"איסטניסטים – חייהם אינם חיים"

מה הענינים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מדהים!
תופעת טבע מדהימה שקיבלה חיות במיוחד באשכול זה.
מיהו בן אדם נורמלי? - אני
מי שמעלי - גובל בשגעון
ומי שמתחתי - ממש לא נורמלי
כך גם כאן, כל אחד נשאר איתן בדעתו, כי בעצם מי שאיסטניס יותר ממנו - דורש טיפול, ומי שפחות ממנו - מוזנח.
כל אחד כאן חותך בצורה מדויקת מה נקרא אצלו בגדר הנורמליות (לאכול בידיים אולי?) ומה לא נורמלי (לשתות שלוק משקית חלב), ואולי יש פרמטרים אחרים של אנשים שונים?
אני למשל, לא איסטניסית כזו גדולה, אבל אם מישהו ידבר לידי עם אוכל בפה, כל נימוסי הטובים יעזבו אותי - ואברח משם, או אסתכל על הרצפה. הגיוני מאד בעיני שאחרים לא ינהגו כך, ואפילו לא ירגישו, לכן הם צריכים טיפול? או אולי אני צריכה את הטיפול
יש כאן מישהו שקיבל דעה של מישהו אחר? - שיצביע.
ואין לי נגד טיפול פסיכולוגי, ההפך, אני בעד, אבל גם בעד טיפול פסיכולוגי לעקרות בית שמפריע להם שדורכים על הרצפה הרטובה שהם שטפו, וגם טיפול פסיכולוגי למורות שמפריע להם שיש על השולחן של הבנות אפילו טישו אחד.

yaeli

משתמש צעיר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אני באמת חושבת שהעניין מוצה מכל הכיוונים אז לתועלת כולם אצטט מהמילון:
אִיסְטְנִיס
אדם עדין ואנין טעם, הנרתע מכל דבר שיש בו גסות או כיעור.

והנה עוד ציטוט ממסכת תמיד:
"תניא לא ישתה אדם מים ויתן לתלמידו אלא אם כן שפך מהן ומעשה באחד ששתה מים ולא שפך מהן ונתן לתלמידו ואותו תלמיד איסטניס היה ולא רצה לשתות ומת בצמא באותה שעה אמרו לא ישתה אדם מים ויתן לתלמידו אא"כ שפך מהן." ~ תמיד, כ"ז, ב'

לכל החכמים והמאבחנים המנוסים, רגישות יתר באוכל זו אינה אובססיה, לא כפייתיות ובטח לא מחלת נפש שיועיל לה פסיכיאטר.
הייתי קוראת לה - "מגבלה".

ובתור מגבלה שמאד לא פשוט לחיות איתה, אנשים אלו מצפים ממכם לטיפה התחשבות. ממש כפי שהייתם מתחשבים בכל אדם אחר שיש לו מגבלה פיזית הנראית לעין ולא הייתם פוטרים אותו לנפשו בטוענה של "אל תבוא בדרישות, טפל ב'בעיה' שלך".

נכון, לכל אחד יש הזכות לעשות בביתו כרצונו. אבל נדרש מאיתנו גם להקריב קצת כשמדובר בצרכים של מישהו אחר, במיוחד אם הוא עלול להשאר רעב...

album

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
נכתב ע"י מה הענינים;1661907:
אני למשל, לא איסטניסית כזו גדולה, אבל אם מישהו ידבר לידי עם אוכל בפה, כל נימוסי הטובים יעזבו אותי - ואברח משם, או אסתכל על הרצפה. הגיוני מאד בעיני שאחרים לא ינהגו כך, ואפילו לא ירגישו, לכן הם צריכים טיפול? או אולי אני צריכה את הטיפול

כן ב"ה הבנו שאת בסדר :)

דיברנו על תגובות לא שגרתיות שמפריעות לתפקוד השוטף של הבנ"א (לפי תיאורי פותח האשכול!!)

אני לא מבינה:mad: כל אחד פה מסתכל על עצמו, כמה שהוא מסתדר או לא ואיך לומר לצד השני וכו'
אתם לא שמים לב שבתווך עומד אדם אובד עצות, שחייו אינם חיים ואתם אומרים לו שהוא מתנהג בצורה נורמטיבית???
אתם לא שומעים שהוא ממש סובל?????
המצב הזה רגיל שכל שבת היא סיוט בשבילו???
:eek::eek::eek:

האמת שבדרך

משתמש פעיל
נכתב ע"י album;1662027:

דיברנו על תגובות לא שגרתיות שמפריעות לתפקוד השוטף של הבנ"א (לפי תיאורי פותח האשכול!!)

אני לא מבינה:mad: כל אחד פה מסתכל על עצמו, כמה שהוא מסתדר או לא ואיך לומר לצד השני וכו'
אתם לא שמים לב שבתווך עומד אדם אובד עצות, שחייו אינם חיים ואתם אומרים לו שהוא מתנהג בצורה נורמטיבית???

קצת דרמטי.... אבל צודק בהחלט.

album

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
נכתב ע"י האמת שבדרך;1662040:
קצת דרמטי.... אבל צודק בהחלט.

התקשו כאן לקלוט את המצב...
אין ברירה, הסמיילים הם המוצא האחרון....
[מקווה שזה יעזור!!! :cool:]

אות ומופת

משתמש מקצוען
נכתב ע"י album;1662027:

נכון שזה לא מצב רגיל. אבל הוא בכל זאת לא נובע רק מהאיסטניסיות, אלא מהשילוב שלה עם הרגלי אכילה לא-מי-יודע-מה.

לא שאני בדעה שמדובר בהרגלים לא נורמטיביים ושהוא צריך להחרים מהיום את הורי אשתו; בתור ילדה התארחתי לארוחה, והתאמצתי להתנהג באופן סופר-מנומס, עד שהגיע הצ'יפס לשולחן, וכל אחד לקח ממנו לצלחת בידיים... יש לי קרובי משפחה שאחד מהמשפחה נגעל לאכול ממה שאני מבשלת, כי מה לעשות, המטבח שלי לא מבריק. ועם זה, באותה משפחה נוהגים לנגב ידיים מלוכלכות מהאוכל, במגבת ציבורית, במקום לשטוף אותן... ובכל זאת, אפשר לומר שאם הוא היה נוחת ל80% מהמשפחות האחרות, הוא היה מסתדר יופי.

מנדי שלום

משתמש פעיל
נכתב ע"י זהבה גרין;1662070:
שפעם אחת יקיא להם בפרצוף ומאז יהיה שקט!!!
אולי את תקיאי בפנים של חמותך וגיסתך,
לא יודע איך תרגישי אז,
את זה אני מותיר לך

השראה

משתמש רשום
האמת, מהתגובות פה נראה שכל אחד לקח את הצד שנוח לו לקחת ומשם יעץ עצות וזרק תגובות.

מי שמזדהה עם הגיסים שלא איכפת להם מי נגע באוכל או מי אכל מהכף קודם, די ניסה לשלוח לטיפול את נושא האשכול או לפחות הזדעזע מהאיסטינסטיות ( או איך שלא אומרים את זה)

מי שמזדהה עם האברך שמזדעזע וסובל מגילויי חוסר דרך ארץ והסחבקיות שהולכים במשפחה של אשתו פתח במתקפה על הגסים ומי שנוהג כמותם.

הענין פה זה לא לנרמל את אחד הצדדים אלא לתת פתרונות!

זהבה גרין

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
שיחכה עד שיחתן את בתו ויראה איך שהחתן שלו סובל
האימרא אומרת שכל אחד אוהב רק את הדגים של אמא שלו

יונה יונה

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י השראה;1662146:
האמת, מהתגובות פה נראה שכל אחד לקח את הצד שנוח לו לקחת ומשם יעץ עצות וזרק תגובות.

מי שמזדהה עם הגיסים שלא איכפת להם מי נגע באוכל או מי אכל מהכף קודם, די ניסה לשלוח לטיפול את נושא האשכול או לפחות הזדעזע מהאיסטינסטיות ( או איך שלא אומרים את זה)

מי שמזדהה עם האברך שמזדעזע וסובל מגילויי חוסר דרך ארץ והסחבקיות שהולכים במשפחה של אשתו פתח במתקפה על הגסים ומי שנוהג כמותם.

הענין פה זה לא לנרמל את אחד הצדדים אלא לתת פתרונות!

ממממ.... אני ממש נגד הגיסים הגסים והוולגריים הנ"ל. (ואם היו לי כאלו הם כבר היו מקבלים שטיפה........)
ואני עדיין חושבת שהוא צריך עזרה מיקצועית.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י בנימין41;1661855:
רק לי מפריע שכולם כותבים "איסטניסטים"
במקום איסטניסים?

אתה בטוח?
כי אני יודעת שלפי התורה באמת אמרו איסטניס (למשל- במדרש רבא על פרעה בפרשת דברים אם אני לא טועה), אבל היום זה הפך לאיסטניסט על משקל אידיאליסט וכו.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י 3 פינות;1661690:
קצת מעניין אותי לקרוא תגובה שמדברת על החיים בישיבות בלשון נקבה....

שמחה שמעניין:).

אם הייתי כותבת רק על מה שאני חווה, לא הייתי מרוויחה כסף כמעט..
החכמה היא להתעניין ולדעת ולחקור את השוק ואת קהל היעד גם אם הוא לא אני. אחרת איך אשווק מוצרים שאני לא קהל היעד ואינני צורכת?

(וכנראה התיאורים של בעלי חיים ומעניינים:)).

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י ארבע;1661852:
לא ידעתי שפרוג הוא פורום לאנשי מקצוע מתחום הנפש... כמה קל לשלוח אדם לטיפול באבחת מקלדת. בתור מי ומה בדיוק אתם עושים זאת - בתור מטפלים? (שאולי גם אז ניתן לטעון שאתם נוגעים בדבר) בתור כאלו שחוו טיפול בעצמם בתחום הזה, וחייהם נשתנו מן הקצה אל הקצה?

אני לא איסטניסית, אבל יכולה להניח שהתופעות המסבות סבל לאותו אדם לא נגרמו בחלל ריק. אולי מישהו ישב על מצעיו והשאיר אותם מוכתמים? יכולה לספר על עצמי שהתארחתי אצל משפחה והמארחת באה והתיישבה בטבעיות על מיטתי ברגליים חשופות ומשוכלות שגילו כף רגל לא נקייה בעליל, ובפעם אחרת סיפרה בתום לב שהמצעים שעל מיטותינו, האורחים - משומשים, אבל ישנו עליהם רק יומיים. הייגנת הגוף שם לא משהו, למה שלא אגעל עד עמקי נשמתי?

מה בדיוק ההבדל בין להגניב שלוק מבקבוק חלב שבמקרר ובין טבילת הכף האישית שהוכנסה אל הפה פעם אחר פעם אל קערות ההגשה המרכזיות? הרוק אינו אותו רוק?

התנהגויות אלו מאפיינות גם בני אדם הטוחנים בפה פתוח ומשיחין בשעת הסעודה (וההשפרצות, ירחם המרחם). וכן, אם הצלחת שלי חטפה ממטרים, זכותי המלאה לחדול מלאכול באותו הרגע.

יאללה, המלצות למטפלת פלוס מימון תתקבלנה באישי.

בתור אחת שהבינה שהעולם הבין שהיום לכל בעיה יש טיפול!! וזה בכלל לא בושה ללכת לטפל..ואנשים היום בוחרים לטפל במקום לסבול.....
יבוא יום וזה יכנס גם לציבור שלנו המודעות הגדולה לטיפולים והבושה תעלם.
לצערי לא הלכתי אף פעם לטיפול מכל סוג שהוא גם בגלל הרתיעה והבושה וגם מחוסר תקציב אבל לא היה מזיק לי ולכל אחד טיפול פסיכולוגי. בעולם היום זה מאוד מאוד רגיל שלכל אחד יש פסיכולוג על כל בעיה (מבעיות אוכל ושינה ודאגת פרנסה וחברה וכו ועד בעיות רציניות ועמוקות)
ושלא יעלה על הדעת שאני צריכה באמת פסיכולוגית (הנה הבושה) אבל אף פעם לא היה מזיק לי לו מישהי תשב איתי ותדבר איתי על איך לדוגמה היה להיות הקטנה במשפחה ואיך זה משפיע על החיים שלי היום...וזה לצורך הדוגמה כמובן...
בקיצור שורה תחתונה - מדובר על בן אדם שסובל, על הסביבה שסובלת ממנו (אישתו,חמותו) אז למה לא לטפל???? למה להגיד - זה רגיל והכל בסדר וזה הכי נורמלי שהוא מקיא ולא מסוגל לאכול שם?

חלומי

משתמש פעיל
נכתב ע"י יעל א;1661428:
אני חושבת שכדאי לו לפתוח שיחה עם המשפחה ןלספר להם על הבעיה שלו, שיבינו וינסו להתחשב (שיגיעו להבנה שלו יש בעיה, וממילא לא יפגעו)

לא נראה לי שמדובר כאן במצב מוגזם,
והתגובה של יעל הכי לעניין,
רק אולי כדאי שאשתו תעשה את זה בצורה יפה וחכמה היא הרי אחות שלהם וזה יותר מתקבל ופחות דרמטי, אחים יכולים להעיר אחד לשני...

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
נכתב ע"י DigiTali;1662292:
בתור אחת שהבינה שהעולם הבין שהיום לכל בעיה יש טיפול!! וזה בכלל לא בושה ללכת לטפל..ואנשים היום בוחרים לטפל במקום לסבול.....
יבוא יום וזה יכנס גם לציבור שלנו המודעות הגדולה לטיפולים והבושה תעלם.
לצערי לא הלכתי אף פעם לטיפול מכל סוג שהוא גם בגלל הרתיעה והבושה וגם מחוסר תקציב אבל לא היה מזיק לי ולכל אחד טיפול פסיכולוגי. בעולם היום זה מאוד מאוד רגיל שלכל אחד יש פסיכולוג על כל בעיה (מבעיות אוכל ושינה ודאגת פרנסה וחברה וכו ועד בעיות רציניות ועמוקות)
ושלא יעלה על הדעת שאני צריכה באמת פסיכולוגית (הנה הבושה) אבל אף פעם לא היה מזיק לי לו מישהי תשב איתי ותדבר איתי על איך לדוגמה היה להיות הקטנה במשפחה ואיך זה משפיע על החיים שלי היום...וזה לצורך הדוגמה כמובן...
בקיצור שורה תחתונה - מדובר על בן אדם שסובל, על הסביבה שסובלת ממנו (אישתו,חמותו) אז למה לא לטפל???? למה להגיד - זה רגיל והכל בסדר וזה הכי נורמלי שהוא מקיא ולא מסוגל לאכול שם?

(כמעט) הכל יפה ונכון, אבל עדיין לא בטוח שטיפול פסיכולוגי הוא הנחוץ כאן.
אולי הוא צריך טיפול בקטע התחושתי, למשל? אולי בירור למה רפלקס ההקאה שלו עירני למדי ואיך אפשר לטפל בזה? ההתמודדות הרגשית שלו היא רק פן אחד בעניין, וההתייחסות בלבדית אליה פשוט נתפסת לי שטחית (כנראה משום ש, תתפלאי לשמוע, טיפולים רגשיים דווקא נהיו נורא 'אין').

אות ומופת

משתמש מקצוען
נכתב ע"י חלומי;1662328:
לא נראה לי שמדובר כאן במצב מוגזם,
והתגובה של יעל הכי לעניין,
רק אולי כדאי שאשתו תעשה את זה בצורה יפה וחכמה היא הרי אחות שלהם וזה יותר מתקבל ופחות דרמטי, אחים יכולים להעיר אחד לשני...

כבר נאמר בתחילת האשכול שזה לא שייך כלל.

אולי תפסיקו לנתח אותו כאן לגזרים ולריב ביניכם אם הוא צריך טיפול או לא צריך טיפול - ותנסו לחשוב בשבילו על טיפים ועצות מעשיים, מלבד ללכת לטיפול?

סא איור

מהמשתמשים המובילים!
איור וציור מקצועי
ממש לא קשור אבל נראה לי שיש צורך דחוף בלשלוח לטיפול את מי שמעריץ ומאדיר כ"כ את האופנה הפסיכולוגית;):cool:
חלק מהתגובות כאן זה נשמע שמי שלא מבקר מידי פעם אצל פסיכ' -הוא לא נורמלי.:)

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
טיפול הוא לא מילה גסה.

אני חושבת שאינסטניסיות הוא קושי מפורש, שצריך ללמוד לחיות איתו. אני לא מדברת על הסובבים, שיכולים להגיע מעולם אחר והזוי, אלא על דברים של יומיום שמפריעים לאיסטניס.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט מ'

צז מָה אָהַבְתִּי תוֹרָתֶךָ כָּל הַיּוֹם הִיא שִׂיחָתִי:צח מֵאֹיְבַי תְּחַכְּמֵנִי מִצְוֹתֶךָ כִּי לְעוֹלָם הִיא לִי:צט מִכָּל מְלַמְּדַי הִשְׂכַּלְתִּי כִּי עֵדְוֹתֶיךָ שִׂיחָה לִֿי:ק מִזְּקֵנִים אֶתְבּוֹנָן כִּי פִקּוּדֶיךָ נָצָרְתִּי:קא מִכָּל אֹרַח רָע כָּלִאתִי רַגְלָי לְמַעַן אֶשְׁמֹר דְּבָרֶךָ:קב מִמִּשְׁפָּטֶיךָ לֹא סָרְתִּי כִּי אַתָּה הוֹרֵתָנִי:קג מַה נִּמְלְצוּ לְחִכִּי אִמְרָתֶךָ מִדְּבַשׁ לְפִי:קד מִפִּקּוּדֶיךָ אֶתְבּוֹנָן עַל כֵּן שָׂנֵאתִי כָּל אֹרַח שָׁקֶר:
נקרא  7  פעמים

אתגר AI

משיב הרוח • אתגר 129

לוח מודעות

למעלה