מידע שימושי תרומת כליה - זה נהנה וזה לא חסר

עוגת בוקר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אוטומציה עסקית
נכתב ע"י ELFISH;2395831:
יש דברים שהגיוני לעשות עבור בן משפחה ולא הגיוני לזרים. זה מעשה מרומם ונאצל כשזה לזר, אבל זה לא הגיוני. יש "משוגעים" בעולם ובלעדיהם הוא לא מתקיים, אבל הרוב נורמלים וזה בסדר ואין טעם לבוא בטענות ולהטיף.

כמו שאם צריך ניתוח עבור ילד מוכרים את הדירה? האם תדרשי מזרים למכור את הדירה עבור הילד שלך? לתת חלק מהגוף זה יותר מלמכור את הבית.

אז בשביל מישהו מהקרובים הגיוני להכנס לסיכון. הגיוני למכור את הדירה. הגיוני להקדיש את החיים. לא הגיוני לעשות את זה עבור זרים.
(ותמיד יש את הסיפורים על גדולים שמנעו אוכל מילדיהם עבור זרים. אני באמת תוהה אם מי שמטיף לתת כליה מסתפק בלהלביש לילדיו את המינימום ההכרחי ואת שאר הכסף תורם למשפחות שאין להן אפילו את זה. זה יותר בסיסי מלתרום כליה)

נו באמת,
יש הבדל בין לתרום לבן משפחה לבין לתרום לאדם זר, אבל לכנות את המהלך הזה "לא הגיוני" ואת התורמים "משוגעים"
קצת מרחיק לכת... (קצת הרבה, המון...)

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
נכתב ע"י ELFISH;2395831:
יש דברים שהגיוני לעשות עבור בן משפחה ולא הגיוני לזרים. זה מעשה מרומם ונאצל כשזה לזר, אבל זה לא הגיוני. יש "משוגעים" בעולם ובלעדיהם הוא לא מתקיים, אבל הרוב נורמלים וזה בסדר ואין טעם לבוא בטענות ולהטיף.

כמו שאם צריך ניתוח עבור ילד מוכרים את הדירה? האם תדרשי מזרים למכור את הדירה עבור הילד שלך? לתת חלק מהגוף זה יותר מלמכור את הבית. ?????

אז בשביל מישהו מהקרובים הגיוני להכנס לסיכון. הגיוני למכור את הדירה. הגיוני להקדיש את החיים. לא הגיוני לעשות את זה עבור זרים.
(ותמיד יש את הסיפורים על גדולים שמנעו אוכל מילדיהם עבור זרים. אני באמת תוהה אם מי שמטיף לתת כליה מסתפק בלהלביש לילדיו את המינימום ההכרחי ואת שאר הכסף תורם למשפחות שאין להן אפילו את זה. זה יותר בסיסי מלתרום כליה)?????
ממש ממש לא

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י ארנבת;2395826:
אני מפחדת, בהחלט!
ואני לא מתביישת לומר את זה.

האם את מסוגלת להתגבר על כל הפחדים שלך?

קשה לי מאוד
אבל כדי להביא ילדים לעולם התגברתי על כל פחדי
יש מטרות (הקשורות בחיים ומוות) שפחד זה לא שיקול (אצלי לפחות)

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י ELFISH;2395831:

כמו שאם צריך ניתוח עבור ילד מוכרים את הדירה? האם תדרשי מזרים למכור את הדירה עבור הילד שלך? לתת חלק מהגוף זה יותר מלמכור את הבית.

(ותמיד יש את הסיפורים על גדולים שמנעו אוכל מילדיהם עבור זרים. אני באמת תוהה אם מי שמטיף לתת כליה מסתפק בלהלביש לילדיו את המינימום ההכרחי ואת שאר הכסף תורם למשפחות שאין להן אפילו את זה. זה יותר בסיסי מלתרום כליה)

פיספסת את הנקודה. אם תקראי את ההודעה שלי שוב, תראי שמה שכתבת לא קשור בכלל להודעה שלי משום כיוון.
ברור שיש דברים שהגיוני לעשות עבור בן משפחה [אגב לא לכולם זה ברור]. אבל לא הגיוני לא להסכים לתרום לזר ואז כשמישהו במשפחה שלך צריך ולא נמצא תורם במשפחה לבקש מעמ"י, ממישהו זר, לתרום.
למה שמישהו זר יתרום למשפחה שלך כשאתה לא רצית לתרום למישהו זר?
יש הרבה שזקוקים להשתלה שלא נקטו במשפחתם בעמדה מתנגדת.

זה מה שכתבתי. תקראי שוב. תביני שפשוט לא הבנת.

אני בכלל נוקטת בשום עמדה. מבינה את ואת אלו אבל יש דברים שצריכים להיות ברורים כמו הנקודה הנ"ל.
ואני מכירה מקרה כזה, טרי, טרי....גבר שלא רצה לתרום [נרשם תרום מח עצם ואז גילו שיש צורך גם בכליה ולא הסכים לתרום] ואחרי שנתיים אשתו חלתה בסרטן בכליות [בשתיהן] ונזקקת להשתלה והוא מתחנן לקבל עבורה כליה מתורם זר.
נוט, לי זה לא הגיוני. עם כל הכבוד.

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י ELFISH;2395831:

זהו בדיוק נקודת ה"ויכוח" שלנו
לדעתי זה מרומם ונאצל אבל הגיוני לחלוטין! (לי יש 2, לך אין כלום, אחת מספיקה לי ואחת מספיקה לך, למה שלא אחלוק? זאת משוואה פשוטה והגיונית)
ובטח שהם לא משוגעים...
זה ממש לא כמו למכור את הבית..למכור את הבית = שנים רבות של עבודה קשה וחיסכון, פה מדובר במקסימום חודש
הגיוני להכנס לסיכון בשביל כל אחינו בית ישראל...כולנו אחים כולנו יהודים ותכלס אם תחפש ממש כולנו גם קרובי משפחה

userit

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י hbecker;2395863:
גבר שלא רצה לתרום [מרשם והחליט בסוף שלא בא לו] ואחרי שנתיים אשתו חלתה בסרטן בכליות [בשתיהן] ונזקקת להשתלה והוא מתחנן לקבל עבורה כליה מתורם זר.

את אומרת שהוא כבר נרשם, אז כנראה שהוא לא התנגד לזה כל כך. ובסוף תפס רגליים קרות. זה לא נחשב "לא בא לו"- הוא התקשה בזה. וזה מובן ואת לא יודעת מה היה המקום שלו. וכעת הוא מבקש מאחרים, כי הוא יודע שיש כאלו שמסוגלים למה שהוא לא היה מסוגל. והוא ודאי מעריך אותם מאד.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י userit;2395892:
את אומרת שהוא כבר נרשם, אז כנראה שהוא לא התנגד לזה כל כך. ובסוף תפס רגליים קרות. זה לא נחשב "לא בא לו"- הוא התקשה בזה. וזה מובן ואת לא יודעת מה היה המקום שלו. וכעת הוא מבקש מאחרים, כי הוא יודע שיש כאלו שמסוגלים למה שהוא לא היה מסוגל. והוא ודאי מעריך אותם מאד.

הוא לא נרשם הוא נרשם לתרום מח עצם וגילו שישי צורך בכליה והוא לא הסכים לתרום כי פחד.
בראש שלי הסיפור כל כך מוכר שמתוך זה "שכחתי" להבהיר ולהרחיב כאילו לכולם זה מוכר.
אגב, גם למח עצם הוא נרשם סתם ברגע של סטייל כי כמה חברים שהיו איתו עברו ליד שולחן החתמה וחתמו אז הוא הצטרף.

userit

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י hbecker;2395900:
הוא לא נרשם הוא נרשם לתרום מח עצם וגילו שישי צורך בכליה והוא לא הסכים לתרום כי פחד.

אוקי, אז אמרת בעצמך- הוא פחד. לא חשב שזו תרומה לא לגיטימית, אלא פחד מלתרום.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י userit;2395907:
אוקי, אז אמרת בעצמך- הוא פחד. לא חשב שזו תרומה לא לגיטימית, אלא פחד מלתרום.

נכון.
אבל אם אתה פחדת.
אל תצפה שאחרים יתרמו לך....
יש הרבה קודמים- כאלו שבמשפחתם הסכימו לתרום או כבר תרמו או בתהליך או במחשבה.

מה תגידי על אב שלא רוצה לתרום לבת שלו כי הוא מפחד אבל מתחנן שמישהו אחר יעשה את זה???

כולם מפחדים מניתוח. יש כאלו שמוכנים להתגבר על הפחד ולתרום. אז למה שיתגברו בשביל מישהו שלא התגבר.

אולי נשאר כאן חלוקי דעות. אבל אני לא מבינה את זה.
אולי כי אני רואה את הדברים, מכל הצדדים, של מסרבים, פחדנים, תורמים, מושתלים, נזקקים, מאוד מקרוב.
אולי.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
אוקיי,
בואו נעבור לשלב הבא:
יש כאן מישהו שעדיין לא נרשם למאגר מח עצם?
זה לא לוקח מהבנ"א כמעט כלום....

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י גלבוע;2395955:
אוקיי,
בואו נעבור לשלב הבא:

איפה באמת אפשר להרשם?
אני יודעת שבצבא לוקחים מכולם...

אספרה

כל מה שצריך כדי שמילים שהשמעתם יגיעו אל הדף
מנוי פרימיום
נכתב ע"י גלבוע;2395955:
אוקיי,
בואו נעבור לשלב הבא:

האמת שאת הנושא של תרומת כליה בדקתי ממש לעומק,
על מאגר מח עצם לא זכור לי ששמעתי.

אשמח אם מישהו יפרט על תהליך התרומה של מח עצם, או יתן קישור רלוונטי.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י שושן צחור;2395966:

מתוך האתר של עזר מציון:

שם ביצוע התהליך, מקבל התורם במשך ארבעה ימים, זריקות המעודדות את ייצור תאי האב במח העצם בכמות מוגברת, ו"זריקתם" לזרם הדם ההיקפי (שזורם בגוף). זריקות אלו נקראות נויפוגן (GCSF) והן עלולות לגרום לתורם להרגשה של "שפעת" קלה, כלומר : ייתכנו כאבי עצמות קלים כדוגמת כאבי גב, או כאבים בעצמות הארוכות של הגפיים, הנעלמים בקלות ע"י לקיחת כדור אקמול (פאראצטמול).
ביום החמישי, מגיע התורם למרכז רפואי (בו פגש קודם לכו את הרופא), לצורך ביצוע האיסוף. המשך תהליך התרומה פשוט ודומה לתרומת דם רגילה: באמצעות מחט המוחדרת לווריד הזרוע שואבים דם מהתורם. הדם עובר דרך מכונה מיוחדת שמפרידה ממנו את התאים צעירים ש"נזרקו" ממח העצם הודות לזריקות שקיבל. תאים אלו נאספים בשקית פלסטיק
קטנה (300 סמ"ק) וכל יתר הדם חוזר אל התורם באמצעות מחט המוחדרת לווריד הזרוע השנייה. זאת, ללא הרדמה, ללא כאב וללא כל תופעות לוואי.

תהליך התרומה עשוי להתבצע ביום אחד למשך 5-6 שעות, או ביומיים.
משך האיסוף תלוי בגיל ומשקל החולה כמו גם במשקל התורם.
כאמור, הפעולה עצמה, אינה מכאיבה, אבל מצריכה ישיבה (או שכיבה) במקום אחד. כמובן שניתן לאכול או לקרוא/לצפות בטלוויזיה במהלך האיסוף.

התורם, למעשה, לא מאבד דם כלל ואילו התאים הצעירים שהופרדו מזרם דמו מתרבים מעצמם במהירות, תוך יממה אחת.
אותם תאים שנלקחו מהתורם, מועברים לדמו של החולה במהירות, באמצעות עירוי, ובהגיעם אל מח העצם הם מתחילים לייצר תאי דם בריאים.

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י שושן צחור;2395966:

בשביל לתרום מח עצם צריך להימצא מתאים........
לכל אחד יש בודדים שמתאימים לו (בעיקר משפחה)....ולכן מאוד נדיר לתרום מח עצם...פשוט צריך וכדאי להצטרף למאגר (יש לעזר מציון מאגר ענק) ואולי יום אחד תזכו להציל חיים

אספרה

כל מה שצריך כדי שמילים שהשמעתם יגיעו אל הדף
מנוי פרימיום
תודה, בקר.

התהליך מתחיל בהרשמה פשוטה, בלי שום התערבות רפואית?
ועוד שאלה- האם יש הגבלות של אוכלוסיות שאינן יכולות לתרום? (כמו נשים צעירות בתרומת כליה)

שרינה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
נכתב ע"י hbecker;2395968:
מתוך האתר של עזר מציון:

שם ביצוע התהליך, מקבל התורם במשך ארבעה ימים, זריקות המעודדות את ייצור תאי האב במח העצם בכמות מוגברת, ו"זריקתם" לזרם הדם ההיקפי (שזורם בגוף). זריקות אלו נקראות נויפוגן (GCSF) והן עלולות לגרום לתורם להרגשה של "שפעת" קלה, כלומר : ייתכנו כאבי עצמות קלים כדוגמת כאבי גב, או כאבים בעצמות הארוכות של הגפיים, הנעלמים בקלות ע"י לקיחת כדור אקמול (פאראצטמול).
ביום החמישי, מגיע התורם למרכז רפואי (בו פגש קודם לכו את הרופא), לצורך ביצוע האיסוף. המשך תהליך התרומה פשוט ודומה לתרומת דם רגילה: באמצעות מחט המוחדרת לווריד הזרוע שואבים דם מהתורם. הדם עובר דרך מכונה מיוחדת שמפרידה ממנו את התאים צעירים ש"נזרקו" ממח העצם הודות לזריקות שקיבל. תאים אלו נאספים בשקית פלסטיק
קטנה (300 סמ"ק) וכל יתר הדם חוזר אל התורם באמצעות מחט המוחדרת לווריד הזרוע השנייה. זאת, ללא הרדמה, ללא כאב וללא כל תופעות לוואי.

תהליך התרומה עשוי להתבצע ביום אחד למשך 5-6 שעות, או ביומיים.
משך האיסוף תלוי בגיל ומשקל החולה כמו גם במשקל התורם.
כאמור, הפעולה עצמה, אינה מכאיבה, אבל מצריכה ישיבה (או שכיבה) במקום אחד. כמובן שניתן לאכול או לקרוא/לצפות בטלוויזיה במהלך האיסוף.

התורם, למעשה, לא מאבד דם כלל ואילו התאים הצעירים שהופרדו מזרם דמו מתרבים מעצמם במהירות, תוך יממה אחת.
אותם תאים שנלקחו מהתורם, מועברים לדמו של החולה במהירות, באמצעות עירוי, ובהגיעם אל מח העצם הם מתחילים לייצר תאי דם בריאים.
מדהים!מה רבו מעשיך ה'

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י שושן צחור;2395986:
תודה, בקר.

התהליך מתחיל בהרשמה פשוטה, בלי שום התערבות רפואית?
ועוד שאלה- האם יש הגבלות של אוכלוסיות שאינן יכולות לתרום? (כמו נשים צעירות בתרומת כליה)

מגבלות תרומה:

גילאים 18-45
מגבלת הגיל אינה מיועדות לשמש כגורם מפלה אלא מיועדות להגן על בטחון התורמים ולהבטיח את התוצאה הטובה ביותר עבור המטופלים. סף הגיל הנמוך מבוסס על גיל חוקי להסכמה. אסור לאפוטרופוס או הורה לחתום על שחרור או לתת הסכמה משום שתרומת מח עצם למי שאינו קרוב משפחה היא הליך התנדבותי. תקרת הגיל מבוססת על שיקולי תורם ומושתל והינה מבוססת על חוקי המאגרים בעולם.

אישה בהריון תתרום רק אחרי הלידה.

נשאים של מחלות מסויימות.

מי שההמוגלובין שלו נמוך, גם לא יכול לתרום, נראה לי, אבל בנקודה זו אני לא בטוחנ.

פסקאות

עימוד ועיצוב
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
נכתב ע"י DigiTali;2395741:
הלואי שאנשים לא היו תורמים רק בגלל סיבות משתנות כאלה...
ניראה אותם כשהם יגמרו רצים לתרום

ישבתי וקראתי מהתחלה ועד הסוף את כל האשכול, אחרי היכרות אישית עם מי שעבר השתלת כליה מתורם שכלל לא הכירו קודם, וממש הציל את חייו!! פשוטו כמשמעו!!

אך אם יורשה לי להעיר לך, שאם את עצמך היית מדברת ממקום אישי של תורמת (ואולי אולי גם מצד של נתרמת...) הדברים היו מתקבלים ברוח הרבה יותר טובה.

אבל את מגיעה מבחוץ לגמרי, אמנם כנראה מכירה מישהו שתרם/נתרם אבל בכ"ז לא תרמת בעצמך, ודי "מקומם" בלשון המעטה לשמוע ולקבל דברים -נכונים ככל שיהיו- ממישהו שלא התנסה אישית בדבר, ויתכן שאם היית רוצה באמת להועיל היית צריכה לעשות זאת ע"י מישהו שכן עבר את זה.....
- כי כשמדובר ב"עצמי ובשרי" לא מספיק שמיעה או ראיה אלא צריך שהדברים יבואו מתוך התנסות ממש!!

ודברי מגיעים לאחר הערכה אין סופית לתורמים בכלל ולתורמי הכליה בפרט- אשריכם...!

cyp

משתמש מקצוען
נכתב ע"י hbecker;2395863:
ואני מכירה מקרה כזה, טרי, טרי....גבר שלא רצה לתרום [נרשם תרום מח עצם ואז גילו שיש צורך גם בכליה ולא הסכים לתרום] ואחרי שנתיים אשתו חלתה בסרטן בכליות [בשתיהן] ונזקקת להשתלה והוא מתחנן לקבל עבורה כליה מתורם זר.

עקבתי אחרי הדיון ולא התערבתי אבל הנקודה הזו ממש מפריעה לי,
מי אנחנו שנעשה את החשבונות של אחרים? כן רצה או לא רצה לתרום ועכשיו מתחנן לתרומה לאשתו, יהודי עושה מה שהוא מרגיש שהוא צריך לעשות בלי שיקולים כאלו, מי שחושב לתרום ותורם לאשה הזו שבעלה התנגד לתרומה, לא תורם לבעלה, הוא תורם לאשה יהודיה, הוא מציל נפש אחת מישראל, והוא לא אמור לעשות את החשבונות שאם הוא התנגד לתרום למישהו זר אז גם אני מתנגד לתרום לאשתו שהיא זרה,

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י צמח;2396009:
ישבתי וקראתי מהתחלה ועד הסוף את כל האשכול, אחרי היכרות אישית עם מי שעבר השתלת כליה מתורם שכלל לא הכירו קודם, וממש הציל את חייו!! פשוטו כמשמעו!!

אך אם יורשה לי להעיר לך, שאם את עצמך היית מדברת ממקום אישי של תורמת (ואולי אולי גם מצד של נתרמת...) הדברים היו מתקבלים ברוח הרבה יותר טובה.

אבל את מגיעה מבחוץ לגמרי, אמנם כנראה מכירה מישהו שתרם/נתרם אבל בכ"ז לא תרמת בעצמך, ודי "מקומם" בלשון המעטה לשמוע ולקבל דברים -נכונים ככל שיהיו- ממישהו שלא התנסה אישית בדבר, ויתכן שאם היית רוצה באמת להועיל היית צריכה לעשות זאת ע"י מישהו שכן עבר את זה.....
- כי כשמדובר ב"עצמי ובשרי" לא מספיק שמיעה או ראיה אלא צריך שהדברים יבואו מתוך התנסות ממש!!

ודברי מגיעים לאחר הערכה אין סופית לתורמים בכלל ולתורמי הכליה בפרט- אשריכם...!

אני כמובן רוצה לתרום כשיתאפשר לי בעז"ה
בסה"כ תמהתי, שאלתי, לא רציתי לשווק או להועיל (ובטח שלא להזיק)
אם זאת הייתה המטרה שלי הייתי מספרת לכם סיפור נרגש...
אבל זאת לא הייתה מטרתי...לא היו לי מטרות כלל! רק רציתי להבין למה אנשים כ"כ נרתעים מכך..וקיבלתי את התשובות (הלא מרנינות)
תודה

אולי מעניין אותך גם...