אוטיזם? אספרגר? איזו מילה מפחידה...

• פותח הנושא tovat
  • פורסם בתאריך

ברכה וישועה

משתמש פעיל
לכל המצהירים שאנשים על הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוה יכולים לנהל מערכת נישואין נורמלית (ואפילו טוב מאחרים)
ממליצה מאד לקרוא את הספר המצוין
החצי השני של הקשת / ד"ר פנינה ארד
אח"כ ספרו לי אם שיניתם את דעתכם....
ואגב מובאים שם גם מקרים של נישואין שלא במסגרת שידוך... ובהם רוב התסמינים צפו או הוחמרו מאד רק אחרי הנישואים או הולדת הילדים (וזה בלי להיכנס לרכיב הגנטי החזק)
זה על גבר אן אישה, מכירים גברים עם אוטיזים נשאים שחיים בסדר גמור

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
לכל המצהירים שאנשים על הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוה יכולים לנהל מערכת נישואין נורמלית (ואפילו טוב מאחרים)
ממליצה מאד לקרוא את הספר המצוין
החצי השני של הקשת / ד"ר פנינה ארד
אח"כ ספרו לי אם שיניתם את דעתכם....
ואגב מובאים שם גם מקרים של נישואין שלא במסגרת שידוך... ובהם רוב התסמינים צפו או הוחמרו מאד רק אחרי הנישואים או הולדת הילדים (וזה בלי להיכנס לרכיב הגנטי החזק)
היא כותבת
ראשית, חשוב להבין כי מבחינה פיזית, גברים על הקשת האוטיסטית נראים רגילים לחלוטין. לעיתים קרובות, בשלבים הראשונים של הזוגיות, הם אינם מפגינים את שונותם הנוירולוגית והיא נותרת סמויה. רבים מהם מצליחים למצוא נישה תעסוקתית שבה הם מנצלים היטב את כישוריהם הייחודיים ומסגלים לעצמם אסטרטגיות פיצוי שיאפשרו את השתלבותם בזירות החברתיות בחייהם. רבים מהגברים עם אוטיזם ניחנו בתכונות כובשות המושכות בנות זוג פוטנציאליות: הם מאוד אינטליגנטים, מעניינים, יצירתיים ויוצאי דופן.

איני מסכים עם דברים אלו
אדם מתפקד ומפרנס אינו ASD [אולי מקרים מיוחדים מאוד].
אוטיסטים בתפקוד גבוה זה דבר שרואים אותו בשיחה של כמה דקות.
אם הוא ASD אז זה מתבטא בצורה משמעותית ובולטת בהתנהלות בחיי היום יום.

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
למה להתעלם מהמציאות?
ASD היא אבחנה שבמהותה היא תקשורת לא תקינה!!
למה להסתיר כזה דבר??
למה לאמלל שני בני אדם רק כי אנחנו לא מוכנים לקבל את המציאות ולהתמודד איתה??
בעית תקשורת היא בעיה להקשר, להתמסר, לתקשר, להפתח, לפרש סיטואציות, לחיות חיים הדדיים, להבין רגשות.
זה בדיוק הדברים שהכי נדרשים בחיי נישואין
מי שקיבל אבחנה אז הוא לוקה בדיוק בדבר הזה. וחסר לו בדיוק את הכלים שצריך בשביל חיי נישואין!!
יש מספיק לקויות אחרות שאפשר לשדך ביניהם
אבל לשלוח בחורה בריאה לחיים כאלו בלי להגיד את זה מראש
זה פשוט רשעות.
ואל תגידו שיראו לבד בפגישות, כי גם לכם ההורים לקח הרבה זמן לזהות את הלקות של הילד שלכם, למה אתם חושבים שבחור/ה תמימ/ה יכולים לעלות על זה ב-10 שעות.

ויש לי ילדת תקשורת...

תנתוש

משתמש רשום
היא כותבת
ראשית, חשוב להבין כי מבחינה פיזית, גברים על הקשת האוטיסטית נראים רגילים לחלוטין. לעיתים קרובות, בשלבים הראשונים של הזוגיות, הם אינם מפגינים את שונותם הנוירולוגית והיא נותרת סמויה. רבים מהם מצליחים למצוא נישה תעסוקתית שבה הם מנצלים היטב את כישוריהם הייחודיים ומסגלים לעצמם אסטרטגיות פיצוי שיאפשרו את השתלבותם בזירות החברתיות בחייהם. רבים מהגברים עם אוטיזם ניחנו בתכונות כובשות המושכות בנות זוג פוטנציאליות: הם מאוד אינטליגנטים, מעניינים, יצירתיים ויוצאי דופן.

איני מסכים עם דברים אלו
זה בכלל לא נכון מה שאתה אומר
אנשים עם asd יכולים לפרנס (בפרט אלה שחכמים מאד ונמשכים לתחום המחשבים,שזה תחום שמאד מאד מסתדר עם סוג הלקות)
ובכל לא רואים את זה תוך כמה דקות.
בפרט שהרבה מהתסמינים יכולים להראות כמו למשל :אדם מאד מאד מחמיר וקיצוני בדת. (שזה לא נראה כמו בעיה אלא אפילו היתרון) אבל אם זה נובע מהלקות זה בעייתי מאד כי זה גם יצוץ בעוד תחומים

s.arcit

משתמש פעיל
למה להתעלם מהמציאות?
למה להסתיר כזה דבר??
בעית תקשורת היא בעיה להקשר, להתמסר, לתקשר, להפתח, לפרש סיטואציות, לחיות חיים הדדיים, להבין רגשות.
מי שקיבל אבחנה אז הוא לוקה בדיוק בדבר הזה. וחסר לו בדיוק את הכלים שצריך בשביל חיי נישואין!!
זה פשוט רשעות.
ואל תגידו שיראו לבד בפגישות, כי גם לכם ההורים לקח הרבה זמן לזהות את הלקות של הילד שלכם, למה אתם חושבים שבחור/ה תמימ/ה יכולים לעלות על זה ב-10 שעות.

ויש לי ילדת תקשורת...
הכי קל להגיד שהוא נראה ילד רגיל ואף יותר מילד רגיל
כל הבעיה באוטיזם זה סביבה חדשה וחיים שונים
וזה בדיוק מה שקורה בזוגיות...
במיוחד שלפעמים זה מתפרש אצל הצד השני בהתחלה (לפני הנישואין) כרצינות ובגרות
ואח"כ מתברר מאיפה זה נובע
בזוגיות הכל מתפוצץ
ולמה בציבור החרדי מרשים לעצמם להסתיר בעיות מאין אלו..
עם כל הצער שבדבר זה לא הוגן כלפי הצד השני

יש לי שאלה קצת שונה מהדיונים האחרונים
אימהות יקרות ממש!!!
איך אתם מעסיקים בחופש ילדים על הספקטרום בתפקוד בינוני נמוך (לא קיטנות ונופשונים)
וגם לאיזה יציאות הילד/ה שלכם מסוגל ונהנה ללכת דוגמאות למקומות לא מציפים ושנהנים שם .(אני יודעת שכל אוטיסט הוא משהו אחר)
אשמח לעזרה בנושא!

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
למה להתעלם מהמציאות?
למה להסתיר כזה דבר??
זה פשוט רשעות.

ויש לי ילדת תקשורת...
זה ר-צ-ף.
יש אנשים עם האבחנה ובלי האבחנה שההבדל ביניהם בתחום הזה לא גדול בכלל.
ממש לא בהכרח "חסר" כלים. זה לא משהו דיכוטומי שיש או אין. גם אצל נוירוטיפיקלים זה לא שיש או אין יכולת זוגית. יש יותר או פחות. אז לאוטיסטים באופן כללי יש פחות, ויש כמובן מביניהם את אלו שממש אין להם, אבל יש גם את כל הרצף מחוסר מוחלט לנהל קשר זוגי ועד יכולת שכבר חופפת למה שקיים אצל נוירוטיפיקלים.
לא לשכוח גם שחלק מהבעיות של אנשים על הרצף הן לא בתחום התקשורת, והן יכולות לזכות באבחנה של אוטיזם גם אדם שהיכולות התקשורתיות שלו לקויות במידה מועטה יחסית.
(אני נגד להסתיר, כמו שכבר כתבתי בשרשור הזה, אבל ככל שיש יותר תגובות שמסבירות שאוטיסטים בהגדרה לא יכולים לנהל זוגיות אני מתחילה להבין את מי שמסתיר)

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
חשוב לציין ש"תפקוד גבוה" זה כשלעצמו קשת מאד רחבה של אפשרויות.
יש כאלו שרואים עליהם תוך שתי דקות, ויש כאלו שממש לא.
נכון שאי אפשר לקבל אבחנה בלי שזה ישפיע בצורה משמעותית על חיי היום יום (זה חלק מההגדרה), אבל ההשפעה לא חייבת להיות במקום שרואים אותה, וגם מי שקיבל אבחנה יכול עם הזמן לצמצם את ההשפעה.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
יש לי שאלה קצת שונה מהדיונים האחרונים
אימהות יקרות ממש!!!
איך אתם מעסיקים בחופש ילדים על הספקטרום בתפקוד בינוני נמוך (לא קיטנות ונופשונים)
וגם לאיזה יציאות הילד/ה שלכם מסוגל ונהנה ללכת דוגמאות למקומות לא מציפים ושנהנים שם .(אני יודעת שכל אוטיסט הוא משהו אחר)
אשמח לעזרה בנושא!
אפשר לחפש "שעות שקטות" שיש בכל מיני מקומות.
למשל במוזיאון המדע בירושלים יש שעות כאלו מדי פעם. סוגרים את המוזיאון רק לילדים עם צרכים מיוחדים. לא יצא לי ללכת בעצמי אבל שמעתי מאחרים שהילדים שלהם נוטים להיות מוצפים שזה סידור מוצלח.

ואהבת כמוך

משתמש פעיל
איך מחשיבים את הספר החצי השני של הקשת? אני רואה שאי אפשר בכלל לרכוש אותו רק דיגיטלי..

בחיפוש

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
למה להתעלם מהמציאות?
למה להסתיר כזה דבר??
זה פשוט רשעות.

ויש לי ילדת תקשורת...
כל מילה!!!
מכיר באופן אישי מקרה מהחודשים האחרונים על בחורה טובה ממש זהב שהתחתנה עם בחור כזה (מוכשר מאוד וכו' וכו') והם הסתירו והיא היום גרושה ומפורקת!
אימללו והרסו לאדם את החיים! מישהו חשב מה זה עושה לבחורה בקשר לאמון בבני אדם? האם אי פעם זה יתרפא?
ההורים ביררו טוב מאוד כי שמו לב למשהו ולא ידעו להסביר את זה וכלללל הרבנים והחברים והמשפחה אמרו שהכל בסדר ואין כלום.

מה קורה לבחורה כזו??? היא מפורקת, המשפחה שלה מפורקת (חתונה ראשונה במשפחה..) זו אכזריות נוראה! ומה הרוויחו? היום הוא גם גרוש בנוסף להכל....

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
ממש לא בהכרח "חסר" כלים. זה לא משהו דיכוטומי שיש או אין. גם אצל נוירוטיפיקלים זה לא שיש או אין יכולת זוגית. יש יותר או פחות. אז לאוטיסטים באופן כללי יש פחות, ויש כמובן מביניהם את אלו שממש אין להם, אבל יש גם את כל הרצף מחוסר מוחלט לנהל קשר זוגי ועד יכולת שכבר חופפת למה שקיים אצל נוירוטיפיקלים.
אז במה הם אוטיסטים?
זה נכון שיש המון אנשים שיש להם יכולות תקשורת נמוכות ומנהלים חיים תקינים
יכול גם להיות שיש לבני הזוג שלהם אתגר קצת יותר משמעותי בחיי נישואין מאשר לשאר הזוגות
אבל אם קיבלו אבחנה, כנראה שיש סיבה לכך
והם בדיוק האנשים שעברו מהנורמה למחוץ לנורמה.

הספקטרום הוא מנעד בין חוסר טאקט וריחוק קל מהחברה ועד ניתוק מוחלט מהעולם.
ברור שמי שיש בו אחוז קטן מאוד של חוסר הבנה חברתית או טיפוס פחות חברותי לא הופך אותו לאוטיסט ואין שום סיבה שלא יתחתן כמו שאר חבריו, אבל מי שיש לו צרכים מיוחדים (והוא מאובחן...) אז הוא מנהל חיים אחרים והיכולות שלו מוגבלות, ואין שוב סיבה בעולם לאמלל בן זוג בריא ותקין להתחתן איתו!!!

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
אז במה הם אוטיסטים?
זה נכון שיש המון אנשים שיש להם יכולות תקשורת נמוכות ומנהלים חיים תקינים
יכול גם להיות שיש לבני הזוג שלהם אתגר קצת יותר משמעותי בחיי נישואין מאשר לשאר הזוגות
אבל אם קיבלו אבחנה, כנראה שיש סיבה לכך
והם בדיוק האנשים שעברו מהנורמה למחוץ לנורמה.

הספקטרום הוא מנעד בין חוסר טאקט וריחוק קל מהחברה ועד ניתוק מוחלט מהעולם.
ברור שמי שיש בו אחוז קטן מאוד של חוסר הבנה חברתית או טיפוס פחות חברותי לא הופך אותו לאוטיסט ואין שום סיבה שלא יתחתן כמו שאר חבריו, אבל מי שיש לו צרכים מיוחדים (והוא מאובחן...) אז הוא מנהל חיים אחרים והיכולות שלו מוגבלות, ואין שוב סיבה בעולם לאמלל בן זוג בריא ותקין להתחתן איתו!!!
הגבול בין מי שכן או לא מקבל אבחנה הוא במידה רבה שרירותי.
לא קורה שום דבר דרמטי בתוספת של נקודה אחת באדוס שהופך אדם מכשיר לזוגיות ללא כשיר.

בוודאי שיש סיבה לאבחנה, אלו אנשים עם אתגרים. חלק מהאתגרים הם לא בתחומים שמשפיעים ישירות על יכולת לנהל קשר. חלק מהאתגרים הם כאלו שאפשר ללמוד להתגבר עליהם.

אם אפשר לנהל קשר זוגי כשיש חוסר הבנה חברתית "מסוים", אז אפשר לעשות את זה גם במקרה שיש אבחנה רשמית של אוטיזם, אם התפקוד התקשורתי הוא ברמה של חוסר הבנה "מסוים". זה בהחלט המצב של לא מעט אוטיסיטים בתפקוד גבוה.
לא כל האוטיסטים נמצאים בבגרותם במצב של "צרכים מיוחדים".
לצורך העניין בואי נשווה את זה להפרעת קשב וריכוז. יש מבין האוטיסטים בתפקוד גבוה כאלו שההשפעה של ההפרעה על החיים שלהם היא לא יותר חמורה מאשר מקרה בינוני של קשב וריכוז. גם הפרעת קשב וריכוז יכולה מאד להשפיע על הזוגיות, אבל זה נחשב אתגר שאפשר להתגבר עליו (וגם הוא לא מתאים לכולם!). האתגרים של אוטיזם הם לא בהכרח יותר גרועים. מקרים קשים של קשב וריכוז יכולים להיות גרועים יותר.

אוטיסטים שמצבם מאפשר להם לנהל חיים זוגיים אין סיבה שלא יתחתנו עם בן/בת זוג בריאים ותקינים. אלו שמצבם לא מאפשר את זה, לא צריכים לאמלל גם מישהו שאינו בריא או "תקין", והם עצמם לא יהיו פחות אומללים עם בן זוג שהוא סוג ב' כמוהם.

לא מתחתנים עם התסמונת. מתחתנים עם בן אדם. לבן אדם הזה יש גם צדדים טובים והצדדים האלו יכולים להיות סיבה טובה מאד לרצות אותו, עם כל החבילה.

נימה

משתמש חדש
דבר ראשון אין מה להילחץ
דבר שני לי יש אח אוטיסט וברור ה' לקח קצת זמן ולמדנו להסתדר יפה
ה' אתכם תתפללו ותצליחו

reish

משתמש מקצוען
איני מסכים עם דברים אלו
אלו הם ממש לא אוטיסטים!
לא יכול להיות אוטיסט, שהלקות אינה משמעותית מאוד בחייו.
במקום זה פשוט תגיד:
אני לא מכיר את התחום. לא מכיר אוטיסטים בוגרים בתפקוד גבוה
לא מכיר למשל הורים לילדים שאובחנו, ובעקבות כך הם זיהו אצל עצמם מאפיינים אוטיסטים ופנו לאבחון, והם עובדים, מתפרנסים, נשואים.

סורי על העצבים,
עולות לי פשוט דמויות ספציפיות מול העיניים.
*אב לילד אוטיסט שאובחן בעצמו, אחרי שנים של קשיים שתויגו בטעות תחת הפרעות התנהגות/קשב וכדומה.
אגב אנשי מקצוע שפגשו אותו אכן זיהו, אבל למרבה הפלא אנשים בסביבתו לאורך השנים ממש לא.
והוא נשוי באושר ואיש משפחה מקסים.
*אישה אוטיסטית, מטפלת ומדריכת הורים בתחום האוטיזם. השתתפתי בהרצאות שהעבירה. לא הייתי יכולה לזהות. והיא נשואה ואם לילדים.
ואלו רק דוגמאות.

כמו שכתבו כאן הרבה פעמים, אוטיזם זה רצף.
ואם אתם מכירים אחד או אפילו כמה, זה אף פעם לא מייצג.

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
כל מילה!!!
מכיר באופן אישי מקרה מהחודשים האחרונים על בחורה טובה ממש זהב שהתחתנה עם בחור כזה (מוכשר מאוד וכו' וכו') והם הסתירו והיא היום גרושה ומפורקת!
אימללו והרסו לאדם את החיים! מישהו חשב מה זה עושה לבחורה בקשר לאמון בבני אדם? האם אי פעם זה יתרפא?
ההורים ביררו טוב מאוד כי שמו לב למשהו ולא ידעו להסביר את זה וכלללל הרבנים והחברים והמשפחה אמרו שהכל בסדר ואין כלום.

מה קורה לבחורה כזו??? היא מפורקת, המשפחה שלה מפורקת (חתונה ראשונה במשפחה..) זו אכזריות נוראה! ומה הרוויחו? היום הוא גם גרוש בנוסף להכל....
ישנם מקרים בהם בחור נקרא 'מתמיד', אבל בעצם הוא 'ברח' מהחברה וזה לא נובע מהתמדה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה