אוטיזם? אספרגר? איזו מילה מפחידה...

• פותח הנושא tovat
  • פורסם בתאריך

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
במקום זה פשוט תגיד:
אני לא מכיר את התחום. לא מכיר אוטיסטים בוגרים בתפקוד גבוה
לא מכיר למשל הורים לילדים שאובחנו, ובעקבות כך הם זיהו אצל עצמם מאפיינים אוטיסטים ופנו לאבחון, והם עובדים, מתפרנסים, נשואים.
אני מכיר היטיב היטיב את הנושא והתחום...

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
(והוא מאובחן...)
ספציפית לגבי הנקודה הזו, תזכרו שאבחון של אוטיזם בתפקוד גבוה בקצה הבאמת גבוה הוא עניין של מודעות ובחירה.
זה לא בהכרח משהו כל כך צועק שאין ברירה אלא להגיע לאבחון.
המון אוטיסטים לא מאובחנים או מאובחנים מאד מאוחר ועד אז הם רק "ביישנים", "מופנמים" "קצת חוסר הבנה חברתית", מקסימום תולים את זה בקשב וריכוז.
אצל בנים הרבה פעמים התכונות האלו נחשבות נורמליות ולא צריכות טיפול. אצל בנות יש יכולת גבוהה יותר לחקות את החברה ועוד פחות מודעות.
ההבדל בין מאובחן ללא מאובחן בקצה הגבוה של הסקאלה הוא לא הבדל ברמת החומרה או יכולת התפקוד, הוא הבדל במודעות של הסביבה להבין את הסימנים הקטנים, וברצון להשקיע באבחון וטיפול.
הכשירות לזוגיות של מאובחן שקיבל טיפול תהיה גבוהה יותר מאשר של מי שפטרו את הבעיה שלו ב"רק קצת חוסר תקשורתיות".
האבחנה היא לא חזות הכל.

s.arcit

משתמש פעיל
כן אבל איך אפשר לדעת שאכן פטרו את הבעיה
כי לזוגיות יש עוד צרכים חוץ ממה שצריך לחברה...
ואוטיזם בתקשורת זוגית זה הכי גורע לבעיה...
אז זה שמטפלים בגיל צעיר
מונע בהכרח את הבעיה בעתיד ומאפשר להתחתן עם מישהו רגיל לחלוטין.. שלא נמצא על הספקטרום ..
לפי ההכרות שלי עם עולם האוטיזם לרוב הזוגיות שלהם ממש לא פשוטה ...
ולהודיע מראש ימנע הרבה בעיות..
כמו שמודיעים על סוכרת וכו וכן התפקוד של חולי סוכרת זה כמעט כמו אדם רגיל ,אז מה להסתיר את זה???!!!

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
אז ממה שכתבת הוכחת שלא.
מומלץ ללמוד ולהכיר עוד
אחד מהתנאים לקבלת האיבחון הוא לפי הDSM
הסימפטומים גורמים לפגמים משמעותיים קלינית, בתחומים החברתי, התעסוקתי או בתחומים אחרים החשובים לתפקוד הנוכחי.
כך שאלו שאין להם פגיעה משמעותית, אינם ASD.

reish

משתמש מקצוען
הסימפטומים גורמים לפגמים משמעותיים קלינית, בתחומים החברתי, התעסוקתי או בתחומים אחרים החשובים לתפקוד הנוכחי.
והנה, מומחי פרוג קובעים מהי פגיעה משמעותית, ומתי האבחנה מוצדקת ומתי היא שגויה.
מרשים סה"כ.

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
מי שאבחן את עצמו בגיל בוגר
או אבחן מישהו אחר שמתפקד היטב בגלל שזיהה קווים משותפים עם אוטיזם (כנראה מסיבה כלכלית...)
שיערב לו... הוא לא הופך לאוטיסט...
כל אחד מאיתנו יכול ללמוד לעומק מה הקריטריונים לקבלת אבחנה ולהתנהג באבחון בצורה מתאימה ולקבל אותה...
זה לא הופך אדם תקין לאוטיסט...
מי שאבחנו אותו בגיל מוקדם בגלל התנהגויות חריגות, והוא קיבל טיפול תומך במשך השנים בגלל שיש לו צרכים מיוחדים. הוא אוטיסט, וצריך לעדכן מועמד להיות בן זוגו בלקות שהוא מתמודד איתה...
המשחקים שאנשים עושים סביב הענין של ASD והאבחנות סרק שמוציאים כדי לקבל קיצבאות לא מובילים אותנו למקום טוב
יום אחד יכרתו את הענף הזה וכולם יחד יפלו...
ולהסיק מכך שלא צריך לעדכן משודכים במידע כל כך משמעותי בגלל היחידים שהוציאו אבחנה כשהם מתפקדים היטב ללא קושי הוא בהחלט מטריד...

בחיפוש

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
בהמשך לזה:
מכיר באופן אישי מקרה מהחודשים האחרונים על בחורה טובה ממש זהב שהתחתנה עם בחור כזה (מוכשר מאוד וכו' וכו') והם הסתירו והיא היום גרושה ומפורקת!
אימללו והרסו לאדם את החיים! מישהו חשב מה זה עושה לבחורה בקשר לאמון בבני אדם? האם אי פעם זה יתרפא?
ההורים ביררו טוב מאוד כי שמו לב למשהו ולא ידעו להסביר את זה וכלללל הרבנים והחברים והמשפחה אמרו שהכל בסדר ואין כלום.

מה קורה לבחורה כזו??? היא מפורקת, המשפחה שלה מפורקת (חתונה ראשונה במשפחה..) זו אכזריות נוראה! ומה הרוויחו? היום הוא גם גרוש בנוסף להכל....

התברר שהאבא גם מאובחן.. ויש לו משפחה וילדים ועבודה... איך? כנראה אשתו החליטה להתמודד עם זה ולשלם את המחיר ובחוץ הכל נראה בסדר.
לא כל מי שנראה שאין לו הפרעה משמעותית זה אומר שאכן כך.. רק מי שחי את הדברים מבפנים מודע להפרעה בתפקוד. ובפרט בנישואים שזה נושא כ"כ עדין ומצריך המון כלים לנהל קשר אמיתי תקין, ואלו בדיוק הכלים שחסרים לאנשים על הרצף.

ש.ב.א

משתמש סופר מקצוען
באמת חבל על הויכוחים.
כל אחד יודע מה שהוא יודע
שכל אחד יתייעץ עם המומחים שהוא מכיר.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
מי שאבחן את עצמו בגיל בוגר
או אבחן מישהו אחר שמתפקד היטב בגלל שזיהה קווים משותפים עם אוטיזם (כנראה מסיבה כלכלית...)
שיערב לו... הוא לא הופך לאוטיסט...
כל אחד מאיתנו יכול ללמוד לעומק מה הקריטריונים לקבלת אבחנה ולהתנהג באבחון בצורה מתאימה ולקבל אותה...
זה לא הופך אדם תקין לאוטיסט...
מי שאבחנו אותו בגיל מוקדם בגלל התנהגויות חריגות, והוא קיבל טיפול תומך במשך השנים בגלל שיש לו צרכים מיוחדים. הוא אוטיסט, וצריך לעדכן מועמד להיות בן זוגו בלקות שהוא מתמודד איתה...
המשחקים שאנשים עושים סביב הענין של ASD והאבחנות סרק שמוציאים כדי לקבל קיצבאות לא מובילים אותנו למקום טוב
יום אחד יכרתו את הענף הזה וכולם יחד יפלו...
ולהסיק מכך שלא צריך לעדכן משודכים במידע כל כך משמעותי בגלל היחידים שהוציאו אבחנה כשהם מתפקדים היטב ללא קושי הוא בהחלט מטריד...
מי שהלך לאיש מקצוע וקיבל אבחנה של אוטיזם הוא לא אוטיסט? את זה קבעת כאיש מקצוע?
(אין שום אינטרס כלכלי להתאבחן בגיל מבוגר. מי שמספיק מתפקד לא מקבל גרוש מאף אחד. אנשים הולכים לאבחון כי זה נותן להם שקט נפשי לדעת שיש סיבה לקשיים שהם חוו עד כה, וגם כדי לטפל בעצמם)

tzivya7

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
מי שהלך לאיש מקצוע וקיבל אבחנה של אוטיזם הוא לא אוטיסט? את זה קבעת כאיש מקצוע?
(אין שום אינטרס כלכלי להתאבחן בגיל מבוגר. מי שמספיק מתפקד לא מקבל גרוש מאף אחד. אנשים הולכים לאבחון כי זה נותן להם שקט נפשי לדעת שיש סיבה לקשיים שהם חוו עד כה, וגם כדי לטפל בעצמם)
מי שהלך לאיבחון
כנראה היה לו קושי
משמעותי בחיים בתחום התקשורת...

למה להפיל את זה על בן הזוג???
אני מכירה הרבה זוגות שהתגרשו
רק בגלל בעיית תקשורת שהתגלתה.

אז מה הטעם להסתיר דבר שיתגלה
והצד השני יחתוך ??

דבר נוסף-
ASD עובר בתורשה !!!
הרבה פעמים לאנשים עם ASD
בתפקוד גבוה נולדים להם ילדים
עם ASD בתפקוד בינוני/גבוה בינוני/ נמוך...

אז זה לא רק להפיל על בן הזוג
התמודדות עם חוסר התקשורת.
זה גם לגדל ילדים עם אותה בעיה
ואפילו חמורה יותר.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
מי שהלך לאיבחון
כנראה היה לו קושי
משמעותי בחיים בתחום התקשורת...

למה להפיל את זה על בן הזוג???
אני מכירה הרבה זוגות שהתגרשו
רק בגלל בעיית תקשורת שהתגלתה.

אז מה הטעם להסתיר דבר שיתגלה
והצד השני יחתוך ??

דבר נוסף-
ASD עובר בתורשה !!!
הרבה פעמים לאנשים עם ASD
בתפקוד גבוה נולדים להם ילדים
עם ASD בתפקוד בינוני/גבוה בינוני/ נמוך...

אז זה לא רק להפיל על בן הזוג
התמודדות עם חוסר התקשורת.
זה גם לגדל ילדים עם אותה בעיה
ואפילו חמורה יותר.
דובר פה על אנשים שהלכו לאבחון בגיל מבוגר, חלקם אחרי שהילדים שלהם אובחנו. אלו אנשים שמתפקדים ברמה מספיקה כדי להקים משפחה ורק בדיעבד הבינו שיש שם לבעיה שלהם. לחלקם אין בעיות יוצאות דופן בזוגיות והורות. יש קשיים אבל לא בהכרח באופן קיצוני שלא היה כדאי להתחתן איתם.
אין הבדל מהותי בין אנשים כאלו לבין אנשים אחרים שמישהו הבין את הבעיה שלהם קודם. זה בעיקר עניין של מודעות, היום יש הרבה יותר מודעות לאוטיזם בתפקוד גבוה.
(ואני מסכימה שהעניין התורשתי הוא נקודה חשובה, וגם באופן כללי אני נגד להסתיר. זה סיפור אחר מעצם השאלה האם האנשים האלו מסוגלים לקיים זוגיות טובה או שברגע שמישהו מאובחן אז אין סיכוי).

סטודיו בול

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
דובר פה על אנשים שהלכו לאבחון בגיל מבוגר, חלקם אחרי שהילדים שלהם אובחנו. אלו אנשים שמתפקדים ברמה מספיקה כדי להקים משפחה ורק בדיעבד הבינו שיש שם לבעיה שלהם. לחלקם אין בעיות יוצאות דופן בזוגיות והורות. יש קשיים אבל לא בהכרח באופן קיצוני שלא היה כדאי להתחתן איתם.
אין הבדל מהותי בין אנשים כאלו לבין אנשים אחרים שמישהו הבין את הבעיה שלהם קודם. זה בעיקר עניין של מודעות, היום יש הרבה יותר מודעות לאוטיזם בתפקוד גבוה.
(ואני מסכימה שהעניין התורשתי הוא נקודה חשובה, וגם באופן כללי אני נגד להסתיר. זה סיפור אחר מעצם השאלה האם האנשים האלו מסוגלים לקיים זוגיות טובה או שברגע שמישהו מאובחן אז אין סיכוי).
דברתם הרבה על לפני מעשה
כמו למשל פה
וזה פשוט עצוב אם בגלל התוית יפסלו אותם אוטומטית בעוד שבלי התוית ובמצב פחות טוב הם היו נחשבים שידוך לגיטימי. (הפסילה האוטומטית הזו גם מעודדת הסתרה, כולל באישור רבנים)
ברמה הכללית אני חושבת שכתבתם דברים חשובים ונכוניםבנוגע ליכולת להינשא ולהחזיק זוגיות טובה אצל חלקם.
אבל הנקודה שחזרתם עליה כמה פעמים לא ברורה לי.
למה שבחור/בחורה רגילים לא יפסלו אוטומטית הצעה כזאת?

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
דברתם הרבה על לפני מעשה
כמו למשל פה
היה חלק מסוים של השרשור שסטה לעניין אבחון של אנשים מבוגרים
ברמה הכללית אני חושבת שכתבתם דברים חשובים ונכוניםבנוגע ליכולת להינשא ולהחזיק זוגיות טובה אצל חלקם.
אבל הנקודה שחזרתם עליה כמה פעמים לא ברורה לי.
למה שבחור/בחורה רגילים לא יפסלו אוטומטית הצעה כזאת?
ברור שלבחור או בחורה שמקבלים "רשימת מכולת" ומרגישים שכל העולם עוד לפניהם, אין סיבה לא לפסול כל הצעה שהיא לא מושלמת. הבעיות הרבה יותר בולטות ברשימה מאשר היתרונות, אי אפשר להעביר אישיות ואופי ברשימה. יש יותר סיכוי שההצעה תתקבל אם היא מגיעה ממישהו שיכול גם להעיד שהבחור/ה "שווה את זה". [או כשמכירים קצת לפני שיודעים על הבעיה]
ברמה העקרונית, זה לא צריך להוות סיבה אוטומטית לפסילה, כמו שמחלה או נכות פיסית או הורים גרושים לא צריכים להיות סיבה אוטומטית לפסילה. כל הדברים האלו הם אתגרים שלא מתאימים לכל אחד ותמיד צריך לחשוב פעמיים לפני שנכנסים אליהם, אבל גם לא צריכים להיות סיבה לפסול על הסף.
[אם לשפוט לפי שרשורים בפרוג, הפרקטיקה היא כנראה אכן כן לפסול על הסף גם על דברים הרבה פחות משמעותיים :( ]

תותחינוס

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי

English Tech

משתמש פעיל
היה חלק מסוים של השרשור שסטה לעניין אבחון של אנשים מבוגרים

ברור שלבחור או בחורה שמקבלים "רשימת מכולת" ומרגישים שכל העולם עוד לפניהם, אין סיבה לא לפסול כל הצעה שהיא לא מושלמת. הבעיות הרבה יותר בולטות ברשימה מאשר היתרונות, אי אפשר להעביר אישיות ואופי ברשימה. יש יותר סיכוי שההצעה תתקבל אם היא מגיעה ממישהו שיכול גם להעיד שהבחור/ה "שווה את זה". [או כשמכירים קצת לפני שיודעים על הבעיה]
ברמה העקרונית, זה לא צריך להוות סיבה אוטומטית לפסילה, כמו שמחלה או נכות פיסית או הורים גרושים לא צריכים להיות סיבה אוטומטית לפסילה. כל הדברים האלו הם אתגרים שלא מתאימים לכל אחד ותמיד צריך לחשוב פעמיים לפני שנכנסים אליהם, אבל גם לא צריכים להיות סיבה לפסול על הסף.
[אם לשפוט לפי שרשורים בפרוג, הפרקטיקה היא כנראה אכן כן לפסול על הסף גם על דברים הרבה פחות משמעותיים :( ]
כבת משפחה למאובחן כאספרגר אני פוסלת כל רעיון שידוע מראש שיש בעיה תקשורתית,
תקשורת זה הבסיס לחיי זוגיות ומשפחה, ולהשוות סוכרת לאוטיזם בחיי נישואין נובע מאי הבנה של הלקות.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
כבת משפחה למאובחן כאספרגר אני פוסלת כל רעיון שידוע מראש שיש בעיה תקשורתית,
תקשורת זה הבסיס לחיי זוגיות ומשפחה, ולהשוות סוכרת לאוטיזם בחיי נישואין נובע מאי הבנה של הלקות.
אני מכירה היטב את הלקות ומכירה גם אנשים שיש להם אותה ונשואים באושר.
האתגרים שונים מאשר סוכרת, אבל לאו דווקא גרועים יותר. יש משפחות שהתפרקו גם בגלל מחלות פיסיות, שגם להן יש השלכות שלא תמיד מסתכמות בקצת תרופות. יש אנשים שמתאים להם להתמודד עם אתגר א ולא עם אתגר ב, ויש אנשים שלהיפך.

s.arcit

משתמש פעיל
אין פה שום השוואה לסכרת
הכוונה היתה להבהיר את העניין שכמו שזה עוול להסתיר מחלת סכרת כי זה לא אדם רגיל (על אף שהתמודדות היומיומית והמאזן של הגוף הוא ככל האדם)
ומשום מה זה ברור לכולם שאסור להסתיר כזה דבר
אז למה פה בלקות תקשורתית על הרצף וכו אפשר להסתיר????
עד החתונה גם אם נראה שהכל תקין והוא נראה ככל האדם סיכוי ענק שהוא ממש לא יתפקד כבעל /אישה בצורה רגילה ...
הרי למה הוא מאובחן כנראה היה רקע לכך....
וזה עוול שלא יכופר אם זה גורם אח"כ לגירושין והיה אפשר למנוע זאת מראש

English Tech

משתמש פעיל
אין פה שום השוואה לסכרת
הכוונה היתה להבהיר את העניין שכמו שזה עוול להסתיר מחלת סכרת כי זה לא אדם רגיל (על אף שהתמודדות היומיומית והמאזן של הגוף הוא ככל האדם)
ומשום מה זה ברור לכולם שאסור להסתיר כזה דבר
אז למה פה בלקות תקשורתית על הרצף וכו אפשר להסתיר????
עד החתונה גם אם נראה שהכל תקין והוא נראה ככל האדם סיכוי ענק שהוא ממש לא יתפקד כבעל /אישה בצורה רגילה ...
הרי למה הוא מאובחן כנראה היה רקע לכך....
וזה עוול שלא יכופר אם זה גורם אח"כ לגירושין והיה אפשר למנוע זאת מראש
כיוונתי להשוואה מסוג אחר
סוכרת היא מחלה לא נעימה, אבל בפני עצמה היא לא מונעת מהאדם לתקשר עם הסביבה, בניגוד לאוטיזם

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה