איך יתכן שמשתלם לקנות דירה עם משכנתא?

מירונה

משתמש פעיל
יש לי הצעה לדירה עם משכנתא של 1,300,000
בחישוב פשוט יוצא שהתשלום הכולל עבור ההלוואה עם הריביות וההצמדה אחרי 30 שנה יהיה באזור ה 3,000,000 o_O
תוסיפו על זה את ההון העצמי שמשולם בהתחלה.. שכירות של 60 שנה לא מגיעה לסכום הזה.. ובשכירות יש תשלומים חודשיים יותר נמוכים ונוחים
אז איך למען השם משתלם לקנות דירה?
גם אם המחיר של הדירה יעלה בעוד 30 שנה לא מסתבר שיכסה את עלויות ההצמדה והריבית, איפה הכדאיות פה?

אני טועה?

bracha5

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אוטומציה עסקית
1. מי אמר שמשתלם. תשאל את @עו"ד נתן רוזנבלט ...
2. יש קשר בין מכירי השכירות למחיר הדירות. בקרוב כנראה תהיה קפיצה במחירי השכירות בערים מבוקשות

ari1980

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בחישוב פשוט יוצא שהתשלום הכולל עבור ההלוואה עם הריביות וההצמדה אחרי 30 שנה יהיה באזור ה 3,000,000 o_O
תוסיפו על זה את ההון העצמי שמשולם בהתחלה.. שכירות של 60 שנה לא מגיעה לסכום הזה.. ובשכירות יש תשלומים חודשיים יותר נמוכים ונוחים
גם אם המחיר של הדירה יעלה בעוד 30 שנה לא מסתבר שיכסה את עלויות ההצמדה והריבית, איפה הכדאיות פה?

אני טועה?
זה קצת מוגזם צפי כזה. בטח הרבה מדד שם.
הכל בהנחה שהריביות האלה ישארו ל30 שנה. וזה לא סביר. ככל הנראה תוך שנה וחצי שנתיים יהיה ירידה משמעותית.

במשכנתא נכונה נכון להיות זה ייצא בערך 2.6 ל30 שנה. וככל שתקצרו תקופה יירד משמעותית. וזה עוד לפני מיחזורים עתידיים

התמר

משתמש פעיל

אני טועה?
אבל כאן יש לך אחרי הרבה שנים דירה משלך.

ובשכירות זה כסף שהולך נטו לפח...

הון ובית

נדל"ן. משכנתאות. כלכלת המשפחה
מנהל
מנוי פרימיום

אני טועה?
אם התכוונתם לשאלה - מה יותר נכון: השקעה בדירה או בשוק ההון, זה וויכוח ישן נושן, וכבר נכתבו עליו אשכולות רבים.
[כיום, השקעה בשוק ההון לטווח ארוך נכונה יותר וכדאית יותר, אבל אני לחלוטין לא מייעץ ככה בטח לא באופן גורף, ובכלל..]
אם התכוונתם לשאלה, למה לקנות בכלל דירה?
אז יש לזה היבטים נוספים רבים מהפן האישי, של יציבות נפשית ועוד.
מעבר לכך, שב30 שנה הדירות בארץ התייקרו "קצת".. שאת זה לא נראה שלקחתם בחשבון.

התמר

משתמש פעיל
[כיום, השקעה בשוק ההון לטווח ארוך נכונה יותר וכדאית יותר, אבל אני לחלוטין לא מייעץ ככה בטח לא באופן גורף, ובכלל..]
אם זה נכון יותר מדוע לא תמליצו עליו, רק בגלל יציבות נפיש. או פחד שבשעת משבר ימכור אדם את תיק המניות שלו ?!
היינו שלו יצוייר אדם יציב שאין לו את הבעיות הנ''ל הייתם אכן ממליצים לו לא לקנות דירה אלא להשקיע בשוק ההון ?

כלומר, מבחינת עליית ערך נכס ושכירות שמשולמת עדיין שוה יותר להשקיע בשוק ההון ?

ובנוסף ,האם זה נכון לאדם שבדירה יכול לקבל משכנתא גבוהה, ואילו מול שוק ההון שם צריך דוקא הון עצמי,

מירונה

משתמש פעיל
זה קצת מוגזם צפי כזה. בטח הרבה מדד שם.
הכל בהנחה שהריביות האלה ישארו ל30 שנה. וזה לא סביר. ככל הנראה תוך שנה וחצי שנתיים יהיה ירידה משמעותית.

במשכנתא נכונה נכון להיות זה ייצא בערך 2.6 ל30 שנה. וככל שתקצרו תקופה יירד משמעותית. וזה עוד לפני מיחזורים עתידיים
עדיין זה יוצא כפול ממחיר הדירה
אם התכוונתם לשאלה - מה יותר נכון: השקעה בדירה או בשוק ההון, זה וויכוח ישן נושן, וכבר נכתבו עליו אשכולות רבים.
השקעה זה סיפור אחר. זו דירה למגורים. מדד איכות השינה בדירה לא נקבע לפי המחיר שלה בלוח המכירות.
וגם אם המחירים עולים, לא מסתבר שיעלו ביותר מ 100%, ואם המחיר שיתקבל תמורת הדירה לא מכסה את המחיר הכולל ששולם עבורה = הפסד!

ישראל ברג

משתמש חדש

אני טועה?
במצב של הריבית עכשיו צריך באמת לבדוק האם משתלם.

טרינום

משתמש פעיל
העניין הוא שאין מה להשוות להשקעה אחרת, כי רכישת דירה למגורים זו לא השקעה. זו קנית מוצר.
אנשים רוצים לחיות בדירה משלהם ולא לעבור מדירה לדירה בשכירות. ויש כאלו ששוה להם לשלם על זה כסף.

כמובן שאפשר לחשוב על זה גם מהבחינה הכלכלית, אבל מה שאני באה לומר זה שזה לא השיקול היחיד.
ומעלה שוב את הנקודות שכבר אמרו כאן- שיקולים כלכליים לקניית דירה:
1. עליה עתידית במחירי הדירות
2. עלייה עתידית בשכירות
3. ירידה צפויה בריביות
4. לאחר 30 שנה אתה נשאר עם דירה ביד.

בהצלחה!

מיכי82

משתמש פעיל
אם זו התשובה (וכוונתך על מחירי השכירות כנראה, כי זו היית השאלה) אזי גם המשכנתא ככל שהיא צמודה התייקרה במקביל.

710

משתמש פעיל
בשכירות זה כסף שהולך נטו לפח...
לא הכי חכם לחזור על המנטרה הנדושה הזאת כל הזמן...

יש פה מישהו שמסביר
שהוא הולך לשלם על לקנות דירה
3.400.000
במקום לשלם 1.500.000 לשכירות של 60 שנה
אז לא השכירות זה כסף לפח
לקנות דירה זה לזרוק ריביות לפח!!!

אם הוא יקח את ה400,000 שקל של ההון עצמי של הדירה
והוא ישים את זה בשוק ההון
בתשואה סבירה של 5 אחוז
יהיה לו אחרי 60 שנה- 7.471.674 שקל!
(בניכוי השכירות זה יוצא- 6 מיליון שקל!)

והעיקר זה שבנתים הוא חי חיים נורמאלים ללא משכנתא רצחנית...

ראובן 23

משתמש מקצוען
למה שאנשים עושים את החישוב הזה הם שוכחים לחשב את העלייה במחירי השכירות.
כמה עלה לפני 30 שנה לשכור דירה ברחוב חזון איש בבני ברק/ברחוב מלכי ישראל ירושלים.
וכמה זה יעלה לדעתכם בעוד 30 שנה.

ראובן 23

משתמש מקצוען
לא מדבר על החוסר יציבות.
שפתאום בעל הבית הנחמד מוכר את הדירה והרוכשים רוצים לגור בה.
ואתם בתזמון שלא תמיד נח לכם מחפשים דירה אחרת והעלויות המטורפות של כל מעבר כזה.

אליעזר המתוק

משתמש צעיר
באופן כללי נדל"ן זה העסק הכי יציב והכי משתלם לתווך הארוך
דיברו על מחירי השכירות שיעלו אבל גם מחיר הנכס עולה
דירת 3 חדרים בירושלים לפני 30 שנה עלתה 300 אלף ש"ח ולפני 15 שנה 700 אלף ש"ח והיום 1,700,000 ש"ח
במניות תשואה של 5 % זה הרבה, כנגד הסיכוי יש סיכון
בכל אופן יש הסתיגות לגבי עלות המשכנתא, לקחת משכנתא של 1,300,000 ש"ח זה מוגזם .
בקיצור לעניות דעתי כן להשקיע בנדל"ן, לא במחיר מופקע
אם אין למישהו אפשרות לקנות דירה עבור מגורים בשבילו שיקנה במחיר ראלי דירה להשקעה

A052

משתמש סופר מקצוען
שכירות של 60 שנה לא מגיעה לסכום הזה
הוספתם את מחירי ההובלה בין דירות ב60 שנה האלו?
את הסכומים של עוגמת הנפש של ההודעה על פינוי תוך X זמן?
את העוגמת נפש על התקלות בדירה שלא תמיד מסודרות מהר?

וחוץ מזה שזה בין השאר הסיבה לתוכניות של שכירות ארוכת טווח בפיקוח ממשלתי, שלא כ"כ מתקדמות.

הרב הגו-N

משתמש פעיל

אני טועה?
לדעתי הניתוח הוא כזה,
אתה טוען שבשלושים שנה תשלם 1,700,000 ש"ח לפח
אז יש כאן לפחות 3 היבטים:
1. כלכלי
2. רגשי
3. נוחות
מבחינה כלכלית, אתה חוסך שכירות 30 שנה, כמה זה יוצא? יהיו עליות מחירים של השכירות, וגם של מחיר הדירה.
(תחשוב על אדם שקנה דירה בירושלים לפני 30 שנה ולקח משכנתא 60,000 $ ייתכן שהוא לא מודה לה' בכל פעם שיורד לו ההחזר החודשי למרות שהוא שילם 70,000 $ ריביות?)
רגשית ונוחות משתנים מאחד לשני, תחשוב איך זה לגביך.

צביה CPA

משתמש סופר מקצוען
שכירות של 60 שנה לא מגיעה לסכום הזה
דירה שעולה היום 1.7 מליון, השכירות בגינה היא כ4,000 ש"ח לחודש.
ל60 שנה - מדובר ב2,880,000 ש"ח הכנסות שכירות / חיסכון הוצאות שכירות - נכון להיום. מחירי השכירות עולים עם השנים!!!
בנוסף, מחירי הדירות למגורים עלו בעשור האחרון ב100%, לפחות באיזורים נבחרים, ב30 שנה מדובר בהרבה יותר.

710

משתמש פעיל
לא הכי חכם לחזור על המנטרה הנדושה הזאת כל הזמן...

יש פה מישהו שמסביר
שהוא הולך לשלם על לקנות דירה
3.400.000
במקום לשלם 1.500.000 לשכירות של 60 שנה
אז לא השכירות זה כסף לפח
לקנות דירה זה לזרוק ריביות לפח!!!

אם הוא יקח את ה400,000 שקל של ההון עצמי של הדירה
והוא ישים את זה בשוק ההון
בתשואה סבירה של 5 אחוז
יהיה לו אחרי 60 שנה- 7.471.674 שקל!
(בניכוי השכירות זה יוצא- 6 מיליון שקל!)

והעיקר זה שבנתים הוא חי חיים נורמאלים ללא משכנתא רצחנית...

למה שאנשים עושים את החישוב הזה הם שוכחים לחשב את העלייה במחירי השכירות.
כמה עלה לפני 30 שנה לשכור דירה ברחוב חזון איש בבני ברק/ברחוב מלכי ישראל ירושלים.
וכמה זה יעלה לדעתכם בעוד 30 שנה.
אפילו אם ניקח בחשבון הכפלה במחיר השכירות
יש מיליון וחצי שקל לטובת שוק ההון.
והעיקר זה כמו שכתבתי
לא להיות משעובד בינתיים למשכנתא מטורפת

ראובן 23

משתמש מקצוען
אפילו אם ניקח בחשבון הכפלה במחיר השכירות
יש מיליון וחצי שקל לטובת שוק ההון.
והעיקר זה כמו שכתבתי
לא להיות משעובד בינתיים למשכנתא מטורפת

ממש לא,
בהשקעות עם סיכון אתה תקבל 8 אחוז ומעלה תשואה
תאמין לי שאני ורבים כאן מכירים את שוק ההון ואף משקיעים ומעודדים להשקיע בשוק ההון.
אבל כאן זה בפורום של יעוץ משכנתא.
והנושא הוא רכישת בית מול שכירות.(ולא האם להשקיע בשוק ההון)
אז במטותה ממך יש אשכול ענק על השקעות והוא לא כאן.

אולי מעניין אותך גם...