דרוש מידע הִרְהוּרִים אַחֲרֵי הָאוֹר (על ובעקבות הספר "שניה לפני האור")

מצב
הנושא נעול.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
טבעי שהדיון יציף שיח על ההבדלים בין מגזרים כפי שהם באים לידי ביטוי בסיפור
קצת חבל שמדשדשים בזה בסה"כ מדובר ברובד החיצוני של הסיפור.
הרובד הפנימי הוא הסיפור האנושי. החלק הרך והפגיע שנמצא בכל יצור אנוש בלי קשר להשתיכות מגזרית זו או אחרת.
ההבדלים הם כאלה מינורים שמוזר לי בכלל הדיון הזה. חוץ מזה שכתוב שהיא חסידית אני לא זהיתי הבדלים. כלומר היא לא אני ואני לא השכנה שלי וכו'. אבל בתוך קהל האברכיות והשוני בין אחת לשניה ואחד לשני מבחינתי יכלה גם להיות ליטאית.

שון הכבשון

משתמש פעיל
כמעט לא מכירה גברים שבאים לפני 9-10 לעבודה... רק אבות שעושים תורנות עם הנשים שלהן מי יוציא את הילדים (היום אשתי ביום ארוך אז הגעתי מוקדם...)
ומהעבר השני 5-6 כבר חוזרים הביתה. כך ששכירים נמצאים בשעות הקשות בבית.
עצמאיים זה באמת שונה. אבל גם רבים מהם לא מתחילים את היום ב8.
אצל החסידים נשים פחות עובדות או עובדות בחצאי משרות?? גם פעם אצל הליטאים זה היה יותר מורות וגננות

מאיפה אתם מביאים את הדברים האלה איזה ראש מצומצם
אני חסידית גאה
עובדת כל יום משמונה בבוקר עד שלוש וחצי
ובעלי יוצא לעבודה בשבע וחצי בבוקר וחוזר בשש
וכן יש לנו ילדים
וככה כמוני יש לי מלא חברות

ליאונרדו

משתמש סופר מקצוען
ההמלצה שלי, באהבה גדולה ובלי שמץ כעס, לכל מי שהספרים גורמים לו קושי או עצב או מבוכה, אנא אל יקרא אותם.
הם ספרי מבוגרים מוצהרים, ויש לכם עוד כל כך הרבה ספרים על המדף, באמת, אל תקראו אם לא עושה לכם טוב. חבל על הזמן היקר. יש ספרים מצויינים שבהם האברכיות מאושרות, הפוחחים מנוזלים, המבקרים הרוחניים אנשים נעימים וישרי דרך וכולם חיים באושר ועושר עד סוף כל הימים.
נראה שנפגעת.
זו ממש לא היתה כוונתי, אם נפגעת מההודעה שלי אני מבקשת סליחה.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
אצלנו אין הנחיה על כל דבר.
בפועל בעלי ורוב גיסי לא היו בסדר ג' בשנה ראשונה.
הגישה שיהיה נקי לביתו וכל אחד עושה בתוך זה מה שנראה לו

אני בעד שלא יהיו 'הנחיות על כל דבר'.
אבל ספציפית בעניין עליו דובר כאן, כאשר אין הנחיה - אין את מערכת האיזונים.
כשכל אחד עושה מה שנראה לו, אז האברך החסידי העילוי והרחפן - נראה לו שמאוד חשוב ללמוד עד חצות כל לילה. והוא אפילו לא חושב שמשהו כאן מגיע על חשבון משהו אחר.

ברכון

משתמש מקצוען
מאיפה אתם מביאים את הדברים האלה איזה ראש מצומצם
אני חסידית גאה
עובדת כל יום משמונה בבוקר עד שלוש וחצי
ובעלי יוצא לעבודה בשבע וחצי בבוקר וחוזר בשש
וכן יש לנו ילדים
וככה כמוני יש לי מלא חברות
רוב הגברים (השכירים, שלא עובדי באחד ממקצעות ההוראה)

עובדים משרה מלאה, ורוב המשרדים מקובל להגיע מהשעה 9 בבוקר אני מדברת ברמה הארצית, זה שיש עובדות מסוימות שצריך להתחיל אותן בשעה מסוימת לא משליך על הכלל...)

ואכן היום נשים חסידיות , עובדות גם משרות מלאות וכמעט מלאות....

וכמובן שכל הכבוד לך!!

נ.ב. אני חושבת שהענין על הבדלים בין חסידים לליטאים מוצה כאן - מעל ומעבר.. ואפשר לדון בספר עצמו..)

אסתי3311

משתמש סופר מקצוען
אני בעד שלא יהיו 'הנחיות על כל דבר'.
אבל ספציפית בעניין עליו דובר כאן, כאשר אין הנחיה - אין את מערכת האיזונים.
כשכל אחד עושה מה שנראה לו, אז האברך החסידי העילוי והרחפן - נראה לו שמאוד חשוב ללמוד עד חצות כל לילה. והוא אפילו לא חושב שמשהו כאן מגיע על חשבון משהו אחר.
לא ההנחיה יוצרת את האיזון
אלא הגישה יוצרת את האיזון

טינטין!

משתמש מקצוען
ו. אהבה & עידוד, מישהו בקהל עם מינון מדוייק?
אני מאמינה באהבה.
החינוך יגיע מדוגמא אישית וגבולות.

כלומר אם ההורים שלי אוהבים אותי, ברור שהם נפלאים וחכמים, ולכן ארצה לחקות את ההתנהגות שלהם,
וללכת בדרכים שלהם. בתחילה כי כך הם עושים, ובהדרגה כי זאת האמת הנכונה והמומלצת.

גבולות כן מומלצים בעיני, כי בכ"א אנשים צעירים עלולים לעשות טעויות שיתחרטו עליהם אח"כ.
לכן אני לא נותנת לילדי הקטנים סכינים.

אבל העיקר אהבה אהבה אהבה.
במחשבה [כן, לחשוב על הילד מחשבות טובות ואוהבות],
דיבור [ "אני אוהבת אותך", "איזה חיוך מתוק יש לך"]
ומעשה [קניות מתנות קטנות, הכנת מאכל אהוב, עשית תפקיד של הילד בבית ביום עמוס במיוחד].

נערך לאחרונה ב:

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
לא ההנחיה יוצרת את האיזון
אלא הגישה יוצרת את האיזון
בשביל שגישה תעבוד צריך כלים. אחד הכלים זה שהאברך יהיה נקי לביתו בשעות הערב. לא? אבל באמת. מדי הרבה פוקוס.
מעצבן אותי שהמסקנה היא שזה קרה לה כי היא חסידית. זה לא הסיפור.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
בשביל שגישה תעבוד צריך כלים. אחד הכלים זה שהאברך יהיה נקי לביתו בשעות הערב. לא? אבל באמת. מדי הרבה פוקוס.
אם הגישה של חסידות כזו או אחרת מדברת ומדריכה בשבח ומעלת השנה הראשונה ובניין הזוגיות אזי לא אמור להיות הבדל מול מגזר ליטאי או ספרדי.
גם אצלנו לא היו הנחיות חד משמעיות בדבר סדר ג' ועדיין רוב האברכים לא למדו סדר זה בשנה הראשונה.

ברכון

משתמש מקצוען
אם הגישה של חסידות כזו או אחרת מדברת ומדריכה בשבח ומעלת השנה הראשונה ובניין הזוגיות אזי לא אמור להיות הבדל מול מגזר ליטאי או ספרדי.
גם אצלנו לא היו הנחיות חד משמעיות בדבר סדר ג' ועדיין רוב האברכים לא למדו סדר זה בשנה הראשונה.
יש הבדל, מהותי - לא יודעת אם בכל השנה הראשונה,

אבל לפחות בהתחלה, זוג חסידי (שמור)

מתחיל את הקשר אחרי החתונה..

ולכן הקשר הוא יותר עדין (או כל הגדרה אחרת)..ההסתכלות על שנה ראשונה היא מעט שונה בין חסידים לליטאים.. (טוב, אני יודעת שאני מכלילה...)

אבל מציאות שלא תראי דיון כזה בין ליטאים לספרדים...

אבל לא חושבת שזה אמור להיות משמעותי בהמשך הדרך...

אבל בכל המקומות החרדיים, זוגות שמורים ורציניים, יש להן הרבה דרך לעשות בתחילת הנישואין...

ותמיד אפשר להידקר בדרך מחפץ חד, ולדעת שנדקרת מיהלום, ויש את האפשרות השניה לחשוב שנדקרת מזכוכית פשוטה....

שרהלוי

משתמש פעיל
באמת מדי מדי הרבה פוקוס על ההבדלים בין חסידים לליטאים
זה לא הנושא ולא משנה
אני כליטאית שבעלי אברך , לא רחפן ולא דומה לשוע, הצלחתי להתחבר לחלק מהסיטואציות של נחמי , ולחלקן לא, וזה בסדר.
למה מישהו חושב שכל מה שעבר על האברכית מהספר צריך לעבור על כל האברכיות, ואם לא יש בעיה בספר????

הקטע הזה שבו נחמי מרגישה שהיא כבר לא בעדיפות "שניה" אחרי התורה, לדעתי , הוא זה שמסמל את השאיפה של אשת אברך באשר היא. ולא חושבת שמגיעים אליו בלי עבודה רוחנית וזוגית. ואין לזה שום קשר למגזר.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יש הבדל, מהותי - לא יודעת אם בכל השנה הראשונה,

אבל לפחות בהתחלה, זוג חסידי (שמור)

מתחיל את הקשר אחרי החתונה..

ולכן הקשר הוא יותר עדין (או כל הגדרה אחרת)..ההסתכלות על שנה ראשונה היא מעט שונה בין חסידים לליטאים.. (טוב, אני יודעת שאני מכלילה...)

אבל מציאות שלא תראי דיון כזה בין ליטאים לספרדים...

אבל לא חושבת שזה אמור להיות משמעותי בהמשך הדרך...

אבל בכל המקומות החרדיים, זוגות שמורים ורציניים, יש להן הרבה דרך לעשות בתחילת הנישואין...

ותמיד אפשר להידקר בדרך מחפץ חד, ולדעת שנדקרת מיהלום, ויש את האפשרות השניה לחשוב שנדקרת מזכוכית פשוטה....
לא קשור לתגובתי כלל ועיקר.
בהנחה שהגישה זהה: מעלת בניין הבית והשנה הראשונה אז גם זוג חסידי משלים את הפער. הם הרי חותרים ליעד זהה לכל זוג במגזר אחר.
ממילא ההתמקדות בהנחיה לגבי סדר ג' כאילו היא הנקודה המכרעת לא נכונה.

מירימ

משתמש פעיל
הקטע הזה שבו נחמי מרגישה שהיא כבר לא בעדיפות "שניה" אחרי התורה, לדעתי , הוא זה שמסמל את השאיפה של אשת אברך באשר היא. ולא חושבת שמגיעים אליו בלי עבודה רוחנית וזוגית. ואין לזה שום קשר למגזר.
תודה, הגדרת יפה וחידדת לי נקודה חשובה בחיים

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
באמת מדי מדי הרבה פוקוס על ההבדלים בין חסידים לליטאים
זה לא הנושא ולא משנה
אני כליטאית שבעלי אברך , לא רחפן ולא דומה לשוע, הצלחתי להתחבר לחלק מהסיטואציות של נחמי , ולחלקן לא, וזה בסדר.
למה מישהו חושב שכל מה שעבר על האברכית מהספר צריך לעבור על כל האברכיות, ואם לא יש בעיה בספר????

זה!

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
אני לא בקיאה בגמרא.
אבל כן יודעת שלכל ציטוט יש הקשר.
צריך לבחון האם זה נכון גם כאן.
וזכותו של אדם להרגיש שזה לא מתאים לו.
הנה, אפילו כאן רפאל למד בסוף עם מישהו...
ומה עם הנושא שהרמב"ם כותב להתרחק מחבר רע?

Talya kadosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לא אמרתי שיש בעיה בכך שהוא החליט שלא מתאים לו. מותר לו, ברור.
כאבתי שהוא הזדעזע מהעניין כל כך.
הוא אח שלך, חלק מעם ישראל. לפחות תרחם, תראה רגש. בסופו של דבר, כל אחד רוצה לחזור.
זה בכל אופן כיוון המחשבה שלי.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כה

א לְדָוִד אֵלֶיךָ יְהוָה נַפְשִׁי אֶשָּׂא:ב אֱלֹהַי בְּךָ בָטַחְתִּי אַל אֵבוֹשָׁה אַל יַעַלְצוּ אֹיְבַי לִי:ג גַּם כָּל קוֶֹיךָ לֹא יֵבֹשׁוּ יֵבֹשׁוּ הַבּוֹגְדִים רֵיקָם:ד דְּרָכֶיךָ יְהוָה הוֹדִיעֵנִי אֹרְחוֹתֶיךָ לַמְּדֵנִי:ה הַדְרִיכֵנִי בַאֲמִתֶּךָ וְלַמְּדֵנִי כִּי אַתָּה אֱלֹהֵי יִשְׁעִי אוֹתְךָ קִוִּיתִי כָּל הַיּוֹם:ו זְכֹר רַחֲמֶיךָ יְהוָה וַחֲסָדֶיךָ כִּי מֵעוֹלָם הֵמָּה:ז חַטֹּאות נְעוּרַי וּפְשָׁעַי אַל תִּזְכֹּר כְּחַסְדְּךָ זְכָר לִי אַתָּה לְמַעַן טוּבְךָ יְהוָה:ח טוֹב וְיָשָׁר יְהוָה עַל כֵּן יוֹרֶה חַטָּאִים בַּדָּרֶךְ:ט יַדְרֵךְ עֲנָוִים בַּמִּשְׁפָּט וִילַמֵּד עֲנָוִים דַּרְכּוֹ:י כָּל אָרְחוֹת יְהוָה חֶסֶד וֶאֱמֶת לְנֹצְרֵי בְרִיתוֹ וְעֵדֹתָיו:יא לְמַעַן שִׁמְךָ יְהוָה וְסָלַחְתָּ לַעֲוֹנִי כִּי רַב הוּא:יב מִי זֶה הָאִישׁ יְרֵא יְהוָה יוֹרֶנּוּ בְּדֶרֶךְ יִבְחָר:יג נַפְשׁוֹ בְּטוֹב תָּלִין וְזַרְעוֹ יִירַשׁ אָרֶץ:יד סוֹד יְהוָה לִירֵאָיו וּבְרִיתוֹ לְהוֹדִיעָם:טו עֵינַי תָּמִיד אֶל יְהוָה כִּי הוּא יוֹצִיא מֵרֶשֶׁת רַגְלָי:טז פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כִּי יָחִיד וְעָנִי אָנִי:יז צָרוֹת לְבָבִי הִרְחִיבוּ מִמְּצוּקוֹתַי הוֹצִיאֵנִי:יח רְאֵה עָנְיִי וַעֲמָלִי וְשָׂא לְכָל חַטֹּאותָי:יט רְאֵה אוֹיְבַי כִּי רָבּוּ וְשִׂנְאַת חָמָס שְׂנֵאוּנִי:כ שָׁמְרָה נַפְשִׁי וְהַצִּילֵנִי אַל אֵבוֹשׁ כִּי חָסִיתִי בָךְ:כא תֹּם וָיֹשֶׁר יִצְּרוּנִי כִּי קִוִּיתִיךָ:כב פְּדֵה אֱלֹהִים אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל צָרוֹתָיו:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

פלינדרום • אתגר 52

לוח מודעות

למעלה