", זה אומר משהו, שהגיב באופן שלילי מאוד. צריך לקחת בחשבון שיש בעלי אינטרסים דתיים וחילונים שרוצים שלא יבואו חרדים לחריש, כך שאי אפשר לדעת מי מגיב כאן ולקחת את זה בחשבון!!!
אכן, כך זה נראה.
אני יודע שהמגזין "בונייך" כבר מסתובב ברשתות החברתיות, אז כנראה שיש כאן גם גולשים חילוניים שלקחו אותו מכאן, ומנסים להוריד את החרדים מלהשתקע בחריש.

די

משתמש סופר מקצוען
יש כאן כאלה שיש להם מטרה משום מה להוריד את הציבור מחריש. תמוה מאוד מה כוונתם.?! זה נראה קצת אינטרס אישי לא ברור. כאילו נגעו להם באיזו נקודה בלב והקפיצו אותם....מעניין מאוד! אולי כי אין להם אפשרות וכואב להם.
אין לי שום אינטרס לשום כיוון.
אבל אני לא אוהב שמשקרים על הציבור.
משום מה נראה שגם בעל העלון חושב שיש בזה בעיה, ולכן הוא מצדיק את עצמו שאין ברירה אחרת.
וזה שרכסים עולה קצת יותר או שהר יונה קצת יותר רחוקה, אני לא חושב שזה נקרא שאין ברירה.
כבר סיכמנו שאנחנו לא מדברים באופן פרטני.
אני כן מדבר באופן פרטני. הרי בסופו של דבר אתה בא לשכנע אדם בודד לעבור לחריש. אז איך אתה משכנע אותו על חריש ולא על רכסים? כי אם לא תעבור לחריש ותחרד אותה אז מי שיתחתן עוד שנתיים לא תהיה לו דירה? חוץ מזה שכבר כמה שנים מנסים להוציא את הציבור בהערים החרדיות שבמרכז ולא בדיוק מצליחים... כך שאני לא כ"כ חושש שהדירות בהר יונה וטבריה ורכסים ייגמרו. ואם יהיה ביקוש יבנו עוד רק הקבלנים בונים לחרדים בפריפריה לפי הביקוש.
עושה לי רושם שאתה תמים מידי או צעיר מידי ולא לוקח כל תכנון בפרופורציה. מבחינתך תכנון זה כבר עובדה. אתה חי כאן בארץ?
אני גר בבית שמש ואני רואה במו עיני את רמה ה'2 עם כ3000 דירות נבנית בימים אלו 80% מהדירות בהנחה. מי שנכנס להגרלות שנתיים אמור לזכות (לא בהכרח במקום חרדי) ומשם אפשר להתקדם.

רחלה 123

משתמש מקצוען
כך שאני לא כ"כ חושש שהדירות בהר יונה וטבריה ורכסים ייגמרו
הדירות שם יקרות באופן לא פורפציאונלי רק בגלל שזה ריכוזים חרדיים.
בעל העלון ( גילוי נאות לא קראתי עקבתי באשכול ) מנסה לאמר שכל המקומות הללו כולל בית שמש גם היו פעם מעורבות עד שלאט לאט התחרדו.
הוא מציע לאנשים פתרון זול, למקום שבעתיד גם ככל הנראה ייתחרד מאד, ופלוס ענק של קרבה למרכז.
לא רואה במה זה שונה ממקומות אחרים שהיו בעבר חילוניים והתחרדו.
אני לדוג' לא הכרתי ולא ידעתי שכך זה המקום, וחושבת על זה כאופציה בזכות האשכול כאן.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צז

א יי מָלָךְ תָּגֵל הָאָרֶץ יִשְׂמְחוּ אִיִּים רַבִּים:ב עָנָן וַעֲרָפֶל סְבִיבָיו צֶדֶק וּמִשְׁפָּט מְכוֹן כִּסְאוֹ:ג אֵשׁ לְפָנָיו תֵּלֵךְ וּתְלַהֵט סָבִיב צָרָיו:ד הֵאִירוּ בְרָקָיו תֵּבֵל רָאֲתָה וַתָּחֵל הָאָרֶץ:ה הָרִים כַּדּוֹנַג נָמַסּוּ מִלִּפְנֵי יי מִלִּפְנֵי אֲדוֹן כָּל הָאָרֶץ:ו הִגִּידוּ הַשָּׁמַיִם צִדְקוֹ וְרָאוּ כָל הָעַמִּים כְּבוֹדוֹ:ז יֵבֹשׁוּ כָּל עֹבְדֵי פֶסֶל הַמִּתְהַלְלִים בָּאֱלִילִים הִשְׁתַּחֲווּ לוֹ כָּל אֱלֹהִים:ח שָׁמְעָה וַתִּשְׂמַח צִיּוֹן וַתָּגֵלְנָה בְּנוֹת יְהוּדָה לְמַעַן מִשְׁפָּטֶיךָ יי:ט כִּי אַתָּה יי עֶלְיוֹן עַל כָּל הָאָרֶץ מְאֹד נַעֲלֵיתָ עַל כָּל אֱלֹהִים:י אֹהֲבֵי יי שִׂנְאוּ רָע שֹׁמֵר נַפְשׁוֹת חֲסִידָיו מִיַּד רְשָׁעִים יַצִּילֵם:יא אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי לֵב שִׂמְחָה:יב שִׂמְחוּ צַדִּיקִים בַּיהוָה וְהוֹדוּ לְזֵכֶר קָדְשׁוֹ:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה