דרוש מידע הִרְהוּרִים אַחֲרֵי הָאוֹר (על ובעקבות הספר "שניה לפני האור")

מצב
הנושא נעול.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
איפה קל יותר לגדל משפחה ברוכת ילדים,
בתוך ציבור שבו אתה מוערך מאד אבל יוצא דופן, או כשזה מיינסטרים מובן מאליו ומותאם סביבה?

בהקשר של הספר הנוכחי, אני רוצה לכפור בשאלה. השאלה היא לא יותר או פחות אלא איך.
המאפיין של הספר הזה (והקודמים) זה שהוא אינו עוסק במה עדיף, ובסימון הדרך האולטימטיבית שאם נצעד בה נהיה כולם מאושרים מהולדתנו ועד קבורתנו (לאויש"ט), והעיקר - צודקים וחכמים
אלא להיפך - נסיון לגעת ולמשש ולאבחן ולדייק את המחירים וההתמודדויות ומאידך התמורות של כל דרך וצעד, בלי שיפוטיות

ומכיוון שההתמודדות הספציפית המתוארת מתאימה לאברך חסידי - אז מובן למה הדמויות בספר היו צריכים להיות חסידים/ות. וזה בלי קשר לשאלה האם לאברך חסידי או ליטאי יותר קל/קשה.

אגב אני גם חשבתי מתחילה שהאפיון החסידי לא היה קריטי לעלילה (לא שיש בו חסרון, אלא שבסה"כ היה אפשר לבחור גם ליטאי/ספרדי)
אבל השתכנעתי ממה שנכתב כאן. בשביל לחדד את השוני של שוע מהסביבה שלו, היה עדיף שהרקע יהיה חסידי (לחילופין אולי ספרדי-לא-ישיבתי)
אם הוא היה ליטאי, היה צריך לחדד את ההבדלים בכך שהוא מתמיד מאוד, ולעשות את הסביבה שלו אברכים-לצאת-ידי-חובה, אבל זה היה יכול להיות מאולץ

נערך לאחרונה ב:

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
בהקשר של הספר הנוכחי, אני רוצה לכפור בשאלה. השאלה היא לא יותר או פחות אלא איך.
המאפיין של הספר הזה (והקודמים) זה שהוא אינו עוסק במה עדיף, ובסימון הדרך האולטימטיבית שאם נצעד בה נהיה כולם מאושרים מהולדתנו ועד קבורתנו, והעיקר - צודקים וחכמים
אלא להיפך - נסיון לגעת ולמשש ולאבחן ולדייק את המחירים וההתמודדויות ומאידך התמורות של כל דרך וצעד, בלי שיפוטיות

ומכיוון שההתמודדות הספציפית המתוארת מתאימה לאברך חסידי - אז מובן למה הדמויות בספר היו צריכים להיות חסידים/ות. וזה בלי קשר לשאלה האם לאברך חסידי או ליטאי יותר קל/קשה.

אגב אני גם חשבתי מתחילה שהאפיון החסידי לא היה קריטי לעלילה (לא שיש בו חסרון, אלא שבסה"כ היה אפשר לבחור גם ליטאי/ספרדי)
אבל השתכנעתי ממה שנכתב כאן. בשביל לחדד את השוני של שוע מהסביבה שלו, היה עדיף שהרקע חסידי (לחילופין אולי ספרדי-לא-ישיבתי)
אם הוא היה ליטאי, היה צריך לחדד את ההבדלים בכך שהוא מתמיד מאוד, אבל זה היה יכול להיות מאולץ
מה ענין הכתב הקטן? סתם סקרנות.

במבונה

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
אחרי שנים של ספרי סוכרזית כל ספר שמציג תמונה קצת יותר מאוזנת נתפס כקיצוני.
והספר לא משקף ולא מתיימר לשקף חייה של כל אשת אברך.
אלא של כזו שלקחה את הסיסמאות בסמינר כמה צעדים יותר מדי וכמה פרפקיציוניזם יכול לשבש את החיים.
אפשר לפתוח נושא חדש האם עדיף ספרי סוכרזית או ספרי מרור.

לא קשור לתגובה שהעליתי.

ההודעה שלי היתה שהספר לא מאוזן לצד השני, כך מההתרשמות האישית וההרגשה שלי [ועוד כמה.]
כנראה לא כולם כאן הרגישו ככה.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אפשר לפתוח נושא חדש האם עדיף ספרי סוכרזית או ספרי מרור.

לא קשור לתגובה שהעליתי.
זכותך לחשוב כך.
בעיני זה כן קשור כי יש משמעות למה שהיה עד כה.
בדיוק כמו שאכילת בייגלך אחרי כמה ימים של אכילת מתוקים תהיה מלוחה יותר בפה. יותר נכון תהיה פחות מאוזנת.
ואני מאמינה שספרות טובה חותרת לאיזון. לא מרור ולא סוכרזית אלא אותנטיות.

נערך לאחרונה ב:

במבונה

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
שאכילת בייגלך אחרי כמה ימים של אכילת מתוקים תהיה מתוקה יותר בפה
זה באמת כך? או שיהיה יותר מלוח?
בכל אופן לא זכור לי כ"כ ספרים מהזן ההפוך! ודאי לא שקראתי בזמן האחרון.
אולי רק הרגשה כללית בחיים.

מבקשת מידע

משתמש מקצוען
משפטים שלקחתי מהספר הענק הזה בעזרת ד' בתור אשת אברך בקרוב בעזרת ד':
הדבר הגשמי הכי שיש "לילה של בין הזמנים" - הלוואי!
חיים של תורה זה גם עולם הזה וגם עולם הבא! - מה שחיה שומעת אצל הרב. רוצה להרגיש.
זה ממש ממש לא משפטים של הרגשה של אור של תורה
הראשון מתאר שכיף לה בבין הזמנים, ממש לא בלימוד
והשני, זה ידיעה ולא הרגשה

עדיה שיר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
ממש לא
קראתי הכל
זה מה שהפריע לי במיוחד
שבין השורות זה המסקנה שיצאה מהסיפור
זה בכל אופן מה שאני הרגשתי
גם אני הרגשתי ככה. מצאתי את עצמי מרחמת על נחמי ומגדפת את בעלה, סורי במקום להעריך אותה או משהו...
נחמי לדעתי, היתה דמות כל כך נעכסית. מצד אחד היתה כל כך מוכשרת ואינטלגנטית... כמו אחת שנחמד לשמוע מה יש לה לומר...אבל מצד שני פשוט קדושה מעונה. זה צרם לי.
אם יהיה למישהו משפט לצטט לי מהספר- שאראה את הדברים ממקום אחר (או שיסביר לי איפה מצאתם את ה"אהבת תורה" שם) אשמח לשמוע...

קוביד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
משפט לצטט לי מהספר-
ממש לא משפט כזה או אחר.
מסופר על אשה שמתמסרת לרעיון לאורך שנים. יש בזה אהבה ואמונה בצדקת הדרך.
מסופר גם על אשה שלא ידעה לשים את עצמה ביחד עם הרעיון, אלא רק תחתיו, וכאן הנפילה.
דברים ברורים.

אגב, ההתפתחות היא רגשית ולא יהודית, כמה חבל להסיט.

אורח(ת)בעולם

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
משפטים שלקחתי מהספר הענק הזה בעזרת ד' בתור אשת אברך בקרוב בעזרת ד':
הדבר הגשמי הכי שיש "לילה של בין הזמנים" - הלוואי!
חיים של תורה זה גם עולם הזה וגם עולם הבא! - מה שחיה שומעת אצל הרב. רוצה להרגיש.
רעיון שלקחתי מהספר שאני מתה שיתחילו ליישם:
״חבל שאי אפשר לקחת חתן, בלי בת״…

״שהאנשים היו לוקחים להם לחתנים את מי שהם רוצים. למה צריך בנות בשביל זה? נגיד, אבא רוצה את מוישי שפינדר לחתן, אז אבא לוקח את מוישי שפינדר. למה אני אמורה להיות קשורה לכל הסיפור? שאבא ייתן לו קעסט, ודירה, ויהיה השווער שלו- בלי שאני תקועה באמצע״

הלואי בקרוב בעז״ה!

Tamarit

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
דווקא זה שכבר עבר זמן, זה נותן טון הרבה יותר חושב לדיון עליו.
כולנו הספקנו לקרוא לפחות פעם אחתומי שקרא פעם אחת- קרא עוד פעם...;)
ולחשובבבב
ולדוןןןן עליו עם כל מי שמכירים
זה כבר לא ההתלהבות והביקורת הבוסריים שבאו שניה אחרי שסוגרים ת'ספר

קופיריטרית

משתמש מקצוען
נ
דווקא זה שכבר עבר זמן, זה נותן טון הרבה יותר חושב לדיון עליו.
כולנו הספקנו לקרוא לפחות פעם אחתומי שקרא פעם אחת- קרא עוד פעם...;)
ולחשובבבב
ולדוןןןן עליו עם כל מי שמכירים
זה כבר לא ההתלהבות והביקורת הבוסריים שבאו שניה אחרי שסוגרים ת'ספר
נכון.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כז

א לְדָוִד יְהוָה אוֹרִי וְיִשְׁעִי מִמִּי אִירָא יְהוָה מָעוֹז חַיַּי מִמִּי אֶפְחָד:ב בִּקְרֹב עָלַי מְרֵעִים לֶאֱכֹל אֶת בְּשָׂרִי צָרַי וְאֹיְבַי לִי הֵמָּה כָשְׁלוּ וְנָפָלוּ:ג אִם תַּחֲנֶה עָלַי מַחֲנֶה לֹא יִירָא לִבִּי אִם תָּקוּם עָלַי מִלְחָמָה בְּזֹאת אֲנִי בוֹטֵחַ:ד אַחַת שָׁאַלְתִּי מֵאֵת יְהוָה אוֹתָהּ אֲבַקֵּשׁ שִׁבְתִּי בְּבֵית יְהוָה כָּל יְמֵי חַיַּי לַחֲזוֹת בְּנֹעַם יְהוָה וּלְבַקֵּר בְּהֵיכָלוֹ:ה כִּי יִצְפְּנֵנִי בְּסֻכֹּה בְּיוֹם רָעָה יַסְתִּרֵנִי בְּסֵתֶר אָהֳלוֹ בְּצוּר יְרוֹמְמֵנִי:ו וְעַתָּה יָרוּם רֹאשִׁי עַל אֹיְבַי סְבִיבוֹתַי וְאֶזְבְּחָה בְאָהֳלוֹ זִבְחֵי תְרוּעָה אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה לַיהוָה:ז שְׁמַע יְהוָה קוֹלִי אֶקְרָא וְחָנֵּנִי וַעֲנֵנִי:ח לְךָ אָמַר לִבִּי בַּקְּשׁוּ פָנָי אֶת פָּנֶיךָ יְהוָה אֲבַקֵּשׁ:ט אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי אַל תַּט בְּאַף עַבְדֶּךָ עֶזְרָתִי הָיִיתָ אַל תִּטְּשֵׁנִי וְאַל תַּעַזְבֵנִי אֱלֹהֵי יִשְׁעִי:י כִּי אָבִי וְאִמִּי עֲזָבוּנִי וַיהוָה יַאַסְפֵנִי:יא הוֹרֵנִי יְהוָה דַּרְכֶּךָ וּנְחֵנִי בְּאֹרַח מִישׁוֹר לְמַעַן שׁוֹרְרָי:יב אַל תִּתְּנֵנִי בְּנֶפֶשׁ צָרָי כִּי קָמוּ בִי עֵדֵי שֶׁקֶר וִיפֵחַ חָמָס:יג לוּלֵא הֶאֱמַנְתִּי לִרְאוֹת בְּטוּב יְהוָה בְּאֶרֶץ חַיִּים:יד קַוֵּה אֶל יְהוָה חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל יְהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

מנדלה במטבח • אתגר 53

לוח מודעות

למעלה