תוצאות הסקר - דירה לזוג הצעיר

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
לפני כמה שנים כבר התחילו מהלך ציבורי גדול בענין הזה, והוא הגיע לשלב מתקדם, אבל היו רבנים (חשובים) שמנעו את זה בדיוק מחמת הסיבה שכתבתי
התחלת מהלך זה משהו אחרת לגמרי מהצלחת מהלך.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
אחרי 10 שנים הם יצטרכו להתחיל לשלם כל חודש גם את המשך המשכנתא וגם את ההחזר להורים?
נניח שההורים לקחו משכנתא ע''ס 500 אש''ח, ושילמו במשך 10 שנים 300 אש''ח, אחרי 10 שנים יקחו הזוג משכנתא אחרת ע''ס 600 אש''ח, יחזירו 300 להורים וישלמו את השאר בתשלומים רגילים של משכנתא
בסך הכל יוצא שבכל חייהם ישלמו רק על דירה אחת, במקום להתחיל לשלם בעוד שנים ספורות כ4 מלש''ח

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
התחלת מהלך זה משהו אחרת לגמרי מהצלחת מהלך.
אני כתבתי מה שהיה. יש הרבה דברים שהצליחו לשנות בציבור, כאשר הדברים מגובים על ידי האנשים המשפיעים. אבל אם יש מהם שעוצרים את המהלך מסיבות מסוימות זה בעיה, וצריך למצוא פתרון לבעיה

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
בבקשה תסביר שוב את המתווה.
איך זה בדיוק יעבוד? ההורים ישלמו משכנתא כהלוואה? לכמה ילדים בו זמנית? גם בזה יש שאלה גדולה איך יעמדו...
אני מסכים שזה קשה, אבל זה בלי שום השוואה למצב כיום.
יש גם את האופציה הראשונה שמוזכרת בסקר, של הלוואות עומדות לטווח ארוך (הלוואות בלון בשילוב גמחים גדולים,ראה שם). אנו מנסים לעבוד על זה אבל זה הרבה יותר מסובך.

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
אני כתבתי מה שהיה. יש הרבה דברים שהצליחו לשנות בציבור, כאשר הדברים מגובים על ידי האנשים המשפיעים.
מה למשל?

בדרך כלל דברים משתנים מהכרח שמניע את הציבור הקטן למטה, קשה לי לראות מוסכמות חברתיות שהשתנו מ"למעלה".

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
מה למשל?

בדרך כלל דברים משתנים מהכרח שמניע את הציבור הקטן למטה, קשה לי לראות מוסכמות חברתיות שהשתנו מ"למעלה".
זה נכון שהמהלך מתחיל תמיד מלמטה, אבל אם האנשים המשפיעים השולטים בדעת הקהל עוצרים אותו, אין למהלך כל כך סיכוי בדרך כלל. יש להם כח גדול

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
זה נכון שהמהלך מתחיל תמיד מלמטה, אבל אם האנשים המשפיעים השולטים בדעת הקהל עוצרים אותו, אין למהלך כל כך סיכוי בדרך כלל. יש להם כח גדול
אני לא מדבר על מהלכים גדולים שנעשים בפתע פתאום מול מוסכמות, דברים כאלו לא מצליחים בכלל, לא מלמעלה ולא מלמטה.

כוונתי בזה ששינוים במוסכמות חברתיות לא מגיעות ביוזמות כאלו ואחרות, אלא בהליכה של עוד יחיד ועוד יחיד נגד הזרם עד שלפתע הם נעשים לרבים, והמוסכמה נעלמת, בין אם זה רצונם של המשפיעים מלמעלה ובין אם לאו.
ובדרך כלל האנשים שהולכים נגד הזרם עושים את זה בגלל מצב של הכרח וחוסר ברירה.

למשל, דוגמא קטנה לדבר שהתחיל מלמטה וכיום חדר היטב ו"שינה מוסכמה" אפשר לראות במה שכיום ליותר ויותר נשים בציבור הליטאי ישנו תואר אקדמאי (בין אם מלפני החתונה בין עם לאחריה).

נערך לאחרונה ב:

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
הרעיון נחמד.
אך אליה וקוץ בה...

לפי המתווה, בעצם מה שקורה שהזוג מתחיל לשלם על הדירה של עצמו 10 שנים אחרי החתונה....
מה שאומר שהדירה משועבדת לבנק במשך 30 שנה.... (לפחות...)
מה שאומר, שאין לזוג איך למנף את הכסף של עצמו והם יישארו תמיד במעמד של השכבות החלשות.
אף פעם לא יוכלו לקנות עוד דירה ולמשכן את הדירה של עצמם.
כל הזמן יצטרכו להיחנק עם משכנתא בלי יכולת לגמור את החודש.

ולא נשכח, שזוג שנשוי 10 שנים כבר יש לו כמה וכמה ילדים שזה גם הרבה הוצאות.
ויותר מזה, אם הם לוקחים משכנתא לעוד 25 שנה בשביל לשלם את הדירה שקנו לפני 10 שנים.
הווי אומר שכשהם עדין יהיו באמצע לשלם את הדירה של עצמם, הם כבר יתחילו לחתן, ויצטרכו להתחיל לשלם את ה"הלוואות" של הילדים הבאים.

לוידת.
אני לא פוסלת לגמרי.
אבל ברור לי שזה לא מתאים לכל אחד. וצריך עוד הרבה עיבוד.

(גם בגלל זה הוקם ה"גמ"ח המרכזי" שיתחילו לשלם את הכסף לפני שהילד מגיע לגיל שידוכים).

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
הרעיון נחמד.
אך אליה וקוץ בה...

לפי המתווה, בעצם מה שקורה שהזוג מתחיל לשלם על הדירה של עצמו 10 שנים אחרי החתונה....
מה שאומר, שאין לזוג איך למנף את הכסף של עצמו והם יישארו תמיד במעמד של השכבות החלשות.

ויותר מזה, אם הם לוקחים משכנתא לעוד 25 שנה בשביל לשלם את הדירה שקנו לפני 10 שנים.
הווי אומר שכשהם עדין יהיו באמצע לשלם את הדירה של עצמם, הם כבר יתחילו לחתן, ויצטרכו להתחיל לשלם את ה"הלוואות" של הילדים הבאים.

לוידת.
אני לא פוסלת לגמרי.

(גם בגלל זה הוקם ה"גמ"ח המרכזי" שיתחילו לשלם את הכסף לפני שהילד מגיע לגיל שידוכים).
רוב האברכים שאני מכיר לא קנו דירה שניה, וגם אלו שכן עשו זאת רק בגלל הדאגה לדירות לילדים

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
הרעיון נחמד.
אך אליה וקוץ בה...

לוידת.
אני לא פוסלת לגמרי.

אם זה כל הבעיה במתווה, הרי שבהשוואה למצב כיום זה גן עדן
במקום שאדם יצטרך לשלם 4 מלש''ח שאין לו, הוא צריך לשלם רק משכנתא אחת

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
רוב האברכים שאני מכיר לא קנו דירה שניה, וגם אלו שכן עשו זאת רק בגלל הדאגה לדירות לילדים
וזה מאד עצוב, כי הרבה מהם יכלו לעשות את זה. ולממן לפחות לחלק מהילדים דירות ברוגע.

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אם זה כל הבעיה במתווה, הרי שבהשוואה למצב כיום זה גן עדן
במקום שאדם יצטרך לשלם 4 מלש''ח שאין לו, הוא צריך לשלם רק משכנתא אחת

אצל ההורים זה יהיה גן עדן, לילדים זה יכול להיות גיהנום.

שוב, אני לא פוסלת, יכול להיות שיהיו הורים שזאת הדרך היחידה שלהם לתת דירה לילדים, וזאת לגמרי אופציה.
הייתי מפחדת לקחת את זה באופן גורף, כי באמת זה לא פשוט. זה יכול לחנוק את הילדים בעתיד. בצורה שתשאיר אותם כל הזמן על הקצה... של סוחבים עוד חודש ועוד חודש.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
לדעתי האפשרות לשנות מוסכמות עובר בעיקר דרך ספרות – שבועונים, ספרי קריאה וכיוצא.

יש סופרים אמיצים שהצליחו לשנות מוסכמות שינוי מרחיק לכת, ואולי הם עצמם לא יודעים עד כמה.

אני חושב שצריך כאן שילוב של כוחות חזקים בתחום הספרות, שיהיו מוכנים להתלבש על הנושא ולהשקיע בו בלא להרפות, עד שיווצר מצב תודעתי שאלו שממשיכים את המנהג הישן ומסרבים להצטרף למיזם הם המגוחכים, שהרי הם ממשיכים להשקיע סכומים אדירים שאין להם - כביכול למען התורה של האברכים הצעירים - ואינם מבינים שדוקא אם יסכימו לשינוי ויצטרפו למיזם, יגרמו לאברכים הצעירים ישוב הדעת גדול הרבה יותר, בלי לגרום נזקים עצומים לעצמם ולמשפחתם ולאחרים.

אני רוצה בזה לקרוא לסופרים המוכשרים שבינינו, כל מי שמוכן להתמסר לזה – אם תמורת תשלום ואם בהתנדבות – נא להשאיר לי הודעה.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
אצל ההורים זה יהיה גן עדן, לילדים זה יכול להיות גיהנום.

שוב, אני לא פוסלת, יכול להיות שיהיו הורים שזאת הדרך היחידה שלהם לתת דירה לילדים, וזאת לגמרי אופציה.
הייתי מפחדת לקחת את זה באופן גורף, כי באמת זה לא פשוט. זה יכול לחנוק את הילדים בעתיד. בצורה שתשאיר אותם כל הזמן על הקצה... של סוחבים עוד חודש ועוד חודש.
אני מדבר לגמרי על הילדים ולא על ההורים. הם מתחילים לשלם בגיל 34 משכנתא אחת, במקום להתחיל לשלם בעוד 5 שנים 7 משכנתאות

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
ואת המציאות הזאת הרבה יותר קל לשנות....
אני לגמרי לא בטוח.
חוץ מזה, גם ככה יש כיום לרוב הזוגות משכנתא על הדירה ל20-25 שנה
ויש גם כאלו שהפסידו בנדל''ן, אני מכיר.
ובכל אופן אני לא מכיר מישהו שהצליח לחתן עם זה כמה ילדים כפי שכתבת. אולי רווח של כמה מאות אלפים בודדים במקרה הטוב

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אני לגמרי לא בטוח.
חוץ מזה, גם ככה יש כיום לרוב הזוגות משכנתא על הדירה ל20-25 שנה
ויש גם כאלו שהפסידו בנדל''ן, אני מכיר.
ובכל אופן אני לא מכיר מישהו שהצליח לחתן עם זה כמה ילדים כפי שכתבת. אולי רווח של כמה מאות אלפים בודדים במקרה הטוב
הלוואי שזה יצליח.
מעניין איך זה יהיה במבחן המציאות.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
לדעתי האפשרות לשנות מוסכמות עובר בעיקר דרך ספרות – שבועונים, ספרי קריאה וכיוצא.

יש סופרים אמיצים שהצליחו לשנות מוסכמות שינוי מרחיק לכת, ואולי הם עצמם לא יודעים עד כמה.

אני חושב שצריך כאן שילוב של כוחות חזקים בתחום הספרות, שיהיו מוכנים להתלבש על הנושא ולהשקיע בו בלא להרפות, עד שיווצר מצב תודעתי שאלו שממשיכים את המנהג הישן ומסרבים להצטרף למיזם הם המגוחכים, שהרי הם ממשיכים להשקיע סכומים אדירים שאין להם - כביכול למען התורה של האברכים הצעירים - ואינם מבינים שדוקא אם יסכימו לשינוי ויצטרפו למיזם, יגרמו לאברכים הצעירים ישוב הדעת גדול הרבה יותר, בלי לגרום נזקים עצומים לעצמם ולמשפחתם ולאחרים.

אני רוצה בזה לקרוא לסופרים המוכשרים שבינינו, כל מי שמוכן להתמסר לזה – אם תמורת תשלום ואם בהתנדבות – נא להשאיר לי הודעה.
ואני מבקש אם מישהו מכיר סופרים מוכשרים ואמיצים שנמצאים כאן, לתייג אותם
תודה רבה

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אני מדבר לגמרי על הילדים ולא על ההורים. הם מתחילים לשלם בגיל 34 משכנתא אחת, במקום להתחיל לשלם בעוד 5 שנים 7 משכנתאות
וזה בעיקר מה שמעניין אותי איך הורים ישלמו גם את המשכנתא של עצמם וגם את המשכנתא של הילדים.
אם לקחתי משכנתא בגיל 30 ל- 25 שנה.
בגיל 40 אני אמורה להתחיל לשלם עוד משכנתא של הילדה שלי למשך 10 שנים.
ובגיל 42 אני אמורה להתחיל לשלם עוד משכנתא של עוד ילדה למשך 10 שנים.
וכן הלאה....
מאיפה אני ישלם את זה?

ובגיל 50-60 כשהכסף כבר יתחיל לחזור, אני כבר לא כל כך אזדקק לו, כמו שהייתי זקוקה לו בגיל 40... כשהיו לי ילדים בבית והיו הוצאות מרובות של חשמל, גז, שכ"ל, טיפולי שיניים, ביגוד, הנעלה, וכד'.

ואני כאמא, אם אני אראה שהבת שלי בגיל 30 נחנקת ולא גומרת את החודש, לא יהיה לי לב להפיל עליה עוד משכנתא....

לא רואה שזה כל כך פותר את הבעיה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  7  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה