עזרה שכר השדכנים- פתרון מיידי למצוקת הרווקות

הפולניה

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
יוצרי ai
אני לא מבינה מה כל האשכולות האלו על שכר שדכנים,
כל בחור/ה מבוגר/ת יכולה להתקשר לשדכנים ולהציע להם סכום גבוה על שידוך בשבילו/ה,
לכאורה זה אמור לעזור מאד,
ואין פה שום ענין של מוסכמות חברתיות שצריך לשנות,
אלא כל אדם פרטי יכול לדאוג לעצמו לזה בקלות.

גימפעל

משתמש מקצוען
עיקר הנקודה היא לא כמה השדכן עבד.
אלא מה ידרבן אדם להציע הצעת שידוך.
וכיום שרוב השידוכים נעשים בידי שדכן מזדמן, גם ה8000 ש"ח הם מספיק דירבון בשבילו.
ריבוי אשכולות אלו וריבוי התקועים והתקועות מוכיחים שאתה לא צודק.

לייקית

משתמש מקצוען
סתם מעניין,
מה קורה בציבור החרדי ספרדי מבחינת רווקות?
ככל הידוע לי חישוב השכר שם שונה, או לא קיים? יש מתנה?

דינדושה

משתמש מקצוען
הסכום של 4000 ש"ח מכל צד הוא מספיק כדי לדרבן אדם רגיל להציע הצעה.
במיוחד שיש 'סיפוק' גדול מעשיית שידוך​
המציאות מוכיחה שלא
כמה אנשים רגילים עשו יותר משידוך אחד?
אז נגיד שהם קיבלו 8000 ונגיד שזה ממש דירבן אותם להמשיך הלאה עם עוד הצעות
ואחרי כמה ניסיונות נפל (הרי רק 1 ל100 הצעות מגיע לסיום הטוב)
רובם פורשים למרות ועל אף הדירבון והסיפוק
אלא כל אדם פרטי יכול לדאוג לעצמו לזה בקלות.​
צודקת מאד!
אבל רוב השידוכים נסגרים ע"י חובבנים בני משפחה מכרים וכו
צריך לפמפם את זה בעיקר בסביבה הקרובה

לייקית

משתמש מקצוען
המציאות מוכיחה שלא
כמה אנשים רגילים עשו יותר משידוך אחד?
אז נגיד שהם קיבלו 8000 ונגיד שזה ממש דירבן אותם להמשיך הלאה עם עוד הצעות
ואחרי כמה ניסיונות נפל (הרי רק 1 ל100 הצעות מגיע לסיום הטוב)
רובם פורשים למרות ועל אף הדירבון והסיפוק

צודקת מאד!
אבל רוב השידוכים נסגרים ע"י חובבנים בני משפחה מכרים וכו
צריך לפמפם את זה בעיקר בסביבה הקרובה​
אני לא מכירה בן אדם שיש לו רעיון להצעת שידוך ושומר אותו בבטן.
גם אם לא מתאים לו לעשות את זה בעצמו, הוא ידרבן מישהו אחר.
דווקא בסביבתי הקרובה אנשים שהצליחו פעם אחת, ממשיכים לנסות.
נכון, הם לא יחפרו מתחת לאדמה, אבל רעיון שיעלה להם הם יקדמו בשמחה.

הני כגנס

משתמש מקצוען
עברתי על חלק מההודעות באשכול
ואלו נקודות שעלו לי (ללא סדר מיוחד)
* מעריכה מאד את עבודת השדכנים הרציניים - כאם לבן בשידוכים, מצ'פרת אותם גם בלי כללים.... (ובד"כ מקבלת תגובת פליאה, מה פתאום שלחת וכו' - כנראה לא מספיק מקובל...)
* מי יקבע מי שדכן ומי מזדמן? - שניהם קיבלו מתנה משמים לסייע להמשך קיום העולם - ע"ע מה עושה בורא העולם מאז בריאת העולם. (כשנשאל הרב מבריסק, למה נברא שכל עקום? תשובתו ידועה, כנראה זה לא פשוט, צריך בריה מיוחדת כדי לקדם ולהצליח - מבלי לפגוע)
* מי יקבע מי מבוגר או צעיר? - פעמים רבות התחילו שידוכים מאוחר מסיבות שונות ומגוונות, לא כולם 'בררנים' ....
* אם קל יותר לשדך צעירים היכן היו השדכנים כשההם היו צעירים?
* הציעו שליחת פרטים במייל - כך בערך מתנהלים השידוכים ע"י שדכנים, (וכך זה נראה, יבש, לא מעורר מוטיבציה לברר, בד"כ לא ברור מה הקשר בין המוצע/ת חוץ מהגיל) מכרים וידידים מתקשרים להוסיף כמה מילים על התאמה וכו'
* התברר שיש לא מעט 'שדכנים' בפורום - שעושים עבודת קודש, ד' ישלם שכרם בזה ובבא, בנקל ובהצלחה.

ואגב, מרן הגר"ח קניבסקי זצ"ל הורה, למי ששאל, לפנות לשדכנים זה בגדר השתדלות.

חיים של תורה

משתמש מקצוען
אני לא מכירה בן אדם שיש לו רעיון להצעת שידוך ושומר אותו בבטן.
גם אם לא מתאים לו לעשות את זה בעצמו, הוא ידרבן מישהו אחר.
דווקא בסביבתי הקרובה אנשים שהצליחו פעם אחת, ממשיכים לנסות.
נכון, הם לא יחפרו מתחת לאדמה, אבל רעיון שיעלה להם הם יקדמו בשמחה.
אני מכיר המון כאלו, יש להם הצעה רק שהם לא מספיק בטוחים בעצמם אז הם לא מציעים (כמה פעמים אנחנו שומעים אחרי ששידוך נסגר שאנשים אומרים וואו גם אנחנו חשבנו על הרעיון הזה חבל שלא הצענו).
ולכן ורק לכן, אם מקצוע השדכנות היה מתגמל קצת יותר ואנשים היו מתייחסים לזה יותר בכבוד, היינו שומעים עוד עשרות הצעות וכמה צער היה נמנע מהמתבגרים היקרים.

לייקית

משתמש מקצוען
אני מכיר המון כאלו, יש להם הצעה רק שהם לא מספיק בטוחים בעצמם אז הם לא מציעים (כמה פעמים אנחנו שומעים אחרי ששידוך נסגר שאנשים אומרים וואו גם אנחנו חשבנו על הרעיון הזה חבל שלא הצענו).
ולכן ורק לכן, אם מקצוע השדכנות היה מתגמל קצת יותר ואנשים היו מתייחסים לזה יותר בכבוד, היינו שומעים עוד עשרות הצעות וכמה צער היה נמנע מהמתבגרים היקרים.​
מי שלא הציע, גם לא היה מציע בסכום גבוה יותר.
העיסוק בזה כנראה לא מתאים לו.
הסכום המקובל היום, לא נמוך בכלל כהכנסה מן הצד.
יש המון מקצועות שמתוגמלים בשכר גבוה, ועדיין אתה ואחרים לא הולכים לעסוק בהם, כי הם פשוט לא בשבילכם

sasasa

משתמש פעיל
כותבת כאחת בשידוכים כבר כמה שנים טובות
ויש כ"כ הרבה חודשים שאין שום הצעה נורמלית
הייתי מציעה גם 20K אם לא הייתי מפחדת שזה יגרום למבול של הצעות לא מתאימות ואני אקרוס רק מלסנן אותן
וגם כך כבר נמאס לקרובים שלי לברר עבורי אז פגישה ראשונה מבחינתי היא חלק מהבירורים כי אומרים טוב, נברר חפיף, ניפגש ואחר כך אם ילך נברר לעומק יותר
לא יודעת מה לומר, הלוואי שהייתי מכירה שדכנית רצינית אחת באמת שמנסה להבין לעומק מי יכול להתאים ולא מנסה את מזלה ומציע שם אחד, שניים מקסימום ונעלמת כשלא מתקדם
תקופה מתסכלת, והכי מתסכל בה זה שאין לי דרך לעזור לעצמי אני לגמרי תלויה בחסדי אנשים אחרים שמתעסקים בעתיד שלי כהכנסה נוספת מהצד שעתיים בערב

חיים של תורה

משתמש מקצוען
כותבת כאחת בשידוכים כבר כמה שנים טובות
ויש כ"כ הרבה חודשים שאין שום הצעה נורמלית
הייתי מציעה גם 20K אם לא הייתי מפחדת שזה יגרום למבול של הצעות לא מתאימות ואני אקרוס רק מלסנן אותן
וגם כך כבר נמאס לקרובים שלי לברר עבורי אז פגישה ראשונה מבחינתי היא חלק מהבירורים כי אומרים טוב, נברר חפיף, ניפגש ואחר כך אם ילך נברר לעומק יותר
לא יודעת מה לומר, הלוואי שהייתי מכירה שדכנית רצינית אחת באמת שמנסה להבין לעומק מי יכול להתאים ולא מנסה את מזלה ומציע שם אחד, שניים מקסימום ונעלמת כשלא מתקדם
תקופה מתסכלת, והכי מתסכל בה זה שאין לי דרך לעזור לעצמי אני לגמרי תלויה בחסדי אנשים אחרים שמתעסקים בעתיד שלי כהכנסה נוספת מהצד שעתיים בערב
משתתף בצערך.
אבל אני חושב שאת הדוגמה הכי חיה לבעיה שהעלו כאן, מכיוון שהשכר לא מתגמל כלל וההתייחסות לשדכנים בכלל לא משהו, לכן עוד לא מצאת שדכנית אחת שתתייחס אליך כמו שצריך ותעזור לך למצוא את זיווגך.
ברגע שזה ישתנה וזה יהיה שווה את העבודה, אז אנשים לא יתעסקו בזה רק כמשהו מן הצד אלא כעבודה רצינית לכל דבר.
במצב של היום זה חסד נטו, ובחסד אנשים לא מתעסקים כל היום.

sasasa

משתמש פעיל
משתתף בצערך.
אבל אני חושב שאת הדוגמה הכי חיה לבעיה שהעלו כאן, מכיוון שהשכר לא מתגמל כלל וההתייחסות לשדכנים בכלל לא משהו, לכן עוד לא מצאת שדכנית אחת שתתייחס אליך כמו שצריך ותעזור לך למצוא את זיווגך.
ברגע שזה ישתנה וזה יהיה שווה את העבודה, אז אנשים לא יתעסקו בזה רק כמשהו מן הצד אלא כעבודה רצינית לכל דבר.
במצב של היום זה חסד נטו, ובחסד אנשים לא מתעסקים כל היום.
מי רוצה מהם חסדים?? מי רוצה חסדים בכלל?
יש לי שאלה, ממתי הלקוח מחליט כמה לשלם? אם אתה נותן שירות אתה יודע כמה הוא שווה ואתה מחליט כמה לגבות, אם אני מתקשרת לשדכנית והמשפט הראשון שלה הוא אני לוקחת 2000 שקל אני יודעת שממנה לא תבוא הישועה כי אם היא מתמחרת את השירות שהיא נותנת בכ"כ מעט כנראה שהיא לא רצינית ותתיחס אלי כשם שמתייחסים לפרויקט חסד, מצד שני היא לא יכולה לומר לי 20K ולהתנהג באותה דרך חובבנית של לפני 2000 שנה!(כן, העולם השתנה אבל שיטת השידוכים לא ואנשים מתפלאים למה יש מליון רווקות)
תאמינו לי, אם תהיה מישהי רצינית שתקלוט שזה ציבור פוטנצאלי מבחינה עסקית (אין לו משפחה, עובד כמה שנים, בעל אמצעים יחסית) שתפתח עסק שידוכים עם משרד ושיחות ומערכת ממוחשבת ותעריפים קבועים ולא לפי טוב ליבו של הלקוח ואני לא יודעת מה עוד אני אהיה הראשונה שתבוא אליה, אני ועוד המון חברות שחושבות כך, לא רוצות חסדים.

חיים של תורה

משתמש מקצוען
מי רוצה מהם חסדים?? מי רוצה חסדים בכלל?
יש לי שאלה, ממתי הלקוח מחליט כמה לשלם? אם אתה נותן שירות אתה יודע כמה הוא שווה ואתה מחליט כמה לגבות, אם אני מתקשרת לשדכנית והמשפט הראשון שלה הוא אני לוקחת 2000 שקל אני יודעת שממנה לא תבוא הישועה כי אם היא מתמחרת את השירות שהיא נותנת בכ"כ מעט כנראה שהיא לא רצינית ותתיחס אלי כשם שמתייחסים לפרויקט חסד, מצד שני היא לא יכולה לומר לי 20K ולהתנהג באותה דרך חובבנית של לפני 2000 שנה!(כן, העולם השתנה אבל שיטת השידוכים לא ואנשים מתפלאים למה יש מליון רווקות)
תאמינו לי, אם תהיה מישהי רצינית שתקלוט שזה ציבור פוטנצאלי מבחינה עסקית (אין לו משפחה, עובד כמה שנים, בעל אמצעים יחסית) שתפתח עסק שידוכים עם משרד ושיחות ומערכת ממוחשבת ותעריפים קבועים ולא לפי טוב ליבו של הלקוח ואני לא יודעת מה עוד אני אהיה הראשונה שתבוא אליה, אני ועוד המון חברות שחושבות כך, לא רוצות חסדים.
שוב משתתף בצערך.
אבל כנראה לא קראת את התגובות עד כאן.
פותחת האשכול העלתה בעיה שמוסכמת על כולם והציעה פתרון שפחות מוסכם, כל אחד ואחת מוזמן להגיב ולכתוב את דעותיו לכאן ולכאן, בהתחלה זה היה נראה שאת מצדדת בצד מסויים ולכן הגבתי וכתבתי את מה שכתבתי, אבל עכשיו אני רואה שבכלל לא התכוונת להגיב על הנושא אלא להעלות עוד בעיה, אז אני לוקח את דברי בחזרה.
ולגופו של עניין אני חושב שמכיוון שאת נמצאת בתוך המצוקה (ואני מאוד מאוד מבין את זה) את לא יכולה להבין למה כל העולם לא רץ לשדך אותך, אני חושב שהתשובה נמצאת במה שכתבתי וכתבו אחרים למעלה, אבל זכותך כמובן לחלוק עלינו.
בתפילה שתמצאי את זיווגך בקרוב ותחזרי לכאן עם תובנות שלאחרי...

sasasa

משתמש פעיל
שוב משתתף בצערך.
אבל כנראה לא קראת את התגובות עד כאן.
פותחת האשכול העלתה בעיה שמוסכמת על כולם והציעה פתרון שפחות מוסכם, כל אחד ואחת מוזמן להגיב ולכתוב את דעותיו לכאן ולכאן, בהתחלה זה היה נראה שאת מצדדת בצד מסויים ולכן הגבתי וכתבתי את מה שכתבתי, אבל עכשיו אני רואה שבכלל לא התכוונת להגיב על הנושא אלא להעלות עוד בעיה, אז אני לוקח את דברי בחזרה.
ולגופו של עניין אני חושב שמכיוון שאת נמצאת בתוך המצוקה (ואני מאוד מאוד מבין את זה) את לא יכולה להבין למה כל העולם לא רץ לשדך אותך, אני חושב שהתשובה נמצאת במה שכתבתי וכתבו אחרים למעלה, אבל זכותך כמובן לחלוק עלינו.
בתפילה שתמצאי את זיווגך בקרוב ותחזרי לכאן עם תובנות שלאחרי...
קראתי את כל התגובות ופשוט ציינתי דבר נוסף, לא יעזור רק להעלות את השכר כי השיטה עצמה מיושנת ולוקה בחסר (לדעתי, או שאולי מישהו נהנה ממנה? אשמח להכיר אותו), אם השיטה תשתנה ותהפוך יעילה יותר אשלם בשמחה על התמורה שאקבל.

חיים של תורה

משתמש מקצוען
קראתי את כל התגובות ופשוט ציינתי דבר נוסף, לא יעזור רק להעלות את השכר כי השיטה עצמה מיושנת ולוקה בחסר (לדעתי, או שאולי מישהו נהנה ממנה? אשמח להכיר אותו), אם השיטה תשתנה ותהפוך יעילה יותר אשלם בשמחה על התמורה שאקבל.
שוב חוזר על אותם דברים.
ברגע שהשכר וההתייחסות לנושא מצד המשודכים תשתנה, כל העסק מצד השדכנים ישתנה לטובה, ועל זה בדיוק היה כאן את כל האשכול.
ושוב, אני חושב שאת הדוגמה הכי חיה לאמת את מה שהרוב כתבו כאן.
בהצלחה

בוקר מואר

משתמש מקצוען
אלא כל אדם פרטי יכול לדאוג לעצמו לזה בקלות.
היות והיו כמה תגובות כאלה באשכול, אני יבהיר את הדברים:
הפתרון לבחורה מבוגרת שהיא תתקשר ותציע יותר היא פתרון חלקי בלבד.
בגלל שצריך שגם לצד השני (הבחור המבוגר) יהיה הרבה שדכנים שיכירו אותו ויהיו מעוניים לעזור לו
ובגלל שאין מספיק שדכנים בכלל בשוק.

אם השכר המקובל לשדכנים היה 50,000 ש"ח לכל סגירת שידוך, וכמו שיהיה בקרוב בעזר"ה.
ממש כמו בתיווך דירה.
היו לנו היום עוד מאות (ואולי אלפי) שדכנים ושדכניות בציבור החרדי.

אנחנו ב-חסר. חסרים לנו שדכנים. במיוחד לשידוכים המורכבים יותר.
ויש המון כאלה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קו

א הַלְלוּיָהּ הוֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב מִי יְמַלֵּל גְּבוּרוֹת יי יַשְׁמִיעַ כָּל תְּהִלָּתוֹ:ג אַשְׁרֵי שֹׁמְרֵי מִשְׁפָּט עֹשֵׂה צְדָקָה בְכָל עֵת:ד זָכְרֵנִי יי בִּרְצוֹן עַמֶּךָ פָּקְדֵנִי בִּישׁוּעָתֶךָ:ה לִרְאוֹת בְּטוֹבַת בְּחִירֶיךָ לִשְׂמֹחַ בְּשִׂמְחַת גּוֹיֶךָ לְהִתְהַלֵּל עִם נַחֲלָתֶךָ:ו חָטָאנוּ עִם אֲבוֹתֵינוּ הֶעֱוִינוּ הִרְשָׁעְנוּ:ז אֲבוֹתֵינוּ בְמִצְרַיִם לֹא הִשְׂכִּילוּ נִפְלְאוֹתֶיךָ לֹא זָכְרוּ אֶת רֹב חֲסָדֶיךָ וַיַּמְרוּ עַל יָם בְּיַם סוּף:ח וַיּוֹשִׁיעֵם לְמַעַן שְׁמוֹ לְהוֹדִיעַ אֶת גְּבוּרָתוֹ:ט וַיִּגְעַר בְּיַם סוּף וַיֶּחֱרָב וַיּוֹלִיכֵם בַּתְּהֹמוֹת כַּמִּדְבָּר:י וַיּוֹשִׁיעֵם מִיַּד שׂוֹנֵא וַיִּגְאָלֵם מִיַּד אוֹיֵב:יא וַיְכַסּוּ מַיִם צָרֵיהֶם אֶחָד מֵהֶם לֹא נוֹתָר:יב וַיַּאֲמִינוּ בִדְבָרָיו יָשִׁירוּ תְּהִלָּתוֹ:יג מִהֲרוּ שָׁכְחוּ מַעֲשָׂיו לֹא חִכּוּ לַעֲצָתוֹ:יד וַיִּתְאַוּוּ תַאֲוָה בַּמִּדְבָּר וַיְנַסּוּ אֵל בִּישִׁימוֹן:טו וַיִּתֵּן לָהֶם שֶׁאֱלָתָם וַיְשַׁלַּח רָזוֹן בְּנַפְשָׁם:טז וַיְקַנְאוּ לְמֹשֶׁה בַּמַּחֲנֶה לְאַהֲרֹן קְדוֹשׁ יי:יז תִּפְתַּח אֶרֶץ וַתִּבְלַע דָּתָן וַתְּכַס עַל עֲדַת אֲבִירָם:יח וַתִּבְעַר אֵשׁ בַּעֲדָתָם לֶהָבָה תְּלַהֵט רְשָׁעִים:יט יַעֲשׂוּ עֵגֶל בְּחֹרֵב וַיִּשְׁתַּחֲווּ לְמַסֵּכָה:כ וַיָּמִירוּ אֶת כְּבוֹדָם בְּתַבְנִית שׁוֹר אֹכֵל עֵשֶׂב:כא שָׁכְחוּ אֵל מוֹשִׁיעָם עֹשֶׂה גְדֹלוֹת בְּמִצְרָיִם:כב נִפְלָאוֹת בְּאֶרֶץ חָם נוֹרָאוֹת עַל יַם סוּף:כג וַיֹּאמֶר לְהַשְׁמִידָם לוּלֵי מֹשֶׁה בְחִירוֹ עָמַד בַּפֶּרֶץ לְפָנָיו לְהָשִׁיב חֲמָתוֹ מֵהַשְׁחִית:כד וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה לֹא הֶאֱמִינוּ לִדְבָרוֹ:כה וַיֵּרָגְנוּ בְאָהֳלֵיהֶם לֹא שָׁמְעוּ בְּקוֹל יי:כו וַיִּשָּׂא יָדוֹ לָהֶם לְהַפִּיל אוֹתָם בַּמִּדְבָּר:כז וּלְהַפִּיל זַרְעָם בַּגּוֹיִם וּלְזָרוֹתָם בָּאֲרָצוֹת:כח וַיִּצָּמְדוּ לְבַעַל פְּעוֹר וַיֹּאכְלוּ זִבְחֵי מֵתִים:כט וַיַּכְעִיסוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם וַתִּפְרָץ בָּם מַגֵּפָה:ל וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה:לא וַתֵּחָשֶׁב לוֹ לִצְדָקָה לְדֹר וָדֹר עַד עוֹלָם:לב וַיַּקְצִיפוּ עַל מֵי מְרִיבָה וַיֵּרַע לְמֹשֶׁה בַּעֲבוּרָם:לג כִּי הִמְרוּ אֶת רוּחוֹ וַיְבַטֵּא בִּשְׂפָתָיו:לד לֹא הִשְׁמִידוּ אֶת הָעַמִּים אֲשֶׁר אָמַר יי לָהֶם:לה וַיִּתְעָרְבוּ בַגּוֹיִם וַיִּלְמְדוּ מַעֲשֵׂיהֶם:לו וַיַּעַבְדוּ אֶת עֲצַבֵּיהֶם וַיִּהְיוּ לָהֶם לְמוֹקֵשׁ:לז וַיִּזְבְּחוּ אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנוֹתֵיהֶם לַשֵּׁדִים:לח וַיִּשְׁפְּכוּ דָם נָקִי דַּם בְּנֵיהֶם וּבְנוֹתֵיהֶם אֲשֶׁר זִבְּחוּ לַעֲצַבֵּי כְנָעַן וַתֶּחֱנַף הָאָרֶץ בַּדָּמִים:לט וַיִּטְמְאוּ בְמַעֲשֵׂיהֶם וַיִּזְנוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם:מ וַיִּחַר אַף יי בְּעַמּוֹ וַיְתָעֵב אֶת נַחֲלָתוֹ:מא וַיִּתְּנֵם בְּיַד גּוֹיִם וַיִּמְשְׁלוּ בָהֶם שֹׂנְאֵיהֶם:מב וַיִּלְחָצוּם אוֹיְבֵיהֶם וַיִּכָּנְעוּ תַּחַת יָדָם:מג פְּעָמִים רַבּוֹת יַצִּילֵם וְהֵמָּה יַמְרוּ בַעֲצָתָם וַיָּמֹכּוּ בַּעֲוֹנָם:מד וַיַּרְא בַּצַּר לָהֶם בְּשָׁמְעוֹ אֶת רִנָּתָם:מה וַיִּזְכֹּר לָהֶם בְּרִיתוֹ וַיִּנָּחֵם כְּרֹב (חסדו) חֲסָדָיו:מו וַיִּתֵּן אוֹתָם לְרַחֲמִים לִפְנֵי כָּל שׁוֹבֵיהֶם:מז הוֹשִׁיעֵנוּ יי אֱלֹהֵינוּ וְקַבְּצֵנוּ מִן הַגּוֹיִם לְהֹדוֹת לְשֵׁם קָדְשֶׁךָ לְהִשְׁתַּבֵּחַ בִּתְהִלָּתֶךָ:מח בָּרוּךְ יי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם וְאָמַר כָּל הָעָם אָמֵן הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה