דרוש מידע קשב וריכוז במבוגרים- כל מה שחשוב לדעת ...

רוצה מאוד

משתמש רשום
מישהו שמע פעם על תופעת לוואי מאטנט, של רעד בידיים?
והאם זה עובר אם מפסיקים ליטול?

הקטן שבאריות

משתמש פעיל
מאוד מעניין. בדרך כלל מי שלוקח, גם אם לא סובל לא נהנה לקחת, ומעדיף שלא.
בטח אין לך תופעות לוואי.
כשם שפרצופיהם שונים כך מוחותיהם שונים.......
מצטרף לדברי 1אחד. (איך עושים ציטוט שם של ניק עם הפניה ?(נו הציטוט בצבע כחול))

לא הייתי מתייחס לזה כסמים אלא השיפור ביכולות ומימילא באנרגיות החיוביות. גורם לי לא לוותר על יום אחד תחת הכדור. (וויואנס 100 מ"ג).
אני שוב חוזר השאיפה אמורה להיות להגיע להתאמה מקסימלית שתביא למינימום תופעות לוואי ומקסימום תועלת. וודאי שלא תמיד זה אפשרי אבל וודאי שהרבה פעמים כן
לא יודע אם במקרה שלך אבל נראה שברוב המקרים הולכים לרופא בינוני או אפי' רק רופא משפחה שאין להם את הכלים להבנת מכלול ההשפעות (במיוחד זיהוי של השפעות נפשיות ופסיכולוגיות) והתוצאה היא עצירת תהליכים באמצעם ללא מיצוי כלל האפשרויות.
ושוב כמו שניתוח מוח אף אחד לא יעשה אצל רופא משפחה - גם כאן מדובר בתהליך אולי הכי משמעותי בחיים והדקויות והמומחיות מאוד חשובה. ובמיוחד מודבר בתהליך ארוך ודינמי שיכול שיתפרס על פני שנים.

תשוקת הלימוד

משתמש חדש
עריכה תורנית
שלום לכולם!
אמת שאין שבוע שאני נכנס לחדר מחשבים לבדוק עם יש חדש....
ואמנם הרבה החכמתי, מהמון בית ישראל שנוטלים, ונותנים "ממרצם" (תרתי משמע) וזמנם להחכים ולעזור.
גם לי באמתחתי כמה עצות נחמדות, ובמיוחד לגבי ויואנס. ועוד חזון למועד להעלות הכל מסודר
לבנתיים לגבי מי ששאל על אטנט ורעידות, אכן זה גורם לרעד מסוים בידים, אם כי לא לכולם, אבל אני הרגשתי זאת.
ולגבי העצות אומר כמה משלי אמנם לא אוכל להגיב כ"כ כאן כי איני נמצא בחדר מחשבים הרבה. ואם תירצו אפשר דרך המייל.
א) אני כיום נוטל לפעמים פעמיים וויאנס 30 דהיינו כ60 סה"כ כי לאחר כ4 שעות פגה לי ההשפעה, שמא תאמרו תיקח מינון יותר גבוה וישפיע לאורך יותר זמן, תשובתי בצידי, שאני רגיש להשפעת חרדה מתרופה זאת ומינון יותר גדול יגביר רגשות מתח וחרדה ולכן אני מוכרח להיעצר במינון זה ולאחר כ4 שעות לקחתו שוב..
ב) לעיתים אני מסתפק בנטילת 20 דהיינו שאני עושה 20+20 במרחק כ4 שעות
ג) וזה מאוד חשוב לי לשתף שגילתי שאצלי. ואני מדגיש אצלי. קפה מגביר השפעת חרדה בויואנס מה שלא היה לולא לא שתיתי קפה, שאז ההרגשה איתו היא מעולה ומצוינת. לקח לי זמן לקלוט את זה אמנם הוא תרם לי מאוד. ולכן מי שמרגיש שויואנס גורם לו לחרדה יכול להיות ששוה לנסות ללא כוס קפה, כי הרי הוא מתעורר מהויואנס, ולראות איך ההשפעה
ד) אולי בהמשך אשתף בעוד. כרגע אני צריך לסיים כל טוב

ללי25

משתמש חדש
כשנוטלים תרופות ממשפחת המעוררים (כמו ריטלין ויואנס אטנט וכו')
יש כאלו שכשנוטלים אותם עם קפה זה עושה אפקט מעורר מידי, וזה חזק מידי על הגוף ומגיבים לא טוב

לא קיימת הוראה של לקחת בנפרד מקפה, אבל אם מרגישים משהו מעין זה
שווה לנסות להפריד, ולבדוק אם זה פועל פתאום קצת אחרת.
יכול להיות שזה יהיה לכם משמעותי

בהצלחה

הלוחשת לתווים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
כשאני לוקחת אטנט, אין לי תאבון לאכול, אז אני לא אוכלת כלום. ואז הגוף נחלש והידיים רועדות.
זה מה שאני יודעת על האטנט...

י ס

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
אי אפשר לומר בצורה ברורה, עדיף לשאול רופא על תופעות מצויות כאלו. זה יכול לקרות בכל הכדורים.
בדרך כלל תופעות לוואי חולפות תקופת מה לאחר סיום הנטילה.
כשאני לוקחת אטנט, אין לי תאבון לאכול, אז אני לא אוכלת כלום. ואז הגוף נחלש והידיים רועדות.
זה מה שאני יודעת על האטנט...
אם זה עד כדי כך, פשוט חובה לדחוף אוכל. אגב אם דוחפים אוכל תוך כדי כדור, גם בלי תיאבון, זה מוריד הרבה מהתופעות לוואי. מומלץ לנסות!!!

בחורציק עם ADHD

משתמש רשום
מכבי
אז ככה: יש לו תופעות לוואי משלו, כמו הגבלה בתנועה ורעידות, ועוד הרבה תופעות מעניינות.
נשמע קצת מלחיץ. אשמח אם תפרט יותר כי אני שוקל לצרף אטומיק לויואנס.
גם האחוזים של הריכוז שהוא נותן נמוכים
זה נותן 'עומק' בריכוז? כלומר, יש את הריכוז הרציף, לשמור על הרציפות בלי הסחות, ויש את ה'עמקות' שבריכוז. אם אתה מבין מה אני מתכוון. אני צריך כרגע משהו שיצטרף יחד עם הויואנס לשעות הצהריים והלאה בשביל לתת לי יותר 'עומק'. נראה לך יעיל לגבי זה?
ונוירולוגים טוענים שחלק מהתופעות שקשורות לתנועה לא חולפות גם אחרי הפסקת נטילת הכדור הזה.
וואו זה כבר ממש מלחיץ. אפשר מקור?
סביר שזה מחמת לחץ-חרדה שבאים מצד מה שהאטנט הוא חומר ממריץ. יש יחד עם זה עוד תסמינים של לחץ? [קוצר נשימה, שרירים נוקשים, חרדה וכו']
כי לי - גם באטנט וגם בויואנס - כשזה גורם ללחץ וחרדה, כמובן בא גם רעד בידיים.
ובמיוחד לגבי ויואנס. ועוד חזון למועד להעלות הכל מסודר
אשמח שהמועד יהיה בהקדם, אפשר גם לא מסודר... מאד חשוב לי עצות על זה מבעלי נסיון.
א) אני כיום נוטל לפעמים פעמיים וויאנס 30 דהיינו כ60 סה"כ כי לאחר כ4 שעות פגה לי ההשפעה,
אפשר לקחת את זה בפעמיים ביום? מה דעת רופא בעניין? [כי אני שוקל לקחת בבוקר 70 מ"ג ובצהריים להוסיף את ה- 30 מ"ג. גם לי יורדת ההשפעה אחרי בערך 4 שעות]
ג) וזה מאוד חשוב לי לשתף שגילתי שאצלי. ואני מדגיש אצלי. קפה מגביר השפעת חרדה בויואנס מה שלא היה לולא לא שתיתי קפה, שאז ההרגשה איתו היא מעולה ומצוינת. לקח לי זמן לקלוט את זה אמנם הוא תרם לי מאוד. ולכן מי שמרגיש שויואנס גורם לו לחרדה יכול להיות ששוה לנסות ללא כוס קפה, כי הרי הוא מתעורר מהויואנס, ולראות איך ההשפעה
גם אצלי. מצד שני קפה גם ממריץ מצד עצמו ועוזר לריכוז. לכן אפשר לשחק עם הכמות של הקפה.
נ.ב. אני חושב שאני מתחיל לגלות שהכמות של השעות שינה בלילה מאד מאד משפיעה על היעילות של הויואנס וכן על הלחץ והחרדה. זה הגיוני, אבל אני עדיין צריך לבדוק את זה... מישהו חווה?

י ס

משתמש מקצוען
פרסום וקופי

זה נותן 'עומק' בריכוז? כלומר, יש את הריכוז הרציף, לשמור על הרציפות בלי הסחות, ויש את ה'עמקות' שבריכוז. אם אתה מבין מה אני מתכוון. אני צריך כרגע משהו שיצטרף יחד עם הויואנס לשעות הצהריים והלאה בשביל לתת לי יותר 'עומק'. נראה לך יעיל לגבי זה?
בשמחה.
אז בעניין התופעות לוואי אין לך מה להילחץ, הם לא חריגות, רק משונות כאלו. תחושות משונות ועוד כאלו דברים, אם אזכר בעוד משהו ספציפי אפרט.
בעניין הריכוז, הוא לא נותן ריכוז כמעט בכלל. לא "עמקות" ולא "שטחיות". כלום. יש "בחינה" שלדעתי הוא אפילו בגדר מסיח את הדעת. הריכוז שהוא נותן מוזר.
בכל מקרה, אם אתה שוקל לקחת אטומיק בגלל הויואנס, אז תדע שויואנס הוא הכדור שהתופעת לוואי הראשונה שמצויינת אצלו היא חרדה. השטות הזו לא תעבוד.

הקטן שבאריות

משתמש פעיל
מכבי

וואו זה כבר ממש מלחיץ. אפשר מקור?

סביר שזה מחמת לחץ-חרדה שבאים מצד מה שהאטנט הוא חומר ממריץ. יש יחד עם זה עוד תסמינים של לחץ? [קוצר נשימה, שרירים נוקשים, חרדה וכו']
כי לי - גם באטנט וגם בויואנס - כשזה גורם ללחץ וחרדה, כמובן בא גם רעד בידיים.

אשמח שהמועד יהיה בהקדם, אפשר גם לא מסודר... מאד חשוב לי עצות על זה מבעלי נסיון.

אפשר לקחת את זה בפעמיים ביום? מה דעת רופא בעניין? [כי אני שוקל לקחת בבוקר 70 מ"ג ובצהריים להוסיף את ה- 30 מ"ג. גם לי יורדת ההשפעה אחרי בערך 4 שעות]

גם אצלי. מצד שני קפה גם ממריץ מצד עצמו ועוזר לריכוז. לכן אפשר לשחק עם הכמות של הקפה.
נ.ב. אני חושב שאני מתחיל לגלות שהכמות של השעות שינה בלילה מאד מאד משפיעה על היעילות של הויואנס וכן על הלחץ והחרדה. זה הגיוני, אבל אני עדיין צריך לבדוק את זה... מישהו חווה?
ביקשת הרחבות אז הנה שתי דברים שכתבתי כאן בעבר על ויואנס 100 מ"ג.
בעיקר על הפלא הגדול שדווקא הגדלת המינון הפחיתה לחץ ודריכות וההעלתה את השלוה ואת שעות השינה.
כמה נקודות חשובות. בעקבות רצף ההודעות האחרונות. בתור חבר די חדש (לאבחון הרשמי כמובן, לא במהות) במועדון היוקרתי של קש"ר. (שנה בלבד)
- משום מה נראה שיש שמרגישים שהתרופות הם איזה משחק - נבקש את זה ואח"כ את זה. התייחסות כזאת מרחיקה מהשגת היעד והוא איזון מושלם. וכן אני מאמין שיש בהחלט אפשרות כזו.
דבר ראשון והחשוב ביותר בעיניי הוא רופא קבוע ומומחה באמת. לא רופא משפחה שמתמחה גם בזה וגם לא נוירולוג שמתעסק בזה (אם כי ודאי שזה עדיף מהאפשרות הראשונה וישנם גם נוירולוגים שמצויינים בזה). אלא כמו שלא ניקח רופא שיניים שיודע גם לנתח בעין. גם כאן נעדיף פסיכיאטר. (כן פסיכיאטר . יש רבים שנבהלים לחשוב על הרעיון לקבוע תור לפסיכיאטר זה זכותם אבל אם כך כדאי דבר ראשון לטפל בזה....) ודווקא פסיכיאטר שעיקר התמחותו בקש"ר במבוגרים.
כנראה שקשה להשיג את זה בקופה ואין ברירה אלא לשלם פרטי. מדובר בתהליך הרפואי שאולי הוא הכי הכי גורלי בחייכם ועל דברים פשוטים יותר מקובל לקחת פרטי. זה יעלה כסף אבל מנסיון זו השקעה כדאית מאוד כי אפי' במישור הכספי טיפול תואם יחזיר את עצמו בכסף מהר מאוד.
ב- מדובר בתהליך ארוך של חיפוש ותהייה עם שינויים רבים שעשוי להתפרס על פני שנים.
אבל כל שלב צריך את הלמידה וההסתגלות שלו ורק אח"כ מגיע שלב המסקנות והמסקנות שיגיע אליהם מומחה בעל נסיון עשויות להיות מפתיעות מאוד ושונות מהמושכל הראשון.
אני לדוגמא בשנה האחרונה הספקתי להחליף מרשמים 5 פעמים.
כיום לוקח וויוואנס 100 מ"ג. שהגיע אחרי תקופה שלקחתי 70 מ"ג והגעתי לביקור עם תלונה שנראה שזה חזק מדי (מתח ערנות מוגברת וכדו') ואחרי בחינת הדברים הפסיכיאטר הורה דווקא שהסיבה היא לא מינון גבוה אלא הפוך נמוך מידי וראה זה פלא דווקא כשהעלתי את המינון היה שיפור גדול מאוד הפך דעת בעלי בתים שלי. ועוד חזון למועד אולי נגדיל בהמשך עוד יותר. אם זה היה נעשה במסגרת הקופה ועל בסיס יוזמות שלי לבקש מרשם כזה או אחר אין סיכוי שהייתי מגיע לתוצאה הזו. כי כל תרופה ותופעות הלוואי האפשריות שלה וצריך הבנה עמוקה של המנגנון המוחי והנפשי יחד כדי להגיע בעז"ה למסקנות הנכונות.
ולתמהים אכן המינון המקסימלי בארץ הוא 70 אבל יש אפשרות להגדיל מבירור שלי בחלק מהקופות זה קצת יותר קשה אבל אפשרי ותלוי גם ברוקח שנפלתם עליו וכדאי למצוא רוקח קבוע שמכיר ולא יעשה סקנדל כל פעם מחדש (גם אתם מרגישים כל פעם אחרי שממשתם את המרשם כאילו שדדתם איזה בנק..?)
לסיכום מדובר בתהליך ארוך שצריך להעשות בהרבה סלנות ואורך רוח ובעיקר לנסות שוב ושוב לשפר ולא לעצור ולומר יש לי שיפור זה מספיק לי כי בזה אתם חוזרים על הטעות שהובילה רבים לפספס שנים רבות עד שבכלל נגשול לאבחון. עצירה באמצע הדרך היא בדיוק אותו דבר.
וכמובן כמובן קודם כל דבר תפילה מעומק הלב לסייעתא דשמיא.
בהצלחה.

מסקנת הסוגיא (בבא מציעא צ) שכאשר היתה אוכלת ומתרזת וחסמה לא עובר על איסור לא תחסום שור בדישו מכיוון שזה רק כשזה לטובתה אבל כאשר זה מקלקל יכול לחסום..........
זה נראה שהבעיה של הרופאים הבינוניים שדיברת עליהם היא שגם הם טופלו אצל רופא בינוני כמותם ועצרו באמצע הדרך. אז אם אתה לא רוצה להיות כמותם אל תחזור על הטעות שלהם;)
נכון שרופא טוב אינו נביא ולא בן נביא אלא אדרבה התנאי הראשון הוא ענוה שמבין שהוא לא כל יכול ולכן פתוח לחפש ולמצוא את הפתרון. וכמו שכתבתי זה תהליך של שנים.
הדוגמא שנתתי עלי אם הייתי עוסק בחיפוש עצמי אין סיכוי שהייתי חושב על כזה דבר.
כעקרון וויואנס במינון נכון לא אמור לגרום למתח ועצבנות. לפי מה שהסביר לי הפסיכיאטר. אלא ההפך כאשר המנגנון המוחי לא מאוזן עד הסוף המתח נובע מחוסר יכולת להביא את הביצועים המוחיים לפעילות תקינה ומהנסיון להלחם בזה (אולי קצת בבחינת כי תראה את הארץ ושמה לא תבוא).
מעניין שאצלי הוא שם מעצמו לב לתופעה פיזית שעלולה לנבועה מנערווים קלים שכלל לא חשבתי לקשר את זה וראה זה פלא שבועיים אחרי הגדלת המינון שמתי לב שבאורח פלא זה נעלם מעצמו.
באופן כללי מבוגרי הקש"ר שמאובחנים בבגרות מסגלים לעצמם שיטות מופלאות של השרדות. וכנראה שאחת מהם היא התחושה שמתח קשור לריכוז ותפוקה. מתח מתפרש אצלנו בטעות כגורם שמסייע בעמידה במטלות ומשכך לפעמים אנחנו מביאים אותו עלינו בלי משים כאשר אנו מתקרבים לדד ליין. מתח ממש לא בהכרח הוא תופעת לוואי כימית של התרופה(תובנה מופלאה זו היא עוד דוגמא לעדיפות של פסיכאטר דווקא מכיוון שיש לו הבנה גם במבנה הנפשי).
בנוגע ל100 מ"ג הוא הוציא לי שני מרשמים (אחד ל70 ואחד ל30) ובנוסף מכתב לקופה שמסביר את הרקע לזה ואת נסיונות הטיפול הקודמים.
יש רוקחים שאמרו שצריך יותר מזה ולהעביר את זה לאישור בדרג בכיר יותר בקופה אבל מצאתי רוקח שטוען שזה מספיק והוא מספק לי את זה. במחשב של הקופה זה עובר שניהם בהנחה בלי שום בעיה.
אני מטופל באופן אישי אצל דר' אבי יקיר בירושלים וב"ה מרוצה מאוד מצורת החקירה והבדיקה. ובמיוחד מהשאיפה להגיע לתוצאה מושלמת. (המחיר שלו לא בשמיים ודאי ביחס למקבילים שלו). ההמלצה שלי היא על סמך היכרות אישית בלבד אין לי ידע מעבר לכך, הגעתי אליו בעקבות המלצה של חבר טוב.
קיבלתי חשק אחרי התיאור שלך לנסות גם אני את הטעות שלך ולקחת 140 סתם בשביל הכיף אבל כמו שאמרתי העירנות המוגברת היא לא בהכרח תופעה ברוכה. (כשהגדלתי ל100 מ"ג אחד השינויים היו שאני נרדם יותר בקלות לנמנום צהריים (נמנום לא שינה בכל זאת זה הגזמה לצפות לישון ממש תחת וויואנס) ודרך אגב לטענתו גם חוסר שינה (פחות מ7 שעות) הוא פגיעה ביעילות של הטיפול ולוקח אנרגיות מיותרות מה שגם עלול ליצר מתח).
וואי חשפתי את עצמי יותר מדי. אבל אולי לא נורא הגיע הזמן להחשף. מעניין יהיה לראות את תגובות המכרים שלי. חצי מהם יהיה בהלם מוחלט ויגידו שזה לא יתכן. והחצי השני יגידו - האמת תמיד חשבתי בכיוון הזה .- נראה לי שהחצי השני מורכב גם הוא בעיקר מקבוצת הלא מאובחנים... נקודה למחשבה.

רוצה מאוד

משתמש רשום
א. אשמח לשמוע מבעל ניסיון, שלקח אטנט ועבר לויואנס, האם ישנם הבדלים בתופעות לוואי, גם ללא שינוי במינון (היחסי), מעבר לזמן השפעה ארוך יותר?
ב.

א) אני כיום נוטל לפעמים פעמיים וויאנס 30 דהיינו כ60 סה"כ כי לאחר כ4 שעות פגה לי ההשפעה,
המשמעות של זה לכאורה היא, שבשעות הבוקר אתה מסתפק במינון של 10 מ"ג 'אדרל' (כמדומה לי החומר הפעיל בכדור) ואחה"צ אתה נצרך למינון של 20 מ"ג, (שהלא ה 30 מ"ג ויואנס מתפרק במהלך כ 10 שעות במידה שווה) אני טועה?
אני רק מנסה להבין, בסוף סד"א היושב לצידי בספסל, (כן... ההוא שקם ב6.50 ב7.00 כבר נמצא בביהכ"נ, כל דקת תפילה מכילה 60 שניות מלאות וכן הלאה...) עייף מאוד, מצוי שהוא גם יגיד לי ' זה גדול עלי לסוף הסדר, נמשיך מחר...', הדעת נותנת שכעת מעט 'אדרל' יועיל לו, ומי שנזקק בתחילת הסדר ל - מעט מן האור, זקוק כעת ליותר, כיון שהכביד החושך...
גם אני הרגשתי כך עם האטנט, לכאורה דבר פשוט, כל אדם מתקשה להתרכז כשהוא עייף, ואצל כולם אחרי 8 שעות שינה הריכוז משתפר. כפי הנראה זאת הסיבה שבצהריים מרגישים החלשות של הויואנס...
ג. לתועלת הציבור. אצלי היתה לי תחושה שבנוטלי את הכדור עם קולה, השפעתו חלשה.

י ס

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
א. אשמח לשמוע מבעל ניסיון, שלקח אטנט ועבר לויואנס, האם ישנם הבדלים בתופעות לוואי, גם ללא שינוי במינון (היחסי), מעבר לזמן השפעה ארוך יותר?
כפי שציינתי, ויואנס ואטנט הם אותו משפחה. ואף על פי כן, תופעות הלוואי של הויואנס הם בעיקר רגשיות. התופעה שהכי מציקה בויואנס היא החרדה.
ג. לתועלת הציבור. אצלי היתה לי תחושה שבנוטלי את הכדור עם קולה, השפעתו חלשה.
ידוע שעדיף לקחת כל כדור עם מים. עם זאת, הגיוני יותר לומר שזה פסיכולוגי.

רוצה מאוד

משתמש רשום
כפי שציינתי, ויואנס ואטנט הם אותו משפחה.
דווקא מן הטעם שהם אותה משפחה, נשאלה השאלה, האם יש מי שיודע מניסיון אם תופעות לוואי מטרידות שהיו מאטנט נעלמו בויואנס.
האטנט מאוד הועיל לי אבל גרם לרעד בידיים, שאילץ אותי להפסיק.
(אגב למתעניינים, תחושות מעניינות לחזור 'לעצמי', אחרי כמה שנים שהייתי מרוכז ב...)

הקטן שבאריות

משתמש פעיל
דווקא מן הטעם שהם אותה משפחה, נשאלה השאלה, האם יש מי שיודע מניסיון אם תופעות לוואי מטרידות שהיו מאטנט נעלמו בויואנס.
האטנט מאוד הועיל לי אבל גרם לרעד בידיים, שאילץ אותי להפסיק.
(אגב למתעניינים, תחושות מעניינות לחזור 'לעצמי', אחרי כמה שנים שהייתי מרוכז ב...)
מתנצל שאני חופר שוב עם העניין של "רופא מומחה".
אבל זה בוער בי כי נראה לי שבטעות יש כאלו שמנסים לשחק לבד במגרש שאין להם בו סיכוי.ואני מנסה להבין את הדיון כאן. שחוזר על עצמו בכל מיני וריאציות שוב ושוב.
האם יש עוד תחום רפואי שבו מנסים לחפש ולשנות תרופות או מינונים ע"פ המלצות למחצה ב"פורום"? גם אם הוא יהיה הפורום הכי רציני שיש..
כמו שחולה לב לא ינסה לשנות על סמך המלצות בקוואע שטיבל לתרופה או מינון אחר. למה כאן זה שונה?
ההבדלים בין התרופות יש להם שורש רפואי ואמור להתאים לפי כל מקרה באופן שונה.
נכון שגם הרופאים עובדים לפעמים בשיטה של ניסוי ותהיה אבל עדיין זה אמור להיות ע"ס הבנה של האדם מולם והבנה בפעולה הכימית והביולוגית של התרופה.
יש מגוון רחב של סיבות שיכולות להביא לתופעות לוואי. גופניות סביבתיות ונפשיות. לרופא המשפחה וכדומה אין שום כלים להבין בזה.
לדוגמא אני גם סבלתי מתופעה של ערנות יתר ודריכות על גבול החרדה קלה אחרי וויואנס 70 מ"ג. והייתי בטוח שהפסיכיאטר (כן שוב "פסיכיאטר" כי רק לו יש כלים להבין את המכלול - כמובן בתנאי שמתמחה בקשו"ר) יוריד את המינון או ישנה את התרופה וראה זה פלא הוא הסביר שדווקא המינון הנמוך יוצר פעולה חלקית שמביאה את הבעיה. ואחרי שעליתי ל100 מ"ג התופעות של הדריכות פחתו אוטומתית לכמעט אפס.
אבל זו רק דוגמא כל בן אדם עם הרקע הרפואי והנפשי שלו. איך ניתן לנסות לעשות את זה לבד?
וכמובן שיענו לי שזה שונה מחולה לב כי שם זה עלול להיות בלתי הפיך אבל כאן זה הפיך. אז התשובה שזה ממש לא נכון השנים שעוברות ומתבזבזות לפחות בחלקם והתיסכולים שנצברים הם בלתי הפיכים.
לדוגמא המשפט "תחושות מעניינות לחזור 'לעצמי', אחרי כמה שנים שהייתי מרוכז ב..." הוא דוגמא להפסד בלתי הפיך...
אולי זה נובע מרצון מובן לחסוך בהוצאות לרופא פרטי אבל עדיין זה תחום שכ"כ קריטי ומשפיע על כל החיים ועל כל הסובבים שאין ברירה על דברים קטנים יותר מקובל ללכת לרופא פרטי. (מה גם שבדר"כ יש החזרים מהביטוח המשלים)

י ס

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
התופעות לוואי משתנות מאדם לאדם.
באופן כללי, כמו שציינתי ויואנס יושב יותר על קטע רגשי.

י ס

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
מתנצל שאני חופר שוב עם העניין של "רופא מומחה".
אבל זה בוער בי כי נראה לי שבטעות יש כאלו שמנסים לשחק לבד במגרש שאין להם בו סיכוי.ואני מנסה להבין את הדיון כאן. שחוזר על עצמו בכל מיני וריאציות שוב ושוב.
האם יש עוד תחום רפואי שבו מנסים לחפש ולשנות תרופות או מינונים ע"פ המלצות למחצה ב"פורום"? גם אם הוא יהיה הפורום הכי רציני שיש..
כמו שחולה לב לא ינסה לשנות על סמך המלצות בקוואע שטיבל לתרופה או מינון אחר. למה כאן זה שונה?
ההבדלים בין התרופות יש להם שורש רפואי ואמור להתאים לפי כל מקרה באופן שונה.
נכון שגם הרופאים עובדים לפעמים בשיטה של ניסוי ותהיה אבל עדיין זה אמור להיות ע"ס הבנה של האדם מולם והבנה בפעולה הכימית והביולוגית של התרופה.
יש מגוון רחב של סיבות שיכולות להביא לתופעות לוואי. גופניות סביבתיות ונפשיות. לרופא המשפחה וכדומה אין שום כלים להבין בזה.
לדוגמא אני גם סבלתי מתופעה של ערנות יתר ודריכות על גבול החרדה קלה אחרי וויואנס 70 מ"ג. והייתי בטוח שהפסיכיאטר (כן שוב "פסיכיאטר" כי רק לו יש כלים להבין את המכלול - כמובן בתנאי שמתמחה בקשו"ר) יוריד את המינון או ישנה את התרופה וראה זה פלא הוא הסביר שדווקא המינון הנמוך יוצר פעולה חלקית שמביאה את הבעיה. ואחרי שעליתי ל100 מ"ג התופעות של הדריכות פחתו אוטומתית לכמעט אפס.
אבל זו רק דוגמא כל בן אדם עם הרקע הרפואי והנפשי שלו. איך ניתן לנסות לעשות את זה לבד?
וכמובן שיענו לי שזה שונה מחולה לב כי שם זה עלול להיות בלתי הפיך אבל כאן זה הפיך. אז התשובה שזה ממש לא נכון השנים שעוברות ומתבזבזות לפחות בחלקם והתיסכולים שנצברים הם בלתי הפיכים.
לדוגמא המשפט "תחושות מעניינות לחזור 'לעצמי', אחרי כמה שנים שהייתי מרוכז ב..." הוא דוגמא להפסד בלתי הפיך...
אולי זה נובע מרצון מובן לחסוך בהוצאות לרופא פרטי אבל עדיין זה תחום שכ"כ קריטי ומשפיע על כל החיים ועל כל הסובבים שאין ברירה על דברים קטנים יותר מקובל ללכת לרופא פרטי. (מה גם שבדר"כ יש החזרים מהביטוח המשלים)
אין מי שיכול לספק מידע זהב יותר מאשר המטופלים בעצמם!!!
דע לך, ה"משחק עם הכדורים" תלוי בהתאמה לצורך, ואת זה המטופלים חוו והרופא לא. אין חכם כבעל הניסיון.
בדיוק כמו שחולי צליאק יכולים להועיל המון אחד לשני ע"י החלפת מידע, כנ"ל גם חולי סוכרת וכל מחלה באשר היא, כך גם קשב וריכוז.
יודע מה?
תשאל את הרופא שלך. ;)

בחורציק עם ADHD

משתמש רשום
בכל מקרה, אם אתה שוקל לקחת אטומיק בגלל הויואנס, אז תדע שויואנס הוא הכדור שהתופעת לוואי הראשונה שמצויינת אצלו היא חרדה. השטות הזו לא תעבוד.
השטות הזאת היא אחת ההצעות שהציע לי הפסיכיאטר, בכדי להוריד את החרדה שמגיעה מחמת הויואנס.
אני חושב שקונסרטה [לבד] נותן עומק עמוק .
תודה.
אבל את זה הרופא לא הציע לי...
[אגב כמדומני שכמה כאן הבינו את דְבָרַי ש'אני שוקל' וכו' כביכול אני מעלה את הרעיונות האלו לבדי ומעצמי. אז אחדד את הנקודה - בפגישתי האחרונה עם הרופא הוא הציב בפני כמה אפשרויות, ואני שוקל כעת במה מתוכם לבחור..]
ביקשת הרחבות אז הנה שתי דברים שכתבתי כאן בעבר על ויואנס 100 מ"ג.
בעיקר על הפלא הגדול שדווקא הגדלת המינון הפחיתה לחץ ודריכות וההעלתה את השלוה ואת שעות השינה.
גם אצלי.
אגב, מעניין לקרוא ממך את כל מה ששמעתי מהרופא. ואני חשבתי שרק לי הוא אומר שהמוח שלי יוצר התניה בין 'דריכות' ל'ריכוז'...
ב'תופעות לוואי' לא הרגשתי כ"כ שינוי [מלבד חרדה וכו' כמובן, אבל יתכן שבאטנט זה לא היה לי כי לקחתי ממנו מינון הרבה יותר נמוך ביחס לויואנס. ביום שלקחתי 'מידי הרבה' אטנט - חטפתי קוצר נשימה = התקף חרדה שלא חוויתי עד אז אף פעם. רק אחרי שעברתי לויואנס עלה בהשערתי שאולי זה קשור למינון...].
עיקר השינוי [והתועלת האדירה] שלי הוא בזה שהאטנט צימצם לי את המחשבה והריכוז לדבר אחד בלבד, 'כמו סוס עם כיסויים משני צידי העיניים שלא יביט ימין ושמאל אלא רק - ישר', ואילו הויואנס לא.
גם אני הרגשתי כך עם האטנט, לכאורה דבר פשוט, כל אדם מתקשה להתרכז כשהוא עייף, ואצל כולם אחרי 8 שעות שינה הריכוז משתפר. כפי הנראה זאת הסיבה שבצהריים מרגישים החלשות של הויואנס...
כן. אבל המעניין הוא שבאטנט לא כ"כ שמתי לב לזה [ואז עוד הייתי ישן הרבה פחות מהיום...]
וגם המעניין הוא שהבדל בין 6.5 - ואפילו 7 - שעות שינה ל 7.5 שעות שינה, הוא כ"כ משמעותי. ובפרט שעד הויואנס הייתי רגיל לישון 5.5 - 6 - 6.5 שעות [ולנמנם קצת בצהריים] והכל היה טוב.
ידוע שעדיף לקחת כל כדור עם מים. עם זאת, הגיוני יותר לומר שזה פסיכולוגי.

חומצה אסקורבית (ויטמין C) עלולה להפחית את רמות הליסדקסאמפטמין בדם, מה שעלול להפחית את יעילות התרופה.
חומרי חומצה במערכת העיכול כגון חומצה גלוטמית HCl וחומצה אסקורבית עשויים להוריד את רמות התרופה בדם ואת היעילות של אמפטמינים.
יש לעקוב אחר מטופלים המקבלים אמפטמין בשילוב עם חומרים מחמיצי מערכת העיכול עבור תגובה פרמקולוגית פוטנציאלית מופחתת לאמפטמין.
בקיצור, הרבה יותר הגיוני שזה לא פסיכולוגי...

מזון חומצי פוגע ביעילות של הויואנס, מזון חומצי זה לדוגמה:
  • מזונות עשירים בחלבון: בשר אדום, עופות, דגים, ביצים, גבינות, קטניות.
  • מזונות מעובדים: נקניקים, מוצרי מאפה תעשייתיים, מזון מהיר.
  • משקאות מוגזים: סודה, משקאות קלים, משקאות אנרגיה, קוקה קולה.
  • קפה: מכיל חומצות אורגניות.
  • אלכוהול: מגביר את החומציות. [אגב אתנול עם ויואנס פועל בצורה שלילית על הלב, מגביר את עבודת הלב וכו'.]
  • מזונות עשירים בזרחן: בשר, עופות, דגים, ביצים, מוצרי חלב.
ואילו מזון 'בסיסי' מגביר את היעילות של הויואנס, וכגון:
  • פירות וירקות: רוב הפירות והירקות (בננות, תפוחים, אבוקדו, ענבים, תפוזים, ברוקולי, כרובית, סלק).
  • אגוזים וזרעים: מכילים מינרלים בסיסיים.
  • קטניות מבושלות: לאחר השרייה ובישול, הקטניות הופכות לבסיסיות יותר.
  • מים: עוזרים להפחית את ריכוז החומצות.
  • מינרלים בסיסיים: נתרן, אשלגן, מגנזיום וקלציום (ניתן למצוא בירקות עליים ירוקים, פירות יבשים, אגוזים, זרעים).
קח לדוגמה משהו שמישהו כתב איפשהו:
"אני לוקח את Vyvanse במשך זמן מה בהצלחה ממש טובה. הדברים התנהלו מצוין, אבל בחודשיים האחרונים שמתי לב שהיעילות פגה באופן די משמעותי. לפעמים אני בקושי מרגיש את השפעת התרופה בכלל.

קראתי קצת וראיתי משהו די מפתיע. ויטמין C (חומצה אסקורבית) ככל הנראה יכול להפחית משמעותית את היעילות של vyvanse בגלל ההשפעה החומצית שלו על הגוף, מה שגורם לחלק גדול מהתרופה להיפלט מזרם הדם החוצה.

במקרה, בערך בזמן שהתחלתי לשים לב שזה לא עובד, התחלתי לקחת מולטי-ויטמינים בבוקר, כמו גם שייק חלבון שהכיל המון תותים. המולטי שלי מכילים 500% מהוויטמין C היומי שלי, והתותים היו כמעט עוד 100%.

ניסיתי לדלג על שניהם הבוקר ולא האמנתי עד כמה המנה שלי עובדת. כמעט לא יכולתי להתמודד עם זה כי זה כמעט הרגיש חזק מדי.

אז זה המלצה לכל מי שמוצא את הממריצים שלו לא עובדים טוב בשבילו. בדוק מה אתה אוכל יחד עם המנה שלך. אולי תנסה להפחית מכל דבר עשיר בויטמין C וראה אם אתה מבחין בהבדל כלשהו! אם אתה לוקח מולטי, אולי תשמור אותם עד סוף היום ותראה אם זה עוזר".

תשוקת הלימוד

משתמש חדש
עריכה תורנית
לגבי השואל: (אני טרם הבנתי איך יוצרים ציטוט...)אפשר לקחת את זה בפעמיים ביום? מה דעת רופא בעניין? [כי אני שוקל לקחת בבוקר 70 מ"ג ובצהריים להוסיף את ה- 30 מ"ג. גם לי יורדת ההשפעה אחרי בערך 4 שעות]
תשובתו בצידו- כל עוד אתה במינון מבחינת הרופא תחלק את זה איך שטוב לך..
לגבי השואל: ההבדל בין אטנט לויואנס-
התשובה היא שוודאי שאף שהם מאותם משפחה, ההבדל בניהם בהרגשה הוא גדול מאוד ולא רק במשך הזמן כמו שהטבתם לדעת ולשאול. אלא אף בפוקוס ובחדות. (ראיתם פעם אחים מאותה משפחה זהים? כל אחד הוא "עוילום מולא"...)
לגבי החרדה שהויואנס עושה:
אכן היא קיימת אמנם יש לשקול את התועלת מן ההפסד שכל עוד המתח הוא בר יכולת סבל שווה הפוקוס והיכולת הלימודית, ועליו נאמר אשרי הגבר אשר.. ומתורתך תלמידנו..
ולמי שדאג על "החזון למועד" שלא יהיה רחוק.. אז אשתף בתגלית נפלאה:
שהיה לי יעוץ תזונתי עם אחת שמייעצת בקשר לתזונה קיטוגנית (עזבו, אין זה משנה כרגע)
היא בעצמה לוקחת וויאנס (וכאן תיראו שכל התזונה הבריאה לקשב וריכוז היא עורבא פרח אחד גדול כי מי כמוה חקר ובדק והסתובב בארבע פינות האתרים וכו.. ובמשך שנים היא נעזרית בו.. למדתי מזה הרבה לקח)
והיא אמרה לי שהיא צריכה מינון של 50 מ"ג אטנט אמנם היא לוקחת זאת בשני מנות של 25 מ"ג ולאחר כשעה שעתיים עוד 25 מ"ג וכך היא מרוויחה שני דברים
א) וזה היה בעיקר שרצתה, שאת העליה הראשונה של הכדור וויאנס, למי שמכיר היא לעתים פחות נעימה (מכירים את הגל הזה של ההתחלה?) ובפעולה הזאת היא מרוויחה הסתגלות לכדור יותר חלקה ופחות עם "בעתה" כמו שהגדירה לי זאת
ב) היא טוענת שזה נותן לה יותר זמן ממושך של ריכוז (היא טוענת 12 זה נראה לי גוזמא) לעומת אם הייתה לוקחת את זה הזבנג אחד וגמרנו.
את טובי נתתי לפניכם וזו עצה יקרה, שניסיתי אותה לפעמים, אם יש מישהו שחווה "עלייה קצת חדה של הכדור בתחילה שינסה את ה ויוקל לו וישמח ליבי גם אני.
שיהיה טוב בשבט שמח!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ו'

מא וִיבֹאֻנִי חֲסָדֶךָ יי תְּשׁוּעָתְךָ כְּאִמְרָתֶךָ:מב וְאֶעֱנֶה חֹרְפִי דָבָר כִּי בָטַחְתִּי בִּדְבָרֶךָ:מג וְאַל תַּצֵּל מִפִּי דְבַר אֱמֶת עַד מְאֹד כִּי לְמִשְׁפָּטֶךָ יִחָלְתִּי:מד וְאֶשְׁמְרָה תוֹרָתְךָ תָמִיד לְעוֹלָם וָעֶד:מה וְאֶתְהַלְּכָה בָרְחָבָה כִּי פִקֻּדֶיךָ דָרָשְׁתִּי:מו וַאֲדַבְּרָה בְעֵדֹתֶיךָ נֶגֶד מְלָכִים וְלֹא אֵבוֹשׁ:מז וְאֶשְׁתַּעֲשַׁע בְּמִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי:מח וְאֶשָּׂא כַפַּי אֶל מִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי וְאָשִׂיחָה בְחֻקֶּיךָ:
נקרא  14  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה