תוצאות הסקר - דירה לזוג הצעיר

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
וזה בעיקר מה שמעניין אותי איך הורים ישלמו גם את המשכנתא של עצמם וגם את המשכנתא של הילדים.
אם לקחתי משכנתא בגיל 30 ל- 25 שנה.
בגיל 40 אני אמורה להתחיל לשלם עוד משכנתא של הילדה שלי למשך 10 שנים.
ובגיל 42 אני אמורה להתחיל לשלם עוד משכנתא של עוד ילדה למשך 10 שנים.
וכן הלאה....
מאיפה אני ישלם את זה?

ובגיל 50-60 כשהכסף כבר יתחיל לחזור, אני כבר לא כל כך אזדקק לו, כמו שהייתי זקוקה לו בגיל 40... כשהיו לי ילדים בבית והיו הוצאות מרובות של חשמל, גז, שכ"ל, טיפולי שיניים, ביגוד, הנעלה, וכד'.

ואני כאמא, אם אני אראה שהבת שלי בגיל 30 נחנקת ולא גומרת את החודש, לא יהיה לי לב להפיל עליה עוד משכנתא....

לא רואה שזה כל כך פותר את הבעיה.
ברור שזה יצריך את ההורים לגלגל הרבה גמחי"ם במשך אותם 10 שנים. אבל בסיום 10 שנים יוכלו להחזיר את הגמחים ולישון בשקט
בדרך כלל חיתון הילדים מתפרש ע''פ כ-20 שנה, ובודאי זה עוזר שאחרי 10 שנים יגיע בחזרה מימון לילדים הבאים.
ועל כל פנים, בודאי שזה עדיף בהרבה על המצב היום, שבו ההורים צריכים לשלם כל משכנתא במשך 20 שנה, וגם לא יעזור להם לגלגל גמחים, כי בסוף 20 שנה אין מאיפה להחזיר
ובעיקרון אני מסכים עם הטענה, ובאמת בסקר מוצע רעיון אחר שאמור לפתור את הבעיה שתיארת, אבל הוא מסובך יותר

נערך לאחרונה ב:

משכיל אל דל

משתמש מקצוען
יש בעיה אחת יסודית בכל הנושא הזה:
1. תמיד יהיו בחורים טובים יותר וטובים פחות
2. תמיד יהיו הורים בעלי יכולת שיכולים ורוצים לשלם עבור הבחור הכי טוב
שתי הנתונים האלו לעולם לא ישתנו
ומשכך, איך אפשר לעצור את הגלגל הזה? תוכל לאסור על אדם לשלם דירה לבתו וחתנו?
לא נראה לי שיש פתרון ישים לבעיה
לא רוצה לייאש אבל זה מה יש:(

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
ואני כאמא, אם אני אראה שהבת שלי בגיל 30 נחנקת ולא גומרת את החודש, לא יהיה לי לב להפיל עליה עוד משכנתא....
בא נקוה שבעזרת ה' יהיה לה.
חוץ מזה את לא תצטרכי 'להפיל עליה' אלא היא מעצמה תשלם, היא יודעת מראש שזה הלוואה.
אם היום הילדים לא חוששים 'להפיל' על ההורים סכומים כל כך הזויים ולא הגיוניים, רק משום שכך מקובל, אין שום סיבה שההורים יחששו לקבל מהילדים את מה שמגיע להם בצדק וביושר, כאשר זה יהיה מקובל

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
יש בעיה אחת יסודית בכל הנושא הזה:
1. תמיד יהיו בחורים טובים יותר וטובים פחות
2. תמיד יהיו הורים בעלי יכולת שיכולים ורוצים לשלם עבור הבחור הכי טוב
שתי הנתונים האלו לעולם לא ישתנו
ומשכך, איך אפשר לעצור את הגלגל הזה? תוכל לאסור על אדם לשלם דירה לבתו וחתנו?
לא נראה לי שיש פתרון ישים לבעיה
לא רוצה לייאש אבל זה מה יש:(
אני מסכים שזו הבעייה העיקרית בכל הסיפור, ובכל זאת אני חושב שיש תקוה, כפי שכתבתי באחת ההודעות הקודמות, שאם יהיה שילוב של כוחות חזקים ואמיצים בתחום הספרות - בעיקר אלו שיודעים לפרוט היטב על הרגש והמצפון - שיהיו מוכנים להתלבש על הנושא ולהשקיע בו בלא להרפות, עד שתהיה אוירה נגד אלו שנותנים הרבה, מתוך הכרה שאלו הם הגורמים להנצחת המצב האיום והנורא - (באמת אין לי מילה אחרת לתאר את זה, ואני עוד עדין), וכן להגחיך אותם, שהם מוציאים סכומים אדירים כדי ''לעזור ללימוד תורה בשלוות נפש'', ולמעשה הם אלו שמהרסים את שלות הנפש של כל האברכים, וכל זה במקום לעשות בכספם דברים מועילים באמת
ובפרט תהיה אוירה נגד אלו שנותנים סכומים כאלו שנותנים כשאין להם או שהם דחוקים, שהם גורמים עוולות רבות לעצמם ולמשפחתם, ואז יש מצב שאברך ירא שמים יתבייש לומר שהוא נותן הרבה.

נערך לאחרונה ב:

בשעות הקטנות

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
שמתי לב לנקודה מאוד מעניינת שעולה בסקרים.
בכל שלושת המגזרים עלה הנתון הבא:
לצורך קנית הדירה מרבית הנסקרים ציינו כי הם לקחו על עצמם משכנתא גבוהה מ- 500-600 אלף ש"ח.
לא שיש בעיה בזה.
מי שמסוגל מה טוב.
אבל באופן גורף תשלומי ההורים לא מקלים על הילדים בטווח הקצר.

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
אני חושבת שהשינוי צריך להיות שונה בתכלית.

ההורים שוכרים דירה לזוג למשך שנתיים - שלוש
בהם הזוג נעמד על הרגליים מתבסס. בודק אפשרויות
מתבגר קצת ומחליט איפה רוצים ומתאים להם לגור

אחרי שנתיים-שלוש קונים דירה-
מה שאומר שיש להם כבר אפשרות לקחת משכנתא הגיונית
להתנהל קצת מול העולם עם יותר בגרות וחשיבה עצמאית

ואז נכנסים לשאלת האפשרויות הכספיות
אם להורים יש אפשרות לעזור- מה טוב ומה נעים
אם יש להם אפשרות להשיג הלוואות טובות או להלוות להם כסף- גם טוב
ואם רק לייעץ להם ולתמוך בהם, ולשמור על הילדים כדי שהאישה תוכל לעבוד - גם טוב.

ויש גם הרבה זוגות שב"ה ההכנסות ממש לא דחוקות ואין להם כל בעיה להתמודד עם קניית דירה בכוחות עצמם. והתחיבות ההורים לגמרי מיותרת להם. רק כי כך מקובל...

אבל המצב היום ששידוכים יורדים ועולים בגלל כסף
הוא ממש חסר הגיון. ודבר מזיק לגמרי לכל הצדדים.
בחורים מצויינים מקבלים בחורות עשירות ומפונקות וממש לא באיכות וברמה שמתאים לבחור רק כי הם נתנו כסף וההורים מסתנוורים מהסכומים ולא מסוגלים להסתכל עוד מטר קדימה עם מי הבן שלהם הולך להעביר את ה-70 שנה הקרובות...
ובחורות מעולות בכל קנה מידה, מוכשרות וחרוצות ומחושלות יושבות בבית ומחכות לישועה רק כי האבא שלהן אברך "פשוט" ואין לו 700 אלף לתת לבחיר עולם הישיבות...

במיוחד שבסופו של יום הזוגות ה"עשירים" לוקחים על עצמם חובות לא פחותים מהזוגות שקנו לבד את כל הדירה
כי הם קונים דירה יקרה מאוד מתוך מחשבה שיש בסיס עם מה להתחיל.
ובסוף שניהם מתבוססים עם אותם חובות ואין לא להם ולא להם את יישוב הדעת המובטח "לבני עליה"

הנושא הכספי צריך לצאת מהמשוואה
וקניית הדירה היא לא נושא להורים אלא למי שאמור לגור בה
ובטח ובטח שזוג שעוד לא צעד ק"מ אחד בעולם יכול לדעת איזה התחיבות כספית הוא מסוגל לקחת על עצמו
ואיפה בכלל הוא רוצה לבנות את חייו..

אשרי המאמין..

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
אני חושבת שהשינוי צריך להיות שונה בתכלית.

ההורים שוכרים דירה לזוג למשך שנתיים - שלוש
בהם הזוג נעמד על הרגליים מתבסס. בודק אפשרויות
מתבגר קצת ומחליט איפה רוצים ומתאים להם לגור

אחרי שנתיים-שלוש קונים דירה-
מה שאומר שיש להם כבר אפשרות לקחת משכנתא הגיונית
להתנהל קצת מול העולם עם יותר בגרות וחשיבה עצמאית

ואז נכנסים לשאלת האפשרויות הכספיות
אם להורים יש אפשרות לעזור- מה טוב ומה נעים
אם יש להם אפשרות להשיג הלוואות טובות או להלוות להם כסף- גם טוב
ואם רק לייעץ להם ולתמוך בהם, ולשמור על הילדים כדי שהאישה תוכל לעבוד - גם טוב.

ויש גם הרבה זוגות שב"ה ההכנסות ממש לא דחוקות ואין להם כל בעיה להתמודד עם קניית דירה בכוחות עצמם. והתחיבות ההורים לגמרי מיותרת להם. רק כי כך מקובל...

בחורים מצויינים מקבלים בחורות עשירות ומפונקות וממש לא באיכות וברמה שמתאים לבחור רק כי הם נתנו כסף וההורים מסתנוורים מהסכומים ולא מסוגלים להסתכל עוד מטר קדימה עם מי הבן שלהם הולך להעביר את ה-70 שנה הקרובות...
ובחורות מעולות בכל קנה מידה, מוכשרות וחרוצות ומחושלות יושבות בבית ומחכות לישועה רק כי האבא שלהן אברך "פשוט" ואין לו 700 אלף לתת לבחיר עולם הישיבות...

במיוחד שבסופו של יום הזוגות ה"עשירים" לוקחים על עצמם חובות לא פחותים מהזוגות שקנו לבד את כל הדירה
כי הם קונים דירה יקרה מאוד מתוך מחשבה שיש בסיס עם מה להתחיל.
ובסוף שניהם מתבוססים עם אותם חובות ואין לא להם ולא להם את יישוב הדעת המובטח "לבני עליה"

הנושא הכספי צריך לצאת מהמשוואה
וקניית הדירה היא לא נושא להורים אלא למי שאמור לגור בה
ובטח ובטח שזוג שעוד לא צעד ק"מ אחד בעולם יכול לדעת איזה התחיבות כספית הוא מסוגל לקחת על עצמו
ואיפה בכלל הוא רוצה לבנות את חייו..

אשרי המאמין..
כל מילה בסלע
ועדיין, הצידוק הרשמי למנהג הנפוץ הוא שהבחור צריך לגור 'במרכז' כי כאן הוא יעשה יותר 'שטייגען' , ולכן צריך לאפשר לו את זה בלי ליטול על על עצמו יותר מידי. וזה מה שהמתווה בא לפתור
בכל אופן , בין כך ובין כך השינוי צריך לבוא על ידי שינוי אוירה כפי שכתבתי, ולזה צריכים להתגייס טובי המוחות כאן . תאמינו, זה אפשרי!

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
בא נקוה שבעזרת ה' יהיה לה.
חוץ מזה את לא תצטרכי 'להפיל עליה' אלא היא מעצמה תשלם, היא יודעת מראש שזה הלוואה.
אם היום הילדים לא חוששים 'להפיל' על ההורים סכומים כל כך הזויים ולא הגיוניים, רק משום שכך מקובל, אין שום סיבה שההורים יחששו לקבל מהילדים את מה שמגיע להם בצדק וביושר, כאשר זה יהיה מקובל

'להפיל עליה' זה גם כשהיא מעצמה רוצה לשלם, אבל לא יודעת מאיפה. וגם ככה לא גומרת את החודש.
עדין 10 שנים אחרי החתונה, יש המון שעדין בכלל לא מבוססים. וזה עדין נופל עליה למרות שהיא ידעה את זה מראש.

הילדים לא חוששים להפיל על ההורים, כי כשהילדים צעירים (כן- 20 זה צעיר), הם עדין לא פרנסו בית, הם עדין לא יודעים מזה משכנתא, ומזה כסף גדול, ומזה לגמור את החודש.

ההורים לא ירצו לקבל מהילדים, זה לא בגלל שהם חוששים, ולא בגלל שזה לא מקובל.
הורים קשה להם לראות שהילדים קשה להם.
הורים מטבעם הם הורים, הם המגוננים, הם הנותנים, הם המעניקים, כשהם רואים שילד קשה לו, הם מיד חושבים איך לעזור. זה לא מתוך חשש. הורה מעדיף להיחנק עם עוד גמ"ח ולעזור לילד שלהם.

שוב פעם, אני לא פוסלת את הרעיון, הוא כשלעצמו יכול להיות פתרון טוב להרבה הורים.
אבל לא לכולם וגם לא לרובם...

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי

מסכימה עם כל מילה שכתבת.
חוץ מהפסקה המצוטטת לעייל.
40 יום קודם יצירת הולד הקב"ה מכריז בת פלוני לפלונית.
ויש לו הרבה דרכים איך ליצור את המצב הזה שבחורה ברמה מסוימת תקבל בחור יותר ממנה או פחות ממנה.
ולפעמים זה דרך חשבון הבנק.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
'להפיל עליה' זה גם כשהיא מעצמה רוצה לשלם, אבל לא יודעת מאיפה. וגם ככה לא גומרת את החודש.
עדין 10 שנים אחרי החתונה, יש המון שעדין בכלל לא מבוססים. וזה עדין נופל עליה למרות שהיא ידעה את זה מראש.

הילדים לא חוששים להפיל על ההורים, כי כשהילדים צעירים (כן- 20 זה צעיר), הם עדין לא פרנסו בית, הם עדין לא יודעים מזה משכנתא, ומזה כסף גדול, ומזה לגמור את החודש.

ההורים לא ירצו לקבל מהילדים, זה לא בגלל שהם חוששים, ולא בגלל שזה לא מקובל.
הורים קשה להם לראות שהילדים קשה להם.
הורים מטבעם הם הורים, הם המגוננים, הם הנותנים, הם המעניקים, כשהם רואים שילד קשה לו, הם מיד חושבים איך לעזור. זה לא מתוך חשש. הורה מעדיף להיחנק עם עוד גמ"ח ולעזור לילד שלהם.

שוב פעם, אני לא פוסלת את הרעיון, הוא כשלעצמו יכול להיות פתרון טוב להרבה הורים.
אבל לא לכולם וגם לא לרובם...
אמת ויציב
ובאמת במקרה כזה מן הסתם ההורים יחכו ויגלגלו עוד כמה שנים,
אבל בסופו של דבר, הילדים - שבגיל הזה כבר יודעים מה זה קושי פרנסה - בדרך כלל לא ירצו להפיל את עצמם עד עולם על ההורים, ובאיזשהו שלב יחזירו את ההלוואה. כך אני חושב

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכון.
ויש גם מקרים הפוכים, שלמשפחה של הבחור יש הרבה כסף אבל הם לא יתנו דירה כי הצד של הכלה צריך לתת... רק כי כך מקובל.

אבל גם במתווה דנן, יכול ליצור מצב, שיהיו הורים שכן יכולים לתת דירה ולהוריד מהילדים את העול, אבל הם יתנו לילדים רק הלוואה... כי כך מקובל.

זה הבעיה בדור שלנו, עושים מה שמקובל בלי להפעיל את המוח.
המתווה שהוצע כאן, יכול להיות רעיון מצוין, בתנאי שישתמש בו רק מי שזה מתאים לו....

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
אבל גם במתווה דנן, יכול ליצור מצב, שיהיו הורים שכן יכולים לתת דירה ולהוריד מהילדים את העול, אבל הם יתנו לילדים רק הלוואה... כי כך מקובל.
אני לא חושב שזו בעיה כל כך גדולה. ההורים לא חייבים כלום.

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אני לא חושב שזו בעיה כל כך גדולה. ההורים לא חייבים כלום.
לא אמרתי שזאת בעיה.
סתם ציינתי עובדה, שהרעיון הזה לא יעזור לבעיה הזאת.

בשעות הקטנות

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
למה לא יתכן להציע הצעה פשוטה בהרבה:
ההורים משלמים באופן המתאים להם יחד סכום בסיס לדירה להשקעה בפריפריה.
אפשר שווה בשווה. אפשר שהורי הכלה ישלמו יותר.
אבל בכל אופן. אם יש לזוג סכום כסף לקנית דירה בפריפריה, (כולל לקיחת משכנתא על עצמם בלבד)
במהלך השנים הנכס ייקר את עצמו ויוכלו למכור ולקנות דירה במקום שווה יותר.
למה לא ללכת על זה?

גמל שלמה

משתמש צעיר
נכון.
ויש גם מקרים הפוכים, שלמשפחה של הבחור יש הרבה כסף אבל הם לא יתנו דירה כי הצד של הכלה צריך לתת... רק כי כך מקובל.

זה הבעיה בדור שלנו, עושים מה שמקובל בלי להפעיל את המוח.
המתווה שהוצע כאן, יכול להיות רעיון מצוין, בתנאי שישתמש בו רק מי שזה מתאים לו....
סביר להניח שהורים אוהבים ובריאים בנפשם ישמחו לעזור לילדים שלהם גם אם זה לא מקובל.

לייבובוש

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
יותר פשוט לארגן (וכך ראיתי לפחות פעם 1) מאגרים של שידוכים של משפחות שהסוגיא של הכסף לא מעלה ולא מוריד,ומחפשים מידות טובות ויראת שמים.מי שרוצה ישתתף\ומי שרוצה לחץ לא מוצדק של כסף כי קשה לו לחשוב בצורת עצמאית לא ישתתף

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
יותר פשוט לארגן (וכך ראיתי לפחות פעם 1) מאגרים של שידוכים של משפחות שהסוגיא של הכסף לא מעלה ולא מוריד,ומחפשים מידות טובות ויראת שמים.מי שרוצה ישתתף\ומי שרוצה לחץ לא מוצדק של כסף כי קשה לו לחשוב בצורת עצמאית לא ישתתף
אם תוכל לשתף כאן מאגר כזה אודה לך מאוד

לייבובוש

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
אם תוכל לשתף כאן מאגר כזה אודה לך מאוד

ראיתי באחד מהעיתונים השבועיים בק''ס של השבועה שעבר נראה לי,איפה שאנשים כותבים כל מיני המלצות או גמחים.ב''נ אם אני מוצא אני אכתוב את הכתובת פה

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
למה לא יתכן להציע הצעה פשוטה בהרבה:
ההורים משלמים באופן המתאים להם יחד סכום בסיס לדירה להשקעה בפריפריה.
אפשר שווה בשווה. אפשר שהורי הכלה ישלמו יותר.
אבל בכל אופן. אם יש לזוג סכום כסף לקנית דירה בפריפריה, (כולל לקיחת משכנתא על עצמם בלבד)
במהלך השנים הנכס ייקר את עצמו ויוכלו למכור ולקנות דירה במקום שווה יותר.
למה לא ללכת על זה?

כיון שכמו שהדירה בפריפריה תתייקר באותה מידה גם הדירה במרכז הארך תתייקר
כך שלא ירויחו כלום...

לדוגמא, אם הדירה בפריפריה תתיקר ב200 אל"ש, גם הדירה בב"ש תעלה עוד 200 אל"ש, אם לא יותר...

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
כיון שכמו שהדירה בפריפריה תתייקר באותה מידה גם הדירה במרכז הארך תתייקר
כך שלא ירויחו כלום...

לדוגמא, אם הדירה בפריפריה תתיקר ב200 אל"ש, גם הדירה בב"ש תעלה עוד 200 אל"ש, אם לא יותר...
אבל אז הם כבר יתבססו ויוכלו להוסיף קצת כסף בשביל לעבור למקום מרכזי יותר.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  7  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה