תוצאות הסקר - דירה לזוג הצעיר

שפריצרית

משתמש מקצוען
לא רואה סיבה לציניות.
המצב בשוק לטובתם, ואין סיבה שבחור שכבר הגיעה לידיו הצעה כזו שמעולה מכל הבחינות - יסרב לה למען הציבור.
בעיני, זה יהיה גם חוסר אחריות וחוסר שכל לשלוח בחור שיכל לקבל בקלות סידור מעולה לשממה כלכלית.
כל אחד צריך לדעת איך להתנהל בחלק שלו.
מסכימה לרעיון של לעבוד בצד של הסמינרים והורי הבנות - כי זה האינטרס שלהם.
אבל לצפות מהבחורים לא לקבל את מה שכבר מציעים להם??

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
איך אמר ראש ישיבה של אחת הישיבות המפורסמות:
בא אלי בחור ואומר שיש לו שתי הצעות על הפרק.
שתי ההצעות מצוינות, בחורות איכותיות ויראות שמים ממשפחות טובות.
אבל הצעה אחת עם דירה והשניה לא. למה לפנות קודם?
מה אגיד לו? לפנות לזו בלי הדירה?

לא רואה סיבה לציניות.
המצב בשוק לטובתם, ואין סיבה שבחור שכבר הגיעה לידיו הצעה כזו שמעולה מכל הבחינות - יסרב לה למען הציבור.
בעיני, זה יהיה גם חוסר אחריות וחוסר שכל לשלוח בחור שיכל לקבל בקלות סידור מעולה לשממה כלכלית.
כל אחד צריך לדעת איך להתנהל בחלק שלו.
מסכימה לרעיון של לעבוד בצד של הסמינרים והורי הבנות - כי זה האינטרס שלהם.
אבל לצפות מהבחורים לא לקבל את מה שכבר מציעים להם??

אוקיי,
ואם היה מדובר בבן שלך, היית מתעלמת מהמקרה הספציפי כדי לא להטביע את כלל ההורים בים של התחייבויות?

ציטטתי את הנ"ל כדי להסביר שמבחינת הבחורים ומורי דרכם כל עוד יש מי שייתן להם את זה - אין שום סיבה שלא יקחו.
ואין שום סיבה שראש ישיבה שרוצה בטובת תלמידיו (ואולי גם בטובת הישיבה, אבל זה לא משנה) יאסור עליהם לקבל דירות, כמו שהוצע פה.

אני חושב שחוסר האחריות וחוסר השכל האמיתי הוא השארת המצב הקיים
ומה שאנו מציעים הוא בכלל לא שממה כלכלית, אדרבא הוא סידור לחיים מצויינים הרבה יותר
מה עדיף: להתחיל לשלם בגיל 34 דירה אחד ודי, או להתחיל בגיל 42 לשלם 7 דירות?
ראש ישיבה שרוצה באמת בטובת תלמידיו, לא ירצה שמעוד 20 שנה והלאה יפול עליהם תיק של 4 מליון, שזה יחייב אותם כמובן להתחיל לדאוג לזה קודם (וללא הועיל...)

ואני מסכים שכל עוד לא יהיה שינוי ציבורי אז האינטרס של כל בחור בפני עצמו הוא לקבל את הסכום הגבוה יותר, אבל השינוי הציבורי עצמו צריך להיות אינטרס של כל בחור אם יש לו מעט שכל.

ואני חוזר על דברי, שלדעתי כדי ליצור שינוי הדרך היחידה לשנות הוא ליצור אוירה ציבורית נגד התופעה, על ידי תעמולה חזקה, מחושבת, מקצועית ומאסיבית, שחזקה עליה שאינה חוזרת ריקם
ואני חושב שהתעמולה צריכה להתבסס בעיקר על 3 נקודות
1. הציות לדעת תורה. זה דבר שאם עושים אותו נכון יכול מאוד להשפיע בציבור שלנו. ע''ע בחירות.

2. הטפשות בהשארת המצב לגבי הבחורים והאברכים הצעירים עצמם. שכן המצב הנתון אינו מקנה להם כלל שלות נפש, גם אם מקבלים דירה שלמה. שהרי בדרך כלל מדובר כאן על בחורים ואברכים חכמים, שרואים קצת יותר ממטר קדימה, וברור לכל אחד מהם שאם הוא רוצה איכשהו לשרוד בתקופה שבעוד 20 שנה, כשיידרש לתת 4 מיליון, הוא מוכרח לדאוג לזה מעכשיו, (ולא שהוא יודע איך לעשות את זה... ). ומצד שני כאן אנו מציעים מתווה שגם לא יכביד כלל בשנים הראשונות, וגם יקנה שלות נפש לגבי השנים המאוחרות.
שלא לדבר על נקיפות המצפון של אברכים צעירים, אם הם רגישים, ולא ארחיב בזה.

3. הטעות הגדולה מצד הורי הבנות, להתחייב דבר שאי אפשר לעמוד בו, ושגורם לסחרחרה של גלגולי חובות ודקדוקי עניות ומחלות (ולא אמשיך..). יש להדגיש גם את העוולה שבדבר להתחייב התחייבויות כאלו על דבר שאין מחויבים בו כלל, על חשבון דברים רבים שמחויבים בהם,
שלא לדבר על אי עמידה בהתחייבויות שזו בעיה בפני עצמה

בכל אופן, האינטרס צריך להיות של כל אחד ואחד מאיתנו. הרי מדובר ברווח של יותר מ-3 מליון לכל אחד מאתנו. זה לא סכום מספיק כדי לדרבן כל אחד להשקיע?

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

בשעות הקטנות

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
ומה שאנו מציעים הוא בכלל לא שממה כלכלית, אדרבא הוא סידור לחיים מצויינים הרבה יותר
מה עדיף: להתחיל לשלם בגיל 34 דירה אחד ודי, או להתחיל בגיל 42 לשלם 7 דירות?
ראש ישיבה שרוצה באמת בטובת תלמידיו, לא ירצה שמעוד 20 שנה והלאה יפול עליהם תיק של 4 מליון, שזה יחייב אותם כמובן להתחיל לדאוג לזה קודם (וללא הועיל...)

ואני מסכים שכל עוד לא יהיה שינוי ציבורי אז האינטרס של כל בחור בפני עצמו הוא לקבל את הסכום הגבוה יותר, אבל השינוי הציבורי עצמו צריך להיות אינטרס של כל בחור אם יש לו מעט שכל.

ואני חוזר על דברי, שלדעתי כדי ליצור שינוי הדרך היחידה לשנות הוא ליצור אוירה ציבורית נגד התופעה, על ידי תעמולה חזקה, מחושבת, מקצועית ומאסיבית, שחזקה עליה שאינה חוזרת ריקם
ואני חושב שהתעמולה צריכה להתבסס בעיקר על 3 נקודות
1. הציות לדעת תורה. זה דבר שאם עושים אותו נכון יכול מאוד להשפיע בציבור שלנו. ע''ע בחירות.

2. הטפשות בהשארת המצב לגבי הבחורים והאברכים הצעירים עצמם. שכן המצב הנתון אינו מקנה להם כלל שלות נפש, גם אם מקבלים דירה שלמה. שהרי בדרך כלל מדובר כאן על בחורים ואברכים חכמים, שרואים קצת יותר ממטר קדימה, וברור לכל אחד מהם שאם הוא רוצה איכשהו לשרוד בתקופה שבעוד 20 שנה, כשיידרש לתת 4 מיליון, הוא מוכרח לדאוג לזה מעכשיו, (ולא שהוא יודע איך לעשות את זה... ). ומצד שני כאן אנו מציעים מתווה שגם לא יכביד כלל בשנים הראשונות, וגם יקנה שלות נפש לגבי השנים המאוחרות.
שלא לדבר על נקיפות המצפון של אברכים צעירים, אם הם רגישים, ולא ארחיב בזה.

3. הטעות הגדולה מצד הורי הבנות, להתחייב דבר שאי אפשר לעמוד בו, ושגורם לסחרחרה של גלגולי חובות ודקדוקי עניות ומחלות (ולא אמשיך..). יש להדגיש גם את העוולה שבדבר להתחייב התחייבויות כאלו על דבר שאין מחויבים בו כלל, על חשבון דברים רבים שמחויבים בהם,
שלא לדבר על אי עמידה בהתחייבויות שזו בעיה בפני עצמה

בכל אופן, האינטרס צריך להיות של כל אחד ואחד מאיתנו. הרי מדובר ברווח של יותר מ-3 מליון לכל אחד מאתנו. זה לא סכום מספיק כדי לדרבן כל אחד להשקיע?

אני בטוח שאם תהיה אוירה ציבורית חזקה העויינת את התופעה כפי שתיארתי, זה יפתור גם את הבעיה הזו, וד'''ל
סיכום מעולה!

שפריצרית

משתמש מקצוען
לא דיברתי בכלל על המתווה.
כל בחור שהוא, עם מעט שכל או הרבה - כשהוא עומד בצומת הזו וניתנת לו אפשרות הבחירה יבחר בסידור טוב.
מה שאני באה להגיד בזה, ששום מתווה ושום הסברה לא יעבדו מול הבחורים ומייצגיהם, קרי: ההורים וצוות הישיבה.
גם אם נסביר להם שאם יקחו עכשיו דירה זה אומר שגם יצטרכו לתת ארבעה מיליון בעוד עשרים שנה.
הצד היחיד שיכול לשנות משהו זה הצד של הבנות ושל הסמינרים.
אם תהיה אוירה שלא רוצים בחור שדורש - ולא בגלל שאין לתת, אלא בגלל שבחור שדורש הוא פאסה - זה מה שיכול לשנות כיוון.
אפשר להמשיך להתעקש שבחור שעיניו בראשו חייב להבין שבהסתכלות כוללת הוא יוצא מופסד מהנורמה הזו - זה מאד יעזור למציאות להשתנות.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
לא דיברתי בכלל על המתווה.

כל בחור שהוא, עם מעט שכל או הרבה - כשהוא עומד בצומת הזו וניתנת לו אפשרות הבחירה יבחר בסידור טוב.
מה שאני באה להגיד בזה, ששום מתווה ושום הסברה לא יעבדו מול הבחורים ומייצגיהם, קרי: ההורים וצוות הישיבה.
גם אם נסביר להם שאם יקחו עכשיו דירה זה אומר שגם יצטרכו לתת ארבעה מיליון בעוד עשרים שנה.
הצד היחיד שיכול לשנות משהו זה הצד של הבנות ושל הסמינרים.
אם תהיה אוירה שלא רוצים בחור שדורש - ולא בגלל שאין לתת, אלא בגלל שבחור שדורש הוא פאסה - זה מה שיכול לשנות כיוון.
אפשר להמשיך להתעקש שבחור שעיניו בראשו חייב להבין שבהסתכלות כוללת הוא יוצא מופסד מהנורמה הזו - זה מאד יעזור למציאות להשתנות.
ואני דיברתי רק על המתווה
ברור שכל עוד המצב ממשיך אז האינטרס של הבחור הוא לקבל את הסכום הגבוה.
רק כתבתי שהשינוי הכולל הוא אינטרס של כולם, ולכן אני מניח שעל ידי תעמולה מאסיבית זה יכול להצליח , כי לכאורה אין שום סיבה להכשיל אותו

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
נכון שצריך גם הסברה אצל הבנות, אבל גם הסברה לבנים תועיל, כי ב''ה רובם טובים, בעלי מידות וגם חכמים, וכשיסבירו להם את ההשלכות של המצב הקיים, ומצד שני את המתווה המוצע, ירצו בעצמם להיות שותפים להובלת השינוי.
וגם צריך הסברה ציבורית באופן כללי, שהרי פעמים רבות (ובמיוחד אצל הבחורים והבחורות הטובים) עיקר המו''מ הוא בין ההורים, והבחור והבחורה עצמם אינם מעורבים כל כך.
ובעיקר אני חושב שצריך שיהיה לתוכנית הד נרחב ואוירה ציבורית אוהדת, שדבר זה יוצר תחושה של ''כולם'.' שכן הדבר העיקרי שגורם עתה את ההיפך הוא ש''כולם'' עושים כך, ולכן צריך שהאוירה תהיה ש''כולם'' מצטרפים לשינוי. ודבר זה אף יתן לבחורים הרגשה של שותפות למהלך גדול והיסטורי

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
בחור לא דורש הוא בוחר.

לבחורים בישיבות הטובות יש מספיק הצעות שבהם הם מקבלים סכומים נכבדים, ובגלל שכך אין להם שום אינטרס לבחור בהצעות שבהם הם מקבלים סכומים נמוכים.

למה בחורים לא דורשים מליון וחצי ש"ח? למה הם "מסתפקים" ב700-500 א"ש?
לא בגלל שהם טובי לב, אלא בגלל שלבחור שדורש מליון וחצי אין הצעות, ולבחור שדורש 700-500 א"ש יש מספיק הצעות ואכן אנו רואים אותם מתארסים כל הזמן.
ואם המצב היה הפוך, כל הבחורות המחונכות שלא מסתכלות על כסף, היו נוהגות בדיוק אותו הדבר.

אין משמעות לאווירה אם הבחורים ימשיכו לקבל את הסכומים הנכבדים שהם מקבלים.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
ואני מבקש מכל מי שמכיר כותבים מעולים שלדעתו יכולים להתאים למסע שכנוע זה, לתייג אותם כאן
אנו בהחלט רוצים להשקיע בקמפיין מאסיבי וממושך
כמו כן אנו רוצים להקים עמותה לצורך הפעלת הקמפיין, ולצורך זה צריך לצרף עוד כמה חברי עמותה (עמותה היא מינימום 7 אנשים). אם יש כאן רבנים, אברכים או עסקנים שמעוניינים נא להשאיר לי הודעה.
כמובן רצוי מי שיש לו נסיון בגיוס כספים ו/או קשרים עם אנשים ציבוריים
תודה רבה

סוניה

משתמש מקצוען
הכוונה היא שאותו הסכום שכעת "ההורים משלמים את המשכנתא על הדירה כל חודש" כפי שכתבת, לא ייחשב כמתנה לזוג כנהוג, אלא כהלוואה לזוג, ולאחר 10 שנים יקחו בני הזוג משכנתא אחרת ויחזירו להורים כל מה ששילמו
בלת"ק, הפסקתי לקרוא כאן.
מעוניינת לשתף מה עשו בחסידות שלנו כדי לעצור את הגלגל- או להמציא אותו מחדש.
הקימו פרויקט ענק בשם "בנה ביתך", שמעניק הלוואה לזו"צים ע"ס300,000 ש"ח לדירות בפריפריה בלבד! ללא ריבית, ובפריסה למשך 30 שנה!
הרעיון היה שהזוגות עם השתתפות מינימלית של ההורים (הסטנדרט אצלינו כיום לאחר התוכנית- כ100-150K משני הצדדים יחד)יקבלו את ההלוואה כהשלמה למשכנתא ויקנו את כל הדירה כולה מהונם העצמי בתנאי החזר שפויים -כיוון שבכל זאת מוגבלים לדירות שלא במרכז, מה שמפחית עלויות...
הפרויקט זכה בהתחלה לתהודה אדירה ולתמיכה של נגידים,
כיום הוא מתבסס על הו"ק בחסידות, לאחר שנוכחות בנחיצות ובגאונות התוכנית.
אם יהיה מי שימנף את זה כרעיון לכלל הציבור- שכרו רב מן השמים....
מצ"ב סרטון הסבר לציבור לנחיצות התוכנית https://www.youtube.com/watch?v=nsZLHu8bdgY

נערך לאחרונה ב:

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
בלת"ק, הפסקתי לקרוא כאן.
הקימו פרויקט ענק בשם "בנה ביתך", שמעניק הלוואה לזו"צים ע"ס300,000 ש"ח לדירות בפריפריה בלבד! ללא ריבית, ובפריסה למשך 30 שנה!
הרעיון היה שהזוגות עם השתתפות מינימלית של ההורים (הסטנדרט אצלינו כיום לאחר התוכנית- כ100-150K משני הצדדים יחד)יקבלו את ההלוואה כהשלמה למשכנתא ויקנו את כל הדירה כולה מהונם העצמי בתנאי החזר שפויים -כיוון שבכל זאת מוגבלים לדירות שלא במרכז, מה שמפחית עלויות...
אני בעד!!
שיטה מעולה!!

ואת כל המרץ לעשות שינוי בתפיסה אצל ההורים והסמינרים וכו', צריך לדעתי להפנות לכיוון הזה.

בשעות הקטנות

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
בלת"ק, הפסקתי לקרוא כאן.
מצ"ב סרטון הסבר לציבור לנחיצות התוכנית https://www.youtube.com/watch?v=nsZLHu8bdgY

ואת כל המרץ לעשות שינוי בתפיסה אצל ההורים והסמינרים וכו', צריך לדעתי להפנות לכיוון הזה.
אני גם לגמרי בעד השיטה. והצגתי דומה לה לעיל.
אבל עד כמה שידוע לי, זה כן הגיע מלמעלה.
יש "תקנות" מאוד ברורות לכל חסידות וכו'...
כך שזה ודאי צריך לבוא בהוראה מגדולי ישראל שלנו שיתמכו בענין.
ובשביל זה צריך משהו שיקום ויעלה את הנושא על שולחנם כולל פתרונות.
לא?

סוניה

משתמש מקצוען
כך שזה ודאי צריך לבוא בהוראה מגדולי ישראל שלנו שיתמכו בענין.
ובשביל זה צריך משהו שיקום ויעלה את הנושא על שולחנם כולל פתרונות.
לא?
בוודאי,
ככלל, כל פתרון שמיועד עבור הציבור החרדי ואמור להתקבל על דעתו צריך לקבל גב חזק מגדולי הדור.

שושן חוחים

משתמש פעיל
אני חושבת שהשינוי צריך להיות שונה בתכלית.

ההורים שוכרים דירה לזוג למשך שנתיים - שלוש
בהם הזוג נעמד על הרגליים מתבסס. בודק אפשרויות
מתבגר קצת ומחליט איפה רוצים ומתאים להם לגור

אחרי שנתיים-שלוש קונים דירה-
מה שאומר שיש להם כבר אפשרות לקחת משכנתא הגיונית
להתנהל קצת מול העולם עם יותר בגרות וחשיבה עצמאית

ואז נכנסים לשאלת האפשרויות הכספיות
אם להורים יש אפשרות לעזור- מה טוב ומה נעים
אם יש להם אפשרות להשיג הלוואות טובות או להלוות להם כסף- גם טוב
ואם רק לייעץ להם ולתמוך בהם, ולשמור על הילדים כדי שהאישה תוכל לעבוד - גם טוב.

ויש גם הרבה זוגות שב"ה ההכנסות ממש לא דחוקות ואין להם כל בעיה להתמודד עם קניית דירה בכוחות עצמם. והתחיבות ההורים לגמרי מיותרת להם. רק כי כך מקובל...

אבל המצב היום ששידוכים יורדים ועולים בגלל כסף
הוא ממש חסר הגיון. ודבר מזיק לגמרי לכל הצדדים.
בחורים מצויינים מקבלים בחורות עשירות ומפונקות וממש לא באיכות וברמה שמתאים לבחור רק כי הם נתנו כסף וההורים מסתנוורים מהסכומים ולא מסוגלים להסתכל עוד מטר קדימה עם מי הבן שלהם הולך להעביר את ה-70 שנה הקרובות...
ובחורות מעולות בכל קנה מידה, מוכשרות וחרוצות ומחושלות יושבות בבית ומחכות לישועה רק כי האבא שלהן אברך "פשוט" ואין לו 700 אלף לתת לבחיר עולם הישיבות...

במיוחד שבסופו של יום הזוגות ה"עשירים" לוקחים על עצמם חובות לא פחותים מהזוגות שקנו לבד את כל הדירה
כי הם קונים דירה יקרה מאוד מתוך מחשבה שיש בסיס עם מה להתחיל.
ובסוף שניהם מתבוססים עם אותם חובות ואין לא להם ולא להם את יישוב הדעת המובטח "לבני עליה"

הנושא הכספי צריך לצאת מהמשוואה
וקניית הדירה היא לא נושא להורים אלא למי שאמור לגור בה
ובטח ובטח שזוג שעוד לא צעד ק"מ אחד בעולם יכול לדעת איזה התחיבות כספית הוא מסוגל לקחת על עצמו
ואיפה בכלל הוא רוצה לבנות את חייו..

אשרי המאמין..
חזק ונכון

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
בלת"ק, הפסקתי לקרוא כאן.
הגמ''ח הוא בודאי רעיון טוב, ובשביל זה צריך אנשים שיכולים לגייס כספים ברמה אדירה (יש בציבור הליטאי מאות זוגות מידי שנה, וכל מאה זוגות זה אומר 30 מליון), והלואי שיקום כאן מישהו מי שיש לו את היכולות לכך
אבל לגבי הפריפריה, ברור שכל עוד ההשקפה בציבור הליטאי נשארת כפי שהיא היום, אז אנשים ימשיכו לתת דירות במרכז ממה שאין להם. הרי גם בלי הגמ''ח אפשר עכשיו לקנות דירות בפריפריה ולחסוך מאות אלפים, ובכל זאת הרוב לא עושים כך.

בוודאי,
ככלל, כל פתרון שמיועד עבור הציבור החרדי ואמור להתקבל על דעתו צריך לקבל גב חזק מגדולי הדור.
ולכן אני חושב שכל זמן שההשקפה השלטת היא שהדרך לתת לבחור ישוב הדעת לעלייה בתורה היא על ידי סכום אגדי לדירה במרכז ששם 'עושים יותר שטייגן', אז הנושא בכלל לא יגיע לשולחנם של גדולי הדור
מי שמכיר איך הדברים עובדים בציבור הליטאי, מבין שקודם כל צריך שתהיה אוירה ציבורית ורק אחר כך יש סיכוי לשינוי, כמובן בגיבוי גדולי ישראל.
הרי בתחילת אשכול זה כבר הבאתי מכתבים וציטוטים חריפים מגדולי ישראל רבים (הסטייפלר, הגרי"ש אלישיב, הגראי"ל שטיינמן, הגרש"ז ברוידא, הגרמ"ש שפירא, הגרמ"י לפקוביץ, הגר"נ קרליץ, ובמכתב השני שם חתמו עוד שמונה ראשי ישיבות מפורסמים), ומאז ועד היום כלום לא זז.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
אם להורים יש אפשרות לעזור- מה טוב ומה נעים
אם יש להם אפשרות להשיג הלוואות טובות או להלוות להם כסף- גם טוב
ואם רק לייעץ להם ולתמוך בהם, ולשמור על הילדים כדי שהאישה תוכל לעבוד - גם טוב.
אמת ונכון.
אבל כל זמן שטווח העזרה הוא רק שנתיים שלש, זה לא יצליח לנצח את הטענה לגבי ה'שטייגען' של האברך הצעיר,
ולכן באה ההצעה שנותנת עזרה לטווח ארוך יותר כהלוואה, וכשהאברך מתבגר הוא לוקח את המשכנתא, ובאופן כזה כולם מבינים שאין כאן הפרעה לשטייגען, שהרי בלי תוכנית זו היה צריך להתחיל לגייס בשנים אלו פי כמה לצורך נישואי ילדיו

בכל מקרה אני חושב ששום שינוי לא יקרה אם לא יהיה קמפיין מאסיבי כמו שתיארתי, והלואי שאני טועה

בשעות הקטנות

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
בוודאי,
נו, ברור.
אבל בשביל זה צריך:
בכל מקרה אני חושב ששום שינוי לא יקרה אם לא יהיה קמפיין מאסיבי כמו שתיארתי
וכן, משהו שירים את הכפפה ויעלה את הסוגיה על שולחנם של גדולי הדור בצורה הנכונה שתביא לתוצאות.

סוניה

משתמש מקצוען
הרי גם בלי הגמ''ח אפשר עכשיו לקנות דירות בפריפריה ולחסוך מאות אלפים, ובכל זאת הרוב לא עושים כך.
נכון שגם בלי הגמח אין מניעה לקנות דירות בפריפריה, אבל התניית ההלוואה במיקום הדירה היא תמריץ חזק.

חוי ג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
נכון שגם בלי הגמח אין מניעה לקנות דירות בפריפריה, אבל התניית ההלוואה במיקום הדירה היא תמריץ חזק.
חיכיתי שמשהו יכתוב על הפרויקט העצום הזה. לא היה לי זמן לחפש את כל הנתונים המדויקים.
נוצר מצב שרב הזוגות שמתחתנים היום בחסידות קונים דירה משלהם.
וזה גם גורם לפיתוח של הקהילות בפריפריה, כי יש עדיפות למי שקונה שם.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה