מידע שימושי תרומת כליה - זה נהנה וזה לא חסר

אמא יש אחת

משתמש חדש
נכתב ע"י צמח;2396009:
ישבתי וקראתי מהתחלה ועד הסוף את כל האשכול, אחרי היכרות אישית עם מי שעבר השתלת כליה מתורם שכלל לא הכירו קודם, וממש הציל את חייו!! פשוטו כמשמעו!!

אך אם יורשה לי להעיר לך, שאם את עצמך היית מדברת ממקום אישי של תורמת (ואולי אולי גם מצד של נתרמת...) הדברים היו מתקבלים ברוח הרבה יותר טובה.

אבל את מגיעה מבחוץ לגמרי, אמנם כנראה מכירה מישהו שתרם/נתרם אבל בכ"ז לא תרמת בעצמך, ודי "מקומם" בלשון המעטה לשמוע ולקבל דברים -נכונים ככל שיהיו- ממישהו שלא התנסה אישית בדבר, ויתכן שאם היית רוצה באמת להועיל היית צריכה לעשות זאת ע"י מישהו שכן עבר את זה.....
- כי כשמדובר ב"עצמי ובשרי" לא מספיק שמיעה או ראיה אלא צריך שהדברים יבואו מתוך התנסות ממש!!

ודברי מגיעים לאחר הערכה אין סופית לתורמים בכלל ולתורמי הכליה בפרט- אשריכם...!

אני חושבת שלהפך,
אם דיגיטלי הייתה מגיעה ממקום שקרוב אליה באופן אישי זה היה מראה לנו שזה ממקום נגוע מעט...ושוב לא היינו יכולים להתחבר... ולתרץ לעצמנו ש "זה קשור אליה אבל אלי זה לא קשור"
אני חושבת שעצם זה שהיא בדיוק כמוכם וכמונו - לא קשורה לדבר הזה כלל - והיא התעוררה לכך ושיתפה את כולם בכך, אמור "לחזק" את כולנו יותר לדבר...
בכל אופן דיגיטלי, למרות רוב התגובות השליליות - אני מבטיחה לך שבפעם הבאה שכל קוראי האשכול יראו איזושהי מודעה הקוראת להם לתרום או יפגשו בסיפור בעניין זה כבר יותר ידבר אליהם...ומי יודע? אולי אפילו הם יעשו צעד בגלל זה....והיה זה שכרך!
בכל אופן אותי את עוררת...מקווה לתרום בזכותך! את לא מקוממת כלל! המצפון של המגיבים פה קומם אותם...את פשוט נגעת להם שם וזה צרב....
מדהימה!

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י cyp;2396012:
עקבתי אחרי הדיון ולא התערבתי אבל הנקודה הזו ממש מפריעה לי,
מי אנחנו שנעשה את החשבונות של אחרים? כן רצה או לא רצה לתרום ועכשיו מתחנן לתרומה לאשתו, יהודי עושה מה שהוא מרגיש שהוא צריך לעשות בלי שיקולים כאלו, מי שחושב לתרום ותורם לאשה הזו שבעלה התנגד לתרומה, לא תורם לבעלה, הוא תורם לאשה יהודיה, הוא מציל נפש אחת מישראל, והוא לא אמור לעשות את החשבונות שאם הוא התנגד לתרום למישהו זר אז גם אני מתנגד לתרום לאשתו שהיא זרה,

אין לי בעיה שהיא תבקש שיתרמו לה. יש לי בעיה עם זה שהוא מבקש ופתאום משכנע שזה שום דבר ולא מסוכן וכו'.
ושוב, אני מכירה מקרוב את ההתנהלות הזו ויכולה לצטט לך אותה מילה במילה מסיפור טרי ממש. והוא לא סיפור ראשון...

אני מדברת מהשטח. מהיכרות רבת שנים של הנושא.

לאה ורחל

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
הבקר אותו אדם שאשתו צריכה תרומה יכל לתרום עכשיו למישהו אחר כדי להגדיל את הסיכויים שלה לקבל תרומה?

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י לאה ורחל;2396049:
הבקר אותו אדם שאשתו צריכה תרומה יכל לתרום עכשיו למישהו אחר כדי להגדיל את הסיכויים שלה לקבל תרומה?

יכול בתהליך של הצלבת השתלות.
אבל הוא עדיין מפחד........[וזה מה שהזוי, הוא משכנע קרובים להיבדק בטענה שאין מה לחשוש זה לא מפחיד ולא מסוכן וכו'. אבל לתרום למישהו אחר בהצלבה כדי שאשתו תקבל הוא לא מסכים].

A JERBI

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י DigiTali;2396025:
רק רציתי להבין למה אנשים כ"כ נרתעים מכך..וקיבלתי את התשובות (הלא מרנינות)

תביני, זה לא קשור מה ואיך. בקושי לרופא שיניים הולכים...עד שחייב :rolleyes:

געציל

משתמש פעיל
נכתב ע"י צחור;2395638:
הוא צם ביום כיפור שאחרי?

צמתי ביום כיפור שאחרי מלבד שתיית כוסית תמצית תה כל 10 דקות בחלק מהיום.

והאמינו לי: שזה היה לי עינוי לא קל...

אשתי אגב שתתה ואכלה שיעורים באותו יו"כ בגלל הריון (כמעט) רגיל...

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י hbecker;2396108:
יכול בתהליך של הצלבת השתלות.
אבל הוא עדיין מפחד........[וזה מה שהזוי, הוא משכנע קרובים להיבדק בטענה שאין מה לחשוש זה לא מפחיד ולא מסוכן וכו'. אבל לתרום למישהו אחר בהצלבה כדי שאשתו תקבל הוא לא מסכים].

פרזיטים יש בכל מקום.
בעצם את אומרת שאין שום הצדקה לתרום לזרים. לכל אחד יש משפחה שיכולה לתרום, בני זוג ילדים הורים אחים ואם לא מתאימים אפשר בהצלבה.
אולי במקרים חריגים של גלמודים בלי משפחה. לפי מה שאת מתארת אפשר להפסיק את המפעל היפה הזה של תרומה לזרים. כשמתפרסמת פניה לתרומת כליה צריך קודם לבדוק אם יש קרובי משפחה ואם יש, שיתנו כליה.

userit

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י גלבוע;2395955:
אוקיי,
בואו נעבור לשלב הבא:
יש כאן מישהו שעדיין לא נרשם למאגר מח עצם?
זה לא לוקח מהבנ"א כמעט כלום....

יש הגבלות כמו בתרומת דם? מצד משקל.

געציל

משתמש פעיל
אני כותב בזהירות כתגובה לכמה תגובות כאן, ומקווה שדבריי יובנו כראוי ולא יצאו מהקשרם:

בעיני, אם היה לי 400% בית (ולאו דווקא בירושלים...) או 400% כסף בהחלט הייתי מחלק לפחות 200% לנזקקים ברמה כזו או אחרת.

ככה אני חושב בכל אופן, ולענ"ד זה גם הלך הרוח אצל תורמים אחרים.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י ELFISH;2396170:
פרזיטים יש בכל מקום.
בעצם את אומרת שאין שום הצדקה לתרום לזרים. לכל אחד יש משפחה שיכולה לתרום, בני זוג ילדים הורים אחים ואם לא מתאימים אפשר בהצלבה.
אולי במקרים חריגים של גלמודים בלי משפחה. לפי מה שאת מתארת אפשר להפסיק את המפעל היפה הזה של תרומה לזרים. כשמתפרסמת פניה לתרומת כליה צריך קודם לבדוק אם יש קרובי משפחה ואם יש, שיתנו כליה.

זה לא נכון.
וזה לא מה שאמרתי.

מה שאני אמרתי זה אם אדם מתנהג כמו בסיפור הנ"ל שהבאתי וגם כשמציעים לו הצלבה הוא לא מעוניין אלא רק רוצה כליה לאשתו, אז יש כאן התנהגות לא הולמת.

יש משפחות שלא יכולות לתרום מכל מיני סיבות [אפילו נטיה ללח"ד במשפחה, נטיה לסוכר גבוה, עודף משקל כרוני, ועוד כל מיני פרמטרים שמי שלא מבין בנין, לא מכיר].

המפעל היפה הזה של תרומה לזרים בודק דבר ראשון אם יש התאמה במשפחה. ואם אין מתנדב מהמשפחה בודקים גם למה. יש מצב שדוחים מישהו כי יש התאמה במשפחה הקרובה [אב, אם, בן וכו'] שלא רוצה לתרום. כי מבחינתם "יש לכם כליה, מה שיש לנו נשאיר למי שאין".

יש הרבה מאוד הצלבות או כאלו ממשפחת המקבל שנכנסים למאגר גם אם לא נתנו מיידית בהצלבה [ואני מאמינה שיש כאן אנשים שבכלל לא מבינים מה זה הצלבה...] וכאשר יימצאו מתאימים לתרום- יתרמו.

אז ממש לא כך.

ושוב, אני אדגיש בפעם ה...
אין לי בעיה עם מי שלא רוצה לתרום כי הוא מפחד וכו'...[אם כי אני לא מבינה את זה מהיכרות טובה עם הנושא]
יש לי בעיה עם מי שלא רוצה לתרום אבל רוצה שיתרמו לו, בזמן שהוא לא מוכן לתרום כי XYZ.

עכשיו זה לא אישי אליך, אלא פניה כללית:
האמת- אני מיציתי את הענין.
אמרתי מה שהיה לי לומר.
לא נקטתי עמדה חד צדדית.
הכלתי והבנתי את שתי הצדדים

עייפתי מלהסביר.

אז אם תהיה שאלה עניינית, בכיף אענה.
אחרת- איש באמונתו יחיה.

ושלא תזדקקו לעולם...כי חיים של דיאליזה, זה לא חיים [מהיכרות של השטח....]
ואם תזדקקו, אני מאחלת שתמצאו מהר מישהו נדיב, עם לב רחב שמוכן לסכן את עצמו במזעיר ולכאוב כמה ימים בשביל להציל אותךואת הדורות שיצאו ממך עד סוף כלהדורות....

צילומנציה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י hbecker;2395918:
נכון.
אבל אם אתה פחדת.
אל תצפה שאחרים יתרמו לך....
יש הרבה קודמים- כאלו שבמשפחתם הסכימו לתרום או כבר תרמו או בתהליך או במחשבה.

מה תגידי על אב שלא רוצה לתרום לבת שלו כי הוא מפחד אבל מתחנן שמישהו אחר יעשה את זה???

כולם מפחדים מניתוח. יש כאלו שמוכנים להתגבר על הפחד ולתרום. אז למה שיתגברו בשביל מישהו שלא התגבר.

אולי נשאר כאן חלוקי דעות. אבל אני לא מבינה את זה.
אולי כי אני רואה את הדברים, מכל הצדדים, של מסרבים, פחדנים, תורמים, מושתלים, נזקקים, מאוד מקרוב.
אולי.
זה נובע מצימצום ומרובעות. . סוג אנשים שרואים את עצמם בתוך ריבוע מסוים. ואין כלום מסביב.
תופעה שקיימת בהרבה שטחים. כמו אנשים שלא מחסנים- לא מענין אותם מה יקרה אם על העולם ינהג כמוהם, או כמו שהזכרתי פעם שנתקלתי באמא לבת עם ציליאק שנעלבה קשות מהצעה של בחורה עם ציליאק לבנה הבריא, למרות ששנה קודם היא טענה שציליאק זה שום כלום וכו וכו'

שלכם

משתמש פעיל
נכתב ע"י hbecker;2394077:
אני לא אתרום כליה לעולם. זו מציאות והיא לא תשתנה.

טיפ שלי:
לעולם אל תכתבו לעולם
ואם מישהו קרוב מהמשפחה יחלה ח"ו, גם לא?
ואם סתם כך תגיע לה רוח טהרה ממרומים לתרום, מה במקרה כזה?

וגם אם אכן מישהו יודע שהוא לא יתרום לעולם, מדוע לכתוב זאת, ולהניא אחרים?
מאחל שכולם יהיו בריאים לא יזדקקו לתרומה,
ואם רק ירצו יוכלו גם לעמוד בבדיקות הדרושות לתרומת כליה.

מרשימה

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י שלכם;2396391:
טיפ שלי:
לעולם אל תכתבו לעולם
ואם מישהו קרוב [אפילו מאוד] מהמשפחה יחלה ח"ו, גם לא?

מאחל שכולם יהיו בריאים.
אבל בבקשה להיזהר בדיבורים

יש כל מיני סיבות רפואיות שאי אפשר לתרום
דברים שלא אמורים להשתנות

לדוגמא מי שנולד עם כליה אחת לא יכול לתרום, נכון?

שלכם

משתמש פעיל
נכתב ע"י hbecker;2394101:
עזבו לתרום לחולה זר, אני מכירה כאלו שלא מוכנים לתרום לקרוב משפחה שלהם גם לא אח/אחות/הורה או ילד...בעיני זה אבסורד שאין כדוגמתו.
לאחר כתיבת ההודעה הקודמת ראיתי את ההודעה הזו
שאולי אכן מתרצת את שאלתי בהודעה הקודמת

לגבי ההערה על סיבות רפואיות, אכן מי שיש לו בעיה בריאותית לא יכול לתרום, ואם זה הייתה הכוונה אי אפשר לחלוק על כך.
אך מצורת הכתיבה לא זאת הייתה המשמעות, ועל כך הערתי,
בכל מקרה הדברים נאמרים ונכתבים לגופו של עניין, ולא על אדם ספיצפי כזה או אחר, שיתכן ואכן לו יש סיבה.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י שלכם;2396391:
טיפ שלי:
לעולם אל תכתבו לעולם
ואם מישהו קרוב מהמשפחה יחלה ח"ו, גם לא?

וגם אם אכן מישהו יודע שהוא לא יתרום לעולם, מדוע לכתוב זאת, ולהניא אחרים?
מאחל שכולם יהיו בריאים לא יזדקקו לתרומה,
ואם רק ירצו יוכלו גם לעמוד בבדיקות הדרושות לתרומת כליה.

לא אתרום לעולם- משום שאינני יכולה לתרום ולא כאן המקום לפרט.
וככתבתי את זה כתבתי בשביל למנוע את השאלות- אז למה שלא תתרמי את......שאלות שעולות בכל דיון שבוא אני מחווה את דעתי בענין.

ולא נראה לי שזה הניא מישהו כי זה נכתב הלב, כמו כל שאר מה שכתבתי [לכל הצדדים] ומה שנכתב מהלב, גם נכנס אליו.

שלכם

משתמש פעיל
אכן חשוב להדגיש כי כוונתי לא הייתה חס ושלום להתקיף, אלא להעיר את הנקודה כפי שעלתה לעיני בעת שקראתי את ההודעה בפורום.
כמובן שלא כל אחד יכול לתרום, וכפי שמצוין בפרסומי 'מתנת חיים' שרבים מאוד לא יכולים לתרום, כל אחד וסיבתו הוא.
ולא הייתה כוונתי לתקוף באופן צפספי מדוע לא לתרום, אלא רק לגבי ההודעה שנכתבה בפורום שבצורה בה אני ראיתי אותה הבנתי שהיא נכתבה כהתרסה נגד תרומת כליה.
אכן לאחר כתיבת ההודעה קראתי שוב את הנכתב, בהודעה זו, ובהמשך האשכול וראיתי שהבנתי לא נכון. ואכן בהודעה עצמה נכתב בעד תרומת כליה.
אני בהחלט מתנצל על דברי, שנכתבו ללא שקראתי את כל החומר בעיון.
בכל מקרה אני משאיר את הודעתי הקודמת כיוון שהמסר עצמו נכון על אף שכמובן וכפי שכבר ציון, במקרה הספציפי הזה איננו נכון.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י מרשי;2396394:
יש כל מיני סיבות רפואיות שאי אפשר לתרום
דברים שלא אמורים להשתנות

לדוגמא מי שנולד עם כליה אחת לא יכול לתרום, נכון?

אמת מוחלטת.
וגם לא מי שיש מחלה כלייתי במשפחתו.
וגם לא מי שסובל מסכרת
וגם לא מי שיש לו יתר לח"ד
וגם...וגם...וגם....

ינשופי

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י hbecker;2395786:
אני חושבת שהגישה צריכה להיות:

מה כן?
מי שלא מוכן לתרום כי זה מסוכן, כי זה מפחיד, כי זה קשה, כי זה וכו'. אז אם ח"ו יום יבוא ובמשפחתו מישהו יצטרך כליה ואין תורם מתאים במשפחה- שימשיך עם הדעה שלו עד הסוף ולא יתחנן שיתנו לנצרך אצלו במשפחה כליה. פעמים רבות אין תורם מתאים במשפחה, מכל מיני סיבות.
כי זה כבר קצת.....חוצפה אפילו. חשוב לזכור מה אמרו 3, 4 או 5 שנים קודם.

העיקר- שתהיה בריאות איתנה לכל עמ"י, באשר הם.

לדעתי, זה לא נכון.
אם מישהו אין מספיק אומץ לתרום, לכן קרוב משפחה שלו או הוא בעצמו לא יוכלו לבקש תרומה???
את הופכת את זה ממש לסחר באברים (תרום לי ואתרום לך, שזו אגב שיטה שנוהגת בעולם- אם יש למישהו קרוב משפחה והוא מסכים לתרום אך הכליה לא מתאימה, הוא תורם לחולה אחר שכן מתאים לו, ובתמורה קרוב משפחתו מקבל מתורם אחר) וזו ממש לא המטרה של העמותה!!!
זה כמו שתגידי שאם בנ"א לא מתנדב בהצלה, אז למה הוא מצפה שמתנדב בהצלה יבוא לעזרתו? או אם לא מתנדב עם ילדים מיוחדים- למה שיעזרו לו אם יצטרך חלילה? וכו' וכו'

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י ינשופי;2396617:
לדעתי, זה לא נכון.
אם מישהו אין מספיק אומץ לתרום, לכן קרוב משפחה שלו או הוא בעצמו לא יוכלו לבקש תרומה???
את הופכת את זה ממש לסחר באברים (תרום לי ואתרום לך, שזו אגב שיטה שנוהגת בעולם- אם יש למישהו קרוב משפחה והוא מסכים לתרום אך הכליה לא מתאימה, הוא תורם לחולה אחר שכן מתאים לו, ובתמורה קרוב משפחתו מקבל מתורם אחר) וזו ממש לא המטרה של העמותה!!!
זה כמו שתגידי שאם בנ"א לא מתנדב בהצלה, אז למה הוא מצפה שמתנדב בהצלה יבוא לעזרתו? או אם לא מתנדב עם ילדים מיוחדים- למה שיעזרו לו אם יצטרך חלילה? וכו' וכו'

אם תקראי את כל ההודעות שלי בהמשך, אחרי ההודעה הזו, תביני שלא הבנת אותי כאן נכון.

ושוב, מיציתי.
אין לי עוד כוח וסבלנות להסביר עוד. יתכן וכושר ההסברה שלי לוקה בחסר. אבל לא למה שאת חשבת שכתבתי היתה כוונתי.

קבלו בבקשה בהבנה.

מאחלת לכולם הרבה בריאות.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
וואו איזה אשכול אמוציונלי.

אני אישית מתכוננת לתרום כליה בשמחה רבה, כשאגיע לגיל המתאים.

והייתי מוכנה היום לתרום כליה + מוח עצם + טסיות, אם זה היה עוזר לרפא ילדה אחת שלי מהצליאק. קשה לי מאד לדמיין הורים שלא מוכנים לעשות את זה בשביל להציל ילד שלהם מדיאליזה.

אולי מעניין אותך גם...