חידות תורניות אשכול חידות תורניות

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
אני כבר שנים מכור לחידות ושאלות.
פותר כאלה, כותב כאלה, קורא כאלה. אפשר למצוא כמה שלי באשכול הזה.

ראיתי פה באתר המון אשכולות של חידות. המון. אבל משום מה, להפתעתי, כמעט ולא מצאתי (מלבד אשכול אחד מפוזר ומבולגן) חידות ושאלות תורניות מעניינות ומסודרות, שזה חבל.

זה חבל כי זה מחדד שיניהם של ישיבישערס, זה חבל כי זה מענג מוחם של אברכים עמלים, זה חבל כי זה מתבל את הלימוד וזה חבל כי זה תורה, אחרי הכל. וזה חשוב לנו הרבה יותר מאזורי תפוצה של ארנב הקטפוליבמבה האימתני או לנסות לנחש מילה רנדומלית.

קיצור אמרתי לעצמי בוא נרים את הכפפה, ונפתח אשכול חביב ומסודר של חידות ושאלות תורניות.

אפשר שאלות הלכתיות מסקרנות, שאלות עניין יהודי, שאלות בפשוטו של מקרא וכו׳ וכו׳.

רק כמה כללים חשובים:
לחדי החידות: בבקשה - רק שאלות שיש לכם תשובה מוכנה עליהן. לא פתחנו שו״ת סמס, אלא אשכול נחמד של חידות בעלות תשובה.

ולעוני התשובות: בבקשה לא להשתמש במאגרי מידע מקוונים למיניהם. קצת אידישע קאָפּ, חבר׳ה.

נא לא להספים ולכתוב הודעות של שווא והבל. רק שאלות, תשובות וניסיונות לתשובה, למען הסדר ושמירה על אשכול קריא ונוח.

אני אשתדל להעלות פה שאלות מדי פעם, מי שירצה יוכל להשתדל לפתור וגם להעלות שאלות משל עצמו.

בעזרת השם נעשה ונצליח

שאלה מס׳ 1 | התחום: עניין יהודי

למה רבי טרפון קידש 300 נשים?
אם יהיה קושי בפיתרון, נוסיף גם רמז בעז״ה.

sl disign

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
ועוד אחת מהפרשה: (עם לשון קצת שונה)
בי נערכו שבטים תמימים
גם דר נביא מגיד נעלמים
אם תקמוץ לראשי
ותסיר ממני חלומי
תמצא אחד מהרשעים
אשר בתהומות נבלעים
דותן
דתן

sl disign

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי

בקצב הזה צריך להרחיב החידות לספר בראשית כולו..
הבעיה היא שאין הרבה משחק בפרשה עצמה. (אלא אם מבקשים מילה. לא דמות ולא שם מקום, כמו 'הלזה' הקודמת).
לי אין בעיה עם זה.
ותודה רבה על החידות!

מתגעגע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
למכסה עתיק בפרשת בלק !!!
אמנם כתוב בתוס' השלם פ' שמות: ויש מדרשים שכתוב בהם בשעת מתן תורה נתקבצו כולם אצל קמואל, והתם משמע דקמואל אבי ארם היה בן בלעם נחור, [וכן מובא בלמכסה עתיק] אבל יש שם טעות דמוכח, כי כותב שם שבלעם הוא קמואל, וקמואל היה הרי בן נחור. ובהדר זקנים נכתב מתוקן: ויש מדרשים שכתוב בהם שנתקבצו כולם אצל קמואל, והתם משמע דקמואל אבי ארם היינו בלעם.
מה זה בעלי התוספות על הגדש"פ? יש את זה באוצר החכמה?

מתגעגע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
זה מתקיל אותי.
כי יעקב אבא של כל השבטים.
או שזה אחד מהשבטים עצמם וזה לא מתאים לשום דבר.
עכשיו אני רואה שחסרה מילה: אבי 'נשיא' שבט. (בהתחלה רציתי לכתוב 'אבי' במובן של נשיא ונכבד, כמו 'אבי אבי', בסוף כתבתי מה שכתבתי ויצא לא טוב. והריני לשלוח התנצלות)

דבי מ.

משתמש מקצוען
עכשיו אני רואה שחסרה מילה: אבי 'נשיא' שבט. (בהתחלה רציתי לכתוב 'אבי' במובן של נשיא ונכבד, כמו 'אבי אבי', בסוף כתבתי מה שכתבתי ויצא לא טוב. והריני לשלוח התנצלות)
עברתי על כל שמות אבות הנשיאים ולא מצאתי

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!

עברתי על כל שמות אבות הנשיאים ולא מצאתי
'נשיא' בהגדרתו אצלי הוא ראש שבט, נציג שבט, או נבחר מכל השבט. ויש כמה קבוצות כאלו בתורה.
לא היתה כאן כוונת התקלה..

sl disign

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מילה בפרשה:
כשאני חסר -
אני מתמלא מאחרים
אבל גם שולט על אחרים

כשאני מלא -
אני אבי שבט מישראל
ואם תשרוק את חלומי
בשושלת גד תמצאני
ואם תשוב תפתח חריקתי
במקום גועש תמצא גבורתי
חרי - והנה שלשה סלי חרי על ראשי
שפט בן חורי - נשיא שבט שמעון.
דברי הימים א' פ"ה פס' י"ד - חורי משושלת גד.
חורי - דברי הימים א' יא, לב - חורי מנחלי געש.

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
חרי - והנה שלשה סלי חרי על ראשי
שפט בן חורי - נשיא שבט שמעון.
דברי הימים א' פ"ה פס' י"ד - חורי משושלת גד.
חורי - דברי הימים א' יא, לב - חורי מנחלי געש.
יפה מאוד!
והפירוט של הניקוד כנראה מיותר.
בכל אופן נוסיף קצת הסבר על 'שולט על אחרים' = 'חורי' הוא מלך ושליט, כמו 'חורי הארץ' 'חורי יהודה'.

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
למה?
היה ממש חלק מהחידה.

התכוונתי לפירוט בפתרון.
בגלל שלא פירטת, הנחתי שהנחת שזה כבר מובן לכל.

והנה עוד מילה, מהפרשה בלבד:
אני מתהפך לכל כיוון, קרבי הוא מעשר מכל חלק בגופי
אם תוסיף שישים בראשי, במקרא תמצאני לבדי

דבי מ.

משתמש מקצוען

התכוונתי לפירוט בפתרון.
בגלל שלא פירטת, הנחתי שהנחת שזה כבר מובן לכל.

והנה עוד מילה, מהפרשה בלבד:
אני מתהפך לכל כיוון, קרבי הוא מעשר מכל חלק בגופי
אם תוסיף שישים בראשי, במקרא תמצאני לבדי
מים
ס- מים

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
זה לא זה. למרות שזה גם יפה מאוד ומשתלב כמעט עם כל ההגדרה!! חוץ משני משפטים: 'בפרשה בלבד' ו'לבדי' (המילה סמים כתובה מספר פעמים). [והאמת שגם 'מעשר' לא נכנס חלק, כי זה רק רבע מכל צד]

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט מ'

צז מָה אָהַבְתִּי תוֹרָתֶךָ כָּל הַיּוֹם הִיא שִׂיחָתִי:צח מֵאֹיְבַי תְּחַכְּמֵנִי מִצְוֹתֶךָ כִּי לְעוֹלָם הִיא לִי:צט מִכָּל מְלַמְּדַי הִשְׂכַּלְתִּי כִּי עֵדְוֹתֶיךָ שִׂיחָה לִֿי:ק מִזְּקֵנִים אֶתְבּוֹנָן כִּי פִקּוּדֶיךָ נָצָרְתִּי:קא מִכָּל אֹרַח רָע כָּלִאתִי רַגְלָי לְמַעַן אֶשְׁמֹר דְּבָרֶךָ:קב מִמִּשְׁפָּטֶיךָ לֹא סָרְתִּי כִּי אַתָּה הוֹרֵתָנִי:קג מַה נִּמְלְצוּ לְחִכִּי אִמְרָתֶךָ מִדְּבַשׁ לְפִי:קד מִפִּקּוּדֶיךָ אֶתְבּוֹנָן עַל כֵּן שָׂנֵאתִי כָּל אֹרַח שָׁקֶר:
נקרא  2  פעמים

אתגר AI

משיב הרוח • אתגר 129

לוח מודעות

למעלה