דרוש מידע קשב וריכוז במבוגרים- כל מה שחשוב לדעת ...

הקטן שבאריות

משתמש צעיר
שלום, אשמח לייעוץ
הספקתי לעבור בתקופה קצרה לא מעט עם תרופות
כל אחת ירדה מהפרק בגלל ת"ל אחרות
ניסיתי בינתיים הכל חוץ מפוקלין (פיקולין? לא זוכרת איך קוראים לזה בדיוק)
בינתיים הכי נורמלי היה אטנט 10 מ"ג, מה שנתן לי בערך 5 שעות טובות באמצע היום, זה מספיק לי בשביל לשרוד יום עבודה
לאחרונה שמתי לב שאני לא לוקחת את האטנט כי אין לי כוח לתופעות הלוואי (מזכירה שזו היתה התרופה עם הכי פחות תופעות...). כל יום יש לי תירוץ אחר למה אני לא באמת צריכה לקחת היום. היום יש לי פגישות - אז יותר קל להתרכז, לא צריך. היום אין לי פגישות - אז אני לא ככ צריכה להיות במיטבי, לא צריך
וכן הלאה.
אני קצת מיואשת. נוכחתי לראות כמה טוב זה עושה לי ואיך זה מקפיץ את הביצועים שלי, אבל אני לא מסוגלת כל בוקר מחדש לגרום לעצמי במודע לכאבי ראש, חוסר תיאבון, התשה נוראית שמחריפה מאז שמסתיימת ההשפעה ועד שאני הולכת לישון...
ונורא חבל לי, כי אני מרגישה שהביצועים שלי בינוניים ויודעת שהם יכולים להיות מצויינים +.
יש באמת סיכוי להגיע לאיזון שלא גורם לתופעות בכלל? יש למישהו עצות איך להשתכנע לקחת בכל זאת? זה נכון בכלל להמשיך לצרוך את התרופה אם אני מרגישה שאני לא רוצה לקחת אותה כי היא לא עושה לי טוב?
אני מטופלת כרגע ע"י רופא משפחה המתמחה בקש"ר - מאד מקצועי ומנוסה בנושא.
יש עניין לנסות נוירולוג? יש להם רקע טוב יותר בהתאמת טיפול?
פסיכיאטר?
אני מצטט הודעה שלי מלפני שבוע.
לא שאני מרגיש כזה ראוי לציטוט אבל פשוט מנסיון ראיתי בעיני
ודרך אגב הוויואנס הוא ממש נחמד אצלי אני ממש מחכה לו (כתבתי על זה גם כן 5 הודעות מעל הודעה זו)
כמה נקודות חשובות. בעקבות רצף ההודעות האחרונות. בתור חבר די חדש (לאבחון הרשמי כמובן, לא במהות) במועדון היוקרתי של קש"ר. (שנה בלבד)
- משום מה נראה שיש שמרגישים שהתרופות הם איזה משחק - נבקש את זה ואח"כ את זה. התייחסות כזאת מרחיקה מהשגת היעד והוא איזון מושלם. וכן אני מאמין שיש בהחלט אפשרות כזו.
דבר ראשון והחשוב ביותר בעיניי הוא רופא קבוע ומומחה באמת. לא רופא משפחה שמתמחה גם בזה וגם לא נוירולוג שמתעסק בזה (אם כי ודאי שזה עדיף מהאפשרות הראשונה וישנם גם נוירולוגים שמצויינים בזה). אלא כמו שלא ניקח רופא שיניים שיודע גם לנתח בעין. גם כאן נעדיף פסיכיאטר. (כן פסיכיאטר . יש רבים שנבהלים לחשוב על הרעיון לקבוע תור לפסיכיאטר זה זכותם אבל אם כך כדאי דבר ראשון לטפל בזה....) ודווקא פסיכיאטר שעיקר התמחותו בקש"ר במבוגרים.
כנראה שקשה להשיג את זה בקופה ואין ברירה אלא לשלם פרטי. מדובר בתהליך הרפואי שאולי הוא הכי הכי גורלי בחייכם ועל דברים פשוטים יותר מקובל לקחת פרטי. זה יעלה כסף אבל מנסיון זו השקעה כדאית מאוד כי אפי' במישור הכספי טיפול תואם יחזיר את עצמו בכסף מהר מאוד.
ב- מדובר בתהליך ארוך של חיפוש ותהייה עם שינויים רבים שעשוי להתפרס על פני שנים.
אבל כל שלב צריך את הלמידה וההסתגלות שלו ורק אח"כ מגיע שלב המסקנות והמסקנות שיגיע אליהם מומחה בעל נסיון עשויות להיות מפתיעות מאוד ושונות מהמושכל הראשון.
אני לדוגמא בשנה האחרונה הספקתי להחליף מרשמים 5 פעמים.
כיום לוקח וויוואנס 100 מ"ג. שהגיע אחרי תקופה שלקחתי 70 מ"ג והגעתי לביקור עם תלונה שנראה שזה חזק מדי (מתח ערנות מוגברת וכדו') ואחרי בחינת הדברים הפסיכיאטר הורה דווקא שהסיבה היא לא מינון גבוה אלא הפוך נמוך מידי וראה זה פלא דווקא כשהעלתי את המינון היה שיפור גדול מאוד הפך דעת בעלי בתים שלי. ועוד חזון למועד אולי נגדיל בהמשך עוד יותר. אם זה היה נעשה במסגרת הקופה ועל בסיס יוזמות שלי לבקש מרשם כזה או אחר אין סיכוי שהייתי מגיע לתוצאה הזו. כי כל תרופה ותופעות הלוואי האפשריות שלה וצריך הבנה עמוקה של המנגנון המוחי והנפשי יחד כדי להגיע בעז"ה למסקנות הנכונות.
ולתמהים אכן המינון המקסימלי בארץ הוא 70 אבל יש אפשרות להגדיל מבירור שלי בחלק מהקופות זה קצת יותר קשה אבל אפשרי ותלוי גם ברוקח שנפלתם עליו וכדאי למצוא רוקח קבוע שמכיר ולא יעשה סקנדל כל פעם מחדש (גם אתם מרגישים כל פעם אחרי שממשתם את המרשם כאילו שדדתם איזה בנק..?)
לסיכום מדובר בתהליך ארוך שצריך להעשות בהרבה סבלנות ואורך רוח ובעיקר לנסות שוב ושוב לשפר ולא לעצור ולומר יש לי שיפור זה מספיק לי כי בזה אתם חוזרים על הטעות שהובילה רבים לפספס שנים רבות עד שבכלל נגשול לאבחון. עצירה באמצע הדרך היא בדיוק אותו דבר.
וכמובן כמובן קודם כל דבר תפילה מעומק הלב לסייעתא דשמיא.
בהצלחה.

21228

משתמש צעיר
אני מצטט הודעה שלי מלפני שבוע.
לא שאני מרגיש כזה ראוי לציטוט אבל פשוט מנסיון ראיתי בעיני
ודרך אגב הוויואנס הוא ממש נחמד אצלי אני ממש מחכה לו (כתבתי על זה גם כן 5 הודעות מעל הודעה זו)
למה צריך לחכות כל כך אם יש להשיג אותו היום בקלי קלות ?

Yerushalaim

משתמש חדש
אולי כדאי לך לנסות ויואנס אני אישית גם לקחתי לא מעט דברים ולא התחברתי אבל לויואנס ממש התמכרתי לגמרי
תודה על ההמלצה
כפי שציינתי, ניסיתי כמעט את כל התרופות, ביניהן גם ויואנס
היה גרוע יותר... כי בנוסף לתופעות הלוואי, הוא השפיע עלי להרבה שעות, וזה גרם לריבאונד להיכנס לי לתוך שעות השינה...
בקיצור, לא רלוונטי.

זמר אלוף

משתמש פעיל
אולי כדאי לך לנסות ויואנס אני אישית גם לקחתי לא מעט דברים ולא התחברתי אבל לויואנס ממש התמכרתי לגמרי
ואני התמכרתי לריטלין רגיל....
בזהירות אציע אולי לנסות משהו טבעי.
אני אישית לא הייתי הולך על זה, אבל במקרה שלך אולי כדאי לשקול...

21228

משתמש צעיר
תודה על ההמלצה
כפי שציינתי, ניסיתי כמעט את כל התרופות, ביניהן גם ויואנס
היה גרוע יותר... כי בנוסף לתופעות הלוואי, הוא השפיע עלי להרבה שעות, וזה גרם לריבאונד להיכנס לי לתוך שעות השינה...
בקיצור, לא רלוונטי.
בשביל זה לוקחים אותו על הבוקר הכי מאוחר בשעה 8:30-9:00

מהממתתת

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
יש תרופת סבתא להתרכז?
בעיקר חסר מוטיבציה..
חייהת להגיש פרוייקטים ואין לי כלוםםםם
ועם תרופות זה חוסם לי את היצירתיות

בחורציק עם ADHD

משתמש רשום
מישהו יודע מה יכול להיות הסיבה שבשבת - ההשפעה של הויואנס שלי ממש יורדת??
התחלתי ויואנס לפני בערך חודשיים [עליתי בהדרגה עד ל- 70 mg. לפני כן לקחתי שנתיים אטנט 10 mg]
כל יום אני לוקח את זה בערך ב-8:00, מתפלל שחרית, ארוחת בוקר קלה ושטייגען של 10 שעות רצוף ב"ה...
בשבת - אני לוקח את זה בערך ב-10:00 - ממש בתחילת הסעודה, אוכל סעודת שבת קלאסית, שטייגען של 2-3 שעות, וצניחה בריכוז [האותיות מתחילות לקפוץ לי מול העיניים... מצליח לקרוא משנה ברורה ברתק - אבל לא לחשבן גפ"ת.. למי שיודע...]
מה יכול להיות???
אשמח מאד למידע, זה ענין של הרבה שעות של תורה... תודה!!

בחורציק עם ADHD

משתמש רשום
ועם תרופות זה חוסם לי את היצירתיות
לכן שנתיים לא לקחתי אטנט לפני סדר א', כי ללימוד בעיון זה ממש הפריע בגלל שחסם לי את היצירתיות [הגדרה ששמעתי ממישהו מומחה: 'אתה מרגיש כמו סוס שיש לו כיסויים בצידי העיניים, שלא יסתכל בצדדים - אלא רק ישר'. בול.] עד שהחלפתי לויואנס וב"ה ב"ה זה גם מרכז ומועיל מאד - ומצד שני לא חוסם את היצירתיות. כדאי לברר.

הקטן שבאריות

משתמש צעיר
מישהו יודע מה יכול להיות הסיבה שבשבת - ההשפעה של הויואנס שלי ממש יורדת??
התחלתי ויואנס לפני בערך חודשיים [עליתי בהדרגה עד ל- 70 mg. לפני כן לקחתי שנתיים אטנט 10 mg]
כל יום אני לוקח את זה בערך ב-8:00, מתפלל שחרית, ארוחת בוקר קלה ושטייגען של 10 שעות רצוף ב"ה...
בשבת - אני לוקח את זה בערך ב-10:00 - ממש בתחילת הסעודה, אוכל סעודת שבת קלאסית, שטייגען של 2-3 שעות, וצניחה בריכוז [האותיות מתחילות לקפוץ לי מול העיניים... מצליח לקרוא משנה ברורה ברתק - אבל לא לחשבן גפ"ת.. למי שיודע...]
מה יכול להיות???
אשמח מאד למידע, זה ענין של הרבה שעות של תורה... תודה!!
זה נראה קשור לנשמה יתירה.........
אולי היא צריכה תרופה אחרת. הבעיה שאפשר יהיה לאבחן אותה רק בשבת וזה לא כ"כ אפשרי.;)
בכל מקרה אולי תנסה לשמור על השעה הקבועה גם בשבת, מנסיון שלי לוקח בשבת בבוקר רק עם כוס קפה. (ולפעמים כשנגמר החלב רק עם כוס מים...) זה עובד מצויין וללא תופעות לוואי (מקסימום אוכל קצת פחות טשולנט.....) ואפילו שאני לוקח מינון של 100 מ"ג.
פתאום תגלה שגם הזמן של קריאת התורה יכול לההיפך לחלק מהשטייגען. ותגלה דברים נפלאים שעד היום רק נאבקת לא להירדם בקרה"ת.

אחד1

משתמש צעיר
ארוחת בוקר קלה ושטייגען של 10 שעות רצוף ב"ה...

אוכל סעודת שבת קלאסית, שטייגען של 2-3 שעות,
סעודת שבת קלאסית
לא מומלצת לבני עליה שמסוגלים ל10 שעות שטייגען

אפשר לאכול ארוחת בוקר קלה גם בשבת

קצת חלה עם טחינה
כזית דג
כזית בשר
בלי משקאות מתוקים שלא מומלצים לאף אחד [וכל שכן לבעלי קשב ]
וכל שכן ב10 בבוקר ...

אחד1

משתמש צעיר
פתאום תגלה שגם הזמן של קריאת התורה יכול לההיפך לחלק מהשטייגען. ותגלה דברים נפלאים שעד היום רק נאבקת לא להירדם בקרה"ת.
אפשר לקום שעה לפני התפילה
לקחת את הויואנס עם כוס מים
לחזור לישון עוד שעה

ואז פתאום תגלה שגם הזמן של פסוקי דזמרה וקריאת שמע ושמונה עשרה יכולים כנ"ל

אמא מאושרת!

משתמש פעיל
ויואנס לא מפריע לכם לישון?
הבן שלי לקח ולא ישן עד 3 בלילה עם מלטונין-והוא לקח את המינון הכי נמוך!
וגם גרם לו לבכי מוגבר האם זה אמור לעבור?

הקטן שבאריות

משתמש צעיר
ויואנס לא מפריע לכם לישון?
הבן שלי לקח ולא ישן עד 3 בלילה עם מלטונין-והוא לקח את המינון הכי נמוך!
וגם גרם לו לבכי מוגבר האם זה אמור לעבור?
אחרי 12 שעות וודאי 14 וכל שכן 17 שעות אחרי הקימה בבוקר בכלל לא מפריע לשינה. אלא אדרבה אחרי יום עמוס פעילות "מתוקה שנת העמל".
שינה בצהריים באמת כמעט לא אפשרית רק הרפיה ונמנום קל.
אבל מהחלק השני של השאלה אני מבין שלא מדובר על גיל שמספיק 6-7 שעות שינה. (פחות מצוי בכי גם לא מוגבר בגיל שלי - לא נכנס לגיל המדוייק אבל אומר שאני בגיל שאמנם אמא שלי מאושרת בי אבל היא לא יודעת לכתוב הודעות בפרוג..).
דרך אגב מנפלאות הוויואנס בתחילת הדרך באמת גיליתי על עצמי שזה פתח לי את הראש גם לחוויות הרגשיות שלי, ונתן לי יכולת לחוות רגשות בצורה יותר ברורה(ואפי' עד כדי בכי פה ושם).

.

אבא של משה

משתמש רשום
דרך אגב מנפלאות הוויואנס בתחילת הדרך באמת גיליתי על עצמי שזה פתח לי את הראש גם לחוויות הרגשיות שלי, ונתן לי יכולת לחוות רגשות בצורה יותר ברורה(ואפי' עד כדי בכי פה ושם).
גם כן אצלי באטנט...

אבא של משה

משתמש רשום
מה יכול להיות???
המציאות אצלי עם אטנט הוא שאחרי האוכל זה כבר לא זה....כי האוכל מעייף...זה גם בגלל שאני אוכל רק ברגע באחרון כי אין לי תיאבון ואז אני אוכל במהירות וזה קסטרופה לגוף ואז הגוף מתקשה לעכל ומתעייף..
בכל אופן יש הגיון לומר שסעודות השבת יותר מעייפות כי הם יותר כבדות...

ההוא סבא

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
סעודת שבת קלאסית
לא מומלצת לבני עליה שמסוגלים ל10 שעות שטייגען

אפשר לאכול ארוחת בוקר קלה גם בשבת

קצת חלה עם טחינה
כזית דג
כזית בשר
בלי משקאות מתוקים שלא מומלצים לאף אחד [וכל שכן לבעלי קשב ]
וכל שכן ב10 בבוקר ...
סעודת שבת קלאסית מומלצת לכולם.
כל המענג את השבת וכו'. (אין דברי אמורים במפריזים).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה