אוטיזם? אספרגר? איזו מילה מפחידה...

• פותח הנושא tovat
  • פורסם בתאריך

dag

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
מומלץ להתייעץ עם סולם,
מספר אחד בתחום!
השאלה אם הם נותנים רק יעוץ, שווה בדיקה לדעתי.

קלילית

משתמש פעיל
לגבי שנה רטרו, מעניין אותי לשמוע, כתבו לי במסמכים של ביטוח לאומי שמאשרים החל מתאריך האבחון שהיה כמה חודשים לפני הגשת התביעה, והוסיפו שם שא םההורים יביאו מסמך שמתעד התערבות מתקופה מוקדמת ישקלו שוב ע לתשלום רטרו. ניסיתי להוסיף דיווח מקלינאית ומרפאה בעיסוק, אבל לא מתאריך מוקדם יותר, כי לא היה לי וקיבלתי תשובה שהרופא לא מאשר לתת אחורה... ואם אני רוצה אני יכולה להגיש ערעור. הפחד שלי מלהגיש ערעור שלא יזמנו אותנו לוועדה או משהו כי אז יש סיכוי שישללו את הגמלה בכלל, אולי...

tovat

משתמש מקצוען
סליחה שאני קופץ.
היה לכם נורות אדומות גם בנוגע להתפתחות של הילד כשהיה תינוק?
פשוט זה נצרך לי מאוד לדעת.
כל הכבוד על האומץ.(y)
ורק בריאות איתנה

לא היו נורות אדומות בגיל שהייתה תינוקת.
בדיעבד, אנחנו רואים שכנראה דיברה יחסית מאוחר (בתור הורים צעירים, לא היה לנו אומדן) וגם בהתחלה מאד לא ברור ומאד מעט. אבל זה לא היה משהו מאד יוצא דופן, זה עדיין בגדר הנורמה.
כמו כן הסתייגה מאד מזרים, אבל זה גם משהו שעדיין יכול להחשב נורמלי.
למתי?
מענין אותי זמינות התורים אליו.
בעוד שבועיים בערך.
אף אחד לא דיבר על עיכוב ההגשה.
הדיבור היה על זה שרק דרך האיזור האישי אפשר להוריד את הפרוטוקול שנצרך לרווחה.
ולפעמים מאבדים זמן יקר עד שמחכים לו בדואר.
לכן רצוי לפתוח כמה שיותר מהר.

במקרה של אבחון ברור ומסודר אין בעיה דרך פרטי לאלו שמתמחים בתחום.
אצל כאלו שיודעים בדיוק מה צריך לכתוב.
[כמובן אבחון אמיתי. רק יודעים באיזה צורה צריך לכתוב בשביל ביטו"ל]

כדאי להתייעץ עם עזר מציון ,
ידוע לנו על מקרה שסידרו בו תוך 3 ימים פגישה ראשונה עם עו"ס קלינית.
האבחון היה במהירות גדולה מאד [כמה מפגשים תוך שבוע.] והתקבל בביטו"ל.
כדאי להתייעץ אתם על ההההכככל!
יש להם את הנסיון הכי גדול למי לשלוח.
מחשבון שלי כל יום של התמהמהות שוה 100 ש"ח.
בהצלחה בכל!
תודה על המידע!
ממש ממש מחכה שיחזרו אלי מעזר מציון, חושבת שאנסה להתקשר שוב בהקדם.
לגבי אבחונים פרטיים, מאד תלוי לאיזה סניף בביטוח לאומי את ם שייכים, בירושלים מאד קשה עם אבחונים פרטיים. סניף רמלה, שמטפל בתיקים של מודיעין יעלית זרמו אצלנו ואצל כל מי ששמעתי עם אבחונים פרטיים, העיקר שהמאבחן הוא מוסמך ושהביא הוכחות שיש את כל המאפיינים לפי DSM 5 ועבד עם כלי אבחון קביל.
בהגשה דרך האינטרנט קיבלנו בקלות בתוך שבועיים.
אין צורך למהר ולהילחץ להגיש, הם נונתים את הגמלה מהתאריך שכתוב על האבחון הראשון שנעשה, גם אם הבקשה הוגשה אחרי כמה חודשים בשל המתנה לאבחון השני. רטרו לשנה אחורה יינתן בדרך כלל כאשר יש תיעוד של טיפול מהעבר, איזה מסמך מהתפתחות הילד או אולי אפילו סיכום של טיפול רגשי מהעבר. רק להוכיח שניסיתם לטפל קודם.
בגיל מעל גיל 6 מאד קשה לקבל אבחון שהוא לא פרטי... המקסימום הוא לקבל המלצה מרופא ללכת לאבחון פסיכולוגי... ולחכות לאבחון מוכר ממש, כמו אבחון בבית חולים זה כמעט תמיד המתנה ארוכה, שחבל להמתין כאשר הילד בזמן הזה לא יכול לקבל מענה מדוייק. המתנה ארוכה הכוונה עשרה חודשים עד שנה...
מעודד ממש לשמוע! וגם שאנחנו לא יוצאי דופן שהלכנו לפרטי.
אפשר לשאול לשמה?

בכ"מ המון הצלחה וס"ד, וכל הכבוד על ההתנהלות.
תודה! האם אפשרי לך בהודעה פרטית? אני לא יכולה. אפשר גם במייל tovatb בג'ימייל.
ממליצה לך לדבר עם ארגון מסוגלים
יש להם מענה לבנות על הרצף בתפקוד גבוה
כיוון מעולה! אנסה לחפש מידע עליהם ולהתקשר. תודה רבה!
באיזה אזור אתם גרים?
בבני ברק יש קלינאיות תקשורת שמעבירות קבוצות לילדים על הרצף
אנחנו ממודיעין עילית, אנסה לחפש אולי גם אצלנו יש. תודה!
בשביל אבחון צריך גם פסיכולוג וגם רופא שהוא נוירולוג או פסיכיאטר

אגב, יש ארגון נוסף בשם "אלו"ט" שנותן מידע להורים בנוגע לזכויות רפואיות של ילדים הספקטרום.
בנוסף, יש להם ניוזלייטר שבו הם נותנים מידע על הרצאות שהם נותנים בחינם בנושאים שונים הקשורים לילדים על הרצף.
הם עמותה חילונית, אבל עוזרים לכולם ויש להם מידע ונסיון רב בתחום.
זה הקישור לאתר שלהם https://alut.org.il/ תוכלי למצוא שם הרבה מידע
מעולה, תודה!
מצטטת בשם הבת שלי שמתנדבת שם הרבה:
יש להם קבוצה של ילדות ונערות בתפקוד גבוה (וגבוה מאד), והן מידי פעם מתארגנות לשבתות ונופשונים במלונית שלהם בירושלים. (התשלום בד"כ דרך ימי הקלה). ממליצה מאד לדבר איתם. כשתקבלו ימי הקלה, זה המקום הראשון לפנות אליהם בשביל לקבל מענה של מעין קבוצת תמיכה לילדה. ההורים של הילדות מברכים על זה מאד!
זה נשמע ממש כיף! מקווה שזה יתאים לנו. קשה לי לדמיין אותה מסוגלת לנסוע לשבת שלמה ועוד לבד...
זה בכלל לא מאוחר!
זה מצב קשה לאבחון!
מעריכה את הגישושים והניסיונות, את אמא מודעת! וגם לא בורחת!
לא ברור מאליו!
ואגב, בכלל לא מבאחנים אספרגר לפני גיל 6

בשונה מאוטיזם

אספרגר הוא לא לגמרי על הרצף, לכן היו מחשיבים אותו פעם כמשהו אחר.

ומכירה גם אספרגרים וגם אוטיזים שאובחנו בגילאי 20 ו 30
תודה רבה רבה על המילים המחזקות! זה באמת ממש היה קשה לאבחון. וממש היה ס"ד שהפנתה אותנו המנחה במכון התפתחות, אחרת לא היינו מגיעים לזה בכלל.

כתר מלוכה

משתמש פעיל
יש קבוצת מייל של אמהות לילדים על הספקטרום בכל הרמות. אפשר לקבל שם הרבה תמיכה ומידע. תשאירי כתובת מייל אני אקשר אותם עם אמא משם. אם מענין אותך כמובן..
אם אפשר לצרף גם מייל זה:
moishiasd ג'ימייל...
תודה רבה

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
אם יש אבחון אוטיזם מוצק אין מצב לשלול את הקצבה הבסיסית (אא"כ יש תוספות בגלל בעיות מיוחדות).
כדי לקבל רטרו צריך הוכחות שהאוטיזם היה כבר לפני כן, ומזמן ההוכחה והלאה מקבלים רטרו עד שנה אחורה.
מה נחשב להוכחה איני יודע
אבל נראה לי שאם יש מסמך רפואי על בעיית התפתחות זה אמור להיות בסדר
אם הם לא מסכימים כדאי להתייעץ היטב עם הרב גולדנטל לפני הערעור איך בדיוק לעשות את זה.

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
בלת"ק (בלי לזכור תגובות קודמות)

יש בהרבה ערים התאגדויות הורים לילדים מיוחדים שמאוד עוזרים למשפחות.
וכן ארגוני חסד רבים מאוד שעוזרים בשמירה על ילדים כאלו. גם בשבתות, גם בימי חול, גם בשישי שבת וחופשים וכו'.

אם תרשמו כאן את העיר שלכם, אז הורים מאותה העיר יוכלו לתת לכם את המידע הזה.
לפעמים הרווחה יודעת ולפעמים לא
הרבה ארגוני חסד כאלו עוברים מפה לאוזן ולאט לאט נכנסים לעולם הזה של להיות זקוק ותלוי בחסד של אחרים (זה יותר מצוי בתפקוד הנמוך, אבל גם תפקוד גבוה מציבים אתגרים לא פשוטים).

חילזון

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אשמח לשמוע
בקצרה אני יודעת על:
רגישות יתר
דפוסי התנהגות מקובעים
עיכוב התפתחותי קל כמו דיבור או הליכה מאוחרת
חרדה מאנשים זרים
משחק במשחקים חזרתיים למשל סיבוב גלגלים
חוסר במשחקי דימיון
במצב של אוטיזם בתפקוד גבוה מאד קשה לאבחן בגיל קטן..

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
בירושלים יש קודם כל מסוגלים
בלב אחד פתחו גם כן משהו זמני בירושלים
יש שבתות של עזר מציון לפעמים
היה סעד ומרפא של בעלזא ונ"ל נסגר
גם היה רפואה וישועה של גור וגם כן נסגר
יש את עלי שיח שצריך לבדוק מה הם עושים
שיח סוד (כל הזמן מבלבל שני מוסדות עם שם דומה).
שלווה בבית וגן
יש עוד שאיני זוכר את שמם.

אבל אני לא מירושלים, לכן נמתין לירושלמים.

יראת גאולה

משתמש מקצוען
לגבי שנה רטרו, מעניין אותי לשמוע, כתבו לי במסמכים של ביטוח לאומי שמאשרים החל מתאריך האבחון שהיה כמה חודשים לפני הגשת התביעה, והוסיפו שם שא םההורים יביאו מסמך שמתעד התערבות מתקופה מוקדמת ישקלו שוב ע לתשלום רטרו. ניסיתי להוסיף דיווח מקלינאית ומרפאה בעיסוק, אבל לא מתאריך מוקדם יותר, כי לא היה לי וקיבלתי תשובה שהרופא לא מאשר לתת אחורה... ואם אני רוצה אני יכולה להגיש ערעור. הפחד שלי מלהגיש ערעור שלא יזמנו אותנו לוועדה או משהו כי אז יש סיכוי שישללו את הגמלה בכלל, אולי...
ממליצה להתייעץ עם רחל מעזר מציון 0733956703. היא ממש שופעת ידע וניסיון, ועזרה לי.

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
אגב מעניין לעניין:
מישהו יודע כמה ימי נופשון מקבלים בשנה?
(אני מחפש מידע מעודכן, אני יודע שזה היה במשך שנים 15 יום לכל שנה, אבל שמעתי שהוסיפו, או שיש כאלו שמקבלים יותר מזה ורציתי לדעת אם מישהו יודע משהו בעניין).

עד מתי

משתמש מקצוען
ילדים על הרצף בתפקוד גבוה שמגלים את האבחנה בגלאים היותר מאוחרים
בשלב כזה אחרי האבחנה משאירים בכיתה רגילה?? כמו שהיה עד לאבחנה?

יראת גאולה

משתמש מקצוען
ילדים על הרצף בתפקוד גבוה שמגלים את האבחנה בגלאים היותר מאוחרים
בשלב כזה אחרי האבחנה משאירים בכיתה רגילה?? כמו שהיה עד לאבחנה?
כל ילד וההמלצות לגביו...
אם כי סביר להניח שאם גילו את זה רק בגיל גדול, כנראה שהתפקוד שלו ממש גבוה, ובמקרה כזה מעדיפים שילוב בחינוך הרגיל.
במידת האפשר, ההמלצה המקובלת היא, שילדים בתפקוד גבוה צריכים להיות דווקא משולבים בחינוך הרגיל, כדי שיהיה להם איך וממי ללמוד תקשורת תקינה...
לו היו לילד קשיים נלווים, המשפיעים על השילוב בכיתה (כמו למשל תפקוד קוגניטיבי נמוך או התפרצויות זעם) כנראה שהוא היה מגיע לאבחון בגיל צעיר יותר...

כוונתי היא שכנראה עדיף לילד ללמוד בחינוך הרגיל, אבל לא בגלל שעד עכשיו ככה היה,
אלא להיפך - אם עד עכשיו למד בחינוך הרגיל כנראה שהוא מסתדר שם מעולה.

reish

משתמש מקצוען
אשמח מאד לשמוע פרטים
לאיזה ילדים זה מיועד- רק לילדים שאובחנו עם asd? איך ניתן להצטרף?
אפשר לבדוק מול ליבי מאיר, קל"ת
0527675678

למי שביקש, מצ"ב הקובץ על הסימנים המוקדמים
(ומכיון שכבר היתה כאן תגובה על כך שאספרגר מאובחן בגיל מאוחר יותר, אציין שברור שהסימנים האלו אינם חייבים להופיע אצל כל ילד על הספקטרום. המידע הנ"ל נועד לסייע באיתור מוקדם , ובהחלט יש ילדים בתפקוד גבוה שמאובחנים בגיל מאוחר יותר).

קבצים מצורפים

• 16 הסימנים המוקדמים לאוטיזם עד גיל 16 חדשים.pdf
    1.5 MB · צפיות: 192

מירי סורסקי

משתמש צעיר
לtovat היקרה.
מתפעלת ממך, מכל האמהות הגיבורות.
קוראת ובוכה...

נב יש המון אנשים עם ASD בתפקוד גבוה שחיים בינינו ומתחתנים וחיים חיים רגילים. בכיתה שלי הייתה אחת בישנית נורא אבל רגילה לחלוטין ויום אחד פשוט התברר לי שהיא ASD..
יש בעז"ה תקווה...
המון המוןהצלחה וס"ד, ועוד פעם- אני מעריצה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה